i De marine-film vordert Maatkleeding HERMAN N YPELS' &addnieuw-'5 Naar de vacantie Per vliegtuig naar Holland om examen te doen Arrondissements rechtbank Alkmaar Voor Uw /ct^enda Woensdag 21 Juni 1939 Tweede Blad Onze verkiezingsdienst H.R.C. I-Landmacht' elftal Helder I-Kon. Marine Zaterdag „Zonnestraal"- dag Morgen „Jutterdag" Uitslag openbare verkoping Een havenmeester gevraagd te Zaandam Burgerlijke Stand van Den Helder Cum Laude geslaagd! Marinebrief uit Jndië Sportgebeurtenissen. Soerabaia wereldstad Opleiding militaire vliegers in Indië Britsch - Duitsche verbetenheid Het aangewezen adres hier ter plaatse KLEEDING MAGAZIJNEN DEN HELDER Prijzen voor elke beurs S Nog hedenavond namen van gekozenen op bulletin ver- j: krygbaar. 5 Vanmiddag om half zes wordt onze Verkiezingsdienst geopend. Zoodra de 5 uitslag van het eerste stemdistrict binnen is, wordt deze op het publicatie- S bord gepubliceerd, terwijl ook het aan- •i tal stemmen op iederen candidaat af- i| zonderlijk uitgebracht, op een bord be- kend gemaakt wordt. Wij zullen door •j middel van den versterker van de j; firma de Zeeuw, radio-bureau „An- 5 teiina", de cijfers en vergelijkende 5 cijfers doorgeven. 5 Oogenblikkelijk na de binnenkomst ;j van het laatste stemdistrict, wanneer :i ;i dus de kiesdeeler kan worden bepaald, :j zullen we het aantal zetels voor iedere ;j partij of groep berekenen en bekend maken, terwijl we daarna de namen ij der gekozenen zullen publiceeren en jj omroepen. :j Zoowel van de stemmencijfers als van de namen der gekozenen zullen we direct na afloop een bulletin uit- geven, dat voor den prijs van 2 ct. be- •j schikbaar zal worden gesteld. s 'l Groote belangstelling. Voor den bereids door ons aangekondigden voetbalwedstrijd tusschen H.R.C. 1 en het Landmacht-elftal, welke Vrijdagavond op het H.R.C.-terrein, aanvang half acht, gespeeld wordt, blijkt zoowel bij de burgerij als bij de weermacht groote belangstelling te bestaan. Dit wordt met groote voldoening geconsta teerd door het bestuur van het Sanatorium fonds „Ons Belang" van de Ver. van Onder officieren der Koninklijke Landmacht, ten bate van wiens kas de ontvangsten uit dezen wedstrijd voortvloeiende zullen zijn. Genoemd Bestuur is de Voetbalver. H.R.C. zeer erken telijk voor haar volledige en royale mede werking in deze en men moet het dan ook als een kleine tegenprestatie zien, dat men voor dezen wedstrijd 11 zilveren herinnerings medaille beschikbaar gesteld heeft. De groote vraag is nu maar, wie deze medailles zal winnen, daar beide teams zoo sterk moge lijk zullen uitkomen. Morgen hopen wij de samenstelling der elftallen te kunnen publi ceeren. De entrée-prijzen zullen slechts laag zijn, terwijl de praeses van H.R.C., de pas tot adjudant bevorderde heer Thijssen, waar schijnlijk den aftrap zal doen. Hedenavond 7 uur. Het elftal van de Kon. Landmacht is bezig zich ernstig voor te bereiden op den revanche wedstrijd tegen de Zeemacht op Donderdag 29 Juni, den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard. Maandag speelden zij een oefen wedstrijd tegen een Helder-elftal en Vrijdag a.s. weer tegen H.R.C. Alles wijst erop, dat de oranje-mannen hun nederlaag tegen de Kon. Marine willen goedmaken. De leiding van het Marine-elftal heeft het gevaar ingezien en wil zich ook serieus oefe nen om hun eens verkregen overwinning niet door een nederlaag te doen volgen en hun voordeel te behouden. Voor dat doel spelen de Jantjes Woensdagavond om zeven uur een wedstrijd tegen Helder op het terrein van laatstgenoemde. Helder is de laatste dagen nog al „en vogue" en terecht. Men kan zich werkelijk geen beter sparring partner wen- schen dan de ploeg die Maandagavond de Landmacht zoo kranig partij gaf. Het Marine-elftal is in de voorhoede ver sterkt met den H.R.C.