Aanrijdingen zwaar gestraft Ingezonden F 100.- boete voor een slager 80 jaAw, iP.chakm. is dubbel hardnekkig, Een f 100.voor „Dames-bediening" Snip en Snap Helder-veteranen Soldaten- veteranen Wafelen van Loggen ze komen weer! maat HARTJES van MIJNHARDE brengen b^elijk ba.e'.chap. Ca Ja Ma Va De Prins Bernard- estafette Burgerlijke Stand van Den Helder Kantongerecht „Mr. Sick waarschuwt niet voor niks", hoorden we achter ons op de openbare tribune zeggen, toen iemand, die zonder licht had gereden, een tientje boete op te knapp n kreeg. En inderdaad de Kanton rechter had in de vorige zitting ervoor gewaarschuwd, dat er strenger tegenop getreden zou worden, daar deze delicten hand over hand toenamen. Vandaag viel dan het eerste slachtoffer, dat met een zuur gezicht het heiligdom des kanton rechters weer kon verlaten. Onder invloed of niet. Een zaak, die bijna anderhalf uur in beslag nam, kwam het eerst aan de orde. Verd. A. B., uit Harlingen, was op den voor hem ge- denkwaardigen negenden Mei 1939 met zijn vehikel .van Hotel Den Burg via den Kanaal- weg, Prins Hendriklaan, Parallelweg gereden. Tot zoover was alles goed gegaan, toen was het uit met de rust. Met een soort reuzen zwaai had hij de bocht Parallelweg-Ruijgh- weg genomen, waardoor hij pardoes tegen de trottoirband opreed en ook nog enkele boomp jes in zijn vaart meenam. Met dezelfde snel heid was hij „doorgerund", totdat hij einde lijk bij het café van den heer R. op de Kooij tot definitieve rust terugkeerde. Get. M. die het gevalletje aldus *ag afspelen, althans vol gens zijn getuigenis, had direct de politie ge waarschuwd, die den zondaar in bovenge noemd café aan een kopje koffie vond. Get. v. T. had A. B. ondervraagd, waarbij hij tot de conlusie was gekomen dat A. B. eenlgs- zins onder invloed had verkeerd, wel niet erg, maar toch zoo, dat hij niet goed in staat was, om een auto te besturen. Verd. A. B. nu, ook niet mis, had er een adv., Mr. Cornelis, uit Sneek bijgehaald, die met liefst 5 getuigen décharge verscheen, die allemaal aan den kantonrechter vertelden, dat A. B. in het geheel niet onder invloed had gestaan en volkomen een normalen indruk had gemaakt. De Ambtenaar was echter niet in het minst uit het veld geslagen, door de verklaringen van deze heeren, en vond bovendien door het feit dat verd. blijkbaar in het geheel geen berouw had van zijn onbezonnenheid, dat het hier wel eens op zijn plaats zou zijn A. B. het rijbewijs voor geruim en tijd te ontnemen. Een knap pleidooi van Mr. Cornelis besloot dezen zaak, waarin na den eisch van 100.- of 50 dagen met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar, schriftelijk vonnis zal worden gewezen door den kantonrechter. R.A.P. redt verd. v. K. voor een hooge boete. Het komt niet vaak voor, dat de kanton rechter een verdachte feliciteert, maar vanmiddag geschiedde dit wonder, v. K., die een autobusdienst exploiteerde op Rotter dam, was hiervoor verbaliseerd toen het R. A.P. net in behandeling was. Nu dit besluit aangenomen is, kan zelfs de ervarendste rot op dit gebied niet meer door de mazen heen kruipen, zoodat de hooge boete van 100. gewijzigd werd in één van 10.of drie da gen. Geen wonder, dat v. K. lachend de raads zaal verliet. Van wat vet, een buurman en een kipi>enhok. Een slager op Texel dacht, dat ie slim ge daan had, toen hij een groote partij ongeban- derolleerd vet in voorraad had, en deze in het kippenhok van zijn burman verborg. Na tuurlijk kwam dit uit met als gevolg, dat de man vandaag werd geleerd, dat zulke dingen nog niet mogen en bovendien zeer oncollegiaal zijn, hetgeen uit een brief van den Nederlandschen Slagershond eveneens