Sportfestijn zonder weerga KLEEDING HERMAN NYPELS' KLEEDINGMAGAZIJNEN ABONNEMENTS- Zeemacht wint ten tweede male van de Landmacht Vrijdag 30 Juni 1939 Tweede Blad f £tad&nieuwj Wieringerwaard zegeviert bij de Prins Bernhard-estafette PHuurman winnaar van den individueelen loop De Prins Bernhard-estafette \U// Zóó zon zóó regen dat beteekent zomer-rheumatiek Het slot van onze Vierdaagsche De verjaardag van den Prins SNEL en GOED 36 jaar trouwen dienst Een jongen vischte Kamer van Koophandel gemakkelijk en in het bereik van iedereen DEN HELDER 29 Juni 1939, de dag waarop Prins Bernliard geboren werd, tevens voor Den Helder de dag, waarop de jaarlijksche estafetteloop, ingesteld destijds door P.P., thans voortgezet doorJH. A. V., gehouden wordt. En .ook ditmaal de dag, waar op liet Marine-Sanatoriumfonds, met genoegen zal terugzien, in verband met de overgroote belangstelling, die bestond voor den uitgeschreven wedstrijd tus- sehen de vertegenwoordigende elftallen der Zee- en landmacht. Ruim 3000 menschen, een aantal, dat beide groote voetbalvereenigingen in lang niet bij elkaar hebben gezien, waren er getuige van, hoe de vertegenwoordigers der Zeemacht ten tweeden male over hun collega's der Land macht zegevierden. Maar laten we er direct aan toevoegen: het is hun lang niet zoo ge makkelijk afgegaan als de eerste maal, toen de Landmacht voor de rust als het ware over rompeld werd en in de tweede helft mocht probeeren een hopelooze 41 achterstand in te loopen. Ditmaal lieten de oranjetruien zich niet in de luren leggen, met als gevolg, dat we een zeldzaam spannenden wedstrijd toe zien kregen, die ook rijk was aan tal van momenten, waarop fraai voetbal -werd ver toond. Voor de rust de Marine. Het merkwaardige van het geval is, dat we den wedstrijd feitelijk in twee deelen kun nen verdeelen. Voor de rust namelijk had de Zeemacht een dermate overwicht, waaraan de wind tusschen twee haakjes ook niet vreemd was, dat de 10 voorsprong, die dit elftal met de pauze had, in het geheel niet onver diend kon worden genoemd. In de tweede helft de Landmacht. Maar in de tweede helft waren de bordjes verhangen. Met verbeten gezichten begonnen Pino c.s., nu ook gesteund door den wind, den Marine-doelman te belagen. En nu was het op haar beurt de Zeemacht, die, vooral het laatste kwartier, met man en macht haar kleine voorsprong moest verdedigen. De ge lijkmaker, die dank zij fraai werk der Marine verdediging uitbleef, zou toen zeker niet on verwachts gekomen zijn, laat staan niet ver diend. Het verloop. De wedstrijd zelf was, zooals gemeld, uiterst spannend, hetgeen al dadelijk na den aanvang bleek, toen de Marine zoo gevaar lijk voor het Landmacht-doel opereerde, dat het een wonder was, dat niet dadelijk na het begin een doelpunt te noteeren was. Want na eenig terrein-verkennen, was er plotseling een verrassend doorzetten van Pirard, dat Dissel in de gelegenheid stelde een fraaien voorzet te geven, die door den toesnellenden van Tongeren... tegen de paal werd gekopt. Het was een geluk voor de Landmacht, in die periode, dat het schieten van Spierenburg c.s. nog niet zuiver gericht was, want nu bleef het bij een aantal schoten, die of te hoog of net naast gingen. Zeemacht neemt de leiding. Maar dit steeds aangroeiende overwicht kon niet zonder doelpunten blijven, dat voelde een ieder wel aan. En dat doel punt kwam dan ook. Na pl.m. 20 min. spelen maakte Goesten den bal op prach tige manier vrij, en zijn lagen voorzet, werd door Heijneker op fraaie wijze al vallende langs Duijveman gekopt. Een mooi doelpunt; Even reageerde Landmacht fel, zelfs kwamen ze tegen den wind in even