Dokter Van Balen Blanken Onze Vorstin bewondert de „Oranje" Aantal Rijksambtenaren stijgende Volop zomer te wachten Een zeehond in de Rotterdamsche binnenstad Sergeant-monteur bij ontploffing gedood Duitschland pompt Zuid-Tirol leeg Gaat het Vaticaan weer bemiddelen? Liever boter dan sigaretten Wijkzuster voor Julianadorp en Callantsoog Westfriesland's groote folklorist te Bovenkarspel overleden. In den ouderdom van 86 jaar is overleden de heer G. C. van Balen Blanken, rustend arts te Bovenkarspel. Een simpel bericht, en toch... Westfriesland heeft door den dood van dezen mensch een zijner groot ste zonen verloren. Dokter van Balen Blanken! De groote man in zooveel vereenigingen, de stuwende kracht van ontelbaar veel tentoonstellingen, festiviteiten, congressen, de man wiens sterke geest het zwakke lichaam de laatste jaren in bedwang hield, de man die tot nog voor zeer kort belangstelling had in alles om zich heen. Door alles wat dokter van Balen Blan ken voor en in het openbare leven heeft gedaan, is zijn arbeid als arts wat op den achtergrond gekomen, doch oqderen kun nen vertellen, hoe de dokter van Span broek bij nacht en ontij met zijn rijtuigje er op uit trok, en hoe in het vriendelijke doktershuis te Spanbroek onzegbaar veel leed geleaigd is. Dokter v. Balen Blanken nam o.a. het initiatief voor het stichten van een hospi taal te Hoorn met chirurgische behande ling. Ook deed hij veel voor de totstand koming van het ziekenhuis te Alkmaar. Voor het nageslacht blijft, zooals dat in zulke gevallen meestal gaat, in herinne ring de kleine figuur, zooals die zich mon ter bewoog in het gemeenschapsleven, de geestige spreker, de slagvaardige debater en de dichter a la minute, wiens origineele Wijlen Dokter van Balen Blanken als kolver geëerd. invallen zelfs de vervelendste vergadering tot een genoegen maakte ze bij te wonen. Zooals gezegd, véél is er waar dokter v. Balen Blanken zijn schouders onder heeft gezet! Zijn voornaamste arbeid blijft die voor het behoud der Westfriesche folklore. Hij is de man geweest, die 15 jaar geleden het Historisch Genootschap „Oud Westfries* land" oprichtte. Een in den aanvang klei ne groep, welke is uitgegroeid tot een zeer belangrijke vereeniging, welker „Westfrie- zendagen" hoogtijdagen zijn geworden voor ieder, die zijn voorgeslacht eert en dus zijn naam weerd is... In de tweede plaats is er de dokter van Balen Blanken, de kolver. Hij heeft de gezellige sport voor „oudere menschen" in Noordholland tot bloei gebracht als voor zitter van den Nederlandschen Kolfbond. Ook Opmeer heeft reden dokter van Ba len Blanken dankbar te zijn, hij was de pionier van de jaarlijksche landbouwten toonstelling, welke, tot een belangrijk ge beuren is geworden. Och, als wij alles gingen releveeren, wat deze mensch heeft gedaan en wat hij is geweest, ér was een boel^ voor noodig. Donderdag zal zijn stoffelijk overschot te Wognum ter aarde worden besteld, in het hart van het hem dierbare Westfriesland zal hij rusten. Moge zijn geest vaardig blij ven over allen die het met Westfriesland wél meenen. Daarmede wordt zijn nage dachtenis het beste geëerd. i Bezoek van een uur. Gistermiddag om half zes heeft H. M. de Koningin een bezoek ge bracht aan de nieuwste aanwinst der Nederlandsche koopvaardijvloot, het m.s. „Oranje", liggende aan de etablissementen der Stoomvaart Mij. „Nederland." aan de Javakade te Amsterdam. Op de kade voor de ligplaats van het schip werd H.M. ontvangen door den heer J. F. van Hengel, directeur der stoomvaart Mij. „Nederland", die bij het aan boord ko men van het hooge gezelschap kapitein A. B. Pot.jer aan H.M. voorstelde. In de hall der eerste