EM PI ©yijWffi' Oplossing raadsel vorige week R-uiM-o-ehje 10 -t«- H MM* za 16 sa ZS i (HT - 36 99" satr - 31 KMhr ■113 159 {fao-a Z51 EDGAR RICE BURROUGHS 9 BtAte ionqenA en ntaAjeA,! Dit wordt nu werkelijk ons laatste bab beltje voor twee maanden. Vandaag is het 1 Juli en dus gaat de zomervacantie in en het is eerst 1 September voordat we de pen weer opgrijpen om elkaar te vertellen, hoe fijn het wel geweest is in de maanden van zon en vacantie, van uitgaan en spelen. Ik hoop, dat jullie een fijne vacantie hebt, één waarin je uitsluitend plezier hebt, waarin je bruinbakt en waarin je zoveel gezondheid opdoet, dat je de wintermaanden met ge noegen op school werkt en met prachtige rapporten thuis komt en natuurlijk over vliegt naar de andere klas. De taart is voor het laatst van de zomer gewonnen door: BEPPIE VINK, Steengracht 3. Als de vacantie voor jou nu nog niet goed begint, dan weet ik het niet, Beppie. Wat een boffer. Smul er maar lekker van. Hendrik Molenaar, Inderdaad, Henk, het besluit van jou was goed, het raadsel was in orde en het is dus nu alleen nog maar jammer, dat je de taart niet gewon nen hebt. Een volgende keer in dat opzicht meer geluk. Marietje Weeda, 't Spijt me voor je, Marietje, dat je die teleurstelling hebt, maar als je op school je best gedaan hebt en met goede rapporten thuis kwam, dan heb je jezelf toch ook helemaal niets te verwijten. En... je bent nog jong. 't Is aan een kant niet erg, dat je nog een jaar moet overdoen, het komt jc studie straks ten goede. Jan Koomen. Wat een prettig vooruit zicht, Jan, dat schoolreisje. Jullie zijn nog al wat van plan die 14e Juli. En een fijne combinatie: een autotocht, een boottocht, Rijksmuseum, Schiphol en als slot... de speeltuin. Ik hoop, dat de zon schijnt die dag. George Veer. Jullie lopen allemaal met vacantieplannen rond. Jij gaat, als je het op school goed gemaakt hebt, naar Haarlem, George. Nu, dat is fijn. Haarlem is een prachtige stad, tenminste de buitenwijken en er is een omgeving, waarvan je wel veer tien weken inplaats van veertien dagen kunt genieten. Dus doe nog maar flink je best op school. Ik zal het leul£ vinden een ansichtkaart van je te ontvangen. 3Iary Jurg. Ja, als je eens een paar dagen weg geweest bent, Mary, dan waar deer je het, dat we hier zo'n prachtige ge legenheid hebben om te zwemmen en te ge nieten van het water. Woensdag, op een tocht door Limburg, zag ik een stuk of vier kinderen rondplassen in een kom water, zo groot als een badkuip. Dat missen ze toch maar in die mooie omgeving. Geniet maar veel van de zee deze zomer. Annie te Brugge. Ja, natuurlijk mag je meedoen, Annie, maar je komt net als mostert na de maaltijd. We gaan nu twee maanden van elkaar af en dan vrees ik, dat jÜ wel niet meer schrijft.. Of wel?? Marietje Verbeek. Dat kattenconcert kan ik tot m'n spijt niet opnemen, Marietje, het is als rijm niet goed. Wat een gezellige „beestenboel" is het bij jullie thuis. Weet je wel, dat de directeur van Ouwehand's dierenpark ook met huisvee begonnen is? Wie weet hoe het met jullie gaat. Misschien lopen over een paar jaar ook de leeuwen in jullie park. R. S.? Wie was dat luierende vriendje in de Donkere Duinen? Met September je naam voluit schrijven, hoor. Piet Oorburg. Dat is een leuke dag geweest, Piet, die tocht met je vader naar de Wieringermeerpolder. Het zou goed zijn, als al m'n vriendjes en vriendinnetjes