Engeland laat zich de wet niet voorschrijven! DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De mensch zoekt Zware luchtgevechten Geen Nederlandsche marineofficieren naar Singapore Nieuwe bomaanslagen in Londen Bonnet over de buitenlandsche politiek Wederzijdsche boven Mands beschuldiging van grensschendingen 9 9 0 9 Schuschnigg ernstig ziek Zuidslavische hulde aan Tsjechische voetballers Nieuwe oefeningen der Italiaansche vloot Cbamberlain waarschuwt Japan Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT» Onze Oost Op 55-jarigen leeftijd met pensioen HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) MAANDAG 26 JUNI 1939 67e JAARG. No. 8652 OOK VAN RUSSISCHE ZIJDE MEDE- DEELINGEN OVER BOTSINGEN MET DE JAPANNERS. Na een reeks verwarde berichten over de gebeurtenis sen aan de grenzen van Mandsjoekwo komt er thans eenig licht in de tot heden duistere situatie. Het aanvan kelijk herhaaldelijk tegengesproken nieuws over luchtge vechten tusschen Japansche en Russische vliegtuigen wordt thans bevestigd. Nieuwe gevechten hebben weer plaats gehad. Waren er tot heden uitsluitend Japansche berichten, die spraken van groote verliezen der Russen, thans geeft ook Moskou nieuws door. In werkelijkheid is het volgende gebeurd, zeggen de Russische berichtgevers: Op 11 Mei werden Mongoolsche grenspos ten ten Zuidoosten van het BoeirNor plotse ling aangevallen door Japansch— Mandjoe- rijsche troepen. Zij moesten van de grens in westelijke richting terugtrekken naar de ri vier Khalkingol. Gedurende tien dagen, te beginnen op 12 Mei, gebeuren in dit gebied bijna dagelijks botsingen, waarbij dooden en gewonden aan beide kanten vielen. Op 22 Mei trachtten de Japansch-Mand- sjoerijsche troepen, die nieuwe versterkingen hadden gekregen, de RussischMongoolsche troepen aan te vallen en dieper door te drin gen op gebied van de Mongoolsche volksre publiek. Zij werden echter over de grens te ruggeworpen-met aanzienlijke verliezen. Op 28 en 29 Mei trokken de Japansch Mansjoerijsche troepen, die nieuwe verster kingen hadden gekregen, uit Khailar, met tanks, pantserwagens, artillerie en groote luchtstrijdmacht, wederom Mongoolsch ge bied binnen. De troepen der Mongoolsche volksrepubliek verjoegen de aanvallers. De MandsjoerijschJapansche troepen lieten op het slagveld vele dooden en gewonden, be nevens een groote hoeveelheid wapens ach ter en trokken naar hun eigen gebied terug. Bij dezen slag verloren de JapanschMand- sjoerijsclie troepen ruim 400 dooden. De botsing der luchtmachten. Behalve de botsingen te land, werden ook gevechten in de lucht geleverd, aldus gaat't communiqué verder. Op 28 Mei schond een een groep Japansche vecht- en bombard'e- nrentstoestellen de. grens en viel plotseling twee vliegvelden van het Mongoolsche leger aan. De onverwachts aangevallen Mon- goolsch-Russische vliegersstegen met eeni- gc vertraging, welke een voordeel gaf aan den vijand. Bij dezen luchtslag ver loor de Sowjetluchtmacht upgen toestellen en de Japansche drie. Tenslotte moesten de Japansche toestellen haastig terugvliegen naar hun bases. Op 22 Juni deed een Japansch-Mandsjoenj sclie luchtmacht van 120 toestellen een nieu wen aanval. Do Mongoolsch-Russische luchtmacht, 95 toestellen, bond den strijd aan. Daarbij werden 31 Japansch-Mandsjoe- rijsche toestellen en 12 Mongoolsch-Russi sche omlaaggeschoten. Op 24 Juni viel de Japansch-Mansjoerijsche luchtmacht weder om aan, ditmaal met 60 toestellen. De Mongoolsch-Russische luchtmacht, eveneens 60 vliegtuigen, steeg op en haalde 2o Ja- pansch-Mandsjoerijsche vliegtuigen neer, terwijl zij zeif slechts twee toestellen ver loor. de luchtgevechten