HERMAN NYPELS' /Lq&nda Marinier doodt collega bij het schoonmaken van revolver Er is noodig voor de Marine Prijzen voor elke beurs Nasleep van echtscheidings-affaire KLEEDINGMAGAZIJNEN BEL OP No. Donderdag 6 Juli 1939 Tweede Blad Zeekrijgsraad Willemsoord Caféschulden en hunne gevolgen voor speciale gelegenheden gemaakt of naar maat moderne coupe DEN HELDER Sneeuwwitje op bezoek bij Heldersche jeugd de Een nieuw sport- en exercitie terrein voor de Marine Soldaat uit de zweefmolen geslingerd Ernstig ongeval in de Hoogstraat Vrij kalme Kermisavond Noorsche mijnenlegger in de haven De strijd om de democratie Het was wel een bjjzonder tragisch ge val, waarvoor gistermorgen de pyper le kl. J. J. H. voor den Zeekrijgsraad alhier te recht moest staan. Een geval van een dermate ernstig karakter, als wy sedert niet medegemaakt hadden. Het ging hier om de zaak betreffende den marinier, die op 13 Mei j.1. te Hoek van Holland tijdens het schoonmaken en na zien van een revolver, wegens nalatigheid, de revolver deed afgaan, tengevolge waarvan hij den marinier le klas D. J. Compas in den buik trof en deze vrijwel terstond gedood werd. Hem werd grove onachtzaamheid ten laste gelegd. Uit de stukken leest men de reconstructie van dit ernstig ongeval. De pijper maakte de revolver schoon, beproefde het mechanisme daarna, er niet acht op gevende, dat zich in de revolver reeds een houder met 8 scherpe patronen bevond. Als getuige treedt op een majoor, die op verzoek van den President, Mr. Arn. Velt- man, een demonstratie geeft van de toedracht der zaak. De eenige geestige noot die deze zaak bezat, was hierbij de vraag van den President, als deze informeert of het appa raat ongeladen is Verdachte H. geeft, desgevraagd de ver klaring van zijn handelwijze en geeft toe in derdaad de desbetreffende voorschriften niet nagekomen te zijn. Met tal van technische de tails vindt dan het verhoor plaats In zijn requisitoir zegt de Fiscaal, de offi cier van administratie der le kl. Mr. D. B. Franken, dat de schuld van verdachte vast staat. Dat is heel erg, met name, omdat H. oudste pijper was en toezicht moest houden op het schoonmaken van de revolvers, waar mede men bezig was. Men kan dan ook niet anders zeggen, ook waar men zeer waar schijnlijk grapjes heeft staan maken, dat hier sprake is van nonchalanche. De Fiscaal maakt tevens van de gele genheid gebruik, zijn leedwezen uit te spreken ten aanzien van de nabestaanden van Compas en er op te wijzen, dat hier geen sprake is van een ongeluk, doch van grove nalatigheid. Een straf van 3 maan den gevangenis meent spr. te moeten eischen. Als verdediger treedt op Mr. J. Mulder. Ook deze herdenkt in enkele gevoelvolle woorden de nabestaanden van het slachtoffer, die vader van 3 kinderen was. Spr. noemt het geval echter een wel bijster ongelukkige sa menloop van een aantal factoren. Natuurlijk heeft verd. een fout begaan, maar er zijn ver scheidene verzachtende factoren, die pleiter dan noemt. Gedurende 8 jaren bezit verd. reeds een revolver, maar die was vrijwel al tijd ongeladen. Ongeladen werd ze ook schoon gemaakt, misschien wel duizende malen. En hierin is het, dat het gevaar voor sleur schuilt. Het was toeval, dat men dien mor gen bezig was met het schoonmaken van re volvers, omdat het buiten regende en verd. op dat moment niet wist wat anders met zijn mannen aan te vangen. Het was toeval even eens, dat juist Compas langs kwam en toe val, dat verd. er niet aan dacht, dat zich in het wapen de patronen bevonden. Mr. Mulder wijst er dan nog op, dat verd. een uitnemend marineman