Wij lazen voor GEBAKKEN MilüKlEa EM Pi OLIFANTS MANNEN SUN LICHT ZEEP Zenuwpatiënt werpt met zoutzuur \j\V^ vaart uit Radioprogramma rflotam: TOMATENSLA //eLü// touncl' uJaï/j/Je EDGAR RICE BURROUGHS Dr. Colijns arbeid in beeld Uit de Pers van heden Kokend water over het lichaam GEBAKKEN DOOR 63. Hopende Tarzans gunst te winnen om hem daarna te vergiftigen, zond Alextar een edelman om hem te halen. Maar toen de edel man de hal in kwam, riep hij uit„Hier is Tarzan al De aapman had zijn horde door de poort, die hij had geopend, toen hij uit zijn cel was ontsnapt, naar het paleis geleid. De koning keerde zich om en wilde vluchten. To- mos eveneens. Maar met één enkele sprong was Tarzan het vertrek door en greep hen beet. Niemand trok zijn zwaard om de tyran- nen te verdedigen. Alextar, verschrikt, viel op zijn knieën en smeekte om zijn leven. „Ik zal U Uw vrijheid geven, geld en alles wat U wilt „Ik heb mijn vrijheid en aan geld heb ik geen behoefte", antwoordde Tarzan. „Wat wilt U dan, wat wilt U met mij doen vroeg de koning angstig. „Ik zal U niets doen. Wat Uw volk met U wil doen, gaat mij niet aan. Maar als zij Thudos geen ko- KLASSENSTRIJD WORDT OUDER- WETSCH. Klassenstrijd is ouderwetsch, is de kern van een betoog van „De Nederlandsche Werkgever" en van de A.R. Standaard, als zij het feit memoreeren, dat werkgevers te genwoordig nogal eens worden uitgenoo- digd om op vergaderingen van werknemers te spreken. „b Nederl. Werkgever" is getroffen door het ieit, dat op een jaarvergadering van den atholieken arbeidersvakbond in de metaalindustrie een tweetal werkgevers, de heeren Goedkoop en Bekkers, het woord kwamen voeren. De A. R. „Standaard" merkt op, dat ook op samenkomsten van protestantsche vak organisaties reeds meermalen patroons als sprekers optraden, een verheugend symp toom van betere verstandhouding. De sociale verhoudingen ontwikkelen zich ten onzent op rustige wijze. Stakingen en uitsluitingen komen in de laatste jaren steeds minder voor. De gedachte der be drijfsorganisatie groeit. Het streven naar samenwerking tusschen werkgevers en ar beiders vindt al meer sympathie. Zelfs in den kring van ondernemers, die nog vrij sterk den invloed ondergaan van liberaal- individualistische denkbeelden. De Christelijk-Sociale beweging heeft van meet af, evenals de Roomsch-katholieke so ciale actie, voor overleg en samenwerking het pleit gevoerd. En hun arbeid heeft vrucht gedragen. Zoowel de klassenstrijd gedachte als liet liberale individualisme zijn teruggedrongen. De Christelijke organisaties hebben in menig bedrijf een invloed uitge oefend, die ver uitgaat boven hun getal sterkte. De ontwikkeling der verhoudingen toont ook duidelijk aan, dat het „isolement" der Christelijk-georganiseerden niet een losla ten van het geheel beteekent. Integendeel: men wil juist door de principieele kracht, der .eigen zelfstandige organisatie, invloed ten goede op de geheele bedrijfsgeinecn- sciiap uitoefenen, eindigt het blad. NOGMAALS DE TARIEFWET. De „N.R.Ct.", nog altijd in kennelijke ver ontwaardiging over de „protectionistische overrompeling", bevatte op 18 Juni een ser moen aan het adres der Regeering, zegt de Maasbode (r.k.) Zij herinnert eraan, vroe ger te hebben geschreven, dat er groote kans scheen te bestaan, dat de Regeering weldra een noodwetje zou indienen om voor dezen keer den in de Tarief machtigingswet be paalden termijn van 6 maanden, waarbin- nen een voorloopig bij Kon. Besluit inge voerd nieuw tarief op wettelijke basis moet komen te rusten, te verlengen. Zij klaagt er vervolgens over, dat de M. v. A. op het dato 23 Mei verschenen Voor