We gaan nog niet naar huis Langs den Helderschen zeedijk Het eskader is uit. De prachtige prestatie van den M.L.D. ICeAJk tn TMVCLW), Hoe de Noren voetballen FOTO-handel JAC. DE BOER, KEIZERSTRAAT 113. Marinebrief uit Indië Langs den Helderschen Zeedijk ligt tussclien de eb- en vloed-lijn een breede wierstrook. Het wier herbergt een on- noemelijken rijkdom van vormen der on gewervelde en lagere dieren. Daar Is de natuuur onuitputtelijk in hare wonderen, daar onder de woelende golven van het Marsdiep Een onafgebroken strijd op leven en dood, de onverbiddelijke strijd om het be staan. Wij kunnen deze wonderwereld alleen be treden als het water is weggeëbt. Wij kunnen een verscheidenheid van dieren verzamelen en overbrengen in ons aquarium, waar dan de schoone vormen en prachtige kleuren tot zijn recht komen. Dan krijgen we een anderen kijk op het reusachtige aquarium der natuur. Denk om de steenen, ze zijn glad, zorg dat je stevig staat. Als we eenmaal op de zeepok ken staan gaat het wel en dan maar steeds op de mossels stappen. Indeeling naar de diepten Een geleerde, Edw. Forbes, heeft de diepten van de zee als volgt ingedeeld. Waar wij nu staan, de strook tusschen eb en vloed is de „littorale zóne", hierop volgt de „lamminaria zóne" genoemd naar het wier dat we daar aan de eblijn juist kunnen zien. Daar die geweldig groote bruine wieren, het suikerwier, en het vingerwier, het heeft wel wat weg van een enorm groote hand met vin gers. Dat wier kan tot 27 m diep gaan, dus tot zoover strekt deze zóne zich uit. Dan begint de „coralloine zóne" tot 700 m diepte. Dieper gaan we maar niet. Alikruiken Voordat we aan het wier toe geloopen zijn, komen we al bewoners van de littorale zóne tegen. Ik geloof dat elke Nieuwedieper ze wel kent en ze misschien ook wel eens geproefd heeft, het zijn de alikruiken. Met de zakken vol van die gekookte slakjes kwamen sommige jongens vroeger naar school en dan wist je er een paar af te bede len, je kon ze met een speld uit het hoorntje prikken. Eerst keek je er wel eens wat vies naar, maar als je dan zag hoe smakelijk de anderen ze naar binnen werkten, probeerde je het ook maar. Drie soorten van deze alikruiken leven er aan den dijk. Dit is de ruwe alikruik, ze leeft hier juist langs de vloedlijn. Duidelijk kun je de fijne ribbetjes zien en je weet meteen waaraan de naam ruwe alikruik zijn ontstaan te danken heeft. De andere twee soor ten zijn niet ruw, doch glad, die moeten we even lager zoeken, tusschen de bruinwieren, „Fucuswier" geheeien. Schudt zoo'n dotje van dat wier maar eens uit, daar vallen de kleine gele hoorntjes. Ze zien er uit of ze plat gedrukt zijn,- daarom heeten zij stompe alikruiken. Nu op zoek naar de derde soort. Til het wier maar op en daar zitten ze; flinke, groote, zwarte hoorntjes zijn het. Dit is de grootste soort, die voor de consumptie wordt gebruikt. Op de slikken wordt deze gewone alikruik bij duizenden gevischt om naar het buitenland verhandeld te worden. De alikruiken grazen de algen van de steenen af. Ze vijlen ze gewoon met hun fijne tandjes schoon. Het beestje in mijn hand heeft het niet erg naar zijn zin, langzaam kruipt het met zijn huisje op zijn rug, de voelhoorntjes vooruit gestoken twee ervan hebben aan hun top een oogje vooruit. Het slakje kan nooit geheel uit zijn huisje kruipen, daar het er