in de groote steden G 4r Onze woningvoorraad DE WERELD Postvlucbten op Indië m weinig woorden Bezorgdheid over Amsterdam's toekomst Nog eens: de kinderbijslagverzekering Geef onze soldaten boterPconomische [Jarometer Britsch-Italiaansch accoord geschonden Tweede Kamer Rijwieldief bekent EERSTE KAMER Een bonte agenda VERKIEZINGEN Overal moet de S.D.A.P. een veer laten. Groote winst der Vrij zinnige groepen. Ook de Ka tholieken kunnen tevreden zijn. HET ONTBINDENDE ELEMENT VERSTERKT. De gemeenteraadsverkiezingen, gis teren- in ons land gehouden, geven dezelfde tendenz als de verkiezin gen voor de Prov. Staten, n.1. terug val voor de S.D.A.P. en in hoofd zaak winst voor de V.D. In de hoofd stad verloor de S.D.A.P. 3 zetels. Hieraan zal natuurlijk het bekende geval de Miranda wel niet vreemd zijn. In Rotterdam zullen zij 2 zetels minder bezetten. In Amsterdam doen 3 N.S.B.'ers hun intrede, waaronder de bekende dominé Ekering. R.K. en A.R. wonnen in de hoofdstad bei den één zetel. Het verkiezingsseizoen is thans afgeloopen, de Nederland- sche kiezer krijgt twee jaar vacantie van stemplicht. Zooals uit gedetailleerde mededee- lingen op andere pagina's in dit nr. blijkt, sluit de uitslag in ons district zich volkomen aan bij die in het land: verlies van de S.D.A.P., winst voor R.K. en V.D. AMSTERDAM. In Amsterdam is als volgt gestemd: Totaal aantal geldige stemmen '39 403984 1933 339SS8. S.D.A.P. 119142 (119901) stemmen; aantal zetels 14 (17); verlies 3 zetels; Communisten 55756 (48982) stemmen; aan tal zetels 7 (7); R.K. Staatspartij 64427 (55454) stemmen; aantal zetels 8 (7); winst 1 zetel; Liberale Staatspartij 31016 (22530) stemmen, QOnfol 7pfn|t '2 ('!l* Christ. Hist. Unie 28948 (24994) stemmen; aantal zetels 3 (3); Anti Rev. Partij 27019 (20885) stemmen; aantal zetels 3 (2), winst 1 zetel; Ver. Amsterd. Burgers 4473 (12930) stem men; aantal zetels (1), verlies 1 zetel; Lijst-dè Hartogh 8460 (7460) stemmen; aantal zetels 1 (1); Vrijz. Dem. Bond 18459 (8451) stemmen; aantal zetels 2 (1), winst 1 zetel; Christ. Dem. Unie 7897 (8429) stemmen; aantal zetels - (1), verlies 1 zetel. Rev. Social Partij 8407 (11017) stemmen; aantal zetels 1 (1); Troelstrabeweging 1263 stemmen; geen zetel; N.S.B. 27898 stemmen; aantal zetels 3 winst 3 zetels; R.K. Volkspartij 819 (2621) stemmen; geen zetel. Neutraal Blok M. (12104) stemmen; aan tal zetels (1), verlies 1 zetel. De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn de uitslagen van 1936. In 1935 Nationaal Herstel. ROTTERDAM Van Rotterdam was de uitslag: Totaal geldig 296479 257705); S.D.A.P. 109362 (99588) aantal zetels 18 (20) 2; R. K. Staatspartij 46753 (39072( aantal zetels 8 (7) 1; Anti Rev. Partij 36042 (28759) aantal zetels 6 (5) 1; Christ. Hist. Unie 21195 (17904) aantal zetels 3 (3); Lijst-van Burink 11049 (11893) aantal zetels 1 (2) 1; Liberale Staatspartij 26080 (18856) aantal zetels 4 (3) 1; Communisten 9482 (1131#) aantal zetels 1 (2) 1; Rev. Social. Partij 16934 7131) aantal zetels 2 (1) 1; Staatk. Ger. Partij 6630 6307) aantal ze tels 1 (1); Bolsjewiki 159; Anti-fascist. Par tij 149; Vrijz. Dem. Bond 10616 (4237) aantal zetels 1 4- 1; Partijlooze Socialist 491; Vrijz. Arbeidersbel. 