loopig Verslag over het Tariefwetsontwerp nog niet verschenen is. Wij gelooven, vervolgt het R.K. orgaan, dat het laatste verwijt niet redelijk is. Het Voorloopig Verslag op de Tariefwet is zeer lijvig: het telt ruim 40 foliovellen. Men mag niet klagen, dat de Regeering: voor de be antwoording van zulk een lijvig verslag meer dan een maand noodig heeft. Ten minste als men prijs stelt op een serieuse beantwoording van de ernstige beschouwin gen in het V.V., waarop de Kamer zelf ook een week of zes heeft gewerkt. Zeer bepaald onredelijk lijkt ons de eer ste klacht van onze liberale collega. De zes maanden zijn niet door de Regee ring vastgesteld. Zij zijn op initiatief van jhr. De Geer in de wet gekomen, ondanks de waarschuwing van de Regcering, dat de procedure niet in zes maanden kon afloo- pcn. Dat dit laatste inderdaad niet blijkt tc kunnen, mag men toch de Regeering niet euvel duiden. Broeder van den geneeskundi gen dienst te Amsterdam ge troffen. Een broeder van den geneeskundigen dienst te Amsterdam heeft gistermorgen wel een buitengewoon onaangename erva ring opgedaan. Een vrouw, die overge bracht moest worden, naar paviljoen 3 van het Wil'helmina-gasthuis, was hierdoor zoo in woede ontstoken, dat zij den broeder een ffeschje zoutzuur in het gezicht heeft geworpen, met het gevolg, dat de man ernstige brandwonden heeft opgeloopen. Gelukkig bleken de oogen gespaard te zijn, zoodat dit onaangename incident geen blij vende gevolgen zal hebben. De broeder kon na behandeld te zijn naar zijn woning te- rugkeeren. De vrouw, dié veel achter den rug heeft, was den laatsten tijd dermate overspannen, dat zij de buren overlast be zorgde, terwijl zij zelf, onverschillig ge worden, in vervuilden toestand verkeerde, zoodat ingrijpen noodzakelijk was. Zij had haar woning in de Conradstraat als toe vluchtsoord voor allerlei klein vee en vo gels van diverse pluimage opengesteld. FEUILLETON. Ethel M Del 50. Maar in het portaal bleef ze stilstaan. Reu ben Starks pet hing aan een haak boven zijn oude oliejas en Sybil móest eranar kijken, hoewel ze ervan huiverde. Dan drong een gemurmel van stemmen tot hen door uit de huiskamer en met een blik op haar metgezel ging ze verder. Ze klopte en duwde de deur open. De betrekkelijk kleine kamer was vol menschen. Een inspecteur en een agent zaten bij de tafel tegenover de deur en om hen heen stonden de beide Prawles, Belinda, wier blond haar er erg verward uitzag: Joe Muster klaarblijkelijk als begeleider van Belinda en Julie, doodsbleek. Micky liep op den achter grond heen en weer en sloeg met schuwe oogen de gebeurtenissen gade. Lord Telford keek onderzoekend rond alsof hij naar iemand zocht en richtte zich vervol gens met een uitdrukking van verlichting op zijn gezicht tot den inspecteur. Ik ben Lord Telford. Ik hoop, dat u geen bezwaar hebt tegen onze aanwezigheid. Deze dame is de dochter van den dominee en ze dacht misschien Miss Stark op een of andere manier van dienst te kunnen zijn. De inspecteur groette met grimmigen eer bied. Uw lordschap is welkom, zei hij en de dame ook. Ik ben juist bezig een voorloopig onderzoek in te stellen aangaande deze zaak. Als u misschien het lijk wilt zien mylord, het is in de keuken tot er een ambu lancewagen komt. De stoel, waarin de over ledene den dood vond, moet natuurlijk onaan geroerd gelaten worden, tot het onderzoek beëindigd is. Dat begrijp ik, stemde Lord Telford ln. Ik heb geen verlangen het lijk te zien. Mag ik vragen, hoe ver u met het onderzoek gevorderd bent? Ik ben juist bezig uit te vinden hoe het mes in de leuning van den stoel is gekomen. Het is een gewoon