RENAULT KRUISWOORDRMD: Hoe speelt men waterpolo? HERMAN NYPELS' fe prebiKbeurteri prebthbrurten IN 5 SECONDEN Overweldigend bezoek Koffers Tasschen Reisbenoodigdheden Toiletartikelen Sportartikelen Iets over organisatie en spelregels van deze mooie sport Vandaag VAN EEN VOLKOMEN TOCHTVRIJE CONDUITE IN 'N IDEALE OPEN WAGEN Garage CONNEMAN *XUl. ïfeeboldt ZOMERCOSTUUMS Helder-veteranen versus Alcmaria-veteranen UW aangewezen adres KLEEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER 50 jaar Uondlten uit fie.1 Vliegend Blaadje. XeocetlcA nieuuM Vertrokken personen Mond- en Klauwzeer Burgerlijke Stand van Texel Nu In deze zomersche dagen een partij waterpolo weer vele kijkers zal trek ken, geven wij het woord aan „Scheids rechter", die in een paar artikeltjes een en ander over deze sport zal vertellen. I. Zooals zoovele balspelen stamt ook het waterpolo uit Engeland, waar het aanvanke lijk gespeeld werd op houten paardjes in on diep water. Daar de spelers moesten loopen door het water (de paardjes waren niet meer dan een paardenkop op een bezemsteel) kreeg men groote vaardigheid in dit zware werk en een flinke baltechniek. Weldra kwam ech ter de tegenwoordige vorm van waterpolo in zwang °n ook op het vasteland van Europa vond het spoedig zijn aanhangers. In Neder- lad begon de bloeiperiode 1890, maar 't spel werd nog slechts in enkele plaatsen gespeeld. Vooral de Amsterdamsclie zwemvereeniging „het IJ" heeft het hare ertoe bijgedragen de sport in Nederland te propageeren. Geduren de een tournee door Engeland toentertijd kreeg 't IJ een uitnoodiging te spelen tegen het zevental der Manchester Swinning Club, die destijds zes van de zeven spelers van het Engelsche team leverde. In de kleedkamertjes vonden de gasten foto's van de ontvangende ploeg, waaronder een lange lijst met over winningen en in dikke letters: We have never been beaten! (We zijn nog nimmer versla gen.) Hoevel reeds vele andere bezoekende clubs hierdoor reeds voor den wedstrijd wer den gedemoraliseerd, wist het IJ hieraan te ontkomen en won! Onze eerste, zij het offi cieuze, interlandwedstrijd! In ons land' staat het waterpolo onder regelmatige controle en onder leiding van den Kon. Ned. Zwembond, die thans meer dan 17500 zwemmers en zwemsters omvat, welke bij diverse vereenigingen zijn aangesloten. De waterpolo-competitie wordt door den Bond georganiseerd. Het systeem der competitie is het bekende afdeelingen- en klassesysteem met promotie en degradatie. Boven de le, 2e en 3e klasse is thans ook een z.g. hoofdklasse ingesteld, welke dezen zomer haar competitie begint. De kring Noordelijk Noord-Holland zij omvat de volgende vereenigingen: Oude Veer, Anna Paulowna; Frissche Morgen en Bruin- visschen, Den Helder; de Wiel, Schagen en de Wirg in Winkel heeft alleen de Sportclub Frissche Morgen, welke aan de competitie deelneemt. Deze vereeniging is daarom inge deeld in den Kring Boven het IJ. Zooals U reeds in de Helderoche Courant heeft kunnen lezen komt zij uit in de 3e klasse A, te samen met de Kroosduiker (Westzaan), Neptunus (Zaandam), de Ham (Krommenie) en D.A.W. (Alkmaar). Het speelveld. Dit mag zijn: maximaal 30 X20 m, minimaal 19 X 8 m. De grens van het speelveld wordt in de lengte aangegeven door kurkhjnen, in de breedte door de doel lijn, d.w.z. de lijn, getrokken langs de voor zijde van het doel. De doelen zijn 3 meter breed en 90 cm hoog. De bal moet bepaalde afmetingen en een bepaald gewicht hebben. De speeltijd bedraagt 2 maal 5 minuten voor 3e klasse wedstrijden; voor de overige 2X7 minuten werkelijk spel. Zoodra dus de scheidsrechter fluit voor overtreding of goal moet de hem assisteerende tijdopnemer