bleek. Voor deze niet bepaald faire handeling kreeg hij dan ook een ongezouten boete toe bedeeld. Vonnis conform den eisch 100.of 50 dagen met verbeurdverklaring van het in be slag genomen vet. Damesbediening en nog wat! Een erg onsympathiek aandoende zaak was die van verd. de V., die op 18 Maart 1939 in zijn café op den Kanaalweg de daar aanwe zigen in de gelegenheid had gesteld zich met enkele dames te vermaken, die daar even eens aanwezig waren. Een daarvan was een 15-jarig dochtertje en een ander dienst meisje, dat een dubbeltje ving voor iedere cosumptie. Een gepeperde boete van 100.zal verd. de V. hopenlijk nu eens aan zijn verstand brengen, dat dergelijke prak tijken niet alleen het zedelijk peil der meisjes, doch bij een veroordeeling ook dat van zijn eigen portemonnaie ver naar omlaag brengt. Aanrijdingen bij de vleet. Een heele serie aanrijdingen besloot deze, vroeg ten einde gebrachte, Kantongerecht zitting. De eerste daarvan was die van A. J. v. Sch., die op Texel met een motor rijwiel, ondanks duidelijke borden, zoo maar het rijwielpad was opgetuft, en daarvoor na tuurlijk een bekeuring opliep 10.— of drie dagen. Een bekend Heldenaar, de heer L., was door een achter hem aankomend motorrijwiel bij den verkeerspaal in de flank aangereden. Deze zondaar bekende eerlijk zijn schuld, en voerde ter zijn verdediging aan, dat de rem men niet in orde waren, hetgeen hij niet wist, daar hij het vehikel voor de eerste maal' be reed. Zijn onverschillige houding voor den Kantonrechter bezorgde hem toch nog 35. of tien dagen, conform den eisch. Het kruispunt v. GalenstraatKnigerstraat is ook al het tooneel geweest van een aan rijding, ditmaal tusschen een fietser, den heer J. J. en een auto van den verd. N. J., die het bestond om de fietser zoo maar om ver te rijden en hem daarbij den arm op twee plaatsen te breken en dat terwijl hij nog niet eens voorrang had. Deze snoode daad kwam hem op 40.of tien dagen te staan, met welke boete alweer bewezen werd. dat er ditmaal niet met bepaald milde gaven werd gestrooid door den heer Sickenga. Het kleine goed. Deze zaak bewees, dat zelfs een tamboer nog wel eens gevaar loopt aangereden te worden, al marcheert „ie" in een militaire troep... Verd. P. P. had „em" 'dat gelapt, waarvoor hij nu 1.of een dag van den kantonrechter cadeau kreeg, tot groote ver bazing van den Ambtenaar, die 20.of 10 dagen had geëischt. Zonder vergunning mag men nog steeds geen fruit verkoopen. Ook verd. T. G. niet, zelfs al wist hij het niet. Daar hij nu inmid dels zijn vergunning reeds verkregen heeft, was zijn vonnis zeer mild, 2.of één dag. Een linke rijdende dame uit Indië, Ch. F. de G., kreeg voor dit delict 3.neer te tel len of een dagje op te knappen. Tusschen 7 en 10 is de Spoorstraat ver boden terrein voor motorfietsen en fietsen, zelfs al heb je je horloge niet bij je. E. v. d. Z. was -r met zijn tuf-tuf doorheen gereden, hetgeen hem op 5.of drie dagen kwam te staan. Tien gulden voor een fiets zonder licht. We zouden willen eindigen met een waarschuwing aan het fietsend deel van Den Helder, dat de kantonrechter onver biddelijk Is jegens degenen, die zonder licht de straten van onze gemeente ple gen onveilig te maken, op die tijden, dat „licht aan" voorgeschreven is. G. F. S. was het eerste slachtoffer, dat een tientje of drie dagen tegen zich hoorde eischen, omdat hij dit feit op den Keizersgracht had uitgehaald, nadat de Kontonrechter de vorige maal uitdrukkelijk daarvoor had gewaarsc' uwd. Zoo kwam het einde reeds om vier uur van deze in vlot tempo afgwerkte kanton gerecht zitti n g. (Voor de overige zaken zie men elders in dit nummer). Wat de