in den aanval, doch ook hier was 't schot nog hopeloos zoek. Wel waren er fraaie staaltjes van individueel spel, doch het verband, dat we in den tegen Helder en H.R.C. wel aantroffen, was nog niet in die mate aanwezig, dat de Marine-ver dediging op ernstige wijze in het nauw ge bracht kon worden. Nu brachten ze het niet verder dan een hevige schermutseling, waarbij de bal tot driemaal toe werd ingeschoten, maar even- zoovele malen een been of een keeper op zijn weg vond. Dan is aan den anderen kant Pirard weer doorgebroken, doch zijn harde schot wordt door keeper Duijveman op kranige wijze ge stopt. En deze doorbraak zou het sein zijn tot een hernieuwd offensief der Marine-menschen, een offensief, dat alleen onderbroken werd door een goed doorzetten van De Boer, die Lagerweij een juweeltje van een kans gaf om den gelijkmaker te scoren, maar wiens schot faalde hopeloos. Meteen hierna was v. Tongeren alweer on gelukkig, toen ten tweeden male. nu een schot, de paal een hindernis vormde voor een doelpunt van zijn voet. Zoo brak de rust aan met een verdiende 10 voorsprong der Marine. In de tweede helft zou, zoo was de algemeene verwachting, de Landmacht wel de bordjes verhangen. Maar aanvankelijk leek het er heelemaal niet op. want nauwelijks was weer afgetrapt of Pirard had er voor gezorgd, dat zijn ploeg een 2 0 voorsprong had. Dissel was met den bal aan den haal gegaan. Z\jn duel met Pater kwam den Landmacht-speler op een corner te staan. Goed zweefde de bal voor het doel, waar Pirard hoog opspringend met een mag- nificken kopbal ervoor zorgde, dat de bal via den paal in het net verdween. Nog even bleef de Zeemacht domineeren, maar toen eenmaal de oranjehemden zich over dezen tegenslag hadden heen gezet, be gon eindelijk de motor op volle toeren te loopen bij hen. Maar eerst had Duijveman daarvoor nog door tijdig uitloopen, een alleen op hem aanstormende Pirard, den bal moeten ontnemen. Toen keerde het getij. Langzaam maar zeker trok de Marine zich terug in de ver dediging, en... dat was noodig ook, want het aanvalsquintet der Landmacht begon zich steeds meer te roeren. Het wordt twee-één. Piet de Boer, Pino, ze werkten als paarden en na 25 minuten spelen zou hun zwoegen beloond worden. Eerstgenoemde was met den bal geheel naar rechts af gedwaald, waarvandaan hij onverwachts een voorzet gaf, die op fraaie wijze door den snel tocgeloopen Lagerweij langs den verbluften Smerecnik werd gekopt! (2—1). Dit doelpunt, dat eensklaps aan de oranje hemden weer visioenen voortooverde, van ge lijk spelen en misschien nog wel meer, werkte dan ook op hen, als de bekende lap op den even bekenden stier. Hartstochtelijk werden beide elftallen door hun supporters aangemoedigd en scheids rechter Mutters moest al zijn kunnen toonen om alle twee en twintig spelers in toom te houden. Een enkele maal was er nog wel eens een aanval van de Marine, die echter lang niet van gevaar ontbloot was dan, getuige de ko gel, die Pirard bij een van deze aanvallen af vuurde en den schuiver van Spierenburg, die maar net voorlangs het doel uitging. Tot tweemaal toe zorgde Pino voor een heftige schermutseling, waarbij even zooveel malen doelman Smericnik zijn klasse toonde en met den bal als overwinnaar uit het strijd perk trad. Doch deze gevechten voor het M.