Gemeenteraad De RO-~Polder bij Friesland of Overijsel? Agenda ÏLieuuPi uit Wi& Provinciale landhonger AFHALEN wordt niet Uit het politie-rapport De Prins Bernhard- estafette 100.000 zeemijl per onderzeeboot Openbare leeszaal en bibliotheek Visscherij 0. Historische bijdrage over .,De kermis in 1876", alhier Gasmaskers en nieuwe strijd gassen Agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Dinsdag 27 Juni 1939, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. Geloofsbrief. Onderzoek van den geloofsbrief, enz. van het benoemd verklaarde lid van den Raad, den heer J. Kreuger. Notulen. Vaststelling van de notulen der vergaderin gen van 14 Maart en 4 April 1939. Ingekomen stukken. A. Kennisgeving van overlijden van den wethouder W. de Boer. (Medegedeeld wordt, dat namens den Raad door Burgemeester en Wethouders een brief van rouwbeklag aan de familie is gezonden); B. a. Afschrift van het besluit van 15 Juni 1939 van den voorzitter van het hoofdstem bureau, aangewezen bij artikel 34, 2e lid, der Kieswet, waarbij de heer J. Kreuger is benoemd verklaard tot lid van den Raad, ter vervulling van de plaats, opengevallen door het overlijden van den hegr W. de Boer; b. Goedkeuringsbesluiten van Gedeputeerde Staten op: de gemeentebegrooting, dienst 1939, en de begrootingen der bedrijven voor dat dienst jaar; de besluiten van: a. 14 Februari 1939 tot vaststelling van de le wijzigingsbegrooting, dienst 1939; b. 14 Maart 1939 tot vaststelling van de 9e en de 10e wijzigingsbegrooting, dienst 1938; 2e en 3e wijzigingsbegrooting, dienst 1939; c. 4 April 1939 tot vaststelling van de 4e wijzigingsbegrooting, dienst 1939; a. het besluit van 14 Maart 1939, waarbij Burgemeester en Wethouders worden gemach tigd om met den heer R. Maas een overeen komst van grensregeling aan te gaan; b. het besluit van 14 Maart 1939 tot aan wijzing van perceelen, gelegen aan de Java- straathoek Madoerastraat als plaats voor de nieuw te bouwen openbare school voor gewoon lager onderwijs; c. het besluit van 14 Maart 1939 tot aan vaarding van een borstbeeld van Dorus Rijkers; d. het besluit van 4 April 1939 tot het aan gaan van een geldleening, groot 544.000; e. het besluit van 4 April 1939, waarbij Bur gemeester en Wethouders worden gemachtigd om de voormalige brugwachterswoning met het daarachter gelegen terrein aan den Kanaalweg te verkoopen; C. Besluit van Gedeputeerde Staten van 12 April 1939, no. 43, met bijlage, waarbij het quotiënt, bedoeld in het tweede lid van artikel 16 van het Financieele-verhoudingsbesluit voor het rekeningsjaar 1936 voorloopig is vastge steld; D. Bericht van ontvangst van Gedeputeerde Staten der bij besluit van 4 April 1939 vastge stelde verordening tot regeling van den ge meentelijken geneeskundigen dienst en van de daarmede verband houdende wijzigingsveror deningen; E. Verslag van den directeur van den schoolartsendienst, district Den Helder, over het jaar 1938; F. Jaarverslag over 1938 van het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder" te Den Helder; G. Verslag van de Commissie van toezicht H. Proces-verbaal van opneming van kas op het Lager Onderwijs te Den Helder aan gaande den toestand van het lager onderwijs in deze gemeente over de jaren 1937 en 1938. en boeken van den gemeente-ontvanger. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). I. Goedkeuring van het besluit van 14 Maart 1939 tot vaststelling van een verordening als bedoeld in artikel 43, le lid, in verband met artikel 10 der Drankwet, S. 1931, no. 476; (Gedeputeerde Staten hebben er voorzooveel nooaig de aandacht op gevestigd, dat het, naar het oordeel van den Inspecteur van de Volksge zondheid voor de Drankbestrijding, aanbeve ling verdient de verordening betreffende dit on derwerp, vastgesteld bij besluit van 9 Aug. 1932 en géwijzigd bij besluit van 28 Augustus 1934, alsnog uitdrukkelijk in te trekken. Voor gesteld wordt aldus te besluiten en het stuk overigens voor kennisgeving aan te nemen). J. Schrijven van den heer A. Lever, hou dende mededeeling, dat hij ontslag neemt als lid van de commissie tot wering van schoolver zuim; K. Schrijven van Mevrouw B. BorkertJet ten, houdende mededeeling, dat zij ontslag neemt als regentesse van het Algemeen Wees huis. (Voorgesteld wordt de ontslagen eervol te verleenen, met dankbetuiging voor de bewezen diensten). L. Verzoek van den heer A. M. Kloos om hem eervol ontslag te verleenen uit de betrek king van: a. leeraar van het gemeentelijk lyceum; b. leeraar aan de gemeentelijke handels avondschool. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen, gerekend met ingang van 1 Juni 1939). Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de vijfde wij ziging der gemeentebegrooting, dienst 1939. Voorstel tot het vaststellen van de elfde wijzi ging der gemeentebegrooting, dienst 1938. Voorstel tot het vaststellen van de twaalfde wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1938. Voorstel tot het vaststellen van de dertiende wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1938. Voorstel tot het vaststellen van de veertiende wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1938. Voorstel tot het vaststellen van de tweede wijzigingsbegrooting van het electriciteitsbe- drijf, dienst 1938. Voorstel tot het vaststellen van de eerste af- en overschrijving ten aanzien van de begrooting van het Grondbedrijf, dienst 1938. Voorstel tot het vaststellen van de derde wij zigingsbegrooting van het grondbedrijf, dienst 1938. Voorstel tot het vaststellen van de tweede wijzigingsbegrooting van de gasfabriek, dienst 1938. Voorstel tot het vaststellen van de tweede wijzigingsbegrooting van de waterleiding, dienst 1938. Voorstel tot het vaststellen van de eerste wij zigingsbegrooting van de reiniging, dienst 1938. Voorstel tot het vaststellen van de eerste af- en overschrijving ten aanzien van de begrooting van het zwembad, dienst 1938. Voorstel tot het vaststellen van de eerste wij zigingsbegrooting van het zwembad, diens 1938. Voorstel tot het vaststellen van de eerste af- en overschrijving ten aanzien van de begrooting van gemeentewerken, dienst 1938. Voorstel tot het vaststellen van de eerste wij zigingsbegrooting van gemeentewerken, dienst 1938. Overeenkomst apothekers. Voorstel betreffende de levering van genees- heèl- en verbandmiddelen ten behoeve van den gemeentelijken geneeskundigen- en gezond heidsdienst. B-steun. Voorstel tot het beschikbaar stellen uit de gemeentekas van een bedrag voor extrahulp aan werkloozen, enz., 1939 (steunverleèning B). Woningwet. Voorstel tot opheffing van de onbewoonbaar verklaring van de perceelen Vischstraat 6 en 8. Grensregeling. Voorstel om aan Burgemeester en Wethou ders machtiging te verleenen tot het aangaan van een overeenkomst van grensregeling. Landarbeiderswet. Voorstel tot het verleenen van een voorschot ingevolge de Landarbeiderswet aan de Stich ting „Het Heldersche Landarbeidersfonds". Verkiezing Hoogheemraadschap. Voorstel tot het aanwijzen van een gemach tigde voor de verkiezing van hoofdingelanden en hoofdingelanden-plaatsvervangers van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorder kwartier. Onderw\js. Voorstel inzake het verleenen van medewer king ingevolge artikel 72 e.v. der Lager Onder wijswet 