Hoogheemraadschap Noordho I. Noorderkwartier Palestina-conflict Y ankee-arbeiders trekken de lijn Oude rijke dame was de dupe Volgende week Kabinetscrisis? TEXEL Ultimatum in bet Tijdbom te Haifa ontploft Het Prinselijk Gezin op de „Piet Hein BEMOEIENISSEN VAN DE AS. De Duitsche pers maakt melding van een ultimatum, dat volgens de Italiaansche pers door Emir Faical namens zijn vader, Koning Ibn Saud, zou zijn gericht tot de Britsche regee ring en waarin zou worden gedreigd met het aibreken van de onderhan delingen tusschen Arabia Saudia en Groot-Brittannië, wanneer de Pales- tijnsche kwestie niet werd geregeld op een wijze, welke de Arabieren ver langen. De Duitsche pers merkt verder op, dat men in Italiaansche politieke kringen groot be lang hecht aan de besprekingen tusschen den Fuehrer en den afgezant van Ibn Saud over de politiek in het nabije oosten. Oe „Boersen Zeitung" (schrijft onder het opschrift: „De beweging breidt zich uit tot het Nabije Oosten". Rome neemt stelling ten aanzien van liet Arabische bezoek aan den Fuehrer. Een ultimatum van Faical aan En geland" over deze zaak en citeert de „La- voro Fascista", welke heeft geschreven, dat het bezoek van een afgezant van Ibn Saud aan den Fuehrer toont, dat deze het nuttig oordeelt met de as te onderhandelen. Schandelijk gedrag op de wereld tentoonstelling. Het buitenland heelt er tabak van... De corr. van het A.N.P. te New York schrijft: De groote brieven-sorteermachine van de Nederlandsche P.T.T. is nu in volle wer king op de wereldtentoonstelling en trekt de groote belangstelling, die zij verdient. Het heeft in de bedoeling gelegen dat deze inwerking-stelling op den openingsdag der tentoonstelling, 3 Mei, zou plaats hebben, doch het werk der Nederlandsche mecani ciens is door het optreden van de „Unions" de Amcrikaansche werknemersorganisaties, in de war gestuurd, en opgehouden. Men heeft de hooge heeren der Unions niet „kwaad" willen maken en daarom is er ge zwegen zoolang de tentoonstelling niet ge reed was. Maar nu het zoo ver is komt de critick op deze houding aan alle kanten los. Ieder die gezien en meegemaakt heeft hoe de vakverecnigineen zijn opgetreden heeft er zich, om het duidelijk en familiair uit te drukken, „dood aan geërgerd". De Nederlandsche werklieden, die met „behulp" van deze voortdurend lijntrekkende en op het maken van dubbelbetaalde overuren bedachte, bovendien veelal nog onbekwame, collega's moesten samenwerken heb ben zich daar zoo aan geërgerd dat er menige ruzie door is ontstaan. Deze Nederlandsche arbeiders zijn zelf in vakvereenigingen van aller lei kleur en richting georganiseerd, doch ik heb ervaren dat géén van hen ook maar één verontschuldi ging kon vinden voor de tegenwer king die zij van deze „collega's" hebben ondervonden. Thans heeft onze oud-landgenoof. dr. Neil van Aken in zijn functie als president van de „boreign Gouvernment Commissioners Club, de verceniging waarbij bijna alle bui- tenlandsche deelnemers aan de wereldten toonstelling zijn aangesloten, een opzien barende rede gehouden, waarin hij de wan toestanden op felle wijze laakte. Vele typee rende staaltjes van luiheid, onbekwaam heid, stagnatie verwekken, forceeren van overuren en ..halen wat er van te halen is" werden door den spr. vermeld. Het is, zoo zeide dr. van Aken, den buitenlandschen deelnemers aan de wereldtentoonstelling zóó moeilijk gemaakt, dat geen van hen nog geneigd is weer aan een expositie in de Ver Staten deel te nemen, alvorens deze vergeten zal zijn! De Amerikaansche bla den vermelden deze rede in grooten op maak en het laat