Zitting zonder emoties VEREENIGINGS BESTUREN De W. bekent wederom 24 inbraken Sprak de heer Schoeffelenberger voor de tribune? Burgemeester Ritmeester herdenkt wijlen wethouder de Boer OteïmanJUfpeU' /lyaida Woensdag 28 Tuni 1939 Tweede Blad Diverse benoemingen Herdenking overlijden wijlen wethouder W. de Boer Extra hulp aan werkloozen Subsidie Wit-Gele Kruis Concert Oranje HarmoniekapeJ Met de Vierdaagsche op stap Beiaardbespeling UNIFORMKLEEDING op allerlei gebied, de prijzen aan in Kledingmagazijnen Den Helder Bij grootere hoeveelheden STERK VERLAAGDE PRIJZEN Muziek van 't 21ste door de stad Oud-redders Donderdag naar Tivoli De excursies der Chr* Oranje Vereeniging LUC Gisteravond kwam bijeen de raad van Den Helder, onder voorzitterschap van burge meester Ritmeester. Afwezig was met ken nisgeving dr. P. Feenstra Kuiper (Gem. Bel.). Vervolgens verheffen alle raadsleden zich van hun zetel, waarna door den voorzitter het volgende ter nagedachtenis van wijlen wethouder W. de Boer gezegd wordt: Het is thans ruim twee weken geleden, dat door het verscheiden van wethouder de Boer Uwen ltaad een lid kwam te ont vallen, dat zijn zetel steeds met veel eer heeft bekleed. Raadslid van 1927 af en sedert 1931 wethouder, nam hij een plaats in van meer dan gewone betee- kenis. Op bezonken, rustige wijze heeft hij belangrijke onderwerpen op 't gebied van onderwijs en reiniging in Uwen Raad ver dedigd en door U zien aangenomen. De belangen der gemeente en van hare in woners hadden steeds zijn volle belang stelling. Velen is hij in den loop der jaren behulpzaam geweest. Door zijn lang durige werkzaamheid ook als hoofd eener school was hij nauwkeurig met het wel en wee der bevolking op de hoogte. Juist in Uw midden is het vrijwel over bodig de verdiensten van den Heer de Boer nader te schetsen. Ik ben overtuigd te spreken in Uwen geest, zoo ik hem ook van deze plaats dank zeg voor al het goede, dat hij aan de gemeente en, waar mogelijk, aan ieder uwer heeft gebracht. Hij ruste in vrede. Het onderzoek van den geloofsbrief van het benoemd verklaarde lid van den raad, den heer J. Kreuger, geeft geen aanleiding tot opmerkingen. De notulen van de vergadering van 14 Maart en 4 April worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Volgt het noemen van een aantal inge komen stukken, welk geen aanleiding tot eenig commentaar geven en waarvoor wij verwijzen naar het nummer der Heldersche Courant van Woensdag 21 dezer. Volgen de voorstellen tot vaststelling van een aantal wijzigingsbegrootingen, welke eveneens onder den hamer doorgaan en die men eveneens in genoemd nummer vindt. Aan de orde is dan een voorstel tot het beschikbaar stellen van een bedrag voor extra hulp aan werkloozen (steunverle ning B). De heer Uithol (Nat. Herstel) zegt zich met de bijlage weliswaar te kunnen vereeni gen, doch dat hij niet gaarne zou zien, dat door het dames-comité, dat de gezinnen, welke voor uitkeering in aanmerking komen, bezoekt, geadviseerd zou worden aan gezin nen waar het in huis er netjes uitziet, minder uit te betalen dan aan gezinnen, waar het er minder proper uitzag. De heer Boogaart (S.D.A.P.) verzoekt er voor te willen zorgen, dat dit jaar moge lijk iets eerder met de uitkeering begonnen zou kunnen worden dan het vorige jaar. De heer Schoeffelenberger (Opp.) vindt een bedrag van 5 gulden een aalmoes. Waarom wordt er niet aan de werkloozen iets meer gegeven. Bijv. 25 gulden. Daar heb ben ze tenminste iets aan. „En men meene niet," aldus de heer S., „dat ik voor de tribune Spreek. Ik spreek uit mijn hart. Wethouder Smits. Wethouder Smits zegt uiterst verbaasd te zijn door de gehoorde vragen. Voor zoover hem bekend, valt er op de werkwijze van h dames-comité niets aan te merkenenwerkt het volgens algemeene tevredenheid. Dat er in „propere" gezinnen minder„ultbhe^altdec,em worden is geenszins waar. Eer het 0 deel is het geval. Op de vraag van den heer Bogaart woordt de wethouder, dat hetde be S is inderdaad dit jaar iets vroeger te beDm nen dan de vorige maal. De 0P™er