Omwentelingssnelheid van de „as" STEMT Ns 2 LIJST L R VAN LOO Zeer dreigende toestand in het Verre Oosten Duitschland is overal rs zijn waar DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER VRIJZINNIG DEMOCRATEN De uitdaging dient aanvaard nNieuwe actie eerder dan verwacht werd? verhoogd J r v.. Drie paradefrommen voor het 21ste BESCHERMEN t vJ^EERBERICHT Slechts een wonder kan oorlog in 't Verre Oosten voorkomen Gcen godsdienstoefeningen meer over de Duitsche zenders Nieuwe D.C. 3 voor de K.L.M. Britsche concessie is gelijk een eenzaam eiland Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT t heldersche courant KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Ongewone bedrijvigheid in de periode die als wachttijd werd beschouwd. Zaterdagavond in Londen ontvangen diplomatieke in lichtingen zouden erop duiden, dat Duitschland en Italië sterk in de verleiding komen, om voordeel te trekken uit het Engelsch-Japansche conflict door den Europeesche cri sis te verhaasten. Engeland en zijn bondgenooten hebben steeds geloofd dat Hitier en Mussolini den herfstoogst zou den afwachten, alvorens een nieuwe actie te ontketenen, doch thans schijnt men rekening te houden met de moge lijkheid, dat het offensief van de as eerder zal komen, indien Engeland dieper verwikkeld raakt in de moeilijk heden in het Verre Oosten. Zooals de situatie zich Zaterdagavond liet aanzien, Schijnt, aldus U.P. uit Londen, slechts een wonder nog een ernstige wending in de gebeurtenissen, voorzoover deze be trekking hebben op cfe Britscli-Japansche spanning ten minste, te kunnen afwenden. ZES EISCHEN VAN HITLER. De diplomatieke redacteur van de Sunday Dispatch maakt melding van te Londen ontvangen berichten uit goede bron volgens welke Hitier voornemens zou zijn, voor het einde van dit jaar zes eischen te tellen, welke op de volgende punten betrekking hebben: 1. Inlijving van Dantzig bij Duitschland. 2. Engeland moet afzien van elk politiek of economisch belang in Midden-Europa en op den Balkan, welk gebied „Lebensrauin" van Duitschland wordt. 3. Terugkeer van Gibraltar naar Span je. 4. Wijziging van het statuut van Dji- boeti ten gunste van Italië. 5. Wijziging in het beheer over het Su- ez-kanaal. 6. Bestudecring van de Duitsche koloni ale eischen. Om aan deze eischen kracht bij te zetten, aldus het blad, zou Duitschland de vol gende plannen hebben: 1. Tenuitvoerlegging aan het einde der maand Juli van een „permanente" semi- mobilisatie. 2. Versterking van de Siegfriedlinie in het Westen. 3. Concentratie van Duitsche troepen in Oost-Moravic en Slowakije en verbetering van de Duitsche versterkingswerken in Slo wakije. 4. 'Voltooiing van de verdedingslinies langs de Duitseh-Poolsche grens. Een bewijs dat deze geruchten niet on gegrond zijn vormt ander nieuws, waar uit blijikt dat de „as" voor het oogenblik meer dan normale bedrijvigheid ontwikkelt. Het Slowaaksch telegraaf agentschap be richt dat volgens mededeeling van de Duit sche legatie te Bratislava het verkeer tus- sclien Slowakije en het protectoraat Bohe- men en Moravië tot nader order is gestaakt Deze maatregel zal niet lang duren. Op het oogenblik worden reizen in Slowakije slechts toegestaan in zeer dringende gevallen. Er zijn berichten over Duitsche troepen concentraties in Slowakije. Deze berichten worden echter officieel en categorisch ver zonnen genoemd. Italiaansche vlootmanoeuvres. Ook' het bezoek van het Italiaansche vloot- eskader aan Spanje trekt zeer de aandacht. Te Rome verklaart men dat deze kruis tocht geenszins een buitengewoon karakter draagt en deel uitmaakt van een sedert lang opgesteld program .Men voegt hieraan toe, dat de Italiaansche schepen de meeste Mid- dellandschc-zeehavens van Spanje alsmede Lissabon en Tanger zullen aanloopen. Aan den anderen kant doet men duidelijk uit- Om technische redenen tot ver lichting van het programma. De uitzending van godsdienstoefeningen door