De kermis s .KRIJNEN JR preblhbeurtetf Aqwida ^IvERUUflRfTlING De Vries, Alk waar Zaterdag 1 Juli 1939 Tweede Blad MadinieuwJ Man in Heldersche Kanaal verdronken Tenniswedstrijden te Huisduinen De verbeteringen van onze haven in zicht Dansgirls op het Wachtschip Marijke" Poffertjes, patioptikums, zuurstokken en snelheid Overigens bescheiden van opzet JAC. DE BOER, Uitbreiding hangar en werkplaatsruimte „De Kooy" en „De Mok BANKETBAKKERIJ i 5 ROOMSOESEN 25 ct. De kermis in het Kegelhuis Langdurige pogingen tot opwekking der levensgeesten baatten niet meer. Een wel zeer tragisch ongeval heeft zich gisteravond te omstreeks 10 uur aan de Kerkgracht voorgedaan. Op dat tijdstip ongeveer naderde uit de Van Speykstraat een wielrijder, die het plan had de Kerk gracht op te rijden. Zooals men weet staat er echter op den hoek Van Speykstraat Kerkgracht in verband met de kermis een tijdelijke verkeerspaal en het is hiertegen dat de man, door onbekende oorzaak, aan reed. Hij moet toen zijn stuur zyn kwjjt geraakt, tengevolge waarvan hij het Ka naal inreed. Enkele omwonenden hoorden in hun woning een luiden plons en^het geroep van „help... help!" Ook zoo de heer Ritsema, die direct naar buiten vloog, en al spoedig begreep wat er aan de hand was. Op dat oogenblik waren er reeds vrij velen aan den wal, maar niemand wist precies waar zich den man bevond en dorst zich in het donkere grachtwater te begeven. Bij Janus Kuiper werd een dreg gehaald, waarna de heer Ritsema het plantsoentje bij het Monument omvloog en met behulp van den heer Louwers en nog enkele anderen, staande in den modder langs den kant, reddingspogin gen in het werk stelde. Al heel spoedig had men verbinding met het slachtoffer. De eerste keer liet de dreg echter los. De tweede maal haakte zij goed vast en was men in staat den drenke ling naar den wal te trekken. Het viel op dat oogenblik niet uit te maken of deze slechts be wusteloos, dan wel reeds overleden was. Op intensieve wijze werd direct aangevan gen met het mogelijk weer opwekken der levensgeesten, onder leiding van dokter Rienks, die als een der eersten present was. Eenige leden der transportcolonne van het Roode Kruis, benevens enkele andere menschen, leverden prima werk, maar men mocht geen succes boeken. Spoedig was ook de Politie-auto aanwezig, waarin het slachtoffer opgenomen werd voor vervoer naar het Marine-Hospitaal. Ook gedurende dit transport ging men door met het opwekken der levensgeesten door middel van kunstmatige ademhaling en het zuurstof apparaat, dit alles echter zonder resultaat. Ongeveer een uur later vernamen wij, dat alle pogingen gefaald hadden en dat de man niet meer bij kennis was kLnnen brengen. Een merkwaardige omstandigheid bij dit tragisch ongeluk is nog het feit, dat het vrij langen tijd duurde, alvorens men wist wie eigenlijk het slachtoffer was. Het had namelijk geen papieren bij zich, waaruit dat op te maken viel. Eerst hedenmorgen vernamen wy den naam van den ongeluk kige. Het is de heer J. van Leeuwen, oud 52 jaar, uit de Walvischstraat (vroeger wonende in de v. d. Hamstraat). Uiteraard woonde een groot publiek op Kerk gracht en Kanaalweg het droeve ongeval mede, zoodat door de politie voor een afzetting ge zorgd moest worden. Vandaag en Zondag worden deze wedstrijden op de bazar van pension „Panorama" ver speeld. De inschrijving voor de twee nummers, n.1. het heeren- en enkelspel en het heeren-dubbel- spel is niet zoo groot als vorig jaar. Wel ge- looven we, dat er evenals vorig jaar weer aar dig en sportief tennisspel te genieten zal zijn. Om de spanning te verhoogen wordt in de winnaars-af deeling (A) onder de drie laatsten en in de verliezers-af deeling (B) onder de vier laatsten een halve competitie gespeeld. In A zal C. de Zeeuw dan waarschijnlijk als vierde man, buiten mededinging, de halve competitie meespelen. Dit meespelen is voor hem een voor oefening in wedstrijd-tennis voor de aanstaande Ned. tenniskampioenschappen van oefenmees- ters. De beslissende partijen worden Zondagmid dag gespeeld. Eventueele belangstellenden heb ben vrije toegang. DE SPORTWEDSTRIJDEN