tafelmes, maar het was scherp geslepen en het kan daar niet bij toe val gekomen zijn. Juffrouw Prawle vertelt me, dat ze sinds eenigen tijd een mes heeft gemist, maar ze kan niet zeggen, wanneer ze het voor het eerst miste. Miss Stark heeft me juist verteld, dat het mes in haar bezit was en ik probeer van haar te weten te ko men, waarvoor ze het wegnam. Juist! zei Lord Telford ernstig. Goeden morgen Miss Stark. Julie herkende hem met verbazing. Ze fluisterde een nau welijks hoorbaar antwoord. Hij ging naast haar staan, terwijl Emily's schrille stem het verhaal vervolgde. Dat is krek wat ik ook wel eens zou willen weten. Waarvoor nam ze het weg. En waarvoor hield ze het al dien tijd verborgen... de doerak! Wilt u zich kalm houden, beval de inspecteur. Miss Stark, u bent de eenige, die deze vraag beantwoorden kunt. U zegt, dat u het mes had? Ja antwoordde Julie zacht, ik had het in mijn kamer. Waarvoor? Na een oogenblik aarzelen zei ze: Ik was bang, dat ik aangevallen zou worden. Door wien? vroeg de inspecteur, terwijl hij een snelle notitie maakte. Door den schipper. Uw vader? Ze knikte. Ja mijn vader. Hij was een beetje driftig, hè was gevaarlijk, als hij dronken was. Micky schoot plotseling uit zijn hoek naar voren en zei met een stem, bijna even schril als die van Emily: Hij heeft haar eens een verschrikkelijk pak ransel gegeven, in specteur. Toen heeft ze het mes weggenomen Ze heeft het me laten zien en ze zei, dat ze hem ermee vermoorden zou en mij ook, als ik mijn mond niet hield. Maar dat kan ze nou niet meer doen, want ze heeft het mes niet meer. Hou jij je mond! beval de inspec teur. Hij keek Julie scherp aan, die bij de uitbarsting van den jongen nog bleeker was geworden. Nou Miss Stark, luistert u naar mij en pas op, wat u zegt. Waar ver borg u dit mes? Onder mijn kussen, zei Julie. Haar lip pen trilden. Kabinet schenkt hem een tegel tableau. De leden van het kabfnét en hunne da mes hebben zich, met oud-minister de Wil de, vereenigd aan een diner, dat aan dr. Colijn ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag door zijn ambtgenoot en werd aangeboden. Het diner werd gehouden in het Palace-Hotel op Scheveningen en droeg een geheel intiem karakter. Dr. Colijn ontving ten geschenke een te geltableau, uitgevoerd in Delftsch blauw door de Porseleyne Fles, voorstellende het Binnenhof en daar omheen de ingangen van de acht departementen, welke dr. Co lijn vast of ad interim heeft beheerd. De randversiering bestaat uit egelantieren, ter wijl boven het Binnenhof het Nederland sche wapen en inschrift met datum zijn aangebracht. Kindje aan de gevolgen over leden. Bij de familie U. te Heerlerheide is een tragisch ongeluk gebeurd, waarvan het jongste kindje liet slachtoffer is-geworden. Het kindje, zestien maanden oud, is in een onbewaakt oogenblik in de nabijheid van het fornuis gekomen, waarop een ketel met water stond te koken. Het trok aan den ketel en kreeg den inhoud over het, lichaam. Overdekt met brandwonden werd het kindje opgenomen. Later is het aan de gevolgen overleden. DONDERDAG 29 JUNI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. 8.009.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Carillonbespeling. 12.30 KRO-orkest (1.15—1.30 Gramofoonmu ziek). 2.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.45 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 NCRV-Harmonie-orkest (opn.) en gra mofoonmuziek 6.30 Berichten). 7.00 Berichten. 7.10 Journalistiek overzicht. 7.40 Gramofoonmuziek. 7.457.55 Causerie „Verwachtingen en zor gen der Oecumenische beweging". 