zich aanzien, dat dit muisje nog wel een staartje zal krijgen. Hr. Ms. „Gelderland" is Maandag uit Rot terdam vertrokken voor het houden van oefeningen op de Noordzee. Het vertrek van den oorlogsbodem. Gisterochtend in de vroegte is op de Arabi sche groentemarkt te Haifa een zware tijd bom ontploft. Men gelooft dat dertig Ara bieren om het leven gekomen of gewond zijn. Ook in de Joodsche buitenwijk Hadar- bacambel is een bom ontploft. Troepen heb ben strategische stellingen in de stad bezet en patrouilleeren door de straten om de monstraties van verontwaardigde Arabieren te verhinderen. Oplichtersbende staat heden te recht. Filantropie? De rechtbank te Arnhem heeft vanochtend een begin gemaakt met de behandeling van de bekende op lichtingszaak, waarbij een vermo gende, bejaarde dame te Arnhem, door een aantal personen voor een bedrag van f25.000 a f30.000 is be nadeeld. Men zal zich herinneren, dat de politie te Arnhem er op het einde van 1938 in slaagde, na een moeizaam recherchewerk, een oplichtersbende te ontmaskeren, welke de Arnhemsche dame tot haar slachtoffer had uitgekozen en haar in den loop van enkele maanden, onder allerlei mooie ver halen, had bewogen tot afgifte van gelds bedragen, welke vaak cenige duizenden guldens beliepen. Door zich verdekt op te stellen in een ca fé, waar de dame een onderhoud met de le den der bende had, wist de politie twee van hen -te arresteeren. Drie anderen twee mannen en een vrouw konden ccnigen tijd later door een inspecteur en een recher cheur der Arnhemsche politic in liet post kantoor te Nice worden aangehouden. Wat hebben zij misdaan? Aan de vier thans terechtstaande leden van de benden, t.w.: den 46-jarigen koopman W. J. van B. uit Amsterdam; de 53-jarige Mej. M., zonder beroep, laatstelijk wonende te Amsterdam, den 28-jarigcn koopman C. H. de Z., laatstelijk wonende te 's-Graven- hagc en den 33-jarigen koopman K. L. H., uit Amsterdam, allen thans gedetineerd in liet Huis van Bewaring te Arnhem, is bij dagvaarding ten laste gelegd: Chantage. Aan de vijf bendeleden is ten laste gelegd, dat zij met allerlei drogredenen aanzienlijke Beslissing over al of niet aftre den spoedig verwacht. In parlementaire kringen verwacht men, aldus de Tel., dat in het begin van de vol gende week de beslissing zal vallen over het wel of niet aanblijven van het kabinet, wan neer althans het debat over Oss Donderdag en Vrijdag geen directe politieke gevolgen zal hebben. Naar wij vernemen, is het Prinselijk Ge zin gistermiddag scheep gegaan aan boord van de „Piet Hein", voor een boottocht van cenige dagen. Vrijdag a.s. zal de Prinselijke familie weder op Socstdijk terugkecrcn. geldsbedragen van hun slachtoffer hebben weten los te krijgen. Zoo was er f 1230.noodig om ie mand, die zich in Duitschland in gij zeling bevond, daaruit te ontslaan. Indien dit niet geschiedde, dan zou de zaak van dezen persoon voor de rechtbank komen, waarbij dan tevens bekend zou worden, dat hij doende was geweest om geld van een zeke ren de W., ten behoeve van mevrouw B. over de grens te smokkelen. Voorts heeft een der oplichters te zamen met zekeren S. E. S., mevrouw B. bewogen tot afgifte van een bedrag van f 1700,zijn de 10 pet. van een kapitaal groot f 17.000,— dat deze dame aan S. „geleend" had, welk kapitaal men zou trachten uit Duitschland te smokkelen, waar liet „bevroren" was. De dame was verder blijkbaar gemakke lijk te beinvloeden door de verhalen, welke de boeven haar opdischten over een drei gend faillissement, een erfenis, welke zij slechts los konden krijgen, met behulp van een som gclds, enzHet feit, dat zij zelf echter kapitaal over de grens heeft willen smokkelen, verleent aan dit proces een pi kant smaakje. 