Texel's vroede vaderen bijeen RENAULT Laat de Radiodokter voor U werken! 25e ui Sletten en Slcmtaüe^n Gunstige overeenkomst met Rijk inzake gebruik vliegveld 1XUL ïrJtzbddt YLimmA utt UhÈ Ojocj&naaHe Aitthkcmde Mej» Dros eervol ontslagen als onderwijzeres Vakkundig - vlug - billijk P. A. DE ZEEUW WESTSTRAAT 67 - TELEFOON 714 Zie onze étalage! De Kermis Mond- en Klauwzeer ZOMERCOSTUUMS DE IDEALE BESTELWAGEN:! DE RENAULT CAMIONNETTE Prijs f 1250,- Garage C0NNEMAN De zeilers Burgerlijke Stand van Texel DE MCCIOTE fCTC r~PCPTPETATELIEP r— JAC GE ESPEP In verband met te verwachten* Ker mis-rumoer om 't Gemeentehuis in de namiddaguren, was de vergadering Woensdagmorgen op een ongewoon vroeg uur uitgeschreven, want reeds om kwart voor 9 was 't aantreden" van de raads leden, die met uitzondering van den heer v. d. Vis (die wegens ambtsbezigheden verhinderd was) allen present waren. De vergadering begon met „Onderzoek ge loofsbrieven", waartoe werden aangewezen de heeren Epe, Dogger en Keijzer; als gewoon lijk geschiedde dit onderzoek buiten de raads zaal, 't nam maar weinig tijd in beslag. De heer Epe deelde mede, dat alles in orde was bevonden. Vervolgens deelde de V o o r z. mede. dat aan de agenda nog zou worden toegevoegd: Benoeming beambte -n vasten dienst (Gem.- veld. Oosterend)dit punt werd later, nadat in besloten vergadering hierover was gespro ken, weer aangehouden tot de volgende ver gadering. Op de notulen, die ter visie hadden ge legen, werden geen aanmerkingen gemaakt, waarna de ingekomen stukken in behande ling kwamen. De V o o r zbegon met een minder prettige mededeeling, n.1. dat de ver goeding van personen, die in de werkver schaffing hebben gewerkt, bij 't verstrekken van steun v. d. Zuiderzeewet slechts voor twee derde zou worden uitbetaald. Er is reeds aan gedaan, wat mogelijk was; nog heeft men zich na deze mededeeling gewend tot een Kamerlid (dat evenwel afwezig was) doch de Burgem. was van meening, dat deze zaak wel als verloren kon worden beschouwd. Verder was ingekomen een proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-ontvanger, op 26 Juni. Alles was in orde, in kas was 5164,25 Verder aanneming benoeming tot lid van de Comm. tot Wering van Schoolver zuim door den heer Broere. Aan de orde was nu ontslag-aanvrage van Mej. J. W. Dros, als onderwijzeres te Oude schild. De V o o r z. merkte op, dat deze ont slagaanvrage was gedaan om gezondheids redenen. Mej. Dros is 34 jaar op voortreffe lijke wijze als onderwijzeres te Oudeschild werkzaam geweest, ik stel dus voor om het ontslag op de meest eervolle wijze te verlee- nen, op nader door B. en W. te noemen da tum. De raad gaf bewijs van instemming. Het verzoek, dat van mej. G. Eelman, on derwijzeres te De Waal, was ingekomen, om overplaatsing naar Oudeschild, Werd aange houden tot de volgende vergadering. Het Kohier Rioolgeld werd vastgesteld op 1643,25. Hondenbelasting 1939 op 1630,—; 1938 op 1785,-—. Huur Noordzeestrand. In de vorige raadsvergadering werd beslo ten tot aanvaarding en naleving van de voor waarden door den Rijkswaterstaat verbonden aan de publiekrechterlijke vergunning tot 't plaatsen van tenten, kramen etc. op het strand bij De Koog en 't Westerslag en den vuurtoren. B, en W. adviseeren den raad ook een overeenkomst van privaatrechterlijken aard