pers ervan zegt. Zooals bekend komen van a.s. Zondag tot en met Woensdag, het eerste deel der Ker- misweek dus, Snip en Snap naar Den Helder. Het belooft een daverende lachavond te wor den, als men de persbeschouwingen leest. Wij laten een der vele hieronder volgen: en er is gistervond gelachendaar was reden toe. De grootste veroorzaker van de vele lachbuien was ongetwijfeld Willy Walden, de man, die van een onbekende revueartist uitgegroeid is tot een komiek, die, we kunnen het gerust beweren, een Bu- ziau naar de kroon steekt. Het gaat trouwens met Walden al denzelfden kant op als met onzen „nationalen komiek"; hij behoeft maar van achter de coulisen te komen of het pu bliek lacht al. Waarom? Tja, dat is het ge heim van de werkelijk groote artisten Een enkel sober gebaar, een sloffend pasje, een onnoozelt handbeweging, een stupide grijns, het geheel gecompleteerd door een costuum S. la Had-je-me-maar, ziedaar... de ontkete ning van de lach. Maar Walden is daarbij een goed en geestig zegger, een man die pre cies weet, wat het publiek verwacht. In Piet Muyselaar, de man van het vroolijke lied en tegenhanger in al Walden's dolle capriolen, heeft hij een uitstekende partner, die hem als het ware aanvult Donderdagmiddag 3 uur. Als inzet voor de groote gebeurtenis op het Heider-terrein Donderdag a.s. van den wed strijd LandmachtZeemacht zullen de vete ranen van Helder en der Soldaten een wed strijd spelen ter gelegenheid van den verjaar dag van Prins Bernhard. Zooals bekend, zijn de Helder- veteranen tot nu toe in dit zomer-seizoen nog ongesla gen, doch de vertegenwoordigers der land macht zullen al het mogelijke in het werk stellen dit record te verbreken. Aan spanning zal het dus niet ontbreken. De Helder-veteranen beschouwen dezen wed strijd als een serieuze training voor de jaar- lijksche wedstrijden tegen de Alcmaria-vete- ranen, welke gehouden zullen worden op 7 Juli in Den Helder en 14 Juli in Alkmaar. De Helder-veteranen komen uit als volgt. Tom Meijer Jan Rueck H. Bodenstaf f G. v. d. Wal N.N. J. Dijkshoorn Freeke Jr. A. C. Bak Freeke Sr. A. J. Zikkenheiner J. van Pel Een Heldersche kermis zonder wafelen van Loggenneen, dat is ondenkbaar. Net zoo ondenkbaar als een kermis zonder draai en zweefmolen. Zonder een Turksche schop. Natuurlijk is Loggen ook ditmaal weer pre sent. Door bepaalde omstandigheden bleek het niet mogelijk dat de firma een standplaats toe gewezen kreeg, zoodat Loggen tot domicilie koos de vergaderzaal van café Sanders bij de Postbrug, Hier zal Den Helder dus z'n wafel hartstocht kunnen stillen, terwjjl men even eens poffertjes kan consumeeren, al dan niet besproeid, met een frisschen dronk. Er is na melijk een zeer behoorlijk buffet. Een prima strijkje mist eveneens niet, terwijl tenslotte, net als ieder jaar. elke bestelling gaarne by U thuisbezorgd wordt. Voor een en ander verwijzen voorts naar de advertenties. Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. doosje 6 st 30 ct Door de typische hartvorm gemakkelijk in te nemen. De eerste bijeenkomsten ter herdenking van het 80-jarig bestaan der C.J.M.V., waar van wij Zaterdag melding maakten, behoo- ren weder tot het verleden. Hieronder geven wij een beknopt verslag van de drie tot nog toe gehouden samenkomsten; zooals wij reeds medegedeeld hebben vallen de nog resteeren- de vergaderingen later in het jaar. Zondagavond werd in de bovenzaal van het gebouw der vereeniging een intieme herdenkingsavond gehouden, waarbij vele eeie- en oud-leden tegenwoordig waren. Deze avond, welke on der leiding stond van den heer P. R. ae Klerk en waarop de oudste aanwezige oud voorzitter J. van Zwijndrecht