STIJGT DE VERKOOP- TRIUMPH DE BESTE dewereld m OVER GEHEEL NEDERLAND 1 I CENT Posfvluchten op Indië m weinig woorden Interessant proces te Madrid Engeland en Frankrijk steeds nauwer aaneen,.. Japansche bom treft Britsche vloot Weer tomatensoep in blik! Hitier moet rustig denken. Jaarlijks twaalf millioen extra voor Defensie Chauffeur was „afgeladen" De Olijfberg bedreigd Zeilwedstrijd Hoek van Hoiland- Ostende-Dover-Den Helder aangevangen Het echtpaar Tsjaog Kai Sjek richt zich tot de wereld Techniek in de wieg Toch loon op tweeden Pinksterdag Onze Oost De eeuwige splijtzwam Communistenvraagstuk bij het LV.V. Vrecselijkc ontdekking van echtgenoot Hooggeplaatst republikein voor de rechtbank. Heden zal voor het militaire gerechtshof het proces beginnen tegen Julian Besteiro, den zeventigjarigen socialistischen leider. Het gerechtshof zal zijn „politieke schuld" vaststellen in verband met den burgeroor log. Het proces wordt ais een proefgeval beschouwd, dat de geheele positie zal weer spiegelen van de politieke verantwoordelijk heid in Spanje en het trekt de belangstel ling van het geheele land. Besteiro, die Spanje vertegenwoordigde bij de kroning van George VI, is de vroegere president der Cortes, hij was president van den verdedi- gingsraad in Madrid, toen de hoofdstad zich overgaf. Nu ook samenwerking tusschen de Fransche en Engelsche lucht- wapens. De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat de grootste be langstelling gewekt is door een rege ling, die in overweging is betreffende samenwerking tusschen de Britsche en Fransche luchtwapens. Vernomen wordt, dat de onderhandelingen ver gevorderd zijn. Het is duidelijk, dat het van de grootste waarde zal zijn wanneer het personeel der beide luchtwapens in staat is routine te krij gen in lange afstandsvluchten over onbekend terrein en in de taak van het uitpikken van doelwitten op den grond etc. dat daarbij naar voren komt. Britsche vliegtuigen zullen bij gevolg nonstopoefenvluchten kunnen onder nemen door geheel Groot-Brittanniü naar plaatsen in Zuid- en Zuidoost-Frankrijk. Deze regelingen zullen de nauwste samen werking met zich mede brengen tusschen de leden der beide luchtwapens en hen in staat stellen te pröfiteeren van elkanders ervaring, terwijl zij tevens 'n goed inzicht zullen krij gen in elkanders problemen. falen Deelnemers een elndweegs door Prins Bernhard vergezeld. REEDS VIJF UITVALLERS. Drie kanonschoten en drie vlagge- seinen van den mijnenveger M 2 vormden gistermorgen om half tien het startsein voor den grooten zee- zeil wedstrijd Hoek van HollandOs- tendeDoverDen Helder, welke is georganiseerd door de Kon. Roei- en zeilvereeniging „De Maas" te Rotter dam, den Kon. Ned. Zeil- en Roei- vereen. te Amsterdam en de Kon. Marine Jachtclub te Den Helder. Het weer, dat in den nacht nog regenach tig was, klaarde gelukkig in den ochtend op; het was ideaal voor een dergelijken wed strijd, er stond een krachtige wind en een vrij hooge zee. De hemel, die aanvankelijk nog bedekt was, brak langzamerhand, zoo dat eenigen tijd na den start de zomerzon het sohoone schouwspel nog meer luister bij zette: De start van de veertien deelnemers aan de eerste étappe verliep feilloos. De Zwer ver, een Bermuda-kotter van den heer W. N. FI. van der Vorm, nam dadelijk den kop, op korten afstand gevolgd door de Zeearend, de bekende Bermuda-jol van den heer C. Bruynzeel. Tezamen met de Bermuda-kot ters Atalanta en Kortenaer, resp. van de heeren B. E. Ruys Jr. en J. P. van Eesteren, lagen deze schepen wat hooger dan de resi van de deelnemers. De overige