ad. den heer Schoeffelenberger is spr een raao_ sel. Er zijn gezinnen waar 25 fulde" e odj<r is uitbetaald, indien bleek dat WDS; heer Boogaart merkt op, dat eenige uniformiteit z. i. toch geen k oor dat de heer Schoeffelenberger kenne^ de tribune gesproken heeft eenige protesten ontlokt). rrH) De heer Van ZWijndr >cht C.H.) roemt het beleid van de dames c prima werk verricht heeft. „„-pt cre- De heer Uithol zegt niet den opzet ge had te hebben een verkeerde suggestie te wekken. Hij wilde alleen maar waarschuwen en niet beschuldigen. Een laatste woord in deze zaak spreekt dan de Voorzitter, die zegt, dat er door de commissie uitstekend werk ge leverd wordt en dat men gerust zijn volle vertrouwen in het beleid van commissie en wethouder kan stellen. Ook hij zou gaarne meer geven, maar men moet zich nu eenmaal'aan de voorschriften houden. Daar is niets aan te doen. Bij het voorstel tot opheffing van de onbe woonbaarverklaring van de perceelen Visch- straat 6 en 8 informeert de heer Schoeffe lenberger hoe het toch staat met de woningen aan de Vijzelstraat. De V oorzitter merkt op, dat deze kwestie niet aan de orde is, waar onze opposant weer tegen in brengt, dat hij tegen een dergelijk optreden moet protesteeren. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Eveneens wordt z.h.s. aangenomen het voorstel om aan B. en W. machtiging te verleenen tot het aangaan van een overeen komst van grensregeling, waarbij de heer Schoeffelenberger wederom enkele opmerkingen maakt, waarbij wij meenen te hooren, dat door een bouwkundige fouten gemaakt zouden zijn en dat de heer S. dit wenscht vast te stellen. Aangenomen worden voorts de voorstellen: tot het verleenen van een voorschot ingevolge de Landarbeiderswet aan de Stichting „Het Heldersche Landarbeidersfonds"; tot het aanwijzen van een gemachtigde voor de verkiezing van hoofdingelanden en hoofd ingelanden-plaatsvervangers van het hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwar- kwartier en wel de heer G. Ritmeester als opvolger van wijlen den heer Driessen. en het voorstel inzake het verleenen,. van medewerking ingevolge artikel 72 e.v, der. Lager Onderwijswet 1920 aan de Heldersche Schoolvereeniging op het verzoek betreffende het draaibaar maken van ramen. Brandbluschladder of anti-brandverf Het voorstel om mede te werken tot het verschaffen aan de Heldersche Schoolvereeni ging van een brandlader, en het brandvrij maken van trappen, wordt eveneens aangeno men, zij het met eenig commentaar. Mr. Mul der (C.—H.) zou graag de kosten weten, ter wijl de heer U i t h o 1 liever zou zien, dat alleen de trap geheel brandvrij gemaakt werd met verf. Dat lijkt hem beter, omdat kleine kinderen nun eenmaal niet achter elkaar rus tig van een brandladder zullen afdalen. De Voorzitter zegt, dat de kosten nog niet bekend zijn. Deze vormen bij onderwijs kwesties altijd het hinkende paard, dat achter aan komt. Wat het brandvrij maken van de trappen betreft, dit is een schoone gedachte, maar in de praktijk is dat allesbehalve een voudig. Men moet niet alleen den buitenkant met dit preparaat bestrijken, doch ook den binnenkant. En dat is geen sinecure. „Gelijke rechten voor allen!" Het voorstel tot het niet-ontvankelijk ver klaren van het beroep van S. Sjoerdsma tegen de weigering van een bouwvergunning ontlokt den heer Uithol de vraag waarom een an dere aannemer wèl op deze wijze mocht bou wen. Het lijkt er op alsof B. W. hier iemand in zijn bedrijf belemmeren. Gelijke rechten voor allen, aldus de Nationaal Hersteller. De Voorzitter zegt, dat het hier gaat om een juridische kwestie, waarbij de betrokkene van zijn recht tot beroep gebruik kon maken. Met algemeene stemmen wordt aangenomen het voorstel tot tijdelijke benoeming van den heer J. de Vries tot leeraar aan den Machinis ten Avondcursus, verbonden aan de Zeevaart school, voor het tijdvak 1 April 193931 Maart 1940. Bekrachtig wordt het voorstel tot benoe ming van den heer J. van Waalwijk van Doorn tot leeraar in de oude talen aan het gemeente lijk Lyceum, in