het woord voerde, ging later over in een bidstond. Maandagavond was een wjjdingsdienst belegd in het gebouw Palmstraat, dat bene den geheel bezet was door belangstellenden. De voorzitter, de heer H. Noot, sprak, na het lezen van Psalm 103 en gebed, een wel komstwoord uit, waarin tot uitdrukking kwam, de groote dankbaarheid, die de ver eeniging op ait oogenblik vervulde en de blijdschap, welke er heerschte nu onder deze omstandigheden het 80-jarig bestaan her dacht kon worden. Hij wees er op hoe de toe komst donker is, maar hoe vertrouwend op dienzelfden God, die de Vereeniging 80 jaren nabij was, het werk met moed voortgezet kon worden. Vervolgens kreeg het woord de heer H. Gordeau, Algemeen Secretaris van het Ne- derlandsch Jongelings Verbond. Allereerste bracht de heer Gordeau de feli citaties van het Bondsbestuur over. Zijn onderwerp noemde hij „Om te geden ken". Hij begon met er op te wijzen, höe de mensch alleen de gave tot gedenken gekre gen heeft, om vervolgens duidelijk te maken, hoe het niet alleen een gave is, doch ook een plicht. En dikwijls is het geen gemakkelijke plicht, maar een moeilijke. Want gedenken spreekt ons van schuld. Uitvoerig stond de heer Gordeau stil bij het feit, dat wij als mensch niet in staat ge weest zouden zijn het C.J.M.V.-werk in Den Helder 80 jaren te doen voortbestaan. Wij weten het naar onze meening dikwijls zoo goed en we bidden God of hij het zoo en zoo maken wil. En als God ons niet hoort, dan dan maar zus kan. Tot we eindelijk leeren zeggen: Uw wil geschiede. En zoo is het zeggen: Uw wil geschiedde. En zoo is het ook in het werk voor Jongemannen door Jongemannen. Er is niets, niets in die 80 jaren gebeurd of er staat de naam op van Jezus Christus. Behalve gedenken moeten wij ook in de toekomst zien. Zooals reeds gezegd is, die toekomst ziet er donker uit. Maar als wij ons de psalm herinneren, die zegt: ,,'k Zal gedenken, hoe vóór dezen ons de Heer heeft gunst bewezen", dan weten wij, datwe het niet in eigen kracht behoeven te doen, doch dat wij het geloovig van Hem kunnen ver wachten. Er zullen moeilijkheden komen, maar, zeide de heer Gordeau, grijp die moeilijkheden aan. Zij zullen worden de staf, waarop geleund kan worden. Onze eigen staf wordt zoo dik wijls tot een slang. Maar wanneer wij de slang der moeilijkheden vastgrijpen in het geloof, zie, dan wordt de slang tot een staf, de staf des geloofs. Het laatste gedeelte van zijn rede besteed de de heer Gordeau om de jongeren te wijzen op het evangelie. Hij deed dit op treffende wijze, waarvan een sterke overtuigende kracht uitging. In aansluiting op deze rede werden ge meenschappelijk gezongen twee verzen van Psalm 146. Vervolgens werd een declamatorium uitge voerd, getiteld „De staf des geloofs", ter gelegenheid van het jubileum geschreven door een der leden. Hieiin kwam tot uitdruk king, hoe God alleen de schenker is van alle weldadigheden, waarvoor wij feitelijk te ge ring zijn en hoe slechts het geloof de basis kan zijn voor de voortzetting van het Jonge- mannenwerk. Het declamatorium werd muzikaal geïllu streerd door Mevr. A. GraaffKamp, har monium en de heer D. Hollestelle, zang. Tenslotte werd onder leiding van Mevr. Graaff uitgevoerd „Psalm 150" van M. H. van 't Kruys. Een gemengd koor, voorname lijk bestaande uit jeugdige krachten, was tot dit doel samengesteld. Het slotwoord werd uitgesproken door Ds. J. H. Jansen, die o.m. zeide dankbaar te zijn dezen avond te hebben kunnen medemaken. Ds. Jansen sloot met dankgebed, waarna nog gezongen werd: „Halleluja, eeuwig dank en eere". Receptie. Gisterenavond vond in de Bovenzaal van het C.J.M.V.