P n n uw i 2 ui Ni 2 STEMT LF.vanLOO 2 J 1 llÈFïI Stemt bewust! Stemt democratischBovenal: St6ITlt Socidal-DeniOCrdtiSCh c z z het badebwebk VAN het gelrfeenteappabaat is !n veilige handen bij den Vrijzinnig democba, lijst L 0 4 h 'O 4 Dan stemt ge de partij, die op verantwoordelijke wijze de gemeentelijke samenleving op een hoger plan wil brengen VERSTERKT DE S. D. A. P. 3 <2 re De Van Os-inbraak AU GASTRONOMIE Dinsdag 20 Juni 1939 Tweede Blad MAAKT DAARAAN EEN EINDE E O) 0) IA O O C5 O U) u O 5 O re O z lil J J I- I 0 X Kindje bijna door gas gestikt Moeder Geervliet rukt uit Landmacht zegeviert met 3-2 Concert „StecL Muziekcorps" Foto's van dc Tweedaagsche Gespannen uren WEGENS VERBOUWING IS TIJDELIJK GESLOTEN f|;. ,'vj 'V Morgen vordt van li een DAAD verwacht!! Dan hangt het mede van U af hoe onze stad in de komende vier jaren zal worden bestuurd Laat dan Uw stem toekomen aan de Leg Uw oor niet te luisteren bij hen, die alles beloven, maar niets doenSchenkt geen aandacht aan machteloze enkelingen, die alles becritiseren en veel beloven, doch tot de inlossing dier beloften niet in staat zijn! Geeft geen voorkeur aan personen, die zichzelf zo populair en liefdadig vinden! Laat Uw stem niet ontfutselen door groepjes of partijtjes, die aan NIEMAND VERANTWOORDING schuldig zijn! Wat hebben al die „belovers' en „criticasters" van de wereld gemaakt? Een wereld vol wanhoop en dreigende ellende'! Een wereld vol bittere nood, werkloosheid en vertwijfeling 1 -4—1 b O •*-> CS O e' GO 1 1 UJ O 5 cn 0 «5 m 'l?»? *?.v ArV- C/5 O) INI oo C/J CD C3 ca O) 5» 03 ca "o o? »r o 5 O O c CD O CD O) O) Q3 O ca ca ad CT5 a> co e a» o) _ta co "j ad ca c ca -I K H Z UJ «i ca ca ca INI c ad o ad ■a Hoe de tip van het gouden vijfje gegeven werd. In aansluiting op datgene, wat door ons ïn het nummer van gisteren geschreven werd met betrekking tot den gepleegden diefstal bij Van Os aan de Spoorgracht en de ophel dering daarvan zij nog het navolgende ge meld. De besteller de W., een geregelde klant van Café „Zeemacht" in de Spoorstraat, kwam daar ook eenige dagen geleden. Onder het drinken van een glaasje bier toonde hij de echtgenoote van den kastelein een gouden vijfje. De laatste kreeg, zooals ongetwijfeld bij menige vrouw het geval geweest zou zijn, zin om het geldstuk in haar bezit te krijgen en verzocht de W. het haar tegen betaling van 6 gulden af te staan. Hiervoor scheen de W. niet bijster veel te gevoelen. Hij beweerde op dat moment geen contanten noodig te hebben en weigerde het vijfje te verkoopen. In het café zat echter eveneens een ma troos le klas, die getuige was van dit onder houd. Door hem werd de kasteleinesse aan geboden om te pogen het geldstuk te krij gen. Hij onderhandelde met de W. en nadat deze gehoord had, dat de matroos binnen korten tijd naar Indië zou vertrekken, had hij er wel ooren naar van het geldstuk af te komen. De koop werd gesloten, het gouden vijfje verwisselde van eigenaar en de matroos gaf het aan de vrouw van den kastelein. Deze had reeds besloten er een broche van te laten maken en vrij spoedig daarna bracht zij het bij Bauhuis, teneinde het te laten vermaken. De kastelein echter had reeds van den aan vang af iets tegen het munstuk. Hij ver trouwde het niet hijzonder. Enkele dagen erna werd zijn vermoeden vrijwel zeker heid, toen hij in de Heldersche Courant las, dat bij de inbraak bij Van Os een gouden vijfje gestolen was. Toen dan ook toevallig dienzelfden dag brigadier Horsman in den winkel kwam ter regeling van een vergun ningskwestie, vertelde hij deze, op welke wijze zijn vrouw in het bezit geraakt was van het munstuk en of dit wellicht niet in verband Stond met den diefstal bij Van O. De heer Horsman voelde direct dat er meer achter deze zaak school, dankte den kastelein voor diens waardevolle tip en zorgde dat er direct een