tijdelijken dienst voor het tijd vak 1 Mei 1939 tot het einde van den duur van den cursus 1938/1939. Eveneens aangenomen het voorstel van be noeming van den heer J. Boon tot leeraar in de Handelswetenschappen aan het Gem. Ly ceum, in tijdel. dienst voor het tijdvak 18 April 1939 tot het einde van den cursus 1938/1939. Benoemd worden tot regentes der instelling „Het Algemeen Weeshuis" wegens bedanken van een tweetal regentessen: Mevr. J. Stoffer en Mevr. H. C. Meijer—Swaters. Benoemd tot lid van de commissie tot bij stand voor de financiën (in de vacature-Steen- lage) de heer R. Boogaard. Volgen mededeelingen en ter inzage gelegde stukken, waarbij geen opmerkingen der leden gemaakt worden. Volgens de bijlage stellen B. en W. den Raad voor een subsidie van 600. - s jaars toe te kennen. Teneinde te voorkomen, dat geneomde vereeniging haar werkzaamheden zou moeten beëndigen. wordt voorgesteld met ingang van 1 Juli a.s., en uiterlijk tot 1 Ja nuari 1940, een bedrag van 50.per maand uit te keeren als zijnde een bijdrage in de kos ten verbonden aan de bemoeiingen ten behoeve van de verpleegster aan het Consultatiebureau. De heer Ran (R.-K.) acht deze zaak lang niet tot volle tevredenheid behandeld. Het is noodzakelijk, dat het Wit Gele Kruis haar werkzaamheden voortzet, doch daarvoor is het ook noodzakelijk, dat zij kan beschikken over de 4 maal 50.van de maanden Januari tot Mei. Deze 200.zijn dringend noodig en spr. zou gaarne zien, dat er een regeling ge troffen werd, die dit mogelijk maakte. Dr. Loesberg (Gem. Belang) merkt op, dat er inzake het Consultatiebureau nog heel wat moet gebeuren. Deze zaak is in behande ling, maar er is geen aanleiding om de subsidie van terugwerkende kracht te doen zijn, en dus de 200.te doen uitbetalen. De heer Ran zegt, dat het geld het Wit Gele Kruis volgens recht en billijk heid toekomt. De vereeniging heeft zeer veel nuttig werk verricht en kan er aan spraken op doen gelden. De Voorzitter zegt ook het een en an der over deze kwestie. O.m. dat de huidige toe stand inderdaad veranderd moet worden en dat dit ook geschieden zal. Er is eenige stag natie in de afwikkeling der zaken gekomen, maar dat mag men in de laatste instantie wel B. en W. aanwrijven. Hij adviseert het Wit Gele Kruis echter werkzaam te blijven, opdat zij haar rechten niet verspele. Binnen eenigen tijd komt de nieuwe woning van den Gem. Geneesk. Dienst. Daar zal een verpleegster noodig zijn. Men kan op deze zaak echter thans nog niet vooruitloopen, hoe wel er op teruggekomen zal worden. Spr. geeft toe, dat 't voor het Wit Gele Kruis jammer is, dat zij enkele maanden de uitkeering heeft moeten inboeten, maar daar is thans niets meer aan te doen. Overigens adviseert hij rustig af te wachten hoe dit alles zich zal ontwikkelen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z.h.s. aangenomen. In comité. Op voorstel van de heeren Terra en U i t- h o 1 gaat de Raad vervolgens in comité, ter benoeming van enkele personen. Na herope ning van den publieken raad geschieden de volgende benoemingen: Voor 3 leden van het bestuur van de stich ting „Het Heldersche Landa,rbeide.r?fonds"de heeren P Verver, S. Tesselaar en J. van Hasselt. Als hoofd der openbare lagere school te Julianadorp de heer J. Henderickx, onderwij zer te Overschie. Als onderwijzer aan school 14 alhier: de heer A. IJska. Eervol ontslag wordt op verzoek verleend aan den heer Ir. R. F. Scheltema de Heere, als leeraar in het vakteekenen voor scheepsbou wers aan de gemeentelijke avondvakteeken- school. Rondvraag. Bij de rondvraag is het de heer Van L o o (V.-D.), die opmerkt, dat het achterop het kerkhof toch maar een dorre boel is en of daar nu eens geen verandering in gebracht kan worden. De Voorzitter geeft toe, dat het deel, grenzende aan het Katholieke kerkhof, inderdaad een naargeestigen indruk maakt, doch dat dit mettertijd met de beplan ting wel in orde zal komen. De heer Uithol (Nat. H.) vraagt of er nog een fietsenrek in de Donkere Duinen komt. De Voorzitter belooft er eens naar te zullen kijken. Voorts informeert de heer Uithol hoe het toch staat met de kwestie der reinigingsrech ten (huis-en-tuinvuil), welke hij bij de begroo ting aangesneden heeft. Hij hoort er niets meer van. De Voorzitter merkt op, dat hij eerst twee weken „Reiniging" op zich genomen heeft en dat dit toch wel kort is... waarop dan de vragensteller antwoordt, dat de Voor zitter er geen verwijt achter moet zoeken. De heer Terra (R.