S^bnuinde teint staat altijd charmant Geweldige brand in Londen De gifgassen aan de Hembrug De dijkbreuk bij het Albertkanaal tiieuuM Subsidie autobusdiensten Uitbreidingsplan Gemeente Texel Cocksdorp Buitengewone vangst Oost Indië Belangrijke Noordzeewedstrijden op komst Voor den politierechter te Alkmaar Ïlieuupï uit Uaè Visscherij tPxihe^4)imWiJ£cA^xiMejr\ „De tweede wereldoorlog potentieel begonnen" Zware straffen voor dienstweigeraars De fraude bij de steunverleening te Weesp Londensche politie vecht met vrouwen huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten, Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. Verpachting Grasgewas op het luchtvaartterrein Bjj het eind van de huurovereenkomst met heer C. de Wit in Maart 1939 kon in ver band met de onderhandelingen met het Depar tement van Defensie geen nieuwe overeen komst meer worden aangegaan, omtrent de verpachting' van het grasgewas van het lucht vaartterrein. Voorloopig nam het gemeente bestuur een afwachtende houding aan. De ont wikkeling van het grasgewas is van dien aard geweest, dat den heer C. de Wit werd toege staan het terrein voor het afkomend hooi te jnaaien. Thans is het tijdstip aangebroken om het nagras te verpachten. B. en W. hebben in den Raad van heden voorgesteld aan den heer C. de Wit het grasgewas van het lan dingsterrein te verpachten voor de som van 250, en de aangrenzende perceelen weiland, groot 2 ha, voor het beweiden van vee voor de som van 75.Beide tot 1 Maart 1940. Voor het vervoeren van brieven en pakket- post tusschen De Cocksdorp en Den Burg via Eierland Oost en Oosterend werd den heer Reuvers jaarlijks 3500 betaald, verminderd met de helft van hetgeen zijn autobusbedrijf bruto meer opleverde dan 2700. Gelet op de bedrijfsuitkomsten wil T.E.S.O. het subsidie hiervoor aan de gemeente ver minderen. In overleg met den exploitant wenscht de gemeente op haar beurt het vast gesteld bedrag te verminderen in dien geest dan inplaats van bovengenoemd bedrag van 2700 overeengekomen wordt, dat hier voor gelezen wordt 2500. Heden is dit onder werp in de raadsvergadering behandeld. In den Raad van heden komt in bespreking een uitbreidingsplan voor deze gemeente. B. en W. vragen hiervoor een crediet van 2500. Een sterk motief voor het doen ontwerpen van uitbreidingsplannen voor de geheele ge meente zien B. en W. in het behoud van de karakteristieke schoonheid van het eiland; dit is niet slechts in het algemeen belang in den ruimsten zin, maar vooral ook ten bate van ingezetenen zelf, omdat het toenemend vreem delingenverkeer vele ingezetenen een bestaan, anderen een niet te versmaden bron van in komsten verschaft. Het bevorderen van de ontwikkeling der eigenaardige dorpen op ka rakteristieke wijze, gepaard met een stelsel matige bebouwing moet dan een eerste ver- eischte worden genoemd. Men heeft zich voor dit doel in verbinding gesteld met den heer Wieger-Bruin, gemeente- bouwkundige te Amsterdam, die ook het bouw plan van De Koog heeft ontworpen, die de totaal onkosten op 2500 begroot. Omdat deze uitgave in dezen tijd voor de gemeente een bezwaar oplevert en de N.V. Tex. Electr. Maatsch. hierbij zeer groote be langen heeft, zijn de Commissarissen bereid deze kosten ten volle voor rekening van de Vennootschap te nemen. Waarom ook wordt voorgesteld aan de afgev. van de Gemeente naar de Alg. Verg. van Aandeelh. van ge noemde Venn. voor dit voorstel van de ge meente te stemmen. Nu de jacht op zeehonden is aangebroken, wordt daar weer druk gebruik van gemaakt. De gebrs. Boon, die gisteren met den heer Van Egmond op jacht gingen, wisten