op één plaats aan vast zit. In het huisje zit de zak die haar ingewanden omvat. Als ik er een opneem trekt ze zich geheel in het huisje, dat ze met een dekseltje afsluit, terug. Voortplanting De voortplanting van de alikruiken ge schiedt uitsluitend langs den geslachtelijken weg, door middel van eieren, behalve bij de ruwe alikruik welke eier levend barend is, d.w.z., daar heeft de ontwikkeling der jongen plaats in de mantelholte van het moederdier. De eieren van de stompe alikruik kan men op de fucuswieren aantreffen als ronde plak kaatjes, terwijl de gewone alikruik haar eieren afzonderlijk of bij groepjes van twee of drie door een glashelder hulsel los in het water laat drijven. De jonge zeeslakjes zwemmen dan later als larven door middel van trilharen rond. Zeepokken Als volwassen dier zijn ze er dus niet op vooruit gegaan, maar ze hebben nog niet te klagen als we naar de zeepokken kijken, waarop we staan. Ook deze vastgeklitte dieren waren in hun jeugd vrij, zij zwommen als larven vrij rond, totdat de tijd kwam dat ze hun verdere leven in een kalken hutje op de steenen, mannetje naast mannetje, moesten slijten. Met hun pootjes moeten de diertjes zich 'van voedsel voorzien. In een aquarium kan je dat zoo fijn bekijken. Nu zijn de deurtjes boven in de pok stevig afgesloten Maar ondanks hun goed afgesloten huisje hebben ze toch hun vijand. Kijk daar maar eens, die zeester. Moet je eens zien hoe die het klaar speelt. Zeesterren Een zeester eet niet als een ander dier, ze vindt het veel eenvoudiger om haar maag en slokdarm naar buiten te brengen en het vleesch zoo te verteren. Die mosseltjes, die hier zoo veelvuldig aan den dijk voorkomen, probeer er daar eens een af te plakken. Ja, ze zitten vast, ze fabri- ceeren draden waarmede ze stevig vastge- hecht zitten. Probeer zoo'n mosseltje eens met de vingers van elkander te krijgen. U zult zien dat het niet gaat. Nu met zoo'n gewone zeester lukt het in een kwartiertje. We kunnen nog een andere zeester vinden, maar dan moeten we meer naar het water gaan. Als we daar tusschen de steenen zoeken, hebben we kans om ze te vinden. Deze zijn veel slanker van model als de vorigen. Het is de slangenster. Nu de armen hebben wel wat weg van een slang. Ze komen niet zoo veelvuldig voor, maar ze zijn hier toch aan den dijk te vinden Schaalhoorn en keverslak Nu we tusschen de steenen aan het rom melen zijn kijken we meteen uit naar de schaalhoorn. De schaalhoorn is precies een hoedje met een slak er onder, de slak zit dan heelemaal in het hoedje dat met den openkant tegen de steenen geklit zit en wel zoo stevig, dat we het er met onze vingers niet af kunnen krijgen Daar hebben we ook al zoo'n rare snoeshaan „de keverslak", welke hier bij Den Helder nogal veel voorkomt. Ik weet een plekje waar we er ir een half uurtje tijds wel hon derd zouden kunnen vinden. Op het eerste gezicht is het precies een pissebed, maar het is toch een slak. De schelp bestaat uit acht elkander gedeel telijk dakpansgewijze bedekkende schelp stukjes. De nagel er even onder en wij krijgen haar los. Het slakje rolt zich langzaam op een pissebedachtige manier in elkander. Pissebedden en poliepen Nu we toch over pissebedden hebben, hier in het fucuswier leven ook pissebedden, kijk maar in deze gezaagde zeeëik. Ze hebben toch een andere gedaante dan die we