schepen wa ren de Boekanier (schoener) van den heer W. Ruys Bzn., het Zilveren Kruis (Bermuda- jol) van de Kon. Marine Jachtclub, de Cor- bia II van Mr. J. Kars, de Eleonore II van den heer C. van Stolk, de Halve Maen van Dr. J. II. Westerman, alle Bermuda-kotters, de Viking van den heer M. G. van den Arend, de Johanna Louise van Drs. W. H. Haighton, beide Gaffclkotters, d'Eendraclit, van de heeren J. J. Blank en W. F. II. van Nievelt,, de Aeolus van den heer R. van Hasselt en de Agnes van den heer F. Pan der, alle Bermuda-kotters. Kort na den start, welke plaats had op de lijn tusschen den voor anker geganen mijnenveger en de brulboei, kwam uit den Waterweg gevaren de Nymphea, een rank wit motorjacht, aan boord waarvan zioli Z.K.H. Prins Bernhard bevond als gast van den heer Goudriaan, directeur van de Zuidhollandsche Mij. tot Redding van schipbreukelingen. De prins vertoefde 11.1. in Hoek van Hol land om een nieuwe reddingboot dezer Mij. in dienst te stellen. Een eindweegs werden de zeilers door het jacht vergezeld. Gisteravond laat waren de deelnemers nog niet te Ostende aangekomen, doordat zij met zeer slecht weer te kampen hadden. Vijf deelnemers hebben reeds den strijd moeten opgeven. De Johanna Louise (Drs. Haigh ton, Kaag) keerde naar Hoek van Holland terug, waarzij om 3.5i binnenliep. De Halve Maen (dr. Westerman, Maas) en de Aeolus (van Hassel, Maas) kwamen eveneens naai Hoek van Holland terug. De Agnes Pander) kwam bij Schouwen binnen, terwijl om zeven uur de Atalanta (Ruys, Maas) te Vlissingcn binnen zeilde. Van de veertien deelnemers zeilen nog negen deelnemers in den wedstrijd; zij wor den pas vanochtend te Ostende verwacht. Japan aangeklaagd wegens schen ding van het Volkenbondspact. Ter gelegenheid van den tweeden verjaar dag van de ChineeschJapansche vijande lijkheden, heeft Tsjang Kai Sjek een bood schap gericht tot de volkeren der wereld, waarin hij Japan aanklaagt wegens schen ding van liet volkenbondspact, het verdrag van Washington en het Kellogg-pact. China, zoo verklaart de maarschalk, vecht om de principes van deze overeenkomsten te doen handhaven en doet een beroep op de onder- teckenaars, 0111 liet te helpen. Generaal Tsjen Tsjeng, een van China's be kwaamste generaals, heeft de voorspelling gedaan, dat China in 1941 de overwinning zal behalen. Ook mevrouw Tsjang Kai Sjek spreekt. Op verzoek van de Amerikaansche com missie voor niet deelneming aan agressie, waarvan de oud-staatssecretaris Stimson voorzitter is, heeft mevrouw Tsjang Kai Sjek een radio-boodschap naar de Vereenigde Staten gezonden, waarin zij een beroep doet op de mogendheden om haar verdragsver plichtingen na te komen, economische sanc ties tegen Japan in te voeren en materieelen bijstand aan China te verleenen. Zij verklaarde, dat China den vrede wil de en geduldig zes jaar had gewacht op een vreedzame oplossing van zijn geschillen met Japan. Ten slotte was China echter gedwon gen de wapens op te nemen, want de agres sor is onverzadiglijk. Economische sancties tegen Japan en materieele bijstand aan Chi na zouden tot resultaat hebben, dat het Ja pansche militarisme spoedig ineen zou stor ten. Herhaalde bombardementen van Tsjoengking. Toen gisteravond 27 Japansche vliegtuigen een aanval deden op Tsjoenking is boven de Yangtse een bom geworpen, welke op min der dan 50 meter van de Britsche kanon neerboot Falcon terecht kwam. De Britsche bodem werd beschadigd. Er zijn meer bom men in de buurt van Engelsche en Ameri- kaarische kanonneerbooten gevaUen^ Khkele bommen zijn in de westelijke vborsfèdén neergekomen, doch