in korten tijd niet minder dan tien van deze, voor de visscherij zoo schadelijke dieren buit te maken. Voorwaar, een prestatie voor den heer Van Egmond, welke deze jacht nog nimmer be oefend had, en die met ieder schot een zeehond wist te schieten. Vischafslag Den HeWer Den Helder, 27 Juni 1939. Aangebracht door korders: S1°"fen Per kg 0.68—0.62 - 0.48—0.45 ejv le soort per kist 7.65—7.00 Schol 2e soort 4.00-2.20 l^ar 2.00—1.00 0t 4.75—4.00 HERDENKING GEVALLEN MARINE VLIEGERS. Batavia. Gisteren zijn op het kerkhof de Bandaneira de slachtoffers, omgekomen bij het ongeluk van een marine-vleigtuig op 16 October 1937, plechtig herdacht. Hierbij waren deputaties van het marine-eskader aanwezig, waarnaast ook vele ingezetenen van Banda neira van hun belagnstelling blijk gaven. De eskadercommandant hield een herdenkings rede en legde een krans namens de marine. Ook van de zijde der bevolKing zijn kransen gelegd. (Aneta). De Kon. Roei- en Zeilvereeniging „De Maas" houdt in samenwerking met de Kon. Ned. Zeil en Roeivereeniging te Amsterdam en de Kon. Marine Jachtclub te Den Helder, eenige be langrijke Noordzeewedstrijden, waarvan de data bepaald zijn op resp. 7 Juli a.s. voor de race Hoek van HollandOstende (70 mijl), 9 Juli voor de race OstendeDover (65 mijl) en 11 Juli voor de slotvaart Dover Den Helder 177 mijl). In aansluiting op deze wedstrijden volgen dan nog op 14 en 15 Juli ter reede van Texel en op de Noordzee internationale, nationale en marine-zeilwedstrijden, uitge schreven door de Kon. Marine Jachtclub. Voor de bezitters onzer groote jachten voor al de wedstrijd is open voor bodems van 2535 en van 3560 voet breken dus be langrijke dagen aan. Het programma met de zeilinstructies is reeds verschenen. In den Nieuwen Waterweg zal worden gestart van Hr. Ms. M. 1. Urk, 26 Juni. Door 5 vaartuigen werd he den aan den Gemeentelijken Vischafslag al hier aangevoerd 180 pond kuilpaling, van 21—90 pond per vaartuig .prijs 20%— 21 ct., en 15 pond lijn- of beugaal, 28—28% ct. per pond. DE KOOY VERSUS URK. En de Urkers wonnen! Zooals wij voorheen al gemeld hebben, zou er sinds geruimen tijd al een voetbalwedstrijd gespeeld worden tusschen de voetbalver. SGO te Urk en het elftal van het vliegkamp De Kooij. Wegens den gespannen toestand kon toen echter de wedstrijd niet gespeeld wor den, aangezien het elftal van De Kooij niet kon komen. Thans wijzigde zich echter den toestand zoo, dat de wedstrijd j.1. Zater dag op het terrein bij de Urkermolen g p werd. Per Enkhuizer boot van 12 uur veerde het Heldersche elftal met no„ i beS"Sr.S. ld. .~n echter den aangenaamsten kant zien, e regenachtig. Toen de wedstrijd echter half 2 begon, was het droog. Gel"kk,,e. het terrein van den regen niet leden. Onder het bijzijn van onS^fn„p,, Ajs sonen werd de wedstrijd aa"g pf rdekoo- scheidsrechter fungeerde de heer £a™t£e per uit Den Helder. Aanvankelijk nam Kooi met 1—0 de leiding; de ruststan echter 2-1 voor SGO. Wegens den beperkten tijd werd er bij de rust dadehjk gewsseW, omreden het spel om 3 uur m ld en Hoewel door De Kooi best weJ P sp0rt deze vereeniging ook op het ge kQn de zeer goede capaciteiten bezit, -en De overwinning toch met ge„b 2 voor s.G.O. te wedstrijd eindigde met 3 Uitgeleide gedaan door vrienden en ken sen ti Urk, vertrok het geMlsaha%™fcen. Urkerboot om half 4 weer naal Urk was Zoowel voor SGO als voor ge voor het een aangename dag (wij h°P d De Kooi) waarom een „tot weerziens toegeroepen. Geen versch brood, dan speel ik op m'n poot! De heer Th. Sch. van beroep broodbakker te Den Helder was te laat. Reeds had de Officier van