het horloge stopzetten; pas wanneer de speler, welke de vrije worp neemt, den bal weggooit of de scheidsrechter laat beginnen na een doelpunt, laat men het horloge voortloopen. Zoodoende kan een wedstrijd (inclusief 3 mi nuten rust) vaak bijna een half uur duren. Fouten. We onderscheiden drie soorten fouten: ge wone-, zware- en hoofdfouten. Tot de eerste soort (gewone fouten) be- hooren o.a. het onderwater duwen van den bal, indien men wordt aangevallen; met ge balde vuist slaan; de bal bij een vrije worp rechtstreeks op den doelverdediger plaatsen; tijdverspillen etc. Dus allemaal kleine over- trediiigen. De straf hiervoor is een vrije worp, die door den dichtstbij liggenden speler van de tegenpartij moet worden genomen. Verdere consequenties hebben deze overtre dingen niet. Wel tij zware fouten. Is er naar de meening van den scheidsrechter opzet in het spel, dan moet de speler het water ver laten. Dit uit het water zenden, komt nor maal zeer vaak voor en beteekent een over wicht voor de tegenpartij, dat gewoonlijk in een doelpunt kan worden omgezet. Tot de zware fouten behooren o.a. het trekken aan, duwen van of belemmeren van de vrije bewe- De Renault cabriolet biedt U door den ge- capitonneerden kap dezelfde volkomen be schutting als een dichte wagen, terwijl men hem in enkele seconden tot een heerlij ken zomerwagen omtoovert De Renault cabriolet is een ideale vacantiewagen, bovendien buitengewoon élégant en sportief. COND. INT.. vanaf115U.~ CABRIOLET fl ^Qn vanafU» Hoofdagent voor DEN HELDER en omstreken LAN GESTRA AT Telef. 429 ging van een tegenstander, indien deze den bal niet in zijn bezit heeft. Heeft de tegen stander den bal wèl, dan is onderduwen ge oorloofd. Vooral bij deze fout speelt een an dere factor een rol, n.1. het feit dat 90 van het lichaam onder water is en overtre dingen niet geconstateerd kunnen worden. Geroutineerde arbiters hebben dit echter spoedig door, maar de spelers hebben vaak ware aanleg voor het uitdenken en uitvoeren van trucs. Ook behooren o.a. tot deze zware fouten: het trappen van een tegenstander, het maken van dreigende bewegingen en het gooien en aanpakken van den bal met twee handen. Alleen de doelverdediger kan en mag den bal met beide handen aanraken. Constateert de scheidsrechter een zware fout en kan hij niet uitmaken of hier van opzet sprake is. dan deelt hij een waarschu wing uit. Wordt door denzelfden speler weer een soortgelijke overtreding begaan, dan mag men hieruit zeker opzet- concludeeren en den betreffenden speler het water uitzenden. Deze gedwongen rust duurt in den regel tot dat een goal door één der partijen is ge maakt. maar de arbiter heeft het recht den speler voor den geheelen verderen duur de deelneming aan het spel te ontzeggen. Tenslotte: de hoofdfouten. Hieronder vallen: le. De z.g. 2-meter regel (ook wel off-side) welke zegt: geen speler mag zich begeven of ophouden in het gebied tusschen de doellijn en de 2-meter-lijn, tenzij hij zich bevindt ach ter de ballijn. Deze ballijn is een denkbeeldige lijn, evenwijdig aan de doellijn, over de plaats waar de bal ligt. De 2-meter-lijn wordt aan gegeven door de houten blokjes, welke aan de zijlijnen zijn bevestigd of op de bassinwand zijn afgeteekend. Ligt dus een aanvallende speler in het z.g. 2-meter-gebied, dan moet men zich afvragen: ligt hij achter of voor de denkbeeldige ballijn? Ligt hij er achter, dan maakt hij een hoofdfout, ligt hij er vóór dan is hij niet in overtreding en gaat het spel natuurlijk gewoon door. De straf voor een hoofdfout is een vrije worp, te nemen door den dichtsbijliggenden tegenstander en uit-het-water-zending van den overtreder. Hier