boven mand- SJOEKWO. Deze foto geeft weer de e- rugkomst der Japansche vliegtuigen na een luchtgevecht met de Russen boven sjoekwo. De piloten brengen hun conim dant rapport uit. Op 25 Juni kwamen geen incidenten voor. Sovjet-Mongoolsche troepen hebben alle pun ten bezet aan de Mandsjoerijsche grens ten Oosten van de rivier Khalkhingol. In de geheeie periode der botsingen heb ben de Sovjet-Mongoolsche troepen nooit de gevestigde grens geschonden, zonder reke ning te houden met enkele afzonderlijke gevallen, waarin een vliegtuig bij de achter volging van een Japansch-Mandsjoerijsch toestel gedwongen werd over Mandsjoerijsch gebied te vliegen. De Japansche lezing. De Japanners geven, zooals gezegd,, van een en ander een geheel ander bcelü. Het blad „Nitsji-Nitsji-Sjimboen" geeft een le vendige beschrijving van het luchtgevecht. De correspondent zegt, dat het eerste ge vecht ontstond boven Amukulan ten oosten van het Buirnor-meer, waar zestig Sovjet vliegtuigen werden uitgedaagd door Japan sche toestellen. Op 1500 meter hoogte ont stond 'n spectaculaire strijd. De Japansche toestellen voerden gedurfde bewegingen uit en bestookten de Sovjet-machines met hun machinegeweren. Het een na het andere Russische toestel stortte ter aarde. Dit eer ste gevecht duurde een kwartier, doch het leek den corr. oenige uren. Do Japanneezcn hadden toen 24 vijandelijke toestellen neer gehaald. Het tweede gevecht speelde zich een uur later af, toen opnieuw Sovjet-Russi sche vliegtuigen de grens ten zuidoosten van het Buirnormeer overschreden. Dit twee de gevecht duurde twintig minuten, tijdens hetwelk 25 Russische vliegtuigen werden neergeschoten. Geruchten over socialistische broeinesten in Oostenrijk. Het Zwitsersche socialistische blad „Volks recht" publiceert een verslag over den hui- digen toestand in Oostenrijk, dat o.a. zegt, dat bijna dagelijks door de oppositie bro chures verspreid worden en opschriften wor den aangebracht. Heel Oostenrijk, aldus het blad, luistert naar de uitzendingen in het Duitsch van de Engelsche radio. In de fabrieken bestaat nog steeds een socialistische organisatie. In de locomotievenfabriek van Florisdorf was sabotage gepleegd, waarop de nazi's de schuldigen sommeerden zich bekend te ma ken. Alle werklieden meldden zich vervol gens schuldig en de kwestie had geen ge volgen. Het gerucht, dat Schuschnigg overleden zou zijn, wordt niet bevestigd. Wel meent men, dat hij ernstig ziek is. „Leve de martelaars en slaven". Na een voetbalwedstrijd tusscihen de sportclub van Belgrado en Slavia uit Praag werden de Tsjechische spelers door de toeschouwers uitbundig toegejuicht, waarbij geroepen werd: „Leve onze Tsjechi sche broeders, leve onze broeders, de mar telaars en slaven". Do politie had maatregelen genomen, daar zij anti-Duitsche betoogingen vreesde Er kwam geen enkel incident voor. Lipa, de oud-gezant van Tsjechoslovyakijc in Bel grado, woonde de match bij. Ook hij werd warm toegejuicht Thans naar het Oosten van de Middellandsche Zee. Het tweede Italiaansche eskader zal, naar van bevoegde zijde wordt meegedeeld, op 1 Juli voor een oefentocht van twee weken naar het Oosten van de Middellandsche zee uitloopen Het onder commando van admi raal Pini staande eskader zal de Italiaan sche havens in Libve, op de Dodckancsos en in Albanië aandoen. Tegen het midden van Juli zal het eskader, tezamen met het m- tussohen van zijn vricndschapsbezoek aan Spanje teruggekeerde eerste eskader, een groote oefening ondernemen tusschen Zuid- Italië en de Afrikaansche kust Onze politiek aedooql zulks niet. Naar aanleiding van een bericht in de Daily Telegraph van Zaterdag als zou er sprake