-doel zou den niet de grootste sensatie vormen van den wedstrijd. Dat was wel even later, vlak voor het einde reeds, toen Pino na handig Bakker te zijn gepasseerd, een trekballetje gaf aan de Boer, die zoo'n kogel laste, dat ieder reeds voor een doelpunt juichte. Doch een der backs stompte met een sierlijke be weging nog net over het doel heen. Penalty! Het werd de juichkreet van de Landmacht, die den gelijkmaker reeds rook. Maar de heer Mutt.er besliste anders, en gaf den straf schop niet aan zijn discipelen. Nog gaf Landmacht den moed niet op, maar alles wat Marine was, stond voor het doel om den bal de andere richting op te schoppen, zoodat het voor de Oranjehemden een hopeloos geval was. Zeemacht doelpunt voor de derde maal. Een minuut voor tijd viel de definitieve be slissing, want van het opdringen der land- macht-verdediging maakte Dissel gebruik om een corner te forceeren. Even fraai als zijn vorigen, kwam ook nu deze corner voor het doel, waar alweer met een kopbal Keijneker ten derde male den bal in het net deponeerde. Zoo kwam het einde met een geflatteerde 31 zege der vertegenwoordigers der Zee macht. Laten we hopen, dat het niet de laat ste wedstrijd tusschen deze twee ploegen is geweest. De prijsuitreiking. Het zou onbillijk zijn om niet even de mu ziekkorpsen van Hr. Ms. Tromp en van het 21ste regiment een pluim te geven voor de wijze waarop we in de pauze op een pittig stukje marschmuziek werden vergast. Na afloop van den wedstrijd vond de prijs uitreiking plaats, die verricht werd door Kolonel Hendrikse, de chef van het Marine- Hospitaal, die met een toepasselijk woordje de prijzen aan de winnaars en ook aan de ver liezers overreikte. Eveneens kregen de scheidsrechter en de grensrechters een aar dig herinneringsspeldje, terwijl aan het slot nog de prijsuitreiking plaats vond van de winter-voetbal-competitie van de Kon. Ma rine, waaronder we hier de prijswinnaars laten volgen: le prijs: De Kooij. 2e prijs: Marinekazerne. 3e prijs: Schorpioen 1. 4e prijs: Schorpioen 2. 5e prijs: Marine-Hospitaal. 6e prijs: Adelborsten. Ook de scheidsrechters, die den geheelen winter, ervoor gezorgd hadden, dat er goede leiding was bij deze wedstrijden kregen een herinnering in ontvangst te nemen. Zoo kwam omstreeks kwart over negen het einde van deze uiterst geslaagde ontmoe ting van Leger en Vloot. Zij nog vermeld, dat diverse hooge Marine- autoriteiten, waaronder Schout bij Nacht Jolles en Kapt. der Marns. v. Rijn, alsmede den Burgemeester, door hun aanwezigheid blijk gaven van hun belangstelling. Onmiddellijk hierna werd aan de buitenzijde van het Helder-terrein, dat door de Vereeni- ging .Helder" voor den wedstrijd Zeemacht- Landmacht geheel belangeloos ter beschikking van het M.S.F. was gesteld, alles in gereedheid gebracht voor een grootsche gebeurtenis op athletiekgebied hier in Den Helder, de Prins Bernhard estafette, met daaraan tevens ver bonden een individueele loop, die een 20-tal deelnemers aan den start zag verschijnen. De individueele loop. Met dezen individueelen loop werd omstreeks half tien begonnen. Een compacte menschenmassa sloeg het ver trek gade, en we kunnen haast met zekerheid zeggen, dat nog nimmer zoo'n belangstelling betoond is voor een athletiekgebeurtenis als nu in dit geval. Het moet dan ook een groote voldoening voor het nijvere H.A.V.-bestuur geweest zijn, op deze manier hun harden voor bereidingsarbeid hier ter plaatse beloond te zien. Moge de H.A.V., die toch zoo heel veel doet voor de athletiek hier ter plaatse, zich in die belangstelling blijven verheugen! Onmiddellijk na den start dan in de 2200 m loop voor individueelen namen Filipse en B. Sanekes de leiding, maar reeds bij de Gladio- lenstraat werd dit tweetal gepasseerd door den uiteindelijken overwinnaar, P. Huurman, die toen nog op den voet gevolgd werd door K. Retz van Zeemacht. Als derde kwam op de Prof. Blokstraat F. Verfaille opzetten, maar deze kon toch niet verhinderen, dat de twee eerstgenoemde