1920 aan de Heldersche Schoolvereeni- ging op het verzoek betreffende het draaibaar maken van ramen. Voorstel inzake het verleenen van medewer king ingevolge artikel 72 e.v. der Lager Onder wijswet 1920 aan de Heldersche Schoolvereeni- ging op het verzoek betreffende het aanbren gen van een brandladder en het brandvrij maken van trappen. Bouwverordening. Voorstel tot het niet-ontvankelijk verklaren van het beroep van S. Sjoerdsma tegen de wei gering van een bouwvergunning. Benoeming. Voorstel tot het benoemen van drie leden van het bestuur van de stichting „Het Heldersche Landarbeidersfonds". Voorstel tot het benoemen van een hoofd der openbare lagere school no. 1, te Julianadorp. Voorgedragen worden: 1. de heer J. Henderikx, onderwijzer te Overschie; 2. de heer J. Engelen, hoofd der school te Steggerda; 3. de heer G. ten Bergen, hoofd der school te Heino. Voorstel tot tijdelijke benoeming van den heer J. de Vries tot leeraar aan den Machinis tenavondcursus, verbonden aan de zeevaart school voor het tijdvak 1 April 193931 Maart 1940. Voorstel tot (bekrachtiging van de) benoe ming van den heer J. van Waalwijk van Doorn tot leeraar in de oude talen aan het gemeen telijk lyceum, in tijdelijken dienst voor het tijd vak 1 Mei 1939 tot het einde van den duur van den cursus 1938/1939. Voorstel tot (bekrachtiging van de) benoe ming van den heer J. Boon tot leeraar in de handelswetenschappen aan het gemeentelijk ly ceum, in tijdelijken dienst voor het tijdvak 18 April 1939 tot het einde van den duur van den cursus 1938/1939. Voorstel tot het benoemen van regentessen der instelling „Het Algemeen Weeshuis", wegens het bedanken van een tweetal regentes sen. Aanbevolen worden: a. in de vacature Mevrouw B. Borkert Jetten: 1. Mevrouw J. Stoffer, Soembastraat 46, 2. Mevrouw S. W. M. van ProoijenAppel- dooren, Javastraat 66; b. in de vacature Mevrouw S. W. Rensing van der Veen: 1. Mevrouw H. C. MeijerSwaters, Singel 58, 2. Mevrouw A. CharmesJellema, Singel 30. Voorstel tot het benoemen van een lid van de commissie van bijstand voor de financiën. (Vacature-Steenlage). Mededeelingen. Medegedeeld wordt, dat door Burgemeester en Wethouders zijn ontvangen en beantwoord de volgende vragen: 1. van het lid van den Raad, den heer Dr. P. Feenstra Kuiper, betreffende de avondont vangst ten Raadhuize, gehouden op 24 Mei 1939; 2. van tiet lid van den Raad, den heer A. Uithol, betreffende de levering van politieklee- ding; 3. van het lid van den Raad, den heer J. J. Schoeffelenberger, betreffende hinder van den elevator van de gasfabriek. Ter inzage. De volgende stukken zijn ter inzage gelegd: 1. Overzicht van: a. de in erfpacht uitgegeven gronden, en b. de verkochte gronden van het grondbedrijf over het le kwartaal 1939; 2. Opgaaf van de namen enz. der patiënten, die in het le kwartaal 1939 voor rekening der gemeente zijn verpleegd geweest in: a. de burgerafdeeling van het Marine-hos pitaal; b. de R. K. ziekenverpleging St. Lidwina. berekend door ESONA (Auto- en Bootdiensten). YERKEERS-VAXDALISME. Gisteren reed een automobilist door Den Helder op een wijze, die het verkeer zeer ernstig in gevaar bracht. De man werd door de politie aangehouden en kreeg een proces verbaal. WIE VOND DIE PORTEMOXXAIE 7 Een bewoonster van de Ooievaarstraat deed bij de politie aangifte, dat door haar dezer dagen is verloren een portemonnaie, inhou dende een bedrag aan geld. Wie weet er meer van te vertellen? Op 29 Juni aan de Sportlaan en omgeving. Zooals bekend houdt de Heldersche Athle- tiek Vereeniging op 29 Juni a.s. haar estafette, tevens de individueele loop (behoudens nog de goedkeuring