VAN DONDERDAG In het gisteren opgenomen verslag betref fende de sportwedstrijden is een abuis géslo pen. Onze sportverslaggever laat daarin de prijzen uitreiken door kolonel Hendrikse. Be doeld was door den Chef van de interne afdee- ling van het Marine Hospitaal, den officier van gezondheid der le kl. W. Reilingh. De haven van Nieuwediep voldoet reeds lang niet meer aan de eischen, zoo zegt de Minister van Defensie in het ontwerp tot wyziging en verhoo ging van de Defensie-begrooting, waar over wjj in ons nr. van Woensdag reeds een en ander vermeldden. Het binnen- loopen en In mindere mate ook het uit- loopen van de grootere schepen, is in verband met hun afmetingen slechts bij gunstige omstandigheden mogelijk en is dan nog vaak een manoeuvre, die niet zonder risico is. Het in de haven draaien van een kruiser of een flot tieljeleider is niet mogelijk, terwyl dit voor b.v. de nieuwe torpedobootjagers reeds een gevaarlijke manoeuvre is, die slechts onder gunstige omstandigheden is verantwoord. Voor de eenige vloot- basis hier te lande is dit een toestand, die ontoelaatbaar moet worden geacht. In vroeger jaren zijn deze bezwaren ondervangen door de afmetingen der schepen aan te passen aan die van de haven, doch sinds den bouw van de „Java" en de „Sumatra" kon dit be- •sel niet worden gehandhaafd. De consequentie van het grooter worden der schepen dient nu dan ook te worden aanvaard, te weten een behoorlijke ver betering van de haven, waarbij ook in het bestaand gebrek aan ligplaatsen wordt voorzien. Het is voorloopig nog niet te zeggen welk bedrag met deze verbetering zal zijn gemoeid, uiteraard zal met de uiterste zuinigheid dienen te worden gewerkt by het opmaken van een pro ject, waartoe proeven in het waterloop kundig laboratorium te Delft zullen worden genomen. Het gezelschap Snip Snap geeft een voorstelling op H. M. Wacht schip. Wij vernemen dat het door de Marine-auto riteiten goed gevonden is, dat door het gezel schap van Snip Snap, hetwelk van Zondag tot en met a.s. Woensdag optreedt in het Ca sino, een speciale voorstelling gegeven wordt aan boord van H. M. Wachtschip en wel Maandagmiddag om 3 uur. Er zij de aandacht op gevestigd, dat dit een speciale voorstelling wordt, dus niet gelijk aan die van 's avonds. Zoo zal bijvoorbeeld door de 8 dansgirls een in gestudeerd marine-ballet gegeven worden, terwijl de Union Jacks aparte „marine- acrobatiek gedemonstreerd zal worden. Ook muziek zal niet ontbreken, zoodat de marinemannen enkele vroolijke uren te wach ten staan. n Morgenavond in den Volksbond door 't Held. R.-K. Gemengd Tooneelge- zelschap. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer, vestigen wij gaarne de aandacht op het morgenavond in den R.-K. Volksbond op te voeren tooneelstuk „Maryke" door het R.-K. Gemengd Tooneelgezelschap. Men kent de antecedenten van deze tooneel- groep, waarover wij reeds zoo menigmaal in enthousiasté bewoordingen mochten schrijven en het is aan geen twijfel onderhevig, of het ensemble zal met dit vroolijke stuk van Cissy van Marxveld eveneens een succes weten te boeken. APOTHEKEN. Van hedenavond 9 uur tot Maandagavond is alleen geopend de apotheek van D. W. de Bas, Binnenhaven. Van Maandag 3 Juli tot 10 Juli wordt avond en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. HET ELFTAL DER ZEEMACHT, dat Donderdag j.7. met 3—1 over het dito der Landmacht zegevierde. Achterste rij: v.r.n.l. Dissel, Spierenburg, Pirard, Heyneker, v. Tongeren; mid delste rij: de LigtEffcrnGoesten; voorste ry: Buitenhuis, Smerecknic, Bekkeis. HET ELFTAL DER LANDMACHTdat Donderdag j.l. met 31 van dat der Zeemacht verloor. Voorste rij: v.r.n.l. de Jongh, Duyveman, Pater; achterste rij: o.a. v. Dungen, Prins, de Boer, Lagerwey, de Vries. Maandagmorgen wordt de kermis „geopend". Maandagmorgen gaat de zaak draaien. En ze zal blijven draaien tot en met Zondag over een week, waarna de exploitanten de contan ten zullen gaan tellen en nazien of er ditmaal iets voor hen overschiet als de bedrijfskosten en gemeentelijke belasting betaald zijn Het is geen kermis van groot kaliber. Er zijn enkele