Justitie de zaak voorgedragen, reeds waren eenige getuigen gehoord, toen verdachte binnenkwam. „Waar komt u zoo laat vandaan?" vroeg de president, Mr. Ledeboer. „De bus was aan den laten kant," veront schuldigde zich verd. „Maar u behoort om 11 uur in het gebouw aanwezig te zijn, daar heeft u voor te zor gen," was de repliek van den president. Toen kregen we de zaak opnieuw te hoo- ren. Verdachte stond in hooger beroep terecht van een vonnis van den Helderschen kanton rechter, waarbij hij was veroordeeld tot 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis wegens het afleveren van brood, hetwelk den avond van tevoren na 8 uur 's avonds was gebakken en den volgenden morgen opgewarmd, waarna hij het om 9.25 uur aan een zijner cliënten had afgeleverd. Zulks was geschied op 24 Februari van dit jaar. Verdachte ontkende het ten laste gelegde, wèl had hij versch brood in z'n mand gehad, maar had dit niet afgeleverd. De eerste get. die gehoord werd was den agent uit Den Helder A. C. v. B. Deze ver telde, dat verd. het brood had neergelegd in een houten uitbouwtje voor een huis. De Officier van Justitie wilde van get. weten, hoe hij geconstateerd had, dat het versch brood was Get.: Dat heb ik niet kunnen constateeren, want zoodra verd. me zag aankomen, pakte hij het brood op en ging er mee vandoor. Wel heb ik geconstateerd, dat er versch brood in z'n mand was. Bovendien heeft verd. er kend, dat hij in dat uitbouwtje versch brood had neergelegd. Kun je dan zien, of het brood versch of oudbakken is? vraagt mr. v. d. Feen de Lille. De getuige antwoordde hierop ontkennend, maar ruiken kan hij het wel. Dat is zoo aldus mr. Ledeboer je krijgt dan zoo'n lekkeren geur in je neus! De agent L. G. uit Den Helder, die met z'n collega het feit had geconstateerd, wierp geen nieuw licht op de zaak. Mej H. B. te Den Helder, als derde getuige o-ehoord, zeide, dat zij tusschen half tien en half elf altijd een brood in het uitbouwtje vond. Was de bakker gewend daar altijd een versch brood neer te leggen?, wilde de presi dent weten. Neen niet altijd, zeide get. Maar als ik versch 'brood krijg, dan speel ik op m'n poot. De Officier van Justitie requisitoir nemend, acht het tenlaste gelegde wettig en overtui gend bewezen. De man is in den val geloopen en toen de agenten kwamen, nam hij het brood op en vertrok zoo spoedig hij kon. Vast staat, dat verd. om 9.15 uur versch brood in z'n mand had. Dat is bovendien ook door verd erkend. De Officier meent, dat de Hel dersche Kantonrechter zeer clement is ge weest door zich te bepalen tot 25— boete, sub. 25 dagen. Verdachte interrumpeert. Mr. v. d. Fais de Lille: Ik vraag U niets; ik ben nu aan het woord. In Januari, aldus vervolgde de Officier, heeft deze verdachte ook al een overtreding begaan en geen maand daarna doet hij weer. De Officier eischt dan ook bevestiging van het vonnis, met uitzondering van de straf, welke h(j bepaald wenscht te zien op f 50.subs. 50 dagen hechtenis. De verd. blijft vol houden, dat hij het niet heeft gedaan. De agenten hebben onwaarheid ^Dat is een insinuatie, zeide mr. Ledeboer. De uitspraak werd door de Rechtbank paald op heden over acht dagen. STOOMY. MAATSCH. NEDERLAND. Java (u.), 27 Juni te Antwerpen. Joh. v. Oldebarnevelt (u.), 27 Juni te Port Said. Moena 27 Juni van Batavia. Poelau Bras, u., 27 Juni te Londen. Poelau Tello 26 Juni van Batavia. Oranje, 27 Juni van Amsterdam naar Noord zee (op proeftocht). Sembilan (th.), 25 Juni te Belawan. Soemba 27 Juni te Bataiva. Tjikandi, u., 26 Juni Gibraltar gep. KON NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Agamemnon, 