militaire luchtvaart DUIKBOOT Een Poolse!) ollioiatuio m Daotzig? De ontwikkeling Neerlands grootste in dienst gesteld Sterke beperking der immigratie in Palestina Twee mille op straat geworpen! Ook op den Balkan moet Engeland nog letten van onze Wat het Britschc publiek niet weet*** Nieuwe klap voor Tsjang Kai Sjek Aufo door trein gegrepen Een gewichtige taak is het nieu we wapen toevertrouwd. Gistermorgen heeft de minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk, een officieel bezoek gebracht aan de luchtvaartafdeeling te Soesterberg in verband met het Zaterdag 1 Juli in werking getreden Koninklijk Be sluit, waarbij de militaire lucht macht tot afzonderlijk wapen werd verheven en hiermede officieel er kend als belangrijk onderdeel van het leger. Tal van autoriteiten bevonden zich reeds voor de aankomst van den minister op het vliegveld. Om tien uur arriveerde de minister, verge zeld van generaal-majoor P. W. Best, com mandant van de luchtverdediging, en hun beide adjudanten, op het vliegveld, waar officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen stonden opgesteld. Na de officieele begroeting en inspectie werd onder het spelen van liet Wilhelmus het Koninklijk Besluit voorgelezen. De minister spreekt. Het is mij aldus de minister een ge noegen tegenwoordig te kunnen zijn bij deze plechtigheid, die ten doel heeft bijzondere aandacht te schenken aan een belangrijke wijziging in de organisatie van onze lucht strijdkrachten, welke thans aan de orde is gekomen als een verdere stap in den gang der ontwikkeling. In het vorig jaar op de zen tijd had de herdenking plaats van het vijfentwintigjarig bestaan van de Lucht vaartafdeeling. Reeds eerder werd de versterking van het materieel voortgezet, .de algemecne or ganisatie van de luchtstrijdkrachten, waar bij de regimenten werden ingedeeld en in brigadeverband gebracht, heeft haar beslag, het commando luchtverdediging werd inge steld, waardoor de militaire luchtvaart met de overige organen der luchtverdediging onder éénhoofdige leiding werd gebracht. Pcrsoncels-kwcstie. Een groot bezwaar bleef nog bestaan. Het aanvullen van het personeel bleef aanvan kelijk van de verschillende wapenen. Offi cieren der militaire luchtvaart konden geen bevordering maken, wanneer zij niet bij het wapen van herkomst de geschiktheid voor den hoogeren rang hadden verkregen. Dat vormde een remmenden invloed, zoo wel voor het personeel als voor de militaire luchtvaart zelve, omdat het toevloeien van goede krachten daardoor werd belemmerd. Alleen het oprichten van een afzonderlijk wapen der militaire luchtvaart kon de be zwaren opheffen. Het behaagde H. M. Ie Koningin bij besluit van 22 December 193S. dat afzonderlijk wapen in te stellen, waarbij de datum van inwerkingtreden wegens de noodzakelijke voorzieningen aan den mi nister van Defensie werd overgelaten. Dat tijdstip werd bepaald op 1 Juli 1039, tege lijk met het inwerkingtreden van de nieuwe vredes-samenstclling van de koninklijke landmacht. Thans herdenken wij dat en voor onze weermacht en voor de militai re luchtvaart zoo belangrijke oogen- blik, want immers, ook hierin moet worden gezien een der middelen om onze militaire luchtmacht tot krach tiger ontwikkeling te brengen. De inspecteur van liet nieuwe wapen, in zijn toekomstige ontwikkeling heeft te lei den, is het is een feit, dat opmerking verdient één der jonge vliegers, die zich bij de oprichting der L.V.A. in '1913 aan haar heeft verbonden. Dat is verblijdend, omdat van hem, die den geheelen loop der ontwikkeling heeft meegemaakt, krachtige en oordeelkundige leiding mag worden ver wacht. Een gewichtige taak. Wanneer ik dan nu, met een gelukwensch mijn beste wenschen uitspreek voor den verderen opbouw van ons luchtmachtappa raat, dan