\9ndiicAte-u-en\ Ingezonden Schoonmaakmisère Chemisch reinigen, Repareeren Oppersen HERMAN NYPELS' Uitslag verloting Zang- Ree en Orkest Ver. „Harmonie" 1 Openbare leeszaal Lijst van nieuwe aanwinsten Juli 1939 Itaet&at Helder Kon. Marine van Uw Kleeding, KLEEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER GOEDKOOP EN GOED Het zeilende schoolschip WEK UW LEVER-GAL OP ïTUviineMucMen, De verjaarpartij en wat daarbij kwam kijken ïlieiuuJ uii tOiü „SNEEUWWITJE". Vanmiddag om 2 uur draait in Tivoli Walt Disney's „Sneeuwwitje" voor de Heldersche jeugd. 2759 2 2013 3 724 4 2344 5 1818 664 7 944 8 2980 9 1119 10 2337 11 2831 12 2119 13 1585 14 1624 15 2690 16 2104 17 632 18 1304 19 2093 20 1003 21 73 22 892 23 813 24 2256 25 2953 26 859 27 1999 28 677 29 2163 30 1687 31 1213 32 2224 33 2009 34 2190 35 1217 36 659 37 2322 38 1191 39 1677 40 287 41 2295 42 2805 43 484 44 1589 45 1347 46 381 47 1450 48 140 49 2128 50 708 Prijzen kunnen worden afgehaald bij: C. Wever, Meeuwenstraat 19, tusschen 15 en 7 uur. Romans Burroughs, E. R., Het Oakdale geheim. Id., Tarzan en de roode ster. Id., Zwaarden van Mars. Corsari, W. en J. R. T. Campert, Klok slag twaalf. CourthsMahler, H., De dollar prinses. Mulder, G., Tjalling's jubeljaar. Nord- hoff, C. en J. Norman Hall, Mannen tegen wind en water. Id.,De muiterij op de „Bounty". Id., Pitcairn's eiland. Riesen, W. van, Ange- nietje Speerstra. SevensmaThemmen, G., Gebroken schelpen. Studiewerken: Bakker, B., B. de Goede en G. Kamphuis, Spectrum. Blankenstein, M. van, Het getij der beschaving. Bom, E. de, „Vlaanderen, o welig huis". Borsten, S. P. J., De zwemsport. Jager Meezenbroek—van Beverwijk, L. P. J. de, Modern kantklossen. Poortenaar, J. en G. Poortenaarvan Vladeracken, Een kunstreis in de tropen. Rougemont, D. de, Een jaar in het Derde Rijk. Pos, H. J., Anti-Semitisme en Jodendom. Geschenken: Troelstra, P. J., De wereldoorlog en de so ciaal-democratie. H..MS, „SUMATRA" UIT EDINBURG VERTROKKEN. H. Ms. kruiser „Sumatra" is Maandag uit Edinburg vertrokken. OPLEIDING GEMEENTE-ADMINISTRATIE Wij verwijzen naar een in dit nummer voor komende advertentie, waarin mededeeling ge daan wordt van de opening van een cursus te Alkmaar, ter opleiding voor het diploma Gem.-administratie I en II, met afzonderlijke repetitie-cursus examen 1940. Men zie voor bizonderheden de betreffende advertentie. Blijkens sommige geruchten moet het elftal van onze Vloot nog verschillende malen voor het voetlicht treden. Men mompelt van een laatsten wedstrijd tegen de Landmacht, wij vernamen ook nog zooiets van een wedstrijd tegen de bemanning van de verwachte Noor- sche schepen. In ieder geval doen de Marine- menschen hun best ingespeeld te blijven en tot dat doel spelen zij vanavond om 7 uur een wedstrijd tegen Helder. Werd de vorige keer met 52 van de witjakken gewonnen, deze keer is Helder op revanche belust en zal hare sterkste spelers in het veld zenden. Aan de laatste nederlaag was de vermoeidheid mede schuldig, daar de Helder-jongens in 3 dagen tijd 2 wedstrijden moesten spelen. Nu komen zij goed uitgerust aan den start en bezield met de beste voornemens wat de waarde van den wedstrijd slechts kan verhoogen. De Zeemacht zal, door het opstellen van een paar nieuwe spelers, proberen hun elftal nog sterker te maken dan het al is, ofschoon het moeilijk zal zijn dit