Kermis flitsen Agenda, Woensdag 5 Juli 1939 Tweede Blad Feest van dwaasheid en uitbundigheden Als vanouds: oliebollen, harmonica's, panopticum en draai-instrumenten Brutaal geval van oplichting Burgerlijke Stand van Den Hekier Een karweitje van 150 duizend gulden Vctrek gezinnen van opvarenden van H» Ms, „O 19 en „Tromp" naar Indië Van morgen af paradeeren Sterren Revanche-wedstrijd Hclder-Koninklijke Marine ^memmen Frissche Morgen-nieuws In rustiger bedding De belangen der cliënten gaan vóór alles bij ESON A Tusschen de heroïke contouren van het Monnment voor het Nederlandsche Red dingwezen en het weinig architectonisch schoon bezittend Nieuwediepsche „Cen traal Station" heeft men de verrijzenis der kermis aanschouwd en sedert twee dagen viert, na 51 weken devote ingetogenheid, de Juttersche gemeenschap haar onschul dige uitspattingen. Gisteren schreden wij van spel tot spel en van kraam tot kraam. Wij hadden de zorgen en lasten thuis gelaten en dompel den ons onder in dit bonte carnaval, het welk wij, met Heldersche deftigheid, „feestweek" doopten, En voor wij het wisten stonden we in het Panopticum van aangezicht tot aangezicht met den schurk Bruno Hauptmann, die ons peinzend aanstaarde en deed alsof hij ons nog van vroeger kende. Er is veel te genieten in dit wassenbeelden spel, zij het dat madame Tussaud er geen aandeel in gehad heeft... Er zijn verheffende zaken als bloedende harten en uitgeschoten oogen (om te rillen). Er liggen skeletdeelen (om van te ijzen) en men ziet de veelbezongen vrouwenmoordenaar Landru (om van te grie zelen). Naast de schurkenafdeeling is daar het paviljoen der sentimentaliteit. Doornroos je en derzelver dwergen, twee aan elkaar ge boren kindjes (welke consequenties voor de moeder,..), Amor en zijn slachtoffer, en... het zoo vuigelijk gekidnapte kindje van Lindbergh. Oude vrouwen en jonge meisjes kijken hun oogen uit. Men stoot elkander aan, transpi reert van sensatie over zooveel echts en grie zelt bij het aanschouwen van deze revue der levend-dooden. Gaat het zien: voor enkele stuivers kunt U zeer verheven genietingen smaken. Het panopticum grenst aan het Variété. Elk half uur een voorstelling. Optreden van den tellenden ezel, den schoppenden ezel, den ver- mehigvuldigenden ezel, de dansende gratiën, den goochelenden directeur en den komiek-in- opleiding. We zaten met z'n vijftigen op den eersten rang (de overige rangen bevinden zich op straat) en leefden intens mee met dezen klein-kunst. We zaten in een vesting van men- schenvleesch, hetgeen te wijten is aan het feit, dat men verplicht is genoegen te nemen met zooiets als een vierkante decimeter zit plaats. Twee soldaten hingen op onze rug, links werden wij platgedrukt door een dame- op-leeftijd die ontzaglijk transpireerde en rechts werd onze flank bewerkt door de haak- sche elleboog van een oud mannetje. Op mijn knieën rustte deels een jongedochter van de rij er vóór, waartegen men tenslotte niets kan hebben. En de ezel schopte, rekende en vermenig vuldigde; het was er kokend heet en we ke ken in bewondering naar Carla Groninger, waarvan men niet weet of haar charme dan wel haar buikspreektalent haar de lieveling van het zweetend en persend publiek doet zijn. Er is ook een klein meisje, dat verbluffende acrobatiek verricht. Als het geen „kermis kind" was, zou men het kinder-exploitatie noemen. Nu bedekke men dit met de mantel der lief de.. Als men kans ziet te ontsnappen aan de meest delicate kermisgeuren, te weten die van Jacob's paling en men bereikt het Konings plein moet men zeker niet verzuimen op vi site te gaan bij de vrouw-die-in-een-skelet verandert. En zelfs in een boom. Nog nooit eerder vertoont. Het