De gemobiliseerde land en tuinbouwarbeiders De auto-misdaad te Lonneker Nieuwe Nederlandsche gezant te Londen Een dubbel glaasje Een dief achter het loket Huwelijkszwendel in de maneschijn Van doodsoorzaken en millionnairs Een moedige A'damsche jongen Werkloozen gearresteerd Dc landbouw cn de fiscus Vertrouwen diep beschaamd Een jaar geëischt tegen gewetenloos chauffeur Nederlandsch team naar Buenos Aires Onze Oost Betooging voor vlootversterking Overpeinzing van een Nederlandschen vacantieganger Niet pluis bij de burgerwacht Fabrieksarbeider veroordeeld De rnensch 1939 schijnt zich steeds meer met de gedachte vertrouwd te moeten maken, dat het „ergste gebeuren kan". Daarom bereidt hij zich ook op alles voor. Een treffend voorbeeld hiervan geeft ons plaatje, waarop men een man ziet, bezig met hef blusschen van een brandbom. Aan zijn stalen helm be merkt de lezer, dat 't hier geen ^rgeloos burger is, die door een vijandelijke bom verrast Wordt Inderdaad, de man in het „kruippak" is een leerling van een Engelsche luchtbeschermingsschool, die in allerlei moeilijke situaties toonen moet, over behendigheid en tegenwoordigheid van geest te beschikken. Dagelijks enscêneert men op deze school oorlogstoestanden en vandaar deze ex plosie in de woonkamer.... Oproep van de drie centrale landbouworganisaties en den Nederlands eken Tuindersbond aan de werkgevers. Het Koninklijk Ned. Landbouw-comité, de Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond, de Ned. Chr. Boeren- en tuindersbond en de Neder- landsclie Tuindersbond doen 'n dringend be roep op alle werkgevers in ons Nederland- sche land- en tuinbouwbedrijf om voor zoover dat in bun vermogen ligt in hun bedrijf maatregelen te treffen, waardoor wordt verkregen, dat hun onder de wape nen geroepen arbeiders, voor zichzelf en hun gezin, zoo weinig 'mogelijk nadeel zul len ondervinden van het feit, dat zij in het belang van de landsverdediging uit hun werkkring en uit hun gezin zijn geroepen. Met voldoening hebben deze organisaties van verschillende kanten vernomen, dat ve le werkgevers zich reeds voorgenomen heb ben om hun onder de wapenen geroepen ar beiders weer direct in dienst terug te ne men, indien de regeering den tijd gekomen acht hen weer naar hun haardsteden te kunnen laten terugkeeren. Zij doen een beroep op alle werkgevers in het land- en tuinbouwbedrijf tot soortgelij ken maatregel te willen besluiten, Toeslag op kostwinnersvergoeding. Voorts zijn reeds door tal van werkge vers maatregelen getroffen om aan de ach tergebleven gezinnen van hun onder de wa penen geroepen arbeiders een toeslag te verleenen op de van rijkswege toegekende kostwinnersvergoeding. De hierbedoelde kostwinnersvergoeding blijft in zeer vele gevallen belangrijk bene den het loon, dat door de betrokken gezin nen van de onder de wapenen geroepen ar beiders moet worden gederfd, waardoor de ze gezinnen, naast het offer van het afwezig zijn van gezinshoofd en kostwinner, ook nog financieel in een ongunstige positie zijn gekomen. Zij sporen alle werkgevers daarom aan, om indien eenigszins mogelijk de ach tergebleven gezinnen een toeslag op de kost winnersvergoeding te verstrekken, waardoor de offers, die deze gezinnen in het belang van de landsverdediging moeten brengen, althans eenigermate worden verlicht. Deze aansporing wordt gegeven, mede daar bekend is, dat de minister van defensie heeft goedgekeurd, dat eventueele toeslagen van werkgeverszijde op de kostwinnersver goeding verstrekt, niet óp de kostwinners vergoeding in mindering mogen worden ge bracht. Bespreking ten Departeniente. Nar wij vernemen, zullen de centrale