Slotscène voor de Marinefilm De „Piet Hein" vaart in de Zeeuwsche wateren Huwelijk tusschen zwager en schoonzuster Keuringswee „Militaire economie" van de as Gemeentelijke terreur? EM sfs .aiSKT-ï Nederland en de televisie dep"w toSJÖ Onze Oost Sabang internationale luchthaven Laatste telexbericht Militairen op een droogje? Weeskinderen schandelijk mishandeld Een „normalisatie-commissiein de Wieringermeer ingesteld Dc kampeertrein heeft succes! De vloot vaart nit. Het vlooteskadcr heeft Dinsdagochtend Soerabaja verlaten, voor een lange oefenreis naar Xieuw-Guinea. Het uitvaren geschiedde op bijzondere wijze in verband met opname van M. Franken voor het slottafereel van de niarinefilm. Na de in de film veronderstelde mobilisatie kiest de verzamelde scheepsmacht vergezeld van vliegtuigen, zee, teneinde de verschillende bestemmingen te volgen en van vier punten af hebben de cameramcn hun apparaten gehanteerd om deze gebeurtenis vast te leggen. De voorbereiding. Terwijl de zon nauwelijks boven de kim verschenen was, heerschte er, schrijft het Soer. Hbld. in het marinebassin reeds een koortsachtige activiteit. Sirenes loeiden, bootsmansfluitjes snerpten en hoornsigna- len riepen de manschappen tot verzamelen. De laatste vistualiën en voorraden wer den ingenomen, de schoorstcenen der oor logsschepen begonnen dikke rookwolken uit te braken en in de vooruit aangegeven volg orde verlieten de grijze bodems hun plaat sen aan de kaden en steigers, de onderzee booten langhaam stuk voor stuk, de mij nenvegers aanvankelijk met z'n vieren te gelijk in een clegantcn zwaai en vervol gens snel één voor één, H. Ms. „de Ruy- ter" en H. Ms. „Java" voorzichtig gesleept, evenals de torpedojagers. Eenmaal in Straat Madoera aangekomen, voeren ale schepen op eigen kracht voor waarts in de richting van het Westerlic'ht- schip, waar voorbij de scheepsmacht een bepaalde formatie zou aannemen. Filmoperateurs bevonden zich aan boord van H. Ms. mijnenveger B., de torpedo motorboot T.M. 3, de „Serdang", een der vleigtuigen en op den jager Banckert. Indrukwekkende formatie. Begunstigd door zonnig weer met prach tig helder zicht voeren de eenheden ieder op zichzelf naar huiten, terwijl aan beide zijden langs de kust verscheidene marine vliegtuigen gereed lagen om op te stijgen en zich van hun taak te kwijten. Toen een maal het lichtschip gepasseerd was, zag men de schijnbare wanorde verdwijnen, de eenheden sloten zich aaneen tot divisies en deze verzamelden zich tot een groot geheel, dat met een vaart van 10 mijl N.O. zee in stoomde. Voorop in frontlinie voeren vier mijnen vegers, dan in kicllinic 7 onderzeelvooten, daarnaast eveneens in kiellinie 5 jagers, vervolgens Hr. Ms. de Ruyter, gevolgd door Hr. Ms. Java, in wiens kielzog de Zui derkruis voer een geheel op de rechter flank zag men de mijnenleggers „Rigel" en „Gouden Leeuw". Als een kleine snelle vrijbuiter, bewoog de TM 3, zich met een snelheid van 25 a 35 mijl voor de formatie uit, links en rechts en heen en weer. Ten laatste maakte de Banckert zich los van de achterhoede der formatie en terwijl de snelheid tot 24 mijl werd opgevoerd, passeerde de jager aan stuurboord de scheepmacht, die zich aan Manus Fran- kens cameraoog voordeed als een viervou dige grijze stalen muur, welke een indruk wekkende eenheid vormde. Nauwelijks is de Banckert teruggekeerd in de achterhoede der formatie of de klei ne, felle torpedomotorboot waagt een aanval op den onderzeeër, nadert met een dertig-mij lsvaart. En dan En dan klinkt motorgebrom van ver- weg, snel grooter