-gebouw de receptie plaats, waar de volgende vereenigingen vertegenwoordigd waren: Ver. tot Verbreiding der Waarheid, de Jongensclub, de Driehoeksmeisjes, „Turn- lust", Zondagsschoolvereeniging, Commissie van Toezicht op de C.J.M.V., „Dient elkander door de Liefde", Christelijk Mannenkoor, Vrijz. Chr. Jongerenbond, Zendingsver. „Uw Koninkrijk kome", Oud-leden, Zondagsschool Tuindorp, Tamboers- en Pijpers-corps, Ring „Hollands Noorden". Vele schriftelijke gelukwenschen waren In gekomen. terwijl behalve de afgevaardigden zeer veel belangstellenden aanwezig waren. Verschillende bloemstukken en bijdragen wer den overhandigd. Na afloop van het meer officieele gedeelte van deze receptie bleven de aanwezigen nog eenigen tijd gezellig bijeen. Hiermede was de eerste herdenking van het C.J.M.V.-jubileum achter den rug. Wij meenen, dat de vereeniging voldoening kan hebben over dezen inzet. Uit alles bleek, dat de vereeniging haar plaats noeg op onver zwakte wijze inneemt. Morgenavond door de H.A.V. Morgenavond zal het startschot vallen voor de individueele loop en de jaarlijksche esta fette van nu af aan georganiseerd door de H.A.V. Er wordt meteen begonnen na afloop van den voetbalwedstrijd Land-Zeemacht. Het eerst vertrekken de individueelen, waarvan de uitslag een vraagteeken is, daar de sterkte der loopers niet bekend is, hoewel we goede namen aantreffen als Huurman, Wüst, Ver- faille enz. Dat er strijd zal zijn, laat zich be grijpen daar de eerste prijs bestaat uit een paar pracht spikes, beschikbaar gesteld door den heer v. d. Poll, Schoenen-sportzaak, Spoorstraat. De route. De volgende route moet worden geloopen: Start voor ,,Helder"-terrein, Sportlaan, Gla- diolenstraat, Prof. Blokstraat, Balistraat, Javastraat, TimorLaan, Huisduinerweg, Ti- morpark, Linieweg, Middenweg tot Sportlaan, waar de finish is. Hierna vindt de start plaats van de esta fette, waarbij iedere ploeg of vereeniging uit komt met 6 loopers, die over het bovenge noemde traject verdeeld staan, namelijk op de wisselpunten, waar de loopers dan het estafette-stokje .overgeven aan den volgenden enz. De wisselpunten zijn de volgende: le hoek Sportlaan—Gladiolenstr., 2e wisselpunt Prof. BlokstraatHugo de Grootstraat, 3e wissel- punt midden Javastraat, 4e wisselpunt Java straathoek Timorlaan, 5e wisselpunt Mid den Timorpark. De volgende ploegen en vereenigingen zul len aan den start verschijnen, Adelborsten- Athletiekver. „Olympia", H.B.S., Zeevaart school, Athl.-Ver. „Olympia", Wieringer- waard I en II, Lest Best, een combinatie van Lyceisten en Padvinders, R.K.V.V. „Helder", en Heldersche Athlethiek-Ver. Zooals men ziet, zal het hier ook niet aan spanning ont breken. De eerstaankomende ploeg komt voor een jaar dan in het bezit van den wissel beker (welke te zien is bij Sigarenmagazijn Henk Mesker, Spoorstraat) tevens krijgen de loopers als herinnering een speldje. Aan het publiek verzoeken wij beleefd doch dringend de straten vrij te willen houden. Van vele zijden werd bereids de medewer king verkregen, wij noemen Roode Kruis, „Zeemacht", V.V. „Helder", van de nburge- meester door het beschikbaar stellen van de Tuindorpschool voor kleedgelegenheid en persoonlijk de prijzen zal uitreiken, wat de H.A.V. natuurlijk op hoogen prijs stelt. De wedstrijdleider is herkenbaar aan een witte band om iederen arm, de commissaris sen en Juryleden aan een witte band. De volgende prijzen werden beschikbaar gesteld: Medaille Lunchroom Lensen, siga renmagazijn „Sport", Koningstraat, Zeemacht, Koninklijke Nederlandsche Athlethiek-Unie, waarbij de H.A.V. aangesloten is en het Oranje-Comité-medaille en 6 speldjes, welke wederom de H.A.V. wat wedstrijden aangaat, medehelpt, en de Held. Courant), en van den heer van Twisk een maand gratis bioscoop. 