brand is niet ontstaan. Een tweede nachtelijk bombardement van Tsjoengking heeft een honderdtal slacht offers gemaakt. De zuidelijke oever van de Yangtse, de wijk, waar talrijke buiten landers wonen, werd hevig bestookt, maar bijna alle bommen vielen in de rivier. Incident te Hankau. Op de grens van de Fransche concessie te Hankau hebben de Fransche autoritei ten geweigerd, doortocht te verleenen aan een optocht op de rivier ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van den oor log. Een honderdtal Fransche matrozfn ging aan land en stelde machinegeweren op. Het incident werd na onderhandelin gen tusschen de Fransche en Japansche militaire autoriteiten geregeld, doch niette min zijn Japansche soldaten tegenover de Fransche concesdie in stelling gegaan. Méér fabrieken ingeschakeld. Het Hsb. verneemt, dat kort geleden echter vóór de kabinetscrisis is beslo ten, om ook dit jaar van overheidswege tomatensoep in blik te doen maken, zelfs nog op grootere schaal dan in het afge- loopen jaar. Het aantal conservenfabri kanten, dat daarmee zal worden belast, zal echter aanzienlijk worden uitgebreid. Er zjj aan herinnerd, dat de productie vorig jaar 4.5 millioen kilo heeft bedragen, waarvan 3.5 via den middenstand op nor male wijze aan den consument is ver kocht, terwijl één millioen kilo via het De partement van Sociale Zaken aan werk loozen en behoeftigen werd verstrekt. De productie van vorig jaar is thans vrijwel geheel geruimd. Wat zullen we een zoete babies krijgen. L. K. Rush, een radio-amateur in Tennessee, heeft een automatisch wiegapparaat uitgevonden, aldus ontleent de Haagsche Post aan de American Magazine. De kinderstem wordt door een microfoon opgevan gen; deze stelt een electromotor in werking, die de wieg aan het schommelen brengt en blijft door werken tot het kind niet meer schreit. Geronk van vliegtuigen mag hem niet afleiden, Berchtesgaden en de onmiddellij ke omgeving zijn bij officieel de creet tot verboden zóne voor vlieg tuigen verklaard, opdat Hitier niet gestoord zal worden door het ge ronk der vliegtuigen. Het verbod heeft betrekking op een gebied van ongeveer 45 vierkante mijlen. Zwa re straffen staan op overtreding van het verbod. Minister van Defensie stelt hulp krachten ln garnizoenswerk- plaatsen tevreden. Op vragen van het Tweede Kamerlid me juffrouw de Jong betreffende het niet-uitbe- talen van loon over den Tweeden Pinkster dag aan hulpkrachten in garnizoenswerk- plaatsen heeft de minister van Defensie het volgende geantwoord; Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat een 17-tal hulpwerkkrachten in de gar nizoenswerkplaats te Utrecht en een 4-tal hulpwerkkrachten in de garnizoenswerk plaats te Groningen waren aangenomen voor tijdvakken, variecrende tusschen 1 en 4 weken, in verband met de naar schatting te verwachten hoeveelheden te herstellen goederen. Als einddatum was voor allen ge steld 27 Mei jl„ wanneer niet reeds te voren de tewerkstelling was beëindigd. Zulks was den werklieden uitdrukkelijk bekend ge maakt. Aangezien de te herstellen goederen dage lijks worden ontvangen, kan in het alge meen eerst op het laatste oogenblik worden overzien of, en, zoo ja, hoevele losse werk lieden opnieuw kunnen worden aangeno men; Vandaar dat eerst kort vóór de be ëindiging van de tewerkstelling besloten werd deze hulpkrachten opnieuw in dienst te nemen met ingang van den eerstvolgen- den werkdag, n.1. op 30 Mei j.1. Op den twee den Pinksterdag bestond er alzoo geen dienstverhouding en werd over dien dag geen loon uitbetaald. vJiL li Tg 1 jj* -j j t)e minister ié