wordende stippen wor den in de lucht zichtbaar: het zijn de Dor- nier X-booten en de fokker T- en W v lieg tuigen, die in 3 escadrilles Jaag over het eskader scheren en in een oogwenk ver dwijnen. Heel ver vooruit wordt gezwenkt, terug gevlogen, opnieuw gekeerd. Nog eens ko men ze nader, worden grooter en grooter, passeeren opnieuw met donderend moto rengeronk en dan strijken de vijf W-vlieg tuigen op het water neer. De schepen blijven doorvaren en er wordt druk optisch en radiografisch con tact onderhouden, waarin wederzijds wordt medegedeeld, dat alles volgens programma is verloopen. Er vvort „goede reis" gc- wenscht en de eenheden, welke niet naar Nieuvv-Guinea gaan, keer en afzonderlijk naar de basis terug. Een modern vliegveld wordt aangelegd. Naar de „Sumatra Post" van een bijzon deren medewerker uit Kota Radja verneemt, is de Sabang Maatschappij voornemens een groot vliegveld aan te leggen, waarvoor zeer aanzienlijke bedragen zullen worden uitgetrokken. Het ligt in de bedoeling het reeds bestaande veld dusdanig uit te brei den, dat het geschikt wordt voor de groot ste typen vliegtuigen, zoodat het een lucht haven kan worden yoor alle luchtvaartmaat schappijen, zoowel de nationale als de in ternationale. Gczelschapspel in den salon. Gisteravond omstreeks half zeven is de „Piet Hein" met Prinses Julia- na, Prins Bomhard, Prinses Beatrix en enkele gasten aan boord te Veere aangekomen. De „Piet Hein", die be geleid werd door de politieboot R.P. 10, heeft ligplaats genomen in de Jachthaven. Aanvankelijk drong het niet tot de bevol king van het oude stille Veere door, dat het prinselijk gezin in de gemeente vertoefde, schrijft het Hsbl., maar zoodra bekend werd, dat het mooie motorjacht, dat gearriveerd was, de „Piet Hein" was, stroomden hon derden belangstellenden naar de Jachtha ven. Prinses Juliana en Prins Bcrnhard, die enkele keeren op het dek verschenen, wor den hartelijk toegejuicht. De Prins maakte een korte wandeling over den dijk en nam glimlachend de begroetingen in ontvangst. Later in den avond, toen de komst van de „Piet Hein" in de omliggende plaatsen be kend was geworden, kwamen velen uit Mid delburg en Vlissingen het jacht bezichtigen oordat de gordijnen in den salon werden gesloten, waren zij op eenigc meters afstand getuige van een zeer huiselijk tafreeltje. De Prinses en de Prins en hun gasten hielden zich onledig met een gezelschapspel, dat veel vroolijkheid ontketende. De „Piet Hein", die Maandagmorgen uit Vlaai-dingen is vertrokken, heeft dienzelf den avond omstreeks 6 uur in Gorinchem het prinselijk gezin en de gasten aan boord gekregen. Gisteren is een tocht door de Zeeuwsche wateren gemaakt. De opvaren den hebben den mccstcn tijd op het dek doorgebracht en van het fraaie landschap genoten. Pro en contra. De vaste commissie uit de Tweede Ka mer voor privaat- en strafrecht, in wier handen het wetsontwerp wijziging van arti kel S8, eerste lid, van het Burgerlijk Wet boek betreffende het huwelijk tusschen zwager en schoonzuster is gesteld, be schouwt blijkens het voorloopig verslag de voorgestelde wijziging als een verbetering. De leden, die voor algeheele afschaffing van het huwelijksverbod tusschen zwager en schoonzuster pleiten, zijn van oordeel, dat de weinige gevallen, waarin afwijzing plaats vindt op grond van een vaststaande of vermoede ongeoorloofde verhouding tus schen zwager en schoonzuster tijdens het vorige huwelijk, geen voldoenden grond op leveren om het verbod voor het geval van ontbinding van het vroegere huwelijk door echtscheiding te