Wij lazen voor UL*** JAPONNEN VOOR ZOMERSCHE DAGEN !WE®YilL'ïr: VAN KLEINE STOFRESTEN Autotocht Ouden van Dagen Uit de Pers van heden Arme bruid Achthonderd gulden uit een winkel gestolen Vadermoord berecht Brand in Chineezenwijk te New York F» „VRIENDEN ONDER ELKAAR". De redactie van ..De Maasbode" geeft haar lezers een raadseltje op. Het begint niet een citaat: „De heer Visser heeft zfch erg opgewon den over het feit, dat de Roomsche fractie in dit debat stommetje speelde. De heer De Visser is toch waarlijk geen kind in de po litiek. Of wilde hij soms niet begrijpen, dat de Roomsche fractie op het oogenhiV geen kleur kan bekennen. Zij mist immers een doelbewuste leiding en voert een opportuni- teitspolitiek. waarover een Schaepman en een Nolens zich diep zouden hebben ge schaamd. Een fractieleider met staatsmans- blik zou ook in de Ossche zaak geheel an ders hebben gemanoeuvreerd. Thans is de Roomsche fractie bezig zich naar alle zij den te isoleeren, waardoor deze groote groep tot machteloosheid wordt gedoemd. Eigen lijk gezegd is die machteloosheid er al, want zij volgt altijd daar waar een partij ter wille van een uiterlijke eenheid met compromissen gaat lijmen". Na deze aanhaling gaat „De Maasbode" als volgt voort: „Misschien denkt u, lezer, dat Lou de Vis ser hier nader wordt ingelicht door zijn eigen orgaan, de ex-Tribune. Mis: 't is een aanhaling uit een Ka meroverzicht in de „Standaard". „Vrienden onder elkaar!" voegt het Volk hier aan toe. HOE RAAR EEN BERICHTJE ROLLEN KAN. De „Nieuwe Tilburgsche Crt." publiceert de vertaling van een uit Den Haag afkom stig bericht, dat in een Zweedsch blad stond afgedrukt. Dit bericht luidt als volgt: „Den Haag, 10 Juni. Een ernstige kabinetscrisis dreigt weer in Hol land. Zij is het resultaat van het onderzoek van een parlementaire commissie ingesteld naar aanleiding van het feit, dat twee katholieke priesters uit het kleine plaatsje Oss het vorig jaar gearresteerd werden wegens onzedelijke handelingen. In verband met de arrestatie werd be weerd dat minister Goseling in de zaak ingegrepen heeft. Zij werd aan leiding tot vragen in het parlement en al de partijen met uitzondering van de katholieke verlangden een onderzoek. De commissie heeft nu na 13 maanden arbeid haar rapport inge diend. In dit rapport wordt de han delwijze van den minister veroor deeld en van machtsmisbruik van zijn kant gesproken, Het is niet uitgesloten, dat de minister aftreedt wanneer het par lement de volgende week bijeen komt. De andere drie katholieke ministers zullen waarschijnlijk zijn voorbeeld volgen. De N.T.Crt. teekenit bierbij aan: „Het is een voorbeeld van de misleiding welke in de wereldpers geregeld plaats grijpt en ook van de politiek die gedreven wordt over alle wereldsteden heen". De Maasbode (r.konderstreept den com mentaar van het Tilburgsche blad en schrijft: Het is inderdaad het toppunt- Vooreerst zijn de priesters nooit verdach ten geweest; vervolgens zijn zij nooit ge arresteerd geweest en natuurlijk is er geen sprake van, dat wie ook het recht zou heb ben van onredelijke handelingen te mogen spreken alsof die vaststonden. Intusschen worden zulke aparte leugens maar doorgeseind. De Zwe den zullen denken, dat de Neder- landsche katholieken krankzinnig zijn, maar dat is net de bedoeling. „DE ZONDAGS-MUMMIE". Onder dit hoofd lezen wij in de Haagsche Post (lib.): Het wordt met de toepassing van onze antieke Zondagswet, anders gezegd Zondags mummie, nu toch wel een eigenaardige historie. Na de op last van hoogerhand (doch voorloopig mislukte) vervolging van een voetbalclub in Zwaag-Westeinde, welke dorpsche vereeniging er plotseling vermaard door is geworden, heeft de Haagsche politie proces-verbaal opgemaakt tegen den direc teur van den Haagschen