op het land kennen, ze zijn veel langer en mooier zou ik haast zeggen. De wieren zijn dikwijls bezet met poliepen kolonies. Het zijn net hoornachtige mos plantjes, maar het zijn levende wezens, die bijna geheel in hun urntje teruggetrokken zijn. Zeebloemen Hier tusschen de blokken graniet staat een plasje kristal helder zeewater dat met het afloopend getij is achter gebleven. In dat kristal heldere water bloeien de prachtige bloemen der zee, welke niet tot de bloemen doch tot de dieren gerekend moeten worden. De zee-anemonen zijn hier in het bruin, oranje, wit, kortom in de prachtigste kleuren aanwezig. Hun tentakels zou men met bloem blaadjes kunnen vergelijken, doch dit zijn de vangarmpjes, welke het voedsel moeten van gen. Kleine levende diertjes vangen zij er mede, die verlamd worden door de netel- draden, welken zich bij duizenden opgerold in de tentakels of armen der anemonen be vinden. Als de anemoon genoeg voedsel tot zich genomen heeft is het niets meer dan een glibberig stukje vleesch, al haar schoon heid is dan verdwenen. Totdat ze opnieuw eetlust krijgt. Hier zit een plekje waar er wel tien bij elkander staan, maar ze zijn nog heel klein. Hoe komen die daar? De moeder-anemoon heeft hier gestaan, is bij het verhuizen wat slordig geweest en heeft een gedeelte van haar zool achter gelaten, waaruit dus langs ongeslachtelijken weg de jonge anemonen zijn ontstaan. Hier aan den dijk vinden we verschillende soorten. Ook de ?ee-anjelier met haar talrijke ten takels staat hier. Het is wel een van de mooi ste van onze inlandsche anemonen. Nachtslakken Door die netelbatterijen hebben ze maar weinig vijanden, maar hier kruipt een naakt- slak in het plasje die zich van de neteldraden maar weinig aantrekt en de anemonen heel gemoedelijk naar binnen werkt. Het is een pracht dier die zeeslak, met al die vlokken aan weerszijden van haar rug. Deze vlokken doen dienst als kieuwen. Lichtbruin zijn ze van kleur, de een wat donkerer en de ander iets lichter. Naaktslak nummer twee zullen we ook nog wel zien, ze komt hier soms nogal veelvuldig voor. Ook weer één, die geen huisje behoeft mee te torsen. Ze heeft den mooien naam van „rosse sterreslak" ontvangen, maar de ster- reslak is niet zoo mooi als haar collega, de kleur is vuil wit met bruine vlekken en ze is bovendien nog erg raffelig ook. De naam sterreslak heeft zij gekregen omdat de kieu wen in den vorm van een ster op haar rug staan. We vinden haar nogal eens aan den onderkant der steenen, waar trouwens nog veel meer te zien en te vinden is. Gerrit de Beurs. Het voetbal schijnt in Noorwegen zeer populair te zijn en ook bij de Noorsche Marine veel te worden beoefend. Het Den Helder bezoekende oorlogsschip heeft ten minste zooveel voetballers aan boord, dat zij in staat Waren om twee wedstrijden te spelen op Vrijdagmiddag. Wij waren getuige van een aardig partijtje voetbal tusschen de Noorsche Adelborsten en hun Hollandsche Confraters, een partij die door onze jonkers met 31 werd verloren. De Noren spelen een forsch en sterk aanvallend spel, waarnaar het een lust is om te zien, erg pro ductief was het dezen middag niet, maar de sterke verdediging van de Adelborsten had daar mede schuld aan. Nu waren onze menschen niet op hun volle wintersterkte, maar toch mochten zij met dezen uitslag tevreden zijn, hun nederlaag had