27 Juni te Patras. Alkmaar, 27 Juni te Amsterdam. Aurora, 26 Juni van Piraeus. Barneveld, 26 Juni te Valparaiso. Bennekom, 24 Juni van Paita. Berenice, 26 Juni van Dubrovnik. Doros, jass. 26 Juni 19 u. Brunsbuttel. Ganymedes, 26 Juni van Tunis. Hebe, 27 Juni te Amsterdam. Irene, 26 Juni van Trapani. Iris, 27 Juni te Amsterdam. Luna, 25 Juni te New York. Pluto, 27 Juni te Amsterdam. Pygmalion, pass. 27 Juni Lydd. Tiberius, pass. 27 Juni Finisterre. Vesta 26 Juni 110 m Z. v. Land's End. Van Rensselaer, 26 Juni van Curagao. Vulcanus, 26 Juni van Palermo. KON PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Boissevain, 26 Juni van Shanghai. Nieuw Holland, 26 Juni van Brisbane. Siberoet, 24 Juni van Bangkok. Stagen, 25 Juni te Soerabaja. Straat Soenda, 26 Juni van Singapore. Tegelberg, 24 Juni van Mauritius. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk, 24 Juni van New Orleans. Spaarndam, 25 Juni te New Orleans. Veendam, 25 Juni op 360 mijl W.Z.W. van Valentia. Statendam wordt 29 Juni te Plymouth verw. Volendam 27 Juni te New York. JAVA—NEW-YORK LIJN. Alcinous, 24 Juni van New York. Kota Pinang 27 Juni v. Sabang. Tawali 26 Juni v. Batavia. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisadane, 26 Juni te Shanghai. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Hoegh Silverlight, 25 Juni van Singapore. Silverbelle, 24 Juni te Manilla. Silveray, 27 Juni van Bombay. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo, u., 27 Juni van Tanger. Indrapoera (th.), 29 Juni 7 u. v.m. te Mar- seille verwacht. Kota Baroe (u.), pass. 27 Juni Kaap Bon. Kota Gede, 26 Juni van Batavia. Palembang (th.), pass. 26 Juni Ouessant. Sibajak (u.), 27 Juni te Singapore. Weltevreden (th.), pass. 27 Juni Gibraltar. STOOMVAART MIJ OCEA.AN, Achilles 26 Juni v. Yokohama. Eurymedon, 24 Juni van Batavia. Earpedon, 25 Juni van Shanghai. Zuiderkerk, u„ 27 Juni van Dairen. EMZETCO LIJN. Jonge Elisabeth, 26 Juni te Madeira. KON. HOLL. LOYD. Eemland 25 Juni te Hamburg. Montferland, u., 26 Juni te Montevideo. VEREEN1GDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAfrika Lijn). Bloemfontein (th.), 26 Juni van Port Said. Boschfontein (u.), 26 Juni te Port Natal. Heemskerk (th.), 27 Juni van Gibraltar. Meliskerk, 27 Juni te Rotterdam. Springfontein (th.), 26 Juni van Beira. (HollandAustralië Lijn). Arendskerk (u.), 26 Juni van Antwerpen. Meerkerk (th.), 26 Juni van Le Verdon. (HollandBr.-Indië Lijn). Hoogkerk, 27 Juni te Rotterdam. (HollandOost-Azië Lijn). Abbekerk (th.), 27 Juni te Antwerpen. Serooskerk (th.), 23 Juni van Penang. Acht groote pakhuizen in de asch gelegd. Alle beschikbare brandweermateriaal van de Londensche County Council is gisteravond uitgerukt tot bestrijding van een geweldigen brand, die in het hart van de City was uitgebroken in een uil vijf verdiepingen bestaand pakhuis op den hoek van de Barbican en de New Zealand Avenue, op een steenworp afstand van het Metrostation van Aldersgate. Geweldige watermassa's werden in het vuur geslingerd, dat reeds spoedig acht groo te pakhuizen ha aangetast, waarvan er vier al spoedig uitgebrand waren. In kor ten tijd stond het water een voet hoog in de Aldersgatestreet. Groote vlammen sloegen van gebouw naar gebouw over, terwijl een zware rookmassa tot hoog boven de City opsteeg. Het postkantoor in Barbican zelfs werd bedreigd door het voortvrctende vuur. Tot negen uur gisteravond was niet bekend of ook menschenlevens verloren zijn gegaan. Toen het vuur uitbrak bevonden zich on geveer 100 mannen en vrouwen in de ver schillende gebouwen. Velen slaagden er in over de daken