-midvoor J. Pirard, die in den eersten wedstrijd niet van de partij kon zijn wegens een blessure, opgedaan op het harde Werfterrein. Dissel komt nu op den vleugel, waar hij thuis hoort, wat den aanval van de tricolores slechts ten goede kan komen. In ieder geval kan men Woensdagavond weer van een fraaie partij voetbal getuige zijn, welke hopenlijk zijn nut zal afwerpen voor den tweeden wedstrijd Landmacht Zeemacht op 29 Juni. Dc Sterken voor de Zwakken. A.s. Zaterdag „Zonnestraal"-dag. Men heeft in de krant van j.1. Maandag het noodige er over kunnen lezen, zoodat wij meenen niet meer op de groote trom behoeven te slaan. Evenwel, gaarne vestigen wij nogmaals de aandacht op de adressen waar men zich kan opgeven voor collectant(trice). Zooals bekend alleen personen boven de 16 jaar. Iedere col lectant krijgt een gratis kaartje van den heer P. van Twisk. Spreken wij de hoop uit, dat deze collecte ten volle moge slagen. Zij is tenslotte ten bate van ons allen. 129 Zeeridders op pad. Morgenochtend, om 6 uur, vertrekt ae Stoet zeeridders van het Helden der Zeeplein. Van 89 uur speelt de stadsbeiaardier op het carillon, zoodat het ongetwijfeld een aar dig moment wordt als de auto's en bus naar het zuiden vertrekken. Misschien dat een aantal stadgenooten, ondanks het vroege uur, een kykje komt nemen. Notaris G. Leeuw, heeft gisterenavond 7% uur, in „Musis Sacrum" publiek verkocht de volgende perceelen: Het perceel weiland te Koegras nabij den Jan Verfailleweg, groot 75 aren 63 centiaren; kooper J. Visser voor 610. Het huis en erf aan de Dijkstraat no. 7, groot 2 aren 50 centiaren; kooper J. H. Kubbe q.q. voor 1186. Het huis en erf aan de Wilhelminastraat no. 85, groot 82 centiaren; kooper P. Kalis q.q. voor 1502. Het huis en erf aan de Kuiperdwarsstraat no. 8, groot 60 centiaren; kooper S. Make laar voor 791. Het huis en erf aan de Weststraat no. 19, groot 62 centiaren; kooper P. de Beurs voor 1322.—. Het huis met het recht van voortdurende erfpacht op den grond aan de Ooievaarstraat no. 89, groot 1 are 67 centiaren; het huis met het recht van voortdurende erfpacht op den grond aan de Ooievaarstraat no. 91, groot 1 are 63 centiaren; Het huis met het recht van voortdurende erfpacht op den grond aan de Ooievaarstraat no. 93, groot 1 are 54 cen tiaren; kooper J. Vlaming q.q. voor 7441. Het huis en erf aan de Walvischstraat no. 18, groot 60 centiaren; kooper H. v. Pelt q.q. voor 680. Het woon- en winkelhuis en erf aan de Sluisdijkstraat no. 84, groot 1 are; kooper P. Kossen q.q. voor 3390. Wij knippen de volgende annonce uit de „N. R. Crt.": Burgemeester en Wethouders van Zaandam roepen sollicitanten op naar de vermoedelijk per 1 Januari 1940 vaceerende betrekking van Havenmeester, hoofd van den haven- en loods- dienst en mogelijk ook van het marktwezen. Bezoldiging: 3610.tot 4123.met 6 eenj. verh. van 85.50 (volgens aanhangige nieuwe regeling 3600.tot 4500.met 6 eeAj. verh. van 150. Vereischt is het bezit van het diploma le stuurman groote vaart en behoorlijke kennis van de moderne talen. Tot aanbeveling strekt kennis van