is geen sprake van al of niet opzettelijk verrichten van de fout. Ten allen tijde gaat de speler het water uit! 2e. Zoodra de scheidsrechter voor een over treding gefloten heeft, ligt het spel z.g. dood. Niemand mag dan -an plaats veranderen. Doet men dit toch, dan moet men het veld verlaten, voordat de vrije worp, welke reeds voor de overtreding was toegekend, mag worden genomen. Vaak komt het voor, dat een arbiter eerst den speler, welke zich ver plaats heeft, laat terugzwemmen naar de plaats, waar hij behoort te liggen en hem een waarschuwing geeft, hoewel dit eigenlijk met den spelregel in strijd is. 3e. Het weigeren van gehoorzaamheid aan den sche dsrechter. In een slot-artikeltje zullen we ons bezig houden met de z.g. 4-meter bepaling en eenige andere regels, om dan het besluiten met enkele opmerkingen over tactiek, tempo, baltechniek, etc. Scheidsrechter. KONINGSTRAAT 30 TELEFOON 830 (4—3). Deze wedstrijd, gisterenavond op het Hel- der-terrein gespeeld en die 2 X 35 minuten duurde, heeft zeer veel te lijden gehad èn van den wind èn van den regen. - Het veld was spoedig glad, waardoor het vooral voor vete ranen de meeste spelers waren dat moei lijk spelen was. Door een en ander waren de omstandigheden, waaronder gespeeld moest worden, dus verre van gunstig, wat ook van invloed was op de publieke belangstelling, want die was gelijk nul. Toch viel er in dit treffen nog wel wat te waardeeren, en de ko mische noot ontbrak natuurlijk niet. Voor rust speelden de mannen van Gerrit v. d. Wal, de captain van het Kampioenselftal van 1925, tegen den harden wind in, waardoor het initiatief voor het grootste gedeelte voor de bezoekers was. Keeper Kiljan en zijn backs kregen het dan ook al dadelijk zwaar te verduren. Ze kweten zich echter vrij behoorlijk van hun taak, maar met zuiverder schieten van Amoureusf?) c.s. zouden er stellig reeds vrij spoedig goals ge maakt zijn. Nu gebeurde dat eerst na 13 min. spelen, toen Kiljan zeer ontijdig zijn hok had verlaten. Helder wist het tot enkele doorbra ken te brengen, niet altijd zonder gevaar, maar de Freeke's faalden een paar maal in geheide scoorpositie. Toen „Tonny" royaal gemist had, kwam het leder bij den stuggen doorzetter A. Bak, die op sublieme wijze den stand op 11 bracht. Drie minuten later hernam A. de leiding, toen men den dribbelenden midvoor zijn gang liet gaan. Er werd, ondanks den regen, pittig verder gespeeld. Prachtkansen werden aan beide kanten verknoeid, doch na 27 min. spelen vlotte de combinatie Bak—C. Freeke uitstekend, waardoor met een 22 stand gedraaid kon worden. Om 8.30 uur werd hervat en na 3 min. spelen bracht Bak keurip op, een gewirwar voor het doel, waaraan Zikkenheimer een einde maakte door onhoudbaar in te kogelen. Na een goed kwartier werd het door toedoen van Freeke Jr. zelfs 42. Alcmaria hield braaf stand; haar rechtsback een ware veteraan verzette bergen werk, met het gevolg, dat zich de laat ste 10 minuten van den strijd manifesteerde in een groot overwicht van de bezoekers. Het schieten was echter beneden peil en eerst vlak voor het einde slaagde „Amoureus" er in den achterstand te verkleinen. Aldus kwam het einde van deze kermis- match. LI jaagt de (eiste koude zelfs uit het grootste huis met OKKE VISSER's brandstof in haard, kachel of fornuis. Polderweg 34. Tel. 228. Hebt g(j in dit seizoen misschien ons mooie natuurpark al gezien, ginds in de „Donkere Duinen?" Uit dennengroen stijgt zachte geur, en alles wil in kleur en fleur zijn weelde uitbazuinen. Als eerste blijde welkomstgroet treedt daar de pauw u tegemoet, de kop trots opgeheven. Hij maakt een kirrend, schor geluid, spreidt meters-breed zijn