non plus ultra dezer ker mis. En wat U te vertellen van al het kleine goed. Van de orgels en de spullebazen. Van de ballon-lieden, van de harmonika-trekkers en van den man-met-het-amrmotje, „dat-zoo'n- aardig-beessie-is". En van de zuurstokken die in verlokkende rossigheid liggen te wenken, van de nougat, die het nog maar altijd doet, van de zuur-en-zout kraampjes, waar ge voor een stuiver Uw buik kunt vullen met sappige zuren-bommen of pikante Hollandsche nieuwe. Wij zwijgen van het aparte decorum der ker mis: bestaande uit geblankette jongedames, die er nóg mooier uit willen zien dan ze al zijn, van de wel en niet dreinende kinderen, waarvan er nooit één tevreden is, van de ru ziënde „paartjes" waarvan het mannelijk deel altijd te weinig centen bij zich heeft, van het kleine kind dat U een cent vraagt zonder re den. Daar z(jn de café's: deuren en ramen open. Erin: uitpuilende menschen-mas- sa's met voor zich bokalen geel bier, met witte schuimraanchetten trillend er boven op. Moeders zwoegend over heele glet- chers roomijs en de duizend vreugden pu rend uit aardbeien met slagroom. Jong goed overal: de jongens met een nieu we broek (vouwen er nog in), gekamde kui ven, twee vijftig in hun zak en op zoek naar een meisje. En de meisjes: in witte jurken, op sandalen, met ultra kleine hoedjes op en korte rokken. Op zoek naar een tijdelijken vrijer, teneinde deze in den kortst mogelijken tijd te verlossen van z'n weinige contanten... Maar overigens: geen kwaad ervan. Waren wij anders. En dat alles kruipt, rent, dwarrelt, glijdt, springt, huppelt, slentert, en krioelt door el kaar. Men verplettert eksteroogen, hangt op andermans schouders en verdringt een ander met een vertoon van democratisch éénzijn, zooals men dat alleen maar in de kermis- week meemaakt. Niemand wordt er nijdig om en niemand neemt aanstoot. Het brandpunt der vreugden is gelegen op het Helden der Zeeplein. Hier vindt men de Rups. In het Rupsenlijf vermaakt zich hoog en laag, arm en rijk. Adelborsten zwieren voorbij, mariniers met roode pretkoppen laten zich voortzwaaien, soldaten, met den wind in hun ballonbroeken, brullen van geestdrift. Bovenop staat het publiek en ziet toe. Geniet zoo mogelijk nóg meer dan de rupsenden. Achteraf de kleine jongens, die hun centen natellen of'het er nog een keertje afkan... De Zweefmolen, met zij ontzaglijk piere ment, dat evenveel muziek produceert als tien normale fanfarekorpsen tezamen, laat de zweeflustigen zwieren. Lieden die in normale gevallen duizelig worden als ze op de boven ste tree van de trap staan, laten zich rustig metershoog voortzwaaien. Matrozen draaien in fantastische snelheid in de schuitjes mee en van de meisjes ziet men niet veel anders dan wapperende rokken en waaiende haren. Is men uitgezweefd, dan is daar de schiet tent. Een oud en abel spel. Er zijn altijd men- schen die meenen scherpschutter te zijn en het zijn dezulken, die deze instelling instand houden. Zie ze mikken: één oog dicht en het andere zóóver open, dat het eruit dreigt te vallen. Dan de sidderende rechterwijsvinger die zich om de haan spant en het schot. En tenslotte de prijs: de machtige rozet die ge later Uw kinderen en kinds-kinderen kunt toonen. Ten bewijze hoe voortreffelijk ge in Uw beste dagen schoot... Er staan groote tenten, waar ge als vrijgezel een complete huishouding bij el kaar kunt loten. Kanarievogelkooien, lui wagens, kolenkitten, series pannen, rook tafels en fietsen. Er wordt hartstochte lijk geloot. En telkenmale ziet men iemand tersluiks uitknijpen, als was hij of zij be schaamd dat men voor die paar dubbel tjes zooveel waardevols mee naar huis nam... Er zijn hier velerlei spellen. Men kan