voor elkaar te krij gen. De tricolores zijn vol goeden moed en zullen zich zeker van hun besten kant laten zien, wil Helder winnen, dan zullen zij er voor moeten spelen, en goed, de eenheid van de Jannen kan er alleen bij winnen. en kan steeds geschieden in FIETS ONTVREEMD EN FIETS GEVONDEN. Een bewoner van de Schagenstraat deed aangifte, dat te zijnen nadeele een fiets ont vreemd was. De politie stelt een onderzoek in. Daarentegen kwam een havenknecht met een fiets aandragen. Vermoedelijk zal de eige naar van dit laatste karretje zich wel komen melden. WAAR ZIJN DE BONBONS? Een exploitante van een kermis-inrichting kwam bij de politie aangifte doen, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag uit haar eta blissement diverse doozen bonbons verdwenen waren. Wie is de snoodaard?? (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) WIE KAN HET BEANTWOORDEN? Geachte Redactie. Ondergeteekende verzoekt beleefd plaatsing van het volgende, waarvoor hij bij voorbaat al zijn dank betuigt en ook stellig namens vele andere hengelaars. De vraag is n.1.: Met hoeveel haken mag men nu op paling of baars visschen, zonder in overtreding te zijn. Want dat er op dit gebied veel meeningsverschil bestaat, weten ale hengelaars, getuige de uitspraken. Want b.v. Piet zegt: Als je je hengel vasthoudt, mogen er wel 19 a 21 haken aan 1 tuig zitten. Kees zegt weer: Wel nee, jog; 4 of 3 mag nog wel, doch Jan weet weer te vertelllen, dat er maar 2 haakjes aan mogen zitten. En buiten deze nog tal van meeningen. Doch met mij zullen er nog tal van liefheb bers zijn, die graag willen weten, waar of zij nu aan toe zijn, te meer daar men ook zegt, dat de Visscherijwet zich daar niet over uit laat (alleen in een paar bijzondere gevallen, Zeeuwsche stroomen). Hopende dat velen met mij mogen lezen het antwoord, door ter zake kundigen gegeven. U beleefd dankend voor de gelegenheid hieromtrent teeken ik, Een liefhebber. Het is wel eens goed van „Liefhebber" ge weest, om deze voor dit jaargetijde zeer actueele vraag te berde te brengen. Het is ons n.1. eveneens gebleken, dat verscheidene „ras-visschers" met de visch-voorschriften nog niet zoo heel erg goed op de hoogte wa ren. Hier komt dan het antwoord: Men mag slechts met één haak visschen. Heeft men echter een vischacte, dan mag men net zooveel haken aan zijn hengel be vestigen als men maar wil. Deze vischacten zijn tegen een bedrag van 0.50 te bekomen op het Raadhuis. Redactie. Een onderhoud met kapitein Sune Tan, den oud-gezagvoerder van de „Abraham Rydberg. Men schrijft aan de N. Rott. Crt. Sedert October van het vorige jaar (wjj hebben er voor eenigen tijd reeds een en an der over medegedeeld) tracht hier te lande de Nationale Vereeniging Het Zeilend School schip belangstelling te wekken voor het aam vullen van de practijk-opleiding onzer toe komstige koopvaardij-officieren op een zeil schip in de groote vaart. Hieraan ligt bij ve len onze oudere gezagvoerders en stuurlieden het inzicht ten grondslag, dat het leven en werken aan boord van een zeilschip de beste leerschool voor den zeeman vormt, niet alleen ■wat zijn practische waardigheid betreft, maar en vooral zijn karaktervorming en het aan- kweeken van de beste zeemanseigenschap pen. Niet het minst denkt men hierbij aan den gemeenschapsgeest, die op motor- en stoomschepen minder tot