van zijn, dat een aantal hoogere marine-officieren uit Nederlandsch-Indië zich naar Singapore zal begeven om een onof- ficieele gedachtenwisseling te voe ren met de Engelsche en Fransche vlootvertegenwoordigers, kan van de meest gezaghebbende zijde wor den medegedeeld, dat een dergelijke bespreking op grond van Nederlands politiek van onzijdigheid uitgesloten is en dat het bericht geheel uit de lucht is gegrepen. INDIEN DUITSCHLAND ZIJN ACHTER DOCHT LAAT VAREN, KAN HET MET ENGELAND IN EEN PARADIJS LEVEN! Minister-president Chamberlain heeft in een massa-bijeenkomst van regeerinssaan- hangers te Cardiff een rede gehouden, waarin hij o.m. den internationalen toe stand besprak. De ware tragiek van den toestand, zoo zeide de premier, schijnt te zijn, dat de toe komst van Europa heden ten dage vergif tigd wordt door middel van de versprei ding van valsche en ongerechtvaardigde achterdocht. Het Duitsche volk b.v. wordt dag en nacht doordrenkt met beweringen, volgens welke Engeland voornemens is, het te omsingelen. Wat een groteske travestj van de houding van dit land, zoo riep spr. uit! Het doel van onze buitenlandsche poli tiek is, en is steeds geweest, het tot stand brengen van een vreedzame wereld! Een droom— In een wereld, waarin het vertrouwen hersteld zou zijn, zouden Duitschland en Engeland zeer wel kunnen samenwerken in het ontwikkelen van de hulpbronnen, die nog onaangeroerd liggen, en die voor ons beiden groote winsten zouden opleveren. Doch zulk- een gelukkige toekomst moet een droom blijven, totdat Duitschland be reid is, zijn ongerechtvaardigde achter docht jegens anderen te laten varen en te toonen, dat het oprecht bereid is, redelijk te praten met redelijke menschen. Tientsin. Ten aanzien van den toestand te Tient sin zeide Chamberlain: Tot nu toe heeft de Japansche re geering geen formeele eischen inge diend tot wijziging van onze politiek in de betreiiende gebieden, en als de kwestie beperkt blijft tot het oor spronkelijke onderwerp van het ge schil, moet het mogelijk zijn, haar door onderhandeling te regelen, Ik moet hier echter aan toevoegen, dat een andere mogendheid haar buiten landsche politiek zou laten voor schrijven en ik vertrouw daarom, dat wij het bij het goede eind heb ben wanneer wij veronderstellen, dat de Japansche regeering een der gelijk voornemen niet koestert; dat zii niet de bedoeling heelt de reeks daden van haar soldaten goed te praten en evenmin rechten en be langen van het Britsche volk in Chi na tarten. Vertrouwen op Engelands toene mende kracht. De premier sprak vervolgens zijn vertrou wen uit in Engelands toenemende militaire kracht. .Onze vloot is thans de machtigste ter wereld, en liet tempo, waarin onze lucht macht zich de laatste maanden heeft uitge breid. overtreft onze verwachtingen verre". Aanpassingen van noodig. tijd tot tijd Na er nog eens op gewezen te heljben, dat de door Engeland gesloten accoorden be oogen het vredes'frnnt te versterken, ver klaarde Chamherla'n: Ons verzet richt zich niet tegen verandering, want in een veran derende wereld ziin aanpassingen van tijd tot tijd noodig, doch waartegen wij vastbe sloten zijn ons te verzetten is het gebruik van geweld bij het tot stand brengen van veranderen, welke bepaald dienen te wor den door onderhandeling en samenwerking en ik vertrouw, dat ondanks alle gevaarlij ke mogendheden, die maar al te duidelijk ziin, de menschen, die in alle landen om vrede roepen, alsnog het geduld en den wil zullen vinden om dit te bereiken Hoe Duitschland reageert. De Duitsche pers reageert zeer sceptisch op Chamberlains vredelievende woorden ten aanzien van Duitschland: De „Voelkische