/Lyenda iederen speeldag plaatsbespreking in de WITTE, van 5 tot 6 uur. Als 't Prinsje komt BEL OR No. £ie ud-ttk in J/dien en J,cuntalie,ëjn Twee jaar i N E L IJ Zaterdag 8 Juli 1939 Tweede Blad Pokter Fokkema en haar vrienden naar het Hospitaal Onfortuinlijke nederlaag van F*M* I Harmonische lichaamsontwikkeling Aanmelding leerlingen Kweekschool Noorsche gasten gratis in de bioscoop Een aardige verrassing Burgerlijke Stand van Den Helder Morgen Scheidsrechterstournooi „Neeltje Jacoba" naar Engeland M©©Di® öm-eJi de. £of deA Zatheid heeft men het gevonden! Enin verbeterde gedaante. ^tadAnieuw-i Over een origineel idee en een prachtig aanbod. Vanmiddag om 5.15 voorstelling. Dokter Fokkema moet vanmiddag naar }iet Marine-Hispitaal. Zij zal er heengebracht worden met haar vrienden: met Wim Kan, met Lizzy Valesco, jnet Johnny and Jones, met Beuker en Denijs, en Koos Koen. Men schrikke niet: Dokter Fokkema en de haren is niets ergs overkomen. Het zijn geen beenbreuken, geen lichte hersenschuddingen, geen in- of uitwen dige kneuzingen, die het ensemble der waarts brengen niets van dat alles. Integendeel, men kan zich over de komst slechts verheugen, want om kwart over vijf vanmiddag zal door het complete gezelschap een voorstelling gegeven wor den voor de zieken in het Jlarine Hos pitaal. Dat belooft wat Het idee is uitgegaan van den adminis trateur van het Hospitaal. Deze hoorde, hoe het de tijdelijke gasten van het Hospitaal speet, dat zij geen gang naar Casino konden maken. Hoe zij dolgraag ook eens van aan gezicht tot aangezicht met dien wonderlijken Dokter Fokkema ,,uut 't Noorden" had ge staan Er werd over nagedacht... er werd be raadslaagd... men stak de koppen bij elkaar... er werd getelefoneerd en ziedaar: gisteravond ging de kogel door de kerk en werd besloten dat de voorstelling door zou gaan. Dank zij het feit, dat Corrie Vonk en haar vrienden direct bereid geweest waren aan het verzoek van het Hospitaal te vol doen. Een voorstelling tusschen de bedden. Een voorstelling met een auditorium dat ziek is. Het belooft zoowel voor de zie ken als voor de dames en heeren van het gezelschap een bijzonderen middag te worden. Maar dat er vanmiddag vreugde zal heerschen aan de Buitenhaven, met name in het Hospitaal, behoeft geen betoog. Dat staat bij voorbaat vast! Juni, Juli. Aug. Zondags gesloten. De Ham zegeviert met 21. Wederom heeft F.M. met de kleinst moge lijke cijfers een nederlaag geleden, nu tegen de Ham uit Krommenie. Ook gisterenavond had de uitslag net zoo goed andersom kunnen zijn, want verscheidene schoten van Wildenberg en Baarda ketsten van de lat of paal terug, toen de Ham-doelman geslagen was. De wedstrijd. De gasten hadden het eerst wind en golven mee, met natuurlijk als gevolg, dat de aanvan kelijk steeds voor het doel onzer Heldersche polo'ers zaten. Met man en macht werd daar onder leiding van H. v. d. Water verdedigt en de keeren dat laatstgenoemde handelend moest optreden, waren legio. Over het geheel ging het hem keurig af, doch tot tweemaal toe moest hij zwichten voor goede schoten van de Ham- voorwaartsen. Zoo kwam de rust met een 20- voorsprong der Krommeniërs. In de tweede 7% minuten waren de bordjes geheel verhangen. Nu was F.M. het meest aan vallend en na enkele vergeefsche pogingen, ge lukte het tenslotte H. Wildenberg om met een hoog schot den achterstand te verkleinen (1—2). Alles werd nu in het werk gesteld om den verdienden gelijkmaker te forceeren. Doch hoe er ook geschoten werd, het mocht niet baten en zoo kwam tenslotte het einde met een 21-nederlaag der F.M.