Dierentuin, wegens het geopend zijn van het z.g. „Voorjaars feest" (voorjaarskennis) op Zondagmiddag. Wat is het pikante van deze historie? Dat vergunning tot het houden van dit feest ge vraagd was aan en verkregen van den bur gemeester van Den Haag; dat deze geen aan leiding vond wat hij natuurlijk had kun nen doen om aan de vergunning de voor waarde te verbinden, dat deze publieke ver makelijkheid op Zondagmiddag gesloten zou zijn; en dat niettemin de Haagsche politie aldus optredend tegen een beslissing van haar chef! proces-verbaal opmaakte. Art. 4 der Zondagswet bepaalt, dat het ge meentebestuur vergunning mag geven tot publieke vermakelijkheden, doch alleen „na het volkomen eindigen van alle godsdienst oefeningen", hetgeen practisch wil zeggen na 's avonds 8 uuir Het delict ligt hier dus in het houden van deze kermis vóór 8 uur. Minister Van Boeyen heeft reeds ten vorige jare in de Tweede Kamer verklaard, dat hij tot deze vervolging zou overgaan, indien de burgemeester opnieuw geen verbod voor den middag uitvaardigde. In het jaar, dat sinds dien verliep, heeft de regeering rustig alle overtredingen van de Zondagswet ongemoeid gelaten, om te wachten op die in Den Haag schen Dierentuin! Zondag na Zondag hebben er het heele land door 's middags publieke vermakelijkheden plaats (niet het minst in de roomsche provincies), doch minister Van Boeyen bleef er stoïcijnsch onder. Maar den Dierentuin moest hij hebben, op grond van een wet, aan welke niemand meer eenig ge zag toekent, en terwijl een nieuwe wet in de maak is. Dit is regeeingsbeleid anno 1939, een jaar, waarin óók voor ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie naar onze meening wel gewichtigers te doen is. SPORTGIRLS, VROEGER EN NU. Tasch met f 2000voor uitzet gestolen. Dinsdagmiddag had de bewoonster van de derde verdieping van een perceel in de van Woustraat te Amsterdam haar h'amd- tasch, waarin tweeduizend gulden en vijf tig gouden tientjes was geborgen, bij haar thuiskomst even in de keuken gelegd. Daar na was zij naar de huiskamer, waar zich ook haar zoon bevond, gegaan. Toen zij korten tijd later in de keuken terugkwam, was tot haar grooten schrik de tasch met het geld, dat dien dag van de bank was gehaald, om het uitzet van de dochter te betalen, verdwenen. De étagedeur, die wel dicht was gedaan doch niet afgesloten, stond open. Op den zolder was een zoogenaamd lat- tenkamertje verbroken. Het is mogelijk, dat de dief zich hier eenigon tijd heeft ver stopt. Niemand in de woning heeft den insluiper gezien of gehoord. DRANKSMOKKELAARS IN HINDERLAAG. In den staat Puebla (V.S.) zijn drie inspec teurs van het Federaal Alcoholbureau, een korporaal en zes soldaten doodgeschoten door dranksmokkelaars, die zich in hinder laag gelegd hadden. Insluiting te Rotterdam. In den vorigen nacht heeft men zich door insluiping toegang verschaft tot de zaak van de firma M. B. in de Van Duinstraat te Rot terdam. Een geldkistje werd geopend en daaruit een -bedrag van 800 gulden gestolen. De politie stelt een onderzoek in. ENGELSCHE ZEELIEDEN TE DANTZIG GEARRESTEERD. De politie van Dantzig heeft eenige op varenden van het Britsché schip „Baltro- ver", die zich op onvriendelijke wijze over Hitier zouden hebben uitgelaten, gearres teerd. Daardoor kon het schip niet vertrek ken. DUITSCH COLLEGE WORDT GESLOTEN. Het Duitsche college te Bogoemin in Te- schen (Polen) zal aan het einde van den cursus gesloten worden. De autoriteiten verklaren, dat het college slechts vijftien leerlingen had. Te Iaat Straks gaan ze weer naar buiten, Naar zee en boscli en hei, De opgetogen oudjes, Zoo monter en zoo blij. Al zijn ze oud van jaren, Ze zijn nog jong van geest, Ze weten te genieten Van 't stralend zomerfeest! Men heeft ze niet vergeten, l)e