met ballen gooien, men kan vliegsport bedrijven, men kan zweven, vliegen, draaien, heen-en- weer gesmakt worden. En dat alles voor een bagatel. Voor de dappersten is daar het „U- boot flotille". Met de zee in het midden en in die zee een vuurtoren. Helsche lichteffecten completeeren de sensatie die van een hooger orde is... Dusdanig is deze kermis. Men kan er, als men jong is en wat geld op zak heeft, onge twijfeld een paar vroolijke uren beleven en als men niet jong is, en men zit-er krap bij, welnu, een studie van het kermisvierende pu bliek is wellicht even aangenaam. De Marine lachtHier nog een opname van een deel der 350 Jantjes, die Maandagmiddag van aangezicht tot aangezicht zaten met Snip 6 Snap, de Ambassador Girls, Jean du Bela, Cisca Harms en anderen. Of ze het konden waardeeren (Foto Modern.) Drie Marine-mannen, die de honderdduizend wonnen....? Neen, maar wel drie van de 350, die zich eergisteren dol vermaakt hebben bij het uiterst geestige optreden van het duo Snip en Snap aan boord van H. M. Wachtschip. Modern.). Men zal in ieder geval kunnen aan schouwen hoe de bedaagden jong doen, en de bezadigden plotseling alle bezadigd heid laten varen en een allesovertreffen- de driestheid aan den dag leggen. Men zal zich verbazen over het feit, hoe ge makkelijk het geld rolt en met hoe weinig de mensch zich tenslotte weet te ver maken. Men zal zich dan misschien afvragen waartoe dat alles dient, maar tenslotte wil ook een deel van de Nieuwediepsche bevolking éénmaal per jaar uitrazen en... zijn de belastingpeniningen die de exploi tanten opbrengen een aardig appeltje voor den Gemeentelijken Financiën-dorst. Verkoopster van Modemagazijn gedupeerd. Een voorbeeld van brutale oplichterij, waaraan andere middenstanders zich ho- penlijk zullen spiegelen heeft zich een dezer dagen voorgedaan in een onzer groote plaatselijke modemagazijnen. Op een moment, dat zich in den winkel geen klanten bevonden, trad een als dame gekleed vrouwspersoon binnen, die de alleen in de zaak zijde verkoopster verzocht, haar enkele hoofd doeken te toonen. Hieraan voldeed de bedien de en nadat alles in orde gebleken was, haai de de „dame" haar portemonnaie uit de tasch teneinde te betalen. Het was hierbij noodig, dat geld gewisseld moest worden en op een gegeven moment lag op de toonbank een biljet van 50.toe- behoorende aan de firma. Op listige wijze wist de vrouw het meisje toen af te leidon van dit geld en op een oogenblik dat de eer ste haar kans schoon zag, verliet zij ijlings den winkel. Zoodra de verkoopster dit bemerkte ging deze de straat op teneinde te pogen een spoor van de oplichtster te vinden. Jammer genoeg mocht dit niet gelukken, zoodat men wel kan aannemen dat het geid niet meer teruggevonden zal worden. Het meisje heeft een signalement bij de politie op gegeven. Hopenlijk gelukt het deze alsnog een spoor te vinden. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. De Openbare Leeszaal werd in de maand Juni bezocht door 936 mannen en 39 vrouwen, totaal 975 personen. Uitgeleend werden: 812 studieboeken, 1450 romans en 869 kinderboeken, totaal 3131 banden. De Leeszaal was wegens schoonmaak van 515 Juni gesloten. van 4 Juli 1939. GETROUWD: H. A. W. Feijen en M. C. Bruin. BEVALLEN: H. Barzilayvan Kernebeek, z.; M. de Keijzerde Ridder, z. W(j lezen in het ontwerp tot wijziging van de Defensiebegrooting 1939: De vietualiedienst, die tot nu toe op de R(jkswerf was ondergebracht, kan daar in verband met de uitbreiding van deze inrichting, niet blijven. Bovendien is het om practische redenen beter de zen dienst aan de Buitenhaven onder te brengen. Tevens bestaat aldaar behoefte aan bergruimte ten behoeve van