ontwikkeling zou komen. Het doel, hetwelk de vereeniging voor oogen staat, is het in de vaart brengen van een zeil schip onder Nederlandsche vlag, waarop onze toekomstige stuurlieden een deel van hun verplicht aantal zeedagen doormaken. Dit zou dan ook een zeer gunstige selecteerende wer king hebben onder de vele jongelieden, die zich thans de zeemansloopbaan gekozen heb ben, maar blijken niet voldoende karakter vastheid te hebben om zich over de teleur stellingen, welke hun werk en hun leven bij de moderne groote scheepvaart hun brengt heen te zetten, wat tot zeer vele mislukkingen leidt. In afwachting van de verwezenlijking van dit plan stelt de vereeniging zich voor jongelui die de Zeevaartschool doorloopen heb ben, in de gelegenheid te stellen om op een buitenlandsch zeil-schoolschip, in dit geval de Zweedsche viermastbark Abraham Rydberg, een reis mee te maken. Op uitnoodiging van het bestuur van de vereeniging Het Zeilend Schoolschip heeft ka pitein Sune Tann, de directeur van de Zweed sche stichting die de Abraham Rydberg al sinds acht jaar voor boven omschreven doel in de vaart heeft, en oud-gezagvoerder van het schip, op zijn doorreis naar Londen een kort bezoek aan Amsterdam gebracht. Op Schiphol hebben wij met hem een kort onder- gegeven van de wijze waarop het stelsel in Zweden werkt, tot algeheele voldoening van de groote reederijen en de regeering. Hij deel de mede, dat in Zweden en jonge zeeman die zijn stuurmansdiploma groote vaart behalen wil, op zijn minst 42 maanden gevaren moet hebben. Dit bij de wet vereischte aantal zee dagen haalden de meeste jongelui op kleine kustvaarders, die mede als opleidingsschepen dienst deden. Daar dit echter mlhder voldeed, zijn deze schepen voor een bedrag van 37.000 pond verkocht, en is hiervoor het schoolschip de Abraham Rydberg gekocht en uitgerust, waarvoor ook financieele medewerking ver kregen is van particuliere zijde. Toen eenmaal de eerste proef genomen was, leidden de gun stige resultaten ertoe, dat zoowel de reede rijen als de regeering warme en daadwerke lijke belangstelling aan den dag gingen leg gen, en dit is in toenemende mate het geval gebleven. De medewerking van de regeering bestaat hierin, dat zij de reizen van aspirant- stuurlieden op het zeilend schoolschip meetelt bij de verplichte zeedagen, en bovendien elk jaar inspecties doet houden aan boord van het schip op de oefening van de jongelieden. De reederijen begonnen voorkeur te geven aan stuurlieden die van de Rydberg komen; de verzekeringsmaatschappijen moedigen deze op leiding met premies, toelagen enz. aan. Als de groote voordeelen van de practische opleiding op een zeilschip noemde kapitein Tann een meer intense aanraking met de zee en het schip, terwijl er veel grootere moge lijkheden zijn voor oefeningen ter ontwikke ling van echte zeemanschap dan op de mo derne motor- en stoomschepen. Beroepsliefde tot het schip, beroepstrots, tucht, worden op het zeilschip in bijzondere mate aangekweekt, in tegenstelling met wat op het moderne mo tor- en stoomschip gebeurt, dat meer te ver gelijken is met een fabriek, waarin de ma chine het grootste gedeelte van het werk en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een ilter lever-gal In uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. doet. Op een zeilschip daarentegen moet alle werk door