de Noorsche talen. Sollicitaties worden vóór 8 Juli a.s. inge wacht bij Burgemeester en Wethouders. De zomer, door ons blij begroet, komt nu weer in het land; we zetten dan een oogenblik ons daaglrjksch werk aan kant. Wanneer ge straks een vriend ontmoet, dan vraagt ge aan elkaar, of er al plannen zijn gemaakt voor tochten in dit jaar. Een Heldersch echtpaar had ver weg in 't zuiden nog een neef, die plotseling een dikke brief aan de familie schreef. Vermeldend, dat hij met zijn kroost en met zijn lieve vrouw zoo gaarne eens in Nieuwediep bij hen logeeren wou. Ze hadden in geen vijftien jaar bericht van hem gehad, en nu kwam dat zoo onverwacht in onze Jutterstad. Die neef had veel aan hen gedacht, zoo stond er in de brief, en tante, oom en allemaal, zij waren hem zoo lief Straks, met de zomer in het land, komt de vacantietijd; We snuiven weer de geuren op van velden, ruim en wijd. We gaan in dartel-blije vreugd, het hart vol levenszin, weer trekken, varen, wandelen de mooie wereld in. T. J. Dekker. 20 Juni 1939. BEVALLEN W. C. Th. Westra-Verheul z. NATUUR-HISTORISCH MUSEUM. In verband met de verkiezing zal het Mu seum vanmiddag gesloten zijn. Mede doordat de zenuwen gekalmeerd en de geest helder bleef door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Zenuwstillend Zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Soerabaja, 22 Mei 1939. Beste Klaas Nog steeds verblijven de heeren Quispel en Franken op de vloot, nog steeds worden er opnamen gemaakt voor de nieuwe Marine film. Klaas, ik heb er kieken van gezien. Prachtig gewoon. Je moet heusch gaan kij ken als deze film vertoond wordt. Het is de bedoeling om deze film als hoofdfilm op het programma te doen „gaan" dus kun je er rustig een heelen Vrijdagavond aan besteden. (Of moet je dan kegelen, of wel heb je juist diner van de „eetjanus"?) Een nieuwtje kerel, een hier te lande ver toevende luitenant ter zee 2e klas gaat per vliegtuig naar Holland om daar examen te doen voor eerste klas. Dan ben ik toch maar blij, dat ik destijds bij jou lessen nam in het militair recht en tuchtrecht, om althans tij dens mijn verblijf in Holland gelegenheid te hebben omdat examen te presteeren. Die slor dige paar duizend gulden heb ik daar ten minste mee uitgespaard. De voetbalwedstrijden om het de Ruijter- schild zijn beëindigd. De M.K.G. heeft den hoofdprijs behaald. De „walinrichtingen" zijn in dit opzicht in het voordeel. Ze kun nen regelmatig oefenen en brengen steeds hetzelfde elftal in het veld. De competitie is ten slotte geëindigd met de volgende resultaten. gesp. gew. gel. verl. pt. M.K.G. 7 6 1 0 13 M.K.O. 7 6 0 1 12 O.Z.D. 7 4 1 2 9 M.D. 7 2 1 4 5 D.R.T.R, 7 2 1 4 5 D.T.J, 7 1 3 3 5 M.L.D. 7 2 0 5 4 J.V.A. I 1 1 5 3 m De „M.K. Goebeng" komt voor het jaar 1939 dus in het bezit van het „de Ruijterschild" terwijl de „M.-K.O." als goede tweede de „de Ruijterbeker" voor een jaar mag bewaren. Maar er zijn nog veel meer sportieve ge beurtenissen hier in Soerabaja geweest. Daar heb je in de eerste plaats de atlethiekwed- strijden van de „Trekvogels" waar een Hol- landsch, een Indisch en een Chineesch team tegen elkaar ten strijde trokken. De Hollan ders behaalden met 100 punten de overwin ning tegen de Indiërs die op het kantje af met 97 punten zich den eersten prijs zagen ontgaan. China was met 75 punten derde. Het Hollandsche team bestond voor het grootste gedeelte uit Zeemacht menschen en de Hollandsche