173 (441); Chrst. Dem. Unie 1308 (1011); N'aaml. Beweging 56; Nat. Herstel (5491) aantal zetels (1) 1; Kath. Dem. Partij (2386). In de beide grootste steden van ons land is de roode meerderheid dus verdwenen. DEN HAAG. Totaal geldig 250427 (21S886): S.D.A.P. 77133 71904) aantal zetels 16 (17) 1; R. K. Staatspartij 48976 (40853) aantal zetels 10 (9) 1; Anti Rev. Partij 28629 (19566) aantal zetels 5 (4) 1; Liberale Staatspar tij 23481 (20852) aantal zetels 4 (4); Christ. Hist. Unie 20524 (17264) aantal zetels 4 (4); Communisten 11009 8285) aantal 2 (1) 1 Vrijz. Dem. Bond 18240 (6327) aantal zetels 3 (1) 4- 2; Herv. Ger. Staatspartij 4597 (5272) aantal zetels (1) 1; Christ. Dem. Unie 1249 (1255); Volk in Nood 9551 aantal zetels 1 4- 1; Troelstra-be weging 379; Rev. Social. Partij 704 (1483); Onafh. Nat. Groep* 4746 (20114) aantal ze tels (4) 4; Staatk. Ger. Partij 1006 (1248); Bolsjewiki 203. In 1935 Nationaal Herstel. Wanneer men deze uitslagen oppervlak kig beziet zou men meenen dat er groote vreugde zou heerschen in het Katholieke kamp. Dit schijnt echter niet het geval te zijn, willen wij het voornaamste R.K. orgaan „De Maasbode", aan welk blad wij ook de bovenstaande uitslagen ontleenden, geloo- ven. Ten aanzien van Amsterdam lezen wij: Hoewel de katholieken zich verheugen in een uitbreiding van hun fractie en ook de anti-revolutionairen een zetel winst hebben gemaakt, zoodat dus het christelijke deel van den raad versterkt is, kan men dezen verkiezingsuitslag niet heel fraai noemen. Men kan de toekomst van den nieuwen raad niet zonder bezorgheid tegemoet zien, omdat in elk geval het destructieve element in den raad door deze verkiezingen is ver sterkt. De communisten hebben een gelijk aantal zetels behaald ais in 1935, namelijk 7. Bij de rev. socialisten zal de stoel van den heer Kitsz voortaan worden ingenomen door den heer Sneevliet en verder doen in den raad drie N,S,B.-ers hun intrede. Men zal er dus rekening mee moeten houden, dat ongeveer een kwart deel van den raad niet te vinden zal zijn voor een construc tieve gemeentepolitiek. Zooals wel gevreesd werd, zal de N.S.B. met haar drie raadszetels op de politieke wip komen te zitten en deze positie is voor haar als partij, die destructieve oogmerken heeft, natuurlijk voordeelig. Problemen rond de uitvoering. De Tweede Kamer is gisteren niet aan de zaak-Oss toegekomen. Den geheelen middag heeft zij besteed aan de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp regeling kinderbijslagverzekering. Er waren tal van amendementen, waarvan er slechts één werd aangenomen, n.1. een van den anti-revolutionnairen heer Smeenk, waardoor de uitvoering van de regeling door de bedrijfsraden afhankelijk werd gemaakt van een wijziging van de Ziektewet, waarbij ook uitvoering van de Ziektewet door de bedrijfsraden mogelij'k gemaakt zal moeten worden. Zoo lang de uitvoering van de Ziektewet niet door bedrijfsraden kan geschieden, acht de voorsteller het ongewenscht dat de bedrijfsraden zouden worden ingeschakeld in de uitvoering van de regeling der Kin derbijslagverzekering. Het wetsontwerp is ten slotte met 66 te gen 22 stemmen aangenomen. Onder de amendementen, welke de meer derheid niet kan balen was er een reeks van den beer Vos (lib.) Deze had voorgesteld de bedrijfsraden niet bij de uitvoering in te schakelen, voorts om een loongrens van f3000.vast te stellen en een leeftijdsgrens van veertien jaar, verder dat de uitkeering bij het vierde in plaats van hij liet derde kind zou beginnen. Evenals de heer Smeenk ziet hij een amendement stranden, dat pre mie verhaal op de werknemers mogelijk wil de maken. De heer Drees (s.d.) stelt voor in plaats van een klimmende schaal van bijslagen een eenheidsbijslag van 15 cent per werkdag per kind vast te stellen, doch ook dit amende ment wordt verworpen. De nationaal-socialistische lieer Wouden berg had een tweetal amendementen inge diend. O.a. tot vaststelling van een eenheids bijslag van 25 cent per werkdag per kind doch deze worden niet voldoende onder steund om in aanmerking te komen voor be handeling.. Bij de stemming over het geheele ontwerp voegden de meeste sociaal-democraten, de communisten en de christen-democraten zich bij de voorstemmers. NAZI'S DOEN AAN