daar eens een bezoek brachten, want het is wat interessant, dat „aan de zee ontworstelde" land te zien. Kees Taffijn. Een gezellige brief heb je me geschreven, Kees. Ik vind het jam mer, dat het je eerste en tevens je laatste is. Zie ik je met September terug? Vroeger verzamelde ik ook wel bladeren, maar ik deed het niet zo netjes als jij, door ze te drogen en op te plakken. Plakzegels heb ik ook veel verzameld, maar postzegels en bonnen niet. Ik zal in het ruilhoekje je bon- nenaanvraag zetten. Rika Koningstein. Ja, ik ben tot nog toe erg gelukkig geweest met de excursies, Rika, en èn wat het weer, èn wat het ge zelschap betreft, 't Was deze vier dagen heel wat minder warm dan toen jou ouders mee waren. We hebben het fijn gehad. Een leuke fietstocht heb je gemaakt. Het is geen wonder, dat er veel meer woonwagens op het kamp stonden, dan een paar weken ge leden. Alle kermisreizigers zijn op Den Hel der aangekomen. Bali, Annie en Cor v. Bijnen. Dat zal fijn zijn als jullie vader terugkomt, drietal. Nu hij zo lang weg is tel je de dagen zeker. Als het vanmiddag geen weer voor strand of de duinen is, kom ik denkelijk met een paar van m'n kinderen wel eens even aan, maar dan zal het toch wel niet voor vijf uur zijn. Blijf er in geen geval voor thuis, hoor, want vast belov.en kan ik het niet. Loeki en Leon v. d. Wal. Ja, dat zijn boffers geweest, die Bali en Annie en Cor, Loeki. Ze zijn inderdaad gelukkiger met het winnen van boeken dan jij en dan heel veel andere vriendjes en vriendinnetjes. Ik hoop, dat jullie een prettige vacantie hebben in Den Haag en dat je vader volgende week weer beter is, want het is niets gedaan zo'n zieke vader. Jongens en meisjes, alle briefjes zijn be antwoord, ik eindig dus. Heel veel genoegen in de komende weken. Ik hoop, dat we elkaar straks weer gezond ontmoeten. I. Parijs Patrijs. II. Sparen doet garen. III. Dolf Wolf "tolf. Goede oplossingen ontvangen vant Bali, Annie en Cor v. Bijnen; Jan Bek; Mary Jurg; Rika en Joop Ras; Tillie en Ellie Bisschop; George Veer; Tini v. Brede- rode; Henny v. Os; Nellie de Langen; Bep pie Vink; Jan Koomen; Marietje Weeda; Leon en Loek v. d. Wal; Hendrik Molenaar; Tineke Klaassen; Marietje Kramer; Neel- tje, Leontine, Frits en Coen Coster; Tea Geus; 1 blanco. WETENSWAARDIGHEDEN. In Sydney in Australië wordt tegenwoor dig aan politieagenten gelegenheid gegeven om goedkoop te leren vliegen. Op die ma nier hoopt men de belangstelling voor de po litie groter te maken en meer mensen ertoe te brengen om agent te worden, want daar is een groot gebrek aan. Zo zal dan op de duur de Australische politie over een eigen luchtvloot beschikken en men gelooft, dat de politie daar veel voordeel van zal heb ben bij vervolgingen en onderzoeken. Bij de mond van de Noorse rivier Nam- sen deden de bewoners van die streek op een morgen een wonderlijke ontdekking. De oever van de rivier schitterde helemaal zilver in het morgenlicht en toen ze gin gen onderzoeken, wat dat was, ontdekten ze, dat het ontelbaar veel haringen waren, die daar op het droge lagen te spartelen. Met schoppen en emmers werden de dieren vlug in manden en in korven gedaan en naar huis gebracht. Maar de vissers, die aan de uitgang van de fjord pp de grote school haringen wacht ten, die volgens hun mening tegelijk met de eb uit de riviermond moest komen, vis ten achter het net. Want dit was een van de weinige keren, dat