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Christl. Oratoriumvereeniging „Stem en Snaren" en solisten. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek (10.4511.00 Gym nastiekles), ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 m. AVRO-Uitzending. 8,00 Orgelspel. 8.15 Berichten. 8.17 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Omroeporkest en solist. 12.30 AVRO-Amusementsorkest. 1.00 Accordeonensemble „The Broadway Se- renaders". 2.45 Declamatie. 3.10 AVRO-Aeolianorkest (opn.). 3.45 Berichten). 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. ning maken zijn ze „dwazen Het volk riep om Thudos. Alextar werd lijkbleek. Met een vlugge beweging deed hij een stap achteruit en trok zijn zwaard. Nu was het met zijn heerschappij gedaan. Wanhoop en woede te gen den man, die de oorzaak van zijn onder- gang was, overvielen hem. j' Zcejo huLpt udjA eJU\ TULOUJL, ti j iL'CxRtvv?j< tvp kut ae^vv- jij <JujO Cjoat mij-Wcj&tJLjci/Uw, wuu. EIK NOOIT ZEEP VAIM ONBEKENDE HERKOMST OP HET BLIKJE VELERLEI KNAX-RECEPTEN VERKRIJGBAAR IN BLIKJES VAN 5 EN 10 STUKS U.K.28-04Ü9A 4.30 Reportages. 5.00 Jeugdhalfuur. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solisten. 6.28 Berichten. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 AVRO-Meisjeskoor en orgelspel. 7.40 Causerie „Curagao". 8.00 Berichten ANP, radiojournaal, mededee» lingen. 8.20 Stafmuziek van het 6e Regiment Infan terie. 9.00 Declamatie. 9.45 Omroeporkest, mannenkoor „Kunst naar Kracht" en solist. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dance» Band. 11.4012.00 Orgelspel (opn.). Hij schreef het in zijn notitieboekje. U hebt het nooit ergens voor gebruikt? Nee nooit. U bewaarde het om in geval van nood te gebruiken? vroeg de inspecteur met een zweem van ironie in zijn stem. Om te gebruiken, wanneer ik aangeval len zou worden. Op dit oogenblik was er eenig geluid bij de deur en de inspecteur fronste, maar de deur bleef aan staan en er kwam niemand binnen. Hij richtte zich weer tot Julie. Denkt u goed na, voor u de vraag, die ik u ga stel len, beantwoordt! Dit mes, dat u onder uw kussen bewaarde, hebt u het gisteren om een of andere reden te voorschijn gehaald? Een trilling ging door Julie en Lord Tel ford legde een kalmeerende hand op haar schouder. Ze maakte een lichte beweging naar hem toe, alsof ze bescherming zocht, terwijl ze antwoordde: Ik haalde het te voor schijn... ja gistermiddag, voor ik uitging. Juist! En waarom deed u dat? Er kwam een opgejaagde uitdrukking in Julie's groote oogen. Omdat hij me kwaad wou doen, flui sterde ze. Had u woorden met hem? Ze knikte. Ja, hij was boos op me. Ik had wat kleeren gekocht en ik wou niet zeg gen, wie me het geld ervoor gegeven had. Mijn gift vroeg Lord Telford. Ze knikte weer. Ja. Hij dacht, dat ik ze van iemand anders had gekregen. Dat verwondert me niets, merkte Be linda op, scherp en minachtend. De inspecteur keek haar nadenkend aan. Hij kende Belinda en vond haar niet onaar dig. Hij besloot evenwel zich niet door haar te laten afleiden. Hij was dus boos? Zoo? En wat deed hij Volgde hij u in uw kamer Nee. Julie hijgde een beetje. Ik dacht, dat hij het doen zou, maar h(j kwam niet. En op dat moment haalde u het mes te voorschijn Ja, fluisterde Juli. Nou, wat heb ik gezegd? zei Emily. Ik spreek met Miss Stark, zei de in specteur. Kunt u me verteilen, wat daar na gebeurde? Ik geloof, dat ik flauw viel, zei Julie. De inspecteur keek ongeloovig. Dus u kunt niet zeggen, wat er gebeurde? Ze aarzelde. Jawel, zei ze eindelijk. Ik kwam weer bij en toen was hij uitgegaan. En ik ging ook uit. Nam u het mes mee? Nee, zei ze flauwtjes. U liet het op het bed