landbouworganisaties ten Departemente van Defensie een bespreking aanvragen teneinde de bijzondere positie van de landbouwers en hun arbeiders in verband met de geno men militaire maatregelen, in het licht te stellen. Ook nieuwe gezanten naar Bern en Oslo. Naar de Staatscourant van gisteren meldt, is aan mr. J. P. graaf van Limburg Sti- rum, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister bij het Britsche hof, op zijn verzoek met ingang van 16 September -1939 eervol ontslag als zoodanig verleend, on der dankbetuiging van de door hem in den diplomatieken dienst aan H. M. de Konin gin en aan don lande bewezen zeer be langrijke en langdurige diensten. Voorts wordt ons thans van bevoegde zijde bevestigd dat graaf van Limburg Stirum te Londen zal worden opgevolgd door jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Vei duynen, eertijds Hr. Ms. gezant te Praag en vervolgens chef der afdeeling diplomatieke zaken aan het departement van Buiten- landsche Zaken. Naar wij vernemen kan eerlang de be noeming worden tegemoet gezien tot Hr. Ms gezant te Bern van mr. E. N. van Kleffcns, thans chef der afdeeling diplomatieke za ken van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, terwijl dr. G. A. Scheltus, thans zaakgelastigde der Nederlanden te Oslo, weldra als Hr. Ms. gezant in Noorwegen zal worden geaccrediteerd. Kind van zes jaar van een wis sen dood gered. Een moedige jongen van vijftien jaar heeft Maandagavond met succes zijn leven gewaagd om een knaapje van zes jaar uit het water te redden. Het jongetje speelde met enkele vriend jes op de kade van de Realengracht. Plot seling viel het jongetje van den hoogen wallekant in de gracht. Hij raakte kopje onder en zou, dagr de gracht ter plaatse tamelijk diep is, waarschijnlijk verdronken zijn, als de oudere knaap niet had ingegre pen. Deze bedacht zich n.1. geen oogenblik en dook gekleed te water. Hij slaagde er in na korten tijd het knaapje op den wal te brengen. De gemeentelijke gezondheids dienst kwam er aan te pas, doch overbren ging naar een ziekenhuis bleek niet nood zakelijk. Wegens diefstal van motoronder deelcn. Amsterdamsche politierechercheurs heb ben op de wekelijksche automarkt, welke op het Amstelveld wordt gehouden ,twee werkloozen van ongeveer twintig jaar ge arresteerd, die er van verdacht worden zich schuldig te hebben gemaakt aan dief stal en heling van motoronderdeelen. Enke le weken geleden werd aangifte gedaan van diefstal van deze onderdoelen. De re cherche hield derhalve en zoo gebleken is met succes een oogje in het zeil op de verschillende handelsplaats. De eigenaar heeft de onderdee- len herkend. De arrestanten hebben echter geen bekentenis afgelegd. Zij zijn voorloopig opgesloten. Worden de normen voor den aanslag wel goed vastgesteld? Dezer dagen vergderden de drie cen trale landbouworganisaties. Besloten werd, tot den minister van Financiën een verzoek te richten, het daarheen te leiden, dat, bij de vaststelling van normen, te gebruiken door de inspecteurs der belastingen bij de vaststelling van den aanslag voor land bouwers, vertegenwoordigers der landbouw organisaties worden ingeschakeld. Verder besloot men aan H. M. de Ko ningin een schrijven te zenden, waarin op de wederinstelling van een afzonderlijk De partement van Landbouw wordt aangedron gen. Automobielhandelaar probeerde t nog eens met diefachtig kan toorbedieend. De Amsterdamsche officier van Justitie heeft gistermorgen twee jaar gevangenis straf geëischt tegen een 27-jarigcn kantoor bediende, die moest terecht staan wegens verduistering van eenige duizenden gul dens. In een jaar tijds heeft