Zal de Krakatau onheil brengen? Poolsche handel in Dantzig bedreigt Japaoschc troepen op den aftocht Weer luchtgevechten boven Mandsjoekwo Uit onze omgeving Kantongerecht Den Helder ■-'«;■• ui yftl v^M^pL.:*' agsche technische proefvaart van het nieuwe m.s. .Oranje" nam Dinsdag een aanvang. - Het zeekasteel in de groote «luis te IJmulden, waar het trotsche gevaarte veler bewondering trok Herinneringen aan vroegere uit barstingen. In het grootste gedeelte van onzen oplaag konden wij gisteren nog op nemen, dat de Krakatau op onrust- harende wijze werkt. Ontelbare erup ties en asehregens verschrikten de bevolking, die zich voor de vlucht ge reed houdt. Een nader bericht meldt, dat de ex plosies geenszins mogen worden aan genomen als voorboden van onheil spellender gebeurteissen. Het eiland Krakatau, eigenlijk Poeloe Rakata, is gelegen tusschen Sumatra en Ja va, in de straat Soenda. De meest ernstige ramp door de Krakatau veroorzaakt, heeft plaats gehad in het jaar 1883, toen ruim vijf-en-dertig duizend ipjanders en 37 Eu ropeanen om het leven kwamen als gevolg van het ontstaan van hooge golven in de zee, welke de lage landen langs de nabijzijnde kust van Java en Sumatra overstroomden. Door deze explosie werden de drie genoem de eilanden met een dikken laag puinsteen- tuf bedekt. De plantengroei was geheel ver woest. Deze heeft zich echter langzaam her steld en de drie eilanden, die onbewoond zijn, zijn thans weer met een dichte vegeta tie bedekt. Sinds den grooten ramp tot 1927, zijn geen uitbarstingen meer geschied. Algemeen be schouwde men de vulkaan na de geweldige eruptie van 1883, als uitgedoofd. Fonteinen van modder. Einde December 1927 echter versche nen plotseling erupties uit zee. Groo te fonteinen van donkere modder, vulkanische asch en blokken ge steente werden vanuit zee opgeslin- gferd. P/e hoeveelheid uitgeworpen materiaal was al, spoedig van zulk een omvang, dat zich ap den bodem van de zee een nieuwe vul kaankegel opbouwde, welke in het begin van 192S zich boven water vertoonde. „Anak Krakatau", het kind van de Krakatau, doop te men dit kleine eiland. Spoedig groeide het en al is ook vorm en hoogte van dit kind van de vulkaan diverse malen veran derd, het is een werkelijk eilandje geworden en gebleven. De werking werd in midden 1930 sterker. Eruptiezuilen bereikten toen een hoogte van bijna 1500 M. In 1931 nam de activiteit nog toe. De erupties werden hooger. De hoogste bereikte 7900 M. Gloeiende blokken gesteente werden omhoog geslingerd en barstten met hevig geknal uiteen. In deze periode is de bevolking, zooals ook thans, meerdere malen gewaarschuwd, lot ernstiger gevolgen is het toen echter niet ge- konien. Wanneer men echter terugblikt over de jaren 1927 en verder, blijkt dat de kracht der erupties, zij het in een langzaam tempo, is gestegen. Voortdurend is de Krakatau dan ook onder nauwlettende observatie gebleven. Tegenaanvallen der Chlne«een in Zuid-Sjansi. Japansche oorlogsschepen voor Foetsjau. De woordvoerder van het Chineesohe le ger heeft gisteren verklaard, dat die Ghii- ueezen aan het front in Zuid-Sjam dag een krachtigen tegenaanval hebben ondernomen onder leiding van ee gen officier, die speciaal naar dit front ge zonden was. De Japanneezen zijn na e^n verwoed gevecht, waarin zij o000 man ver loren, op den aftocht. ..„-.