handhaven. Zij meenen, dat er geen reden is om alleen voor paren, bestaande uit een zwager en een schoon zuster, strengere cischcn te stellen dan voor andere paren, die een huwelijk willen aangaan. Voor anderen geldt immers, dat zij alleen dan niet met elkander mogen hu wen, indien zij bij rechterlijk vonnis van overspel met eikander zijn „overtuigd". Voor zwagers en schoonzusters daarente gen zou een huwelijk onmogelijk blijven, zoo dikwijls nog maar wordt vermoed, dat tij dens het vroegere huwelijk een ongeoorloof de verhouding bestaan heeft hierop im mers schijnt de bestaande practijk neer te komen. Een illusie Dat van het verbod een preventieve wer king van eenige beteekenis zou uitgaan, konden deze leden niet inzien. Het is he laas een illusie te meenen, dat ongeoor loofde verhoudingen achterwege zullen blij ven, wanneer partijen weten, dat zij nooit een huwelijk zullen kunnen aangaan. Andere leden verzetten zich tegen gchecle schrapping van dit verbod. De wetgever mag huns inziens onwettige verhoudingen in het algemeen niet sanctionneeren. Van algeheele opheffing van het verbod vreczen zij verstoring van de rust en den vrede in de familie en in verband daarmede uitlok king tot echtscheiding. Wel behoort naar hun meening nauwkeu rig te worden onderzocht, of inderdaad een ongeoorloofde verhouding tijdens het vroe gere huwelijk heeft bestaan Komt dat re delijkerwijs niet vast te staan, dan behoort de dispensatie te worden verleend, Oom en nicht. Verscheidene leden vragen of er naar het oordeel der regeering geen aanleidng be staat om ook het verbod van huwelijken tus schen oom en nicht enz. te doen vervallen. Bij andere leden ontmoet dit denkbeeld ernstig verzet. Minister maakt einde aan mo nopolie-positie van den N.A.K. Minister Steenberghe heeft be sloten, den brief, waarin de Ned. Alg. Keuringsdienst (N.A.K.) werd aangewezen als instituut voor af gifte van uitvoercertificaten bij den export van groentezaden naar Duitschland, met volkomen nega tie van het keuringsinstituut van de producenten en handelaren (B. K.Z.), in te trekken. Het Handelsblad, waaraan wij dit be richt ontleenen, voegt hier o.m. aan toe: Men herinnert zich nog wel, dat het pri vilege aan den N.A.K. werd gegeven, „om dat Duitschland dit verlangde". Dit was echter in strijd met de waarheid èn met de feiten. Duitschland wcnschtc een keu ringscertificaat, niet speciaal dat van den N.A.K. Het liet zaden zonder N.A.K.-. doch met B.K.Z.-ccrtificaat dan ook ongehinderd toe! Het Nederlandsche departement van Ec. Zaken echter vond daarin- aanleiding om de op de claering gestorte bctaalsom- men voor zaden uitgevoerd zonder het ge privilegieerde N.A.K.-certificaat te blokkec- rcn. Aan dit aperte misbruik van de clea ring maakte mr. Steenberghe een einde op 31 December, waarna hij einde Januari aan staatsraad dr. A. A. L. Rutgers opdracht gaf, een onderzoek in te stellen naar de keuringskwesties. Bovendien heeft de minister de z.g. „Zwi- schcnstaatliche Vereinbarung", welke de n.h. particuliere N.A.K. met de Duitsche officioele instanties had opgesteld, als ware dit lichaam officieel niet geteekend. En ten slotte heeft hij den befaamden „folder" voor de Worlds Fair te New York, welke ten departemente was opgesteld en de voor stelling wekte, als ware de N.A.K. een of ficieel instituut, gedesavoueerd. Het ont breekt den minister dus niet aan ernst, om „plooien glad te strijken." f Ook Nederland kan Duitschland en Italië van grondstoffen voor zien. Het tijdschrift „Vierjalirsplan", het offi- cieele orgaan van