te vluchten. Schade een millioen pond. Men vreest dat de groote brand een scha de zal aanrichten, die tot een millioen pond sterling zal stijgen. Een honderdtal brand spuiten van allerlei soort met in het geheel 100 brandweerlieden, waren ter bestrijding van de vuurzee naar de brandende gebouwen gedirigeerd, het grootste aantal, dat ooit in Londen voor de bestrijding van èèn brand gebruikt is. Voorts zijn brandweren buiten de County Council gewaarschuwd zich ge reed te houden, wanneer het noodig mocht zijn elders in het district een brand te hlus- schen, aangezien de brandweer van de Coun ty Council alle materiaal in dienst gesteld had van den strijd tegen dezen brand. De activiteit der kwaadaardige gassen kon niet vooruit worden geneutraliseerd. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Sleen l>etreffende de besmetting met gifgas van arbeiders bij het verrichten van werk zaamheden op de terreinen van de Artille rieinrichtingen aan de llemhrug heeft de minister van Defensie het volgende geant woord: Bij het verrichten van graafwerk in Mei 1.1. op een gedeelte van het terrein der artillerie-inrichtingen aan de Hembrug zijn negen werk lieden en hun baas, die in dienst van een aannemersfirma waren, in aanraking gekomen met resten van chemicaliën. Deze chemicaliën be vatten mosterdgas, welke stof tot de „gifgassen" moet wordefi. gerekend. Zes werklieden hebben hun werkzaam heden moeten staken, van wie "vijf thuis onder doktersbehandeling kwamen, terwijl voor den zesde verpleging in het ziekenhuis gewcnscht werd geacht. Het bekomen let sel van laatstbedoelde bestaat uit een aan tal blaren op verschillende .deelen van het lichaam en moet als ernstig worden be schouwd. Zijn huidige toestand is intus- schen gunstig te noemen. In hoeverre de aandoening tot stoornis van blijvenden aard zal leiden, is thans nog niet te zeggen. De overige drie werklieden en de werkbaas wer-, den in loopende behandeling genomen bij den geneeskundigen dienst van de fabriek. Be-halve de in het ziekenhuis opgenomen arbeider zijn thans nog 2 arbeiders onder geneeskundige behandeling; de overige getroffenen zijn allen hersteld en hebben 't werk hervat. Op deskundige wijze „begraven". De hierboven bedoelde chemicaliën waren een vijftal maanden geleden op deskundige wijze, volgens de hiervoor gebruikelijke methode, na voorlichting en onder toezicht van chemici op een daartoe uitgekozen plaats, welke zoowel van het eigenlijke fabrieksterrein als van de verdere omge ving door een hek was afgesloten, ter neil- traliseering begraven, in de vaste overtui ging der deskundigen, dat ze aldus in kor ten tijd hun activiteit zouden verliezen. De gesteldheid dezer chemicaliën maak te het practisch onmogelijk de activiteit vooraf te neutraliseeren. Het ongeval moet worden toegeschreven aan een samenloop van omstandigheden, waarvoor geen personen kunnen worden aansprakelijk gesteld. Van verzuim kan hier niet gesproken worden. De deskundigen staan voor een nieuw feit, n.i. dat de activiteit dezer in den grond begraven chemicaliën na ruim vijf maanden nog niet geheel verdwenen was. De noodige maatregelen zijn getroffen, om dergelijke ongevallen in de toekomst zooveel mogelijk te voorkomen. Het gevaar geweken Gisterochtend stond het vak van het Al bertkanaal tusschen de sluizen van Hasselt en Diepenbeek, waar gisteren de dijk is be zweken, vrijwel droog. Het water was slechts 20 tot 30 centimeter hoog. Het water, dat de weiden overstroomd had, is door de Demer vveggcloopen. De minister van Open-bare Werken, Van- derpoorten, is op de plaats van de dijkbreuk aangekomen. Ook