Fransche duikboot l vergaan STEMT L. F. van LOO N=° 2 LIJST Tokio geeft het Japansche leger de vrije hand DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Moskou stelt Londen teleur Breg man Reeds 30 uur onder water Geen vrije handel meer in bollenteeltvergunningen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 17 JUNI 1939 67e JAARG. No. 8645 Over persvrijheid gesproken Dit nummer bevat 16 pagina's UJEERBERICHT DE BILT SEINT: Tweede luchtlijn over Sumatra LEERAAR M. O. HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-MiJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Na duikoefening niet meer boven gekomen. Redding der 71 man schappen uitgesloten. Weer brengt een nieuwe duik bootramp alom ontzetting. De derde in korten tijd! De Fransche duik boot „Phénix" is volgens een tele gram uit Saigon (Indo-China) na een duikoefening niet meer boven gekomen en is reeds meer dan der tig uur onder water. Redding der 71 opvarenden acht men uitgeslo ten. De Phenix, die in 1930 te water is gelaten, staat onder bevel van kapitein Coucha- court. Zij meet 1379 ton en is 92 meter lang De bewapening bestaat uit een kanon van 100 mim., een kanon van 37 mm. Een ma chinegeweer en elf torpedo-lanceerbuizen. Het schip is dus even groot als de „The- tis". De oppervlakte-motoren ontwikkelen 6000 P.K., wat een snelheid van 18 knoopen mo gelijk maakt. Onder water ontwikkelen de motoren 2000 pk., de snelheid kan dan 10 knoopen zijn. Hoe de vermissing werd ontdekt. De duikboot Phénix moest zich van een punt van de Indo-Chineesche küst, gelegen op ongeveer 300 km. ten noorden van Sai gon in de baai van Cam Ranh, naar een ander punt aan de kust begeven 't Vaartuig moest laat in den ochtend aan het eindpunt van den tocht aankomen. Toen de comman dant van de Fransche vlootstrijkkrachten in het Verre Oosten de Phénix niet om streeks het verwachte tijdstip boven water zag komen, alarmeerde hij terstond alle schepen en watervliegtuigen van de Indo- Chineesche vlootbasis. Nadat eenigen tijd gezocht was, moest men wel tot de conclu sie komen, dat de Phénix bij het duiken door tot nu toe onbekende oorzaak uit haar evenwicht heeft moeten geraken en op den zeebodem stooten. Ernstige ongerustheid. Het Fransche ministerie van marine deelt mede: Omtrent het lot van de duikboot der eer ste klasse „Phénix die op het oogenblik in Indo-China gedetacheerd is, heerscht ernstige ongerustheid. Na een langdurigen duik, tijdens in den ochtend van 15 Juni ter hoogte van de baai van Cam Ranh gehouden oefeningen, is de duikboot niet wederverschenen. De vloot- strijdkrachten in het Verre Oosten, alsmede in Indo-China gedetacheerde marinevaartui gen, hebben onmiddellijk een onderzoek in gesteld, dat nog voortduurt, en waaraan wa tervliegtuigen van de kolonie deelnemen. Direct nadat het gewaarschuwd was. heeft het ministerie van marine den toestand ter kennis gebracht van de familieleden der bemanning." De bemanning van de Phenix bestaat uit 71 officieren en minderen. Een succesrijk type. I De in de Indo-Chineesche wateren veron gelukte onderzeeër „Phenixbehoort tot de technisch succesrijkste duikboottypen der Fransche marine, het z.g. Roquebert-type De „Phenix" vertrok in April van Toulon naar Saigon om daar ingedeeld te worden bij de marinestrijdkrachten in Indo-China. Verschillende andere Fransche duikboo- ten van hetzelfde type zijn in de laatste jaren reeds in Indo-China geweest en behou den teruggekeerd. De plaats van het ongeluk ligt met ver van het nog in aanbouw zijnde Fransche Kranten mogen alleen offtcieele berichten opnemen over