nieuwe „spellen" gekomen, maar andere, die hier jaar en dag gestaan hebben, missen wij. Het is dan ook zonder zin om te verbloemen dat dit volksvermaak in dalende lijn is en dat, zet deze achteruitgang zich voort, men zich moet realiseeren dat er een tijd zal komen dat we het zonder de kermis zullen moeten doen. Van spel tot spel Op een wandeling, die we gisteren langs het kermisterrein maakten, was daar allereerst op het Stationsplein de draaimolen van A. van Dam, die onze aandacht vroeg. Maandagmor gen worden de eerste ritjes gemaakt en zal jong-Den Helder in de gelegenheid gesteld wor den te constateeren dat de vreugden van het „als-maar-draaien" nog dezelfde zijn als in 1938... in 1937... en daarvoor. Het panopticum In den Prins Hendriklaan bevindt zich voorts een der meest klassieke kermis vermakelijkheden: het panopticum. Wij waren haast vergeten wat een panopticum was en ziedaar:... we hebben er weer een. Men kan er wonderbare dingen aanschou wen; vele generaals en admiraals, Chamber- lain (met parapluie), wijlen Koningin Astrid der Belgen, alle leden uit het Huis van Oranje van Koning Willem I af tot en met Beatrix..., Lindbergh en Haupmann... ja, wie vindt er niet? Naast het panopticum verrijzen tenten van noga en ander snoep. Een enkel spel vraagt nog de aandacht der voorbijgangers en natuur lijk ontbreekt niet de „palingboer", Jacobs. Hij zorgt voor de bekende „hartige beet". Op het Koningsplein ziet men de miniatuur racebaan. Een kleurig apparaat, dat over be langstelling van de jeugd wel niet te klagen zal hebben. Is men uit „geracebaand", dan zijn het weer inrichtingen van zoete waar die het oog min of meer boeien. Loggen... als vanouds Een centrum van kermisvertier vindt men echter eveneens op dit plein en wel op de bovenzaal van café Sanderse, waar zich, zoo als door ons bereids gemeld, Loggen gevestigd heeft. Loggen, die voor het 58ste jaar zijn tenten opgeslagen heeft en die onder anderen naam reeds sedert 1821 Den Helder gedurende de kermis (het was toen nog Bouwkamp) van wafelen en poffertjes voorziet. Vanavond wordt de zaak officieel geopend. Er is een aardig strijkje onder leiding van Guus Valten, terwijl het buffet eveneens aan goede eischen voldoet. Overigens: Loggen als vanouds. 40 Kilometer per. uur! Op het Helden der Zeeplein staat, aan den kant van het Singel, „de rups". Oftewel Cat- terpillar. Al „rupsende" kan men zich hier prima vermaken en het is aan geen twijfel onderhevig, of dit specifiek Hommerson-ver- maaksobject zal veel volk trekken gedurende de eerstvolgende dagen. Diverse kramen, tenten en spellen zyn op verschillende plaatsen opgesteld. Natuurlijk behoort hierbij de van ouds bekende schiettent en... Turksche schop. Een baby-molen ont breekt evenmin. Iets nieuws is de „Duivelsdraai", een won- tt FOTO-handel KEIZERSTRAAT 113. Het aangewezen adres voor alle artikelen voor fotografie. Grootste keuze Scherpe prjjzen. Voor het ontwikkelen en afdrukken van Uw film: „Het best ingericht foto- bedrijf ter plaatse", j| Wy lezen in het ontwerp tot wyzi- jj 1g'nK en verhooging van de Defensie- begrooting, waarover wij in ons nr. van Woensdag reeds een en ander ver- meldden, het volgende over de uitbrei- i: ding van „De Kooy" en „De Mok": Teneinde de Marine-vliegkampen te doen beantwoorden aan de vliegtuig- ij i i sterkte, die volgens de in uitvoering 11 zijnde plannen aanwezig zal zijn, is uit- breiding van de hangar- en werkplaats- i ruimte noodig, zoomede vervanging 11 van sommige bestaande tot dit doel in gebruik zijnde gebouwen, die wegens den bouwvalligen toestand niet langer kunnen worden gehandhaafd. Overi- gens dienen de noodige voorzieningen te worden getroffen ten behoeve van de I vliegkampen, die in mobilisatietijd aan- j stonds voor gebruik geschikt moeten I: zij"' j| li Noodig is daartoe in totaal: jj voor „De Kooy" 467.500. voor „De Mok" 294.000. Daarenboven voor terreinuitbreiding van „De Kooij" nog een bedrag van jj f 50.000ij derlijke inrichting, waar liefhebbers en (sters) van sensatie zich kunnen vermaken. Men komt te zitten in iets wat op een auto lijkt en al deze auto's