is. Niet een mid delmatig marinier, maar een zeer ijverig, op gewekt, sportief en... net persoon. Zijn con duitelijst vermeldt, dat hij op kleeding en uiterlijk de grootste zorg besteedt en dat is dus tevens het bewijs, dat men de gewraakte nonchalanche in dit geval niet al te zwaar mag doen laten wegen. De eisch van 3 maanden is spr. zeer tegen gevallen. Grove schuld kan men hier niet ten laste leggen, wel een fatale samenloop van omstandigheden. Hij beveelt verd. tenslotte aan in de clementie van den Zeekrijgsraad. Uitspraak: 3 weken gevangenisstraf. De marinier, diens ex-vrouw en derzelver vriend. Van ganschelijk lichter kaliber, ja, zelfs niet zonder diverse scheuten tragi-humor, is het tweede geval, dat voor de balie behandeld werd. Het betrof hier de marinier le kl. J. Z., die terecht stond terzake huis vredebreuk en mishandeling. De historie speelde zich af in onze zuster- stad Vlissingen, waar verd. op een avond in April de woning van zijn voormalige echtge- noote (die hem door scheiding als echtvrien din ontvallen was) binnendrong door het openbreken van de achterdeur, zich daarna op de bovenverdieping verborg en eerst naar beneden kwam toen hij zijn ex-50 in ver- eeniging van derzelver huisvriend, een zekere P. zag binnenstappen. Volgens de dagvaarding heeft Verd. P. toen op straat nagezeten en genoemde P. met een tnelkflesch op het ontrouwe hoofd geslagen. Hetgeen mishandeling zou zijn. Verd. zelf geeft een andere lezing aan het geval. Vol gens hem zou hij zich voor P. hebben moeten verdedigen en was de flesschenklap dus een maatregel tot zelfverdediging, een argument wat kennelijk bij geen der Krijgsraadleden in gang vindt De zaak wordt van haver tot gort nage gaan en zoo vernemen we, dat verd. feitelijk eens naar z'n meubelen kwam kijken, die deels z'n eigendom waren. Dat P. met z'n vrouw samenleefde was geen geheim meer. Dat wist héél Vlissingen, volgens Z. Hij geeft echter niet toe geweten te hebben, dat hij niet het recht hac bij zijn ex-vrouw binnen te dringen en dus huisvredebreuk te plegen. Overigens had hij ook van P .een slag op het noofd ontvangen tengevolge waarvan dit hoofd een gat vertoonde. De Fiscaal vindt, dar het sop de kool niet waard is, dat er feitelijk veel te veel over deze kwestie gepraat wordt. Toch vindt hij beklaagde, zooals deze thans de zaak voor stelt lang niet sympathiek. Dat hij zich te gen P. zou hebben moeten verdedigen gelooft niemand. Eisch: 5.of 2 dagen. Mr. Dr. J. A E. Buiskool, van Schagen citeert a priori zoowel Heine als Goethe inzake ver vlogen liefde, en breekt dan een lans voor zijn client. Hij gaat de situatie in haar geheel na en trekt de gronden van de beschuldiging in sterken twijfel. Gaarne, zou hij vrijspraak zien volgen, en, zoo dat nief mogelijk blijkt, de mi nimum boete van 50 cent. Uitspraak: 1 gulden of 1 dag. Z'n boezemvriend bedrogen. Een slechte kameraad was zeker wel B. de B., zeemilicien matroos 3e kl., die op 22 Mei j.1. dienende aan boord van Hr. Ms. „Heems- kerck", liggende te IJmuiden, een bedrag van 5.wegnam van zijn passagier- en boezem vriend, W. Schelleman. We hooren, dat deze jongeman in den beer stond bij een Nieuwediepsche caféhoudster, voor een bedrag van een riks en dat hij daar hij vreesde, dat de kasteleinsche aan den commandant zou schrijven, teneinde raad be sloot van de gelegenheid gebruik te maken toen hij de sleutels van het kastje van zijn vriend vond en het geld wegnam. De helft der 5 pop gebruikt hij „om er goede sier" van te maken Natuurlijk viel hij door den mand en de Fiscaal noemde het een ergerlijk