Beobachter" schrijft: Om singeling blijft omsingeling, ook wanneer zij door Britsche staatslieden honderdmaal als „dienst aan den vrede" of zoo mogelijk zelfs als uitgangspunt voor een toenadering tot Duitschland wordt voorgesteld. Een werke lijke stap voor den vrede zou het, naar de „Berliner Lokalanzeiger" schrijft, zijn, als Chamberlain de aan Duitschland ontnomen koloniën zou teruggeven. De Deutscher Dienst reageert als volgt: Bij ons rijst de verdenking, dat Londen zich met het oog op een beangstigend hoogen koopprijs der Sovjet-Russen in elk geval wil herverzekeren. Op zijn minst schijnt het verdacht, zulke aanduidingen te hooren op een tijdstip, waarop men in 't Krcmlin den specialcn ambassadeur van het trotsche empire deemoedig op een nieuwen termijn laat wachten. Men diene. in Engeland te weten, dat daar om de onder deze omstandigheden gesproken vredelievende en medevoelende woorden door Duitschland met bijzonderen argwaan beschouwd worden. Iersche terroristen weder aan den arbeid. ENGELSCHE VLAG VERBRAND TE DUBLIN. Zaterdagavond om 10 uur heeft te Londen een bomontploffing het volle Piccadily Circus in roep en roer ge- brapht. Drie menschen werden gekwetst. On middellijk werd het heele verkeer op het Centrale plein stopgezet. Een reusachtige menigte stroomde van alle kanten toe en verbrak het poli- tiecordon, waarmee het plein dade lijk was afgezet. Een voorbijganger verklaarde dat hij gezien had, hoe twee mannen in een taxi waren komen aanrijden. Bei den waren uitgestapt. Terwijl de eene achter de taxi wachtte, stopte de ander iets in een brievenbus, daarna verdwenen beiden in de menigte, die op dit drukke uur op Zaterdagavond als gewoonlijk Piccadily Circus vul de. De daarop volgende ontploffing deed een winkelraam in scherven vliegen en vernielde de lichtreclames in de buurt. Nog meer ontploffingen. Later op den avond hebben zich te Lon den nog twee krachtige ontploffingen voor gedaan, een op Piccadilly en een op het strand, beide voor bankgebouwen. Ver scheidene personei werden gewond, ruiten vernield, terwijl ook nog andere schade werd aangericht. In een brievenbus op Marylebonc Road is gisteravond nog een brandbom ontploft. De brand werd terstond door de brandweer gebluscht. Na middernacht is de vijfde hom ontploft voor een bank in Park Lane. Er zijn drie arrestaties verricht. Van de 17 personen, die Zaterdagavond bij de ontploffingen in verschillende deelen van Londen gewond zijn. zijn slechts twee in het ziekenhuis achtergebleven. Hun toe stand is bevredigend. „Laf en wreed". De aartsbisschop van Westminster, kardi naal Hinsley heeft in de Holy Trinty Church in xle Hammersmith Wijk giste ren gesproken over de bomaanslagen in Londen, die hij laf en wreed noemde. Hij waarschuwde de katholieken, die samen zweren tegen kerk of staat, dat de straf ex communicatie is en verklaarde, dat alle eenvoudige en oprechte Katholieken van welke nationaliteit zij ook zijn, door deze waarschuwing bchooren te worden afge schrikt en zicli niet tot werktuigen bchoo ren te laten maken van extremisten. Ieren demonstreeren. 200 Ieren zijn gisteren in optocht getrok ken door de straten van Londen, o.m. langs de gebouwen, die gisteren door explosie be schadigd zijn. Zij droegen vlaggen mede met opschriften als: „zonder vrijheid zal Ierland nooit vrede hebben" „Liever dood dan dienstplicht," Op Trafalgar Square luisterden 2000 per sonen naar Iersche sprekers, die aanvallen deden op het „Engelsche imperialisme se dert Cromwcll." Gisteren hebben zicli te Dublin enkele on geregeldheden voorgedaan. De politie tracht te vergeefs, een aantal uit Belfast afkomstige aanhangers van het