De Brabantsche Brief van RADIO DE VLIEG PROGRAMMA vaart uit De Gestapo leert jiddisch Ulvenhout, 15 Juni 1939. Amlco, Als 't gewas in den akker fout gaat, dan «taan de boer twee wegels open, die hij gaan kan om die fout goed te maken. Hij kan, van den vroegen mergen tot den laten avond, ge- waske, veur gewaske mee z'n twee zenuw achtige handen gaar behandelen (bespui ten, ontluizen, bemes ten of snoeien, al navenant) en heel den tijd „redden wat er te redden valt". Of hij kan, als 'nen soortement „Knots" peerd en ploeg veur den draad halen en in 'n paar uren heel den zieken akker ofgooien Veul boeren, ook boeren zijn „maar" menschen, zullen doen als dieën eerste en heel den kustelijken groeitijd verknoeien aan 'nenmisoogst. Enkelen, ook onder boeren zijn Knot sen, zullen doen als dieën tweede en den rommel vernietigen om 'nen nuuwen zaai te probeeren. Ik zeg nie, dat den tweede 't wint. De „winst", den zegen, mot komen van Onzen- lievenheer enne... naar ons menschenbegxip valt dieën zegen er dikkels neffen. Maar één ding weet ik wél't ziek van dieën akker zal gin kans krijgen te vreten aan dieën tweeden boer z'n zielement 'n „Winst", dunkt me, die 't „verlies" van 'nen zieken akker dubbel-en-dik weerd is! Want den boer, die eiken mergen opstaat mee de gedachten aan zijn onmogelijke taak om den zieken akker gezond te maken; die 's avonds naar bed gaat mee bevende lede maten, óp van die onmogelijke taak; die nie slapen kan van 't getob, tot op 't end z'n doffe angstoogen die ziekte in z'n zielement verrajen, dieën boer, die nie op tijd z'n ver lies kon nemen, dieën sukkelèèr verspuit, aan 'n weerdelooze zaak, Geld, Gezondheid en Geluk Die vloekt, die bidt, die eischt, die smeekt, die kettert, die knielt om iets dat al glad verloren wés, toen hij begost met „redden wat er te redden viel". En dieën boer, wien zijnen akker wat groot en zijnen hart wat klein is, dieën boer, wien zijn hart te klein is veur zijn akkerbezit, zal de akkerziekte zóó aanvreten, tot op eenen dag, 't dwangbuis om zijn tot pezen gewerk te, schokkende lejen wordt gesnoerd. Mee den typischen moed-van-den-lafaard werkte-n-ie z'n eigen onder. Van den lafaard, ja, die op 'nen ontstellenden mergen z'n ver lies nie nemen kost. Ge zou kunnen zeggen „dieën z.g. lafaard van jou, Dré, is tenslotte toch maar 'nen on- fortuinigen kwiebus, die nie gezegend wierd mee den moed, 'm, volgens jou, ontbrikt...!" Mis, amico. Ik geloof eerderden moed, die deuzen mensch ontbrak, was gebrek aan 'n deugd. En deugden zijn eigenschappen, die Wij, eigens motten één- en opkweeken En waarom ik deus week 'ns van dieën laf- fen boer gewaag Om dezelfde reden, als waarom ik oe vertelde van den Knots, die den Roofridder, die 'n heel durp tartte en tergde, mee huid-en-haar opfrat, deur 'm eenen keer half dood te ranselen in zijnen eigen burcht en deur 'm den tweeden keer klem te zetten, mee 'n begaaide broek, op zijnen eigen bureel. Dét zal oe als „ridder" gebeuren Ook zooiets vreet, lijk 'nen zie ken akker bij 'nen kleinhartigen boer, aan oew zielement tot gekworden toe (Ge kunt beter allebei oew beenen breken, al is 't onder den auto van oewen „edelen vriend"...! Maar genogt. Ik gewaagde van den dapperen Knots, dieën kustelijken vrijbuiter; nou gewaag ik van den laffen boer, dieën triestigen tobber, omda 'k geloof, neeë, omda 'k wel zekers weet, dat de lafheid eene is van de „Egyptische plagen", waarmee de Weareld-van-vandaag geslagen wordt. Of, amicQ beziede gij 't als dapperen moed, dat de volkeren, tot de tanden gewapend, van uur tot uur zich zwaarder bewapenen...? Ik durf te zeggen als 't dat was, manne- Hjken