ï, De Japanneezen, die op beide g werden aangevallen, moesten zir Yoeanvsjoe, op den noordelijken oe\ de Gele Rivier, dat zij «rl(,d?n, hadden veroverd, terugtrekken. Zij thans naar het Noorden. Japansche oorlogsschepen voor Foetsjau. Achttien Japansche oorlogsschepen onder kruisers, torpedojagers en transpor- schepen zijn ter hoogte van Foetsjau concentreerd. Aangezien te Foetsjau re sedert eenigen tijd een aanval wordt ver wacht, zijn alle regeeringsbureaux reeas meer naar het binnenland verplaatst. 4» Er is nog geen bevestiging ontvangen, dat de Japanneezen Tsjausjau hebben be zet, doch wel is bekend, dat er twee Japansche colonnes naar oprukken. De Britsche autoriteiten hebben gewei gerd te voldoen aan het Japansche ver zoek tot terugtrekking der Britsche sche pen en onderdanen uit Foetsjau en Went- sjau. In het Britsche antwoord werd ge zegd: „Beide plaatsen zijn verdragshavens en de Britsche onderdanen hebben het recht, daarvan zonder eenige beperkingen gebruik te maken. De Japanneezen worden verantwoordelijk geacht voor de schade aan de persoon en het eigendom van Engel- schen, voortvloeiende uit de Japansche militaire operaties. Geheim bezoek van Himmlcr. De Senaat van Dantzig heeft naar de corres pondent van de „Daily Telegraph" meldt, eenige decreten uitgevaardigd oji financieel gebied, welke voor Poolsche ondernemingen in de Vrije Stad ver-strekkende gevolgen kunnen hebben. Zij vormen een verderen stap bij de pogingen der nazi-autoriteiten de Poolsche betrekkingen met Dantzig te verbreken. Deze decreten bepalen, dat voor ieder .crediet, dat een bank te Dant zig aan een buitenlandschen cliënt wil verleenen, een speciale vergun ning van de Dantziger banken noodig is, ongeacht of het crediet in Dant zigsche guldens of in vreemde munt wordt gegeven. Voor een aan inwoners v Dantzig verstrekt crediet, in welke bultenlandsche munt ook, Poolsche zlotys inbegrepen, is eveneens een vergunning noodig. In Poolsche financieele kringen wordt verklaard, zegt het Hsbl., dat deze decre ten in strijd zijn met alle vroegere overeen komsten tusschen Polen en Dantzig, waar in is bepaald, dat de zloty en de gulden in de Vrije Stad gelijke rechten zullen genie ten. Men verwacht ernstige moeilijkheden voor het Poolsche economische leven te Dantzig en vele zaken zullen bedwongen zijn te verhuizen naar Gdynia, over de Poolsche grens. De nationaal-socialislische pers ontkent, dat de Duitsche politiechef Hinimler dezer dagen te Dantzig is geweest. De correspon dent van de „Daily Telegraph" kan echter inededeelen, dat Hinimler eenige uren in de Vrije Stad heeft doorgebracht en bespre kingen heeft gevoerd met zijn Dantzig- schen collega en met den gouwleider For sten Totaal reeds 273 Russische toe stellen neergeschoten zegden de Japanners. Het Russische persagentschap Tass meldt, dat volgens berichten van het hoofdkwartier van de Sowjet-Mongoolsche troepen, de Japansch-Mandsjoekwosche luchtmacht gis teren opnieuw een vlucht boven Mongoolsch grondgebied heeft uitgevoerd en wel in het gebied van TanitstakBoelak, op een af stand van 120 k.m. van de grens. De Ja- panschMandsjoekwosche luchtmacht be stond uit ongeveer 80 jagers en 30 bommen werpers. Het resultaat was, dat tijdens een kort gevecht zeven Japansche vliegtuigen, waarbij twee bomvliegtuigen, werden neer geschoten. Zes vliegtuigen van de Sowjet- Mongoolsche luchtmacht keerden niet naar hun basis terug. Door een bombardement werden twee kleine huizen te Bayin-Toemen vernield, waarbij vijf personen werden gewond. Reeds 273 toestellen neergehaald Sedert het begin van het incident van Xomonhan heeft de Japansche luchtmacht 275 toestellen van de luchtmacht van de Sovjet Unie omlaag geschoten, volgens