-ers, die echter op een goeden wedstrijd kunnen terugzien. Gaarne vestigen wij nog even Uw aandacht op de in dit nummer voorkomende adverten tie, waarin het plaatselijk Werk-Comité der H.L.O. de examendata der vaardigheidsproe- ven bekend maakt. Daar het volgende week de laatste week is, waarin men zich op kan geven, raden wij de gegadigden aan zich ten spoedigste aan te melden. JONGENSSTAD Nederland is in afwachting. De eerste helft van Augustus wordt aan het Paleis te Soest- dijk de nieuwe wereldburgeres) verwacht. Zal het een Prinsje zijn T Men hoopt het, zoowel ten Paleize als het Nederlandsche volk. Dan zal de vreugde dubbel groot zijn. Vereenigingendie ten doel hebben dezen feestdag voor het Nederlandsche volk ook tot een feestdag in de gezinnen van armlastigen te maken, zijn al druk aart, het werk getogen. In onze stad is het de vereeniging voor baby- en moederzorg ,JIeatrix", die voor dit vreugde vol gebeuren in het geweer is gekomen. Anderhalf jaar bestaat „Beatrix" en in die li/, jaar heeft de vereeniging reeds veel, heel veel gedaan in het belang van het armlastige gezin en daardoor in het belang van de maat schappij. De gediplomeerde kraamhulp, die sedert eenigen tijd verleend wordt aan gezin nen, die het noodig hebben, wordt zeer gewaar deerd. Ontroerende staaltjes van dankbaarheid zouden daarvan te vertellen zijn. Maar, die hulp vraagt veel geld en het is daarom, dat wij nog eens het lidmaatschap (50 cent per jaar) van harte aanbevelen. Tengevolge van het vertrek van vele leden naar buiten is het aantal leden belangrijk geslonken. Dit kan aangevuld wor den. Velen, die lid kunnen zijn, bleven nog af zijdig staan, velen, die zich in Den Helder ves tigden wisten niet van het bestaan van deze nuttige vereeniging af. Men geve zich dus op als lid, aan de adressen aan het slot van dit artikeltje genoemd. ,J3eatrix" heeft voor de armlastige moeder tjes, die gelijktijdig met het nieuwe kindje van ons Prinselijk paar, een uitbreiding in hun ge zin verwachten, een verrassing. Door de per manente en vrij hooge uitgaven van de vereeni ging, kan deze verrassing wel niet zoo vorste lijk zijn, als bij de geboorte van het eerste kindje op Soestdijk, maar toch zullen alle moe ders, die het noodig hebben en die op denzelf den dag een baby krijgen, een volledige baby- uitzet ontvangen, terwijl zij, die de week daarop uitbreiding van hun gezin krijgen, een aanvul lend pakje zullen ontvangen. Het vorig jaar is er bij het klaar maken van die baby-uitzetten van verschillende kanten spontaan en hartelijk medewerking verleend. De vereeniging doet weer een beroep op Hel dersche dames, die mede willen werken door middel van haken, breien of handwerken, voor het gereed maken van deze uitzetjes. Men kan zich daarvoor, evenals voor het lid maatschap, opgeven bij: Mevr. Ritmeesterv. d. Feen, Javastraat lij. Mevr. BandsmaMeijer, Singel 28. Mevr. KoningVisser, Koningstraat 78. Zr. Smits, Binnenhaven 39. Men geve zich nog heden op, öf voor lid, öf voor medewerker, öf voor beide. Belanghebbenden maken wij attent op een advertentie in dit nummer, waarin bijzonder heden vermeld staan betreffende de aanmel ding van leerlingen voor de bijzonder neutrale kweekschool voor onderwijzers alhier. Naar wij vernemen heeft de heer P. van Twisk, zooals dat trouwens steeds zijn ge woonte was bij de komst van een vreemd oor logsschip, het goedgevonden, dat alle opva renden van den Noorschen mijnenlegger gratis naar de bioscoop kunnen. Dit gold reeds gis teren en eergisteren. Aann den voorgevel van ,,De Toelast" zijn twee aardige opgemaakte manden met groen, bloemen en electrisch nationaal kleurenlicht aangebracht. Het geheel is aangeboden in ver band met het reeds vijftigjarig bestaan van ,,De Toelast". van 7 Juli 1939. GETROUWD: J. S. Schellinger en E. van Amesfoort; N. P. N. Reus en J. Chr. Burg- hardt; C. W. H. Eintjes en T. Heinstman. BEVALLEN: A. C. Wijnand—Nilsson, z.; M. BasKloof, z. APOTHEKEN. Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 10 Juli tot 17 Juli wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK De openbare Leeszaal werd in de maand Juni bezocht door 936 mannen en 39 vrouwen, totaal 975 personen. Uitgeleend werden 812 studieboeken, 1450 romans en 869 kinder boeken, totaal: 3131 banden. De Leeszaal was wegens schoonmaak van 515 Juni gesloten. DE „O. 10" AANGEKOMEN. Op het Helder Sportpark aan de Sportlaan. Morgenochtend, 11 uur, zal het sein klinken, waarop 55 heeren scheidsrechters plus de re serves uit geheel Noord-Holland dagen, neen weken, gewacht hebben. „Het scheidsrechterstournooi", het is uit gegroeid tot de gebeurtenis van het jaar voor de referees, het is ook een nachtmerrie ge worden voor diverse gezinnen, waarvan „man lief" voor eenmaal de stoute oftewel de voet balschoenen „aansjorde" om ook eens te on dervinden, hoe moeilijk de sport eigenlijk is, waarvan ze zelf vele malen leider waren. Reeds verscheidene malen is dit tournooi ver speeld en, nu dank zij het ijverige Scheidsrech- tersvereeniging-bestuur, zal Den Helder de eer genieten het keurcorps oer Noord-Hollandsche scheidsrechters binnen haar muren te ont vangen. Is het te verwonderen, dat onze Heldersche referee's wekenlang reeds danig aan het oefe nen zijn geslagen, om een zoo goed mogelijk figuur te slaan in dit tournooi, waarin ploe gen uitkomen, die diverse bekende oud-spelers in hun gelederen tellen. Vooral Zaandag is in dit opzicht bevoorrecht, daar in de Zaanstreek verschillende actieve voetballers scheidsrech ter zijn geworden. Ook de heeren niet-scheidsrechters toon den hun belangstelling door talrijke fraaie prijzen beschikbaar te stellen. De eerste prijs, een zilveren beker, geschon ken door den heer M. Huysing, scheidsrechter. De tweede prijs, een zilveren beker, ge- scthonken door H. van Dam, scheidsrechter. De derde prijs, een zilveren lauwertak, aan geboden door de Heldersche scheidsrechters- vereeniging. De vierde prijs, een verguld zilveren medaille, aangeboden door H.F.C. „Helder". De vijfde prijs, een bronzen medaille, aan geboden door den heer van de Witte, Keizer straat. Verder zijn er nog twee prijzen, een voor het hoogste doelgemiddelde, een zilveren medaille, aangeboden door den heer H. W. Freeke, en een medaille, aangeboden door de Sportvereeniging „Zeemacht" voor den besten keeper van het tournooi. Men ziet was er al zoo te verspelen valt; den schenkers dezer fraaie prijzen, allen sportmenschen, is men zeer dankbaar voor hetgeen zij reeds bijdroegen om het scheids- rechter-tournooi tot een waar feest te maken. Het Heldersche elftal zal er als volgt uit zien: J. Wit A. C. Groen W. Goudswaardt J. C. Prins, L. J. J. Augustijn, M. Blom L. de Snayer L. de Haan W. Wieren H. W. Freeke J. C. Steenkist voor Poffertes en Wafelen W. LOGGEN De Zaankanters zijn dan ook de houders van de wisselbeker, doch dit jaar zullen ze er harder voor moeten vechten dan ooit, daar met name Den Helder snoode plannen heeft. In ieder geval, hoe de einduitslag ook moge worden, men kan er van verzekerd zijn dat men Zondag a.s. op het Helder-terrein ge tuige zal zijn van een aantal spannende en sportieve wedstrijden. Het programma luidt als volgt: Terrein A: 11 uur: Zaandam 2Alkmaar. 11.45 Zaandag 2Drechterland. 2 AlkmaarZaandam 1 2.45 DrechterlandDen Helder. 3.30 Zaandam 1Den Helder. Terrein B: 11 uur: DrechterlandZaandam 1 11.45 AlkmaarDen Helder. 2 Zaandam 2Den Helder. 2.45 Zaandam 2Zaandam 1 3.30 AlkmaarDrechterland. Oefeningen voor het radiopeilen op de Noordzee. De IJmuidensche motorreddingboot „Neeltje Jacoba" is hedenochtend in alle vroegte voor een niet alledaagschen oefentocht vertrokken. De boot ging om vijf uur de haven uit, met bestemming naar Löwestoft. De reddingboot van deze laatste haven zal de „Neeltje Ja coba" twintig mijlen tegemoet komen. De ge- heele afstand bedraagt ongeveer 130 mijl. De bedoeling van deze voor een reddingboot eenigszins ongewone tocht is, het doen van proefnemingen op het gebied van radiopeilin gen. De tegenwoordige reddingbooten n.1. bie den mogelijkhheden voor reddingen op veel grooter afstanden dan vroeger en de Noord en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij laat niets na, dat kan leiden tot verbetering van de outillage eenerzijds, tot