deze jongeman kans gezien om zich door het vervalschen van loonstaten, hetp laatsen van valsche handteekeningen en dergelijke oneerlijke practijken meer een totaal bedrag van bij na 4000 gulden wederrechtelijk toe te ei genen ten nadeele van zijn patroon, een bekend automobielhandelaar in de hoofd stad. Hij heeft het geld verbrast in café's en andere amusemcntsgclegenhcden, soms met f 100.in een week. De dfficier wees er in zijn requisitoir op dat verdachte reeds eerder een anderen patroon bestolen heeft, doch men toen de zaak niet aangaf om den jongeman een kans te geven. Het was de automobielhan delaar, die verd. de helpende hand toe stak, door hein in zijn dienst te nemen En ziehier de gevolgen Het vertrouwen dat men in den bediende gesteld heeft, is wel diep beschaamd! Daarom eischte spr. een zoo strenge straf. De verdediger drong aan op psychiatrisch onderzoek. Op 13 Juli zal de rechtbank uitspraak doen. Verlaagde drankaccijns bestrijdt den smokkelhandel! De Nederlandsche Regeering wil den drank- accijns verlagen. Een spotprent bracht reeds de vreugde daarover in stamtafelkringen in beeld: een dubbel glaasje zal er nu op overschieten! Maar zoo eenvoudig is het geval niet, schrijft de Haagsche Post. Sedert 1911 is de drankaccijns, op een enkele uit zondering na, voortdurend verhoogd, in 1921 zelfs verdubbeld. De verwachting, dat dit aan de staatsinkomsten ten goede zou komen, werd niet verwezenlijkt: de op brengst van den drankaccijns daalde van 49.5 millioen gulden in 1928 tot 28.4 milli oen in 1937. Uit de statistiek zou men al licht opmaken dat zulks moest worden toe- geschrven aan een verminderd verbruik, daar dit van 6.35 liter per hoofd en per jaar in 1911 daalde tot 2.54 liter in 1925 en in 1937 nog maar 1.53 liter bedroeg. Gaat dat zoo voort, dan drinkt ons brave Nederland op het laatst heeiemaal geen sterken drank meer. Doch de cijfers bedriegen; een verminde ring van het drankverbruik in een twaalf tal jaren met 60 pCt. zooals zij aanwijzen, is eenvoudig onmogelijk. De verminderde opbrengst is, behalve aan een onbetwistbaar welslagen van de drank bestrijding, toe te schrijven aan een onge hoorde uitbreiding van den smokkelhan del en het geheime stoken. Dr. Colijn heeft als minister van Finan ciën meegedeeld, dat in één jaar 67 gehei me branderijen werden ontdekt en zulke ontdekkingen komen nog telkens voor. Daarom dringen niet alleen bladen van alle richtingen, maar de drankbestrij ders zelf sedert jaren aan op verlaging van den accijns als het eenige doeltreffende middel om het toenemende bedrog, dat de- moraliseerend werkt, tegen te gaan door het niet meer loonend te maken. Reeds in 1924 sprak de voorzitter van den Volksbond tegen Drankmisbruik de meening uit, dat het bedrog zeer zou verminderen, indien de accijns werd verlaagd. Prof. R. Casimir om een ander voorbeeld te noemen, schreef in „De blauwe Vaan", dat tengevolge van den hoogen accijns smokkelhandel en ge heim stoken zoo voordeelig waren ge worden, dat zij bijna niet te keeren zijn; „aan onze grenzen drinkt men haast uit sluitend gesmokkelde waar." Zoo schijnt dan zelfs een „dubbel glaasje" indien dat van accijnsverlaging het ge volg mocht zijn, niet zoo erg als het kwaad dat de al te hooge accijns teweegbrengt. Juist als in het geval van de Volstead-wet in de Vereenigde Staten is hier het middel er ger dan de kwaal geweest. OFFICIER ACHT ABSOLUUT ALCOHOL VERBOD VOOR AUTOMOBILISTEN NOOD ZAKELIJK. Gisteren had de chauffeur, die op Hemelvaartsdag te Lonneker in zwaar beschonken toestand drie kinderen cn een man doodreed, zich voor de Almelosche rechtbank te