LIEFDADIGHEID. De evangelische gemeentevereenigingen in Würtemberg, die zich op 't. gebied der lief dadigheid bewogen, zijn ontlionden, omdat haar taak door de nationaalsocialistisvhe or ganisatics vervuld wordt. Vragen van den heer Dieters om- trent de margarine-verstrekking. De heer Dieters heeft aan de ministers van Defensie en Economische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Zijn de ministers bereid mede te deelen, of het juist is, dat ook aan de voor de grens bewaking opgeroepen militairen in plaats van boter uitsluitend margarine wordt ver strekt? 2. Zijn de ministers bereid eveneens me de te deelen, of het juist is, dat aanvanke lijk overwogen is, aan de in vraag 1 bedoelde militairen wel boter te verstrekken, en, zoo ja, welke de redenen geweest zijn, aan dit voornemen geen gevolg te geven, in het bij zonder of zulks is geschied ten gevolge van aandrang, uitgeoefend door belanghebbenden bij de levering van margarine? 3. Zijn de ministers niet van meening, dat eindelijk een verandering dient te komen in de tot nog toe te dezen algemeen toegepaste praktijk, en dat aan de manschappen van het leger, in het belang onzer volkshuishou ding, in het bijzonder van den landbouw, voortaan boter in plaats van margarine be hoort te worden verstrekt? Vernieuwing geschiedt ie lang zaam, Schieten de gemeenten te kort? Het jaarverslag over 1938 van den hoofd inspecteur van de Volkshuisvesting biedt de volgende interessante gegevens over de krotopruiiminjg in ons land: In 1924 bedroeg het aantal voor bewo ning ongeschikte woningen ongeveer 4 van den woningvoorraad of ongeveer 60.000 krotten. Het aantal sedert 1924 onbewoonbaar ver klaarde woningen bedraagt 25.742, terwijl sedert, dat jaar 18.706 onbewoonbaar ver klaarde Woningen zijn ontruimd. Aanne mende, dat in 1924 eenige honderden on bewoonbaar verklaarde woningen op ont ruiming wachtten, zou dit aantal thans tot circa 7500 zijn aangegroeid. De hoofdinspec teur concludeert tenslotte dat de eerste vijf jaar in Nederland 30 a 40.000 woningen ver vanging eischen. Uit een en ander leidt ir. van der Kaa af dat het tempo, waarin in Nederland de woningvoorraad wordt vernieuwd, niet bevredigend is. Gedurende de periode van 192-4 tot heden werden in Nederland gebouwd ongeveer 625.000 nieuwe woningen. Hier staat, aldus de N.B.Crt. tegenover, dat 94.000 woningep of gemiddeld 6500 per jaar werden afge broken en opgeruimd. Dit aantal moet, gelet op den thans aanwezigen woningvoorraad van over de 2 millioen woningen, te gering worden geacht. Hierbij wordt niet over het hoofd ge zien, dat een groot deel van deze woningen na 1920 is gebouwd en eerst over vele tien tallen jaren behoeft te worden vervangen. Daarnaast zijn echter vele oude woningen aanwezig, die in een sneller temipo moe ten worden opgeruimd. Gemeenten beschuldigd. Voor een deel is men hierbij afhankelijk van een opleving van handel en bedrijf, waaraan vele woningen zij het dan niet altijd slechte ten offer plegen te vallen; voor een ander deel echter wordt het tem po bepaald door het rechtstreeksche ingrij pen van de gemeentelijke overheid, die hier een belangrijke taak heeft. Het lijdt geen twijfel, aldus het verslag, dat vele gemeenten daarin ernstig tekort, schieten en dat met name de onbewoonbaarverkla- ring der daarvoor in aanmerking komen- de woningen in vele gevallen achterwege blijft, vooral ten plattelandc. Wwk MMB8«9 Effectenmarkt Aandeelenkoersen Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst Groothandel Groot handelsprijzen Omzet termijnmarkt Amsterdam Kleinhandel Omzet winkelbedrijf Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am Sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers Aanbiedingen van werknemers