26' Juni afscheid van dijkgraaf Wijdenes Spaans Jr. De vergadering van Hoofdingelanden en Hoofdingelanden plaatsvervangers van het Hoogheemraadschap Noordliollands Noor derkwartier .op 26 Juni a.s. zooals gewoon lijk in het gemeenlandshuis te Alkmaar 1e houden, zal de laatste zijn door den dijk graaf den heer C. Wijdenes Spaans Jr. te presideeren. Na afwerking van de diverse agenda punten zal hij als dijkgraaf afscheid nemen Zooals men weet volgt de heer D. Kooiman hem per 1 Juli a.s. als zoodanig op. Van vier tot half vijf zal de scheidende functio naris in het gemeenlandshuis rccepieeren. Ongetwijfeld zullen er zeer velen zijn, die bij het vertrek van den heer Wijdenes Spaans, gedurende zoo'n reeks van jaren een vooraanstaande figuur in het Noordhol- landschc Waterschapslcv en, blijk van be langstelling zullen geven. Be agenda voor deze vergadering bevat verder een veertiental punten, hoofdzakelijk betrek king hebbende op overname van weg- en dijkgedeelten. Wij noemen hiervan een voor stel tot overname in onderhoud en eigen dom van de gemeente Zijpe van een gedeelte van den weg langs de Noordzijde van den Hazedwarsdijk en tot aankoop van een perceel grond, deel uitmakende van den dijksberm, verder een voorstel tot overname van de gemeente Winkel van enkele wegen en weggedeelten, weg naar Zoutkaag e.a. Voorstel tot overname van de banne Valk koog van den Valkkoogerweg, het z.g. Sluis- wegje en Groenveldsdijk, voorstel tot over name van den Leekérbrug. Voorgesteld wordt de rekening over 1938 goed te keuren. De gewone dienst sluit met een batig saldo van fl 170.275.33, de bui tengewone dienst met een batig slot van fl 415.106.02. Onder het batig slot van den buitengewonen dienst is begrepen een bate van 1934 tot 1938 uit den verkoop van stee- nen en puin afkomstig van de dijksglooiïn- gen ad fl 352.403.69. Tenslotte staan er nog ter afdoening eeni- ge formeele punten op de agenda. JULIANADORP. VERKIEZINGSVERGADERING S.D.A.P. Uitgaande van de Federatie Den Helder van de S.D.A.P., werd in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn alhier een openbare vergadering gehouden. Een gezel schap dames en heeren arr,veerde per rij wiel uit Den Helder en maakte voor den aan vang der vergadering het publiek opmerk zaam op wat Woensdag a.s. te gebeuren staat. Dit propagandagezclschap was niet zoo groot als wij dat eerder wel eens gezien heb ben. Aan het weer kon het toch ook niet lig gen, want dat was schitterend mooi. Maar hun aanwezigheid deed toch de zaal, die door belangstellenden van hier ook niet ge heel gevuld was, toch nog weer van aan zien veranderen. Door den afdeelingsvoorzitter werd de bij eenkomst geopend, daarna verkreeg de heer P. S. v. d. Vaart, wethouder van Den Helder en secretaris van de Gewestelijke Federatie van de S.D.A.P. het woord om zijn onder werp: „De S.D.A.P. en de aanstaande Ge meenteraadsverkiezing" voor de aanwezigen nader te ontvouwen. De spreker heeft dat op de hem eigene wijze gedaan en kwam aan het slot van zijn toespraak tot de opwekking om de S.D.A.P. te steunen. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd slechts miniem gebruik gemaakt en zoo kon deze bijeenkomst, die als een laatste wa penschouw voor ons dorp gold, gesloten wor den, waarna het gezelschap uit Den Helder weer per fiets derwaarts vertrok. OPENLUCHTCONCERT VAN „KUNSTZIN". Begunstigd door een mooicn zomeravond heeft Zondag de Harmonie „Kunstzin", on der leiding van haar directeur, den heer J. van Glabbeek, een concert in de muziektent in het Loopuijtpark gegeven, welk concert door een groot aantal luisteraars werd bijge woond. Het programma viel alleszins in den smaak bij het publiek, dat anders al gauw geneigd is, om weg te trekken. Op dezen avond was dit niet het geval en dus conclu- deeren wij, dat deze perzik naar meer smaakt. WIER1NGEN AUTORIT OUDEN VAN DAGEN. De uitgestelde rit voor de ouden van da gen zal nu morgen plaats vinden. Do rit gaat dan vanaf Wieringen door den Wie- ringermeerpolder over Winkel naar Alk maar. Vandaar naar Hciloo, Limmen, de Egmonden naar Bergen, Bergen a. Zee. In Bergen zal het middagmaal worden ge bruikt. Vanaf Bergen gaat de reis verder over Callantsoog onder de duinen langs naar Den Helder en vandaar weer huis waarts. We hopen maar op mooi weer, dan zal het feest voor de oudjes zeker weer slagen. ANNA PAULOWNA BURGEMEESTER MIJNLIEFF WORDT DI RECTEUR VAN DE BOERENLEENBANK, Burgemeester Mijnlieff, die in de onlangs gehouden algcmecnc ledenvergadering der Boerenleenbank tot bestuurslid werd geko zen, is in een bestuursvergadering tot direc teur der bank benoemd, DUIVENSPORT. De ver. „Altijd Verder" hield een wed vlucht vanaf Compiègne (afst. 410 km.), waaraan 33 vogels deelnamen. Zij werden om 7 uur in vrijheid gesteld. Aanvankelijk was de wind W.N.W. en de lucht bewolkt, later werd de wind NW. en kregen de duiven ook met regen te kampen. De eerste vogel is getoond om 2 uur 20 min. 5 sec; de laatste prijswinnende om 4 u. 11 m. 55 sec. Prijzen behaalden: J. van Duin 1; W. Blaauboer 2 en 4; N. Spigt 3; A. Liefhebber 5 en 6; P. de Vries 7. Kampioe: •schap. Zeelucht maakt hongerig. Hr. Ms. .Gelderland" vertrok Maandag uit Rotterdam voor h t houden van oefeningen op de Noordzee. De aardappelen worden aan boord gebracht6 De stand voor het ïtesse-kampioensehan luidt: P. de Vries '5-28 p-; V' Blaauboi 71.93; N. Spigt 55.12; J. van Duin 43.20; Koster 34.95. Kampioen-doffer en -duif: P. de Vries, 8605 met 35.36 p. en 8608 niet 40.2o p. W. Blaag- IllCl - - boer derde met oJ-oa P- DE ZESDE GROOTE LAMMERENMARKT. Ook op de laatste groote lammerenmarkt werden weer zeer veel lammeren aange voerd, n.1. 2771. Dit is bijna 500 meer dan vorig'jaar op die .markt. Het is te vernach ten, dat na den grooten aanvoer op de laatste markten op de namarktcn zoo goed als geen lamineren meer verhandeld zul len worden. De markt had een zeer stug verloop; de handel kon blijkbaar maar weinig lammie- ren plaatsen, zoodat tot 11 uur geen be hoorlijke prijzen werden geboden. Ook was de kwaliteit der lammeren over het alge- meen minder dan vorige weck. De midden- prijs, die in den vrijen handel werd gege ven, bedroeg f 4.75 per stuk. oor de cx- portslagerij Scholten uit Alkmaar werden uit de verschillende hokken de beste dieren opgekocht voor prijzen van f6.— tot f 7.—; hoogste prijs f 8.50. De heer Scholten kocht pl.m. 75 lammeren. Omstreeks 11 uur begon de heer Keesorn weer in opdracht van de ïegeeiing te koo pen; de prijs, die werd besteed was iets lager dan vorige week, gemiddeld nog geen 5per stuk. In totaal werden door de regeering 1700 st. gekocht. Hiermede zal vermoedelijk het ingrijpen van de regeering in den Tex'elschen lammercnhandcl voor dit jaar wel afgcloopen zijn. In totaal zijn voor inblikken op de markten bijna 9000 lamme ren aangekocht. Vooral op de laatste markten was de regeeringsbemociing van groot belang, men mag veilig aannemen, dat de laromerenprijs, wanneer men aan den handel den vrijen loop had gelaten, tot beneden f 2.50 was gedaald. Met een