I het Verre Oosten Roosevelt en de neutraliteit STEMT DAGBLAD VOOR DEN1 HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER N? 2 LIJST 2 Moskou verlangt geen garantie in De wieg van het Prinsenkind op het Loo? WEB 15 OOK GELD VAN U BI) ZOBG DAT HET GOED EH VEBSTANDIG BEHEEBD WOBDT Mr, Romme verdedigt den kinderbijslag Italië verwacht goede graanoogst KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEPOON 5$ (2 LIJNEN) WOENSDA G pe kansen op overeenstemming iets grooter Amerika nog steeds buiten het Tientsin-incident Halifax over Tientsin Blokkade te Tientsin verbroken Oom Sam heeft kruit genoeg Oorzaak duikbootrampen sabotage Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT Tweede Kamer heldersche courant Uitgave der Uitg.-MtJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 21 JUNI 1935 67e JAARG. No. 8648 OFFICIEELE TEGENSPRAAK VAN GE RUCHTEN DAAROMTRENT. EEN PARTICULIERE DUITSCHE HAN DELSMISSIE NAAR RUSLAND? Naar aanleiding van het door sommige Duitsche bla den gepubliceerde bericht, volgens hetwelk de Sovjetregee- ring bij de onderhandelingen met Engeland en Frankrijk zou staan op een garantie voor de Russische grenzen in het Verre Oosten, hetgeen een beletsel zou zijn voor het tot stand komen van een accoord, is het officieele Russi sche persagentschap Tass gemachtigd te verklaren, dat dit bericht beslist van allen grond ontbloot en niet meer dan een verzinsel is. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat men de vorderingen van de BritschFranschRussische onderhandelin gen over een anti-agressiepact in wélingelich te kringen thans gunstiger beoordeelt. Het jongste Russische memorandum is thans be studeerd en de standpunten der beide par tijen zijn elkaar, naar men gelooft, reeds goeddeels genaderd. Men is van oordeel, dat, als zich geen onvoorziene ontwikkelingen voordoen, er alle kans is, dat in de volgende conferentie tusschen de Britsche en Fransche ambassadeurs, Strang en Molotov de voor naamste geschilpunten uit den weg zullen worden geruimd, zij het alleen in beginsel. Leedvermaak. De Duitsche pers heeft nog steeds leed vermaak over de weinige vlotheid waarmee de onderhandelingen worden gevoerd. Het Duitsche Nieuwsbureau schrijft o.a.: „De Moskousche onderhandelingen zijn, zooals bekend is, sedert de vorige week Vrij dag nog steeds niet hervat, omdat gelijk reeds herhaaldelijk gemeld is, de kwestie der schriftelijke vastlegging der Britsche ver plichtingen in het Verre Oosten in geval van een Sowj et-Russisch—Japansch conflict den Britschen onderhandelaars zoo onaangenaam is, dat zij tot dusverre er nog niet toe hebben kunnen besluiten om dezen Russischen eisch te aanvaarden. Als even onaangenaam ech ter gevoelt men het in Londen, dat dit pijn lijke dilemma der Britsche buitenlandsche po litiek door de Duitsche en Italiaansche pers meedoogenloos onthuld is. Daarom heeft men ook de uitwerking van het eigen, meer dan twijfelachtige „dementi" in het geheel met eerst afgewacht en het Sowj et-Russische agentschap Tass thans eveneens tot een soortgelijke .dementi" gebracht, waarin ech ter volgens de van ouds bekende methode wederom iets gedementeerd wordt, wat nooit tevoren beweerd is, om daardoor de ware fei ten te doen vergeten. Want nog nooit heeft een Duitsch blad gesproken over de garandeering van de Russische grenzen in het Verre Oosten, wel echter in overeenstemming met de feiten over de schriftelijke vastlegging van de Britsche hulpverleening aan Sovjetrusland in geval van een conflict met Japan, het geen niet het geringste uit te staan heeft met een garandeering van grenzen. Deze even wanhopige als stumperachtige pogingen tot dementeeren der Londensche persregie kunnen echter op geenerlei wij ze misleiden ten aanzien van het doode punt in de Moskousche onderhandelingen, dat natuurlijk met het oog op de toenemen de Britsch-Japansche spanning in de Tient- sinkwestie een van dag tot dag onaangena mer uitwerking heeft. 