pennen uit, met vlammend goud doorweven. En verder gaande op het pad, bemerkt ge in het bruine nat de eenden, met gesnater. Waar zij krioelen bij elkaar, werpt glunderend de kinderschaar wat brood op 't donker water. Wat de natuur u verder biedt: een vijvertje, omkranst met riet en kroos aan beide kanten. Een snuit duikt uit de diepte op, en dan verrwijnt de karperkop tusschen de waterplanten. Als lustwarand, heerlijk oord heeft steeds dat plekj8 ons bekoord, waar dennen staan te prjjken. Doch ziet, het is een nuchter feit: er komt in dezen zomertijd geen Heldersche haast kijken! wy raden vaak een vreemde aan naar dit natuurpark toe te gaan: men vindt er rust en vrede. Gy, stadgenoot, die 't zelden zag, ga spoedig op een zomerdag dit frissche oord betreden. T. J. DEKKER Dat doet U natuurlijk niet, maar wèl geeft U nu reeds even Uw Zomerbestelling van kolen op aan ons beste/kantoor Koningstraat 82. Wij hebben groote voorraad van alle soorten. Spoorstraat. Kermis te Helder. Nederlandsche Schouwburg. Directeur: Henri van Kuyk, Willem Potharst en Co. Vrijdag a.s.: „Margaretha Gauthier" (la dame aux Camelia's" beroemde comedie in 5 bedrijven van Alex. Dumas FilsJ. Zaterdag: „Vit den dood herrezen". Nieuw drama in 6 tafreelen door N. de Fiere. Het eigendomsrecht is door de Directie aangekocht. Zondag: „Het Spookschip of De Vliegende Hollander" Groot fantastisch drama in 7 tafreelen, naar den beroemden roman van Kapitein Maryat. Aanvang 8 uur. De Directie. WINTERCOMPETITIE OM HET KAMPIOENSCHAP BILJARTEN AFDEELING DEN HELDER. Het begin der wintercompetitie om het kampioenschap biljarten, afd. Den Helder, is bepaald op pl.m. 16 October, zoo deelt men ons mede. De indeèling geschiedt door loting, dit wordt uitgemaakt door het algemeen be stuur. Er heeft iedere week een ontmoeting plaats. Voor deze wedstrijden wordt voor iedere deelnemende vereeniging een prijs beschik baar gesteld. Bij wijze van proef zal het eerste jaar nog geen wisselprijs beschikbaar gesteld worden, doch eerst 't verloop van den wedstrijd afge wacht worden. Mocht 't een café-houder ge lukken door bemiddeling eener firma een be ker ter beschikking te krijgen, dan kan deze alsnog benut worden als wisselprijs. Horizontaal. 1. Voorwerp om te hech ten. 5. Populier. 10. Gedicht. 12. Vrouwelijk zoogdier. 14. Maart. 16. Geschikt om te eten. 19. Jongensnaam (afk). 20. Gebrek aan plaats ruimte. 21. Windstreek. 22. Vlaktemaat. 23. Bijwoord. 24. Deel van dieren-kop. 25. Deel van het jaar. 26. Reeds. 28. Holte. 30. Soort belasting. 32. Deel van een boom. 35. Waterplant. 38. Godsdienst. 40. Huisdier. 42. Stremsel. 43. Bezitt. voorn.woord. 44. Bepaling van plaats. 45. Sportsman. 47. Meisjesnaam. 48. Tegengestelde van 44. 49. Geestelijke. 51. Opschrift boven 52. Omroepvereeni- ging. 53. Vóór, vroeger. 55. Verwarmings apparaat. 56. Reptiel. brief. 4. 6. Ned Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enklnaï, Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 uur Ds. Tollenaar. V.m. 10.45 uur, Ds. W. Loopstra, van Hyken. 's Middags 4 uur: Cand. Y. Feenstra n.m. 6 uur: Ds. Tollenaar. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) v.m. 10 uur: Cand. Y. Feenstra. N.m. 6 uur, Ds. W. Loopstra. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) •s Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 um Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) V.m. 10 uur, Ds. J. Kampman, van Opper, does. Bediening H. Avondmaal. N.m. 5 u., Ds. J. Kampman. Nabetrachting, Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners, Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Gebouw 3Iiddenstraat 117 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur. Straatprediking 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia. napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Christus, Janzendw.str. 8. 