loopers hun voorsprong ver grootten tot pl.m. een 70 meters. In het Timorpark sloeg eindelijk P. Huur man zijn slag. Plotseling versnelde hij het tempo, en dit was den zich zoo kranig geweerd hebbenden Retz te machtig. Langzaam maar zeker viel hij terug, en Verfaille, die zijn kans op de tweede plaats aanwezig zag, zette de tanden nog eens extra op elkaar, en smaakte op den Linieweg het genoegen Retz in te halen, r jnder tegenstand gaf deze zich, blijkbaar te vermoeid door zijn inspannende werk in het begin van den strijd, de tweede plaats gewon nen, zoodat Verfaille als tweede eindigde. P. Huurman ging als eerste door de finish met zeker wel 60 tot 70 meter voorsprong op no. 2. Een fraaie prestatie van dezen H.A.V.-er. Moge deze prestatie een stimulans voor hem zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan, wie weet hoe ver hij het nog schopt. De estafette. Om kwart voor tien volgde tenslotte als slot van dezen prachtig geslaagden sportavond de strijd om den wisselbeker, die beschikbaar is gesteld voor den winanar van de Prins Bern hard estafette. Tien ploegen hadden ingeschre ven, waaronder een gerenommeerd zestal van de V.V. „Wieringerwaard". Het was de eerste looper van deze ploeg dan ook, die onmiddellijk de leiding nam, en met een tien meter voorsprong op de Adelborsten en R.H.B.S. het stokje aan den tweeden looper overgaf. Deze, Klaas Schenk, vergrootte den voorsprong der roodbroeken nog meer, en toen hun derde looper aan bod kwam, was deze minstens 25 meter voor op no. 2. Om deze plaats voerden alsnog de Adelborsten en de R.H.B.S. een geduchten strijd met de H.A.V. als vierde. De derde en vierde looper derW.w. stelden echter eenigszins teleur, met als ge volg, dat plotseling de spanning terugkeerde, R.H.B.S. en Adelborsten liepen al meer en meer in, en op de Timorlaan liepen alle drie ploegen vrijwel gelijk. Een heftige strijd ontspon zich nu; de vijfde man der R.H.B.S. kon het tempo niet meer volhouden en viel eenigszins terug. De Adel borsten daarentegen hielden mooi stand en zelfs gelukte het aan hun laatsten man om vlak voor den Linieweg de leiding over te nemen. Maar de laatste W.W. man Blok bleek een goede reserve te bezitten. In den bocht van den LiniewegMiddenweg zette hij er zoo'n sprint in, dat de Adelborst het niet meer bij kon houden en met een 10 meter voorsprong ging de v.v. Wieringerwaard door de finish. De prijsuitreiking. Het was reeds over tien, toen Burgemeester Ritmeester met een toepasselijk speechje de overwinnaars gelukkig maakte met de hen toekomende prijzen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Individueelen loop: 1. P. Huurman, 7 min. 50.7 sec. 2. F. Verfaille, 8 min. 8.6 sec. 3. K. Retz, 8 min. 14 sec. 4. De Jong, 8 min 19.8 sec. Prins Bernhard estafette: 1. Wieringerwaard, 5 min. 58.4 sec. 2. Adelborsten, 6 min. 2 sec. 3. R.H.B.S., 6 min. 8 sec. 4. H.A.V., 6 min. 18.6 sec. Een woord van lof komt tenslotte de H.A.V. zeker toe voor de wijze, waarop alles geregeld was, iets wat de Burgemeester trouwens bij de prijsuitreiking ook al opmerkte. Laten we met den heer Ritmeester hopen, dat de vol gende maal het parcours met medewerking van B. en W. zoodanig gekozen kan worden, dat het nog meer overzichtelijker is dan het nu het geval was. Die zomersche warmte is goed voor Uw rheumatiek maar die warmte heeft zijn ge vaarlijke kanten. Uw huid wordt extra ge voelig door warmte en transplreeren en het geringste tochtje kan U felle pijnen bezorgen. Maak toch een einde aan die ellende! Doe zooals tienduizenden oud-rheumatieklijders, die Kruschen namen en nu van hun pijn ver lost zijn. Kruschen zal U helpen. Het bestrijdt Uw kwaal in de oorzaak zelf: het overtollig urinezuur, dat zich in Uw lichaam heeft op gehoopt. Kruschen spoort lever, nieren en ingewanden aan, waardoor het schadelijk te veel aan zuur beter uit Uw organisme gefil terd wordt. Het geregeld gebruik van de „da- gelijksche dosis" zal dan ook Uw pijn minder en minder doen worden tot die geheel ver dwijnt. Koop morgen een flacon Kruschen; U zult Uw heele verdere leven dat besluit zegenen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opgericht 1756, .