veel grooter kunnen zijn. Wij ontdekten hier en daar nog al zwakke plek ken, maar zij gaven uitstekend partij en de ruststand 01 was gezien het windnadeel nog eervol te noemen. Dat eene doelpunt, door den Noorschen midvoor uit een corner gescoord, was een beauty van dezen langen jongeman, een echte doorzetter die onvervaard op den bal zat. Na de rust waren de Noren nog al in de meer derheid en was de Hollandsche linksback niet zoo enorm op dreef geweest, hun overwinning zou veel grooter zijn geweest. Regelmatig zaten zij voor het Adelborsten-doel, maar zij hielden het spel wat erg kort. Bovendien speelden de Noorsche voorhoede-spelers dikwijls terug op hun erg aanvallende spil. Zelfs de midvoor deed dat soms en de achterhoede der Jonkers had daar aardig het oog in. Het einde kwam met een verdiende overwinning van d.e Noren, die zich op het harde werfterrein gauw thuis ge voelden. Korp. der mariniers G. v. d. Blaak leid de den wedstrijd op zijn bekende rustige wijze en greep zoo noodig in als het spel wat te forsch dreigde te worden, want valpartijen waren op het harde terrein gevaarlijk. Na dezen wedstrijd trad een elftal uit de be manning van de Olav Trygvason in het krijt tegen het elftal van Hr. Ms. Schorpioen. De leiding berustte bij den sergt.-machinist de Vries, die ook de touwtjes goed strak hield wegens de hardheid van het terrein. Dadelijk waren de Noren in den aanval en probeerden direct voordeel van den wind te trekken. Er was overeengekomen om twee maal een half uur te spelen en daarom liepen beide ploegen hard van stapel. De Noren demonstreerden een fraaie, forsche partij voetbal, waarin het goede plaatsen in het bijzonder opviel. Het eerste succes kwam van den kant der in het rood, wit en blauw gestoken torpedomakers. De linksbuiten benutte een ver aangegeven bal en zijn schot was raak. Met de stand 10 voor de Schorpioen was het rusten. Dadelijk na de rust bracht korp. Ewald de stand op 20. De Noren legden er nog een schepje op en hun linksbuiten wist uit een aan val over de geheele stormlinie den achterstand te verkleinen. Dit succesje gaf hen de noodige courage en verschillende aanvallen op het Hol landsche doel volgden. Tegen het einde ver grootten de torpedomakers hun voorsprong met t. Het aangewezen adres voor alle artikelen voor fotografie. Grootste keuze Scherpe prijzen. Voor het ontwikkelen en afdrukken van Uw film: „Het best ingericht foto- bedrijf ter plaatse". t Soerabaja, 29 Juni 1939. Beste Klaas. Eén ding is er al de jaren, die je nu al weg bent niet veranderd, dat is het telkens terug keerend verbod om thuis te varen en een poosje later weer de intrekking van dat verbod. Zoo is er nu weer een periode dat de menschen naar Nederland terugkomen. Een ieder die aan de beurts is, bekijkt met meer dan normale spanning het wereld ge beuren. Hij zou de eerste niet zijn, die nog in Priok, Medan of Sabang van de boot ge haald wordt. Anderen die over eenigen tijd aan bod zijn, weten bij ondervinding dat der gelijke thuisvaart perioden niet lang duren en wachten met angstige Si inning of de komen de crisis samen zal vallen met hun vertrek. Het eskader is uit. Het bracht kortgeleden een bezoek aan Banda Neira waar een krans gelegd werd by het graf van de omgekomenen van de T 1, nu bijna 2 jaar geleden. H. Ms. „O 16" is na een enkele week reparatie