4 Particuliere handelsmissie naar Moskou. Inmiddels doet te Berlijn het gerucht de ronde, dat op het oogen'blik een particu liere Duitsche handelsmissie in Moskou zou zijn, om daar over een uitbreiding van de Duitsch-Russische uitwisseling van goe deren te spreken. Vooral zou het hier gaan om een uitbreiding van den olie-, vet- en houtexport naar Duitschland, maar ook over vergrooting van den ijzeruitvoer zou gesproken worden. Protesten over algemeen optre den der Japanners wijzen ech ter naar andere richting. Men meent te Tokio op grond van be richten van gezaghebbende zijde te weten, dat de Amerikaansche zaakgelastigde nooit bij de Japansche regcering heeft gepiotes- teerd naar aanleiding van de kwestie- Tientsin, ten aanzien waarvan hij evenmin stappen heeft ondernomen. Geruchten hieromtrent vinden oorzaak in een herhaald bezoek van den Amenkaan- schen zaakgelastigde te Tokio aan het Ja pansche ministerie van buitenlandsche za ken. Toen is echter geprotesteerd tegen het optreden van Japan in het algemeen. Krachtige nota's In welingelichte Amerikaansche krin gen verklaart men, dat de Amerikaansche zaakgelastigde bij zijn bezoek aan i pansche ministerie van buitenlands ken twee krachtig gestelde nota s heeft overhandigd. In een dezer notas een opsomming gegeven van de sch Amerikaanschen eigendom in C gericht door de Japansche luc^taamaHen, hoewel Japan verzekeringen op dit punt ge geven had. In de tweede nota woidt ge vraagd, dat de levcnsmiddelenvoorziening te Koclangsoe niet langer gehinderd zal worden. In beide nota's wordt in kraditigc woordingen onmiddellijke voldoen g langd. In geval deze niet zou worden .ge geven, zou Washington zich het vcree- behouden „de publieke °Pml® ...jiipkeu- nigde Staten in te lichten over de willekeu rige wijze, waarop de Japanscl jcr autoriteiten omgaan met de mogendheden in China. In dezelfde kringen legt men ei denna druk op, dat de Amerikaansche diplomatie door deze nota's die volgen op h doliike lingsaanbod, op discrete maar 1 y„r. wijze wil doen uitkomen, dal eenigde Staten geenszins onverechil g voor het lot der Fransche en Britsche con cessies te Tientsin." Evenals Chamberlain heeft ook de Engelsche minister van bui tenlandsche zaken nog niet alle hoop verloren. In het Hoogerhuis heeft gisteren de mi nister van buitenlandsche zaken, lord Hali fax, verklaringen afgelegd over den toestand te Tientsin, welke in hoofdzaak gelijkluidend zijn aan die, welke Chamberlain gisteren in het Lagerhuis heeft afgelegd. Halifax deelde o.a. mede, dat de blokkade door de Japanners met de grootste gestreng heid wordt gehandhaafd. De aanvoer van aan bederf onderhevige levensmiddelen, zoo als groenten, melk en ijs, wordt vertraagd door een streng onderzoek aan de afzettingen, zoodat slechts nu en dan versche aanvoer binnen komt. „De algemeenc toestand, aldus Halifax, is nog niet duidelijk. In de situatie, ontstaan door den oorspronkelijkcn eisch tot uitleve ring van vier Chineczen, schijnt verwarring te zijn gekomen, doordat een belangrijker punt van algemeenc politiek naar voren ge bracht is. In dit opzicht heeft Japan echter geen formeetc stappen gedaan en men hoopt nog, dat een plaatselijke regeling spoedig ge vonden zal worden. De Britsche regecring heeft zich bereid verklaard, maatregelen te bespreken ter ver zekering van, wat al tij cl haar doel te lientsin geweest is: de neutraliteit van de concessie te Tientsin, die in geen geval de basis van vijandige actie mag zijn. De Britsche regeering vertrouwt, dat de Japansche regecring, evenmin als de Brit sche, het terrein van geschil wenscht uit te breiden, of den toestand, die reeds uiterst moeilijk is, te compliceeren. De regeering is zich tevens ten volle bewust van de reacties, die het bestaande geschil heeft op de positie van de andere Britsche en internationale nederzettingen in China. Zij staat in het nauwste contact met de re geeringen van Frankrijk en de Vereenigde Staten." DE FOKKER G. 1 TE BRUSSEL Gistermiddag is een Fokker G. 1 toestel, uitgerust met twee Bristol Mercury 800 p. k. motoren en gevlogen door den fabrieks- invlieger Sonderman, op het vliegveld te Haren (Brussel) aangekomen. Hier heeft het voor de Belgische militaire autoritei ten verschillende proefvluchten gemaakt. Hardnekkige geruchten. In Apeldoorn doen hardnekkige geruchten de ronde, volgens welke de blijde gebeurtenis in het Prinse lijk Gezin ditmaal op het Loo zal worden verwacht. Men wil dit, naar het R. Nwsbl. meldt, o.a. af leiden uit verschillende bijzondere voorzieningen, veranderingen en ver nieuwingen aan de afzettingen van het Palcis en van de aangrenzen de terreinen. Vrijwilligerscorps van de Brit sche concessie gereed voor de mobilisatie. VOEDSELGEBREK NOG STEEDS