BACON Het einde van een noodlottige autotocht Hitier verleent amnestie ftl Otoóri: met GEBAKKEN Radioprogramma vaart uif EDGAR RICE BURROUGHS Vrijgesproken van leelijke beschuldiging Zware belasting voor wapenfabrikanten Afschuwelijk ongeluk op cacaofabriek Nachtelijke steekpartij Graf van Egyptisch priester ontdekt Groofe brand te Saint Pierre E t h e I M. Del DOOR 57. Het resultaat van zrjn dappere rol bij de gevangenneming van den groten, wilden oli fant was,dat Stanley een persoon van aan zien werd onder zjjn mede-gevangenen. Doel er was nog een ander resultaat, dat belang rijker was. Een afdeling soldaten kwam hem halen, om hem naar het paleis te brengen. „Phoros, de koning, wenst den man te zien, die Valthor heeft geholpen bij het vangen van het dier", verklaarde de officier. Valthor liep dicht naar Wood toe en fluisterde: „Wees voorzichtig, die schurkachtige Phoros zal niet alleen daarom om je sturen. Hij heeft er een andere reden voor"... Terwijl Wood voor den mysterieuzen koning werd geleid, wachtte Tarzan in zijn cel in de gouden stad zijn doodvonnis. Hij hoorde een zaclit gemom pel in de straat en keek door het getraliede venster naar buiten. Daar stonden enkele mensen bijeen. Zij spraken ernstig met elkaar, en keken dikwijls naar het paleis. Voetgan gers hielden stil om te luisteren en voegden zich bij de groep. De stemmen werden luider. Een geladen sfeer hing in het rond. De ko ning van de jungle voelde, dat er gevaar dreigde. De strubbelingen te Vriezenveen Gisteren is uitspraak gedaan in de zaak tegen den veenarbeider W. H. en den wethouder A. B. uit Vrie zenveen, die de vorige week terecht stonden voor de rechtbank, respec tievelijk wegens valschheid in ge schrifte en uitlokking van dit mis drijf. Zooals men weet, houdt deze zaak ver band met conflicten, welke in den loop van het vorige jaar tusschen de twee wethou ders van Vriezenveen eenerzijds en den bur gemeester anderzijds waren gerezen en welke tengevolge hadden, dat de burgemees ter ontslag vroeg. Er was tegen H. veertien dagen en te gen B. twee maanden gevangenisstraf ge- eischt. Heit vonnis luidde thans .voor bei den vrijspraak. Bovendien heeft H. nog terecht gestaan wegens steunfraude. Ook hiervan werd hij vrijgesproken. De eisch luidde veertien da gen voorwaardelijke gevangenisstraf. Engelsch witboek verschenen. Het Engelsche witboek, handelend over de belasting op de winst op wapenleveran ties, is verschenen. Hierin wordt gezegd, dat allen, die op groote schaal betrokken zijn bij het fabricecren of leveren van oor- logsmajerieel, onder deze belasting vallen. Handelaars, die een bedrag van niet min der dan 200.000 pond sterling per jaar ont vangen voor de levering van oorlogsmate- rieel moeten met ingang van 31 Mart 1939 60 pet. betalen op de overwinst. De korting op de belasting met betrek king tot de wijziging van het gebruikte ka pitaal zal bedragen 8 pet. ingeval van ver grooting van het kapitaal van een maat schappij en 10 pet. in geval van vergrooting van het kapitaal van particulieren of compagnonschappen. Deze belasting geldt voor den tijd van drie jaar. Commissionnair veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en één jaar intrekking rijbewijs Het gerechtshof te Amsterdam deed gis teren uitspraak in de strafzaak tegen een comimissionnair in effecten uit Hilversum, die in den nacht van 1 op 2 October van het vorige jaar op den Rijksstraatweg tus schen Diemcn en Muiden met een auto in volle vaart tegen een aan de rechterzijde van den weg stilstaande vrachtauto met trailer gebotst is. i Eén der inzittenden, de heer Schölvink uit