doe ik dat in het bijzonder met het oog op de gewichtige taak, die aan dat apparaat is toevertrouwd. De tijden zijn zwaar en bergen ernstige gevaren in zich. Maar dan ook is het verklaarbaar, dat er 'n oproep wordt gericht tot allen, die geplaatst zijn voor verantwoordelijk werk. Onze mili taire luchtvaart heeft flinke mannen voort gebracht, die onder moeilijke omstandighe den zich een naam hebben gemaakt, ook buiten ons vaderland. Het nieuwe wapen mag zich gelukkig achten nog verscheidene van hen in zijn gelederen te tellen, Zij en de jongeren, die er zijn en nog zullen ko men, zullen gezamenlijk met grooten ernst met opbieding van alle krachten hebben mede op te bouwen een belangrijk orgaan van onze luchtverdediging. Laten wij het nimmer vergeten, ieder op de plaats waar hij is gesteld, dat wij een roeping hebben te vervullen in het belang van het vaderland. Laat het ons heilig voor nemen zijn die roeping getrouw te vervul len tot heil van ons vaderland en van on ze geëerbiedigde vorstin. Leve de Koningin! Deze uitroep werd door allen herhaald. Vervolgens nam de inspecteur van de luchtmacht, luitenant-kolonel F. A. van Heijst, het woord om den minister te be danken voor zijn persoonlijk bezoek aan de L.V.A. in verband met de inwerkingtre ding van het Koninklijk Besluit. De vlag geheschen aan boord van H. Ms. O. 19. Gistermorgen om half elf is op de werf Wilton-Feijenoord te Rotter dam met de gebruikelijke plechtig heid de nieuwste aanwinst van de de Nederlandsche Marine de onder- zeeboot-mijnenlegger, H. Ms. O. 19 in dienst gesteld. Aan een der kaden van de werf, waar de onderzeeboot gemeerd lag, stond de beman ning aangetreden onder leiding van den luitenant ter zee 2c klasse P. G. J. Snippe. Ook een gedeelte van de bemanning van H. Ms. O. 20, welk schip in September a.s. zal worden overgedragen, was aanwezig. Voorts waren tegenwoordig verscheidene marine-officieren met hun dames, leden van de directie van de werf en de ingeni eurs, onder wier leiding de boot is ge bouwd. Ook was er groote belangstelling van de zijde van het werf-personeel. Te half drie arriveerde de chef van het bureau materieel der zeevaart van het ministerie van Defensie, vice-admiraal A. Vos, vergezeld van een der leden van de directie van de werf, ing. C. H. Tesch- macher. Een contingent tamboers en pij pers van de mariniers uit Rotterdam bracht het eerbewijs. De bemanningen wer den geïnspecteerd on samen met den com mandant van H. Ms. O. 19, luitenant ter zee le klasse K. van Dongen, begaf de vice- admiraal zich vervolgens aan boord om het schip te inspecteeren. Het plechtig oogenblik. Terug aan den wal nam vice-admiraal Vos het schip van de werf over en gaf het commando aan luitenant van Dongen, wien hij opdroeg het schip in dienst te 6tellen van de Koninklijke Marine. Dit ge schiedde met een eenvoudig ceremonieel. De nieuwe commandant, verge zeld van luitenant Snippe, begaf zich aan boord van de onderzeeboot en met luider stem gaf hij daar het bevel, de wimpel en de geus te hij- schen, welke langzaam onder het spelen van de vaandelmarsch om hooggingen aan de korte masten achter op den commandotoren en op den boeg van het schip. Daarmede was H. Ms. O. 19 in dienst gesteld van de Koninklijke Marine. Dit deel der plechtigheid werd besloten met het spe len van het Wilhelmus. De commandant spreekt. In een korte toespraak, waarmede dc com mandant zich vervolgens tot dc bemanning richtte, wees hij er o.a. op, dat 'wij nog kort geleden op buitengewoon tragische, doch op niet minder duidelijke wijze er aan herin nerd waren, dat een onderzeeboot in de practijk een schip is, dat meer nog dan haar zusteren boven water een voortdu rende zorg vereischt. Aan de bemanning worden dan ook groote cischcn van ken nis en bekwaamheid