's Mc uur en 's avonds 5 uur. Same n. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Avonds 7 uur Ds. M. van Wichen. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's avonds 7.30 uur: de heer Landheer van Den Helder. Verticaal. 2. Rivier in Italië. 3. Plaats in Gelder land. Tijdeiyk in ge bruik nemen. Bereidingswijze van voedsel. Als Hor. 53. Rivier, water. Hoeveelheid, getal Stad in Noorde- lijk land. Stok met voet steun. Prul. 17. Hoofdstad van een land. 18. Lichaamsdeel. 19. Bid (lat.). 27. Zoogdier, dat in zee leeft. 29. Speelgoed, sport artikel. 31. Iedereen. 33. Kleur. 34. Militair. 36. Klaar. 37. Verfrisschende drank. 39. Deel van het ge laat. 41. Afgericht. 43. Vogel. 46. Scherpe kreet, 49. Spoedig. 50. Gelofte. 52. Ligplaats van schepen. 54. Muzieknoot. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal. 1. Storm; 5. Pedel; 9. Stal; 10. U.S.A.; 12. Reis; 14. Amsterdam; 17. Rog; 19. Es; 20. T.a.; 21. Spe; 23. Id.; 24. Ct.; 26. Mg; 28. Re; 29. Kan; 31. O.L.O.; 33. Sparo; 35 La; 36. K.m.; (H.m. enz.); 37. P.K.; 38. Al; 39. Bits; 41. A la; 43. Slim; 45. L.S.; 46. In; 48. A.G.; 49. Na; 51. Os; 53. K.M.; 54. Pen; 55. Den Helder; 59. Snel; 61. Adé; 62. Lena; 64. Vlieg; 65. Pasta. Verticaal. 1. St.; 2. Taag; 3. Olm; 4. Muts; 5. Part; 6. Dra; 7. Eems; 8. Li- 9 Strik; 11. S.E.; 13. Speer; 15. Set; 16. Dam 18. Odalisk; 22. Praline; 24. Co.; 25. J.l,- 27 IJs; 30. Nat; 31. Oma; 32. Opa; 34 Pal 39. Blaas: 40. Si; 42. L.I.; 43. S.G.; 44 Man na; 47. Non; 50. Edel; 52. Shag; 53 KleD 54. Pret; 56. Eli; 57. E.d.; 58. Els; 60 NV 63. Na. De prijs werd gewonnen door den Heer: A. VERHAGEN, Kroonstraat 17. Van De Mok: H. Dekker, aan boord Hr. Ms. Gelderland. A. J. P. Muilenberg, idem. P. J. Oosterbaan, idem. C. Prins, idem. J. M. C. Steenaert, idem. T. IJfs, idem. J. Oosterling, aan boord Hr. Ms. Tromp. Annetje Witte, naar Tilburg, Padangplein 33. Jeannette Cornelia Rab, naar Middelhar nis, Kade 336. Nieuwe gevallen bij G. Witte Fz., Emma- laan, Den Burg. Het vee is hersteld op de boerderijen van: C. Bakker Dz., Mennohoeve; Gebrs. Koorn, Witte Engel en P. Brouwer, Hoogeberg. Op 5 boeredrijen komt in onze gemeente nog Mond- en Klauwzeer voor. van 1 tot en met 7 Juli 1939. GEBOREN: Geertruida, d.v. J. T. van Ben- nekom en C. Jansen. Anna Catharina, d.v. Th. A. Schraag en C. Brouwer. Jan, z.v. C. Bakker en M. Bruin. Otto, z.v. M. Goenga en J. Zegel. ONDERTROUWD: A. Timmer en A. Trap. GETROUWD: K. C. Dros en A. de Vries. POLITIE. Gevonden: 1 rijwielplaatje, 1 grijze tasch, 1 zilv. portemonnaie, 1 polshorloge. 1 pakje gereedschap,* 1 kampeermes, 1 ceintuur. ZONDAG 9 JULI 1939. Ned. Herv. Gemeente. D e n B u r g, v.m. 10 uur Ds. Visser. n.m. 7.30 uur Ds. Visser. Jeugd dienst met medewerking zang- koor N. H., Den Hoorn. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. Kok. Doops- bediening. D e W a a 1, v.m. 10 uur Ds. Van 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10.30 uur Ds. Wcsseldijk. Zuid-Eierland, n.m. 4 uur Ds. Salm. e Koog, v.m. 10 uur Ds. Oskamp, van r> o Haren. Decocksdorp, v.m. 10.30 uur Ds. Salm. oudeschild, v.m. 10 uur Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10 uur Dr. A. Vis. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare): v.m. 10 uur Cand. Wouda. n.m. 3 uur Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. v. d. Leer n.m. 3 uur Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Lees dienst.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6