uitgebreid onder zoek ingesteld werd door de recherche, met het thans bekende en wel zeer for tuinlijke gevolg. Op de vraag of met de betrapping van de W. tevens de hand gelegd is op den dader van de geheele serie overige inbraken, kun nen wij thans nog geen antwoord geven. Evenwel, wij meenen niet ver van de waar heid af te zijn als wij beweren, dat deze muis nog een staartje zal hebben en dat het niet als uitgesloten te achten is, dat men bin nenkort interessante bijzonderheden zal ver nemen. Wat de bekentenis van de W. aangaat, de recherche is verscheidene uren met hem be zig geweest voor en aleer hij de inbraak bij Van Os toegaf. Tenslotte moest hij echter Voor het kruisverhoor zwichten. Met den trein van 10 uur is hij door de rechercheurs Wortel en Sprengers gisteimoi- gen naar Alkmaar overgebracht. Gisterenmorgen heeft zich bijna in de Vischstraat een ernstig ongeluk voorgedaan, dat nog op het laatste oogenbhk voorkomen is kunnen worden. Het eenig zoontje van cie familie Timmerman was alleen in de keuken en begon te spelen met de gasslang. Dez van de pijp af geraakt met als gevolg, het gas wegstroomde. Tengevolge hiervan is het kind bewusteloos geraakt. Vrij lang erna ontdekte men, wat er g - beurd was. Direct werd geneeskundige 1 I ingeroepen. Eerst des middags mocht het ge lukken het jongetje weer bij te brengen. Vandaag met225 dames in 8 bussen door Nederland, Als we naar den langsten dag gaan... als het 's avonds bijna niet meer donker en 's nachts weer direct dag isals jong en oud op de vacantie zitten te popelendan is het de tijd dat Moeder Geervliet uit de Jan in 't Veldstraat haar legioenen bij elkaar trommelt, teneinde door Nederland te trek ken. Tochten, waarover héél de stad spreekt en die aan organisatorisch inzicht niets te wenschen overlaten. Vanmorgen, hij het krieken van den dage raad, om voor zessen nog, is het legioen der 225 dames, jong en oud, vertrokken. In niet minder dan 8 bussen was het leger onderge bracht. In gezelschap van hun aller Moeder Geervliet, voor wien den tijd schijnt stil te staan en er haast nog fikscher en fleuriger uitziet dan 10 jaar geleden, en in dat van de kisten sinaasappelen, bananen, jodenkoeken en amandelbroodjes. De leiding berust bij Moeder Geervliet en derzelver secondanten, te weten twee der zeven zonen plus „Bep, m'n jongste meid", zooals de leidster ons gisteren mededeelde. Het wordt een goeie reis, daar kunt U staat op maken lezer. Van Nieuwediep gaat het naar Amsterdam, waar in de Beursbengel een eerste dronk genomen wordt. Daarna via Bus- sum, Hilversum naar Soest en Arnhem. Dan naar de bedriegertjes in Roosendaal en naar Apeldoorn waar het diner naar binnen ge werkt zal worden. Terug over Amersfoort zal men in de Beursbengel ten tweede male pleis teren en ook hier de dorst et cetera lessen. Om een uur of 1 in den nacht gaat het dan terug naar het schoone Nieuwediep, waar men te circa 3 uur zal arriveeren. Zooals men ziet, de vriendinnen van Moeder Geervliet krijgen waar voor hun geld. Beste waar En eveneens is dat het geval met de club van 62, die a.s. Dinsdag voor 4 dagen op reis gaat. Deze dames bezoeken Luik met de Ten toonstelling, Valkenburg, Brussel, Antwerpen enzoovoorts. Hoe dan ook, een reis van 1 dag of van 4 dagen, men kan er van verzekerd zijn, dat het dagen worden, waarop men zich schor zingt en dik eet. De ervaring leerde dat... En dan komen in Augustus de kinderen. Ook die gaan er op uit. Waarheen? Dat is nog een vraagteeken. Maar ook d t zal goed worden. Rest ons één vraag: hoe moet vandaag het kwartier waar juffrouw Geervliet en de haren woont, reilen en zeilen nu er niet een vrouw meer overgebleven is. En hoe in den Ouden Helder, dat eveneens voor een deel leeggepompt is...??? HEEFT DE HOOGSTE SMEERWAAKDE PER GULDEN! WÊSëS Laat er niets van verloren gaan en l w motor