gesteld, naast het be zit van karaktereigenschappen, welke de samenleving aan boord mogelijk maken. Daar is men wel is waar afhankelijk van het materieel, maar dat op zijn beurt is weer afhankelijk van de zorg van het be handelend personeel, waarvan, als liet noo- dig is, het uiterste vereischt kan worden. Ik hoop, aldus luitenant- van Dongen, dat H. Ms. O. 19 onder Gods hoogsten zegen oorspoedig en gelukkig zal mogen varen tot eer van onzen geliefde Koninklijke Ma rine en tot heil van ons zoo dierbaar Vader land. Drie luide hoezee's werden tenslotte op H. M. de Koningin uitgebracht; met het gebruikelijke eerbewijs vertrok daarna de vice-admiraal, waarmede de plechtigheid was geëindigd. Heden vertrekt H. Ms. O. 19. 11. Ms. O. 19, die op 15 September 1938 te water gelaten is en de proefvaart maakte van begin Maart tot half April j.1. is de 3iste onderzeeboot van de Nederlandsche Marine. Zij heeft een bemanning van 38 koppen, die het schip 25 Juli a.s., recht streeks van Nieuvvediep via 't Suezkanaal naar Indië zal varen. Reeds heden vertrekt liet schip naar Nieuwediep. II. Ms. O. 19 is de grootste onder zeeboot van onze marine. Zij is 81 M. lang, heeft een waterverplaat sing boven water van 1100 ton en onder water van 1500 ton. De boot, die onder water een snelheid van 12 mijl en boven water van 20 mijl kan varen, kan tot 100 M. diepte duiken. De duiboot heeft een bewapening van een kanon op het dek van 8.8. c.m. twee mitrailleurs in den commandotoren van 10 iii.m., acht lanceerbuizen voor torpedo's van 53 c.m. én 10 mijnen, die meegevoerd worden in huns ter weerszijden van het schip. Vrees voor ongewcnsclite land verhuizers. Steeds nieuwe ter reurdaden. Behalve twee terroristische aanslagen heb ben zich in Palestina nog verschillende in cidenten voorgedaan, waarbij twee personen gedood en drie gewond zijn. Dc openbare meening maakt zich ongerust over liet binnenkomen van zoo veel illegale immigranten. De autoriteiten hebben beslo ten, de bewaking van de kust te verscherpen en men zou overwegen, de toegestane immi gratiequota voor iederen illegalen immi grant met twee personen te verminderen. Tenslotte overweegt men krachtige maatre gelen tegen het terrorisme der extremisti sche Joden, wellicht zelfs algcheele stopzet ting der immigratie ingeval de opruimings campagne zou voortgaan. Gelukkig was er een eerlijke vinder. Op den Beukenweg te Amsterdam heeft een bewoonster een divankleed uitgeklopt zonder dat zij er erg in had, dat er nog een een portefeuille op dit divankleed lag, in welke portefeuille zich niet minder dan een bedrag van 2000 gulden bevond. Tóen de portefeuille vermist werd, volgde, volgens het Hsb.. aangifte bij de politie van het bu reau Linnaeusstraat. In dit geval was het ge luk mét dc vrouw, die het verlies had ge leden, want eenigen tijd later werd bij dc politie van het bureau Linnaeusstraat de portefeuille met den volledigen inhoud te rugbezorgd. Een eerlijke vinder had het be drag op straat gevonden. Gruwzame mishandeling der Duit- sche minderheid in Polen. EEN ANTWOORD OP DEN OP ROEP VAN LABOUR. Dc Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz keert zich tegen den „Oproep tot liet Duitsche volk", welke door den nationa- len raad van de Britsche Arbeiderspartij is gepubliceerd en waarin liet arme Duitsche volk opmerkzaam wordt gemaakt op liet feit, dat het werd toegestaan dc gedachten van andere volken en de gebeurtenissen in an dere landen te leeren kennen. De DDPK merk te dien aanzien op, dat indien dc Britsche arbeiders werkelijk juist waren ingelicht over de gebeurtenissen in de wereld in dezen „oproep" wel niet zou zijn gezegd, dat het Duitsche en Italiaan- sche volk het niet eens waren met de verde diging van do Europceschc cultuur in Span je door