auto's rijden aan, Zoovelen zijn genegen, Om helpend mee te gaan, Om nu eens echt te geven, Wat zonnig is en goed, Wat d'eigen zomervreugde Aanmerk'lijk stijgen doet! Want als de auto's rijden, Zoo vrij door de natuur, Vol kleuren en vol tinten In 't lichte middaguur, Dan zegt zoo menig oudje, Een bloem als zomertooi: Wat is de wijde wereld Toch altijd nog weer mooi! En als de auto's wachten, Waar hooge hoornen zijn, En d'oudjes zich verkwikken, Na uren zonneschijn, Dan is 't of door hun leven Een jolig liedje zong, Dan worden oude harten Opnieuw weer blij en jong! Gij, die het nog verzuimde, Biedt thans Uw auto aan, En gun U dan de vreugde, Om zélf eens mee te gaan! Dan weet ge door hetgeen ge In and'rer oogen leest: Dit is in heel mijn leven Mijn mooiste tocht geweest!! Juni 1939. (Nadruk verboden)'. KROESj Slager tot anderhalf jaar v«£ oordeeld. Gisteren heeft 8e rechtbank te Leeuwaiv der den 30-jarigen slager T. E. M. te Huii zuim, die begin Maart zijn vader, D. M., na een ruzie, met messteken in hals, rug en borst zoodanig verwondde, dat deze tenge* volge hiervan overleed, veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in preventieve hechte-i nis doorgebracht. De eisch luidde vier jaar gevangenisstraf. Zeven dooden. Bij een brand in de Chineezenwijk te New York, zijn zeven menschcn om het leven gekomen. De brandweer, die in de nauwe straten en oude huizen zeer moeilijk werk] had, was den brand na drie uur meester. Men vreest, dat onder de puinhoopen nog meer dooden gevonden zullen worden. Korte, vlotte rokken. Kleurige weefsels. Bontbedrukte zijde viert hoogtij en de rokken, kort en vlot met hun golvende lijn, doen de slankgevormde beenen veel meer in het oog vallen, dan de veel langere, die vorige zomerseizoenen mode waren. Zelfs als men geen overdreven korte rokken draagt, zal men toch bijzondere zorg aan kousen en schoeisel moeten besteden. De eerste bieden een ruime keuze in kleuren en materiaal en de doorschijnende, ragfij ne weefsels leenen zich voor de warme da gen, althans voor middagkous. De wandel- kous zal bij voorkeur van iets steviger zij de gedragen worden, terwijl de keuze der kleur steeds van belang is. De lijn, die de mode aangeeft, kleedt jeugdig en vrouwelijk, waartoe de flatteu- se garneeringen zeer veel bijdragen even als de gedrapeerde en ingehaalde corsages, die de buste de lichte welving geven, wel ke thans voorgeschreven wordt voor de nieuwste modellen, evenals ronde schou ders en slanke heupen. Voor de middagjaponnen heeft men zich los gemaakt van de veelal kinderlijk wer kende Bubikraag en kan men een tendenz vaarnëmen de V-vormige halsuitsnijding weer meerdere kansen te geven. Vrijwel al tijd kan men zeggen, dat deze flatteus werkt, vooral als zij met een tulle of kanten ruche wordt aangevuld. Sportieve model len, die bij voorkeur in de morgenuren ge-, dragen worden of wel aan het strand, bij de beoefening der verschillende takken van sport, enz. hebben menigmaal een vier kante halslijn. Ongetwijfeld zijn deze veel practischer dan de hoogsluitende kraagjes, terwijl ze tevens een deel van de pikant gebruinde huid der zomer-indiaantjes te zien geven. Ongelooflijk groot is de variatie in gar nituren, die dezen zomer zeer veel o.a. in den vorm van vesten worden toegepast of imprimé's evenals kraagjes van georgette en Valengienne-kant. Het type japonnen, dat men draagt, zal echter verband moeten houden met de per soonlijkheid en het figuur, wil men kans van slagen hebben. Jammer genoeg houden vee] te weinig dames hier rekening mede, koopen een japon of blouse, omdat zij deze mooi vinden en realiseeren zich niet altijd voldoende of zij inderdaad in alle opzich ten wat model, kleur en motief, betreft, ge schikt zijn. Vele dames zullen met succes haar