27 Juni 1939 BEVALLEN: J. M. Muller-Bik z. OVERLEDEN: H. Kooiman (m.) 44 j.; C. Halsema (m.) 40 jaar. Om het Kampioenschap van Den Helder. Gisteravond werd in het clublokaal van „Schaakmat" gespeeld de laatste ronde van den wedstrijd om het Schaakkampioenschap van Den Helder. De resultaten luidden: K. GeusJ. v. d. Kuijl 10. Dr. J. C. van EpenS. K. Minnes uitgesteld. Dr. J. C. ReedersJ. Wijker y2. De voorloopige eindstand is dus thans: 1. K. Geus, 8 pt.2. J. Wijker, 6% pt.; 3. Dr. J. C. Reeders, 5 pt.; 4. Dr. J. C. van Epen, 3% pt. (uit 9); 5. S. K. Minnes, 3 pt. (uit 8); 6. J. v. d. Kuijl, 2 pt. (uit 9). De heer Geus heeft dus zijn titel op over tuigende wijze behandhaafd! De stand in de 2de klasse: 1. B. Rensink, 4 pt.; 2. A. Muller, 3 pt.; 3. B. de Jong, 2 pt.; 4. en 5. T. Goedhart en C. Poulie, 1 pt. De stand in de 3de klasse: 1. H. Herderschee, 3% pt.; 2. G. J. Sonnen- berg, 3 pt.; 3. en 4. J. Bruinsma en H. Muller, 2 pt.; 5. R. Muller, 1 pt.; 6. C. J. Bosch, y2 pt. De luitenant ter zee 3e kl. mar.-reserve W. M. A. van Rossum, is met 26 dezer geplaatst bij het vliegkamp „de Mok", tot het volgen van een opleiding voor officier-vlieger bij de Zee macht. De luitenant ter zee 2e kl. mar.-reserve J. H. Uiterwijk wordt voor onbepaalden tijd in actie ven dienst geplaatst en met 1 Juli werkzaam gesteld aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot luit. ter zee der 3de kl. bij de Kon. Mar. res. J. Radin>! R. H. J. de Vries en A. Baarschers; is aan den officier van gezondheid der tweede kl. A. J. Schoo, van den geneeskundigen dienst der landmacht, op verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst' de eervol ontslagen officier van gezondheid der tweede kl. Schoo, voornoemd, benoemd tot res.-off. van gezondheid der tweede kl bii den geneeskundigen dienst der landmacht! ADELBORSTEN. Bij beschikking van den minister van Defen sie zyn benoemd: 1 in de commissie, welke in 1939 is belast met het rangschikkingsonderzoek van de candidaten voor adelborst voor den zeedienst, voor het koprs mariniers en voor den stoomvaartdienst bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord; tot voorzitter, tevens lid: de gepensionneerde vice-admiraal jhr. G. L. Schorer.vo orzitter van de commissien tot het exmamineeren van officieren en adelborsten; tot leden: de kapt.-ter-zee G. J. baorn van As- beck commandant van het Koninklijk Instituut voor'de Marine te Willemsoord; de kapt.-ter- zee L A C M Doorman, alsdan geplaatst te •s-Gravenhage: 'de kolonel der mairniers H. F. J. M. A. von Vrijtag Drabbe, geplaatst te Rot terdam; de gepensionneerde hoof dof f. van den marinestoomvaartdienst der 2de kl. J. ten Cate; de heer dr. L. W. Nieland, leeraar bij het Kon. Instituut, voornoemd; de heer A. van Leeuwen, leeraar bij de 1ste Christelijke hoogere Burger school met 5-jairgen cursus te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangende leden: de luit.-ter-zee der 1ste kl. S. den Boeft, geplaatst te 's-Gra venhage;; de hoofdoff. van den marinestoom vaartdienst der 2de kl. H. van der Brugge, ge plaatst te Willemsoord; de heer dr. P. Feenstra Kuiper, leeraar bij het Kon. Instituut, voor noemd; de heer ir. J. B. Boomer, leeraar bij de 2de Chr. H.B.S. met 5-jarigen cursus te 's-Grai- venhage; tot secretaris, aan de commissie toegevoegd: de luit.-ter-zee der 2de kl. J. van Staveren, ge plaatst te 's-Gravenhage; in de commissie, wel ke in 1939 is belast met het rangschikkings onderzoek van de candidaten voor adelborst voor de administratie bij genoemd instituut: tot voorzitter, tevens lid: de gepensionneerde vice-admiraal jhr. G. L. Schorer, voorzitter van de commissien tot het examineeren van officie ren en adelborsten; tot leden: de kapt.