den moord* te Nachod. Gisteren zijn voor de Duitsche rechtbank te Praag de beide Duitsche politiemannen Bula en Stehr verschenen, die beschuldigd worden te Nachod te zijn binnengedrongen in het Tsjechische politicposthuis en den Tsjcchischen politieman Muller, die in be lag, te hebben doodgeschoten. Zij baseerden hun verdediging op CTen'eerste: Zij hadden te veel gedronken, zonder eerst genoegzaam te hekk?n,^p.ripn Ten tweede: Het incident geschiedde den dag na het incident van Kladno en stad hcerschte een zekere spanning. Ten derde: beiden waren van meening, dat op hen was geschoten. .„„„a hot Na het verhoor van de beklaagden werd proces tot heden verdaagd. De pers heeft opdracht gekregen van deze zaak alleen de officieele communiqués te pu bliceeren. marincstcilnpunt Cam Ranh aan een natuur lijke bocht aan de Oostkust van Indo-Chi na, ongeveer 350 K.M. ten Noord-Oosten van Saigon. De zee is daar meer dan 100 meter diep. Indien de onderzeeër op deze groote diep te op den zeebodem ligt, is het schip waar schijnlijk reeds door den geweldigen druk der watermassa's in elkaar gedrukt en ge broken. De vrees voor het leven van de op varenden is thans na 30 uur vergeefsche nasporingen dan, zooals gezegd, ook bij zonder groot. Bovendien is de onderzeeër niet voor zien van reddingsapparaten, zoodat de op varenden slechts gered zouden kunnen worden door berging van het geheele vaar tuig. De „Phenix" heeft wel boeien aan boord, maar men heeft óf geen gelegenheid gehad deze omhoog te laten, óf zij zijn bij de op sporingen tot dusver niet ontdekt. Sierteeltcentrale neemt maatreae- len. Het Hsb. verneemt, dat de Neder- landsche sierteeltcentrale maatrege len overweegt om nog dit seizoen een einde te maken aan den vrijen handel in bollenteeltvergunningen. In 't bijzonder heeft hiertoe geleid de misstand dat gelegenheidshande laren van den geldnood van kwee kers gebruik gingen maken om hun vergunning op te koopen. Deze handelaren nu kochten de teeltver gunningen op om ze daarna aan denzelfden kweeker die toch vergunning moet heb ben om zijn bedrijf te kunnen voortzetten - weer voor een enkel jaar te verhuren. Ver huur is wel verboden, maar overdracht voor den tijd van een jaar was door de Cen trale toegestaan, hetgeen op huur neerkomt Daar de huurprijs ongeveer een derde van den koopprijs was, is het duidelijk dat hier in voor den handelaar na eenige jaren een zoete winst zat, omdat dezelfde vergunning elk jaar opnieuw kon worden verhuurd. De betrokken commissie is nu voornemens alle teeltvergunningen welke thans over zijn, tegen vergoeding op naam van de Sierteeltcentrale over te schrijven. Aan den vrijen handel zal hierdoor een einde ko men en teeltvergunningen zal men nog slechts kunnen koopen van of verkoopen aan de centrale tegen vastgestelden prijs. De definitieve beslissing van de Centrale kan nog vóór het volgend seizoen tegemoet worden gezien. De BritschFransche voorstellen niet geheel gunstig, zegt het Rus sische communiqué. RUSLAND WIL SCHRIFTELIJKE GARANTIES, ENGELAND ACHT ZICH DAARDOOR TE AFHANKE LIJK! Het Russische persbureau Tass sein de gisternacht een telegram, waarin melding werd gemaakt van het be zoek dat Strang met den Britschen en Franschen ambassadeur aan den Russischen volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Molotow heeft gebracht. De conferentie, aldus Tass, duurde twee en een half uur. De voornaamste punten waarop verschil van inzicht bestaat, werden bespro ken. De Engelsch-Fransche teksten, die een regeling van deze kwesties formuleeren, werden aan Molotow overhandigd. In de kringen van het volkscommis sariaat van buitenlandsche zaken acht men de resultaten van dit eer ste onderhoud en van het onderzoek van het FranschBritsche voorstel niet ten volle bevredigend. De achtergrond van de moeilijk heden. 