Goering, wijdt een arti kel aan de grondstoffenvoorziening van Duitschland en Italië. Het blad betoogt, dat bij het militaire ver drag een nauwe samenwerking op het ge bied der oorlogseconomie niet mag worden vergeten en dat beide landen alles doen om zich en elkander de noodige producten te verschaffen „in hun eigen economische ruimte". Dit streven zal nog met grooter kracht worden voortgezet. Duitschland kan geheel voorzien in Italiaansche behoefte aan steenkool en dit land helpen bij het oprich ten van nieuwe autonome industrieën. Italië zou Duitschland zijde, hennep, huiden, kwik zilver, zwavel en wellicht nog andere pro ducten kunnen leveren. In de behoeften, die de beide lan den niet zelf kunnen bevredigen, kunnen bevriende staten in Oost- en Zuid-Oost Europa voorzien. Andere neutrale landen, zooals de Scandina vische staten, de randstaten, België Nederland en Zwitserland zijn, aldus het orgaan, landen, waar „de spil haar militaire economie kan comple- teeren." De aanvullende voorziening uit het Zuid oosten is reeds begonnen door het verdrag met Roemenië en de Italiaansch-Zuidslavi- sche samenwerking. De buitenlandsche han del van de spil met Zuidoost-Europa zonder Turkije bedraagt 60 pet. De economisch-militaire besprekingen der beide bondgenooten zullen ook betrekking hebben op verkeerskwesties, in het bijzonder op de spoorlijnen in de Alpen. Men zal ver der zijn bijzondere zorg wijden aan den Do- nau, de Adriatische Zee en de toegangswe gen tot het Zuid-Oosten. Een antwoord. Het blad waarschuwt tegen „de Fransch- Engelsche omsingelingspogingen in het Oosten der Middellandsche Zee, de Aegei- sche Zee en de Dardanellen. De arbeid van de spil op het gebied der grondstoffenvoor ziening is „het antwoord op de wapenings plannen van Londen, Parijs en Washing ton", Een vraag Het Tweede Kamerlid, de heer Van Sleen, heeft de volgende vragen gericht tot den mi nister van Defensie: 1. Is het waar, dat aan de militairen na half één 's middags gedurende den geheelen verderen dag geen koffie of thee wordt ver strekt? 2. Is de minister, wanneer vraag 1 in be vestigenden zin móet worden beantwoord, bereid te bevorderen, dat aan deze regeling spoedig een einde wordt gemaakt? Ouders zouden gedwongen wor den hun kind naar de katholie ke school te zenden. Het Tweede Kamerlid, dr. I. H. J. Vos heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van het verhandelde in de openbare vergadering van den liden April 1939 van den raad der ge meente Oeffeit? Is het juist, dat, ter zake van een verzoek van een der ingezetenen d.d. 22 Maart 1939 om vergoeding van gemeentewege voor het vervoer van zijn kind naar de openbare la gere school te Gennep, burgemeester en wet houders hebben medegedeeld, dat zij zich niet kunnen indenken, dat verzoeker bezwaar heeft tegen katholiek onderwijs en dat zij daarom hebben voorgesteld, op de aanvrage afwijzend te beschikken? Wil de minister mededeelen, of de ge meenteraad van Oeffeit op dezen grond de aanvrage van de hand heeft gewezen? Zoo ja. is de minister dan niet van meening, dat deze daad in strijd is met de wet? Wil de minister maatregelen nemen, die er toe leiden, dat de aanvrage opnieuw, en dan krachtens de regelen door de wet ge steld, wordt behandeld, en dat herhaling van het gebeurde voorkomen wordt? Met paardenzweep en Spaansch rietje. Twee maanden gevan genisstraf geëischt tegen Rot- terdamschen weesvader. In het begin van dit jaar ontving de ju stitie een klacht over het optreden van den weesvader van een Weeshuis te Rotterdam, die zijn pleegkinderen