oefening van de be manningen anderzijds. In dit verband moet ook deze tocht naar Engeland worden be schouwd. De secretaris van de Reddingmaat schappij, de heer H. Th. de Booy, maakt den tocht mee. Maandagavond laat wordt de „Neel tje Jacoba" terug verwacht. De bedoeling is, 's ochtends om tien uur uit Löwestoft te ver trekken. Vandaar naar IJmuiden heeft het scheepje op zijn minst twaalf uur noodig, bij minder gunstig weer langer. Gisterennamiddag om half één is Hr. Ms. „O. 10", komende van Nieuwediep. in de hoofd stad aangekomen. Zij ligt hier aan steiger P van de De Ruyterkade. zijn Uw kiekjes op het nieuwe Rose papier. Warmer van tint, rijker van details geven ze U een gevoel van bevrediging. Ook Cream half mat papier geeft een apart cachet aan Uw foto's, 't Oude koude zwart-wit heeft afgedaan. Laat Uw foto's moderner, warmer afdrukken op de nieuwste papiersoorten, Alléén bij IVewict 'Ctonc, Nooit duurder Koningstraat 29. Altijd beter Als men deze regelen onder 't oog krijgt, behoort de kermis alweer bijna tot het verleden. Dat is jammer. Zelfs zeer jammer. Want dat beteekent, dat wij weder voor 51 lange weken ge- spéend moeten blijven van al het schoons dat de hedendaagsche kermis te bieden heeft en dat is, voorwaar, niet weinig. Om eerlijk te zijn: het mooiste van alles was wel het Panopticum. Ik ben er een uur geweest en had er zeker nog minstens een uur willen blijven. Toen gooide m'n vrouw echter roet in het eten door te zeggen, dat schrijver dezes te veel keek naar de aardige juffrouw van de programma's (bij de baard van Mohammed, het is niet waar!) en dat het welletjes was. En wég werd ik ge sleurd van Marinus van der Lubbe, van het bloedend hart, van de aan elkaar gegroeide kindjes en Amor Met De Pijl. Het was er warm maar huiselijk en de juffrouw van de programma's was tenslotte toch niet onaardig Niet minder daverend van opzet was Daphne-Diana, de Beeldschoone Vrouw, waarvan, om de woorden van den manager te gebruiken, de lappen vleesch zoo maar afvielen en die zien- deroogen in een geraamte veranderde. Er was veel volk, hetgeen te begrijpen is als men weet dat het maar één dubbeltje kostte. Er waren veel jonge dames in de tent. Vermoedelijk wilden zij het experiment aanschouwen hoe men op de snelste manier „de slanke lijn" kan beoefenen. Het was werkelijk een wonder en ik kan U eerlijk vertellen, dat ik het niet snap. De een zegt: 't benne spiegels en de ander: het is flauwekul. De derde beweert dat het bedriegerij is en de vierde meent oprecht dat de Manager in contact staat met de Zwarte Kunst. Vermoedelijk is de oplossing te zoeken in de combinatie van deze vier ver onderstellingen. Maar bijzonder was het. Het was iets dat precies op een kermis hoorde. Overigens aanschouwde men een merkwaardige verbroedering van alle standen en klassen der samenleving. Deftige lieden verlaagden 'zich te gaan naast het gewone volk" en ultra- deftige dames zag men zeer democra tisch rupsen, schommelen en zweven. De zweefmolen was er ook. Ieder heeft er zich kostelijk mee geamuseerd, be halve een soldaat, die weer te hoog wilde zweven en er uit zweefde. Nu, die kwam van een kouwe kermis thuis. Of beter gezegd: hij kwam in het Hospitaal terecht, hetgeen men niet anders dan een nare finale kan noemen. Snip en Snap lieten Nieuwediep lachen. Aardige jongens zijn dat. En zoo beschaafd. Geen wonder dat het iedere avond uitverkocht was. Had U meneer Polak moeten zien lachen! In tijden hebben we hem niet zoo opge wekt gezien. Voor hem dus ook: een goeie kermis. Morgen is het weer afgeloopen. Morgen komt Den Helder weer tot zichzelf en zal het nadeelig saldo gaan berekenen. Dat ziet er niet best uit voor de slagers, bakkers en kruideniers en ik ben dankbaar dat ik thans niet tot deze branche behoor. Het batig saldo wordt morgennacht berekend door Daphne-Diana, door Snip, door Dokter Fokkema, door den geestelijken vader van het. dubbele kindje en door