keus kunnen bepalen in sportieve kleeding en zien er aardig uit in een linnen costuum met overhemdblouse. Anderen daarentegen hebben modellen noodig, waarbij het vrou welijk element meer domineert en waarbij plissé's, ruches en andere garneeringen den boventoon voeren. Het figuur van een slan ke vrouw stelt geheel andere eischen dan dat van een meer gezette. De eerste zal op kunstmatige wijze door ruimte en welover- legde drapeering meer de volheid aan moe ten brengen, terwijl de rechte, afkleeden- de lijn voor gezette figuren vereischt wordt, terwijl ook bepaalde kleuren een groote rol spelen. Deux pièces blijven zeer in den smaak vallen en worden o.a. van effen en bedruk te zijde gedragen. We zagen een aardig ge heel, bestaande uit marine-blauwen rok met witte moezen, die een geplisseerd voor baantje had met een bovendeel van effen marine-blauw. Men weet thans reeds te voorspellen, dat tweërlei kleur en weefsel in de komende herfstmaanden een groote rol zullen spelen. Aandacht vragen de mo dellen, die onze schets weergeeft, waarin de nieuwe halslijn, die wij reeds besproken hebben, tot uitdrukking komt. Links een witte piqué japon met groote gekleurde cir kels, die ieder voor zich weer bedrukt zijn, terwijl het middelste japonnetje van aqua- kleurig shantung een scherpgepunte kraag als afwerking heeft, en de bies langs de aangeknipte mouwen, evenals de knoopen en gesp wit gehouden is. Een aardige meis jesjurk wordt rechts aangegeven van be drukt katoen met garneering in donkerder tint. Voorzijde rok met opgestikte plooien. Van kleine stofresten laten zich allerlei aardige hoofddoeken en kapjes maken, die vaak zeer origineel werken. Vele mogelijk heden zijn er om telkenmale afwisseling aan te brengen, indien men een weinig meer stof koopt bij een bedrukt japonnetje. Zelfs bij effen toiletjes is het mogelijk een eindelooze variatie aan te brengen in rui ten, moesjes en strepen en met een wei- nigje fantasie en een paar geschikte han den, kan men de aardigste hoofdbedekkin gen tooveren. Als materiaal kan men ka toen, zijde, linnen, georgette en wat men ook verkiest aanwenden, het komt er slechts op aan, dat de doek of het kapje een harmonisch geheel vormt met de overige kleeding. Uitdrukkelijk moeten wij er nog maals op wijzen, dat dit soort hoofdbedek king voor sportieve -doeleinden bestemd is, alsmede om aan het strand en buiten in bosch en hei gedragen te worden. Iets, waarmede vee] te weinig draagsters reke ning houden. In de stad is en blijft de hoed nummer I, tenzij men de voorkeur geeft aan uitgaan zonder hoed, doch dan behoort het kapsel onberispelijk te zitten. Voorts zijn de hier weergegeven hoofddoekjes en kapjes geschikt voor auto en fietsen, ze staan sportief en aardig, doch zijn geens zins gekleed. Deze doekjes beoogen enkel en alleen een zekere utiliteit, n.1. het bij eenhouden van het haar en de persoonlij ke smaak moet domineeren. Men ziet unizijde, alsmede bedrukte met bloemen, dieren, stuurrad,- schelpen, an kers, reddingsboeien en vele andere fanta sievolle motieven, ontleend aan de planten of dierenwereld, alsmede aan de verschil lende takken van sport. De vorm is vierkant of driehoekig en sommige zijn evenals de hoofddoeken, die de vrouwen op het land dragen, onder de kin geknoopt, hetgeen wel de meest een voudige manier is. Andere doeken zijn bij wijze van tulband om het hoofd gedraaid, terwijl men zeer vele aparte kapjes ziet dragen, zooals onze schets er enkele geeft. Bovenaan een piqué kapje met „rits"- sluiting, die ten doel heeft er eventueel een taschje van te maken! Onderaan een bont gekleurde doek, die achter tegen het hoofd geknoopt wordt en bovenaan, waar de punt en knoop boven het voorhoofd komen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 12