verantwoorden. Zooals men zich herinneren zal, was verdachte, de 35-iarige C. Sm. uit Enschedé, met een geleende auto aan 't plezierrijden en suisde zig-zag over den weg, alles wat hij tegenkwam, in zijn woeste vaart meesleurend, tot zelfs een kinder wagen toe. waarbij o.a. een baby deerlijk omkwam. „U bent toch geen kindl" Verdachte was verschenen cn werd ver hoord door den presideiit. die den Hemels vaartsdag den zwarten dag in het leven van den chauffeur noemde. Hij was ondanks het feit, dat hij zijn vrouw beloofd had in den middae thuis te komen, den geheelen dae in café's geweest. Verdachte zeide, dat hij meegetroond was door een kennis van hem, den slagers knecht W. President: „Maar u bent toch geen kind. U bent toch vrijwillig meegegaan." De president gaat dan den gan van za ken met verdachte na, doch deze weet zich zoo goed als niets van het ongeluk te herinneren.. Hij heeft verscheidene café's bezocht en op den terugweg van Oldenzaal naar En schede was het zoo wazig om hem heen ge weest, dat zijn herinnering hem volkomen in den steek liet. De president wijst den verdachte er op, dat hij onverantwoordelijk had gehandeld. Ook vindt spr. het niet in de haak, dat de verdachte nog eenmaal na het ongeluk achter het stuur had gezeten. Deze leemte in de wet zal echter spoedig aangevuld wor den. Requisitoir. Na het getuigenverhoor, waarbij komt vast te staan, dat verdachte sterk onder invloed was, gaat de officier van Justitie mr. S. J. v. d. Hoeven, tot zijn requisitoir over. Fel gaat de officier te keer tegen het gebruik van alcohol door automobilis ten. Een gelukkig gevolg van, -tjit drama is' in elk geval, dat Nederland wakker is geschud. Een absoluut alcohol-verbod voor automobilisten is het eenige mid del om ontzaggelijk veel leed te be sparen. „Mijn geduld met deze ca tegorie personen, die ik niet aarzel autobandieten te noemen, is uit!" al dus spr. Hij zal in het vervolg de hoogst mogelijke straf eischen te gen chauffeurs, die onder invloed van drank hebben verkeerd, om hen zoo lang mogelijk uit de maatschap pij te verwijderen. In dit geval eischt hij een jaar gevangenisstraf en twee jaar ont zegging der bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen. De verdachte, die niet verdedigd wordt heeft hierop niets te zeggen. Uitspraak 18 Juli. Mia&en Voor het F.I.D.E.-landentournooi Naar wij vernemen zal Nederland op het F.I.D.É.-landentournooi te Buenos-Aires officieel ertegen woordigd worden door een team, dat door den Koninklijken - e- derlandschen Schaakbond is samengesteld en bestaat uit N. Cortlever (Amsterdam), Th. van Scheltinga (Amsterdam), G. R. D. van Doesburg (Bussum), A. D. de Groot (Amsterdam) en L. Prins (Amsterdam). Dc ploeg wordt uitgezonden buiten be zwaar van de kas van den bond. Spelers als Euwe, Landau en van den Bosch zijn verhinderd naar Zuid-Amerilia te gaan. Het vertrek is bepaald op 27 Juli te Ant werpen met het stoomschip „Piriapolis' Men arriveert op 19 Augustus te Buenos Aires. Op 27 September vertrekt de a'oeg uit de Argontijnsche hoofdstad met de „Copacabana", welk schip op 21 October te Antwerpen aankomt. Ex-klerk bij den gemeentelijken incassodienst te Haarlem veroor deeld. De rechtbank te Haarlem heeft gisteroch tend uitspraak gedaan in de zaak tegen den 30-jarigen C., vroeger klerk bij den ge meentelijken incassodienst te Haarlem, die terecht heeft gestaan wegens verduistering van zeventienhonderd gulden ten nadeele van de gemeente. Verdachte moest aan een loket de aange slotenen bij den dienst, die inlichtingen kwa men inwinnen over aangeboden kwitanties, te woord staan. Hij liet vaak deze kwitan ties aan