met een in het eskader-verband opgenomen. Het weket gedachte op aan Nederland toen we dit schip met de Hollandsche huidkleur op de reede zagen komen. De gebruikeiyke ont vangst op den onderzeedienst had natuurlijk plaats, zelfs de palmtakkenversiering langs de dokken ontbrak niet. Nu zien we weer verlangend uit naar H. Ms. „Tromp". Het zal anders een tegenval ler zijn voor de opvarenden, dat de wereldreis via de wereldtentoonstelling niet doorgaat. Enfin, tegen dat ze hier zijn is het passer Gambir achter Ketabang. Dat vergoedt veel natuurlijk. Heb je al gelezen van die prach tige prestatie van de Marine luchtvaartdienst. In 5 dagen heeft de „X 21" de geheele Oost bevlogen. S'bajaSabang, SabangPontianak, PontianakTernate, Ternate—Hollandia en vandaar over Merauke, Ambon naar Soera baja terug. Oorspronkelijk werd er in het ge heel geen ophef van gemaakt, doch op een gegeven oogenblik kwam de buitenwereld deze prestatie te weten en niet lang daarna stonden de couranten er vol van. Echt „Jan de Marine" om zooiets onder zich te houden. Op het oogenblik brengt een Australische kanonneerboot „Swan" een bezoek aan Oost- Indië. Aan boord bevindt zich de vice admi raal Ragnar Colvin First member of Com- monwealth naval board. In Batavia bood de pas opgetreden chef van de marinestaf, ko lonel van Staveren, den bezoekenden ad miraal een diner aan. Het schip zal ook een bezoek aan Soerabaja brengen. Op sportgebied verrichtte het voetbalelftal van „Zeemacht", nu het eskader n.b. niet bin nen is, de merkwaardige prestatie om zich in het plaatselijke middenstandsbeker tournooi in de finale te plaatsen, terwijl alle vereeni- gingen uit de hoofdklasse ook meespeelden. Het wordt een spannende finale tegen „Ajax" het elftal van de landmacht hier. Heel voetballievend Soerabaja spitst zich op a.s. Zondag. Het zal wel hard tegen hard gaan en belooft een spannende wedstrijd. Nu dokter Bruining weg is, is dokter de Grave geneesheer op het Marine-etablissement geworden. De off. M.S.D. Weiter vaart bin nenkort thuis, zijn oudere collega van Otte ren lost hem op het torpedo-atelier af. Luite nant ter zee van Waning wordt eerste staf officier op het bureau van den Marine-com mandant en vervangt als zoodanig zijn thuis- varenden collega Veenstra. De ramp van de Fransche onderzeeboot „Phenix" in Saigon was voor admiraal Fer- werda een aanleiding om namens de Marine een telegram van deelneming aan den Fran- schen admiraal te sturen, waarop een zeer ge voelig gesteld telegram terug kwam. Eén en ander werd natuurlijk op de vloot bekend ge maakt. Nog twee nieuwtjes over de stad zelf. Op Toendjoegan is de nieuw gebouwde bioscoop bijna gereed en met ingang van 1 Juli gaan we hier ook met taxitarieven werken. In iedere taxi komt een kaart te hangen waarop je af kunt lezen hoeveel of je na een bepaalden tijd rijden moet betalen. Het gaat dus niet op de kilometerteller maar op de klok. Als je hier weer komt zou ik maar een eigen auto aanschaffen hoor. Voor deze week genoeg Klaas, een prettig zomerverlof, Henk. HARTJES van MIJNHARDT bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen rheumatische pijnen, periodieke pijnen, migraine, spierpijn, spit, kou en griep Bij apothekers en drogisten, koker 12 st 50 ct doosje 6 st 50 ct een zeer mooi doelpunt. Bij een tegenaanval wisten de Noren een