de orgellieden. En zoo ontstaat kapitaalverschuiving. Twee jaar duurt nu reeds de strjjd in China. Twee jaar van een niet te beschrij ven leed voor een millienoenbevolking. Twee jaar waarin bijna dagelijks tien tallen 'nenschen vallen onder het moor dend lood van den vijand. Tienduizenden zijn in dezen voor de Chineezen hopeloozen strijd gevallen en nog is het einde niet in zicht. Twee jaar waarin de wereld China heeft laten worstelen tegen een overmach- tigen vijand, zonder een krachtig woord van protest, tegen dit schreeuwende on recht, dat een geheel volk wordt aange daan. Op brutale wijze is Japan zijn eigen gang gegaan. Het wist, dat het van den kant van Europa geen gevaar te vreezen had. De moei lijkheden waarmee men daar te worstelen had, waren groot genoeg, om zich niet te mengen in een strijd in het Verre Oosten. Japan had dus vrij spel en heeft daarvan een zoo ruim mogelijk gebruik gemaakt. Zoo ruim zelfs, dat zij zich niet ontzien hebben de belangen van de Europeesche mogendheden, met name Engeland, aan te tasten, in Tientsin. Toen de gele broeders er zeker van waren, dat Enge land in Europa tot over zijn ooren in de zor gen zat, hebben zij de brutaliteit gehad, het Britsche prestige op ernstige wijze te schaden. Wat men niet mogelijk geacht had is ge beurd en weerzonder dat Engeland ook maar krachtig kon ingrijpen. De dreigementen zijn verstomd en Engeland wil nu over een regeling praten. O Engelsch prestige, wat heeft het in de laatste jaren geleden! De Japanners beschouwen dit verzoek van Engelschen kant als een succes hun nerzijds en ze maken dan ook in het geheel geen haast met die bespreking. Willen ze van Engeland zooveel mogelijk een inwil liging van hun politiek in China, dan moe ten ze Engeland tot het laatst ongeduldig laten wachten, opdat het toeschietelijker zal zijn voor een regeling. Engeland heeft in den laatsten tijd heel wat bittere pillen te slikken en het zal ook deze pil zwijgend, hoewel met een van ergenis ver trokken gezicht naar binnen werken. Overi gens is het een schrale troost voor Engeland, dat de re^eering die haar op zoo tartende wijze behandelt, met gelijke munt in China betaald wordt. Japan is er al langen tijd op uit om in China een federale Chineesche regeering te vesti gen. Het hoopt daarmee het verzet van Tsjang Kai Tsjek, den Chineeschen generaal, te bre ken. Maar tot op heden is Japan niet erg ge lukkig met de vestiging van deze Chineesche regeering. Het kan er de geschikte personen niet voor vinden en ook de hoop om op den tweeden verjaardag tot de installatie ervan te komen, is ijdel gebleken. Wie zich daarover bovenmate verheugt is Tsjang Kai Tsjek. Wel nimmer had men kunnen denken, dat het verzet van de Chi neeschen zoo krachtig zou zijn en van zoo langdurigen aard. Door het gezag dat de Chineesche generaal Tsjang kai Tsjek heeft en door zijn groote bekwaamheid, is China na twee jaar nog altijd niet ver slagen door de technisch veel beter uit geruste Japansche troepen en is de geest van het Chineesche leger nog steeds niet gebroken. Het kan nog langen tijd duren voordat Japan de strijdbijl nèer kan leggen, en dat is voor Japan een bittere pil. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat half 8: „De Citadel". Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Kentucky" en „Kom je ook op de races" Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8; „Jongensstad". Donderdag t.e.m, Zondag. Casino, 8.15 uur: „Sterrenparade". Heden: „De Toelast", Spoorstraat. Iederen avond muziek en dans. Optreden van een conferencier. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 760.9 Temperatuur lucht: 16.0 Maximum temp. lucht: 19.0 Wind: richting Z.W., kracht: 5 Temperatuur zeewater 17.1 Licht op: 9.53 GESLAAGD. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaats- examen Wis- en Natuurkunde (1.) onze oud stadgenoot, de heer I. Grunwald.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5