van B. en W.), ter verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard. De athletiek-wedstrijden worden meteen ge houden na afloop van den voetbalwedstrijd LandmachtZeemacht. Het traject voor de estafette en individueelen loop is als volgt: Start: Middenweg bij voetbalterrein „Hel der", Sportlaan, Gladiolenstraat, Prof. P. J. Blokstraat, Balistraat, Javastraat, Timorlaan, Huisduinerweg, Timorpark, Fortweg, Midden weg tot Finish Sportlaan. Ingeschreven hebben reeds o.a.: Wieringer- waard (2 ploegen), Adelborsten, Athletiekver. „Olympia", H.B.S., R.-K. V.V. „Helder", enz. De inschrijvingsdatum sluit op a.s. Zaterdag, hierna kunnen alleen nog inschrijvingen ge accepteerd worden als dit vooruit aan de wed strijd-commissie, Jan Dekker, Kanaalweg 55, bekend gemaakt is. Inschrijvingen worden nog ingewacht van Zeemacht, Zeevaartschool, Ly ceum, A.V.A. Alkmaar, H.R.C., Ambachts school, enz. De H.A.V. zelf zal met twee ploe gen deelnemen. Van verschillende zijden werden reeds prijzen beschikbaar gesteld, o.a. door Lunchroom Lensen, Zeerfiacht, Sigarenmagazijn „Sport", en natuurlijk ook door den heer Van Twisk in den vorm van een maand gratis bioscoop. Zooals bekend komt de eerst aankomende ploeg in het bezit van den wisselbeker. Wij vestigen de aandach er nog even op, dat de verloting morgenavond niet om 6 uur, maar om half zeven aanvangt in de bovenzaal Van Weelde, Koningsplein. Van de reizen, die door onze Marine per onderzeeboot gemaakt werden in dienst van de wetenschap, heeft alleen die van Hr. Ms. K VXIII bekendheid en groote belangstelling gekregen. Doch voor en ook na dien werden reizen gemaakt, die belangrijker waren. Deze belangrijke reizen werden allen ondernomen om aan prof. Vening Meinesz de gelegenheid te geven zijn wetenschappelijken arbeid te verrichten over alle oceanen. Sedert 1923 werden deze reizen gemaakt. Er werd voor de marine zoo veel interessant materiaal ver zameld, belangrijke ervaringen opgedaan en tal van bijzondere inzichten verkregen, dat een samenvatting er van in vlotte stijl betref fende de samenwerking van marine en we tenschap ongetwijfeld de bijzondere aandacht trekken zal. Het comité „Onze Marine" heeft nu den schrijver Albert Chambon bereid gevonden, een boek samen te stellen van alle reizen, die prof. Vening Meinesz per onderzeeboot ge maakt heeft, waarvoor meer dan 100.000 zee mijl per onderzeeboot werd afgelegd, zoowel met onze Nederlandsche als met Fransche, Italiaansche en Amerikaansche onderzee booten. Albert Chambon is er in geslaagd een pret tig, vlot .actueel en spannend geheel samen te stellen naar werkelijk plaats gehad heb bende feiten, dat alle bijzonderheden van het onderzeebootleven beschrijft. Het is interes sant en wetenswaardig, het vertelt van de humor maar ook van de spanningen van dreigende rampen en het is inzake het we tenschappelijk werk der zwaartekrachtmetin gen treffend juist. Het geheel is opgedragen aan prof. Vening Meinesz, die deze opdracht wel heeft willen aanvaarden, het verschijnt binnenkort onder den titel „100.000 zeemijl per onderzeeboot met prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz". In de maand Mei werd de Leeszaal bezocht door 1330 mannen en 47 vrouwen, totaal 1377 personen. Er werden uitgeleend 1091 studiewerken, 1816 romans en 1205 jeugdboeken, totaal 4112 banden. Lijst van nieuwe aanwinsten Juni 1939. Romans: Frenssen, G., Klaas Hinrich Baas. Josselin de Jong, K. de, De appel en de stam. Olbracht, I., Nikola Sjuhaj. Ooms, J. W., De Korevaars. Salomonson, H., Luisterrijke dagen. Salten, F., De kleine Veronika. Stoke, M., De man die het Britsch museum cadeau