vrijwilligers. Ook dc bewering, dat dc Duitsche regee ring streeft naar overheersching van Euro pa duidt niet op een bijzonder goed inge licht zijn van het Britsche publiek en ten slotte merkt de DDPK op, dat het Britschc publiek vermoedelijk niet weet, dat de Duit schc minderheid in Polen op dc meest gruw zame wijze wordt mishandeld en uitgeroeid. Drastisch invoerverbod der natio nale Chineesche regeering. De nationale regeering van China (die dus op de hand van Japan is) is voornemens om een drastisch verbod van invoer van luxe-artikelen, dat is afgekondigd, 230 mil- liocn Chineesche doilers per jaar te be sparen. Voorts is bepaald, dat Chineesche exporteurs hun deviezen aan de regeering moeten verkoopen. Onder de verboden luxe artikelen bevinden zich wijnen, tabak, schoonheidsmiddelen, speelgoed en muziek instrumenten, maar ook katoenen stukgóe deren, timmerhout en papier. De woord voerder van het ministerie van financiën verklaart, dat de verboden goederen de soorten vertegenwoordigen, die het waar schijnlijkst door Japan zullen worden ver vaardigd en die volkomen onnoodig zijn in tijden van oorlog en nationale crisis. De Chineesche bank en de bank der verbin dingswegen zijn aangewezen, om de devie zen te manipuleercn en deze banken zul len in overeenstemming met de exporteurs betalingen doen aan de exporteur in Chi neesche valuta tégen officieele koersen en op aangewezen plaafsen in het binnenland. Bulgarije is zeer goede vrienden met Duitschland. Bulgaarsch minister wacht luisterrijke ont vangst. In het Lagerhuis heeft de Laboitrafgevaar- digde Cocks de vraag gesteld of de premier zou willen overwegen een specialen afgezant (niet noodzakelijk een beroepsdiplomaat) naar het nabije Oosten te zenden, met als •hoofdkwartier Sofia, wiens voornaamste doel zou moeten zijn de bevordering van de een heid op'den Balkte/Buffer heeft "hierop 'ge antwoord, dat hoewel hij het motief, 'dat Cocks tot, zijn vraag bracht, waardeerde, ifela- lifax toch niet van meening is, dat het doel, dat Cocks op het oog heeft, door een optre den als wordt voorgesteld, gediend zou wor den. Vervolgens vroeg Cocks of de regeering zich voorstelde eenigerlei stappen te nemen om de oneenigheid op den Balkan tegen te gaan, gezien liet feit, dat I-Iitler kortgeleden verklaard heeft, dat Bulgarije in den vol genden oorlog voor Duitschland zou vech ten* Hierop antwoordde Butler, dat eenheid op den Balkan uiteraard een zaak is, die de aandacht van de regeering heeft. Bulgaarsch bezoek aan Berlijn. Dat Bulgarije en Duitschland het goed samen kunnen vinden, blijkt uit de harte lijke ontvangst, welke den Bulgaarschen ministerpresident bij zijn bezoek aan Berlijn zal worden bereid. Hij zal met een specialen trein Woensdag in Berlijn arriveeren, waar bij zal worden verwelkomd door von Ribbcn- trop en echtgenoote, benevens een aantal prominente figuren van regeering en partij. Hitier is uit Hamburg te Berlijn terugge keerd. Hij zal tijdens het officieele bezoek van den Bulgaarschen minister president in de hoofdstad blijven. Op de werf van Wilton-Feijenoord te Schiedam is Maandag de nieuwe onderzeeër „Q V?' ofticteeJ m dienst gesteld Als resultaat der diplomatieke he sprekingen een als ultimatum ge stelde Poolsche nota verwclit. MILITAIRE BEDRIJVIGHEID TE DANT- ZIG DUURT VOORT. NIETS ONGE WOONS BLIJFT BERLIJN BEWEREN Ons bericht van gisteren omtrent het zen den van een nota der Poolsche regeeringaan de Senaat van Dantzig wordt bevestigd door het volgende U P. telegram uit Lon den: Uit Warschau komt het bericht, dat de Poolsche regeering, naar ver moed wordt binnen vier en twintig uur, een nota aan den senaat van Dantzig zal zenden, waarin niet al leen geprotesteerd zal worden tegen het stichten van een Duitsche mili taire basis