van oordeel, dat onder de geschetste omstandigheden de tewerkstelling als onafgebroken had moeten worden' aangemerkt, weshalve alsnog over den Tweeden Pinksterdag loon zal worden uit betaald. Volgens de bestaande voorschriften wordt aan de in dienst zijnde werklieden steeds loon uitbetaald over feestdagen. Na dere regeling is dan ook overbodig. Lasten kunnen niet worden ver licht. In de Memorie van Antwoord op de alge- meene beschouwingen van den Indischen Volksraad betreffende de paragraaf inzake Defensie komt onder meer het volgende voor: De regeering onderschrijft ten volle, al dus de N.R.Crt., de algemeene opinie van den Volksraad dat de defensie grooten druk op de begrooting uitoefent. Zij betoogt hierbij dat verlich ting dier lasten door vermindering van de uitgaven ten behoeve van de Defensie niet mogelijk is. Integen deel: men is reeds doende met een verdere uitwerking van de bestaan de plannen waardoor de, jaarlijks terugkeerende, lasten nog met om streeks twaalf millioen gulden zul len worden verhoogd. Verdeeling vlootkoslen. Het is niet doenlijk eenige mededeelingen te doen omtrent de definitieve vaststelling van de Nederlandsche bijdrage voor de kos ten der marine in Indië. De 2e bijdrage is voorloopig op vijf millioen gulden gesteld. Wat den aandrang der Volks raadsleden op uitbreiding van de vloot betreft, wijst de regeering er op, dat de uiteindelijke beslissing daaromtrent in Nederland berust. Hiermede is tevens de passage uit een rede van den Gouverneur- generaal uitgesproken bij de ope ning van den volksraad, toegelicht, waarin is gezegd, dat Indië de be slissing over plannen voor verderen uitbouw van de vloot met gespannen aandacht afwacht. Ten aanzien van de practischc uitoefe ning van het opperbevel over land- en zeemacht door den gouverneur-generaal in oorlogstijd zijn voorbereidingen getroffen. De inschakeling van de particuliere in dustrie in den aanmaak van oorlogsmateri- eel is over de geheele linie aan den gang. Brabander gedwongen zijn kind naar de katholieke school te zenden? Het Tweede Kamerlid, de heer I- H. J. Vos heeft den minister van onderwijs er op gewezen, dat de gemeente van Oeffeit (N.B.) een der ingezetenen geen vergoeding wilde geven voor het vervoer van zijn kind naar de openbare lagere school te Gennep, omdat zij meende, dat het kind wel naar de katholieke school ter plaatse kon gaan. Uit het antwoord van den mi nister blijkt thans nader, dat, alvorens ue raad der gemeente Oeffeit bedoeld besluit nam, de ingezetene 11a een onderhoud met den burgemeester de verklaring heeft af gelegd, dat hij zijn kind naar de Rooinsch- Kathoüeke school te Oeffeit zou zenden, maar dat dit voor hem bezwaarlijk is van wege zijn huiselijke omstandigheden, als mede doordat zijn kind bang is om alleen naar school te gaan. De raad heeft, zoo gaat de minis ter in zijn antwoord voort, de aan vrage afgewezen op grond van arti kel 13, eerste lid, der Lager-Onder- wijswet 1920, uit overweging, dat de verzoeker derhalve geen be zwaar heeft tegen het onderwijs aan de roomsch-katholieke school te Oeffeit en dat hij zijn kind niet naar de openbare lagere school te Gennep zendt, omdat in deze school het voor dit kind gewenschte on derwijs wordt gegeven. Omtrent de vraag, in hoever deze over weging en de daarop gegronde beslissing van den raad met de evengenoemde wets bepaling strookt, zal weldra uitspraak wor den gedaan door Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, bij welk college de verzoe ker tegen het raadsbesluit in beroep is geko men. Zware straf geëischt. Voor den kantonrechter