de staf van de genietroe pen is aanwezig. In tegenstelling tot zekere geruchten wordt verklaard, dat buiten Ir. Cogan geen men- schen om het leven zijn gekomen. De scha de aan het kanaal is tot het vak in kwes tie beperkt gebleven. Volgens het Hsbl. zal de regeering in de ramp van Hasselt naar alle waarschijnlijk heid geen aanleiding zal vinden om de of ficieele opening van het Albert Kanaal en de onthulling van het standbeeld van Ko ning Albert uit te stellen. Indien dit juist blijkt te zijn, zal de internationale tentoon stelling te Luik dus op 30 Juli a.s. het schouwtooneel worden van de symbolische inwijding van het nieuwe kanaal Antwer penLuik. Prol. Goudriaan dringt aan op economie bij het vervoerswezen. Op het Congres van den Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland, dat heden te Bot terdam. o.m. in tegenwoordigheid van burge meester Oud, geopend is, hield de directeur der Ned. Spoorwegen, prof. Goudliaan, een rede, waarin hij zeide, dyt do Ned. Spoorwe gen bereid zijn tot 'elke bedrijfsinkrimping, die de economie van het geheele Nederland- schc vervoerapparaat kan dienen. Maar dit standpunt sluit in zich, aldus spr., dat zij niet kan deelnemen aan vormen van samen werking, die de economie van het vervoer apparaat zullen schaden in plaats van bevor deren. Wij hebben in Nederland een langdurige periode van hoogst ernstige werkloosheid achter den rug. Spr. ziet nu echter het oogen blik met rasschc schreden naderen, waarop zij het niet' voorgoed, dan toch voor een zekere periode er een schaarschte aan ar beidskrachten in Nederland zal ontstaan in plaats van teveel. De tweede wereldoorlog is reeds potentieel begonnen. De hittere ernst van dezen tijd legt ons dus den plicht op, aldus prof. Goudriaan. met alle kracht te streven naar de grootste economie en alle kleine belangentegenstel lingen ondergeschikt te maken aan het groo te nationale belang. Twee jaar geëischt. Voor liet Hoog Militair Gerechtshof had den eenige jongelieden zich wegens dienst weigering te verantwoorden. De eerste, de 19-jarige J. J. B., gedeti neerd, was als gewoon dienstplichtig sol daat ingedeeld bij het 21stP regiment infan terie te Amersfoort Hij had daar op 17 April echter, zich beroepende op Godswoord „Gij zult niet dooden geweigerd de uni form aan te trekken. De krijgsraad veroor deelde hem wegens dienstweigering tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventief, doch zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Berorp op de dienstweigerings- wet die de mogelijkheid laat om in een anderen tak van staatsdienst zijn plicht jegens de gemeenschap te vervullen had hij niet willen doen. Thans verlangde hi' liet oordeel van het Hoog Militair Gerechtshof. Deze jongeman, die op de Groen van Prinstererschool zijn vooropleiding had gehad, antwoordde ont kennend op de vraag van den president, of hij zich dan niet moreel verplicht achtte, den staat, die de Christelijke scholen steunt, en derhalve ook zijn opleiding in belang rijke mate had mede-bekostigd, eenigen contradienst te bewijzen. De president slaagde er niet in den jongeman duidelijk te maken, dat naar zijn meening naast Gods woord de slaat zekere rechten kan doen gelden en plichten kan opleggen. De advocaat-fiscaal vroeg bevestiging van het vonnis van den krijgsraad, doch met verzwaring van de straw tot twee jaren. Een ander was de 19-jarige Ft. H. H die wegens soortgelijke weigering bij het le re giment infanterie te Assen door den krijgs raad tot eenzelfde straf was veroordeeld. Hier vroeg de advocaat-fiscaal strafver- zwaring tot 2% jaar. De