(Adv.) Gisterenavond om half twaalf is de bus met excursisten Den Helder binnengerold, met 30 inzittenden, die zich uitgekeken hadden aan het schoon, dat Nederland biedt en die uitgelachen waren van het plezier, dat de deelnemers onderling hebben gehad. Wat is er die vier dagen éen plezier ge weest en wat is er veel moois gezien! De laatste dag is tot het laatste uur uitgebuit. Toen we gisterenmorgen, onder uitstekende weersomstandigheden, van „Berg en Dal" wegreden en de prachtige tocht via Nijmegen en Arnhem maakten, heeft hef heele gezelschap zich onderweg in een van de groote kersenboomgaarden tegoed ge daan. Hoe gezellig was het, de kersen zoo van den boom te verorberen, onder het groene dak van de boomen zelf, die in eindelooze rijen in het land van Maas en Waal met hun kostelijke vruchten staan. Het bezoek aan Ouwehands dierenpark werd eveneens door zonnig weer begunstigd. De buitjes, die gisteren vielen, vingen we in hoofdzaak op, toen we in de bus zaten. Als slot van den dag werd nog gereden naar Apeldoorn, waar het feest in den Julianatoren werd voortgezet. En toen we daarna naar Hilversum reden, door de bosschen en de hei, toen viel de slotmaaltijd in Gooiland erin als zoete koek. Ons gezelschap was stil van de pracht van dit hotel. De heer Kruk bracht hier een woord van dank, namens alle deelnemers, aan de Heldersche Courant en aan de leiding en met warmte prees hij het initiatief voor deze uitstapjes, die steeds meer deelnemers trekken. Hij beval de belangen van de Courant en de zaak hartelijk aan. En toen ging het op huis aan, met een hart vol prettige herinneringen aan vier feestelijke dagen, waarin zelfseen huwelijk gesloten werd. Ook buiten de sportfeesten, welke gisteren avond in onze stad gehouden zijn, stond de Donderdag in het teeken van een feestdag. Er werd. zeer druk gevlagd. En dat niet alleen in de hoofdstraten, doch minstens even in tensief in de buitenwijken. Het was een recht feestelijk gezicht, het vele dundoek in den stijven wind te zien wapperen. Des.morgens marcheerde de marine: om 11 uur trok een troep, bestaande uit het corps adelborsten en de opleidingen van de Marine kazerne (behalve de mariniers) met de Staf- muziek door de stad en jong en oud liep mee op de vroolijke klanken van de muziek. Er werd prima gemarcheerd en dat is al tijd iets wat de Nieuwedieper hoogelijk weet te waardeeren. De militaire marsch bracht stemming in de stad, die door de bevolking kennelijk op prijs gesteld werd. Des avonds vond een concert van de Oranje-Harmonie-kapel in het Julianapark plaats ,dat een dankbaar gehoor vond, hoe wel een groot publiek uiteraard naar de Sportlaan getrokken was. Des middags en des avonds had al het overheidspersoneel vrij. Toen domineerde in de stad de marine-braniekraag en tot laat was er een „Zondagsche" drukte, welke door het uitstekende weer nog gestimuleerd werd. gaat samen per ESON A (AUTO- en BOOTDIENSTEN Adj. Kuysten ontvangt de zilveren medaille. Plechtigheid op Erf prins. Gisterenmorgen om 10 uur vond op de binnenplaats van Fort Erfprins de plech tige uitreiking plaats van de zilveren