de haringen „de aan sluiting" gemist hadden. Ze gingen altijd voor de eb weg, maar doof een zware storm kwam de eb deze keer iets vroeger en zo werden de haringen letterlijk droog gelegd! Wie wil er 14 bonnen van Niemeyer en 50 weegschaaltjes ruilen voor 25 bonnen van Hille's album Artis? Kees Taffijn, Dahliastraat 60. Hoe ver kunnen we zien Jullie weten allemaal wel, dat je een gro ter deel van de omtrek kunt overzien, als je op een heuvel klimt. Als de aarde een platte schijf was, zouden we van elke hoog te even ver in het rond kunnen zien. Dat wil zeggen, natuurlijk als de lucht hele maal helder was en als er geen hoge ber gen in ons gezichtsveld stonden. Maar we wonen nu eenmaal niet op een platte schijf, maar op een ronde bol. Daar om maakt het wel een verschil of we ho- richtingen in de omtrek kunnen zien. Als we 50 meter hoog staan, 25 k.m., als we 100 meter hoog staan 36 k.m. en als we op een berg van 5000 meter staan ongeveer 252 k.m. Nu zullen wij wel geen van allen ooit op een hoogte van 5000 meter komen te staan, maar het vergezicht van deze hoogte is toch wel berekend. Bij dit alles hebben we aangenomen, dat er niets in onze gezichtskring ligt, dus geen bergen of wat ook. Dit is de afstand, die we kunnen overzien, als alles helemaal vlak is. Als er nu achter het punt B nog hoge bergen zouden liggen, zouden we de toppen daarvan toch nog kunnen zien, want die toppen steken zover boven het aardop- ger of lager staan. We kunnen allemaal tot de „horizon" zien, en als je denkt, nu zal ik eens naar de horizon toelopen of er naartoe varen, weet je wel, dat die horizon nooit dichterbij komt, maar het is net of de ho rizon verder weggaat, naar mate je zelf dichterbij komt. Dat komt eenvoudig, door dat de horizon de grens aangeeft van wat wij kunnen zien. De horizon is als een cir kel, waarvan Wij zelf het middelpunt zijn. Als we dus een heel grote passen hadden en de punt daarvan bij onszelf zetten en de verste afstand, die we konden zien als straal, zouden we zo een cirkel kunnen trekken, die de horizon vormde. Op de tekening zien jullie dit alles afge beeld. M is het middelpunt van de aarde en A is het punt waar we zelf staan. We staan dus op een heuvel of een berg, want we bevinden ons boven het gladde aardopper vlak. De afstand van A tot het aardopper vlak is h, dat wil dus zeggen de hoogte van de berg waarop we staan. AB is de afstand, die we kunnen overzien en is dus meteen de straal van de cirkel, die door de .horizon gevormd wordt. Nu hebben geleerden de ze verschillende afstanden berekend en ze zijn tot het resultaat gekomen, dat je hier naast in de kleine tabel ziet afgebeeld. Hier zijn namelijk de getallen van h en x ge geven, die bij elkaar horen en we kunnen hierop dus aflezen hoever je kunt zien, als je op een hoogte van 10 meter enz. boven het aardoppervlak staat. Natuurlijk is dit alles berekend voor gewone, normale ogen. Nu zien we dus, dat we van een 10 me ter hoge toren ongeveer II k.m. naar alle pervlak uit, dat ze in onze gezichtslijn val len, terwijl alles wat lager is en bijna niet boven het aardoppervlak uitsteekt, door de ronde vorm van de aarde, aan ons gezicht onttrokken wordt. „WAT HEB JE VANDAAG WEER EEN DORST!" WAT ZAGEN JOOP EN KAREL? Joop en Karei waren twee vrienden. Ze maakten een wandeling, want ze wilden van het mooie weer genieten. Ze kwamen uit de stad en waren echte stadsheertjes, Eerst