herhaaldelijk zou hebben mishandeld in de jaren 1937 en 1938. Bij onderzoek bleek, dat deze klachten niet ongegrond waren, want verscheidene kinderen vertelden, dat de weesvader in den regel zeer hardhandig optrad en dat hij bij het minste vergrijp stok- of zweep slagen en klappen tegen het hoofd uitdeel de, waardoor de kinderen meer dan eens pijnlijk waren getroffen. Gistermorgen heeft de man voor de Rot- terdamsche Rechtbank terecht gestaan ver dacht van mishandeling. Er werden in deze zaak, naar het Hsb. meldt, veertien getuigen a charge en zeven a decharge gehoord. De getuigen a charge, tot wie verscheidene kinderen in den leef tijd van 8 tot 14 jaar behoorden, en die thans nog worden verpleegd in het tehuis, vertelden den president, dat de weesvader van een paardenzweep met knoopen of van een Spaansch rietje gebruik maakte om de kinderen te straffen. Hij sloeg in den regel met de zweep tegen de beenen en met het rietje op het zitvlak, „Een klapje geven' het was een klapje geven. regenten De uresident van het college ian regenten waren er wel eens oneenigheden Wsschen het college en den weesvaderdie nogal drif tig en onbeheerscht van aaid was. hr is echter nooit reden geweest om den man 0nDe'agetuigen a decharge, o.a. ouders van leerlingen en vroegere verpleegden van he tehuis, verklaarden niets dan goeds omtrent den persoon van verdachte. ,„jd Het O. M. achtte de ten laste gelegde nus handeling bewezen. De officier zeide niet te kunnen be grijpen, dat het bestuur van de stich ting dezen man steeds de hand bo ven het hoofd heeft gehouden. Z.f. is hij niet geschikt voor een derge lijke verantwoordelijke functie. Hij eischte twee maanden gevangenis straf. Mr. A. Hijman trok in zijn pleidooi de be- trouwbaarheid van de kinderen sterk in twijfel en concludeerde vrijspraak. Nieuwe president van de Phi- lipsdirectie. Uit het jaarverslag der N.V. Phi lips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven vernemen wij, dat dr. A. F. Philips het oogenblik gekomen acht om zijn functie van president der directie neer te leggen. Bijna 45 ja ren heeft de scheidende president de directie der vennootschap ge voerd. Als president der directie wordt aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voorgesteld te benoe men ir. P. F. S. Otten. Televisie In het verslag vinden wij eenige interes santé gegeven over de ontwikkeling der te levisie. In de laboratoria werden de proefnemin gen op het gebied der televisie voortgezet. De resultaten van deze proefnemingen zijn zeer gunstig, waardoor men in staat is ont vangtoestellen te bouwen, die tot de beste op dit gebied behooren. Vooral in Engeland, waar de regeering en de B.B.C. het uitzend- en programmapro bleem energiek ter hand genomen hebben, ontwikkelt de televisie zich sneller dan ver wacht werd. De Engelsche dochtermaat schappij zal binnenkort televisie-ontvangap paraten op de markt brengen, die in ver scheidene uitvoeringen gefabriceerd worden, onder meer een uitvoering, waarbij televi sie- en radio-ontvangst in één toestel gecom bineerd zijn en een ander, waarbij een beeld ontvanger is gemaakt als een afzonderlijk toestel, dat aan eiken radioontvanger kan worden gekoppeld. In andere landen, waaronder ook Nederland, neemt men nog een af wachtende houding aan. Mochten er in deze landen plannen op dit gebied tot uitvoering komen, dan zijn de fa brieken gereed om zoowel de zen ders als de ontvangtoestellen te le veren. Dank zij de gestadige activiteit in de la boratoria is het mogelijk de werkingssfeer van het concern voortdurend