aan te gaan tusschen staat en gemeente in dit verband. De pachtsom is ook nu weer i 135.per jaar. Hiertoe wordt besloten. Gunstige overeenkomst met het Rjjk omtrent militair gebruik van het Luchtvaartterrein, In behandeling komt nu een voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met Philips fabrieken. Erkende Philips-Reparateur. het Rjjk inzake het, gebruik van het Luchtvaartterrein ook voor militaire doel einden. De overeenkomst komt voorna melijk hierop neer, dat 't Rijk jaarlijks 2500.zal betalen. De Staat zal van het terrein geen ander gebruik maken dan voor militaire landvliegtuigen. De overeenkomst wordt aangegaan voor 5 jaren. Verder vergoed het Rijk een bedrag van 500.dat de gemeente per jaar minder ontvangt aan pachtopbrengst en voorts de schade die aan de grasmat van het vliegtuig wordt toegebracht. Daartegenover staan enkele verplichtingen, die de Gemeente op zich neemt. Een hiervan werd door den heer De L u g t in bespreking gebracht, dit betrof n.1. de bepaling, niet te zullen bouwen binnen een afstand van 1000 M. buiten de grenzen van het Luchtvaart terrein. De heer De Lugt noemde een straal van 1000 M. in 't hartje van den polder Eierland van groote beteekems. Ook de Voorz. en ver schillende raadsleden waren deze meening toegedaan, er zal daarom getracht wor den hierin nog een wijziging te krijgen. De heer P a r 1 e vliet merkte op dat bedoeld was dat op zulk een afstand niet mocht worden gebouwd, doch alleen met goedkeuring van beide par tijen. Gewezen werd er evenwel op dat men op goedkeuring in dit geval wel eens wat al te lang zou moeten wachten. De Voorzitter deelde nog mede dat 't her stellen van de schade 't vorig jaar aan de grasmat toegebracht door militaire vliegtui gen veel geld had gekost 1400.dit bedrag zal 't Rijk in rekening worden gebracht, de kosten zullen wel niet meevallen, verder wer den eenige besprekingen gevoerd over 't in orde brengen eii verbeteren van de grasmat. Vervolgens kwam de verpachting van het Vliegveld in bespreking (zie vorig nummer). De heer Parlevliet had geen bezwaren te gen het prae-advies van B. en W. doch gaf in overweging in 't vervolg zoo te verpachten dat de pachter de onkosten van bemesting moest betalen, tenminste als het terrein goed in. orde is. Weth. K a g e r wees er op dat dit jaar de verpachting onder zeer eigenaardige omstandigheden moet plaats hebben omdat 't grasgewas zoo buitengewoon slecht staat. Het is voor den heer De Wit thans een zaakje van bijleg geworden. De Heer E p e is uit er varing, hij in de praktijk heeft opgedaan te gen 't voorstel van den heer Parlevliet. De heer L e b e r merkt hierbij op dat het Staats- boschbeheer wel de wijze van verpachting volgt, die den heer Parlevliet aangeeft. De Heer Epe is daarmede natuurlijk bekend, doch hij is een andere meening toegedaan. Het blijkt tenslotte dat het meerendeel der raads leden het met den heer Epe eens is. Volgend jaar zal deze zaak nog eens nader worden be keken. In verband met het aanstellen van per soneel op 't Luchtvaartterrein wordt de openbare zitting geruimen tjjd geschorst. Na heropening wordt stemming gehouden over 't benoemen van een tjjdeljjk Haven meester in de plaats van den heer V. d. Kooi. Hiervoor wordt met algemeene stem men voor uiterlijk een jaar benoemd den heer 31. van