klasse werden vervolgens de hee- ren D. Goedkoop Dzn., directeur der Ned. Scheepsbouw Mij. en A. P. Bronsing, direc teur der Stoomvaart Mij. „Nederland" aan de Koningin voorgesteld, waarna men zich naar de vestibule eerste klasse begaf en vervolgens een bezoek bracht aan de groote messroom van het personeel, Hierop ging men naar de eetzaal vierde klasse en wer den de verblijven der bemanning bezichtigd Daarna begaf H.M. zich, na eerst nog de eerste klasse eetzaal te hebben bekeken, door de kombuizen en patris naar de messroom der officieren en de eetzaal twee de klasse. Vandaar werden de hutten op de verschillende dekken bezichtigd en vervol gens de tweede klasse muziek- en rooksalon en de kinderkamers, waarna nog eenige hutten en luxe hutten op het promenade dek in oogenschouw werden genomen. Via de brug ging men dan naar het zwembad. Ten slotte waren de middelste veranda- rook- lees- en muzieksalons eerste klasse en de veranda dezer muzieksalon aan de beurt. Hier werden H.M. eenige ververschingen aangeboden. H.M. toonde zich zeer voldaan over het bezoek en uitte herhaalde malen haar waardeering over het fraaie schip. Na een bezoek van ruim een uur vertrok H.M. te 6.35 uur per auto naar Soestdijk. Vooral aan het van Defensie. departement Het tijdsbeeld drukt ook zijn stempel op de cijfers van het burgerlijk personeel in 's lands dienst. Uitbreiding van het de partement van Defensie en dc artillerie inrichtingen zijn grootendeels verantwoor delijk voor de toeneming van het aantal Rijksambtenaren, van 1936 tot 1937, met 2908 man. Het aantal personen in Rijksdienst is in de periode 1929 tot 1937 gestegen van 59.990 tot 62.820. De gemiddelde jaarlijksche bezoldiging van alle personen te zamen, zonder onder scheiding naar rang, bedroeg, aldus de Tel., over de jaren 1929 tot en met 1937 resp. f 2.160, 2.133, 1.954, 2.152 2.047, 1.858, 2.1T2. I.974 en 1.851. De netto-salarislast bedroeg 112.5 milli- oen gulden, terwijl de totale kosten (sala rislast, benevens uitgaven voor pensioen, wachtgeld, ongevallen, invaliditeit enz.) 159.6 millioen gulden beliepen. Hef militafre personeel. Het aantal militairen (beroepspersoneel der land- en zeemacht) bedroeg in 1929 II.435 en in 1937 12.916. De gemiddelde bezoldiging per militair bedroeg in de jaren 1929 tot en met 1937 resp. f 2.268, f 2.127, f 2.030, f 2.279, f 2.075, f 1.891, f 2.197, f 2.005 en f 1.867. De netto-salarislast was 22.5 millioen gul den, terwijl de totale kosten (salarislast, benevens uitgaven voor pensioen, wacht geld) 25.7 millioen gulden bedroegen. Warm, droog, zonnig weer. De temperatuur was de laatste tien jaren steeds boven normaal. Een koeler tijdperk op komst? Reeds herhaaldelijk was er gelegenheid de aandacht te vestigen op verschijnselen, die wijzen op een stijgende tendenz in de tem peratuur hier te landt in het laatste de cennium. Zoo bleek reeds zeven jaar lang (1932—1938) de gemiddelde jaartemperatuur boven normaal te zijn, schrijft iiet Hdbld. Dit neemt niet weg, dat er in den loop van die jaren ups en downs voorkomen, al hebben de te warme maanden dan de overhand. Het verschijnsel beperkt zich niet tot onze omgeving: een recente publicatie van den Duitschen meteoroloog Scherhag toont aan, dat het over een groot deel van de aarde in de laatste decenniën abnormaal warm is. Wie zich verheugt over deze verbetering van het klimaat zal slechts matig gesticht zijn door de conclusie waartoe Scherhag komt, n.1. dat wij thans het toppunt hebben bereikt, zoodat er nu een koeler tijdperk voor de deur staat. Het wordt weer warmer. Hoewel het dus aan warmte niet heeft ontbroken is de daarvoor des zomers bij uitnemendheid