corner te forceeren, hier bij kwam de bal bij den midvoor en deze be dacht zich geen moment en deed de bal in den uitersten hoek verdwijnen 32. Dit was ook de eindstand, zoodat allen tevreden mochten zijn met ieder een gewonnen wedstrijd. Wij zagen de Schorpioen wel eens beter dan dezen middag en vooral van Tongeren zien wij lie ver als rechtsbuiten dan als midvoor. Was de eindstand andersom geweest dan had men nog geen reden tot klagen gehad, zoozeer waren beide partijen aan elkander gewaagd. Zaterdagmiddag komt liet Marine-elftal in het veld tegen onze gasten. Het sterkst mogelijke elftal zal bij de Noren worden samengesteld en dezen mogen probeeren de Zeemachtvoetballers te kloppen, wat tot nu toe niet mogelijk was door hunne resp. tegenstanders. Uit de twee Noorsche elftallen is zeker een uitstekende ploeg samen te stellen, daar bij kijken de bezoekers niet op een duwtje spelen zelfs stevig, maar hun spelsysteem is in het algemeen wat kort. Wel is hun plaatsen beter dan wij het van hunne tegenstanders zagen, maar om Smerecnik c.s. te kloppen, achten wij hen niet in staat. Wij willen ons aan geen voorspelling wagen, maar voorzien in ieder geval 'n aardig partijtje voetbal op het Werfterrein. De Stafmuziek zal den wedstrijd opluisteren en het belooft een mooie middag te worden, de aan vang is half vier en de match zal wor den geleid door den heer de Snayer. Overplaatsingen. Stokers 3e kl. J. Duran, H. W. Faas, G. Geertsema, P. Gorree, M. Dijkstra, A. H. van Hoorn, U. K. Hut, J. A. Jansen, G. Kerlen, C. Ketting, W. J. v. d. Lans, P. J. van Ree, J. Rodenhuis, T. Roelofs, H. de Roo, J. P. Rijsdijk, D. J. v. d. Scheur, W. A. Verweij, K. Kuiper, W. Loef, H. Muije, H. Schinkel, D. P. Seelt, J. C. Siteur, M. Smorenberg, A. M. M. v. Toor, N. Visser, W. J. Vos, A. de Vries, J. R. Vriesema, C. Vellekoop, van v. Speijk naar Sumatra, 8-7-39. Stokers 2e kl. H. J. v. d. Buse, H. G. v. d. Hoeven, M. B. Jansen, M. Kort, J. J. Kroes, M. T. F. Majoor, J. Menninga, G. D. Menijn, K. F. Meij, P. M. Mulder, G. v. de Pas, J. S. Rosseboom, B. Schmitt, D. van Strien, W. J. Verhoeven, C. J. Vermeulen, van Sumatra naar Heemskerck, 8-7-39. Stokers 2e kl. A. J. Markus, H. W. v. d. Reijden, J. v. d. Veer, van Sumatra naar IJmuiden, 8-7-39. Stokers 2e kl. C. Mol, W. F. A. Brugman, W. J. Koek van Sumatra naar Ws. W.oord, Stokers 2e kl. B. Bongers, P. W. van Ham, J. van Heems, S. A. Lubsen, van Sumatra naar O.Z.D., 8-7-39. Stoker 2ë kl, R. Hassing van Sumatra naar Schorpioen, 8-7-39. Stoker 2e kl. A. L. Leeuwesteijn van Su matra naar W.s. Vliss., 8-7-39. Stokers 2e kl. W. F. Hotzmann, H. Kiewiet, P. J. Nool van Sumatra naar De Mok. 8-7-39. Op 1 Juli 1939: Stokers 3e kl. J. T. van Bers en C. A. P. Her mans, van v. Speijk naar Braga. Stokers 3e kl. T. Begieneman, J. P. Bersee en G. J. Broeke, van v. Speijk naar Gelderland. Stokers 3e kl. J. Bunschoten en D. Buurma, van v. Speijk naar Z. 6. Stokers 3e kl. J. Bijlsma en P. J. Coster, van v. Speijk naar Z. 8. .Stokers 3e kl. J. Baets, A. F. J. Cadot en B. W. v. Boekei, van v. Speijk naar W. v. Ewijck. Stokers 3e kl. J. de Jonge, C. Poldervaart en H'. W. de Vries, van v. Speijk naar P. Florisz. Stokers 3e kl. A. Siegers, J. W. Schwegman en G. H. Sommeling, van v. Speijk naar J. van Gelder. Stokers 3e kl. G. P. Toonssen, E. Valkhof, C. van Wijnen