kreeg. Viksten, A., Hout. Zweig, S., Lotswendingen. Studiewerken: Berkhoudt, A. P., Voor de seinen veilig gaan. Booven, H. van, Leven en werken van Louis Couperus. Faber, W., Het A.B.C. van dc we genverkeerswet. Goes, F. van der, Uit zijn werk. Jans, Willy, Ruim 100 recepten voor smakelijke gerechten. Rueben, J. van, Voor zichtig met uw gezondheid. Statistiek v. d. sterfte naar den leeftijd en de oorzaken v. d. dood over het jaar 1937. Stoke, M., Wat men in Indië moet doen en laten. Werumeus Bu- ning, J., 100 avonturen met een pollepel. Geschenken: Duerrleman, F., Is het Fransche volk ver- bolcheviseerd Hampe, K., Deutsche Kaiser- geschichte. Handleiding bij de aangifte v. d. vermogens- en inkomstenbelasting. Oordt, H. L. van, Napoleon III en Bismarck. Pik, J. W., Beknopt leerboek der algemeene geschiedenis. Pik, J. W., Beknopt leerboek der vaderland- sche geschiedenis. Seeley, J. R., The expansion of England. URK. 19 Juni. Door 18 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vichafslag al hier aangevoerd: 1680 pond kuilpaling, van 38136 pond per vaartuig, prijs 1925ct. 86 pond fuikaal, prijs 21]/226'ct., alles per pond. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Onze correspondent meldt nog: In den nieuwen Raad komen niet meer terug: W. Metz (A.R.), R. Hoefnagel (S.G.P.),, Jan Bakker Hzn. (lijst Hakvoort). Een legende? Wordt de N.O. Polder bij Friesland of Overijssel ingedeeld? Dit is een vraag, die de gemoederen in beide provinciën sinds geruimen tijd be zighoudt en aan actualiteit heeft gewonnen door het bericht, dat de Wieringermcerdirectie, welke, zoo als bekend, met liet directoriaat van den N.O. Polder belast zal worden, naar Zwolle gaat verhuizen. Ook hebben de Tweede Kamerleden Bak ker en Algera eenige dagen geleden den minister er op gewezen dat Friesland om verschillende redenen de voorkeur zou verdienen Wij treffen in de N.R.Ct. nu een uiteen zetting aan van Overijsselsche zijde, waar in de strijd tusschen Friesland en Overijs sel, waarbij eerstgenoemde de „aangevalle ne" zou zijn, een „legende" wordt genoemd. Feiten. Wanneer Friesland mocht aangevallen zijn, aldus de schr., dan is dit niet geschied in een strijdactie van Overijssel, maar door de feiten. Allereerst door het feit, dat in de nota, welke de minister in Februari 1937 be treffende den aanleg van den Noord-Oost polder in verband met de belangen van de provincie Overijssel deed uitgaan aan Ged. Staten van dit geweest en belanghebbende gemeentebesturen, deze zinsneden voorkwa men: „Het is een groot oeconomisch belang zoowel van den nieuwen polder als van het aangrenzende gebied, dat die polder niet een op zichzelfstaand los aan Overijssel ge hechte landstreek zal worden, maar, daar mede innig verbonden, er op den duur één geheel mede zal vormen", en „Aangeno men mag worden, dat de ontworpen ver bindingen tusschen het bestaande wegen net en de in den polder te maken wegen, geheel voldoende zullen zijn ter bevordering van den innigen samengroei van den Noord- Oostpolder met de provincie Overijssel." Wilde Overijssel geschiedenis maken? Deze ministerieele uitlatingen vestigden cn niet ten onrechte in Overijssel het vermoeden, dat de beide gebiedsdeelcn, in welker oeconomisch belang het zou zijn, dat zij op den duur één geheel zouden vormen, dan ook wel publiekrechtelijk zouden wor den samengevoegd. Wij weten nu sedert de behandeling van de Zuiderzeefondsbc- grooting 1938'en hetgeen de minister op 16 December 1937 in de Tweede Kamer zeide dat het niet de bedoeling was geweest reeds een beslissing te vormen omtrent de territoriale indeeling van het gebied. Be