geschikte windrichting Z.O. in dit seizoen tot nu toe zeldzaam geweest. Gisteren kwam de wind echter duidelijk uit dien hoek en hoe langer hij woei, des te warmer werd hij. De maximum tempera turen vielen dan ook zeer laaUin den mid dag, om niet te zeggen tegen den avond. In het Zuidoosten en midden van het land was het een behoorl'jk warme avond; trouwens 24 gr. C. aan de kust te Den Hel der mag er om dien tijd ook wezen. Hoewel de Westelijke depressie met haar zuidelijken uitlooper den barometer bij ons gisteren deed dalen, zal zij ons heden over dag nog wel onzen zuidoostelijken lucht stroom doen behouden, waarbij de tempe ratuur nog de hoogte ingaat. Er is dus geen twijfel aan, dat het zomer is. Schippersknecht sloeg hem dood. Rotterdamsche wandelaars, die gister avond hun schreden'naar de Blaak hadden gericht, waren zoo fortuinlijk getuige te zijn van een niet alledaagsch tafereeltje. Daar zwom nl. tussehen de beurtschepen een jonge zeehond rond. Nadat het dier zich goed had laten zien, wipte het op den wal, hetgeen gemakkelijk lukte, daar het hoog water was. De zeehond scharrelde op de harde Rotterdamsche keien rond, totdat hij door een schippersknecht doodgeslagen werd. Zoo eindigde deze jonge verdwaalde zeehond zijn bestaan in een wagen van de gemeentereiniging. Hoewel een dergelijk voorval niet veel voorkomt, is het wel te verklaren, dat een zeehond tot in het hartje-van de binnen stad kan doordringen. Het dier kan de Nieuwe Maas afgekomen zijn. Ook bestaat de mogelijkheid, dat het met een schip meegekomen is en zijn kans schoon ziende, overboord gewipt is. Droevig ongeval te Bussum. Een monteur, wonende aan den Vaart- weg, te Bussum, had van een zijner klanten een projectiel, vermoedelijk een handgranaat gekregen, om te onderzoeken wat voor een voorwerp dit was. De sergeant-monteur Oudekeizer, die bij den monteur inwoont, onderzocht het projec tiel. Bij het demonteerën vloog het uit el kaar. De sergeant werd tegen den grond ge worpen en bleef zeer ernstig gewond met ingedrukte borstkas liggen. Hij werd" naar de St. Gerardus Majella- stichting overgebracht, waar hij kort na aan komst overleed. De monteur kwam er mét wonden aan het gelaat af. Z.K.H. Prins Bernhard als belangstellend toeschouwer bij de internationale bridge drive, te Den Haag, waaraan de Prins Dinsdag een bezoek bracht. Alle Duitsch sprekende arbeids krachten naar Duitschland. DE DUITSCH-ITALIAANSCHE GRENS WORDT EEN RASSENGRENS. De Duitsche en Italiaansche regeering hebben een overeenkomst gesloten inzake de emigratie van de Duitsch sprekende be volking uit Itaiiaansch Tirool. Sedert eeni- gen tijd is deze emigratie gaande en onge veer vijf tot zesduizend Tirolers zijn thans naar Duitschland gekomen. De overeen wrijving ontstaat door financieele kwesties wrijving ontstaat door finantieeie kwesties en andere v raagstukken. Men ontkent, dat andere volksbewegingen op groote schaal worden uitgevoerd. Het juiste aantal van de Duitsche inwo ners, die bij de regeling betrokken zouden zijn, is niet bekend. Volgens de jongste of- ficieele gegevens bedraagt deb evolking %an Zuid-Tirol ongeveer 300.000 personen, waar van er slechts 90.000 Itaiiaansch spreken. Ook te Berlijn wordt van zeer betrouw bare zijde bevestigd, dat de Duitschers in Itaiiaansch Tirol zullen repatrieeren dank zij een overeenkomst tussehen Hitier en Mussolini, die bereikt zou zijn, nadat be langrijke aantallen Duitschers vrijwillig gerepatrieerd zijn. Vernomen wordt, dat reeds 5 a 0000 Duitschers zich weer in het rijk gevestigd hebben. Alen kan aannemen dat het de bedoeling is om de Duitsch-ltaliaansche grens, die door Hitier voor eeuwig