Baarn, kwam oim het leven en twee dames werden vrij ernstig gewon'd. Het Hof veroordeelde hein tot twee maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Het Hof overwoog, dat bij de strafzaak aard en ernst van het feit in aanmerking genomen moeten worden; dat anderzijds re kening gehouden moet worden met de om standigheden, waaronder het ongeluk ge beurde, namelijk dat deze omstandigheden ongewoon waren door het groote obstakel, dat aan den rechterkant van don weg stond De rechtbank had don verdachte veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf met ontneming van het rijbewijs geduren de één jaar. De procureur-generaal had bij de behan deling in hooger beroep drie maanden ge vangenisstraf geöischt, zonder intrekking van het rijbewijs. Ook Tsjechen profiteeren. In de Duitsche Staatscourant is een de creet van den Führer gepubliceerd, waarbij kwijtschelding van straf wordt verleend voor sommige politieke misdrijven in ver band met den terugkeer van het Sudeten- getbied tot Duitschland en het aanvaarden van het protectoraat over Bohemcn en Mo- ravië. Geen gevolg zal worden gegeven aan veroordeelingen wegens het lidmaatschap van de N.S.D.A.P., de Sudetenduitsche par tij, het Sudetenduitsche Heimatfront, e.d., eveneens voor veroordeelingen wegens da den begaan in den strijd om het behoud van het Duitsche element. Voor andere daden, begaan uit politieke overwegingen, wordt kwijtschelding van straf verleend, wanneer de straf niet meer dan twee jaar gevangenis bedraagt. Hier van uitgesloten is landverraad ten nadeele van het Duitsche rijk. Ook Tsjechen, die veroordeeld zijn wegens politieke misdrijven, wordt de straf kwijt gescholden, tenzij zij zijn veroordeeld we gens het plegen van aanslagen met ontplof bare stoffen, waardoor menschen zijn om gekomen, roof en moord. Een zelfde regeling is getroffen voor het protectoraat Bohemcn en Moravië. Arbeider uit Putten hel slacht offer. Maandagavond laat is op de Zaanlandsche cacaofabriek te Nijkerk een ernstig onge luk gebeurd, waarbij een arbeider het le ven heeft verloren. De 20-jarige B. Priem uit Putten, die aan een meng-machine werkzaam was, raakte' met zijn arm onder een wals, waardoor dit lichaamsdeel werd verpletterd. Door de kracht van de machine sloeg liij met het hoofd tegen een der zijkanten, waar door hij deerlijk werd werd verminkt. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. OP HET 8LIKJE VELERLEI KNAX-RECEPTEN VERKRIJGBAAR IN BLIKJES VAN S EN 10 STUKS U.K.27-0409A Hagenaar wilde zijn schoonzusier beschermen. Gisternacht omstreeks een uur is in de Bepelaerstraat te Den Haag een 33-jarige bewoner van die straat, M. C. Sch., door den 23-jarigcn A. F. H. uit de Tullinghstraat in de buik gestoken. Sch. had H., die on der drankinvloed verkeerde, verboden langer bij hem thuis te komen, daar hij niet ge steld was op den omgang van dezen met de zuster van zijn vrouw. De dader is ge vlucht, doch gistermorgen bij het verlaten van zijn woning gearresteerd. De toestand van het slachtoffer is niet levensgevaar lijk. Honderden blauio purceleinen beeldjes in de grafkamer. Te Tumal el Gabal (West Hermopolis in Egypte) is bij opgravingen onder leiding van de Fuad Awal Universiteit het graf van een prins en opperpriester van Hermo polis ontdekt. De sarcophaag stond in een ondergrondsch vertrek, dat deel uitmaakt van een reeks gangen en vertrekken, bekend onder den naam van de „Groote Balustrade". De sar cophaag bevatte een houten kist in de vorm van een menschelijk lichaam, waarin de mummie lag. Zoowel de houten kist als de mummie hebben veel door vocht gele