geregeld _Jjg verzorgen door een bekwaam vakman. Uw garagehouder! Tegen sterke Helder-combinatie. Een sterk Helder-elftal heeft het tegen de vertegenwoordigers der Landsverdediging niet kunnen redden. Piet de Boer c.s., die eveneens met een sterke combinatie waren verschenen (alleen Pino ontbrak op het appèl), bleken vooral na de rust de meerdere in ausdauer en tempo. De eerste helft kwam dit verschil niet zoo aan 't licht, omdat toen de witjakken, bij wie vooral Spierenburg en Godschalk opvielen, nog enthousiast partij gaven. Tot tweemaal toe wist Helder de lei ding te nemen, doch evenzoo vele malen deed de Landmacht dézen voorsprong weer teniet. Het eerste doelpunt der witjakken kwam na pl.m. 20 minuten, toen een fraai opgezette aanval, ingeleid door een kopbal van Spieren burg, den bal via een voorzet van Rottier bij den snel toeloopenden Godschalk deed belan den. Deze bedacht zich geen oogenblik en het volgende moment was Duyveman dan ook met een harden schuiver gepasseerd. Dit doelpunt bleek het sein te zijn voor de kustverdedigers om de zaken wat flinker aan te pakken. Vooral Piet de Boer liet nu even zien welk een rasvoetballer hij is, maar hij trof het niet erg, dat hij een Kenter tegenover zich had, die op uitnemende wijze zijn doel verdedigde. Tot twee maal toe wist de Heider- verdediger een zeker schijnend doelpunt te voorkomen. De gelijkmaker. De derde maal echter was een harde schui ver van De Vries na ouderwetsch „doordreu nen" van den Racing rechtsbinnen hem te machtig. Helder weer de leiding. Het bleef een wedstrijd, die het aanzien ten volle waard was. Beide ploegen zetten uitste kende aanvallen op en het was dan ook een ieder duidelijk, dat het niet bij deze 2 doelpun ten zou blijven. Weer zou het Godschalk zijn, die zijn ploeg andermaal een voorsprong zou geven. Want een fraai openen van Spierenburg gaf Rottier de gelegenheid Godschalk wederom den bal voor zijn voeten te plaatsen, die natuurlijk zoo'n juweeltje niet ongebruikt voorbij liet gaan (21). Nogmaals gelijk. Een minuut later was de stand wederom gelijk. Lagerweij benutte een voorzet van Kuiper onder luid gejuich der Landmacht-aan hang op fraaie wijze. In de tweede helft scheen het alsof Helder plotseling veel minder begon te spelen. De vaart was uit de voor hoede verdwenen, toen Spierenburg en Hoebe om onbegrijpelijke redenen van plaats hadden verwisseld. De achterhoede kwam voor steeds moeilijker dilemna's te staan, vooral toen bleek, dat ook De Boer er goeden kijk op had en bijzonder actief was. Toch bleef het lang gelijk, dank zij taai „keep-werk" van Kenter en... een ongeloofe lijken misser van Kuiper, die, voor open doel staande nog naast schoot. Het winnende doelpunt. Een half uur was er gespeeld, toen eindelijk de beslissing viel. En op volkomen onver wachte wijze nog. Want niemand had ver wacht, dat De Vries vanaf 50 meter afstand een dergelijken kogel in zou zenden, dat zelfs Kenter volkomen overbluft was (32). Tot het einde toe bleef de Landmacht het spel beheerschen en de paar schuchtere pogin gen, die Spierenburg c.s. tegen het einde waagden om alsnog den gelijkmaker te for- ceeren, werden gemakkelijk in den kiem ge smoord. Zoo zegevierde het Landmacht-elftal met 32 na een spannende en op sommige momen ten fraaien wedstrijd. Het tweede gemeenteconcert, gisterenavond in de tent in het Julianapark door bovenge noemd muziekcorps gegeven, was in zooverre van belang, dat het programma de twee con coursnummers vermeldde, waarmede op het Rotterdamsche concours het reeds vermelde fraaie succes werd behaald. Het bestuur had gemeend ook de burgerij deze muziek te laten hooren. De zeer dreigende lucht men greep als het ware den regen was de oorzaait, dat de belangstelling niet overweldigend was. Dat was wel jammer, want zij die wèl ge komen waren, hebben kunnen genieten van