Amsterdamsche rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak tegen een geschorsten hoofdambtenaar van de gemeente Weesp, die onlangs heeft moeten terechtstaan wegens fraude bij de steun verleening aldaar. De rechtbank heeft den man we gens frauduleuze handelingen ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden, met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 250 guldon, sub sidiair dertig dagen rechtenis. De rechtbank overwoog bij het bepalen van de straf dat de gepleegde feiten zeer ernst is zijn. doch dat verdachte goon per soonlijk voordeel heeft gehad bij zijn on rechtmatige handelingen. Hii heeft slechts de bevoordeeling van de gemeente, ten koste van het rijk, op het oog gehad. Het gemeentebestuur gaat in deze, aldus de rechtbank, niet geheel vrij uit, daar hij in gebreke is gehlevpn bij het vereischte toezicht, waardoor het plegen van onrecht matige handelingen in de hand is gewerkt. De Officier van Justitie had in zijn re quisitoir een gevangenisstraf voor den tijd van tien maanden geëischt. Botsinqen in East End. Gisterochtend hebben eenige honderden huurders van arbeidershuizen in East End, voornamelijk vrouwen, een waren veldslag geleverd met een aantal politiemannen. Se dert een twintigtal weken waren de bewo ners in „huurstaking" gegaan om te pro testeeren tegen de huren, welke volgens hen te hoog waren. Toen gisterochtend de deurwaarders kwa men om hen uit de huizen te zetten von den dezen de deuren gesloten en gebarrica deerd. De deurwaarders riepen de politie te hulp en een vijftigtal agenten kwam in auto's. Zij moesten de huizen als het ware belegeren en slag leveren tegen de bewo ners, waarbij vooral de vrouwen zich ver weerden en een regen van projectielen op de politie deden neerkomen. Een politieman moest naar een ziekenhuis worden vervoerd Hij werd gewond door een groot blok beton, dat hem tegen de zijde was gegooid. Ideaal en Werkelijkheid, door Aldous Huxley. Uitgeverij Contact, Amster dam. Gebonden 3.90. De bekende Engelsche schrijver Huxley tracht in dit boek een weg te vinden en te wjjzen om, vooral in deze veelbewogen en duistere tijd, te komen tot een juiste voor stelling van goed en kwaad en daardoor tot een zuivere levensrichting, zoowel in het par ticuliere, als in het politieke en economische leven. Een groot deel van het boek omvat, zooals de schrijver het noemt, een lijst van politieke, economische en opvoedkundige re cepten voor de organisatie van industriën, gemeenten en vereenigingen. Ter illustreering geeft hij ook „recepten voor onvruchtbaar ide alisme en voor de manier waarop de weg naar de hel met goede voornemens geplaveid kan worden." Zeer juist is zjjn uitbeelding o.a. van het wezen van revoluties en van den modernen oorlog en wat hij schrijft over opvoedin» en onderwijs is zeer belangrijk. Zeer bijzonder, zelfs gewaagde stellingen waarmede een ieder het niet voetstoots eens zal zjjn, worden in dit boek verkondigd, maar op een wijze, waaruit duidelijk t'.ijkt de ernst, waarmede door den schrijver getracht is. die stellingen te doorvorschen en aar de werke lijkheid te toetsen en ook blijkt ei uit zijn vas te overtuiging, dat de mensch. door te stre ven naar geestelijke gemeenschap met de hoogste werkelijkheid tenslotte een niveau be reikt. wel niet voor volmaaktheid, maar dan toch van een beter inzicht in goed er. kwaad, waardoor voorkomen wordt dat men het goedé wil en het kwade doet en een practische mo raliteit verkregen wordt die zoowel op gees telijk als lichamelijk gebied den cb^en mensch vervult.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7