onschendbaar is verklaard, zooveel mogelijk tot een rassen grens te maken. Fransche ambassadeur bij den Paus. De Fransche ambassadeur bij den H. Stoel is door den Paus in audiëntie ontvangen. In buitenlandsche politieke kringen in Rome wil men in deze audiëntie een zekere bevestiging zien voor de veronderstelling, dat Pius XII denkt aan 'n voortzetting van zijn contact met verantwoordelijke staats lieden voor het tot stand brengen van een internationale ontspanning. Alleen het noodige mag de Duit- scher nemen. De Frankfurter Zeitung publiceert een ar tikel onder het opschrift „Liever boter dan sigaretten?" Dit artikel beoogt het Duitsche publiek de gegrondheid te doen begrijpen van de be perkingen, welke liet thans ondergaat. „Wat is noodig en wat kan men missen?" Deze vraag is reeds lang beantwoord. Rudolf Hess heeft het klassieke antwoord gegeven: Lie ver kanonnen dan boter. Dc verbruiker krijgt niet zooveel boter, margarine of koffie als hij wel zou willen. Hij wacht op de aflevering van zijn meube len; hij moet zich aanpassen aan het vleesch en fruit, dat in het seizoen beschik baar is. Het artikel verklaart, dat, indien men te veel meubelen van Duitsch hout vervaar digt, buitenlandsch hout moet worden inge voerd voor wol en cellulose. Rogge- en hopvelden voor het bier ont trekken de weiden aan de koeien en de grond, waar bloemen worden gezaaid, is voor groenten verloren. In 1938 heeft Duitsch land voor 1800 millioen ingevoerd aan le vensmiddelen, voor 347 millioen aan tabak en koffie en voor 225 millioen olie. De schrij ver van het artikel is van meening, dat op koloniale waren zal kunnen worden be snoeid. Men kan zonder tabak niet rooken en zon der benzine niet auto rijden. Zonder schade voor de gezondheid kunnen daarentegen dierlijke vetten door plantaardige vetten worden vervangen. Volgens het blad bedragen de beperkingen thans ongeveer 30 pet. tegenover 1935. „De boter, welke men niet eet en de koffie, welke men niet drinkt, worden omgezet in con crete materieele kracht, hetzij kanonnen, hetzij fabrieken, tot de dag zal komen, dat iedereen zijn boterhammen naar hartelust zal kunnen eten." Door de afd. Den Helder van de N.Holl. Vereen. „Het Witte Kruis" is een Ondei af deel ing opgericht te Julianadorp met ingang van 1 Aug a.s. en is benoemd een wijkzus ter met volledige bevoegdheden, die i.eve"^ haar werkzaamheden zal uitoefenen m gemeente Callantsoog. W1ERINGEN SCHOOLREISJE VAN DE OUDSTE KIN DEREN DER O.L. SCHOOL TE HIPPOLYTUSHOEF. Begunstigd door mooi weer heeft ren bovengenoemd reisje plaats gehad. i jaar ging de reis met autobussen. Des morgens om half zeven had liet ver trek van af de school plaats, en gmg men eerst door de Wieringermeer naar Ho°'^- Vandaar naar Zaandam waar voor net eerst wat werd gebruikt. Van Zaandam ging het recht op het eigenlijke doel at, en wel bezichtiging van de Ned. Ford Auto mobielfabrieken. Nu daar hadden de kin deren oogen te kort. Het was een waar ge noegen hen met aandacht het monteeren der auto's te zien gade slaan. Juist had aanvoer van materiaal plaats en dit trok natuurlijk aller aandacht. Na dit leerzame deel van de reis vertrok me'i over Velzen naar Castricum aan Zee. Hier werd ook de inwendige mensch versterkt en toen ging het naar het strand. andaar naar de speeltuin in Bergen. De kinderen genoten volop, vooral ook omdat het weer zoo uitstekend mede werkte Vanaf Bergen ging de reis rechtstreeKs naar huis, zoodat het gezelschap te 8 uur in Hippolytushoef aankwam. Het was weer een prachtig geslaagde- kinderfeestdag, waarvoor allen die hier aan medewerkten, dank verschuldigd is. ZUIDERZEESTEUNWET. Nieuwe regeling betreffende