een uitstekend concert. Dir. Pala en zijn man nen waren op dreef en gaven ons in een 7-tal nummers van bonte verscheidenheid alleszins reden tot bewondering en appreciatie. Zoowel de ouverture Egmont, met zijn sterk drama- tischen inslag, als de London-suite, en werk van dezen tijd (het waren de concoursnum mers), schonken ons de overtuiging, dat de jury in Rotterdam het corps geenszins te hoog gewaardeerd heeft. Maar ook de andere nummers: Wagner's stemmingsstukje en een selectie uit „Maskenbal", waaruit Verdi dui delijk te proeven was, toonde het „Stedelijk", dat de tijd van depressie voorbij is. Vermelding verdient de reine stemming en het uitstekende werk der solisten. De slag werker had het in de Suite volhandig, maar hij sloeg er zich prachtig doorheen. Al met al een concert wat het aanhooren zeker waard was. De excursisten van onze Tweedaagsche deelen wij mede, dat men foto's, waarvan er enkele zeer geslaagd zijn, kan bestellen bij den heer Swart, Fazantenstraat 28, tegen den prijs van 10 cent per afdruk. Abusieve lijk schreven we Zaterdag „Vierdaagsche". Bwrgerfófke Stand van Den Helder BEVALLEN: M. RehorstPieterse. z. A. F. BalijonSackbrook, z. G. SmitBethle- hem, d. OVERLEDEN: S. Bremer (m.), 69 jaar. De toestand in het Verre Oosten is onduidelijk, maar gevaarlijk. Het is niet onmogelijk, dat uit de vrjj geringe oor zaak van het conflict tussehen Engeland en Japan, het uitleveren van eenige Chineezen uit de Britsche concessie, wegens een vermeende misdaad, gevolgen zullen voortvloeien, die voor de wereld tot een ramp uitgroeien. Het nauwe verband, dat bestaat tussehen een conflict in het Oosten en een oorlog in het Westen, is niet te ontkennen. In hoeverre Duitschland en Italië debet zijn aan de toe nemende spanning in China, weet men niet. De wegen van de diplomatie zijn duister, maar men gelooft wel, dat Duitschland met welgevallen de ontwikkeling van den toestand ziet en dat Italië Japan in de kaart speelt. Wie op onze voorpagina gisteren de plannen, die Hitier toegedicht worden, gelezen heeft, begrijpt, dat de Duitsche Führer met veel in stemming zou zien, dat Engeland in het Verre Oosten in een oorlog geraakte. Iedere ver mindering van de gewapende macht in Europa is Duitschland welkom, met het oog op zijn aspiraties in het Westen. Engeland maant dit alles tot voorzich tigheid. In normale omstandigheden was het niet denkbaar geweest, dat Engeland verschillende van zijn onderdanen zoo zou laten beleedigen, zonder in te grijpen. En- gelsche belangen worden aangetast zonder dat Engeland nog overgaat tot tegen maatregelen. De positie van de Engelsche regeering is dan ook wel zeer moeilijk. Men weet niet wat er zich achter de Euro- peesche schermen afspeelt en wil men tegen Japan succes hebben, dan zal men een groote militaire macht in het Oosten moeten concentreeren. Dit alles is niet mogelijk. Men wacht dus af. Is het mogelijk het con flict met Japan nog in der minne te schikken? Er zijn evenveel menschen, die het niet ge- looven als die meenen, dat dit nog wel moge lijk zou zijn. Vast is, dat Engeland met beide handen zal pakken naar een voorstel, dat een regeling mogelijk maakt, zonder verdere mui zenissen. Met dit al wordt de toestand weer gecom pliceerder. Men schijnt het op een conflict ta willen aansturen. Is het vandaag niet, dan is het morgen. Een oorlog schijnt slechts een uitstel van executie en dat kan ook bijna niet anders als de mentaliteit van de volkeren niet verandert, als men zijn kracht blijft zoeken in een zoo sterk mogelijke bewapening en niet in een gezond en gemeenschappelijk overleg. Dien laatsten weg schijnt men niet meer te kunnen vinden. MISHANDELING. Een bewoner van de Dijkstraat deed aan gifte dat hij Zaterdagnacht is mishandeld door een ander stadgenoot.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5