de legerberichten over den strijd bij het Boeir Nor. De autoriteiten van het Kwantoengleger verwachten dat de Russen thans voorzich tiger zullen worden. ANNA PAÜLOWNA ONZE OUDEN VAN DAGEN OP REIS. „Het schoolfeest van hen, die de levens school hebben doorloopen", zooals de heer Harder, voorz. van de rijtoercommissie, het feest voor de ouden van dagen noemde, is prachtig geslaagd. Hun tocht ging vanaf het Raadhuis langs de Grootsloot, Stolpen, Alkmaar, naar Vel- zerbeek, waar koffie werd gedronken. Van daar over Beverwijk, Castricum, Egmond en Bergen, naar Schoorl, waar weer gepleisterd werd voor het nuttigen van een warmen maaltijd. Langs den duinkant en over De Kooij kwam de stoet van 50 auto's met de 206 in zittenden weer in den Polder en met de muziek van Concordia op de auto van den lieer Muntjewerf, werd het laatste stuk naar Veerburg afgelegd. Wat er al op dezen dag genoten is, laat zich niet in een paar woorden beschrijven. Maar dankbaar en meer dan voldaan waren allen, dat bleek wel bij het afscheid in Veer burg. Hier volgde nog een laatste tractatie en voerde allereerst de heer Harder het woord. Spr. dankte burgemeester Mijnlieff voor de verleende medewerking, waardoor deze tocht georganiseerd kon worden, en vond het jammer, dat de burgemeester \erhin- derd was aanwezig te zijn, óók omdat vele oudjes hun nieuwen burgemeester misschien nog niet eerder hebben leeren kennen en zij daartoe, minder dan anderen, in de ge tegenheid zijn. Onder applaus richtte spr. zich daarna tot oud-burgemeester en mevr. Lovink, die de tocht vanaf Alkmaar meemaakten en na Schoorl hadden willen terugkeeren naar Alk maar, maar op verzoek, commissie en tocht- genooten de eer en het genoegen aandeden, den tocht ook verder met hen te beëindigen. De burgerij, die door giften en het koopen van lootjes voor de financiën zorgde, de autobezitters en chauffeurs, „Oome Klaas' die zooveel lootjes plaatste, Concordia, de belangeloos medewerkende muziekvereen.. huize Jonker, de pers, de heeren C. Rezei- man en V. Kaan, die de commissie (P. Har der, Jac. de Schipper, L Borst. A. van Zand wijk en G. van Oeveren) terzijde stond voor het verkrijgen van de auto's, en allen die verder meehielpen aan het slagen van het feest, werden door spr. bedankt en de blij de tochtgenooten onderstreepten zijn woor den met een daverend applaus. De heer Lovink sprak z'n oud-burgers en burgeressen in een gezellig speechje toe Oud worden willen we allemaal, oud zijn, niet, zei spr., want „ouderdom komt met gebreken", zegt men. Ach, zoo is 't ook, maar wat geeft het of er kleine ongemakken aan den ouderdom kleven, als 't hart maar jong blijft. („Net." riep een oudje). In Schoorl heb ik vervolgde de heer Lo vink, naast „een paar meisjes van 80" ge zeten, maar ze waren nog vol levenslust en genoten vol op. Het is prachtig werk wat de commissie, wat de burgerij doet: licht brengen in den levensavond van de oudere plaatsgenooten! Spr. huldigde de commis sie voor de prachtige organisatie, die ner gens haperde, dankt# voor de ontvangen uitnoodiging, hoopte, dat nog veel tochten zouden worden georganiseerd en hij ook dan van de partij mocht zijn. en eindigde niet de beste wenschen te uiten voor de gemeente en voor alle aanwezigen Dc heer Nap dankte namens de ouden van dagen voor den prachtigen dag, die hun bereid was. de heer Harder sprak een slot woord en nadat Concordia zich nog eens had laten hooren (de muziekvereeniging had tusschen een en ander door al eenige vroolijke marschen gespeeld) ging