moed, dan was er lank oorlog gewist Want aan wapentuig (en...haatis toch gin gebrek. Daar is meer dan genogt van, om de „samenleving", ik zeg „samenleving", tien keer uit te roeien Of is 't klinkklaren moed en durf, dat Staatsmannen malkaar geregeld mee cijfers en parades, mee zonsverduisterende lucht- maneuvels overschreeuwen over eigen onver slaanbaarheid Allee, 'nen grooten bek gold toch nooit veur 'n bewijs van grooten moed Getuigt 't van moed- soms, al dieën diplo- matieken konkelfoes van bij-malkaar-krui- pen Is 't toch gin diep vernederende ver tooning, dat „vriendjes"-maken-teugen-mal- kaar Is 't nie volkomen in den levensstijl van dieën auto-ongelukken-makenden-roof ridder, dieën Ridder O.M. Vantte-Cottse, die op 't end klem zat mee... r.ouja, mee open ra men En bewijst 't moed, amico, als telkens alle Beurzen inzakken, omdat hier of daar weer eenen kearel mee den vuist op zijnen zwaar- beveiligden prikstoel slaat Dat effecten van bloeiende weareldzaken genoteerd staan mee breuken van b.v. 17/32 Aandeeltjes ge kocht veur twintig guldens, nochtans stuk ken van Weareldbedrijven „zakken" en „stijgen" mee 1/64 punt Getuigt zulke krentenwegerij vanMOED Onbetaalbare Staatsschulden maken, mee de vanzelfsprekende gedachte, dat onze kindskin deren veur die schulden wel zullen kromlig gen of, misschien, are schulden wel zullen deurschrappen, is dat zoo'n dapper Staatmans- schap Critiek smoren onder wettelijke overmacht, getuigt dat van zedelijken moed 't Is toch nie véul beter, dan boeken ver branden Zeker 't critieke onderkruipsel is mateloos, gemeen, valsch en gluiperig. Ik heb er eigens wel ondervinding van. Méér... ge gaat toch veur onderkruipsel nie uit den weg Op d'allerschoonste critiek wordt gin boek méér verkocht! De critiek heeft 'r eigen ka pot gekonkeld, lijk 'n kletserig buurwijf, dat niemeer wordt geloofd. Ik heb van m'n leven 'nen Justitie-ambte- nèèr gekend, die zóó van leer trok teugen 'nen geboeiden verdachte, aan den ketting gehou wen tusschen twee marechaussees, dat de Rechtzaal vol liep, als deuzen ambtenéér z'n requisitoir uit gong blaffen. Kwam den veroordeelde vier, vijf jaren la ter uit de gevangenis, dan liet dieën ambte néér zijn huis 's nachts belegeren mee tot de tanden gewapende rijksveldwachters. Ochérm Of zoo 'nen ondervoeden ongelukkige, na ja ren tralie-leven nog één gedachte had aan den „held", dienie eens 't vonnis had ge veld Dikkels denk ik aan dieën „dappere", als ik in de kranten lees, dat na de „rede" van Staatsman Dieëndie, de oorlogsbegrooting van zijn Land, weer mee zooveul honedrd millioen zijn Land, weer mee zooveul honderd millioen Zeg, amico, seerjeus, is dat teugen- woordig nou allemaalmoed Lafheid is een van de ergste plagen die over de weareld gekomen zijn. En ook wel een van de vernederendste Of is 't veur de weinige kearels die er nog zijn, soms zoo verheffend, amico, dat hier en daar ter weareld wierdi gestichtmannen bonden Beter „mannekesbonden Bonden, opge richt mee 't doel, om de mannekes te bescher men teugen den stijgenden invloed der vrouw Mannen, die eigens de Regeeringen in han den hebben; die eigens 't gezag vasthebben; die aan 't hoofd van de geldweareld staan; die banken, bedrijven, industrieën beheeren; die de legers uitmaken; die alle, alle machtposities innemen, in Kerk en Staat, die mannen heb ben bonden noodig, om opgewassen te zijn teugen de brutaliteit van de „mannekes- vrouw" Wat 'nRidders Aan den eenen kant legers oprichten onder wiens paradepassen de eerde dreunt. aan den anderen kant mannekesbonden oprich ten ter beveiliging teugen de wefkes Wat 'n... Ridders! 