Plaatsingen 13 {«si lot 17 Juni 1939 83.5 117.3 73.6 40.1 107.2 80.0 102.7 104.6 81.8 114.4 19 Juni tot 18 jool 1938 87.1 101.0 65.0 36.9 105.2 44.3 103.8 98.2 88.3 108.7 Anti-Britsche propaganda in de Italiaansche pers, als gevolg van relaties met Japan. In welingelichte Italiaansche kringen wordt thans openlijk toegegeven, dat de anti-Brit- sche propaganda, welke de laatste weken zoo duidelijk tot uiting is gekomen in de Itali aansche pers, een gevolg is van Italië's be trekkingen met Japan. Hieruit zou, aldus bet Hdbld., blijken, dat Italië dus weinig rekening houdt met de verklaring in het Britsch— Italiaansche accoord van verleden jaar, dat zulke propaganda onver- eenigbaar is met de goede betrekkin gen, welke dit accoord moest vesti gen en handhaven. Een goed voorbeeld van deze anti-Britsche propaganda was gisteren in de dagbladen te vinden. Een bericht van een persagentschap over de onlusten tusschen Hindoes en Mo hammedanen te Cawnpore, begint aldus „Zooals gewoonlijk, wanneer Groot-Brittan nië vreest dat zijn prestige in Britsoh-Indie zal lijden door de een of andere gebeurtenis zijn plotseling twisten tusschen Hindoes en Mohammedanen uitgebroken, welke, na zich spoedig tot openlijke onlusten te hebben ont wikkeld, den Britschen autoriteiten tot voor wendsel dienen om zeer krachtige tegenmaat regelen te nemen. Nu de onderhandelingen met Moskou stagneeren en de situatie in China steeds slechter wordt voor Engelands prestige, zijn de gebruikelijke onlusten in Britsch-Indië weer uitgebroken." Dit bericht heet afkomstig te zijn van Cawnpore en is gesierd met 't hoofd; „En geland tracht zijn geschade prestige te her stellen met een beetje Indisch bloed". Ook de heler aanqehouden. Bij de politie van het bureau Singel te Amsterdam is aangifte gedaan, dat iemand een tweetal in huurkoop gekochte rijwielen had verduisterd. Deze man werd Dinsdag aangehouden en bij zijn verhoor bekende hij niet fllleen de ze verduistering, doch luchtte zijn hart door een verdere volledige bekentenis. Hij had op verschillende plaatsen in de stad rijwie len op afbetaling gekocht en wanneer bij deze een paar dagen in zijn bezit had, had hij de fietsen, in het geheel twaalf, ver kocht. Gisteren heeft de politie een tweeden man, verdacht van heling, van- een groot deel van deze rijwielen aangehouden en eveneens op het bureau ingesloten. WETSONTWERPEN VERDEDIGINGS- VOORBEREIDING, AUTO-VERVOER PERSONEN EN VLUCHTELINGEN KAMP AANGENOMEN. Aan het begin der Eerste Kamervergade ring, welke gisteren plaats had, worden eenige wetsontwerpen nieuwe regelingen van liet binnenvaartrecht behelzend, zonder- debat en z.h.s. aangenomen. Schuschnigg komt er aan te pas. Bij een naturalisatie-ontwerp, dat vervol gens aan de orde is, begint de heer van Ves- sem (N.S.B.) weer over den „stam" van de aanvragers te praten. Spr. zegt, dat de na turalisatie van den oud-gezant van Oosten rijk Alexich een politiek karakter draagt. We kunnen al die Oostenrijkers toch niet naturaliseeren", zegt spr. en wil dan de figuur van Schuschnigg behandelen. Minister Goseline merkt op dat niet aan dc orde is de naturalisatie van Schusch- nigg. De heer Van Vessem: Dat komt nog. De minister zal er niet op ingaan. Spr. verwijst naar een artikel in de „Telegraaf" van 5 Aug. 1936, blijkens hetwelk Mr. Rost van Tonningen steeds op aangename wijze met Schuschnigg beeft samengewerkt. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 34 tegen 3 stemmen (N.S.B) Dan wordt z.h.st. goedgekeurd het wets ontwerp tot verliooging der begrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen voor 1938 (kosten uitbreiding en vernieu wing van gebouwen en terreinen, aanschaf fing en aanmaak werktuigen, voer- en vaar tuigen). De oorlogswetten. Het volgende agendapunt is het complex van acht wetsontwerpen, de verdedigings voorbereiding betreffend. De heer van Voorst tot Voorst (r.k.) vreest, in verband met de verplichte voorraadvor- ming van 150.000 ton voedergranen, schade voor de importeurs. De departementen van Defensie en Economische Zaken behooren z.i. de schade te dragen. De minister van Economische Za ken, de heer Steenberghe, antwoordt hierop, dat de kosten op de verbrui kers moeten rusten, welke methode hierbij gevolgd zal worden, kan spr. nog niet zeggen; reeds is er een voorziening getroffen voor de beta ling door den consument van het broodgraan. De heer van Bönninghausen (N.S.B.) is 't er niet mee eens, dat geen medewerking van de banken wordt verlangd om het be drag van het grootkapitaal vast te stellen. Laat men dit kapitaal beleggen in voedsel voorraden! Minister Steenberghe repliceert, dat deze opmerkingen de regeering ijskoud laten. Det wetsontwerpen worden z.h.st. aange nomen. met aanteekening dat de N.S.B. te gen de ontwerpen Medewerking Verdedi gingsvoorbereiding en Bodemproductie is. Autoverkeer ln een keurslijf? Het wetsontwerp betreffende vervoer van personen met motorrijtuigen doet den heer ter Haar (c.h.) vreezen, dat het autoverkeer in een keurslijf gewrongen wordt; bier ont breekt rechtszekerheid voor dit verkeer. De heer van de Bilt (s.d.) vindt, dat de aanvragen om een vergunning vereenvou digd móeten worden; nu is de wet voor de betrokkenen een soort plagerij! Spr. is voorts van meening dat de algemeene vervoersbe langen niet gediend worden door het feit dat alleen ondernemers in de com missie van advies zitting nemen; men late ook werknemers toe! De minister van Waterstaat, de heer van Buuren, aan 't woord ko mend, merkt op, dat een onderdeel van het verkeer niet mag groeien ten koste van het geheel. Ook de spoor wegen moeten van zoo breed moge lijk nut zijn, toegankelijk ook voor den kleinen man, maar dan mogen ze niet worden afgeroomd door klei ne ondernemingen, die slechts leven van het afroomen. De minister legt nog uit, dat onder groeps vervoer vallen beperkte groepen personen die per autobus reizen; de regeling zal soe pel zijn. Het belang van coöperaties voor vervoer zal in acht worden genomen. Dergelijke aan vragen zullen worden behandeld als andere Het wets-ontwerp wordt z.h.st. aangeno men, tegen de N.S.B. <mgeno Het Vluchtelingenkamp. Tenslotte neemt de Kamer het wetsont werp tot stichting van een centraal vluchte lingenkamp met 26 tegen 14 stemmen aan tegen stemden de soc.-dem., vrijz-dem en al' n.s.b. De beide eerstgenoemde fracties'voelen niet oor centraal kamp, terwijl de nat sor afgevaardigde de heer Van Vessem -/!>„( i reeds voldoende te vinden, da! weer->90 schen van de „Si. Louis" zi n loegeia^n zl' varen al bij Amerika waar ruimte ton" is!", zegt spreker. Ulmte genoe& Aankomst t« Singap. 21 jun1 Vertrek van Aankomst t« Emoe (Rang. 21 Juni (heenreis) I Pelikaan Basra 21 Juni (terugreis) I Gier (terugreis; i Gier /Athene 21 Juni Basra 21 Jlmi (heenreis) I Pninof r i01 Tiini I? Qnr* Feiger kledan 21 Juni (terugreis) I Athene 21 Jua) Basra 21 Juni Rang. 21 juni Wrak van vermist vliegtuig gevonden. Op een verlaten plaats in het graafschap Durhani heeft men het wrak gevonden van het Britsche verkeersvliegtuig, dat gisteren tusschen York en Newcastle ver dwenen was. De drie inzittenden lagen dood nabij de uitgebrande overblijfselen der machine. Hoe de Squalus verging. Tijdens het om derzoek inzake den ondergang van de „Squalus" heeft de kok van de duikboot voor den marineraad verklaard, dat het water door de hoofdleidingen het vaar tuig is binnengedrongen. Over den Indischen Oceaan gevlogen, -h Taylor, de bestuurder