te Almelo moest gisteren terecht staan de expediteur D. uit Enschedé, die in Mei van dit jaar te Al melo dronken achter het stuur van een auto was aangetroffen. Hij was zoo „afge laden" geweest, aldus een politieagent, dat hij niet meer op zijn beenen kon staan en wartaal ui.tte. Bij verstek was D. onlangs reeds veroor deeld tot 4 weken hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. Hij was echter in verzet, gekomen, waarbij hij het thans al heel ongelukkig trof, dat hij juist in deze week nu het ontzettende ongeluk bij Lonneker voor de rechtbank berecht was, moest voorkomen. Want het O. M. stond, evenals de officier Dinsdag j.1., op het standpunt, dat voor dergelijke verkeersmis- dadigers de hoogste straf niet te zwaar is. De eisch was thans drie maanden hechte nis, en een jaar intrekking van het rijbe wijs, waarbij de kantonrechter zich aan sloot, ondanks het protest van verdachte, dat het met zijn zaak op deze manier spaak zou loopen. Nederlandsche afgevaardigden tegen samenwerking. De meeningen blijven zeer verdeeld op 't congres van het. I.V.V. over de opportuniteit eener uitnoodiging aan de Russische vak- vereenigingen om tot het verbond toe te treden. De gedelegeerden van Nederland, België, Zweden, Polen en Zwitserland, heb ben zich tegen opneming der Russische vakvereenigingen uitgesproken, op grond van ffe overweging, dat bij die vakvereeni gingen ieder waarlijk democratisch karak ter ontbreekt, daar zij instrumenten zijn van het Sovjet-regime. John Jouhaux wees op do noodzakelijkheden van den interna tionalen toestand en bracht naar voren, dat wanneer het niet om theorieën en ideologie- en, maar wel om de handhaving van den vrede gaat, men niet mag terugdeinzen voor een bondgenootschap. Alleen de eenheid der arbeidersklasse zal een oorlog kunnen ver hinderen. De bhandeling der resolutie be treffende opneming der Russische vakver eenigingen, is verdaagd tot de volgende zitting. Zijn vrouw door gasverstikking om het leven gekomen. Gistermiddag is de 64-jarige mej. H. in haar woning aan de Adriaan van Hilvaren- beekstraat te Tilburg door gasverstikking om het leven gekomen. De gasslang bleek van de muurkraan in de keuken te zijn losgeschoten. De echtge noot van het slachtoffer vond zijn vrouw le venloos, toen hij van zijn werk thuis kwam. Heilige plaats in Jeruzalem wel dra met gebouwen bedekt. De minister van koloniën heeft de pers een mededeeling doen toekomen, waarin be kend gemaakt wordt, dat de Olijfberg wel dra het gevaar zal loopen voor een deel met gebouwen te worden bedekt in verband met de uitbreiding van Jeruzalem. Het gemeen tebestuur is machteloos, omdat de berg het eigendom is van een particulier. Bepleit wordt een fonds in het leven te roepen voor den aankoop van deze heilige plaats Vertrek van Aankomst te Oehoe Ijod'hp. 7 Juli Rang. 7 Juli (heenreis) I Zilverreiger Jodhp. 7 Juli Basra 7 Juli (terugreis) I Wielewaal Ltihene 7 Juli Basra 7 Juli (heenreis) I Torenvalk lMedan 7 Juli Rang. 7 Juli (terugreis) 1 1 De Valera naar Amerika. Volgens een ver. klaring van den Amerikaanschen gezant te Dublin zal de Valera op 21 September naar de Vereenigde Staten vertrekken. Postdienst per auto-giro. Gisteren is tus. sehen Fhiladelphia en het 10 km. daar vandaan liggende vliegveld Carnden de eerste postvluoht per autogiro gemaakt. Het molen vliegtuig steeg op van het dak van het in het, centrum van Philadelphia gelegen postkantoor en landde eenige mi nuten later op het vliegveld Camden, Eereteeken voor kinderrijke moeders. Krachtens een zoo juist afgekondigde wet wordt in Italië