grijpelijkerwijs hadden de uitlatingen in de nota de bijzondere aandacht getrokken in Overijssel, en men had ze daar zoo duide lijk onderstreept, dat in Friesland nog steeds de meening schijnt te heerschen, dat Overijssel toen getracht heeft actief geschie denis te maken. Een onschuldig applatt8< Nu doet zich een tweede, soortgelijk geval voor- de mededeeling van den burgemees ter van Zwolle in de raadsvergadering van 5 Juni j.1. omtrent de overeenstemming met de ministers van waterstaat cn van finan ciën inzake de vestiging van de tockomsti- ge directie van den Noord Oostpolder, de hoofdstad van Overijssel, en de, na dien, van het Kamper gemeentebestuur afkomsti ge mededeeling omtrent de vestiging van twee onderafdeelingcn van den dienst in die IJsselstad. Nu zullen wij allerminst ontkennen, dat het gemeentebestuur van Zwolle zijn best heeft gedaan de polderdirectie met 40 gezin nen in Zwolle te krijgen. Integendeel. Toen de raadsleden bij de mededeeling van den burgemeester applaudisseerden, was dit niet, omdat zij er nu van overtuigd waren, dat de polder hij Overijssel zou worden gevoegd, maar omdat het aan het gemeentebestuur was gelukt voor de welvaart van de stad weer iets terug te krijgen voor hetgeen zij heeft moeten derven-tengevolge van het ver trek van eenige honderden gezinnen door de overplaatsing van de centrale werkplaat sen van de Nederlandsche spoorwegen naar elders. In Friesland heeft echter die me dedeeling van den burgemeester en het daarop volgende applaus van den raad een stem doen opgaan, die de meening verkondigde dat dit geheele geval zoo was geënsceneerd in het kader eener Overijsselsche ac tie tot samenvoeging van den polder met Overijssel, Den Haag zal beslissen, Gezien in het licht van deze legende schijnt het niet onjuist te veronderstellen, dat ook de beide Friesche Kamerleden, wier vragen ons aanleiding gaven tot deze be schouwingen, wel wat al te zeer de besluiten omtrent de vestiging der directie van den Noord-Oostpolder en twee afdeelingen van den dienst in twee, op enkele kilometers af stand van den polder gelegen Overijsselsche steden, gekoppeld hebben aan hun vrees dat, niettegenstaande hun bovenvermelde, en in hun vragen aangeduide „argumenten", de polder niet bij Friesland zou worden ge voegd. Over de toekomstige indeeling van den polder bij Overijssel waarbij nu reeds een gedeelte van het droog te leggen gebied be hoort, n.1. Schokland, bij Noord-Holland, waarvan Urk een deel is, of bij Friesland, waar men zich al eens beroepen heeft op het bezit, dat in het nu droog te leggen gebied in oude tijden de graven van Kuinre hebben gehad, het Overijsselsche plaatsje, waarvan men in Friesland met belangstelling de operette-achtige pogingen volgt om bij die provincie te worden gevoegd spreken wij nu niet. Wij, in Overijssel, zoo besluit het artikel, wachten de beslissing van Den Haag rustig en met vertrouwen af. Dat men dit in Friesland blijkbaar niet doet, meenden wij tusschen de regels der vragen van meer- bedoelde Kamerleden te kunnen lezen. In een van de oude plaatselijke bladen vond ik de volgende vermakelijke dingen: Een aantal ingezetenen van Den Helder heeft zich tot den Raad dezer gemeente gewend, met verzoek het daarheen te dirigeeren, dat ook op het West plein aldaar spellenkramen, enz. mog- ten worden gezet, ten einde ook dat deel der gemeente niet uit te sluiten van de voordeelen en genoegens der kermis. Het is ons aangenaam te kunnen berigten, dat door den Raad is beslist, deswege geene voorschriften vast te stellen, doch de belang hebbenden vrij te laten om onder de gewone bepalingen cp meergemeld