en J. B. W. Putters, van v. Speijk naar A. v. d. Hulst. Stoker 3e kl. A. van Gemerden, van v. Speijk naar v. Meerlant. Stokers 3e kl. A. P. Hol en I. J. Nelisse, van v. Speijk naar Hydra. Stoker 3e kl. J. H. O. Vrijhoeven, van v. Speijk naar Brinio. Op 24 Juli 1939: Matrozen 3e kl. P. Cijvat, H. J. Louwers, D. Metselaar, W. Ova en H. J. Verhagen, van W.schip W'oord naar v. Speijk. Op 3 Juli 1939: Marinier le kl. H. J. den Os, van Kaz.W.oorü naar v. Speijk. Marinier le kl. J. van Gaaien, van Afd. Ma riniers R'dam naar W.schip Vlissingen. Tamboer le kl. A. C. de Vries, van Kon. Inst. naar Afd. Marns. R'dam. Marinier le kl. C. Sint-Nicolaas, van W.schip Vlissingen naar Afd. Marns. R'dam. Tamboer le kl. F. Haesen, van Kaz. W'oord naar Kon. Inst. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zomertijd Zon Juli op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 9 4.47 9.22 0.10 12.55 6.00 18.50 M 10 4.48 9.22 1.05 6.40 19.35 D 11 4.49 9.21 1.55 14.10 7.40 20.35 W 12 4.50 9.20 3.10 15.20 8.50 21.50 D 13 4.51 9.19 4.25 16.50 10.20 23.05 V 14 4.52 9.18 5.40 18.05 11.40 12.05 z 15 4.53 9.17 6.40 19.10 0.40 13.00 FINANCIEELE TOESTAND ZENDING. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (Postre kening No. 601!,; vraagt ons plaats voor het volgende: De eerste helft van dit jaar is voorbij en dus is het een goed oogenblik om den staat onzer financiën op te maken. Werkende onder een raming van 800.000.zouer dus om alle behoeften te dekken nu 1,00.000.moeten zijn ingekomen, maar dat is niet het geval ge weest. De inkomsten hebben bedragen 210.000, zoodat de achterstand f 130.000 beloopt. Ver geleken bij verleden jaar zijn de inkomsten on geveer gelijk, maar daar de begrooting toen 120.000.— hooger was, was de achterstand over het eerste halve jaar ook 60.000. hooger en de financicele positie is dus nu wel beter. Dat neemt echter niet alle zorgen weg. De vacantiemaand staat voor de deur en die doet gewoonlijk aan onze inkomsten geen voordeel. Maar zullen wij, wat strikt noodzakelijk is, dit jaar zonder tekort sluiten, dan moet de ach terstand niet meer te sterk oploopen. Wij heb ben een actie ingezet om juist hen, die vacan- tie-plannen koesteren of reeds blijde vacantie- herinneringen hebben te doen meedragen aan de vacantiezorgen van het Zendingswerk. En wij hopen en verwachten, dat daardoor onze in komsten zullen verbeteren. ANGLO-KATHOLIEK. De Anglo-Katholieke unie in de Episcopaal- sche kerk van Noord-Amerika heeft een memo rie aan den primaat der Engelsche staatskerk den aartsbisschop van Canterbury gezonden, waarin deze groep den wensch uitspreekt, dat de eerstkomende Lambethconferentie der En gelsche staatskerk zich met de vraag zal bezig houden „welke plaats de moeder Gods in het Christelijk geloof inneemt". HET ZOEKLICHT 20 JAAR. Het jongste nummer van Het Zoeklicht, redacteur de heer Joliannes de Heer te Drie bergen, memoreert dat het 1 Juli 20 jaar ge leden was, dat het eerstenummer van Het Zoeklicht verscheen. Dit blad, waarin de heer Johannes de Heer zijn Maranatha-boodschap uitdraagt en de Zoeklichtarbeidsgemeenschap haar orgaan heeft, is met haar op ongeveer 30.000 exemplaren wekelijks te stellen oplage, vermoedelijk het meest gelezen religieuze blad van ons land. De bekende redacteur is thans 13 jaar. Tamboer 3e kl. H. Naber, van Afd. Marns. R'dam naar Kaz. W'oord. Matroos le kl. L. A. Pieterse, van Tromp naar W.schip W'oord. Op 14 Aug. 1939: Leerl.o.o.vlieger A. J. Bij en B. G. Eggers, van De Mok naar Tromp, Op 4 Juli 1939: Matroos le kl. J. C. v. d. Hilst, van Afd. Ma riniers A'dam, Afb. O. 19, naar id. Afb. O. 23. Sergt.