hadden ze een treintje geromen om een flink eind buiten te komen "n nu wan delden ze dan over prachtige buitenwegen. Maar het is buiten op het land nu eenmaal anders dan in de stad. Ze waren in de stad aan druk verkeer' gewend. Aan veel auto's en trams en zo al meer. Daarom waren ze ook heel verwonderd, ,^;oen er plotseling iets over de weg stak, dat geen tram of auto of iets dergelijks was. Ze wisten niet, dat daar buiten zulken dingen zomaar over straat wandelden! Wat was het nu, dat ze ontmoetten? Ver bind alle cijfers maar eens met elkaar, dan zal je het wel zien! Een bezoek van oom Tom of Een kwajongensstreek Een echo-praatje Allemaal hebben we wel eens een echo gehoord, en misschien zelf het bekende zin netje geroepen: „Wie is de burgemeester van Wezel?" om dan terug te horen: Ezel!". Maar het gebeurt meer dan eens, dat het geluid verschillende keren wordt terugge geven, zodat je een woord of een klank wel vier, vijf maal terug hoort komen. Er zijn verschillende plaatsen op de wereld, waar heel beroemde echo's zijn. Een daarvan is in het Adersbacher Rots gebergte, een gedeelte van het Reuzenge bergte, waar diepe kloven zijn en waar op sommige plaatsen wel 15 of 20 lettergrepen van een zin herhaald worden. Nog geweldiger is de echo bij Roseneath in Argyle in het bergachtige Midden-Schot land. Een liedje, dat op een woudhoorn wordt geblazen en dat 10 noten bevat, wordt door deze echo helemaal teruggege ven. Dan wordt het stil en even later hoor je het melodietje nog twee maal. Bossen en rotsen zijn heel geschikt voor echo-plaatsen, maar de spreker, die de echo wil horen, moet minstens 21 meter van de rotsen en de bosschen af zijn. Want anders vallen de weerkaatste tonen bijna met de oorspronkelijke tonen samen, en kan je maar één, korte echo horen. Als er verscheidene rotswanden in da buurt zijn, die bovendien nog bepaalde hoe ken met elkaar maken en toch ook vrij ver van elkaar afliggen, kan je wel zeker zijn, dat er meer dan één weerkaatsing zal zijn. Zo'n echo is bijvoorbeeld in Milaan in de villa Simonette, waar een woord der tig maal, en als het heel duidelijk en luid is uitgesproken, wel vijftig maal weer kaatst wordt! DOOR 66. De volle maan rees boven de bergen vlak voor Tarzan. Het wilde gebrul van de leeu wen werd luider, weerkaatste in de canyon, waar hij zoo juist vandaan gekomen was en die het „Pad van de krijgers", heette. Nu wist hij zeker, dat de jagende leeuwen van Cathne hem op het spoor waren. Geen be schaafd mens zou de leeuwen aan hun gebrul hebben kunnen tellen, maar voor Tarzan was elk geluid herkenbaar. Hjj wist, dat vijf leeu wen meedogenloos achter hun prooi aanlie pen. Hij versnelde zijn schreden. Hier dreigde gevaar, zelfs voor den machtigen Tarzam, Hg kon niet hopen stand te houden en de over winning te behalen over vijf van zulke gewel dige dieren. En dus rende hij verder, zijn brede borst rees en daalde regelmatig, zijn hartslag was nauwelijks sneller bij deze vlug ge verplaatsing. Maar de wilde, hongerige leeuwen kwamen eveneens snel vooruit. Het was nu de kwestie, wie vlugger zou zijn, Tar zan of de leeuwen. Eindelijk was Tarzan op een halge kilometer afstand van een bos, waar hij in de bomen zou kunnen ontvluch ten. Maar juist toen hij dacht, dat zijn vei ligheid verzekerd was. kwam er een onvoor zien voorval tussenbeide.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11