'k Begin zóó langzamerhand iets te begrij pen van 't brouwen van gif- en stikgassen. Van 't inbrieken van onzichtbare duikbooten. Van de millioenen kilometers ondergrondsche schuilplaatsen, waarmee de eerde, waarmee de schoonste stadsparken ver-korven zijn. Er wordt aangestuurd op 'nenonzichtbaren oorlog, deur Ridders, die bang zijn van Vrouwen Ik kan nou, achteraf,, nog respect krjjgen. veur dieën laffen boer, die z'n verlies nie dorst te nemen en z'n eigen krankzinnig ploe terde op dieën zieken akker? 't Moderne geridderte nimt gin énkel risico! 't Kruipt weg en oorloogt mee sluipmetho- den. Staat toe, dat vrouwen 't geweer over den schouwer gooien. Dat de vrouw, deur God geschapen tot 't Moederschap, geheiligd in 't voorbeeld van de Moeder-Gods, dat die vrouwen geoefend worden in 't neerschie ten van anderer Moeder's zonen! Dat kaerels op kearels schieten,... allee! Wat is den eenen kearel aan den andere gelegen Maar dat vrouwen mannen gaan neerschie ten...! God, 't is zoo teugen alle natuur. Vader en Moeder en geboortegrond heeft de vrouw altij geren verlaten om gelukkig te kunnen leven mee den man, waarop... ze van daag mot leeren schieten, links in de borst! Ik geloof, deuzen laagsten vurm van teu gennatuurlijkheid, deuze diepste verket tering van den Schepper Zijn bedoelingen, is „alleen maar" 't toppunt van de teugen natuurlijkheid die gelegen is in de weinige voorbeelden van lafheid, hiei boven genoemd. Mannkesbonden. Vrouwenlegers, 't is... om van te kotsen! Dit als antwoord op 'n paar vragen „wie toch die droeve Ridedrfiguur O. M. Vante Cottse is." Sommigen hadden 'm herkend. Ochja, da's meugelijk. Daar zijn van die wan delende karakaturen. Hij loopt rond in Ulven hout, in Terneuzen, in Enkhuizen, in Ruwiel, Appelscha en Simpelveld. 't Is mee 't gerid derte al sjuust eender gesteld, als mee alle andere kwalen (éen L, zetter!) Als ge op 'nen kwajen dag mee zoo'n kwaal wordt opgescheept, terwijl ge'r vroeger bekanst nooit van had gehoord, dan kunt ge niemand meer spreken, of die had óók die kwaal, of ze kwam in z'n familie veur! Maar 't „Roofgeriddert", amico. da's iets lijk de snotbacil. Daarmee is heel de weareld verpest. Den naam „Roofgeridderte" is zoo veul als 't potjeslatijn veur de kwaal, dat in doodgewoon Ulvenhoutsch beteekent: „Laf- bekkendom! En dat er veul op trekken, wiedes! Ik zee al: 't is iets lijk de snotbacil; ze •heerscht over de heele weareld. En daarom zette-n-ik den Knots in den schoonen lijst van 'n paar fullitons. Ik mag 'm zoo geren en nog 'ns, ik zeg 't mee plazier: hij is weer heelegaar beter. En 't zou me nie verwonde ren, of hij kuiert nog wel 'ns 'nen keer meer deur oewen krant. Maar nou schei 'k er af. Veul groeten van Trui (van deuzen prots- makert hoeft ge wezenlijk nooit bang te zijn, ik word tenminste gin lid van 'nen mannekes- bod!) Dré III, den Eeker en als altjj gin horke minder van oewen t.a.v. DRE. ZONDAG 18 JUNI 1939. Hilversum I, 1875 en 415.5 m. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.50 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 12.15 Middenstandpraatje. 12.35 KRO-orkest (1.00—1.20 Boekbespre king). I.45 R.K. Dameszangkoor met pianobegelei ding. 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Inleiding volgende uitzending. 3.00 3e acte van de opera „Die Walküre" (opn). 4.10 Gramofoonmuziek. 4.30 Ziekenhalfuur. 4,55 Gramofoonmuziek. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.20 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (gr.pl.) 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en de Koninklijke Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus". 