de Duitsche radiozenders op Zonclag is biet meer toegestaan. Zij zullen worden ici vangen door programma's tot nationaal-so- cialistische opvoeding. Met ingang van giste ren zenden de Duitsche zenders op de uren, vvaarop vroeger godsdienstoefeningen o h Kieuse toespraken werden uitgezonden, mu ziek uit, of wol herdenken zij de dooden van de nationaal-socialistisclie Pal''l- Aan een luisteraarster, die aan he slation te Berlijn vroeg, waarom de uitzen ding van godsdienstoefeningen wera staakt, werd geantwoord, dat dit w daan om „technische redenen tot veilicnung van het programma. komen, dat het bezoek der Italiaansche vloot aan de Spaansche havens aansluit bij de be zoeken van Suner en generaal Kindelan aan Italië, en evenzoo een uiting is van de soli dariteit en broederschap tusschcn Spanje en Italië, welke het bezoek van Franco aan Rome zal wijden. De htaliaansche bladen melden, dat het eerste Italiaansche eskader gisterenochtend vroeg van Napels voor een reis naar de Spaansche, Portugoesclie en Marokkaanschc wateren is vertrokken. Tot het onder bevel van admiraalRiccardi bestaande eskader behooren twee pantserschepen, 10 kruisers van 10.000 en 8.000 ton en een twintigtal tor pedojagers, waarvan de gezamenlijke beman ning' uit 1.000 officieren en 20.000 minderen bestaat. Deze kruistocht zal ongeveer twee weken duren. De Popoio .d'Italia meldt verder nog, dat het tweede Italiaansche eskader binnenkort voor een kruistocht naar het Verre Oosten zal vertrekken. Deze reis valt volgens het blad onder het normale programma der ma noeuvres van de Italiaansche vloot. Naar wij vernemen heeft de K.L.M. ter verdere uitbreiding van haar luchtvloot bij de N.V. Nederlandsche Vliegtuigcnfabriek Fokker te Amsterdam wederom een Döu- glas D.C.-3 in standaard uitvoering voor 21 passsagiers, besteld. Dit toestel wordt uitge rust met Wright-Cyclone G. 102 A-motoren en zal in September a.s. worden geleverd. Een ■plechtiqheid te Amersfoort. Het 21ste regiment infanterie te Amers foort is Zaterdagmorgen verrijkt met een drietal paradetrommen, met bijbehoorende wit lederen bandoulieres en handschoenen, aangeboden door de reserve-officieren van het regiment, ter gelegenheid van het 125- jarig bestaan in Januari j.1. De aanbieding geschiedde voor het front van de troep, die zich om elf uur op het voorplein van de kazernes aan den Leusder weg hadden opgesteld, onder commando van den majoor J. P. Breit. De plechtigheid werd bijgewoond dooi den burgemeester van Alkmaar, jhr. mr. F. II. van Kinschot, en de gep. luitenant-gene raal jhr. E. J. M. Wittert van Hoogland, voorzitter van het Genootschap voor mili taire Traditie en Uniformkunde. De burgemeester van Alkmaar was aan wezig, in verband met het feit, dat het regi ment grootendeels bestaat uit bewoners uit de omgeving van Alkmaar. Nadat de regiments-commandant, luite nant kolonel J. de Vries het regiment had geïnspecteerd, bood de reserve-kapitein w Denker uit Amsterdam het geschenk na mens de commissie, uit reserve-officieren samengesteld, met een rede aan. Zijn toespraak werd beantwoord door overste de Vries. Nadat een drietal tamboe ren gelegenheid was gegeven kennis te ma ken met den fraaien toon van de aangebo den trommen en de troep voor den regi ments-commandant, de commissie uit reser ve-officieren, als mede den burgemeester van Alkmaar en luitenant-generaal Wittert had gedefileerd, werd met de zoojuist over gedragen geschenken, onder commando van overste Briet, een korte marsch door de stad gemaakt. Uitgave der Uitg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 19 JUNI 1939 67e JAARG. No. 8646 Feitelijk heeft Japan den oorlog reeds verklaard, meent Britsch Generaal. Admiraal Sir George Keyes heeft in de Londensche voorstad Hornsey een rede ge houden. waarin hij over den toestand te Tientsin o.a. verklaarde: „De gebeurtenis- se te Tientsin en de steun, die Duitschland en Italië aan Japan verleenen