vliegen met een gang van plus minus 40 kilometer naar elkaar toe. Dank zij deze snelheid en de grillige lichteffecten kan men hier emotioneele hartkloppingen oploo- pen, hetgeen van het gros der kermisbezoekers meestal juist de bedoeling pleegt te zijn... En dan is daar, vlak ernaast, het U-boot Flottille. Eveneens spiksplinternieuw. Men neemt plaats in een combinatie van onderzee boot en auto, en met de zee in het midden vliegt men eveneens met een snelheid van on geveer 40 kilometer, in het rond. Het moet een zeer speciale attractie zijn. Op den Kanaalweg bevinden zich dan nog enkele kleinere tenten en dat is dan zoowat het voornaamste wat er over de kermis van anno 1939 te schrijven is. Of het druk zal worden valt niet te bezien. Het weer zal daarvoor wel een der voornaam ste factoren vormen. Daarop komen wij echter volgende week nog wel nader terug. KONINGSTRAAT 113. Zooals ieder jaar heeft de heer Burger ook thans weer besloten gedurende de geheele kermis iets bijzonder te brengen. Van Maan dag tot en met Zondag treedt op de welbe kende band Budé Frères, een 5-tal jazz vir- tuoozen die niet zullen nalaten stemming in het Kegelhuis te brengen. Daarnaast wacht den bezoeker echter nog een speciale attractie: een Russisch ballet. W'assily Karimsky, treedt eveneens op. Dit ensemble vierde in tal van plaatsen des lands successen en het is aan geen twijfel onderhevig of het zelfde zal in Den Helder gezegd kunnen worden. Het repertoire, zoowel van Budé Frères als van de Russen is geheel nieuw. Hr. Ms. „SUMATRA". Blykens een by het departement van Defen sie ingekomen telegram is Hr. Ms. kruiser „Sumatra" Donderdagmiddag te Leith (Edin- burgh) aangekomen. Ned Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. Geref. Kerk (Julianapark) V.m. 9 uur, Cand. G. J. van Kamp. 's Morgens 10.45 uur Ds. Tollenaar N.m. 4 uur: Ds. Veenhuizen. N.m. 6 uur, Cand. G. J. van Kamp. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. 's Avonds 6 uur: Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Donderdag a.s. 's Avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof, van Schpveningen Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur Leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Liturgie. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediklng Molenplein. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdykstraat hoek Schagenstraat. Dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Avonds 8 uur Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's Morgens 10 uur en 's avonds 7.30 uur, de heer A. Donker van Zaandijk. J)W* i Voor Uw plannen inzake nieuw- of verbouw BIOSCOPEN: RialtoSpoorstraat half 8: „Marie Antoinette". Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: ,,'t Zit in de Lucht" en „Pacific Liner". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Avonturen van Marco Polo" en „Cas- sidy in Satansdal". Van Zaterdag t.e.m. Woensdag. Casino, 8.15 uur: „Snip en Snap". Donderdag t.e.m. Zondag. Casino, 8.15 uur: „Sterrenparade". Woensdag 5 Juli. Tivoli-bioscoop, 2.00 uur: „Sneeuwwitje". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 755.4 Temperatuur lucht: 14.3 Wind: richting: W.Z.W., kracht: 1 Temperatuur zeewater 16.8 Max. temperatuur: 17.7 Licht op: 9.57 EEN JUBILARIS IN ONZE ZAAK. Heden, 1 Juli, is het veertig jaar geleden, dat de letterzetter, de heer J. A. Bruning, in dienst trad van de N.V. Drukkery en Uit geverij, v.h. C. de Boer Jr. Voor het examen Gemeenteadministratie slaagde te Den Haag onze stadgenoot, de heer W. Ryf. Onlangs slaagden voor het diploma machineschrijven aan het Instituut „Mercu- rius", Loodsgracht 72, de dames N. Kager, H. J. Buisman en G. G. Venema, en de heer T. M. Bruning, allen leerlingen van boven genoemd Instituut. Te Utrecht slaagde voor het diploma der Nederlandsche Broederschap van gedipl. make laars onze stadgenoot de heer Joh. Steeman Jr. Bij het te Amsterdam gehouden examen slaagde voor diploma A Esperanto, onze stadgenoot de heer C. J. Timmerman, leer ling van den heer C. Govers, alhier.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5