9.00 Radiotooneel. 9.20 Vervolg concert. 10.10 Rococo-octet en gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.00—11.30 Esperantolezing. Hilversum n, 301.5 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuurtje. 9.30 Orgelspel. 9.40 Causerie: „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Berichten. 10.00 „In de vreugde dezer dagen", toespraak. 10.30 Protestantsche Kerkdienst. 11.50 „Tot de Vrijzinnig Luthersen", toe spraak. 12.00 Cyclus: „Weg met de staketselen". 12.20 Berichten: Hierna: Omroeporkest en so list. 1.30 Causerie „Wat er in Indië gebeurt". 1.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Baarns klein gemend koor. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.00 Residentie-orkest en soliste. In de pauze: Gramofoonmuziek. 4.25 Gramofoonmuziek. 4.30 Dansmuziek (gr.pl.) en reportage. 5.00 Jack de Vries' Internationals en solist. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Esmeralda, 6.30 Sportpraatje. 6.45 Sportnieuws ANP, gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Causerie: „En toch ben ik van meening, dat..." 7.20 „De Juni-feesten van de Jonge Pieter Jellen", toespraak. 7.30 Bravour en Charme. 8.00 Berichten ANP, radiojournaal, mededee lingen. 8.20 Residentie-orkest en solist, 9.15 Toespraak. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.25 Radiotooneel met muziek. 10.05 AVRO-Amusementsorkest en de Melody Sisters. 11.00 Berichten ANP, Orgelspel. 11.30—12.00 AVRO-Dance-Band. MAANDAG 19 JUNI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Bericljten, gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. lectuur. 11.30 Christ. Friesche uitzending. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. I.30 Stichts Salon-orkest en gramofoonmuz. 3.00 Voor tuinliefhebbers, 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten, vragenuurtje. (7.007.15 Berichten.). 7.457.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-ber. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Causerie: „Kerkgebouw en Kerkdienst omstreeks 1600". 9.15 Orgelconcert. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 De Vedelaars. 10.45 Gymnastiekles. II.00 De Vedelaars. 11.25 Gramofoonmuziek, Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum n, 301.5 m. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 10.20 VRPO. 8.00 Gramofoonmuziek. (ca. 8.16 Ber.) 10.00 Morgenwijding. 10.20 Orgelspel. 10.50 Declamatie. 11.30 Viool en piano. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 Jack de Vries' Internationals en soliste. 12.451.45 Gramofoonmuziek, 2.00 VARA-orkest. 2.20 Fantasia en het VARA-orkest. 3.00 Declamatie. 3.30 Zang, piano en gramofoonmuziek. Ben welgedane, zwarte vlieg Vloog breed de kamer in, En meldde zich al gonzend aan Als lid van het gezin. Ze zweefde hier, ze zweefde daar, Ze tolde langs het glas, En dacht, dat ze als zomergast Verbazend welkom was! Het was een jeugdig exemplaar, Voor 't eerst spontaan op pad, Een vlieg, die nog van haar bestaan Geen ondervinding had! Ze dacht zoo: Met wat goeden wil Kom 'k overal terecht,- Dus gons ik hier en daar wat rond, Maar... dat bekwam haar slecht! Want als ze even rusten ging, Dan plofte, telkens weer, Een groote, zwarte schaduwhand Angstwekkend naast haar neer, Een vliegenklapper of een krant, Maar niemand kreeg een kans, Ze was nog lenig en gezond, En ze ontsprong den dans! En veilig aan de zoldering, Daar was ze buiten schot, Bepeinsde ze met vagen blik Haar ongewone lot. Ze was tevreden haast met niets, Nooit had ze een bezwaar, Ze had geen wapen of zooiets, En tóch men sloeg er naar! Ik wist geen antwoord voor de vlieg, Of eigenlijk ook wel, Maar 'k gaf dat antwoord liever niet, Een vlieg denkt niet zoo snel! Ik opende heel stil het raam, Een snelle afscheidsgroet, Toen vloog ze met een breeden zwaai Weer 't zonlicht tegemoet!! Juni 1939. KROES. (Nadruk verboden). 