men uit een. Vermelden we tenslotte nog, dat de firma Niestadt uit Schagen voor rekening van de heeren R Rezeiman, slager aan de Kleine Sluis en H. Jonker van Veerburg een film hebben gemaakt van den heelen tocht en het in de bedoeling ligt deze op de Staatspensioenavonden en wellicht bij an dere gelegenheden te vertoonen. AANRIJDING. De jeugdige R. Schouten, die, komende van een spoorwegovergang, in dë richting van •het station- fietste,' eli daarbij erg slingerend óver den weg reed, werd aangereden door den auto van den heer W. uit Medemblik. De fiets van het meisje werd vrijwel geheel ver nield. Zijzelf bekwam een wond aan het been. CONCERT S.D.G. Naar we vernemen zal de Chr. muziekver. „Soli Deo Gloria" van Breezand, op den ver jaardag van Prins Bomhard, des avonds om half negen een concert geven voor het Raadhuis. DE BAND IN VEERBURG. Ofschoon goede wijn geen krans behoeft, vestigt Dancing Veerburg er nadrukkelijk de aandacht op dat Rein Bennink, de zeer ver maarde clarinettist en tenor-saxofonist van Ab Davidson's Kings of Swing, a.s. Zondag wel van de partij zal zijn. Bennink werd n.1 veertien dagen geleden door Jack de Vries' Internationals opgeëischt, uit hoofde van een oud contract en hij speelt nu voor de VARA. Ontbrak Bennink derhalve in de Gabare van Boontjes, in Veerburg speelt hij wel. Het dans- en jazzmuzieklievend publiek kan dus zijn hart ophalen. BREEZAND. GEGUND. De bouw van een woonhuis aan den Mid denweg, voor rekening van den heer P. Jon- gejan, is opgedragen aan de heeren P. Broers (metselwerk) en J. Hoep (timmerwerk). De heeren P. Kaandorp en Van Kimmenade ver zorgen resp. het loodgieters- en schilderwerk. Architectuur de heer W. Hoep. WIL RIN GEN GESLAAGD. De jongeheer Constant F. v. Duin alhier slaagde voor het toelatingsexamen van het Liceum te Den Helder. De dijkdoorbraak van het Albert-kanaa! In België richtte groote materieele schade aan. - Bijna twee millioen kubieke meter water stroomde over het omringende land. Een detail van de verwoesting, welke werd aangericht (Zitting van Dinsdag 27 Juni.) Julianadorp. VAN ROODE PEEN EN EEN VERGUNNING J. H. v. d. B, Julianadorp, voordien reed3 enkele malen \eroordeeld voor hetzelfde de lict, had met een vergunning ten name van de N.V. Volharding, voor telen van 10 A roode peen, liefst 187 A. geteeld, waardoor verd. natuurlijk in conflict kwam met de Tuin- bouwcrisiswet. Get. A. B., controleur bij de Tuinbouwcrisiscentrale, kwam nog even ver klaren, dat ie veel te veel roode peen had ge- teeld. Dit „grappie" kostte verd. v. d. B. f4U. of 10 dagen, terwijl de eisch f 60.— of 30 da gen was. Verdachte ging in hooger beroep. W i e r i n g e r m e e r. HET ONGEVAL OP DEN HOORNSCHEN WEG. Op den Hoornschen weg in de M ieringer- meer had verd. H. W., een wielrijder inge haald, terwijl van den anderen kant meer dere wielrijders naderden. Verd. had den wielrijder dus niet in mogen halen, terneer waar de Hoornsche weg slechts 3% M. breed is. De gevolgen waren verschrikkelijk. Verd. H. W. kón de uit de tegengestelde rich ting komende wielrijders niet meer geheel ontwijken. Eén der jongens raakte onder den auto en werd doodelijk gewond opgenomen. Zoowel getuige A. den H. als A. v. ver klaarden, dat verdachte geen ruimte genoeg had om den eersten wielrijder te passeeren. De ambtenaar beweerde in zijn requisi toir, dat dit weer een geval was van het beruchte „snijden". En ook hier was een doode te betreuren. „Dit zijn dingen, die krachtig moeten worden toegegaan, en daarom eisch