zijn loket uitbetalen, hoewel dit aan de kas moest geschieden en stak het aldus ontvangen geld in eigen zak. Voorts bracht hij in de lijsten der loopende kwitan ties veranderingen aan, waardoor de fraude bij de controle niet ontdekt werd. De rechtbank veroordeelde hem gisteren conform den eisch tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Haagsche dienstmeisjes geslacht offerd. De huwelijkszwendelarij schijnt een dank baar beroep. Of dit nu komt door de" licht- eloovigheid van sommige vrouwen óf het raffinement van de mannen, die dit snoode vak uitoefenen, zullen we in 't midden laten. Verstandig vinden we de meisjes, die in haar verliefdheid haar portemonnaie voor den charmanten minnaar ledigen, al lerminst Doch er zijn nog steeds zulke arge- loozen Zoo in Den Haag, waar twee aardige dientsmeisjes onder de bekoring kwamen van een twee- en-twintigjarigen jonkheer! Ten minste, zoo stelde A. A. I., eigen lijk electrisch boorder van professie zich aan de meiskens voor. Verder joeg hij haar het hoofd op hol door de mededeeling, dat hij zee officier op non-actief was en als zoodanig een toelage kreeg van f 250 in de maand. Hij kon echter door allerlei omstandig heden niet direct beslag op dezen rijkdom leggen en wist de dienstmeisjes, bij rozen geur en maneschijn, wel zóó mild tegen over hun voornamen minnaar te stemmen, dat zij hem geld leenden, veelgeld, tot wèl f 600 toe, zuur verdiend met boenen en schrobben, koken en strijken Doch het liefdesgeluk duurde niet lang. Een kennis van één der meisjes ontdekte door toevallige omstandigheden, dat de veelbelovende, maar nog "veel-meer-eischen- de bruidegom reeds getrouwd was en zelfs vader van twee kinderen! De politie werd gewaarschuwd en de zwendelaar was gauw achter slot en grendel. De officier van Justitie eischte gister ochtend één jaar en drie maanden gevan genisstraf tegen verdachte, wiens verdedi ger op clementie aandrong. Op 18 Juli wordt het vonnis verteld. Marietje en Betje of hoe de bedrogen bruidjes uit de hofstad anders mogen hee- ten, zullen haar duur avontuurtje wel be treuren! Wie weet, hoeveel aardige slagers jongens en melkboeren zij om dien jonk heer een blauwtje hebben laten loopen. Maar er kan nog véél goedgemaakt! „Hé, Maric!" Een telegram aan den Gouverneur- Genera aL Te Medan is onder zeer gröote belang stelling de aangekondigde weermachtbe- tooging gehouden. Aan den Gouverneur- Generaal werd, naar de N. R. Crt. meldt een telegram gericht van den volgenden inhoud: ,100 Nederlandsche ingezetenen van Su- matra s Oostkust, te Medan in verg. bijeen zich geruggesteund wetend door meerdere honderden schriftelijke betuigingen van adhaesie uit alle maatschappelijke en po litieke schakeeringen der samenleving hunne eerbiedige verknochtheid aan H M de Koningin getuigende, spreken de hoon uit, dat het Hr. Ms. regeering zal zijn ge- gc\cn het vraagstuk der vlootversterkin"- zeer spoedig aan de zeer dringende eischen des tijds aan te passen - Tichelman, voor zitter afdeeling Sumatra's Oostkust Ala-è meen Nederlandsch Verbond". 6 Als ik 'm onzeker voel op d' aard, Dan neem ik een garantie, 't Zij tegen moord of brand of braak... 