Harn op een salaris van 500 en verdere emolumenten. Subsidie autobusdiensten, (zie vorig num mer). Bezwaren tegen 't prae-advies werden niet ingebracht. Alleen informeerde den heer H e n k e s of scholieren vrij van betaling der vervoerkosten waren als ze eens geen gebruik van de bus maakten. De Voorz. beantwoordde deze vraag bevestigend. De heer Dros vroeg of er niets aan te doen was dat de bus naar De Cocksdorp voor de scholieren op zulk een ongunstigen tijd ver trekt. Des middags moeten de kinderen bij na 2V2 uur wachten zoodat vrijwel allen dan met de fiets gaan. Dit bezwaar zal vermoede lijk moeilijk te ondervangen zijn. Uitbreidingsplan Gemeente Texel (zie vorig nummer). Besloten wordt aan den heer Wie- ger Bruin, bouwkundige te Amsterdam op te dragen een uitbreidingsplan voor de gemeente Texel gereed te maken. De kosten zijn ge raamd op 2500.die eventueel geheel door de N.V. Tex. Elextr. Maats, worden overge nomen, die hierbij groote belangen heeft. De Raad keurde zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W. goed, alleen stelde den heer Epe nog voor een datum van oplevering van het plan vast te stellen. De Voorz. was van meening dat dit op ernstige moeilijkhe den zou stuiten. De heer Dros besprak hierbij ook nog even de werkzaamheden van de z.g. Schoonheids commissie. Bij bouw worden hierdoor soms zulke eigenaardige adviezen gegeven, dat nie mand er behoorlijk bij kan, in sommige geval len moet b.v. 't asbest op een hangar rood worden geschilderd en wanneer men 't rood wil schilderen moet men 't grijs-bruin laten. De Voorz. deelde mede dat 't gemeente-be stuur in overleg met de directie van gem. werken soms wel eens iets afwijkt van een gegeven advies door deze commissie doch te genover het geval dat de heer Dros noemt zijn er vele die getuigen van het nuttige werk van de commissie in onze gemeente, heel on langs kwam dit nog weer eens uit b(j een bouwwerk te de Cocksdorp Verder werden eenige financieele regelin gen besproken. Rondvraag. Bij de rondvraag informeerde de heer Bruin naar de voortgang van het werk dat de gemeente te Oudeschild onderhanden heeft. De Voorz. zegt dat dit werk het eerste is. waaraan werkloozen te werk zullen worden gesteld, doch er zijn nu geen werkloozen voor beschikbaar. De heer de Waard vraagt het in orde brengen van de pomp in den Ruigendijk. Wa terleiding is de eenige oplossing, zegt de Burgemeester. De heer L e b e r merkt op dat genoemde pomp waaruit velen in Eeierland water halen zoo zwaar loopt. Ook schijnt het water niet altijd in orde te zijn. De heer de Lugt gaf in overweg'ng er een electrisch pompje te plaatsen, er zijn velen die gaarne iets willen betalen voor 't volpompen van een tank. Deze zaak zal nog eens nader worden besproken. De heer Parlevliet wijst op een soort van duinvorming, die zich in een straat te de Cocksdorp voordoet, ter hoogte van het woon huis van mej. wed. v. d. Kooij. Men zal hier naar een onderzoek instellen. Hierna volgt sluiting. Oudergewoonte is Donderdag op de kermis alhier een betrekkelijk stille dag geweest. Wel liep de bioscoop (waar voor het laatst de film „Jongensstad" draaide) weder geheel vol, doch in de dansgelegenheden was 't niet zoo druk als Woensdag, terwijl de Schouwburg Van Kinsbergen, die „De Voddenraper van Parijs" op het programma had, slechts matig bezet bleek. Vrijdag werd in den Schouwburg het blijspel „Als 't kindje binnenkomt", gegeven. De op komst was nu bevredigend. Terwijl de Jonge Bioscoop, waar als hoofdnummer „Marie An- toinette" liep, een paar maal uitstekend bezet was. Op de kermis zelf was 't in de middag uren, ondanks het fraaie weder betrekkelijk stug. Des avonds evenwel stroomden van alle zijden van ons eiland de jongelui naar de ker mis. 