menschenhanden verricht worden en draagt elk der opvarenden in sterkere mate de verantwoordelijkheid voor het geheel. Sinds 1929 heeft de Abraham Rydberg op haar wereldreizen steeds veertig stuurmans leerlingen aan boord gehad, die later over het algemeen komen te behooren tot de beste Zweedsche koopvaardij-officieren. Het zee vaart-onderwijs waardeert in hooge mate het aandeel dat de Abraham Rydberg in de op leiding van stuurlieden neemt; het is zelfs i» Zweden zoo, dat de jongelui die een reis met dit zeilschip meegemaakt hebben bij voorkeur tot de zeevaartscholen toegelaten worden. De kroonprins van Zweden is beschermheer van het Fonds; de Kamer van Koophandel en de Reedersvereeniging zijn in het bestuur verte genwoordigd. en de beoefening van de wiskunde zal een ge not voor hem worden. Wilt °-e Uw studeerende kinderen bQ de aan staande" overgang een prachtig geschenk geven? Geeft hen dan dit b°ek- Het zal hen het afdalen m de diepten van de wiskundige vraagstukken vergemakkelijken; zij zullen de tempel van de wiskundige weten schap binnentreden zonder de vrees deze door hun onvatbaarheid te zullen ontwijden. Ook voor heeren leeraren schijnt ons dit een uitnemend handboek. Wilt ge weten hoe ge op een pakkende wijze wiskunde onderwijzen moet welnu, zet U dan neer aan de voeten van den uitstekenden wiskundeleeraar Lancelot Hogben. GEP. KAPITEIN TER ZEE P. A. OVERLEDEN. BIK De Consequentie van 1 1. Wiskunde ook voor U! Door Lancelot Hogben. Vertaald door W. S. H. El te met een voorwoord van Dr. M. Euwe. Uitgave H. J. W. Becht, Amsterdam. Gebonden 6.90. Hier hebben we het wiskundeboek bij uit nemendheid. Een boek dat de wiskunde voor velen zal maken tot een genot en dat zich tot op dit oogenblik in diverse landen verheugen mag in een buitengewone populariteit. Dat er een geweldige vraag is naar dit boek, blijkt wel uit het feit, dat we hier de negende druk voor ons hebben liggen en dat het vanuit het Engelsch reeds werd vertaald in het Fransch Italiaansch, Noorsch, Zweedsch, Deensch, Finsch, Spaansch, Poolsch en dan nu in het Nederlandsch. Niemand minder dan onze beroemde land genoot Dr. Euwe schreef het voorwoord en juicht het ten zeerste toe, „dat niet deze ver taling van Mathematica for The Million .ie ge legenheid wordt gesefcapen de wiskunde voor een tweede keer te leeren en ditmaal op een smakelijker en deugdelijker wijze." Waarin dit boek zich onderscheidt van de gewone wiskundeboeken De schrijver geeft dit onderscheid zelf duidelijk aan wanneer hij zegt, dat in de gewone wiskundeboeken elke stap logisch volgt uit den vorigen zonder dat U verteld wordt wat het nut van dezen stap is, terwijl de schrijver laat zien hoe elke stap historisch volgt uit den vorigen en welk nut U of iemand anders ervan hebben zult als U dien stap doet. Dit boek laat U op aanschouwelijke wijze het groeiproces zien dat de rekenkunde in de menschelijke geest heeft doorgemaakt; hoe de waarneming van de dingen buiten hem tot wiskunde heeft gebracht ende grootte taal heeft gevormd. Van het eenvoudig tellen met handen en voeten bij den primitieven mensch klimt de schrijver aan de hand der geschiedenis gelei' delijk aan op tot de hoogere vormen der reken' kunde, en terwijl ge het leest groeit de wis kunde in U en wordt ze Uw eigendom. Men heeft dit boek de wiskunde in roman vorm genoemd en terecht. Vergeleken