den. De grafkamer bevatte verder ver scheidene voorwerpen, o.a. vier Albasten vazen, fraai bewerkt, on- geveer vierhonderd blauw porcelei- nen beeldjes en een aantal blauw porceleinen vazen. De mummie droeg een masker van ver guld zilver en op de borst een band van verguld leer. Aan beide zijden van het lichaam lagen twee verguld bronzen platen, waarop in relief de vier zonen van Horus waren aangebracht. Vuurhaard in de bioscoop. De zakenwijk van Saint Pierre, de hoofd stad van de eilandjes Saint Pierre en Mi- quelon, ten zuiden van New Foundland, is geteisterd door een feilen brand, welke nog werd aangewakkerd door den krachtigen wind. Enkele regeeringsgebouwen, een bank, verscheidene winkels en een twaalftal woonhuizen werden een prooi der vlammen. Tot nu toe is nog geen melding gemaakt van dooden of gewonden. De brand is door onbekende oorzaak in een bioscoop ontstaan. DONDERDAG 23 JUNI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest (1.001.15 Gramofoonmu ziek). 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Viool en orgel. Iii de pauze: Gramofoon muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 AU Round sextet en gramofoonmuziek. 6.45 Causerie „Voor onze jonge a.s. zeelieden". 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.457.55 Causerie „Vacantie met de A.M. J.V. naar bosch en zee". 8.00 Ber. A.N.P., herh. SOS-berichten. 8.15 Christ. Harmonie „Het Geklank des Ko ning" en gramofoonmuziek. 9.00 Causerie „Idealisme en opvoeding". 9.30 Utrechts Stedelijk orkest (opn.). 10.00 Ber. A.N.P., actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 m. AVRO-uiizending. 8.00 Gramofoonmuziek (ca, 8.15 Berichten). 10,00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgelspel. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 AVRO-Aeolianorkest. 12.15 Berichten. 12.17 De Romancers en soliste. 1.15 AVRO-Amusementsorkest. I.45 Zang met pianobegeleiding en het gttaar- duo Ligtvoet. 2.30 Karolyi Arpad's ensemble. 3.00 Declamatie. 3.20 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 AVRO-Amusementsorkest (opn.) 5.00 Voor de jeugd. 5.30 De Twillight Serenaders. In de pauze Pianoduetten. 6.28 Berichten. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Cabaretprogramma. 7.50 Dialoog „Hoe breng ik mijn vacantie door?" 8.00 Ber. A.N.P., radiojourn., mededeelingen. 8.20 Verkorte opera „La forza del destino", 9.20 Reportage. 9.50 AVRO-Amusementsorkest en gramof. II.00 Berichten A.N.P., Dansmuziek (gr. pl.) 11.4012.00 Orgelspel. feuilleton. 44. Ze lachte en maakte zich los. Dat zul je niet lang doen. Het is je aard niet, zooals de mijne. Maar dat hindert niet. Ik geloof toch, dat we elkaar niet vaak verdriet zul len doen. We zullen in ieder geval probeeren het niet te doen. Zeg, weet je, het zou me niet eens zoo erg verwonderen, als we het samen klaar speelden een beetje geluk uit t leven te halen. Ze knielde neer op het haardkleedje en zat daar met een smeulende cigaret in iedere Welke is nou de jouwe? O deze, omdat je erop gebeten hebt. Dat mag je niet weer doen, Oliver. Ik kan geen man hebben, die biJt. Hij boog zich over haar heen. Geef me de jouwe, liefste, en gooi de andere weg... met alles wat slecht in me is erbij. Ze gaf hem niet de niet gebeten cigaret, maar hield de andere en na een oogenblik stak ze die tusschen haar lippen. Hij smaakt heelemaal niet slecht meer. Zelfs erg goed! Ik heb eigenlijk het leven nog nooit zoo goed gevonden en ik geloo jij ook niet. Oliver, plotseling en snel, laten we dit vasthouden! Hij boog zich nog dieper en kuste voorhoofd. Voor altijd en altijd, .vim en er