't Was overal staande vol en er heerschte een zeer prettige stemming onder de kermis- gangers. Later op den avond trad de regen (hoe wel kom die ook mocht zijn) voor de kermisgan- gers leelijk als spelbreker op, doch de bezoe kers waren toen reeds op de kermis, zoodat dit aan het bezoek geen afbreuk deed. De bioscoop heeft voor morgen ook weder de prachtige film „Maria Antoinette" op het programma. Terwijl in de middaguren voor de jeugd wordt gegeven „Alarm op de renbaan". Zondag wordt daar „Test Pilot" gegeven en Maandag nog „Drie Kameraden". In Kinsbergen's Schouwburg geeft men Za terdag en Zondag een Kermis-r'evue „Lach lederen dag", die waarschijnlijk, vooral omdat er zooveel bekende artisten in medewerken, veel bezoek zal trekken. Wanneer het weder zoo blijft medewerken als tot nu toe op de Texelsche kermis dit jaar het geval is geweest, mag men Zondag wel een buitengewoon drukken dag verwachten. Nieuwe gevallen op de boerderij van P. J. Koorn, Witte Engel; P. Brouwer, Hoogeberg en M. C. Keyser, De Waal. Het vee is hersteld op de boederijen van K. Linnhose, Buitenlust en C. R. Keyser, Ruyters- plaats. Thans heerscht deze veeziekte nog op 8 boerderijen op Texel. EXA3XEN. Te Amersfoort slaagde voor het eindexamen H.B.S. de heer Hans Noordijk, voorheen te Texel. KONINGSTRAAT 30 TELEFOON 830 Een buitengewoon keurig, zeer handig en uiterst zuinig vervoermiddel. Benzineverbruik 1 L. op 13 K.M. Snelheid 80 K.M. per uur. Minimum wegenbelasting. Nuttige last 250 K.G. Laadruimte 1.50 M3. Door laag laadvlak, zeer gemakkelijk te laden en te lossen. Hoofdagent voor DEN HELDER en omstreken LANGESTRAAT Telef. 429 Wanneer de koele avondrust zacht neerdaalt over 't land en in het verre west' de lucht vol hangt van zonnebrand, dan ga ik graag de stad eens uit en zie zoo menigmaal de bootjes, met de vlag in top, al zeilend langs 't kanaal. Wat is 't daar heerlijk op de plecht, waar elk de vreugde vindt, om kalm-genoeglijk voort te gaan, gedreven door den wind. Het gaat vanzelf, in rechte lijn, langs 't immer wuivend riet, dat neuriet op een zachte wijs een afscheids-avondlied. Het ondergaan der zomerzon brengt schemering op aard; nu wordt, met wind in 't bollend zeil, do weg terug aanvaard. Het schuim spat bij de boegspriet op, valt dan in 't water neer, maar toch, de zeiler nadert t' doel, laveerend heen en weer. Wat gaat ons levensschip vanzelf langs 't deinend water voort, als maar de wind goedgunstig is, de zon in 't topje gloort. Geluk en voorspoed, levensvreugd is dan ons aller deel; wij piekren niet en treuren niet, geen werk is ons te veel. Maar straks, als machtig golfgeklots op 't ranke scheepje slaat, wend dan als echte zeilers 't roer, opdat ge niet vergaat. Niet recht op in de moeilijkheid, maar kalm en koelbewust, bereikt ge, al laveerende, de lokkend-veilge kust. T. J, DEKKER. GEBORENMargaretha, d. v. Cornelis