bij de oude leerboeken is dit ook zoo. Als men echter maar niet denkt dat de in houd van dit werk even gemakkelijk en zonder moeite den geest binnenglijdt als een Buffallo- Bileltje of Wild-Weste. Maar wie het met volle aandacht leest en daarbij de aanwijzingen volgt, door den schrij ver aan het slot van het eerste hoofdstuk ge geven, zal groote vreugde van dit werk beleven Vandaag is het Vrijdag en dus evenals bij jullie „bonkar- dag". „Wat is dat nu weer?" hoor ik je al zeggen. Wel, zoo iets als groote schoonmaak. Er wordt beweerd, dat we hier in Indië aan zulke nonsens niet doen, maar ik zou dan wel graag willen welen, waar er meer versjouwd en gerommeld wordt dan hier. Met zoo'n ka merdag gaat alles en alles wat in huis staat, naar buiten toe. Schilderijen worden omgekeerd en in de zon te drogen gelegd; divan, kussens en alles wat er al zoo in aanmerking komt om te laten drogen, krijgt een zon nebad. Je kunt dus nagaan in wat voor bende we hier zoo we- kelijksch zitten. Niet alle kamers worden ech ter tegelijk over hoop gehaald, zoodat je ner gens een gezellig plekje meer zou kunnen vinden om er te gaan zitten. De eene week krijgt de eetkamer een groote beurt, dan volgt het kantoor en de daaropvolgende week is 't de beurt van de zitkamer. Gelukkig is er ook niet aan alle kamers evenveel werk. Toch brengt iéder vertrek zijn eigen bijzondere be slommeringen mee en zoo heb je zelf als huis vrouw ook overal je eigen werkjes: boeken kasten nakijken, en indien de boeken vochtig zijn te drogen leggen. De djongos zou ze uit onwetendheid in te felle zon leggen en daarna alles weet verkeerd in de kast terug zetten, wat je maar ergenis en dubbel werk bezorgt. Zoodat je met zulke dagen, als je tenminste op orde en netheid gesteld bent, toch altijd nog eenige uurtjes extra in touw bent. Wat ik vroeger wel eens heb hooren beweren, dat wanneer je als vrouw des huizes zelf mee helpt je minder achting van de bedienden on dervindt, is maar kletskoek. Als je maar weet hoe hen aan te pakken, hoe met hen om te gaan en tegen hen te praten, zul je wat dat betreft nooit last met ze hebben. Hoeveel lui zijn er in den tegenwoordigen tijd, door geringe verdiensten niet gedwongen, zelf de handen uit de mouwen te slaan en het met één, hoogstens met twee bedienden af te doen Maar ik dwaal van de bonkardag af, want nu heb ik het nog alleen maar over het werk van de jongen gehad. Dan hebben we de slaapkamers natuurlijk ook nog, die tot het domein van de baboe behooren. Natuurlijk hebben we daar een anderen dag voor uitge kozen. Ook daar gaat de heele bubs, inclusief matrassen, naar buiten. Wat met de regens van den laatsten tijd, geen overbodige luxe is, want na een weekje begint alles reeds voch tig aan te voelen en muf te ruiken. Je moet echter toch ook weer zorgen dat de boel bin nen komt, wanneer de bultzakken (zoo noe men wij hier de matrassen) tot een uur of tien in de zon gelegen hebben. Je loopt an ders de kans 's middags geen oog dicht te kunnen doen. We hebben dat eens meege maakt en wisten niet wat er aan mankeerde. We hadden op 'n ontzettende manier last van de warmte, lagen te draaien en te woelen. Tot we ineens ontdekten, dat de hitte uit de bultzakken kwam. Deze waren dien ochtend te lang in de zon blijven liggen. Na dien dag is dat natuurlijk nooit meer gebeurd. Drukke dagen achter den rug, vanwege kinderverjaardagen en de daaraan voorafge gane toebereidselen voor de cadeautjes. De kinderen worden veel op feestjes ge vraagd, dus kun je eigenlijk al niet anders doen, dan ook een kinderpartij organiseeren. 