liggen? Ik denk het wel. Pah! - zei Emily luid en wraakzuchtig. De inspecteur sloeg er geen acht op. Hij keek Julie doordringend aan. En toen u terug kwam, was het weg? Ja. Had u het weer onder het kussen gelegd Ze schudde het hoofd. Ik weet het niet. Ik had nogal haast. Misschien heb ik het wel op het bed laten liggen. En waar ging u naar toe? Weer aarzelde ze, maar na een lichten druk van Lord Telford's hand antwoordde ze: Ik ging thee drinken aan boord van de „Circe" met Mr. Britton. Hij is de man met wien ze verloofd is, verduidelijkte Lord Telford. Juist! zei de inspecteur. En ging hij later met u terug? Ja. Jullie sprak nu beslister. Maar hij kwam niet binnen. Ik zei hem bij de deur goeden nacht en ging meteen naar boven. Hoe laat was dat? Ik denk ongeveer negen uur, antwoord de Julie. Vóór kapitein Stark terugkwam? O, veel eerder, snibde Emily. ik heb zelf den schipper hooren thuiskomen tegen een uur of elf. Peter kan dat getuigen. De inspecteur bleef Julie onderzoekend aan kijken. U kwam dus voor kapitein Stark thuis? ondervroeg hij haar. Ja, zei Julie. En u ging meteen naar uw kamer vervolgde hij. Miste u toen het mes? Nee, ik dacht er niet aan. Ik merkte het pas, toen de kapitein thuis kwam. Toen voel de ik ernaar... omdat ik bang was, dat hij naar boven zou komen... en de deur kon niet op slot En kwam hij naar boven? Nee. Hij moet meteen naar het observa torium gegaan zijn. ooserva- Ze huiverde. Haar groote oogen hadden in het witte gezicht een uitdrukking van angst en tegelijk iets smeekends. De inspecteur zette zijn notities voort. De agent had, evenals hij, gedurende het onder zoek aanteekeningen gemaakt. Er viel een klemmende stilte in de kamer, Emily keek kwaadaardig naar Julie, terwijl Peter met zijn voeten schuifelde en zijn keel schraapte. Sybil stond naast Belinda en zei half-luid: 1 Nog niet veel overtuigends tot nu toe. Wie be wijst, dat het hetzelfde mes is? Belinda schokte met haar schouders. Er zit hier meer achter dan u weet, Miss Tred- ville, zei ze. Waar is de Circe-man... Rolfe Britton? vroeg Sybil. Belinda gooide haar hoofd achterover. Hij doet wijs, als hij zich hier buiten houdt, antwoordde ze. Sybil keerde zich van haar af. Ze keek naar Julie met een machteloos gevoel. Een afschu welijke twijfel begon zich van haar meester te maken. Ze was gekomen met de bedoeling om Julie's partij te kiezen en haar met alle kracht te verdedigen. Maar er was iets in de houding van het meisje, dat verdediging onmogelijk maakte. Ze zag, dat Lord Telford dit ook had opgemerkt. Zijn gezicht getuigde van ernstig medelijden, maar ook hij scheen het onvermij delijke af te wachten. Hij deed geen poging om tusschen beide te komen. De stilte duurde voort, onderbroken alleen door het lawaaiig tikken van een goedkoops klok op den schoorsteenmantel. Het groezelig vertrek begon te lijken op een gruwelkamer. De beide politiemannen krabbel den haastig en bestudeerden hun aanteekenin gen. Micky hield zich schuil in een hoek achter Emily. Zoo nu en dan loerde hij om haar heen en vertrok zijn gezicht in een aapachtige grijns en dan dook hij weer weg. De inspecteur keek op van zijn notitieboekje. Er was dreiging in die stille kamer. Joe Muster hikte zenuwachtig en kuchte. De inspecteur schraapte zijn keel en zei dan kort en officieel: Miss Stark, het spijt me, maar ik moet u vragen met me mee te gaan voor een verder onderzoek. Wilt u zoo goed zijn u gereed te maken, terwijl ik een auto laat komen Rekent u erop, dat u misschien ge durende den nacht zult worden vastgehouden. (Wordt vervolgd-)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8