van de vliegboot Guba, die zoojuist de vlucht van Austra lië naar Afrika over den Indischen Oceaan heeft volbracht, heeft zich over de resultaten van deze vlucht hoogst vols daan getoond. Hij verklaarde, geen reden te zien, waarom de dienst over deze route niet onmiddellijk geopeud kan worden. Duitschland verzoekt terugroepen Britsch diplomaat. De Duitsche regeering heeft zich genoodzaakt gezien de Britsche re geering te verzoeken den Britschen con sul-generaal te Weenen terug te roepen, aangezien in een strafproces is gebleken, dat het Britsche consulaat-generaal te Weenen betrokken was bij een verboden berichtendienst. Protesteerde Vaticaan bij Foolsche regee ring? In welingelichte religieuse krin gen weet men niets van een protest van het Vatikaan bij de Poolsche regeering wegens de behandeling, welke de Duit sche katholieken in Polen ondergaan. Nieuwe antisemitische maatregelen In overeenstemming met het ministerie van propaganda heeft het ministerie van bin- nenlandsche zaken bepaald, dat met- Ariërs de Duitsche badplaatsen slechts mogen bezoeken op voorschrift van hun Joodschen arts met toestemming van het bureau voor hygiëne In de badplaatsen moeten de Joden worden ondergebracht in aparte hotels en pensions, waar geen vrouwelijk personeel beneden 45 jaar in dienst mag zijn. Op bepaalde Uren mogen de Joden gebruik maken van baden, doch de openbare parken, concerten, leeszalen e. d. mogen zij niet bezoeken, Deze voor schriften gelden ook voor buitenlandsche joden. Kassier der Italiaansche staatsdrukkerij ge arresteerd. De bladen berichten, da tde; politie den eersten kassier van de staats drukkerij, waar ook de bankbiljetten wor den gedrukt, heeft gearresteerd wegens verduistering van ongeveer 1.300.000 lire. Scapa Flow herdacht. De Duitsche ma» rine heeft gisteren den twintigsten ver jaardag herdacht van het tot zinken bren gen van de Duitsche oorlogsvloot bil Scapa Flow. Op alle oorlogsbodems was de oude keizerlijke oorlogsvlag in top geheschen. Duitsche en Italiaansche marineleiding zijtt 't eens. De besprekingen in Friedrichs- liafen tusschen admiraal Raeder en ad miraal Cavagnari zijn gisteren beëindigd en hebben geleid tot een volkomen over eenstemming tusschen de Duitsche en de Italiaansche marineleiding. De Italiaan sche officieren zullen heden naar Italië terugkeeren. Koloniale tentoonstelling te Dresden, De! Duitsche koloniale tentoonstelling Dres den 1939. die den eisch tot restitutie der vroegere Duitsche koloniën illustreert, is vanochtend geopend. ^?nC0 koloniën. Bij zijn bezoek aan El 1< errol heeft Franco 'n redevoering uit gesproken, waarin hij om. zeide: „El Fer- rol kan de zee den rug niet toekeeren, ln zijn arsenalen zullen wij de oorlogs- eenheden smeden, die Spanje zijn impe rium terug zullen geven". Geen amnestie. De Belgische senaat heefii een wetsvoorstel verworpen betreffende amnestie voor degenen, die als vrijwilli gers gestreden hebben in de Spaansche legers. Met 58 tegen 56 stemmen en U onthoudingen werd nl. het eerste artikel van het ontwerp verworpen. Behandeling neutraliteitswet uitgesteld. 1 De senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft de bespreking van de neutrali teitswet tot de volgende week Woensdag uitgesteld. Chineesche banken te Sjanghai willen drie- daagsch moratorium afkondigen. Naar wordt vernomen, zijn de Chineesche ban ken te Sjanghai voornemens, met ingang van heden een driodaagsch moratorium af te kondigen. Alle transacties zullen op geschort worden, teneinde de buitenland sche banken te dwingen, hun buitenland sche deviezen vlotter te verkoopen, waar door de sterk gedaalde wisselkoers van den Chineeschen dollar zou stijgen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2