't Zal je wel vreemd klinken, als je hoort, dat zoo'n partijtje hier van 5 tot 7 gegeven wordt. Maar ja, een geschikter tijd is er niet over. Een enkelen keer, als er een peuter cp Zondag jarig is, wil het wel eens, dat zoo'n feest 's morgens gegeven wordt, maar dan blijft het toch nog altijd de vraag waar ze bezig te houden. In den tuin is het dan reeds te warm en binnen heb je voor zooveel grut niet altijd plaats. Neen, mij lijkt 's middags wel de meest geslaagde tijd, Nummer 1 stond de versiering met slingers en lampions voor den tuin op het program ma, hetgeen reeds zoo'n feestelijken indruk maakte, dat er dan nog maar weinig voor noo- dig was, om de stemming bij de kinderen erin te brengen. Gelukkig kwam de regen geen roet in het eten gooien, want zooals ik je reeds schreef, is het daarmee de laatste we ken weer hopeloos. De drooge tijd behoort hier aan te breken, maar die is denk ik bij jullie in Holland be land en wat jullie te kort krijgen, wordt bij ons te veel gedeponeerd. Een verjaarsfeest is nog altijd geslaagd ge weest, als er een paar filmpjes voor de kin- ders afgedraaid worden, die je hier evenals in Holland, kunt huren. We moesten echter hiermee wachten, dat het goed donker ge worden was, aangezien je de huizen, die zel den van dikke overgordijnen voorzien zijn, niet genoeg donker kunt maken. Het stel werd eerst in den tuin met allerlei spelletjes be zig gehouden, o.a. aardappel- en vlaggetjes race. Bij de eerste worden de aardappels van het eene bord met een lepel op een vijftien meter verder gelegen bord gedeponeerd. Het komt aan op do handigheid, om dat, zonder ze te laten vallen tot stand te brengen. Bij de vlaggetjes hetzelfde, maar dan worden ze van de eene flesch in de andere geprikt. Enfin, je weet zelf wel uit ondervinding, kinderen van een jaar of acht zijn dol op wedstrijden. Om half zeven was alles voor het filmen gereed. Een groot risico blijft er aan dit huren van films verbonden, omdat je niet op de namen ervan af kunt gaan en het dus altijd een tref is, als de film aardig uitvalt. Gelukkig kunnen we, ook wat dat betreft, op een geslaagd feestje terugzien en wordt er nu reeds weer met verlangen naar de vol gende gelegenheid uitgekeken. Ik ben echter bljj, dat er nog enkele rustige maanden zul len verloopen. voordat het wéér zoover is. Ik hoop. dat m('n praatje je niet al te zeer verveeld heeft en laat het iher dan maar weer bjj. Harteljjke groeten van Je IRA. Te Leiden is gisteren op 71-jarigen leeftijd overleden de heer P. A. Bik, gepensionneerd kapitein ter zee. De overledene was o.m. drager van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtin gen in Atjeh. OOST-INDIË. Overgeplaatst van H. Ms. Banckert naar H. Ms. Van Galen, de luitenant ter zee der 2e kl. D. J. van Doorninck J.Azn.; van de marine kazerne Oedjoeng naar H. Ms. Banckert, de luitenant ter zee der 2e kl. A. P. Smitt. Vergund om naar Nederland terug te keerea aan den luitenant ter zee der 2e kl. M. J. Vos. De Vereeniging „Maas" te Urk heeft vorige week een telegram aan den Minister van Wa terstaat verzonden, waarin gevraagd wordt om wijziging van