feit, om juist zooiets te plegen bij een vriend. Daar bij nam deze het verd. kwalijk, dat hij de rest eveneens uitgegeven had. Mr. Franken vraagt dan 1 maand gevangenisstraf. Mr. Mulder uit zijn verbazing, dat hier geen reclasseeringsrapport aanwezig is en ontkent dan de voorbedachte rade. Door het zien van de sleutels is verd. op het plan ge komen. De straf vindt pleiter veel te hoog. In minder ernstige gevallen vraagt de Fis caal soms een voorwaardelijke straf. Waar om kan dat in dit geval thans niet? Een voorwaardelijke straf. Waarom kan dat in dit geval thans niet? Een voorwaardelijke ver oordeeling zou voor dit jongemensch, dat in de burgermaatschappij nog een vlekkelooze lei heeft, en dat binnenkort den dienst gaat verlaten, ongetwijfeld te prefereeren zijn. Uitspraak: 1 maand gevangenisstraf. Gesloten deuren. De vierde, tevens laatste zaak, komt voor met gesloten deuren: Terecht staat de sergeant der mariniers J. M., wegens het plegen van niet nader te noe men handelingen met zijn beide nog minder jarige dochters van 15 en 16 jaar. Verdediger van deze ernstige zaak is Mr. Dr. J. A. E. Buiskool. Uitspraak: 3 jaar gevangenisstraf, met af trek voorarrest, ontslag uit den dienst en ontzegging weder bjj de gewapende macht te dienen. Een uitverkocht Tivoli. Zaterdag herhaling van de film. Tivoli was gisterenmiddag uitverkocht. Tot de laatste plaats was het theater bezet en al waren er veel moeders en een enkele vader meegekomen, verreweg het meerendeel van de bezoekers bestond uit peuters van 4 tot 12 jaar. En of ze genoten hebben! Er werd mee geleefd met de avonturen van het snoezige prinsesje, er werd gebruld om de dwaasheden van de kabouters met hun rooie neuzen, er werd gegriezeld om de heks met haar venijnige snoet. Want al waren de meest griezelige pas- sagers uit de film weggeknipt, de heks ver vult, zooals vanzelf spreekt, toch nog een zeer voorname rol in het sprookje. Of de kinderen er inderdaad een nachtmerrie van zullen krijgen?We gelooven het niet. Men genoot te veel van de fijne en grappige too- neeltjes, er werd zoo sterk meegeleefd, dat het soms doodstil was en dat er dan weer een daverende jool door de zaal schaterde. Wat fijn zijn de kleuren, wat geraffineerd de verschillende tooneelen. Wie Woensdagmid dag teleurgesteld is, kan de film Zaterdagmid dag nog genieten en hij heeft dan dit voor, dat het er waarschijnlijk niet zoo oven-warm zal zjjn als gisterenmiddag, 't Was om te smel ten in de volle zaal. REINIGT UW In busjes won 50 en 90 cf. bij apothekers en drogisten Wij lezen in het ontwerp tot wijziging van de Defensiebegrooting 1939: Het sport- en excercitieterrein op de Rijkswerf, dat bovendien volkomen on toereikend is, kan ter plaatse niet lan ger worden gehandhaafd, omdat deze ruimte noodzakelijk in gebruik moet worden genomen voor uitbreiding van de werfgebouwen. Het in orde brengen van een nieuw terrein, waarheen o.a. de sport- en gymnastiekschool moet wor den verplaatst, benevens de verbetering van een dicht bij de ligplaatsen der schepen gelegen kleiner oefenterrein, vergt een bedrag van 138.000. Lichte hersenschudding. Een schaduw over de kermisvreugde werd gisteren gelegd door het feit, dat te ongeveer kwart over negenen op het Helden der Zee plein een in de zweefmolen zwierende soldaat het slachtoffer van zijn zweeflust geworden is. Volgens zeggen was de soldaat, zekere J. D., oud 20 jaar, thuisbehoorend op fort Erf prins, tijdens het zwieren, bezig met het grij pen naar andere stoeltjes, waarbij hij soms ver naar beneden dook. Op een gegeven moment is de man toen