ik een geldboete van foü ot 30 dagen". Vonnis f 40 of 10 dagen. Texel. GEEN VOORRANG VERLEEND. J. K., veehandelaar uit Zijpe, had op Texel op de kruising Warmoesstraat—V e- verstraat. een aanrijding veroorzaakt, om dat hij geen voorrang verleende aan een driewielig motorrijtuig van den heer M. Het „geval" van den heer M kwam er vrij bekaaid af; hetgeen natuurlijk de schuld was van den Zijper veehandelaar. Deze moest hier dan ook voor boeten en kreeg f 15 of 10 dageri op te knappen, nadat de eisch f20 of 15 dagen was geweest. Callantsoog. LINKS RIJDEN KOST f 15.—. Te Grootekeeten in de bocht Duinweg Helmdijk had verd. W. G. uit Den Helder te veel links gereden, niet als gevolg dat hij in „onzachte aanraking' kwam met het vehikel van den heer D. Deze kwam geheel rechts in den beirn terecht. Dit on voorzichtige rijden kostle W. G. f 15.of 3 dagen, na een eisch van f 20.of 10 dagen en toewijzing der civiele vordering van f 40. W ie r i n g e n. NOG EEN AANRIJDING. Ook Hippolytushoef is niet vrijgebleven van aanrijdingen. H. de J. was op den Rijksweg in den nacht van r4 op 15 Mei 1939 niet voldoende naar rechts uitgewe ken, met het gevolg dat hij een tegenlig ger, eigendom van N. V., pardoes aanreed. Zulke handelingen zijn nog steeds niet ge oorloofd, al ben je de „klus" kwijt, zooals verdachte beweerde. Een lieftallige getuige probeerde de aan rijding nog te vergoeilijken, maar de be stuurder IL de J. was schijnbaar meer ver blind door deze getuige, vandaar de aan rijding. Eisch f 40.of 30 dagen. Vonnis: f 25.— of 10 dagen. PUR,MEREND, 27 Juni. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 21 par tijen, wegende 100.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 18. 6 stapels kleine Boeren kaas f 21, 2288 Kg. boter f 1.301.38 per kilo. Runderen, totaal 483 stuks: 220 vette koeien 64—70 et. per kilo, goed; 135 gelde koeien f 110180 per stuk, matig; 90 melk koeien f 180200 per stuk, matig; 38 stie ren 4455 et., per kilo, matig; 17 paarden f 70150 per stuk, stug; 49 vette kalveren 7085 ct. per kilo, stug; 405 nuchtere kalveren: voor de slacht f 4—11, voor de fok f 1218 per stuk, matig; 185 vette var kens voor de slaolit 4852 ct. per kilo, vlug; 43 magere varkens f 2533 per stuk, matig; 298 biggen f 1418 per stuk, matig; S38 schapen f 10-25 per stuk, stug; 48 bokken f 310 per stuk, matig; 702 lamme ren f 58 per stuk, stug; kipeieren f 3.50 4, eendeieren f 2.60 per 100 stuks; 9800 piep kuikens 6072% ct. per kilo, 400 oude kippen en hanen, wit en rood 32%40 ct., blauwe 3537% ct., uitzónderingsprijs 39 ct., konijnen f 0.30—1.60 per stuk, 1300 eenden 1550 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar. Coöp. Centrale Eierveiling G.A. Aanvoer: 85.000 eendeieren f 2.70—2.85, 80.000 kipeieren f 3.253.80 BROEK OP LANGENDIJK, 27 Juni. Aanvoer; 377000 Kg. aardappelen; Schot- sohe muizen 45, bl. eigenheimers 5.90, drielingen 2.50—3.90, kleine 1.50—2.40. 700 bos peen 3.20—3.80, 4600 Kg. roode kool 7 30 8.10, 24.00 Kg. tomaten: A 22 2O—22.60, B 21.30—22.40, C 21.30—21.60, CC 16.30. BROEK OP LANGENDIJK. 28 Juni. 1 oorl. bericht. Aanvoer: Schotsche muizen f 4f 4.60; Bl. Eigenhemers f 6.10f 6 70- drielingen f 2.50—f 3.20; kleine f 1—f l.ito! 1000 kg. peen f 6.10. NOORDSCHARWOLDE. 28 Juni. Aanvoer: 113200 kg. aardappelen, Schot sche muizen f 4—f 4.70. export f 3.10—f 2.60; grooten f 4f 4.10. export f 3.10f 3 xo' drielingen f 2.60—f 3.30 kleine f 1.10—f 1 gó 90 bos tuinboon en f 2.80—f 3.—

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3