't Kan te pas komen. Het Duitsche Ministerie van Oorlog orga niseert thans voor militaire ambtenaren cursussen in verschillende vreemde talen, o.m. het Jiddisch. Aan deze cursussen zoo verneemt de Jewish Cronicle van 9 Juni j.1. zullen ook leden van de geheime staatspolitie deelnemen. Als reden voor de toevoeging van het Jiddisch wordt veronder steld, dat bij een eventueelen Duitschen aanval op Polen en Roemenië de ambtena ren te doen zullen krijgen met een groot aantal Jiddisch-sprekende Joden. Het Jiddisch is de volkstaal van de Jood- sche massa in Oost-Europa. Het ontstond in de Middeleeuwen onder de Duitsche Joden, die het op hun emigratie naar Polen en Bo- hemen hebben medegenomen. In Duitsch- land wordt deze taal sedert de emancipatie der Joden niet meer gesproken. Het Jid disch is een gemengde taal; het hoofdbe standdeel wordt gevormd door het Duitsche clement, ongeveer een vierde deel is af komstig uit liet Hebreeuwsch, en naar schat ting een tiende deel uit de Slavische talen. Het wordt geschreven met Hebreeuwsche letters. Het heeft een eigen literatuur, welke in de dertiende lot de negentiende eeuw hoofdzakelijk religieus was en sindsdien eveneens in sterke mate een wereldlijk ka rakter draagt. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Orgelspel. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Esmeralda. 6.28 Berichten. 6.30 Muzikale causerie (met gramofoonmuz.) 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Sportpraatje. 7.308.00 Pianovoordracht. 8.05 Berichten ANP. 8.15 „Een achtste eeuw Zonnestraal", toe spraak. 8.25 Gramofoonmuziek. 9.00 VARA-orkest en solisten. 10.00 Berichten ANP. 10.10 Jack de Vries' Internationals. 10.40 Declamatie met harpillustratie. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. feuilleton. Ethel M. Dell 42. Er was bovendien iets wilds en vurigs in haar zelf, dat nog geen uitweg had gevon den... iets, dat haar soms midden in den nacht uit haar slaap deed opschrikken en haar bijna bang maakte. Hoewel ze wist, dat ze veilig was en dat Reuben haar niet meer aan zou raken, bleef haar het gevoel kwel len, gevangen en ingesloten te zijn en haar ziel schreeuwde het uit in verweer. Ze kon In Rolfe geen minnaar zien en het kwam haar voor, dat ze de eene slavernij slecht9 voor de andere verwisselde. De verachtelijke blik, waarmee Behnda haar opnam, als ze elkaar bij toeval ontmoetten, voegde nog brandstof toe aan het vuur, dat In haar smeulde. Ze wist, dat Belinda haar nooit had mogen lijden en ze had een sterk vermoeden dat Rolfe's voorkeur voor haar zelf daarvan de oorzaak was; maar ze voe e zich te ongelukkig om ook maar eenigsz s triomfantelijk te kunnen zijn. Ze was bang voor Rolfe. Hij overheerschte haar te veelen er waren oogenblikken, waarop ze geloofde, dat ze hem met plezier aan Belinda zou he ben overgedaan. Iedereen in Beam scheen haar verachtelijk aan te zien of ze verbeeldde het zich en vermeed het zooveel mogelijk bij dagbeh in te gaan. Emily sprak niet tegen haar en Micky keek haar schichtig aan en hield zien schuil zoodra hij haar zag. De gedachte, hien hen tweeën als kameraden in het on„ hik zou kunnen beschouwen, stond haar te gen en ze vermeed hem even hardnekkig als hij haar. Ze maakte geen toebereidselen voor haar huwelijk. Het leek alles zoo onwerkelijk... zoo phantastisch zelfs... dat ze er zich niet toe kon brengen het te