NIJPEND. Het vrijwilligerskorps van de Britsche concessie heeft gisteren order gekregen zich voor onmiddellijke mobilisatie gereed te maken. Gistermiddag is het vertrek van 't Britsche convooischip „Lowestoft", dat he den zou wegvaren, afgelast. Een Engelsche vrachtauto, geladen met een groote hoeveel heid groenten, heeft de blokkade gebroken. De auto werd begeleid door een detache ment Britsche troepen en kon de Japansche afzetting ongehinderd passeeren. De groen ten waren opgeladen in het door de Japan- neezen beheerschte gebied rondom de con cessie. Het bericht als zouden gisteren zeven vrachtauto's de blokkade gebroken hebben, is onjuist. De anti-Britsche beweging in Noord China blijft zich inmiddels uitbreiden en zij wordt zoowel door de Japansche autoriteiten als door het onder Japansche controle staande Chineesche bewind aangewakkerd. Gisteren werd aangekondigd dat Vrijdag te Peiping een anti-Britsche massabetooging zal wor den gehouden, welke zal worden bijgewoond door de in scmi-militaire formaties georga niseerde plaatselijke Japanneezen. De onder Japansche controle staande bladen publi- ceeren heftige aanvallen op alles wat Britsch is. Voedselschaarschte duurt voort. De door de Japanneezen aangewakkerde anti-Britsche agitatie in het door de Japan neezen beheerschte gebied duurt onvermin derd voort. De Chineesche hotelhouders heb ben gisteren in een geschrift overgave van de Britsche concessie gevraagd en allen Chi- neezen, die de concessie willen verlaten, lo gies tegen den halven prijs aangeboden. De voedselschaarschte in de concessie blijft acuut, ondanks het feit, dat een vracht auto door de afzetting heeft kunnen komen Er heerscht ook een tekort aan steenkolen. Aan den overkant van de Hai liggen gi-oote Britsche voorraden, doch tot dusverre zijn alle pogingen om ze over de rivier te bren gen, verijdeld. De Engelschman Smith be vindt zich nog steeds in arrest, hetgeen groote verontwaardiging heeft gewekt bij de Britsche kolonie, in het bijzonder bij den bond van oudstrijders uit den wereldoorlog, waarvan Smith lid is. Gisteravond kon een lichte verzachting van de Japansche controlemaatregelen waar genomen worden, die, naar men vermoedt, in verband staat met het Chineesche dra- kenfeest, dat vandaag gevierd wordt. Men wil hierin echter geen aanwijzing zien, dat de blokkade verzacht zal worden. Congres moet spoedig besluiten Tijdens een persconferentie op het Witte Huis heeft Roosevelt verklaard te meenen, dat het congres besluiten moet nemen om trent de neutraliteitswetgeving, alvorens de verdaging van de tegenwoordige zitting in treedt. De president sprak als zijn mee ning uit, dat het wetsontwerp, dat thans bij het huis van afgevaardigden is en waar van de belangrijkste bepaling was het opheffen van het embargo op wapenen voor naties, die in een oorlog gewikkeld zijn, den Amerikaanschen invloed ten gunste van den vrede zou versterken. De reden, waarom hij een behandeling zonder uitstel wenschte, was duidelijk. Wanneer een oor log mocht uitbreken, nadat het congres op reces was gegaan, zou het moeilijk zijn een neutraliteitswetgeving tot stand te bren gen zonder dat gezegd zou worden, dat de Vereenigde Staten de eene of andere partij begunstigde. Het is gemakkelijker voor het congres om thans zich veilig te stellen te gen een in dat soort van dilemma geraken, zoo voegde Roosevelt aan zijn verklarin gen tenslotte toe. Tienduizend in Amerika. munitiefabrieken Op een congres van den bond van re clamebedrijven heeft de waarnemende mi nister van oorlog, Johnson, gesproken over de wijze, waarop de industrie voorbereid is op het geval van oorlog. Hij zeide, dat tien duizend fabrieken onmiddellijk kunnen overgegaan tot den aanmaak van munitie. Ambtenaren van het ministerie van oorlog hebben een onderzoek ingesteld in meer dan 20.000 fabrieken en het is, aldus John son, gebleken, dat vrijwel de geheele mi litaire behoefte in de Vereenigde Staten bevredigd kan worden. Een zeker aantal fabrieken heeft productieplannen ontvan gen en deze bedrijven kunnen op afroep onmiddellijk met de fabricage beginnen. Verder zijn een aantal orders gegeven, clie ten doel hebben de industrie in vredes tijd voor re bereiden voor de eischen in tijd van oorlog. Het ministerie verwacht, dat deze orders in den loop van het volgende jaar zullen worden uitgebreid. Met het