'k Ga veilig met vacantie! Mijn geld is zeker tegen roof, Mijn ruiten tegen steenen, Mijn weduwe is óok bezorgd, Dus 'k neem gerust de beenen! Ik ben volmaakt gegaran deerd Slechts niet... tegen agressie:. Dat is nog 't veiligst., vindt U niet? Neutraal is mijn confessie! LIE Heemstede krijgt een nieuw corps. De Haarlemsche rechtbank heeft giste ren de vereeniging Heemsteedsche Burger wacht van haar rechten vervallen ver klaard, omdat zij afgeweken was van haar statuten. Tevens is aan de vereeniging, de bevoegdheid ontnomen om burgerlijke han delingen te verrichten. Om de beurt. De moeilijkheden van de Heemsteedsche burgerwacht dateeren reeds van eenige da gen geleden, toen tusschen de leden en den voorzitter oneenigheid onstond. In een bestuursvergadering besloot men den voor zitter te royeeren, doch dit besluit bleek later geen rechtsgeldigheid te bezitten. De voorzitter keerde terug en royeerde nu op zijn beurt een aantal leden. Intusschen had de vereeniging door het gebeurde het ver trouwen van den burgemeester verloren. Het bleek echter niet mogelijk om door in trekking van de gemeentelijke subsidie, de vereeniging te likwideeren. De burgemeester trok daarop in overleg met de regeering, de verklaring in, waarin is vastgelegd, dat de burgerwacht zoo noodig zal worden op geroepen ter handhaving van het gezag. Hoewel de Burgerwacht hierdoor wettelijk geen burgerwacht meer was, en al haar rechten, zooals o.a. het dragen van wapenen had verloren, bleef zij voortbestaan als Ko ninklijk goedgekeurde vereeniging. De rechtbank heeft thans aan dezen zon derlingen toestand een einde gemaakt. Er zal nu een nieuwe burgerwacht in Heem stede worden opgericht. De gevolgen van een steekpartij. De fabrieksarbeider W. W. te Losser, die vorige week terecht heeft gestaan, omdat hij de pleegouders van zijn vrouw met eeh mes heeft aangevallen, tengevolge waarvan de bejaarde vrouw de B. is overleden, werd gisteren door de Almelosche rechtbank ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis wegens mishandeling den dood tengevolge hebben de en mishandeling. De oude man is n.1. her steld. De eisch was 4 jaar gevangenisstraf. Wat de statistiek ons onthult. Dat men in een snel-voertuig aan zeker gevaar blootstaat, laat zich hooren. Toch zal het elkeen verrassen te vernemen dat men als passagier der spoorwegen veiliger is dan in bed! Zoo toonde een Duitsche statistiek dezer dagen aan dat in Duitschland jaarlijks nog 70 menschen sterven doordat ze uit hun bed valjen en zich bij die manoeuvre levens gevaarlijk verwonden! En niet minder dan 430 menschen vin den in Engeland jaarlijks den verstikkings dood in bed! Natuurlijk wordt hierbij het grootste contingent door de kleinsten ge vormd, kindertjes namelijk die nog te zwak zijn om zich van den verstikkingsdruk van dekens of kussens te bevrijden. En dan: onze huiselijkheid is minstens zoo gevaarlijk als de straat, gelijk de statistiek onomstootelijk aantoont. Want onder 12 ver ongelukte kinderen bevindt zich minstens een die door kokend water levensgevaarlijke brandwonden oploopt. Gladgewreven vloéren zijn dikwijls levensgevaarlijk voor volwasse nen en een gansche reeks ongelukken ge schiedt door het omlaagvallen van schilde rijen, spiegels e.d. 't Is droevig met onze mlllioenen! Verder komt de statistiek ons een bittere teleurstelling bezorgen, wanneer zij het aan tal millionnairs te boek stelt. De zaak staat er, vastgelegd in de meedoogenlooze cijfer- les, beslist bedroevend voor, want onder elk millioen aardsche stervelingen bevindt zich no8 ntet eens één mensch die er op rekenen mag dat zijn werken en streven beloond wordt met den millionnairstitel. En dc vraag wie in de toekomst er nog eens op kan reke nen aan het hoofd te staan van 2 millioen, kan de mathematische statistiek niet eens beantwoorden, zoo zeldzaam zijn die gevallen waarvan 't getal dus moet worden verwaar loosd, dat zij evenmin als de honderdjarigen geboekstaafd worden, Het blijkt allengs moeilijker, om millionnair te worden en honderd jaar oud!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8