3 Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Lon den omtrent den achtergrond van de moei lijkheden in de EngelschRussische onder handelingen van een hooggeplaatste instan tie uit toonaangevende kringen in Londen de volgende opheldering te hebben gekregen, welke, naar het D.N.B. seint, overeenstemt met berichten, die het bureau van andere zij de in Londen zoowel als uit Moskou ontvan gen heeft. Het probleem der garantie van de Baltische landen heeft slechts on dergeschikte beteekenis. Engeland is bereid, wanneer dat noodig is, de Bal tische landen niet alleen tegen hun wil te garandeeren, maar zelfs onder zekere Sowjet-Russische toezeggingen geheel op te geven. Dit is echter niet de beslissende eisch van Sowjet- Rusland. De Russische onderhande laars eischen veeleer vooral een bin- Verwachting: Koeler dan giste ren, zwaar tot half bewolkt, overwegend droog weer, zwakke tot matigen, meest Westelijken wind. dende Engelsche toezegging voor het geval, dat Sowjet-Rusland in den loop der nakoming van zijn bij standverplichtingen in conflict mocht geraken met Japan, en bovendien een bindende Engelsche verklaring voor een ondersteuning van Sowjet- Rusland in geval van een conflict met Japan. Ook daartoe zou de Engelsche regeering in beginsel zich bereid verklaard hebben. Zij zou echter onder geen omstandigheden bereid zijn deze toezeggingen schriftelijk vast te leggen. Daarom tracht zij ook de Sowjet- Russische bezwaren door de uitzending van Strang naar Moskou op te heffen, om door hem nogmaals mondeling de betreffende Britsche toezeggingen te doen geven. Molo- tof zou echter onvoorwaardelijk vasthouden aan een duidelijke en ondubbelzinnige, schrif telijke vastlegging van de Britsche bijstands verplichtingen in Oost-Azië. Men vreest thans in Londen zich door een bekend worden van een dergelijke verplichting bloot te stellen aan ernstige reacties in OostAzië, resp. zich door een dergelijk document in een onhoud bare afhankelijkheid jegens Rusland te bö- geven. De Indische regeering beoogt, om in 1940 een tweede luchtlijn over Sumatra in het leven te roepen, loopende over Benkoelen en Padang naar Medan. Vandaar zal, aldus de Tel., met kleinere vliegtuigen via Lho Nga worden gevlogen naar Sabang, waar het vliegveld niet geschikt is voor het gebruik van groote toestellen. Voor de vliegverbin ding van Ambon en Nieuw Guinea zullen amphibie-vliegtuigen worden aangeschaft. Accountantskantoor Lid N. I. v. B. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracbt 72 Tel. 650 Engeland waarschuwt. Voed selvoorziening zeer onvoldoende. Amerika nog steeds weifelend. MAANDAG VERGADERT BRITSCHE MINISTERRAAD. Ons voorloopig bericht van giste ren dat de regeering te Tokio geheel achter het Japansche leger zou staan is bevestigd door de gebeurtenissen van gisteren, den derden dag van de blokkade van de Britsche conces sie te Tientsin. De Japansche regee ring heeft medegedeeld, dat het con flict „locaal" moest worden geregeld en geeft daarmede het leger de vrije hand. In de concessie heerscht nog groote span ning, maar behalve het neerschieten van twee Chineesche groenteverkoopers vielen er geen noemenswaardige incidenten voor. De Japanneezen te Tientsin hebben een kabelballon opgelaten, waaraan 'n vlag is bevestigd, waarop in Chineesche lettertee- kens een oproep tot de Chineesche bevol