onder de ketting van daan gegleden, waarvan het gevolg was, dat hij uit den molen geslingerd werd. Op dat uur zagen vele kermisvierders wat er gebeurde en het hoeft wel geen nader betoog, dat men zeer schrok van wat gebeurde. De soldaat kwam op straat terecht, waar hij doodstil bleef liggen. Algemeen veronder stelde men, dat hij door den slag gedood zou zijn. Direct werden maatregelen tot hulp ge nomen. Militairen en politie zorgden voor af zetting, terwijl zoo snel mogelijk de politie auto gerequireerd werd. Dokter Rienks, die eveneens terstond ter plaatse was, zorgde voor het aanbrengen van eerste hulp. Eerder dan men verwacht had, keerde het bewustzijn bij den onfortuinlijken kermisvierder terug. Hij klaagde over inwendige pijnen en werd met de auto naar het Marine Hospitaal ver voerd. Naar verluidt zou hij een lichte hersen schudding opgeloopen hebben. Een woord van waarschuwing voor zweef-liefhebbers mogen wij hieraan wel toevoegen. Men hoede zich voor al te uit bundige capriolen in den zweefmolen. IMilitair werkman valt uit het raam. Een ernstig ongeluk heeft zicht gisteravond in de Hoogstraat voorgedaan. Een aldaar wonend militair werkman, de heer M., lag op een gegeven moment uit zijn dakraam te kijken, toen hij plotseling voorover uit het venster viel. Toegeschoten omwonenden namen den man op, die over hevige pijnen in zijn lichaam klaagde, hetgeen, gezien de hoogte van den val (enkele meters), begrijpelijk is. Direct was de politie ter plaatse, evenals de politie-auto en dokter Rienks. Een voor- loopig onderzoek bracht aan het licht, dat de man op verschillende wijzen gewond was. O.a. was een der armen gebroken, een hersen schudding, en verwondingen en inwendige pij nen aan het hoofd. De heer M. werd met bekwamen spoed naar het Marine Hospitaal vervoerd ter verdere behandeling. Uitteraard verwekte ongeluk nogal eenige consternatie in de Hoogstraat. Wie; 's winters zomerwarmte wenscht door cokes of anthraciet Doet wijs als hij de brandstof stookt, die OKKE VISSER biedt Polderweg 34 Tel. 228 De belangstelling voor de kermis was gisteravond iets minder dan op beide vorige avonden. Dat is trouwens een verschijnsel, dat op vrijwel iedere Heldersche kermis te con- stateeren valt: de Woensdag is een kalme dag. Er waren twee factoren, die de pret al vrij vroeg bedierven. De eerste was het feit, dat een man uit den zweefmolen geslingerd werd en waarover ieder den mond vol had, de tweede waseen zware regenbui, die te circa kwart voor elf losbrak. In café's, tenten en portieken zocht men een goed heenkomen, daar vrijwel niemand een jas meegenomen had vanwege de warmte. In dichte rijen trok men zoo spoedig moge lijk naar huis toe en binnen een half uur was de geheele kermisvreugde verdwenen. Zooals gezegd: de café's (en taxi's...) maakten nog even goede zaken door deze regenbui. voor Poffertes en Wafelen W.LOGGEN Wij lezen in het ontwerp tot wijziging van de Defensiebegrooting 1939: Van de objecten, waarvoor bedragen zijn aan gevraagd, is door ons de laatste dagen een algemeen overzicht gegeven. In verband daar mede volgt hieronder een specificatie met toe lichtingen: a. Vliegkamp ,de Kooij". Het bouwen van een hangar ter vervanging van een bestaande en van bijbehoorende werkplaatsen, het ver- breeden en verlengen van het empla cement, het uitvoeren van verdere bijbehoorende werken 237.500 Uitbreiding terrein tot het ver krijgen van een nieuwe startbaan 50.000 Vliegkamp „de Mok". Het bouwen van een tweedeelige hangar ter vervanging van een be staande en van bijbehoorende werk plaatsen, het