Iersche republikeinsche leger te beletten, het station van Dublin te verlaten. Gisterochtend hebben zij in het centrum der stad een betooging gehouden. Na verscheidene redevoeringen verbrandde de menigte een Engelsche vlag. 5 Verwachting: Overwegend droog gedeeltelijk bewolkt, iets warmer dan gisteren, meest zwakke veranderlijke wind. Moeilijkheden van de besprekin gen met Rusland moeten niet worden onderschat, maar zij kunnen niet verbazen. In den Franschen ministerraad heeft Bonnet de voornaamste inter nationale vraagstukken besproken, t.w. het Fransch-Turksche verdrag, de EngelschFranschRussische be sprekingen en den toestand in het Verre Oosten. Hij verzekerde na af loop, dat de Fransch-Spaansche be trekkingen niet ter sprake zijn geko men. Door het Fransch-Turksche verdrag, al dus de minister, is een der minst gelukkige hoofdstukken in de geschiedenis der betrek kingen tusschen Frankrijk en Turkije ge sloten, t.w. dat betreffende het Sandjak. Thans is een nieuw tijdperk voor beide lan den geopend, gebaseerd op wederzijdsch ver trouwen, en in gemeenschappelijke samen werking tot behoud van den vrede op den Balkan en in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee. Aangaande de besprekingen te Moskou bracht Bonnet zijn ambtgenooten op de hoogte van het antwoord van Molotof op de jongste Fransch-Britsche voorstellen, alsme de van de gedachtenwisseling welke dien aangaande had plaats gehad tusschen Pa rijs en Londen. De minister liet uitkomen, dat hoewel de moeilijkheden niet onder schat moesten worden, men zich hierover niet buitensporig moest verbazen, gezien het belang en de samengesteldheid van de op te los sen vraagstukken en van de op te stellen teksten. De onderhandelin gen duren voort, en noch Engeland noch Frankrijk laten iets achterwe ge om de besprekingen tot een goed einde te brengen. Overgaande tot het Verre Oosten en in het bijzonder tot de blokkade van de con cessies, in Tientsin, wees Bonnet op de soli dariteit van Frankrijk en Engeland tegen over de bedreiging welke op hun belangen in China drukt. Tot dusver echter heeft de Britsche re geering aan Parijs geen voorstellen gedaan voor een concreet initiatief, aangezien het Britsche kabinet nog in onwetendheid ver keert over de voornemens der Japansche re geering betreffende de beteekenis welke zij aan de kwestie Tientsin wil geven. De hoop blijft dus bestaan, dat vooral met het oog op de onlangs door de Amerikaansche regeering aangenomen houding, de kwestie beperkt moge blijven en plaatselijk gere geld zal worden. Nieuw anti-tankkanon in het Amerikaansche leger. De Amerikaansche Army Ordonance publi ceert een studie over een nieuw antitank- kanon van 37 m.m., welks projectiel op 800 meter een pantsering van 38 m.m. doorboort. Het kanon is zeer beweeglijk, weegt 408 kg. en heeft ten doel massale tankaanvallcn, zooals in Spanje voorkwamen, te breken. Door den Gouverneur-generaal is, met in trekking van vroeger uitgegeven bepalingen het volgende vastgesteld: voor gedwongen ontslag uit 's lands dienst dienen in aan merking te worden gebracht volledig ge schikte landsdienaren, ook indien deze niet overtollig zijn, zoodra zij den leeftijd van 55 jaar hebben bereikt en pensioengerechtigd zijn. Van deze bepaling zijn, aldus het Hsb. uitgezonderd de bckloeders van hooge, lei dende functies. Ten aanzien van andere landsdienaren, wier aanblijven bepaaldelijk in het belang van den dienst moet worden geacht, zal slechts de regcering vergunning kunnen verleencn en dan tot het doordienen tot een maximum van drie .jaar hoven de vastgestelde leeftijdsgrens.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1