Kuip en Agatha Witte. OVERLEDEN: Jan Lips, 29 jaar. VISSCHERIJ Urk, 29 Juni. Door 46 vaartuigen werd he den aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 3850 pond Kuilpaling, van 20 288 pond per vaartuig, prijs 2024 y2 ct. en 160 pond Lijn- of beugaal, 3437 ct. alles per pond. 3Iet ontslag uit den Zeedienst: Matr. Ie kl. P. A. Filius, 10-7-39. Stoker 3e kl. P. Kikke, 3-7-39. Lichtmatroos M. A. Haring, 10-7-39. Aanwijzing thuisvaren. Op 2-8-39 per m.s. „Dempo", v. Tg. Priok. Bootsman C. Schoonenwolf. Kwartiermeester T. J. Mulder. Korpl.-konstabel A. C. Schilthuizen. Korpls. d. marns. L. J. van Til. Overleden in O.-I. Sergt.-schrijver D. Buurema, 8 Juni 1939. Dat doet U natuurlijk niet, maar wèl geeft U nu reeds even Uu> Zomerbestelling van kolen op aan ons bestelkantoor Koningstraat 82. Wij hebben groote voorraad van alle soorten. Het is gegaan zooals we voorspeld hebben in den gemeenteraad alle vroede vaderen waren opgekomen (met uitzondering van meneer Feenstra Kuiper, die examen afnam en jonge lieden in een „zweetkamertje" ont ving) en alle leden hebben vriendelijk malkanderen goedendag gezegd. Er was geen spoor meer van Hetze. Geen spoor van twist en tweedracht. Alles was goed, alles was in orde en de geheele raadsvergadering kenmerkte zich door vriendelijkheid en welwillend- hei. Op enkele kleine incidenten na. Bijvoorbeeld toen meneer Schoeffelen- berger zeide niet voor de tribune te spreken, hetwelk door Rein Boogaart sterk in twijfel getrokken werd. Ko sputterde en spatte tegen, maar wat gezegd is is gezegd. Meneer Smits ver dedigde nog eens fel zijn beleid en dat van de dames en hij deed dat op z'n ouderwetsche manier, d.w.z. 80 woorden in de secunde. Overigens zat er tragiek in deze speech, omreden, dat het wel een van de laatste is geweest, die meneer Smits op deze plaats heeft kunnen plegen. En zoo sleepte de vergadering van de vroede vaderen zich moeizaam ten einde. Het was alles vrij emotieloos, louw en af en toe onzegbaar langdradig. Maar dat kwam misschien van de warmte en door de omstandigheid, dat de vacantie ons in 't hoofd zat. Emotievol daarentegen was de be kentenis van den jeugdigen C. de W., die kans zag op één dag 24 kraken toe te geven. Heel Den Helder heeft één groote zucht geslaakt en dat is wel te begrijpen ook, want niemand durfde 's avonds z'n woning meer te verlaten zonder zelfs de stuivers in de spaarpot der kinderen meegenomen te hebben. Het zal nu ook niet meer gebeuren, dat schrijver dezes, als hij des Zondagsnachts moeizaam het echtelijk huis opzoekt, in de Sluis dijkstraat plotseloos verblind wordt van het licht van een electrische schijn werper, welke straal door slager Schrieken (of was 't een ander?) afgevuurdiverd, omreden dat hij den laten wandelaar verdacht vond en dat deze dus weieens „de dief" kon zijn. En ook zijn nu al die praatjes en kletserijen van de baan die opgeld deden. Er werden wel vier dieven in Nieuwediep aangewezen. En ieder van dit kwartet had het beslist gedaan. Men had het zelfs gezien Bij andere slachtoffers der inbraken haalde Jan Publiek de schouders op. En geheimzinnig roddelde mens achter het vuistje: „geloof er toch niks van hij heeft 't zelf achterovergedrukt" Deze en meergenoemde fraaiigheden hoorde men al langen tijd en ook hier aan heeft meergenoemde C. de