-konstabel M. van Reems van W.s. Vliss. naar Kaz. W.o., 24-7-39. Srgt.-ziekenverpl. Mi. J. Schop van Hospi taal naar Kaz. W.o., 24-7-39. Sergt. d. mariniers W. G. M. Gooren van Kon. Inst. naar Kaz. W.o., 24-7-39.. Sergt. d. mariniers A. J. Looijsen van W.s. Vliss. naar Kaz, W.o., 24-7-39. Sergt.-machinist W. Leuthof van De Mok naar v. Speijk, 3-7-39. Sergt.-machinist C. Siersma van v. Speijk naar De Mok, 3-7-39. Sergeanten-vltmkr. (M). H. van Es en I. H. Theewis, van Kaz. A'dam K.L.M. 4-7-39 Gedetacheerd bij de Dornierfabrieken te Frie- drichshafen. Onder intrekking der op 3-7-39 bevolen overplaatsing naar H.Ms. W.s. Vliss. en tewerkstelling bij de Mij. „De Schelde" Majoor-torpmky. W. J. v. d. Valk van Schorpioen naar O.Z.D. 7-7-39. Sergt.-maj. d. marns. C. Overweg van Kon. Inst. naar Kaz. W/o. 24-7-39. Schipper P. W. van Warmerdam, bootsman S. v. d. Meij, korpl.-konstabel G. Hama, matrozen le kl. H. G. Boumans en P. Groen, matrozen 2e kl. B. H. Hagendijk, L. D. Geerse, D. C. Versluis en A. van Schaik, matrozen 3e kl. G. Vervoort en A. J. G. v. d. Dijssel, sergt.-telegrafist H. Zweistra, korpl.-telegra- fist J. Slikker, sergeanten-torpmkr. J. Hager en H. J. P. Sigon, korporaals-torpmkr. A. C. Groenendijk en H.A. Boelaarts, majoor monteur W. J. Groen, sergt.-monteur B. G. Merck, korpl.-monteur A. Kukler, stoker le kl. J. Pollie, maj.-machinist M. Garama, sergean ten-machinist M. Tilro en D. A. van Duijn, korporaals-machinist H. Sprong, J. Haveman, J. de Graaf en A. O. Ulrich, stokers-olieman A. J. de Bont, A. J. Bannink, R. Cobussen, A. Visser en A Bremmer, allen van Afd. Marns. Rotterdam, afbouw O 19, naar O.Z.D., O 19, 4-7-39. Kwartiermeesters R. Wever en B. I. Wage naar van Z 8 naar Freijr. Bevolen overpl. op 1-7-39 naar H. Ms. van Speijk ingetrokken. Kwartiermeester A. C. J. Hoes van Z 8 naar v. Speijk 1-7-39. Kwartiermeester C. J. v. d. Veer van Friso naar v. Speijk 1-7-39. Korpl.-machinist L. Geilman v. Kaz. A'dam naar Sumatra 8-7-39. Korpl.-machinist J. M. C. Beks van Sumatra naar Kaz. A'dam 8-7-39. Aanwijzing thuisvaren ingetrokken. 28 Juni 1939 per m.s. „J. P. Coen" van Tg. Priok. Matrozen le kl. S. T. Byi, H. P. Kiekens, J. van den Breevaart. Matr. 2e kl. Z. Brekveld. 12 Juli Juli 1939 per m.s. „Sibajak" van Tg. Priok: Marns. le kl. M. v. d. Haak P. Koppert. Marn. 2e kl. A. Amens. 19 Juli per m.s. „Slamat" van Tg Priok. Aanwyzing thuisvaren. 21-6-39 per m.s. „Baloeran" van Tg. Priok: Korpl.-macht. J. H. Peeman. 28-6-39 per m.s. „J. P. Coen" v. Tg. Priok: Matr. le kl. J. F. Pieters. Kwartierm. G. J. van Eek. Marn. 3e kl. T. de Klerk. 5-7-39 per m.s. „Chr. Huygens" van Tg. Priok: Marn. 3e kl. J. Schreuder. 19-7-39 per m.s. „Slamat" van Tg. Priok. Tamboer 3e kl. W. Walburg. 26-7-39 per m.s. „Joh. v. Oldenbarnevelt" van Tg. Priok: Matr. le kl. L. van Delft. Seinersmaat P. Louwerse. Marns. le kl. M. v. d. Haak en P. Koppert. Marn. 2e kl. A. Amens. 23-8-39 per m.s. „Indrapoera" v. Tg. Priok. Matr. le kl. W. H. Hendriks.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7