verbreeden en verlen gen van het emplacement, het uitvoe ren van verdere bijbehoorende wer ken 234.000 Het verbeteren en vergrooten van het haventje, le termijn 30.000 b. Het verbeteren en vergrooten van 's Rijks zeehaven „Het Nieuwe- diep" Memorie Onderzoekingen in het waterloop kundig laboratorium te Delft 8.000 c. Het bouwen van een werk plaats voor den Onderzeedienst, le termijn 50.000 Verbeteren van de accu-werkplaats en verdere voorzieningen 25.000 d. Uitbreiding van het keuken gebouw en van de eetzalen van het Koninklijk Instituut voor de Marine, benevens het uitvoeren van verschil lende inwendige voorzieningen, o.m. tot het verkrijgen van meerdere les lokalen, le termijn 86.000 e. Het maken van een nieuw ge bouw voor de apotheek en voor ma gazijnsruimte bij het Marinehospitaal de verbouwing van de bestaande apo theek tot polikliniek en het uitvoeren van inwendige voorzieningen, le termijn 75.000 f. Het uitbreiden van de slaap zalen in de Marinekazerne, het ma ken van een gebouwtje voor de kom buis en verschillende bergplaatsen, benevens het uitvoeren van verdere voorzieningen, le termijn 40.000 g. Inwendige voorzieningen op de „van Speijk" 34.000 idem op de „Schorpioen" 15.000 h. uitbreiding tankcapaciteit, le termijn 100.000 i. Verbeteren en uitbreiden van het torpedoatelier, le termijn 25.000 j. Maatregelen in verband met de electriciteitsvoorziening te Willems oord Memorie k. Het maken van een gebouw voor den victualiedienst, voor berg ruimte en voor de cantine, le term. 45.000 het bouwen van een nieuwe sluis wachterswoning ter vervanging van de oude die ten behoeve van boven genoemd gebouw moet worden af gebroken 5,500 1. Het inrichten van een beschik baar terrein voor excercitie en sport beoefening benevens het maken van een overdekte oefengelegenheid, le termijn 50.000 Het bouwen van een semi-perma- nente sport- en gymnastiekschool 25.000 Voorzieningen aan het oefenter rein gelegen bij de haven 13.000 m. Het verbouwen van de oude kazerne op het Marine-etablissement te Amsterdam tot kazerne voor de marinekustwacht, le termijn 20.000 Het inrichten van een helling al daar voor in conservatie zijnde mo- tortorpedobooten en verdere voorzie ningen, le termijn 47.500 n. Het maken van een ligplaats voor motortorpedobooten te Poor tershaven met waloccomodatie enz., le termijn 66.000 Ligplaats voor de kolenloodsen. Vanmorgen om ongeveer half tien is de Noorsche mijnenlegger „Olav Triggyason" in onze haven gekomen en heeft ligplaats geno men tegenover de kolenloodsen, bij het Ha venkantoor. Zooals wij reeds meldden, brengt het schip een onofficieel bezoek aan Den Hel der en zal hier tot 10 Juli blijven. De beman ning bestaat uit 177 officieren .onderofficieren en minderen. Namens den commandant Marine werd door den officier van piket een bezoek aan den commandant gebracht en werd deze wel kom geheeten. Vanmiddag brengt de commandant van den mijnenlegger, de luit. ter zee Briseid, een be zoek aan den warn. commandant der Marine, kolonel baron C. J. v. Asbeck. HI J WAS IN ROES Gisteren kreeg men op het Politiebureau mededeeling, dat er op een land aan den Mid denweg iemand lag, die vermoedelijk ernstig onwel was geworden. De politie-auto rukte, met dokter Rienks by de equipage, uit. Men moest evenwel constateeren, dat het een man betrof, die z'n roes uitsliep RIJWIEL BESCHADIGD. Een bewoonster van de Achterstraat deed aangifte, dat haar rijwiel, tengevolge van een botsing, beschadigd was. Een onderzoek wordt ingesteld. De houding van Amerika. De strijd, die op het oogenblik tusschen de machthebbers