was in zijn stem iets, dat de woon en als een gelofte deed klinken. J°uw heide heeft het de moeite waard gemaakt. Ja. - stemde ze toe, - dat doet liefde, geloof ik. Maar we zullen er niet sentimen teel bij worden. Ik ben van plan ontzettend verstandig te zijn. Hij lachte even, terwijl hij opstond, maar zijn gezicht zag er minder cynisch uit, dan ze van hem gewend was. Julie rende de straat uit. Voor zich zag ze de lichten van de stad en instinctief richtte ze zich daarheen. Het avontuur had haar met afschuw vervuld, te meer daar ze vrij willig in den val was geloopen. Het kwam haar voor, dat de heele wereld haar vijandig gezind was en in haar wanhoop mengde zich iets van woede. Ze was in een stemming om roekelooze dingen te doen. Ze bereikte de hoofdstraat van Beam en hier was ze genoodzaakt haar vaart in te houden. Want het was Zaterdag en het uur, waarop men winkelde. Het was onmogelijk met eenige snelheid door de slenterende menigte te dringen. Trouwens, het kijken naar de verlichte win kels troostte haar eenigszins. Ze overdacht dat de eenzaamheid van haar somber kamer tje op Honeyballfarm haar heelemaal wan hopig zou maken. En ze wou niet de kans loopen Rolfe te ontmoeten. Dat wilde ze in ieder geval vermijden. Want ze wist, dat hij onmiddellijk haar mistroostige stemming be merken zou en niet rusten, voor hij er de oorzaak van wist. Al deze overwegingen maakten, dat ze zich minder begon te haasten. Ze hoefde niet bang te zijn, dat iemand haar vervolgde. Ze was volkomen veilig hier en er was geen enkele reden, waarom ze meteen naar huis moest. Ze begon mee te slenteren met den babbeleriden menschendrom. Ze had geen geld bij zich. Als ze iets had kunnen koopen, zouden de verlichte etalages nog meer aantrekkingskracht voor haar ge had hebben. Maar zelfs nu werd de vrouw in haar getrokken door één winkel in het bij zonder... de grootste en mooiste van Beam. Er was een speciale Kerst-étalage gemaakt en er waren verscheiden van die voorwerpen uitgestald, die een vrouwenhart het meest begeert. Ze bleef er langen tijd voor staan, gefascineerd door het licht en de kleurenrijk dom en bij het kijken ernaar vergat ze iets van de wanhoop, die haar hierheen had ge voerd. Zoover ze wist, was ze volmaakt alleen. De menschen, die "oorbij gingen of naast haar bleven staan kijken, schonk ze niet de minste aandacht* Ze kende niemand in Beam. Zoo kwam het, dat ze heftig schrok, toen iemand haar schouder aanraakte. Ze draaide zich om en zag, dat het een lange, in het zwart gekleede man was, dien ze maar één keer eerder had ontmoet. Ik dacht al, dat ik me onmogelijk ver gissen kon, zei Sir Philip Tredville met zijn even geaffecteerde, lichtelijk neerbuigen de stem. Goeden avond, Miss Stark! Hij nam zijn hoed af. Is u misschien bezig uw trouasean uit te zoeken? Mag ik j felicitee- ren met de komende gebeu.tenis? Ik zal waarschijnlijk het vooriecht hebben de plech tigheid uit te voeren Julie voelde zich erg verlegen, te meer om dat ze bemerkte, dat hij niet alleen was. Een zware, vierkant-geschouderde man vergezelde haar, een ontzagwekkend persoon met borste lige wenkbrauwen in een wilskrachtig ge zicht, dat haar aan iemand herinnerde, hoe wel ze niet zou hebben kunnen zeggen aan wien. Ze begon een onsamenhangende dankbe tuiging te stamelen tot Sir Philip, wiens cy nisch lachje haar erg onzeker deed voelen. De tjjd begint op te schieten nietwaar? zei hij. Zal het een hoed of een sluier zijn? Daar ben ik benieuwd naar. Hoe min der verhulling hoe beter, zou ik zeggen in uw geval. De oudere man naast hem sprak en de vriendelijkheid in zijn stem