beschouwen als een ge- beurtenns, die werkelijk zou plaats hebben en die met snelheid naderde. Het was zoo ver schillend van de vage droomen uit haar meis- jesteijd, dat er voor haar iets griezeligs en weerzinwekkend in was. Ze meed iedereen in deze dagen en het was haar, of iedereen haar evenzoo ontliep. Er was maar één ding, dat ze prettig vond. Dat was om tegen den avond, in de kille Decemberschemering, tegen den lagen muur te leunen en te zien, hoe de golven van het aanrollend getij braken tegen de pier en als schuim uiteen spatten. Dat gaf haar rust, omdat haar eigen onrust er klein bij leek. De stem van de zee was haar lief, zoowel als haar grauwe oneindigheid. De grootsch- heid ervan wischte alle kleinere dingen uit. Ze vond het prettig te staren en te staren tot ze zich in deze oneindigheid verloren voel de en dan... dan alleen... wilden de pijn in haar hart, de onrust en de melancholie be daren. De hoek, waar ze meestal stond, werd wei nig bezocht. Het was maar even voorbij „De Zwarte Zwaan", maar hoewel soms ruwe stemmen tot haar doordrongen, was ze niet bang, dat haar eenzaamheid verstoord zou worden. Haar hoekje lag aan den kant van de brug en zoo goed als alle bezoekers van het café kwamen van het visschersdorp aan de andere zijde. Soms kwam er een of ander voertuig voorbij, maar zelfs dat gebeurde maar zelden na zonsondergang. Een enkele maal kwam Rolfe haar 's avonds bezoeken, maar niet geregeld, omdat hij druk bezig was met toebereidselen coor haar ont vangst op de „Circe" en ze bleef niet voor hem thuis. Als hij haiar niet op Honeyball- farm vond zocht hij haar hier. Maar ze ver wachtte hem niet en in haar sombere stem ming wou ze ook maiar het liefst alleen zijn. Het weer was zacht geworden, maar er had den heelen dag een zuidwestenwind ge waaid en er waren witte schuimkammen op de golven, die langs de pier rolden. Zoo nu en dan regende het, maar Julie gaf daar niet om. Ze stond tegen den muur geleund en keek naar het draaiend licht van een verwijderd lichtschip. Ze dacht heelemaal alleen en onopgemerkt te zijn en hoorde zelfs de wielen van een auto niet op den grintweg, evenmin de na derende voetstappen. Als ze dat wel had ge daan, zou ze gedacht hebben, dat het Rolfe was en niet hebben omgekeken. Maar het was Rolfe niet, die met voor zichtige schreden naderde en toen ze bemerk te, dat er iemand dicht naast haar over den muur leunde, zag ze dit ook mét één oog opslag. Zelfs in het flauwe licht, dat de lan taarns van de auto zijwaarts uitstraalden, kon ze zien dat dit een heel ander soort man was. Hij was smal en slank en actief, maar hij had niets van ie geweldige kracht, die de breede gestalte van Rolfe, den Deen ken merkte. Ze keek naar hem met iets van ge ringschatting, want ze had min of meer de gewoonte aangenomen alle mannen naar Rol fe's grootte te meten. Maar het volgend oogenblik sprak hij en haar houding veranderde, toen ze hem her kende. Want zijn stem klonk zacht en be schaafd... de stem van een man, die zich zonder moeite weet te handhaven tusschen zijn medemenschen. Ik heb naar u uitgezien, zei hij. Ze schrok even. De woorden waren onver wachts, maar vrij van arrogantie. Er klonk eerder een spottend verwijt in door. En on willekeurig klonk haar antwoord verontschul digend. Er is zooveel gebeurd. Ik heb zoo weinig tijd gehad. En ik wist niet dat u het heusch meende... Natuurlijk meende ik het, zei Keston, nog altijd geamuseerd en een beetje uit de hoogte. Lieve Miss Stark, ik meen zoo veel. Ik ben telkens van plan geweest, u te komen feliciteeren. Ze bloosde in de duisternis. O... dank u wel, stamelde ze, maar ik ben