W. thans een eind gemaakt. In dit opzicht mogen wij hem dankbaar zijn. Overigens zal het den jongen man niet meevallen zich in de onbestemde duisternis van het Alkmaarsche Huis van Bewaring aan te passen, na het vele gebruik van „Wijntje en Trijntje". Water en brood is dan ook wel een schril contrast! Overplaatsingen. Sergt. d. marns. W. M. van Donselaar. A. P. v. d. Steenoven en H. G. Wieman van Kaz. W.o. naar Afd. Marns. Rotterdam, 31-7-'39. Schipper D. Prins v. W.s. W.o. n. Z. 8, 23-6-39. Bootsman A. Hoogendonk v. Z. 8 naar Gelderland, 24-6-39. Schipper H. Jongen v. Kaz. W.o. n. Heems- kerck. 29-6-39. Sergt.-torpmkr. A. Spoel v. O.Z.D. n. Afd. Marns R'dam 10-7-39 (Op datum tewerk ge steld bij den bouw van de O 24, b(j de Rott. Droogdok Mij. Sergt.-monteur G. J. ten Voorde (onder in trekking der op 4-7-39 bevolen overplaatsing naar den O.Z.D.) v. Sumatra n. Afd. Marns. R'dam, 10-7-39. (Op datum tewerkgesteld bij den bouw van de O 24 b(j de Rott. Droog dok-Mij Maj.-macht. A. van Zoest v. O.Z.D. n. Afd. Marns. R'dam, 10-7-39 (Op datum tewerk gesteld bij den bouw van de O 24 bij de Rott. Droogdok Mij.). Schipper P. Snel v. W.s. W.o. n. Z 6, 5-7-39. Bootsman W. F. Gonkel v. Z 6 n. Gelder land, 7-7-39. Maj.-torpedomaker G. Kruger v. O.Z.D. n. Schorpioen 10-7-39. Sergt.-machinist G. Brouwer v. W.s. W.o. n. De Kooij, 3-7-39. Sergt.-macht. G. Donker v. De Kooij n- O.Z.D., 3-7-39. Korpls. d. Marns. M. A. Danckaerts, L. M. Emondt, A. P. C. Kempen v. Kaz. W.o. n. Afd. Marns. R'dam, 31-7-39. Marns. Ie kl. P. W. K. Dekker, W. Gries- doorn, B. Kermans J. P. M. de Mulder, J. Overmeer, H. Pieterse v. Kaz. W.o. n. Afd. Marns. R'dam, 31-7-39. Stoker 2e kl. P. J. Beekman, v. Van Speijk n. Z. 6, 24-6-39. Matr. 3e kl. F. G. Baxk v. Tromp n. W.s. W.o. 1-7-39. Matr. 3e kl. G. L. van Ooij v. W.s. W.o. n. Tromp, 1-7-39. Stoker-olieman B. J. v. d. As en J. J. de Beer v. van Speijk n. De Mok, 24-6-39. Stoker-olieman A. J. Oosterbroek v. Gruno n. W.s. W.o., 26-6-39. Stoker-olieman J. Mazereeuw v. W.s. W.o. li. Gruno, 26-6-39. Korpl.-ziekenverpl. A. Geerlings v. Kaz. W.o. n. Hospitaal, 1-7-39. Kwartiermeester W. van Roon v. Nautilus n. Schorpioen, 1-7-39. Kwartierm. A. Marinus v. Gruno n. Schor pioen, 1-7-39. Kwartierm. B. I. Wagenaar v. Freijer n. v. Speijk, 1-7-39. Kwartierm. R. Wever v. Z 8 n. v. Speijk, 1-7-39. Matr. Ie kl. A. Schriek v. W.s. Vliss. n. P. Florisz, 1-7-39. Matr. Ie kl. F. H. A. M. v. Hoek v. W.s. W.o. n. Nautilus, 1-7-39. Matr. Ie kl. J. C. Bouwman v. W.s. W.o. n. Gruno, 1-7-39. Matr. Ie kl. G. W. v. d. Werf v. W.s. W.o. n. Freijer, 1-7-39. Matr. Ie kl. J. A. Bosman v. W.s. W.o. n. Z 8, 1-7-39. Stoker-olieman J. Barzilaij v. Z 3 n. v. Speijk, 1-7-39. Stoker-olieman J. van Dijk.v. van Speijk n. Z 3, 1-7-39. Juni, Juli. Aug. Zondags gesloten. Aangenomen in den Zeedienst. Met ingang van 19 Juni 1939. Militair-werkman D. Zuidhoorn, L. A. Smith, G. J. Langstraat, P. J. Fraanje, A. J. Boers, C. J. Jansen, J. J. Kloprogge. Met ingang van 23 Juni 1939. Matr. 2e kl. H. v. d. Mark. Bevordering. Met ingang van 1-6-39: Pijper 2e kl. J. H. M. Verheij tot pijper la klasse. Matr. 3e kl. L. D. Geerse tot matr. 2e kl. Met ingang van 1-7-39. Matr. 3e kl. K. Akershoek tot matr. 2e kl. De heer C. J. de Lugt.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7