de op varenden der schepen, terwijl ten slotte een ruimte moet worden gevonden waar in de cantine kan worden ondergebracht, welke aan de uitbreiding van het hos pitaal moet worden opgeofferd. Voor deze drie doeleinden is een nieuw gebouw noodig, waarvan de kosten op 150.500 woorden geraamd. X Naar ons van officieele zijde bericht wordt, zullen de gezinnen van de opva renden van Hr. Ms. O 19 en Hr. Ms. „Tromp", welke respectievelijk naar Ned. Oost Indië zullen vertrekken op 25 Juli en 19 Augustus a.s. niet voor respectievelijk 23 Augustus en 6 Sep tember a.s. per mailboot uit Nederland mogen volgen. Eventueel onvoorziene omstandigheden voorbehouden. Morgenavond voor het eerst zal een sterren regen in Casino nederdalen. Morgenavond voor het eerst zal het Heldersche publiek kennis maken met een aantal kleinkunst-prominenten, die ieder voor zich hun lachkanon op de onge twijfeld zeer vele aanwezigen zullen afvuren. In de eerste plaats zal dit gebeuren door Dokter Fokkema „uut 't Noord'n", en zeker niet minder door Corrie Vonk, die in een aan tal gloednieuwe sketches haar opwachting zal maken. Wim Kan, een onzer meest beschaafde en werkelijk geestige conferenciers, zal hen beiden zeer evenaren, terwijl het ons over bodig lijkt op deze plaats nog iemand als de uiterst populaire Koos Koen in de hoogte te steken. Hetzelfde kan gezegd worden van Johnny and Jones (die community singing zullen „plegen") van de zeer charmante Lizzy Valesco en tenslotte van Beuker en Denijs, die jazz-lievend Den Helder met hun nieuwste vleugel-prestaties zullen winnen. Al met al een ensemble, waaraan een groot deel van Den Helder zich enkele avonden kos telijk zal gaan vermaken. Hedenavond 7 uur. Wij zijn nog niet aan het einde gekomen van de reeks zomeravondwedstrijden, die de elftallen der Koninklijke Marine en Landmacht tegen de plaatselijke clubs spelen. Zooals men zich misschien nog wel zal herinneren verloor een sterke Helder-combi- natie voor 2 weken van het Zeemacht-elftal met 52. Dat lag de witjakken zeker een beetje zwaar op de maag, want vanavond zal er een revanche wedstrijd plaats hebben, waarbij Hel der dan zal probeeren wraak te nemen. Of hun dat lukken zal? Een feit is het, dat Hel der zoo sterk mogelijk zal uitkomen en o.a. proef zal nemen met een nieuwen speler uit de Haagsche derde klasse „Cromvliet"! Het elftal der Marine verschijnt weer in zijn beproefde opstelling, die dus waarborgt, dat het vanavond geducht zal spannen aan de Sportlaan. De strijd vangt om 7 uur aan, zoo dat het als voor-kermisproefje zekér aan te bevelen is. De opstelling van het Helder-elftal is als volgt: Kenter v. Beekhoven de Jongh Vonk Hoebe Quant Voerman v. d. Berg v. d. Bogaerde Gast (ex-Cromvliet) Godschalk „Frissche Morgen" heeft een nieuwe attrac tie. Een glijplank op het vlot. Vanaf den duik- toren een loopende band over de lengte van het vlot. Het leukste is als je de zwemmers vlak achter elkander er af ziet glijden. De starttorens in het polo-veld zijn ook klaar, zoodat de leden weer oefengelegenheid hebben en zich alvast kunnen trainen voor de jaarlijksche wisselbekerwedstrijden. De ,,Brandt"-beker is bestemd voor den heer of jongen, die het snelst de 200 meter borst- crawl aflegt. Voor 100 meter borstcrawl dames is de De Vries-wisselbeker bestemd. Waterpolo. Heden (Woensdag) speelt F. M. haar twee den uitwedstrijd tegen D.A.W., Alkmaar. De opstelling is als volgt: D. Trap C. Tijsen Suurmond W. v. d. Bogaerde H. v. d. Water H. Wildenberg J. Baarda Twee Bruinvissen zijn in 't team opgenomen, aangezien de Bruinvissen dit jaar niet in de competitie meespelen. Het vlot niet tusschen Engeland en Rusland. Er is eenige ontspanning