blij, dat u het niet gedaan hebt. Werkelijk Dus het is geen felicitatie waard Ze keek hem aan, wonderlijk bewogen. Ze sprak uit, wat ze nooit van plan geweest was te zeggen. - Dat zou het zijn... als... ik... het prettig vond om te trouwen. Maar, ziet u, dat doe ik niet. Ah zoo, zei Keston langzaam. Hij bleef haar aankijken en ze voelde, dat zijn blik de duisternis doordrong en al haar ver nedering, haar besluiteloosheid en haar wan hoop in zich opnam. Het was, of in deze en kele seconden haar ziel naakt voor hem lag en ze niets meer had, om te verbergen. Toen hij weer sprak, was er in zijn stem een subtiel onderscheid. Er was iets stree- lends in, alsof hij sprak tot een verdrietig kind. Wat zou u ervan zeggen, om mee terug te rijden naar mijn kamers en daar thee te drinken We zullen heelemaal alleen zijn en u kunt me alles vertellen, as u wilt. Het voorstel verschrikte haar in het ge heel niet. Het boezemde haar zelfs vertrou wen in, zonder dat ze eigenlijk begreep waar om. Keston wist hoe met vrouwen om te gaan en Julie, die niets dan een verschrikt kind was, gaf zich argeloos over aan zijn er varen leiding. O, graag, zei ze. Wat aardig van u 1 Hij vatte haar losjes bij den arm en ze ging met hem mee, terwijl de gedachte haar doorflitste dat de manier, waarop deze man haar behandelde een heel andere was dan Rolfe's primitieve methode. Hij gaf haar een gevoel van veiligheid en zelfrespect, zooals ze in verscheiden dagen niet gekend had. In dien hij van haar escapade wist en ze ver moedde stellig dit hij dit deed, dan vond h(j het klaarblijkelijk niet erg. Een gevoel van innige dankbaarheid doorstroomde haar. Hier was dan eindelijk iemand, die het zou be grijpen en misschien... op het laatste nipper tje... haar raad zou kunnen geven Als ze hem vroeger al met eenig wantrou wen had bezien, dan was dit gevoel geheel weggevaagd door de vreeselijke dingen, die intusschen waren gebeurd. Toen hij haar in zijn auto zette en het portier achter haar sloot, zonk ze in de duisternis achterover met een zucht van verlichting. Keston reed over de brug en, aan de over zijde de stad in. Hier draaide hij van de hoofd straat af en weldra reden ze in een stille en slecht verlichte zijstraat. Na eenigen tijd ver minderde hij zijn vaart en sprak tegen haar over zijn schouder. k breng je naar den achteringang, waar ik den wagen altijd laat staan. Er is geen spreekuur vanavond en we zullen niet gehoord worden, behalve als ik wordt opgebeld. Bij een poortje in een tuinmuur stopte hij en leunde achterover om het portie voor haar te openen. Vlug maar Het régent, zei hjj. Ze gehoorzaamde hem en duwde het poor tje open. Hij volgde onmiddellijk achter haar. Ze stonden in een donkeren, ommuurden tuin. Het regende hard en op zijn aansporing ren de Julie langs het tuinpad. Ze kwamen langs enkele heesters en vonden een deur, die Kes ton opende. Hierheen! zei h(j. Ik zal licht maken. Ze hoorde hem een schakelaar omdraaien en merkte, dat ze in een gang stond, die naar een trap voerde. Daarginds is de apotheek. We zullen theedrinken in mijn spreekkamer... de eerste deur rechts. Ga maar naar binnen, terwijl ik mjjn jas uitdoe. Julie gehoorzaamde hem Ze ging een trap op en een kamer binnen, waar een gaskachel brandde. Ze draaide het licht op en zag een gezellige kamer met een schrijfbureau, een divan en een paar lage. gemakkelijke stoe len. Het verschil tusschen dit vertrek en het geringe comfort, waaraan ze gewend was, was zoo opvallend, dat ze een gevoel had of ze droomde. Ze spreidde haar handen uit naar de warmte en wachtte. f Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15