Westplein spellen, kramen, enz. op te slaan, van welke bevoegd heid wij niet twijfelen of zal ruimschoots ge bruik gemaakt worden. En het volgende: Nog eenige weken, en het kermisfeest breekt weder aan, tnet de uitspanningen en genietin gen daaraan verknocht. Evenals vroegere jaren willen wij ook thans een poging wagen om, ter voorbereiding voor dat volksfeest, het een en ander te melden van hetgeen er te dier gelegenheid zal te genieten wezen. Men kan zich op die wijze reeds vooraf eenig denkbeeld vormen van den omvang en het gehalte der verschillende zaken, die er te beschouwen zul len zijn! Het eerst de dames.' Een jeugdige Reuzin of Dikke Dame zal onze kermis komen bezoe ken, vart wie ons gemeld wordt, dat zij is, een eerbaar meisje, oud 17 jaar, vergezeld van hare ouders, alsmede mademoiselle Char- lotte, de koningin der vrouwen, oud 16 jaar, wegende 236 ponden, omtrek der armen 26, die der kuit 47 ned. duim, daarbij wel gepro portioneerd van lijf en leden; laatstgenoemde dame vinden wij in een en dezelfde aankondi ging gepaard met: Het Tijgerkind, op de kus van Bengalen gevonden, zuigende aan de bor sten van een Bengaalsche tijger, leder kan zich overtuigen of alles wel natuurlijk is" Verder Admiraal Tom Pouce, thans 28 jaar oud, nog altijd vermeld als „eene belangwek kende speling der natuur" en „een wonder der wereld Het portret dezer dwerg wordt tegen 30 d 1,0 ets. te koop aangeboden Voorts hebben wij te vermelden de komst van eene Expositie van Kunstwerken door L. Xhaf- laire, van het beroemde Circus in miniatuur en Honden- en Apenspel van Dassie en Verdi, van Rudolph Kinsbergen met zijn Athletisch gezel schap, van Boesnach, Maju, de geest, de geest, zal zich alhier vertoonen. En eindelijk kunnen wij nog verzekeren, dat het niet zal ontbreken aan poffertjes-, beignets- en zuurkramen, aan schommelschuiten en draaimolens, waaruit men dus kan ziendat oud en jong zich kunnen amuseeren. K. F. O. En dat geheele gevalletje stond op het Mo lenplein, toen er nog geen Hoogere Burger school stond. De Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming schrijft ons: Naar voortdurend blijkt, bestaat er ten aan zien van het gasmasker nog allerwege misver stand. Het voornaamste misverstanddat een funesten invloed uitoefent mag hier wellicht even worden aangestipt. Velen zijn namelijk van meening, dat een gasmasker een product is, dat na eenigen tijd veroudert en dan geen waarde meer bezit. Als nieuwe gassen worden uit gevonden, zoo hoort men veel beweren, is ons gasmasker plotseling waardeloos. Het is noodig, er met grooten nadruk op te wijzen, dat deze bewering geheel instrijd is met den wer- kelijken toestand. De rol, die de actieve kool in den filterbus van het gasmasker speelt, is van ZOO algerneenen aard, dat hij deze ook speelt feu aanzien van eventueel nieuw toe te passen gassen. Gelijk de bekende Engelsche scheikundigs Pi of. Kcmda.ll eenigen tijd geleden in een ivaardevolle studie heeft uiteengezet, geschiedt de absorptie der moleculen door de kool onge acht de chemische samenstelling van het gas. Het zal dus duidelijk zijn, dat er geen enkele leden bestaat, de aanschaffing van een gas masker na te laten uit vreesdat het na eenigen t ijd verouderd zal zijn. Want het zal, met welke gassen ook zal worden gewerkt, zijn waarde behouden. MARBURGER TREFFEN. Van 28 Juli7 Augustus a.s. vindt te Mar burg aan de Lahn het bekend Marburger Tref fen plaats, waaraan ook regelmatig door Ne derlandsche gasten worden deelgenomen, in lichtingen verkrijgt men aan het Diakonessetl- hlutterhaus te Marburg.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6