king staat, waarin wordt aangespoord de Britsche autoriteiten er toe te brengen hun houding te wijzigen. De Britsche fotograaf Eric Mayell, die drie dagen geleden door de Japanneezen te Tientsin was gearresteerd, is gisteren vrij gelaten. Inmiddels is er weer groote be drijvigheid in de diplomatieke cen tra van Europa en Amerika. Tientsin immers kan de inzet zijn van een kansspel, waarbij het om veel groo- tere belangen gaat! Officieele verklaring van Lon den. In een officieele verklaring, welke giste ren te Londen is gepubliceerd inzake den toestand in het verre Oosten, wordt gezegd, dat indien de nieuwe vragen, welke men in officieele Japansche kringen in Noord- China heeft laten door schemeren, werke lijk gesteld zullen worden, een buitengewoon ernstige toe stand zal ontstaan. De Britsche regeering zal dan moeten overwegen welke stappen onmiddellijk ge nomen moeten worden tot bescherming van de Britsche belangen in China. Verder wordt gezegd, dat de houding van de Britsche autoriteiten ten aanzien van de vier Chineezen, welker uitlevering wordt gevraagd, dezelfde is gebleven. De Britsche autoriteiten achten de nieuwe vragen, wel ke zijn gedaan en welke de' rechten van alle mogendheden, welke verdragsrechten hebben in China, aantasten, zeer ernstig. Men hoopt evenwel nog, dat de Japansche autoriteiten hun weigering de voorstellen, welke zijn gedaan om het incident plaatse lijk te regelen, niet handhaven. Maandag a.s. zal de ministerraad in Downingstreet bijeenkomen ter bespreking van den toestand te Tientsin. Soldaten gereed gehouden. Tengevolge van de Japansche blokkade der Britsche concessie te Tientsin, wordt de voedselvoorziening daar steeds moeilijker. Aangezien de Britsche koopvaardijschepen geen nieuwe levensmiddelen kunnen aan- DE BLOKKADE INTERNATIONALE BRUG WAAROVER INVOER VAN LEVENSMODELEN IS TOEGESTAAN HET BRITSCH-JAPANSCHE CONFLICT TE TIENTSIN BLOKKADE V D REl-RIVIER o prikkeldraadversperring 139^6) voeren, hebben de Engelsche autoriteiten te Tientsin den Britschen vlootcommandant verzocht, oorlogsschepen uit Tsjing Wang Tao en Wei Hai Wei opdracht te geven, le vensmiddelen naar de concessie in Tientsin te vervoeren. Tegelijkertijd wordt bekend, dat in de concessie duizend soldaten en vrijwilligers gereed gehouden wor den, voor het geval het tot een bot sing met de Japansche militairen al daar zou komen. Het aantal man schappen is evenwel te gering, om met succes tegenstand te kunnen bieden. Inmiddels zijn ook de Fransche wachtpos ten aan de grens van de Fransche concessie versterkt. De Fransche autoriteiten hebben bovendien verboden, van de concessie uit foto's te maken van de Japansche wachten. Ons kaartje geeft de situatie van het oogenblik weer. De houding der Duitschers. Bijzondere aandacht trekt op het oogen blik de houding van de Duitschers in het Verre Oosten. Aanvankelijk werd gemeld, dat de Duitsche handelaren te Tientsin be sloten hadden geen zaken meer te doen met de buitenlandsche firma's in de Brit sche en Fransche concessie; de Duitsche Ka mer van Koophandel ontkent evenwel, dat een dergelijk besluit genomen werd. Amerika. De Tientsin-kwestie wordt door het Ame- rikaansche Staatsdepartement met de groot ste aandacht gevolgd. Het tracht gewaar te worden of men ditmaal staat tegenover een onherroepelijk besluit van Japan, China te sluiten voor de onderteekenaars van het negenmogondhodenverdrag. Tot dusver heeft het staatsdepartement nog geen berichten ontvangen, die officieele protesten of stap pen te Tokio noodig maakten.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1