een eeremedaille beschik baar gesteld voor moeders met minstens zeven nog in leven zijnde kinderen. Hitier gekroond hoofd? Naar te Buenos Aires wordt gemeld, brengen de Argentijn- sche nazi's geld bijeen voor den aankoop van een kroon voor Hitier als uiting van hun bewondering voor den leider van het derde rijk. Vijf dooden bij vliegtuigramp. Een Itali- aansoh militair watervliegtuig is tijdens een nachtvlucht door tot nu toe onbekende oorzaak voor Caggliari in zee gestort, waar bij de vijf inzittende militairen om het le ven zijn gekomen. Sidor bij den Paus. De Paus heeft d<(n nieuwen Slowaakschen gezant,, Carol Si- dor, die zijn geloofsbrieven kwam aanbie den, in audiëntie ontvangen. In een rede ter beantwoording van de toespraak van Sidor gaf de Paus uitdrukking aan gevoe lens van sympathie voor de Slowaaksche regeering en het Slowaaksche volk. De Paus gebruikte eerst het Latijn, vervol gons sprak hij enkele woorden in het Slo- waakscli, waarna hij zich een half uur met Sidor onderhield in het Duitsch. Hitier benoemt persoonlijk adjudant. Hit- Ier heeft korvettenkapitaen Albrecht, tot dusver zijn adjudant der Marine, benoemd tot zijn persoonlijken adjudant in opvol ging van kapt. Wiedemann, die thans con sul-generaal is in San Francisco. Zwaar weer in Polen. In twee districten der Poolsche provincie Polesie heeft een zeer zwaar onweder gewoed, dat voor een half millioen zloty schade heeft aangericht Drie personen werden door den bliksem getroffen en gedood. Ex-koning Zog in Polen. Ex-koning Zog van Albanië is gistermiddag vergezeld van zijn gemalin, zijn dochtertje, zijn vier zus ters en een gevolg van vijftien personen, te Warschau vanuit Roemenië aangeko men. Het gezelschap had zestig stuks ba gage bij zich. Koning Zog denkt eenige da gen te blijven om zich vervolgens naar de haven Gdynia te begeven. Britsche spoorwegarbeiders tegen samen gaan met communisten. De conferentie van den Nationalen Bond van spoorweg arbeiders, die op het oogenblik te Clacton- on-sea bijeen is, heeft m'fct 56 tegen 23 stemmen een resolutie verworpen, waarin verklaard werd, dat „het verzoek 0111 aan sluiting der Britsche communistische par tij bij de labourpartij moest worden aan vaard. Bulgaarsche premier verlaat Berlijn weer. De Bulgaarsche minister-president en minister van buitonlandsche Zaken, Kios- scivanoff heeft na een officieel bezoek van drie dagen om 18 uur 0.8 met een specia- len trein de rijkshoofdstad weer verlaten. Rijksminister von Ribbentrop vergezelde den Bulgaarschcn staatsman naar het sta tion, waar talrijke persoonlijkheden af scheid van hem namen. 100.000 werkverschaffingsarbeiders staken. Ongeveer 100.000 man, die te New York in werkverschaffing werken, zijn in staking gegaan wegens de verlenging van hun werktijden en in sommige gevallen wegens loonsverlaging. Italiaansche arbeiders naar Duitschland. -256 Italiaansche arbeiders zijn uit Italië naar Duitschland vertrokken, waar zij door de Duitsche arbeids organisaties zul len worden ontvangen. Fransch militair vliegtuig verongelukt. Een militair vliegtuig van de basis Mour- lemon is nabij Jonohery tegen een boom gevlogen en verongelukt. Drie inzittenden zijn omgekomen, een vierde werd gewond. Liefdadige Katholieke Genootschappen 'n Oostenrijk ontbonden. Vier en zeventig liefdadige katholieke vereenigingon van St. Vincentius a Paulo zijn in AVeenen en beneden Oostenrijk ontbonden. Haar gel den zijn overgedragen aan het beheer van de nat. soc. volkswelvaart om gebruikt te worden in Oostenrijk.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2