-K.) spreekt een woord van dank over het feit, dat er een tuinbouw- onderwijzer te Julianadorp is benoemd. De heer Schoeffelenberger vraagt tenslotte, hoe het zit met den aanleg van het sanitair in de te bouwen school aan de Java- straat. Hij meent, dat dit door de gemeente zal geschieden en dat lijkt hem onjuist. Wethouder Van der Vaart wijst den heer Sch, er echter op, dat dit niet het geval is en dat door de gemeente ook dit onderdeel van den bouw publiekelijk aanbesteed zal kun nen worden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. GOEDE EXPEDITIE WERKT ALS EEN KLOK Daarom per (Auto- en Bootdiensten) (Directeur de heer Steinroth.) Zomerconcert op Donderdag a.s., in het Julianapark, 's avonds van 8.30 tot 10 uur. Programma: 1. Koraal. 2. Wilhelmus. 3. Lippe Detmold marsch L. Siesle 4. Ned. School- en Volksliederen potp. Jukma 5. Hongaarsche Dansen 5 en 6 Bramhs 6. Victoria. Marsch O. Filsfils 7. Wiener Extra blatter Klement 8. Anny. Marsch A. v. d. Leest Allen in de beste stemming. Troffen onze eerste excursisten het met het weerniet minder is dat het geval met de tweede groep, die gis teren den tweeden dag afsloot. De heer Bijlsma deelt ons mede, dat de stemming nog steeds achttien ka raat is, dat allen het best naar hun zin hebben en dat er geen wanklank wordt vernomen. Aldus: een ideale reis. Van 1 Eindhoven af maakte men gisteren een schitterende tocht naar Valkenburg. Eveneens stond op het programma een bezoekt aan de Philips-fabriek, waar men, zooals te begrijpen is, de oogen uitkeek. Om 5 uur kwam men in Val kenburg aan en wel in hotel Trianon. Nadat men den inwendigen mensch versterkt had, ging men „uitrusten" onder het prachtige geboomte van het park, dat bij Trianon hoort. De vogels zongen het hoogste lied en iedereen was tevreden en voelde zich bijster in z'n sas. Gisterenavond zou men nog een be- zoek brengen aan de Gemeente-Grot en het kan wel niet anders of dit is een geslaagd besluit geworden van een ge slaagden dag. Nu eenmaal de bekentenissen loskomen blijkt eerst welk een groot aantal inbra ken de W. op zijn geweten heeft. Behalve de 4 groote inbraken, die reeds enkele da gen geleden door hem werden bekend, zijn thans weer een 24-tal inbraken opgelost. De recherche heeft hem het vuur na aan de schenen gelegd en een voor een kwa men de bekentenissen los. Van politie-zijde werd zijn geheugen danig opgefrischt. De volgende inbraken bekende C. de W.: In Maart 1936 bij den heer Kramer, het schoolhoofd, aan den Parallelweg. In dezelfde maand Mei 1936 werd ingebroken bij Van Puffelen aan den Ruijghweg, eveneens in deze maand bij Slemmer aan de Westgracht. In Juni 1936 bij de familie Staleman aan de Fazantenstraat, ook in Juni 1936 bij Ruineman in de Sperwerstraat. De volgende maand bij Westerhof, Stern straat, in dezelfde maand op den Brakkeveld- weg bij de familie Scharn, eveneens op den Parallelweg bij den heer Stommel. In Augustus in de Gravenstraat bij de fa milie Berends en in September '36 aan de Bur gemeester Houwingsingel bij de familie Van Tol. In November '36 bij Flotat aan de Sperwer straat. De volgende maand bij De Boer in de Kei zerstraat en weer in die maand bij Uipkes aan het Singel. Een jaar later in Nov. '37 in de Torendwars straat bij Alberts. In October '37 bij Rehjons aan de Loodsgracht. In Januari 1938 bij Smit aan de Westgracht. In Februari bij Brands in de Herzogstraat. In Mei '38 bij de familie Rosa aan den Parallelweg. In Juli '38 bij de familie Been in de Kei zerstraat. In April 1939 bij Grootveld in de Sluisdijkstraat. Op denzelfden avond brak hij in bij Spigt aan den Middenweg. In Mei van dit jaar dan de inbraak bij Mooij. Het is een ongelooflijk aantal inbraken, maar het is wel bewezen, dat men inder daad thans den dader bij de kladden heeft. Wordt de verzameling voortgezet? De mogelijkheid is niet uitgesloten. Klokkenspel Monument Nederlandsch Red dingwezen, te geven op Donderdag 29 Juni 1939. ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernard, door den Stadsbeiaar- dier, Tj. Joh. Dito. Programma: le bespeling 8 u.8,30 u. v.m. 1. Wilhelmus Valerius 2. Kroningslied J. A. Scholte 3. Vlaggelied W. Smits 4. Mijn Nederland Richard Hol 5. Wij willen Holland houen Arnold Spoel 6. Wien Neêrlands Bloed J. W. Willems Voormiddagconcert 11 u.12 u. 1. Voor Gouden Klanken uit Bronzen Monden Tj. Joh. Dito 2. De dansende Haasjes Cath. v. Rennes Tekst H.K.H. Prinses Juliana. 3. Als de Zon de Kim gaat naderen Tj. Joh. Dito 4. a. Merck toch hoe Sterk Valerius b. Wilt heden nu treden Valerius c. Bede voor het Vaderland Valerius 5. Zeemans- en andere liederen. 6. Gedenkklank aan het Nederlandsche Reddingwezen Tj. Joh. Dito vraagt voor De triomftocht In ons blad van gisteren kondigden wij reeds aan, dat het muziekcorps van het 21ste regiment een ronde door de stad zou maken. Zoo gebeurde. En zie, met één slag heeft dit corps zich populair gemaakt. Een corps dat er wezen kan! Dit is een des te grooter prestatie als men weet, dat twee weken ge leden nog van geen corps sprake was. Dit is het werk van „ouwe sergeant Gijs", zooals sergeant-majoor de Rie onder de soldaten heet, een enthousiaste liefhebber van muziek. Dus beleefde Den Helder gisteravond de primeur. Drommen voor en drommen achter trok het corps de Prins Hendriklaan door, het Stationsplein op, alwaar ontbonden zou worden. Maar er werd in 't geheel niet ontbonden, integendeel, weer werd de Spoorstraat inge- marcheerd... JTot groote verbazing werd ter hoogte van „De Toelast" plotseling halt gemaakt, en de verbazing steeg ten top, toen met schetteren de muziek en slaande trom dit café „geno men werd, alwaar onder een potpourri van populaire wijsjes, gespeeld door het corps, de dorstige soldaten werden gelaafd. Ieder lid van Moed Volharding mag één „strijkijzer" meenemen. In ons nummer van j.I. Vrijdag heeft men reeds in het verslag over de tocht der zee ridders kunnen lezen, dat door den heer P. van Twisk een gratis filmavond voor alle oud redders plus hun 50 procenten aangeboden werd. Welnu, deze filmavond vindt morgen in Ti voli plaats, alwaar gedraaid zal worden de bijzonder mooie film van Louise Rainer en Paul Muni „De Goede Aarde", de film die het vorige jaar een triomftocht door de wereid maakte, en welke een ieder, die haar reeds zag, ongetwijfeld nog wel eens kennis zal wil len maken. Iedere oud-redder mag één gezellin mee nemen. Er worden geen kaarten uitge reikt, doch bij de controle vindt men wel bekende gezichten. De zaalopening geschiedt te 7.00 uur, aanvang der voorstelling om 7.30 uur. Het belooft een mooie avond te worden, waarvoor onzen bioscoop-directeur onge- i twijfeld den dank van de garde toekomt. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op, dat de excursie der Chr. Oranje vereniging niet op 22 Juni gehouden wordt, doch op Woensdag 12 Juli. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 1" u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat half 8: „60 Glorierijke Jaren" en „Sophie Lang in Hollywood". Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „De Goede Aarde". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Avonturen van Bill Peck" en „St. Louis Blues". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometer Den Helder 764.7 Temperatuur lucht: 15.6 Wind: richting Z., kracht: 8 Temperatuur zeewater: 16.4 Max. temperatuur 17.1 Licht op: 9.57 Te Delft slaagde voor het examen Eleo tro Technisch Ingenieur de heer A. Govers oud-leerling der R.H.B.S. alhier. Onze stadgenoote, Me.j. G. Krjjnen, behaalde dezer dagen de acte N.A. voor costuum- en linnennaaien.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5