de toeslagregeling. Ook an dere gemeenten, o.a Bunschoten, hebben thane dit voorbeeld gevolgd, om Zijne Excellentie dringend om hulp te verzoeken in verband met de IJsselmeervisscherij. Het gaat vooral met de lijn- en beugaalvisscherij zeer slecht. STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. Poelau Bras, 4 Juli te Hamburg. Tarakan (Fjordenreis), 4 Juli te Fjaerland. Simaloer (th.)3 Juli te Suez. Tagandoen (u.J. 4 Juli v. Anwetrpen. Tjikandi (u.J, 3 Juli van Suez. Moena (t.)2 Juli v. Singapore. KON. NED. STOOMBOOT MA ATSCHAPPIJ. Boskoop, 2 Juli te Callao. Doros, 3 Juli te Kopenhagen. Fauna, 3 Juli v. Tunis. Hermes, 1 Juli te Limni. Irene, 3 Juli v. Lissabon. Karpo, 3 Juli v. Almstad. Perseus, 4 Juli te Amsterdam. Poseidon, 3 Juli v. New York. Theseus, 3 Juli et Oporto. Trajanus, 3 Juli te Oporto. Triton, pass. 4 Juli Lydd. Astrea, 1 Juli te New York. Crijnssen, 3 Juli te New York. Merope, 4 Juli te Amsterdam. Van Rensselaer, 3 Juli v. Paramaribo. Agamemnon, 3 Juli te Bourgas. Alkmaar (u.J, 2 Juli 4 u. 29 m. n.m. 120 m. Z> van Land's End. Aurora, 3 Juli te Kimassi. Bennekom, 2 Juli van Cura<;ao. Colombia, 4 Juli van Amsterdam (toeristenreis). KON. HOLL. LOYD. Amstelland (u.J, 3 Juli te Rio Janeiro. Ceres (t.)3 Juli v. Las Palmas. Salland (t.)2 Juli v. Rio Janeiro. Weestland, 6 Juli 8 u. v.m. te IJmuiden verwacht. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Breedijk, 3 Juli te Londen. Drechtdijk, 3 Juli te Los Angeles. Nieuw Amsterdam, 3 Juli v. New York. Pennland, 3 Juli te New York. Statendam, 4 Juli v. Rotterdam. Westernland, 3 Juli v. Southampton. Lochmonar, 2 Juli van Cristobal. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (t.), 1 Juli v. Lagos. Maaskerk (u.J, 3 Juli te Bordeaux. Maaskerk (u.J, pass. 3 Juli La Coubre. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN' Bintang, 4 Juli te Manila. Djambi, 3 Juli v. Singapore. Hoegh Silverlight, 1 Juli v. Madras. Silverbeech, 1 Juli v. Batavia. Modjokerto, 4 Juli te Walvischbaai. STOOMVAART MIJ, OCEAAN. Aeneas, 3 Juli te Marseille. Diomed, 2 Juli te Suez. Polydqrus, 2 Juli v. Pt. Said. Calchas, 1 Juli te Yokohama. Deucalion, 2 Juli van Yokohama. Menestheus, 1 Juli te Hamburg. Teucer, 4 Juli te Dairen. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MM, (HollandAfrika LJjn). Boschfontein. 3 Juli te Beira. Randfondtein (u.J, 3 Juli v. Hodeidah. Springfontein (u.J, 2 Juli te L. Marqués. (HollandOost-Azië Ljjn) Zuiderkerk (u„ 2 Juli te Yokohama.' Abbekerk. 4 Juli te Rotterdam. Gaasterkerk (u.J, pass. 4 Juli Gibraltar. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Bandjermassin, pass. 3 Juli Singapore. Cremer, 3 Juli et Penang. Lematang, 3 Juli v. Reunion. Maetsuycker, pass. 2 Juli Thursday Isles. Rantaupandjang, 2 Juli v. Beira. Ruys, 3 Juli v. Mauritius. Stagen, 3 Juli te Singapore. JAVA—NEW-VORK LIJN. Helenus, 2 Juli te Singapore. Kota Pinang, 1 Juli v. Colombo. Kota Inten, 2 Juli te Port Natal. biantar, 3 Juli v. Batavia, ralisse, 3 Juli te Philadelphia. lawali, 2 Juli v. Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bantam (t.J, pass. 3 Juli Perim. Dempo (u.J, 4 Juli v. P. Said. Kota Gede (t.J, 2 Juli v. Sabang. c"r;r- Ju" u- v'm' te Rotterdam verw. S.toebondo (u pass. 4 Juli Kaap Bon. Tapanoeh (t.J, pass. 3 Juli Land's End.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6