in Europa. Verwacht wordt, dat na de koortsstem ming van de vorige week een periode van rust zal aanbreken, temeer waar leidende figuren in de nationaal-socialistische we reld eenigen tijd met vacantie zullen gaan en manifestaties gedurende Juli en Augustus niet zullen worden gehouden. De kwesties betreffende Danzig worden dus eenigen tijd opgeschort, doch daar door echter geenszins afgevoerd van de lijst van problemen, die in Europa om een oplossing vragen. Het woord van Lloyd George, den grooten Engelschen staats man, blijft waar, dat het aan Polen afge stane gebied (de Corridor) en wij kunnen daarbij gevoegelijk Danzig noemen, „de zetel van den volgenden oorlog" zal wor den. Wij willen daar voor vandaag af stappen en ons bepalen bij de onderhan delingen tusschen Engeland en Rusland. Het wil maar niet vlotten tusschen beide landen. Nu eens blijkt men van Engelschen kant toeschietelijk, en staat Rusland afwij zend, dan weer blijkt, dat Engeland toch altijd eenigszins op zijn hoede blijft voor zijn „vriend in nood". Volkomen vertrouwen doet Engeland Rusland nimmer, omdat het te ze ker weet, dat Rusland zijn groote ideaal, de wereldrevolutie, nooit zal laten varen en daarom een permanent gevaar blijft voor alle democratische staten. Gisteren kwamen er dan toch hoopvolle be richten. De laatste voorstellen van Engeland zouden practisch door Moskou aanvaard zijn en de overeenkomst stond voor de deur. Eilaciede ontnuchtering is vanmorgen gekomen. Engeland is heelemaal niet optimis tisch over het antwoord uit Rusland. Het En- gelsche persbureau, de United Press spreekt zelfs van een ernstige crisis in de onderhan delingen. Door nieuwe complicaties zou de geheele overeenkomst in gevaar verkeeren. Engeland verlangde van Rusland, dat het Nederland, Zwitserland en acht andere landen zou garandeeren, staten wier onaf hankelijkheid door de 3 mogendheden van vitaal belang werden beschouwd en Molo- tov heeft hier nu op geantwoord, dat hij daartoe slechts geneigd is als Polen en Turkije met Rusland eenzelfde verdrag af sluiten als met Engeland, terwijl Rusland ook wil weten in hoeverre het op bijstand van de verdragsluitende staten kan reke nen wanneer bij een indirecte bedreiging van Ruslands levensbelangen een oorlog zou uitbreken. De nieuwe problemen zijn dus: willen Polen en Turkije een garantieverdrag met Rusland sluiten? Tot nog toe hebben ze daar niet veel neiging toe getoond, vooral Polen niet. En dan zal men voorts een definitie moeten geven wat een indirecte bedreiging is. En dat is niet zoo eenvoudig. Men kan dus weer voortgaan met onder handelen. Hoelang nog? In Berlijn glim lacht men cynisch. (auto- en bootdiensten) Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. BIOSCOPEN: RialtoSpoorstraat half 8: „Marie Antoinette", Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: ,,'t Zit in de Lucht" en „Pacific Liner". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Avonturen van Marco Polo" en „Cas- sidy in Satansdal". Donderdag t.e.m. Zondag. Casino, 8.15 uur: „Sterrenparade". Heden: Tivoli-bioscoop, 2.00 uur: „Sneeuwwitje". „De Toelast", Spoorstraat, lederen avond muziek en dans. Optreden van een conferencier. Opgenomen om 8 uut hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 758.8 Temperatuur lucht 20.5 Wind: richting: Z.O. kracht: 2 Max. tmeperatuur: 24.8 Temperatuur zeewater: 17.8 Licht op: 9.55 GESLAAGD. Bij het laatst gehouden exa men slaagde te Den Haag voor 2e stuurman groote Handelsvaart de heer K. C. Goos. Onze vroegere stadgenoot, de heer K Zurcher, slaagde aan de Universiteit té Ltrecht voor liet Candidaatsexamen Hechten.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5