overwinning is dan ook grootendeels aan onze menschen te dan ken. De korpl. konst. Hessing ook van Zeemacht deed echter voor Indië mee, wat een belangrijke versterking van die ploeg met zich bracht. En dan de afstandmarschen van de Ned. Ind. Ath. Unie. De deelname van de Marine valt tegen. In uniform doet maar een ploeg van een man of 8 mee, hetgeen tegenover een landmacht deelname van over de 100 man wel in het oog valt. De dagen, dat we met de Marine met een paar honderd man mee liepen (onder leiding van overste de Meester) zijn blijkbaar voorbij. Onder de groep „particulieren" zie je nog wel een en kel Marine gezicht maar een demonstratie zooals het van de Koninklijke Landmacht is, is dit voor de Marine zeker niet. De vliegsport begint weer te bloeien in Soerabaja. Een tijd lang hebben we er wei nig van gemerkt maar tegenwoordig zie je weer een aantal leerling sportvliegers in de lucht. Het luchtvaartfonds heeft dit in de hand gewerkt. Voor een slordige 100 gulden kun je op Darmo vliegen leeren. Op het oogenblik zijn de Marine vliegers Holz en Elias instructeur en spoedig zullen de heeren Liborel, Scholberg, S&ncers en Vonk ook als instructeur optrederrf Ik hoorde dat er ook van de zijde van het Marinepersoneel veel lief hebberij is om het sportbrevet te halen. Maar hier voor zal nog wel een nadere regeling worden getroffen. Bij mijn weten heeft des tijds alleen de officier M.S.D. ter Horst op deze wijze zijn vliegbrevet gehaald. Een bekende figuur, zoowel uit de Soera- bajaansche society als uit de Darmovliegwe- reld is uit de krokodillenstad verdwenen, n.1. den heer Beelaerts van Emmichhoven. Per vliegtuig is hij naar Holland toe. Een verkeerstelling heeft verder uitge wezen, Klaas, dat er tusschen 9 en 13 uur op Tpendjoengan per uur 1500 auto's passeeren. Dat is dus een 25 auto's per minuut. Dit om je te doen zien hoe het verkeer hier in de binnenstad nog steeds toeneemt en niet voor de groote Euro- peesche steden onderdoet. Overste van Straelen wordt benoemd als eerste officier op één der kruisers, overste Scholte wordt Commandant M.K.O., Kolonel Koenraad Marine-Commandant. Dat zijn de nieuwtjes weer voor deze week. Saluut. Henk. POLITW1RECHTER. (Zitting van Maandag 19 Juni.) Den Helder. Met een koffiepot op het hoofd geslagen. Het was maar een min kereltje, die ervan werd beschuldigd een stoeren matroos, P. A. M. te Den Helder met een kofifepot een slag op het hoofd te hebben gegeven. In den avond van 3 Maart bezocht get. een café en toen wilde get. uit een automaat wat te eten halen. Verd. W. K. had hem toen lastig gevallen. Op 18 Mei 1939 was de zaak ook alreeds voor geweest, en hadden andere getuigen ook al reeds hetzelfde verklaard. Verd. ontkent het tenlastegelegde, maar get. houdt z'n verklaring vol. De Politierechter; mr. Krabbe, wijst er ver dachte op, dat deze bij de Rechtbank maar al te goed bekend is. In 1937 heeft hij nog gevangenisstraf gehad. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, acht het ten laste gelegde, overtuigend bewezen. Mr. v. d. Feen de Lille vraagt een gevangenisstraf voor den tijd van 14 dagen, en conform dezen eisch wordt verd. ook ver oordeeld. Te weinig aan inkomsten opgegeven. Vervolgens stond terecht L. KI. K., van be roep kantoorbediende te Den Helder, die op 4 Maart, 18 Maart, 2, 15 en 22 April te weinig aan inkomsten had opgegeven. Waarom heeft U zoo geknoeid vroeg mr. Krabbe. Ik meende, dat ik niet verplicht was het geld op te geven van Kn. en z'n vrouw, die toen bij mij inwoonden. Maar dan moet U toch behoorlijk de formu lieren invullen, merkte verd. op. Get. H. C. Kn., van beroep korporaal bij de Marine te Den Helder, zeide van begin Maart tot Mei met z'n vrouw en jeugdig kind bij verd. te hebben ingewoond. Get. betaalde 15.25 per 16 dagen. Dan komt voor het hekje get. H. Z. die vertelt, dat de hem getoonde opgave-formulieren bestemd waren voor werk- loozen te Den Helder. Deze verklaart, dat verd. iemand met vrouw en kind in huis heeft gehad van begin Maart tot begin Mei. De formulieren zijn nog steeds onjuist ingevuld. Dus het is een groote knoeier, meent mr. Krabbe. Dat is hij, is het antwoord van get. De Directeur van Sociale Zaken te Den Hel der, J. B., die daarna wordt gehoord. Mr. Krabbe zegt, dat verd. heeft gezegd, dat hij met U een bespreking heeft gehad. Daarbij heeft U verd. gezegd, dat hij deze op gave moest doen. De toegevoegde verdediger, mr. Mulder, uit Den Helder zegt, dat verd. dit nooit heeft ge zegd, hij heeft er alleen de conclusie uit ge trokken. Get. B. voert aan, dat hij verd. dat ook nim mer heeft gezegd. Er is verd. meermalen gewezen op het eer lijk invullen der formulieren, merkte get, Z. op. De verdediger vroeg den heer B. wat deze voor indruk van verdachte heeft? De get. kan daarop geen antwoord geven. De Officier van Justitie requisitoir nemend, acht bewezen, dat verd. zijn gezinsinkomsten niet naar waarheid heeft opgegeven. Hier heb ben we dus een onjuiste opgave met een straf rechtelijke vervolging. Maar verd. zet zich schrap en beweert, dat get. B. hem heeft ge zegd, dat het wel in orde zou komen. Maar dat heeft get. B. nooit gezegd. Mr. v. d. Feen de Liele vindt het een ernstig feit en requi- reerd een gevangenisstraf voor den tijd van 2 maanden. De verdediger, Mr. Mulder meent, dat de mogelijkheid bestaat, dat zijn cliënt niet heeft geweten dat hij dit kostgeld behoefde op te geven. Hij heeft in goed vertrouwen gehan deld. De man had niet meer verdiensten dan 2.50 3.per week. Als de man niemand in huis had gehad, dan had hij 24.meer ontvangen, dan wanneer hij geen kostgangers gehad had, zijn cliënt is er dus niet op voor uit gegaan en heeft zeker de gemeente niet benadeeld. Toen de man dus de kaarten in vulde heeft hij zichzelf benadeeld. Als straf heeft verd. alreeds gehad, de inhouding van zijn steun. Verdediger noemt zijn cliënt geen bedrieger, hij is opzettelijk stom geweest. In het allerergste geval heeft zijn cliënt de ge meente slechts voor eenige guldens benadeeld. Get. B. weer voorgeroepen. Dat er steeds 2/:i afgaat, acht U het aannemelijk vraagt mr. Krabbe, dat er maar 2.overblijft van 7.ontvangsten? Dat is aan den hoogen kant, meent get. Maar van die 7.gaan af brandstof, wa ter en petroleum, zegt de verdediger. Pleiter leest verschillende getuigschriften voor, waaruit blijkt, dat zijn cliënt een eerlijk man is. Mr. Mulder vraagt vrijspraak voor zijn cliënt. Na re- en dupliek, neemt de Officier nader reguisitoir en zegt, dat het hier gaat niet om de Rijkssteunregeling maar om de Armenwet. En dat is heel wat anders. Op grond hiervan vraagt de Officier vrijspraak. Aangezien de Politierechter het feit niet wettelijk en overtuigend bewezen acht, spreekt mr. Krabbe verd. vrij van het hem ten laste gelegde. Een leuke patroon. P. Sch. was in betrekking bij verd. S. D., slager te Uitgeest, die niet was verschenen. Op