oog op deze voorzorgsmaatregelen aldus Johnson en op den munitievoorraadj dien wij trachten op te bouwen, zal het land beter dan ooit voorbereid zijn om door de moeilijke overgangsperiode te ko men. Onderzoek gevraagd door Ame- rihaansch parlementslid. Een resolutie, waarin gevraagd wordt om instelling van een congrescommissie, die een onderzoek zou instellen naar de mogelijkheid, dat het verlies der drie onder zeeërs, Squalus, Thetis en Prenix te wij ten zou zijn aan sabotage, is gisteren in den Amerikaansche senaat ingediend door senator Barbour. De resolutie verklaart, dat een commissie opdracht zou moeten krijgen om een onderzoek in te stellen naar dé geheele kwestie van het optreden van buitenlandsche spionnen in de Vereenigde Staten. L. F. van LOO DE BILT SEINT t Verwachting: Half tot zwaar be wolkt, plaatselijk eenige re gen met kans op onweer. Weinig verandering in tem peratuur, zwakke tot mati ge N. O. wind. Nog een kans voor kleine zelf- standers? Het ontwerp treedt eventueel begin 1940 in werking. Met tien sprekers in eerste instantie heeft de Tweede Kamer gistermiddag de behan deling voortgezet van het wetsontwerp wet telijke regeling inzake kinderbijslagvcrzeke- ring en de algemeene beschouwingen over dit ontwerp gesloten. De C.H. afgevaardigde Krol. de anti-revol. Amelink en het r.k lid de heer Loerakker kunnen zich zonder veel bezwaren met het ontwerp vereenigen. De heer Joekes (V.D.) acht het hoofdbe zwaar tegen de voorgestelde regeling, dat een groote gelijkvormigheid wordt opgelegd en dat geen rekening wordt gehouden met de eischen van de verschillende bedrijfstak ken. De a.r. afgevaardigde, de heer Van den Heuvel, is het in principe met het ontwerp eens, doch acht het oogenblik uiterst onge schikt. Dit ontwerp is een bedrijfsbelasting, zegt hij: het moet worden een betere loon- verdeeling. Het s.d. lid de heer van der Waerden is critischer dan zijn partijgenoot Drees en zeide zijn stem in beraad te zullen houden. De heer Zandt (St. Ger.) is contra: „Aan de gevallen natuur van den mensch mogen geen rechten worden toevertrouwd", is een van zijn motieven. Het communistische lid de heer De Visser zegt zich niet tegen het ontwerp te verzet ten, daar het weer een kleine loonsverhoo- ging beteekent. Evenals enkele andere sprekers dringt de heer Van Houten (C.D.U. aan op een gelijk soortige regeling voor de kleine zelfstandi gen. De minister verdedigt zijn ont werp. Verder verklaart minister Romme, dat men deze regeling niet als een privaatrechtelijke, doch als een collectiefrechtelijkc verzekering moet beschouwen. Wat de kwestie van de de centralisatie betreft, zegt de minister, dat men in verband met de urgentie den cen- traliseerenden vorm heeft moeten kiezen, ondanks do bezwaren, clie daaraan kleven. Ten aanzien van de kleine zelfstan digen, merkt de minister op, dat een gelijksoortige regeling voor deze per sonen groote moeilijkheden mede brengt. Hij hoopt echter, dat nog een weg voor deze groep gevonden zou kunnen worden. Met klem betoogde minister Romme, dat dit ontwerp niet beoogt bevordering van de geboorten, doch opruiming van de belem meringen om de kinderen die er zijn, behoor lijk op te voeden. De wet zal vei'moedelijk in het voor jaar van 1940 worden ingevoerd en heeft betrekking op 332.000. Men kwam tot een last van f 13 milliocn, d.w.z. 10 van het totale loonbedrag. Heden zullen de verschillende amende menten in behandeling komen, waarna de Kamer een aanvang maakt met de behande ling van de zaak-Oss. Gewas weinig van vorst en over strooming geleden. Volgens gegevens van de nationale land- bouwbank in Italië over de eerste vijftien dagen van de maand Juni heeft de verbe tering in de weersomstandigheden een gunstigen invloed gehad op alle gewassen. Over het algemeen hebben de koude en de regens geen ernstige schade aangericht en behalve in enkele gebieden welke geleden hebben van de vorst en overstroomingen, staan de gewassen goed. Het rijpen van het graan wordt bijna overal door goede weersomstandigheden be gunstigd. Ondanks het slechte weer in Mei staat het graan overal zeer goed waar door de vrij optimistische verwachtingen wat betreft de oogstopbrengst gewettigd zijn. In Zuid-Italië is het oogsten reeds in vollen gang. In de andere gebieden zal men weldra beginnen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1