-ter-zee C. J. baron van Asbeck, commandant van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord; de off. van adm. der 1ste kl. M. J. C. Klaassen, geplaatst bij 't Kon. Instituut, voornoemd; de heer ir. A. Slingervoet Ramondt, leeraar bij het Kon. Instituut, voornoemd; de heer mr. J. P. van der Helm, rector van het R.K. gymnasium te Rotterdam; tot plaatsvervangende leden: de officier van administratie der 1ste kl. H. J. G. van Giessen, geplaatst bij het Kon. Instituut voornoemd; de officier van administratie der lste klasse J. J. van Houten, geplaatst te 's-Gravenhage; de heer dr. W. Schmitz, leeraar bij het R.K. gymnasium te Rotterdam; tot secretaris, aan de commissie toegevoegd: de luit.-ter-zee der 2de kl. J. van Staveren, ge plaatst te 's-Gravenhage. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactiej Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) EERE WIEN EERE TOEKOMT Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van een afbeelding op de fotopagina in het avondblad va de „Telegraaf" van 22 Juni j.1., voorstellende het reddings toestel waarmede 33 leden van de bemanning van de gezonken Amerikaansche duikboot „Squalus" zijn gered, verzoekt ondergetee- kende beleefd opname van het volgende.: Toen ik omstreeks 20 jaar geleden geplaatst werd te Vlissingen bij den afbouw van H. Ms. onderzeeboot ,,K IV", kwam ik In nauw con tact met dep, inmiddels overleden, Opzichter der Kon. Marine. J. Overhuis. Deze man, die aan groote ijver en een helder verstand, een zeer practische kijk op de technische vraag stukken paarde, was in het bezit van gede-, tailleerde teekeningen van een reddingkamer, die zeer veel overeenkomst vertoonde met de thans afgebeelde. Het plan voor deze reddingkamer was door Overhuis uitgewerkt en in details zoo nauw keurig uitgevoerd, dat men toen al direct den indruk kreeg, dat redding van de bemanning uit een gezonken duikboot mogelijk moest zijn, indien de ligging van het vaartuig zoo gunstig was, dat de reddingkamer op het hoofdluik aangesloten kon worden. Zelfs waren aan de binnenzijde, over de om trek verdeeld, zitplaatsen voorzien van rie men aangebracht om mogelijk bewustelooze leden van de bemanning der gezonken duik boot vast te binden. Of wijlen Overhuis ooit zijn teekeningen heeft ingezonden aan tot oordeelen bevoegde instanties is mij onbekend, maar wel is het frappant om plm. 20 jaren later te lezen, dat het grootste gedeelte van de equipage van een gezonken duikboot hun leven te danken hebben aan eenzelfde reddingkamer. Zonder tekort te doen aan de geweldige prestatie van de Amerikaansche duikers die dit tot stand brachten, meende ik goed te doen om het eerste streven in die richting van wij len opzichte Overhuis aan de vergetelheid te ontrukken. a DE JONGENS OP DE BOEI. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het gebeurde met de canovaarders, welke Zondag j.1. aan den ver drinkingsdood ontsnapten, zoudt U ons een groot genoege ndoen het navolgende te willen opnemen in Uw blad. Genoemde canovaarders zijn geen leden van H.W.N. Zij leenden van een onzer jongste leden diens cano, welke na het avontuur vrijwel vernield op zijn plaats werd gedeponeerd. Zij namen het recht gebruik te maken van de kleedkamer. Jongere leden worden door het bestuur steeds gewaarschuwd nooit met cano's naar buiten te gaan. Met vriendelijken dank voor de opname, teekenen wij, Hoogachtend, Het Bestuur Watersportver. H.W.N.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6