me daille, voor 36-jarigen trouwen dienst, aan adjudant A. P. Kuysten, vuurwerker bij de kust-artillerie. Onder de aanwezigen bevond zich een groot aantal officieren en onderofficieren der verschillende wapens. Troepen waren rondom opgesteld. Na de inspectie door majoor Doorman, had de eigenlijke plechtigheid plaats. Toespraak Majoor Doorman. Majoor Doorman sprak alvorens de medaille hem op de borst werd gespeld enkele woorden tot den jubilaris en zijn familie, die eveneens de plechtigheid bijwoonde. Het was majoor Doorman een groot genoegen adjudant Kuys ten de medaille op de borst te kunnen beves tigen. tigen. Deze dag was een dag van groot kaliber, maar dat niet alleen, ook van kleiner kaliber, omdat deze dag tevens de verjaardag van adjudant Kuysten is, een wel toevallige samen loop. Het is 36 jaar geleden, dat de heer Kuysten bij de Instructie-Compagnie te Schoonhoven dienst nam. Spr. sprak de hoop uit, dat adj. Kuysten nog vele jaren in gezondheid en opgewekt- zijn taak zou vervullen, tot heil van het korps en tot heil van het vaderland. Na deze woorden spelde hij den jubilaris de medaille op de borst. Adj. Van Domburg sprak namens het D.M.L. Namens het D.M.L. sprak Adj. Van Dom burg. hoofdvuurwerker in de werkplaatsen aan de Hembrug een kort, maar kernachtig woord tot adj. Kuysten, f'SS*} Voor kuipbaden: Vakken van 3 K.G. 45 ets. (Verkrijgbaar bij Apothekers en erkende drogisten). N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKEIO En kreeg het hengelhaakje in z'n lip. Gistermiddag was de jeugdige Jan Riede- man uit de Oranjestraat bezig met hengelen in de Binnenhaven, toen hij op een gegeven oogenblik op een dusdanige wijze hengel en snoer op den wal zwaaide, dat het haakje van de lijn in z'n lip vloog. Aan consternatie na tuurlijk geen gebrek en direct waren velen aawezig om met goeden raad en bijstand Jan te helpen. Een der aanwezigen sneed de lijn door, waarna Jan Zwart, die met een fiets present was, het slachtoffer achterop nam en naar het Hospitaal vervoerde. Hier haalde men het haakje uit de lip, hetgeen natuurlijk nogal een pijnlijke geschiedenis was. Een goe de waarschuwing voor een volgende maal. Van 1 Juli a.s. af tot en met 14 Juli liggen op den afdeeling Algemeene Zaken Secretarie ter inzage voor belangstellenden de voorloo- pig vastgestelde lijsten van de kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in N.- Hollandsch Noorderkwartier. Voorwaarden worden gaarne franco toegezonden Défilé. Terwijl de muziek speelde, boden officieren en onderofficieren hun gelukwenschen aan. Na deze plechtigheid vond een défilé plaats van troepen, door muziek voorafgegaan, voor het aanwezige officierencorps. In de cantine. Deze officieele plechtigheden werden ge volgd door een meer intieme samenkomst in de cantine, waar Adj. Rietmulder namens de onderofficieren een woord tot den jubilaris richtte en o.m. zeide, dat adjudant Kuysten met onverdroten ijver en volle toewijding zijn werk heeft gedaan, daarbij geleid door een hooger beginsel. Hij wist, dat zijn taak hem opgelegd was door God. Uit naam der onderofficieren biedt hij adj. Kuysten een fraaie rooktafel, mevrouw Kuysten een bouquet rose anjers aan. Ontroerd dankt adjudant Kuysten allen, die medegewerkt hebben om dezen dag tot een feestdag te maken. WIENS HOND? Op den Zeedijk werd een losloopende hond door een personenauto aangereden. Met een gekneusden poot werd het dier naar het bu reau overgebracht. Den auto-bestuurder treft geen schuld. De eigenaar van het beest, een groot model Fox, kan hem aan het politiebureau b^komej).

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5