Zondagavond 17 Mei kwam get. bij verd. terug en zeide, dat hij naar huis moest gaan. Daar nam get. geen genoegen mee, waarna verd. hem stevig in den keel had geknepen. De Officier van Justitie eischte 15.boete subs. 10 dagen hechtenis en bij verstek wordt verd. conform den eisch veroordeeld. Met 1 Juli wordt, naar „De Telegraaf" meldt, een aanvang gemaakt met de gedeeltelijke overbrenging van de opleiding van militaire vliegers van Andir naar Kali Djati. Met 1 Jan. 1940 volgt de rest van de vliegafdeeling met de waarnemers. Het leedvermaak, dat Duitschland heeft bij den tragen gang van zaken tusschen Engeland en Rusland, is groot. Biet felle spot hekelt men het feit, dat men tusschen Londen en Bloskou maar niet tot overeen stemming kan komen en men verheugt zieh over de omstandigheid, dat de toe stand in het Verre Oosten, mede roet in het eten gooit. Engeland zwijgt bij dit alles niet, maar laat, door middel van zijn pers, ook zjjn minachting voor Duitschland blij ken. 't Is doodelijk venijn, dat beide landen elkaar toewerpen. Deze toon doet weinig goeds verwachten. Er blijkt uit, dat de mogelijkheid van een Vriendelijke en minnelijke schikking van de vraagstukken, die om een regeling vragen, onmogelijk is geworden. Men wacht slechts het gunstig moment af, om naar eigen inzicht te handelen en zich het vermeende recht te ver schaffen. Zoo ver zijn we in de wereld geko men. De vriendelijkheid van Duitschland, ten opzichte van zijn doodsvijand, Rusland, is dan ook piet anders te zien, dan een dwarszitten van Engeland. Duitschland heeft de randstaten van non-agressie pacten voorzien, in de hoop daardoor Rusland vriendelijker te stemmen. Het schijnt voorts aan te sturen op ver betering der handelsbetrekkingen met Rusland en dit alles heeft de bedoeling om Rusland onverschilliger te maken voor Engeland, 't Is een geraffineerd diploma tiek spel. En Duitschland schijnt succes te hebben, althans te oordeelen naar de weinig vlotte manier, waarop de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland opschieten. Rusland wil het' onderste uit de kan hebben en daarvoor voelt Engeland niet veel. Wat precies de ver schillen zijn tusschen Engeland en Rusland weet men niet, maar men gelooft, dat Rusland de leiding in handen wil hebben en daarvoor huivert Engeland terug. Tenslotte is het vertrouwen van menig Engelsche staats man in Rusland niet groot. Uiteindelijk is Rusland de bestrijder van eiken democrati- schen regeeringsvorm, de felle hater van iederen godsdienst. Engeland is een demo cratisch land en een godsdienstig land. Het zal inderdaad verstandig zijn om met voor zichtigheid de dingen te behandelen, om straks niet tot de ervaring te komen, dat men bekocht is. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat. Iederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: RialtoSpoorstraat half 8: „Drama in Shanghai" en „De Dame in de Morque". Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „De Wildzang". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Geest van den Zwarten Piraat" en „Do geheimzinnige Spoorwegagent". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 764.3 Temperatuur lucht: X6.1 Wind: richting N.O., kracht: 4 Temperatuur Zeewater 16.6 Licht op 9.59 BEVORDERING OP DE RIJKSWERF. Met ingang van 16 Juni is Baas-Schilder 2e kl. A. H. Rijkers bevorderd tot Baas-Schilder le kl.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5