in Dantzig, doch in feite- zal worden aangekondigd, dat, in dien de regeering van Dantzig geen einde maakt aan de toebereidselen daartoe, Polen zich gedwongen zal zien tot interventie, om er zelf een einde aan te maken. De nota zou dus overeenkomen met een ultimatum, met alle daaraan verbonden ge volgen, wanneer de er in vervatte eischen niet worden ingewilligd. Diplomatieke bedrijvigheid. In Londen en arijs heerscht weer groo te diplomatieke bedrijvigheid. Er wordt hard gewerkt om Hitiers greep naar Dantzig te weerstaan. Zonder twijfel zal de officieele stap van de Poolsche regeering volgen na de diplo matieke besprekingen tusschen Warschau, Londen en Parijs. De geruchten over een bezoek van Hitier aan Dantzig worden noch te Warschau, noch te Dantzig zelf bevestigd, doch men merkt op, dat alleen indien Hitier als staats hoofd een bezoek brengt aan Dantzig, dit. moet zijn aangekondigd. Indien hij een be zoek brengt aan Dantzig, dan zal dit ver moedelijk zijn als leider van de nationaal- socialistische partij op uitnoodiging .van gouwleider Foerster. Militaire maatregelen in Dant zig voortgezet. De militaire maatregelen te Dantzig wor den met Onverminderde kracht voortgezet. Uiterlijk valt van de alarmecrende ge ruchten over een zgn. mobilisatie in dc Vrije Stad Dantzig en van uit het Duitsche Rijk afkomstige militaire versterkingen veel te bemerken. Volgens den correspondent van het Hsb. te Dantzig zal in Augustus Dantzig kunnen beschikken over de volgende niet officieel door den Volkenbond verboden formaties: le. 2000 man politie en 3000 man politic- aanvulling onder wie 100 man S.S.-Heim- wehr, gerecruteerd uit Dantziger staatsbur gers, die ten deel door de Leibstandartc Adolf Hitier en de zgn. Totenkopf verbande, zijn afgestaan. 2e. 6000 man nieuw-gediende en 8000 man oud-gediende oficieren en manschap pen die bij de Rijks-Duitsche weermacht d« laatste drie jaren of tijdens den oorlog oi* der de wapenen zijn geweest en die du* ook als deel van de Heimwehr zijn te be schouwen. Al deze troopen zijn modern uitgerust en beschikken over modem materiaal. Poolsche commissaris weer in de Vrije Stad. Chodacki, de commissaris generaal van Polen in Dantzig, is gisteren te Dantzig te ruggekeerd. Hij heeft echter nog geen onder houd gevraagd met den president van den Senaat. Chamberlain over den toestand. In antwoord op vragen in het Lagerhuis zeide Chamberlain dat de Britsche regeering de houding der Poolsche regeering moet waardeeren (toejuichingen). Op een vraag naar de wettigheid van de pogingen om Dantzig te versterken, verklaarde Oham- berlain dat hij deze vraag gaarne schrifte lijk zou ontvangen. Berlijn blijft ontkennen dat Dantzig iets onwettigs doet. Er zijn geen vermomde sol daten zegt men, slechts wordt de politie dienst georganiseerd. De nat. soc. geven toe, dat er eenige span- nmg is, doch zij zeggen dat de belangrijk-1 beid daarvan niet moet worden overschat, ,pr c,1',gcen directe grond voor bestaat, tezelfdertijd probeert niemand het feit te verbergen, dat over het lot van Dantzig reeds is beslist. De eenige vraag blijft „wan neer en de beslissing daarover berust bij m tl er. De bestuurder lette niet op. Gistermiddag om drie uur passeerde de ongeveer 30-jarige heer F. Mijnhardt, hande laar in auto-onderdeelen, wonende te Gro ningen per auto den onbewaakten overweg hl Heiligerlee. Hij werd aangereden door den sneltrein, welke om 14.38 uur uit Gro ningen naar Winschoten vertrekt. - Iet zware verwondingen is hij opgenomen en naar het R.K. ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Daar liet uitzicht ter plaatse goed is, i* net ongeluk hoogstwaarschijnlijk aan eigen onoplettendheid te wijten. De auto werd to raal vernield.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8