den toeslag op het bedrijfsinkomen Hoewel als gevolg van de maatverhoo- ging van de aal van 25 tot 28 c.m. in het IJsselmeer groote hoeveelheden aal blijken, te zijn, waaronder vele van een lengte tus sehen 25 en 28 c.m., kunnen onder meer da zeil-kuilvisschers thans van de gevolgen de zer maatverhooging blijkbaar nog niet pro- fiteeren. Op grond hiervan wordt aanleiding ge vonden, om de toeslagregeling voor vrijwel uitsluitend IJsselmeervisschers A te wijzi gen in dien zin, dat de toeslag: van 28/529/10 nihil bedraagt van 29/105/11 25% van den grondslag van 5/11—19/11 50% van den grondslag van 19/11—3/12 75% van den grondslag van 3/12—31/12 100% van den grondslag Het verschil in toeslag tussehen de tot nu toe geldende en de hierboven genoemde regeling wordt verleend als bijzondere toe slag, doch zal over het toeslaglooze tijdvak van 28 Mei tot 29 October 1939 worden ver deeld naar bevind van omstandigheden. Deze bijzondere toeslag zal afzonderlijk worden bekend gemaakt. Thans geven voornoemde omstandigheden aanleiding, om voorloopig van 25 Juni tot en met 22 Juli 1939 een bijzondere toeslag te verleenen van: 25% van den grondslag. Deze bijzondere toeslag geldt eveneens voor: IJsselmeer- tevens binnenvisschers en als maximum bijzondere toeslag overeenkom stig de desbetreffende regeling voor: IJssel meer- Waddenzeevisschers. VISCHAKTEN. In het tijdvak 1 Juli 1938 tot en met 31 Juni 1939 werden 102 vischakten afgegeven. Vanaf 1 Juli 1939 moet men weer in het bezit zijn van een nieuwe groote vischakte. BOUWVERGUNNINGEN. Bouwvergunning is verleend aan den hr. S. Omis, voor de oprichting van een schuur aan den Gasthuisweg en aan den heer J. Bruinsma tot de oprichting van een woon winkelhuis aan den Slingerweg. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen bedroeg aan hefc einde van de maand Juni 78. Hiervan waren op dien datum 63 arbeiders tewerkgesteld in de werkverschaffing. Einde Mei bedroe gen deze aantallen resp. 86 en 31. eind April nog 129 en 101. PURMEREND, 4 Juli. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 22 partijen, wegende 110.000 Kg., handel ma tig, hoogste prijs f 18. 5 stapels kleine Boe renkaas f 19, 1 stapel volvette f 22. 2235 Kg. boter f 1.30-1.38 p. kilo. Runderen, totaal 550 stuks: 220 vette koeien 6370 et- per kilo, kalm; 170 gelde koeien f 110—180 p. stuk, matig; 114 melkkoeien f 1S0—220 p. stuk, matig; 46 stieren 44—55 ct. per kilo, matig; 17 paarden f 70-160 per stuk, stug 69 vette kalveren 70—85 ct. per kilo, stug; 347 nuchtere kalveren: voor de slacht f4 —10, voor de fok f 11—17 per stuk, matig; 312 vette varkens voor de slacht 4852 ct. per kilo, vlug; 65 magere varkens f 2038 per stuk. matig; 353 biggen f 12—20 per stuk, matig; 798 schapen f 10—25 per stuk, matig; 38 bokken f 39 per stuk. matig; 413 lammeren f 5—8 per stuk, matig; kip- eieren f 3.303.70. eendeieren f 2.60 pór 100 stuks, 9700 piepkuikens 60—67^ per kilo, uitzonrteringsprijs 70 ct. 3200~ oude kippen en hanen 35—42V-> per kilo, konij nen 0.30—1.70 per stuk, 900 eenden 1050 ct., pe rstuk duiven 40 ct. per paar jonge hanen f 0.350.45. Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 7500 eendeieren f 2.70280 80.000 kipeieren f 3.10—3.70. BROEK OP LANGENDIJK. 5 Juli Voorloopig bericht. Schotsche muizen F-4.o0, drielingen 2.50—3, kleine 1—1.30. Peen f 2.50—f 3.40; spercieboonen f 2S— f 31; roode kool f 3—f 4 S0 NOORDSCHARWOUDE. 5 JULI Schotsche muizen f 4— f 4.50; export f3 grooten f 4.—; export f 3—f 3.10; bl. eigen- heuners f 5.51V—f 6.10: drielingen f 2.50— f o m' t £e zilv«rnep f 9.30— I 9.i0; tuinboonen t 2.70.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3