middemprijs van pl.m. f 5—, die thans op de zes markten is gemaakt, kunnen de Texelsche veehouders ook lang niet uit. Over het algemeen was 't aangevoerde product dit jaar (tengevolge van de droog te, doch ook door het feit, dat veel meer land is gescheurd en de veestapel niet ver minderd is) minder van kwaliteit dan vo rig jaar. Ook de schapenhandel had een ongunstig verloop, het meerendeel der aangevoerd.c dieren werd aangekocht door den export slager Scholten voor prijzen varieerende van f 10 tot f 13, middenprijs f 11.50. De rundveehandel was iets beter dan vorige week, een prima vette koe braclit ongeveer f 230 op, een melkkoe pl.m. f170. Graskalvercn golden f 25 tot f 73, nuchtere kalveren gemiddeld f 10.50 per stuk. Vette varkens gelden op de boerderij 24 241/2 cent per pond. Biggen op de markt omstreeks f 10. Aan de cierenveilmg stegen bij vorige week, de eierenprijzen met ongeveer 10 et. per 100 stuksv SCHAGEN, 19 Juni. Juni-paardenmarkt. Aangevoerd: 100 stuks: 11/9,-jarige paarden f 100—165, 21/?,- jarige paarden f 150—210, rijtuigpaarden f 250350, werkpaarden f 200—-350, slacht- paarden f 100210, hitten f 100—275. Han del goed. AMSTERDAM, 19 Juni. Veemarkt. 456 vette koeion, lo kw. 72 —80 ct., 2e kw. 60—70 et., 3e kw. 4858 ct. 20 stieren 50—56 ct. per Kg. slachtgewicht;' 92 melk- en kalfkoeion f 180260 per stuk, 81 vette kalveren, 2e kw. 4856 ct., 3e kw. 3546 ct. per Kg. levend gewicht; 107 nuchtere kalveren f 7—10; 126 schapen f 1520, lammeren 1215, 20 zuiglammeren 811 per stuk, 424 varkens wegende van 90—110 Kg. 5859 ct., enkele hooger! zware varkens 5758 ct., vette varkens 56 57 per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Overzicht: slachtrunderen, behoorlijke aanvoer, handel niet vlug, prijzen voor le kw. iets hooger. Koeien, ruimere aanvoer, matige handel, prijzen onveranderd. Vette kalveren, ruime aanvoer, zeer stugge han del, prijzen voor de mindere soort lager. Nuchtere kalveren: matige aanvoer, vlotte handel, prijzen iets hooger. Schapen en lamineren, ruime aanvoer, prijzen vast, stugge handel. Varkens: matige aanvoer, stugge handel, prijzen hooger, TEXEL, 19 Juni. Veemarkt. 5 koeien f 150—235, 7 gras kalveren f 2575, 10 nuchtere kalveren f 7—14, 56 schapen f 10—15, 2771 lammeren f 3.o0—6, IS biggen f 8—12. TEXEL, 19 Juni. Eierveiling. Aangevoerd: 71300 eieren? o8-62 Kg. 3.15-3.35, 6264 Kg. 3.30-3.45, 66—70 Kg. 3.50—3.75, 50—56 Kg. 2.90—3.13, per 100 stuks ALKMAAR, 19 Juli. Aaardappelen 46, aardbeien 4681, &nj tHa1'„i,-2®-2-60- asperges 12—30, bloemkool 17, idem 6—8, doperwten 4.507.50, druiven 22—32.10, kropsla 0.50—1, komkom mers 3—6, peterselie 0.50—1, perziken 8.—, postelein 0.15-0.28, peulen 8.50-11.50, ra- barber 4—6, selderie 0.50—2, spinazie 0.12— u.öo, snijiboonen 1618, dubbele spercieboo- nen 21.—-, tuinboonen 45, tomaten ll-- 12, wortelen 3.50-6.50 PURMEJtEND, 20 Juni. ,.„„8ei?iar.kt' Koeien, totaal 600 stuks: 240 1q - koeien 60—70 ct. per Kg., geldekoeien on' mcIkk°eien 1S0—260, stieren 44-55 ~n' Paarden 70—160, 60 vette kalveren i_ib ct per Kg., 500 nuchtere kalveren 16, 160 vette varkens 45—50, 40 magere 350 biggen 14—18, 700 scha pen 16—22, 30 bokken 2—11, 400 lammeren NOORDSCILVR5VOUDE, 20 Juni. Aanvoer; 23300 Kg. aardappelen: Sctiof- t'tn6 ™VIzen 5.10—5.80, drielingen 3.50 4.40, kleine 1.20—1.60. BROEK OP LANGEXDIJK, 20 Juni. amoer: 110.000 Kg. aardappelen: Sclïof- sche muizen 5-6.10, drielingen 3.10-4.70, >Tn 3-40-4.50, 900 bos rabar- >2 90 r^in J?Anafen: A 2.3.4024.90,fl v®' C 23.10rr-24.30, CC 16.—. -

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8