uit te breiden met nieuwe en verbeterde producten. Bestrijding i.b.c. onder het per soneel. Vermeld wordt dat in de strijd tegen de tu berculose onlangs de 100.000ste Röntgen- doorlichting onder het personeel plaats had. Het stemt tot groote voldoening, dat dit pio nierswerk in belangrijke mate navolging vindt. Zooals in het bedrijf reeds is geble ken, is het mogelijk de tuberculose door periodieke doorlichting tot een minimum terug te brengen. Ter voorbereiding van een nor male vorm van overheidsbestuur Teneinde zoo spoedig mogelijk te geraken tot de normale vormen van overheidsbe stuur in de Wieringermeer, heeft de mi nister van waterstaat voor de voorberei ding van de noodige regelingen een amb telijke commissie ingesteld. In deze commissie zijn benoemd: A. Tot lid en voorzitter: Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, hoofdingenieur- di recteur van den rijkswaterstaat, B. Tot leden: J. E. van der Heyden, hoofd der afdeeling waterstaatsrecht bij het departement. Voorts het hoofd van de afd. domeinen bij het departement van financiën en het hoofd der afd. begrootiugs- zaken van de generale thesaurie bij het departement van financiën. Mr. H. \V J Mulder, raadadviseur, hoofd van dé afdee ling binnenlandsch bestuur bij het depar tement van binnenlandschc zaken. N. A. Nap, hoofdcommies bij voornoemd departement, C. Thomése, hoofdingenieur- directeur van den provincialen waterstaat in Noordholland, mr. A. J. Backer admi nistrateur chef van de le afd ter ProvTm ciale Griffie van Noordholland, mej. mr lichaam' „Do "vTeringemee?" 1C T^de directie, TEb^ taris van „de Wieringernmer" J* SeCre- G. tot secretaris: mr. J M Kan wi Overstelpend aantal aanvragen Naar het Hsb. verneemt, is dc belangstel üng voor de gelegenheid om hier te lande kampeerreizen te maken per goederenwa- een buitengewoon groot. Het hoofdbestuur der'Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht wordt overstelpt met aanvragen. Binnen een week overtrof het aantal aanvrage^ reeds de beschikbare capaciteit. Alle kam- neertreinen zijn reeds „volgeboekt"; reeds moest een aantal aanvragen worden afge. wezen. Het kampeeren per goederentrein belooft dit eerste jaar dus reeds een groot succes te worden. Postduivenver. „Victoria" Na een week rust had men 1.1. Zondag we derom een vlucht vanaf Chateauroux, 730 km, waarvoor waren ingemand 45 duiven, waarvan waren 15 duiven in de punten, en wel één op drie. De vogels kwamen dezen keer gezien den Zuid-westen wind, zeer snel af want menig liefhebber vond reeds vroeg duiven op het hok, wat het geheele seizoen nog niet was voorgekomen. De eerste vogel die geklokt werd, was 151353, en de 15e vogel 15-40-41. De prijzen werden behaald als volgt: J Duurmeester le, Duinker 2-13-13, Gebr. Ramler 3-4-7, Ham-de Wit 5-8-10-15, L. Bak 6 H Boon 9-12, J. Kramer 11. 'voor de fondsvlucht Limoges inkorven 27 Juni van 18.30—19.30, welke bij gunstig we der Zaterdag 1 Juli om 5 uur, in vrijheid worden gesteld. A.s. Zaterdag inkorven van 3—4 uur voor Schagen, jonge duiven, waar- mede Zondag de opleervluchten aanvangen. WIER1NGEN DE SCHOOLREISJES. Vergadering van de Ver. tot bevordering van getrouw schoolbezoek aan de O. L. School te Hippolytushoef. Aanwezig 12 leden. 5 oorzitter der heer N. Kaan, Secretaris de heer Groos. Na opening door den voorzitter volgt voor lezing der notulen, welke onveranderd wor den goedgekeurd. Bij de inlevering der lijsten, blijkt dat de opgehaalde gelden het maken van een schoolreisje veroorloven. Er zal bij zuinig beheer niet te kort aan kasmiddelen zijn. Het oorspronkelijk vastgestelde programma van het feest der oudere kinderen, zal eeni ge wijziging ondergaan. De reis zal plaats hebben op 4 Juli cn geschieden met auto bussen. Vertrek H.