was een verras sing voor Juli. Laat het een sluier zijn! zei hij. Er is niets dat een lief gezicht zoo goed kleedt. Met iets van verlichting keerde ze zich tot hem, want hy had iets geruststellends over zich, dat Sir Philip miste. Het is erg vriendelijk van dat te zeg gen. Maar het kan in geen geval een sluier zijn. Het zal alles heel rustig toegaan. Ik heb nog heelemaal niets gekocht tot nu toe. Wat Nog niets Ik dacht dat alle bruiden bij die gelegenheid haar hart op haalden. Zijn oogen lachten haar vriende lijk toe. Ik hoop in ieder geval, dat je heel gelukkig zult worden. Iets van warmte doorstroomde Julie. Ze voelde, dat deze man te vertrouwen was en dankte hem minder verlegen. En wanneer is de trouwdag? vroeg hij. Vandaag over een week. We gaan dade lijk erna weg met de boot. Ik denk niet, dat er iemand komen zal. Ik hoop van niet. Mag ik komen vroeg hij onver wachts. Ze bloosde op haar kinderlijke manier en Sir Philip lachte. Ik erzeker u. dat het een groote eer is, zei hij. Hij meent natuurlijk alleen in de kerk.-Uw vader kan daar geen enkel bezwaar tegen hebben. U zou heel welkom zijn, antwoordde Julie den vreemdeling met een waardigheid, die haar eenige inspanning kostte. Maar er zal niets te zien zijn. Een kwestie van opvatting! zei hij. Wacht niet langer op me, Sir Philip. Ik weet dat u een afspraak hebt. Ik kom over een minuut of wat. Het werd hoffelijk, hoewel eenigszins abrupt gezegd en Sir Philip glimlachte en vervolgde zijn weg door de drukke straat, terwijl Julie verwonderd maar niet ongerust achterbleef in gezelschap van den man met het vastberaden gezicht en de vriendelijke oogen, dien ze zich nog steeds op een of andere manier scheen te herinneren, hoewel ze overtuigd was hem nooit eerder gezien te hebben. Hij trok haar mee in een gang tusschen twee glanzende étalages. Als ik op den trouwdag zal komen, zei hij, dan zou ik je graag een cadeau wil len geven M ag ik dat Sir Philip kan voor mijn achtbaarheid instaan. Ze wist niet wat te antwoorden. U is erg vriendelijk, stamelde ze. Maar... u kent me heelemaal niet. Dat is zoo. Maar ik heb sympathie voor je opgevat. En ik ben... eenigszins"bekend met den jongeman, waarmee je trouwen gaat. Ik zou graag willen, dat je iets voor je uitzet kocht, kind, al was het alleen maar om te vol doen aan den gril van een ouden man. Hij had zijn portefeuille tevoorschijn ge haald en tot haar verwondering haalde hij er een handvol banknoten uit en bood haar die aan. Het leek Julie het meest wonderlijke, dat haar in haar heele leven overkomen was. Ze staarde hem aan en maakte geen aanstalten de gift aan te nemen. Neem het alsjeblieft aan, zei hij. Ik verzeker je, dat ik het ernstig meen en vol komen bij mijn verstand ben. Je vindt me natuurlijk zonderling. Dat ben ik misschien. Maar ik heb iets van je geschiedenis gehoord... door Sir Philip Tredville. En omdat ik er nu eenmaal op gesteld ben, dat iedere liefdesge schiedenis een happy end heeft, zou ik er graag een beetje toe meewerken. Maar... bracht Julie uit met haar han den op haar rug, maar... ik weet zelfs niet wie u bent! En Rolfe... kent hij u? Hij schudde het hoofd. Niet erg goed. Maar misschien... later... zullen jullie allebei me béter leeren kennen. Neem dit in ieder ge val van me aan en koop er iets voor, dat ieder meisje noodig heeft, als ze trouwt! Ik zal erg teleurgesteld zijn, als je weigert. Hij sprak met aandrang en met overtui gingskracht en bijna tegen haar wil gaf Julie toe. Ik zou het eigenly'K niet moeten doen, zei ze half smeekend. Werkelijk niet. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7