van deze wereld gevoerd wordt, is, behalve een strijd om het be houd of de uitbreiding van eigen bezit, ook een strijd om het behoud van de de mocratie of de vestiging van de dic tatuur. En daarom is het mogelijk, dat ook landen, die niet direct betrokken z(jn bij een eventueelen oorlog tusschen Europeesche landen er toch wel direct be lang bij hebben, dat deze strijd niet ont brandt en als z(j tot een uitbarsting komt, dat dan de democratie niet vernie tigd wordt. Zooals men weet is de president van da Ver. Staten een vechter voor den democrati- schen staatsvorm, niettegenstaande men hem meermalen als dictator heeft gekwalificeerd. Roosevelt ziet met groote bezorgdheid naar de ontwikkeling van den toestand in Europa en nog deze week heeft hij te kennen gege ven, dat hij vreest, dat een oorlog niet is te vermijden .Het is daarom, dat hij getracht heeft Amerika direct bij Europa te interessee ren, door de herziening van de neutraliteits- wet. Het is voor de strijdende partijen van groot belang aan welken kant de sympathie en hulp van de Ver. Staten zich bevindt, en het is daarom voor Roosevelt een teleurstel ling geweest, dat het Amerikaansche Huis van afgevaardigden het voorstel tot wijziging verworpen heeft. Daarmee heeft het, onge wild, in de kaart van de dictatoriale landen gespeeld en ongewild ook het gevaar van een oorlog doen toenemen. De huidige neutraliteitswet toch houdt in, dat in geval van oorlog, de oorlog voerenden niets van de Ver. Staten zullen kunnen koopen, tenzij tegen contante be taling, terwijl de koopers de gekochte goederen zelf moeten komen halen. Bo vendien is bepaald, dat geen oorlogsmate riaal gekocht mag worden. Men begrijpt, dat vooral de laatste bepaling voor de de mocratische staten, een teleurstelling is, omdat zij wel kans hadden gezien de zee voor de dictatoriale staten te sluiten, ter wijl zij rustig hun benoodigde waren had den kunnen halen. De behandeling van deze aangelegenheid zal nog plaats moeten hebben voor den Ame- rikaanschen senaat en opnieuw zal de presi dent een poging wagen zijn inzichten door te zetten. Of hem dit lukken zal? De zaak is tenslotte, zooals wij in den aanvang van dit overzicht schreven, dat Amerika prijs stelt op de handhaving van den democratischen staatsvorm en als die in Europa verloren gaat, is de kans groot, dat hij ook gevaar loopt voor de Ver. Staten. Het laatste woord is in deze kwestie nog niet gesproken. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30— l"7 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Ridlto, Spoorstraat half 8: „Marie Antoinette". Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: ,,'t Zit in de Lucht" en „Pacific Liner", Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Avonturen van Marco Polo" en „Cas- sidy in Satansdal". Donderdag t.e.m. Zondag. Casino, 8.15 uur: „Sterrenparade". Heden: „De Toelast", Spoorstraat, lederen avond muziek en dans. Optreden van een conferencier. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 763.0 Temperatuur lucht: 15.7 Maximum temperatuur lucht: 27.6 Wind: richting: Z.W., kracht: 5 Temperatuur zeewater: 17.4 Licht op: 9.54 Bwpg«rfcifkc Stand van Den Helder van 5 Juli 1939. ONDERTROUWD: J. Bok en I. H. Rieu- werts. OVERLEDEN: A. J. Hazes (m), 59 jaar. Aan de Kath. Scholen te Rolduc slaagde de heer Jan C. Hoogenbosch, voor het eind-exa men H.B.S. B. Voor het diploma handenarbeid slaagde aan de Bisschopp. Kweekschool te Beverwijk, de heer J. W. Grömmer, Den Helder en J C T. Hoogenbosch te Texel.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5