-IIoef 6.30 uur, over Hoorn Beemster naar Zaandam, aankomst aldaar 8.15 u. Vertrek vandaar 9 uur. Aan komst Ford Fabrieken 9.30, bezichtiging dezer fabrieken tot 11 uur. Dan vertrek naar Castricum aan Zen aankomst aldaar 11.40. Aan het strand 12.10 tot 2.10, Daar na gaat de reis naar Bergen, Speelduin, speeltuin enz. 6.30 vertrek Bergen, 8 uur aankomst Hippolytushoef. Aldus wordt het programma vastgesteld. Den heer A. H. J. v. d. Hof heeft de lei ding van dit feest. Bij de bespreking van het feest voor de jongere kinderen komt vast te staan, dat hier een heele verandering zal plaatsvin den. De datum zal 21 Juli zijn, men zal niet om 1 uur afrijden, maar om 10 uur en. dan gaat het reisje naar Kamperduin en naar Bergen, naar het speelduin en den speeltuin. Vervolgens is aan dc orde, reglementswij ziging. Hierbij hebben verschillende kleine veranderingen plaats. De voornaamste wij zigingen zijn, dat 2 leden van de oudercom missie een adviseerendc stem verkrijgen in het bestuur. Voorts leze men in Art. 9. „Om deelgerechtigd te zijn moeten de „laatste vier rapportcijfers voor gedrag, „voor zoover ze zijn toegekend, minstens „gemiddeld 5' bedragen en moeten de „ouders volgens het bestuur genoeg heb- „ben bijgedragen in de kosten voor de „feesten." De veranderingen worden met algemee ne stemmen goedgevonden. Na dc rond vraag welke enkele onbelangrijke huishou delijke zaken oplevert, volgt sluiting. GUNNING RIJKSWATERSTAAT. Door den Rijkswaterstaat, dienst Zuider zeewerken. is na aanbesteding per 7 Juni, thans gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren J. Dikkeboom cn A. J. Water- lander te Oudehaske met een bedrag van f42680. het wijzigen van het binnenbermbe- loop van den Afsluitdijk Wieringen-Fries- land tusschen de dijkpalcn 12.50014.500. PURMEREND, 20 Juni. Gemeentel. Kaasibeurs. Verhandeld 88000 partijen, hoopte prijs f 17, handel matig: 4 stapels kleine Boerenkaas f 19, 2 stapels volvette f 23.50, 2880 Kg. boter 1.30—1.38 per kilo. Runderen, totaal 554 stuks: 240 vette koeien 6470 ct. per kilo, matig 161 gcl- dekoeien f 110170 per stuk, matig: 11" melkkoeien f 180260 per stuk, matig: 40 stieren 4455 ct. per kilo, matig; 28 paar den f 70160 per stuk, stug; 90 vette kab veren 7085 ct. per kilo, stug; 557 nuchte re kalveren: voor de slacht f 4—11, voor de fok f 1218 per stuk, stug; 169 vette varkens voor de slacht 4550 ct. per kilo, vlug; 44 magere varkens f 25—30 per stuk vlug; 292 biggen f 14—18 per stuk, vlug: 950 schapen f 1622 per stuk, matig; bokken f 2—li pcr =tuk; 501 lammeren per stuk, matig; kipeieren f 3.30— •3-60. cendeieren f 2.50 per 100 stuks; pifP' ^'"^eus f9300 stuks) 7080 ct. per kilo, 4100 oude kippen en hanen: wit cn /,C\ KI o 1/ *4^An rood "'«uwe ólyoiZV'2' uiizonuui prijs 44; 4800 jonge hanen 35—423/2 ct-> lli, zond.prijs 44. konijnen 0.30—1.60 por stuk, <00 eenden 20—40 ct. per stuk, duiven 4" ct. per paar. Coöp. Centrale Eicrvciling. n Aanvoer; 90.000 eendcicrcn 2.60 9.).000 kipeieren 3.053.50. RROEK OP LANGENDI.IK, 21 .Tuni. Aanvoer: 125.000 Kg. aardappelen: Schey sche muizen 55.90, drielingen 3lAG kleine 1—1.40, 700 bos peen 4.30—4.40, «V bos rabarber 2.20—3.60, N OÖD SCH AR WOUD E, 21 Juni Aanvoer: 3 sche muizen kleine 1—1.50, Aanvoer: 32.000 Kg. aardappelen: 70, drielingen 3.30—3.8°'

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8