komen in werkelijkheid neer op een oorlogsverklaring aan het Britsche Rijk. Dit is een uitdaging, die moet worden aangenomen". Hij sprak als zijn oevrtuiging uit, dat, in dien Engeland zich vastbesloten en stand vastig zou betoonen en aan de geheele we reld zou laten zien, dat het bereid was tot den strijd en hierbij gebruik zou maken van al zijn rijkdommen, zijn geheele industrie en al zijn menschenmateriaal. het den oor log zou kunnen winnen zonder de wapenen teg ebruiken. „Als wij echter aarzelen, zal zeker de vernedering volgen en wordt de oorlog onvermijdelijk". Alle voedseltoevoer afgesneden. - Britsch-Fransch contact.Ameri ka nog gereserveerd Verrassin gen op til? De toestand in het Verre Oosten is sinds Zaterdagmorgen nog veel slechter geworden dan hij reeds was. De Britsche en de Fran- sclie regeering hebben het noodig geacht hun vlootvoogden in het Verre Oosten tegen Donderdag a.s. te Singapore bijeen te roe pen. Besproken zal o.a. worden: le. Het onder één commando brengen van de Britsche en Fransche strijdkrachten in het Verre Oosten met Singapore als vloot- basis. 2e. De methodes, welke zouden moeten wor Felle rede van Goebbels te Dant zig. Polen lijdt aan politieke pu. berteitsverschijnselen. NATIONAAL-SOCIALISME ZAL DANTZIG REDDEN. Ik ben gekomen, aldus sprak Goebbels, de Duitsche rijksminister van propaganda gis teren te Dantzig, om u te sterken in uw vastberadenheid. Ik verlang van u, dat gij ook in de toekomst, moedig, dapper en op recht blijft. Duitschland is overal, waar Duit- schers staan en dus ook bij u". Deze rede van Goebbels werd telkens door luid gejuich onderbroken. Steeds weer rie pen de toehoorders: „De Fuehrer moet naar Dantzig komen", Wij willen terug in liet rijk" en „Een volk, een rijk, een Fuehrer". GOEBBELS. Een ontelbare menigte stond voor de stads schouwburg, waar Goebbels zijn rede hield. Hij begon met de groeten van den Fuehrer over te brengen. Vervolgens zeide hij, dal de Dantzigers dezelfde taal spreken als de Duitschers en stamden uit hetzelfde ras, zij zijnd oor 't zelfde lot gebonden en derhalve moeten zij terugkeeren tot het rijk. Hun ver langen hiernaar is groot en slechts een we reld, waarin nijd, afgunst en wanbegrip hcerschen. kan willen pogen zich te verzet ten tegen dezen drang. Hierdoor is evenwel de stad een interna tionaal probleem geworden. Hij heeft het ongeluk aan de monding van de Weichsel te liggen en volgens de mooie theorie van War schau hooren steden, welke liggen aan ri viermondingen steeds tot de landen, waar door do rivieren stroomen. Volgens deze theorie hoort ook Rot terdam tot Duitschland, want het ligt aan de monding van den Rijn en de Rijn is een Duitsche rivier. Goebbels noemde een dergelijke rede- neering humoristisch. Dc Poolsche chauvinisten verklaren ver der, dat zij de Duitschers in een veldslag bij Berlijn in de pan willen hakken. Goebbels verklaarde hierover geen woorden vuil te hoeven maken. Voor in de pan hakken zijn twee noodig, een die hakt, en een die zich laat hakken, doch op het oogenblik ziet spr. geen van beiden, in ieder geval niet bij Berlijn. Men neemt derhalve deze Poolsche grootspraak le Berlijn niet ernstig, het zijn eigenlijk politieke puberteitsverschijnse len. Goebbels gaf voorts dc bekende tirades ten beste over het sterke eensgezinde Duitsch land, en zeido verder dat het gevoel van saamhoorigheid bij de Dantzigers niet van roccnten datum is, zooals de Engclschc cn Fransche leugenpers belieft te veronderstel len, doch leeft sedert den dag van het groote onrecht van de scheiding van het rijk. „Weest overtuigd, dat ieder in Duitsch land uw wenscnen kent en deelt en met ge lijke trouw naast u staat, waarmede gij aan het rijk hangt. Wat wij in Duitschland wil len, is eveneens duidelijk. De Fuehrer heeft het in zijn jongste rede in den rijksdag ge zegd op een wijze, welke niet voor misver stand vatbaar is, toen hij verklaarde: „Dant zig is een Duitsche stad en zij wil terug tot Duitschland". Dit moet de wereld begrepen hebben en de wereld moet ook uit het ver leden hebben geleerd, dat de Fuehrer geen holle woorden gebruikt. Zij vergist zich op gevaarlijke wijze, wanneer zij meent dat hij terugschrikt v. dreigementen of voor pres sie kapituleert. Daarom kunnen dn Dantzi gers rustig in de toekomst blikken, het natio naal-socialistisclie rijk slaat aan hun zijde. Verwachting: Zwaar tot half bewolkt, enkele plaatselijke regenbuitjes of onweers buien, koeler dan gisteren, meest zwakke veranderlijke wind. den gevolgd, om de plaatselijke superioriteit van de Japansche marine te bestrijden. 3e. De positie van Hongkong, dat ge makkelijk geisoleerd kan worden. 4e. De houding van de neutrale mogend heden, voornamelijk van de Vereenigde Sta ten, Siam en Nederland. 5e. De bescherming van de handelsma rine en de handhaving van de verbindin gen met het Westen. In de omgeving van de Japansche am bassade te Berlijn zinspeelt men reeds op mogelijke verrassingen. Nog rustig in Tientsin. Het is nog rustig in Tientsin. Het optreden der Japanneezen te Tientsin is nog een stap verder gegaan, aangezien patrouillevaartui gen op de rivier de Ilai alle schepen met levensmiddelen teruggezonden hebben. De toevoer van vleesch, visch en groenten is thans volkomen afgesneden en de bewoners van het belegerde gebied hebben hun voor raden verduurzaamde levensmiddelen moe ten aanspreken. Rijst en meel zijn nog in ruime hoeveelheid aanwezig. In elk geval zijn de Britten in de concessie vastbesloten ondanks de blokkade stand te houden. Bij alle posten waar voorbijgangers ge fouilleerd worden zijn thans luidsprekers opgesteld, welke aanvallen op Engeland rondbazuinen. Overal in het onder Japan sche controle staande gebied zijn wederom anti-Britsche strooibiljetten rondgedeeld, terwijl de campagne in de plaatselijke Ja pansche bladen tegen de Britsche politiek in China nog feller is geworden. Nog geen 300 voetgangers, of zeven percent van het gewone voetgangers verkeer, zijn gisteren langs de zeven posten rondom de Britsche conces sie gepasseerd Met de effectieve blok kade door de Japanneezen wordt de Britsche concessie practisch een een zaam eiland. Drie vrachtwagens met versche groenten zijn gisterochtend naar de Fransche concessie gezon den om het tekort aan groenten aan te vullen. „Geniepige Britsche politiek" moet gedwarsboomd worden. Tsjcn Tsjocn, de minister van binnenland- sche zaken der onder Japansch toezicht staande regeering te Nanking, heeft een tele gram aan den burgemeester van Tientsin gezonden, waarin hij dezen aanmoedigt, „de blokkade van dc Britsche concessie voort te zetten, teneinde dc geniepige politiek van Engeland te dwarsboomen". Tegelijkertijd heeft Lcin Yoe, de minister van buitenlandsche zaken van de Nan- kingregeering een proclamatie gepubliceerd, waarin hij van Londen verlangt, dat het zijn politiek van stcunvcrlecning aan Tsjang Kai Sjek prijsgeeft. Britsche kabinet wacht af. Het Britsche kabinet wacht af, maar naar verluidt zijn de volgende maatregelen in voorbereiding: Ten eerste: Het schrappen van Japan van de lijst van mcestbegunstigde landen. Ten tweede: Het opzeggen van het Britsch- Japanschc verdrag van 1011, waardoor Japan zijn groote markt op de Britsche kroonkolonies zou verliezen. Ten derde: Het verhoogen van de rechten op Japansche goederen. Amerika gereserveerd. De regeering der Vereenigde Staten, zotf meldt Havas uit Washington, blijft ten aan zien van den toestand in het Verre Ooslen een gereserveerde houding aannemen. De volgende redenen zouden haar hierbij lei den: 1. De wensch om door besprekingen met Londen en Parijs de werkelijke bedoe lingen van Engeland en Frankrijk uit te vorschen. 2. De vrees om door een fe haastig ge baar het in het congres gerezen conflict door de bespreking der neutralitcitswet te compliceeren.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1