Radio-belasting voorgesteld DE WERELD Postvlocbteo op Indië woorden Tram uit rails gestooten Doodstraf tegen Besteiro geëischt in_ weinig Prijzen voor baconvarkens verhoogd ,/k Heb ia mijn tuintje een berg geplant" Reeds 200.000 Amerikaansche stakers Geen moderne zeeoorlog zonder luchtstrijdkrachten Brand in grasdrogerij Twee autos vernielen elkaar PUBLICATIE OP IEDEREN BETALENDEN LUISTE RAAR ééN, DIE „KLAPLOOPT". GEEN TELEVISIE EN WERELDOMROEP VOOR NIETSI Naar de Tel. verneemt is binnenkort de indiening, van een wetsontwerp te wachten, dat beoogt te voorzien in de financiering van Televisie en Wereldomroep. Deze financiering heeft men zich in dier voege gedacht, dat zij, die thans aangesloten zijn bij radiover- een. of distributiecentrales, niets behoeven te betalen. De bezitters van radiotoestelen, die zich niet hebben aangesloten bij een der radio-om- roepvereenigingen, zullen voor de keus gesteld worden, óf zich bij een der vereenigingen aan te melden als lid, óf een belasting te betalen aan de regeering, welke f 1.per jaar hooger zal zijn dan de gemiddelde bij drage der leden van omroepvereeni- gingen thans bedraagt. Nederland bleef in gebreke. Televisie en wereldomroep zijn de twee voornaamste problemen, die in de radio wereld thans tot oplossing gebracht moeten worden. Televisie werd in Engeland welhaast tot gemeen goed en waar landen als Engeland, Duitschland en Japan, maar ook kleine, als België en binnenkort Zwitserland, hun we reldomroep hebben en zich door den aether tot de wereld konden richten, bleef Neder land hierbij in gebreke. Het zijn voornamelijk ,naar als bekend nxag worden verondersteld, de financieele moeilijkheden, die een spoedige venvezen- lijking der plannen in den weg stonden. Zoo wel televisie als wereldomroep zijn projec ten, die millioenen verslinden. Het bouwen van zenders voor den wereldomroep wordt alleen al geschat op een millioen gulden. Bij de moderne zenders heeft men n.1. de zoogenaamde „bearns" noodig, die de radio golven als het ware „bundelen", eenigszins op de wijze waarop zoeklichten en vuur torens het licht bundelen. „Dag", en „nachtgolven". Indien men een wereldomroep wil verzor gen, heeft men tevens rekening te houden met bet tijdverschil. Wil men zich tot Zuid- Amerika of waarheen dan ook wenden, dan spreekt men 's nachts tot een land, waar het helder dag is. De wereldomroep zal dus heb ben te zorgen voor verschillende golflengten een „daggolf" en een „nachtgolf", zoomede voor een golf, waarmede men den overgang tusschen dag en nacht, indien de daggolf afzwakt en de nachtgolf nog niet op volle sterkte kan werken, overbrugt, Philips heeft reeds kans gezien de moei lijkheden in zooverre op te lossen, dat zij er in slaagde een draaibare „beam" te pro- duceeren, waarbij een der antennepalen op rails loopt. Doch hoe het ook zij met de verzorging van den wereldomroep zijn enorme bedra gen gemoeid, die onmogelijk door de om- roepvereenigingen zelf kunnen worden gefi nancierd. De „klaploopers" moeten beta len". Bij het wetsontwerp is uitgegaan van de gedachte, dat in Nederland op iederen luis teraar (houder van radiotoestel of radio- distributie) één luisteraar is die nergens iets bijdraagt. Zouden op de een of andere wij ze die luisteraars (door enthousiaste propa gandisten van de radio-omroepvereenigin- gcn dikwijls niet .klaploopers' en „parasie ten" betiteld) gedwongen worden, hun steen tje bij te dragen, dan zou de financiering van de op uitvoering wachtende projecten wél mogelijk zijn. Daar de Regeering het systeem van vrijwillige bijdrage, zooals dat in Nederland tal van jaren per saldo goed gewerkt heeft, intact wil laten, zal voorgesteld worden, dat zij, die thans reeds bijdragen bij de Radiovereenigingen, van de nieuwe heffing zullen worden vrij gesteld. Alleen zij, die ver onder liet laagste gemiddelde betalen, zul len dan aan hun omroepvereeni- ging iets meer moeten betalen. De niet-contribuanten zullen in zooverre vrijgelaten worden, dat zijzelf mogen be slissen, aan wie zij hun penningen ten goede willen doen komen. Zij kunnen zich dus bij die vereeniging aansluiten, die het meeste met hun persoonlijke opvattingen overeenkomt. Zij, die om principieele of andere redenen weigeren, zich bij een der bestaande omroepvereenigingen aan te sluiten, zullen dan een belasting moeten betalen, overeenkomende met de gemid delde bijdrage der leden plus één gulden. Overneming van zware varkens alleen nog in A'oordholland, Zuid-Holland en Utrecht. Zooals bekend is het reeds gedurende eeni gen tijd door bepaalde omstandigheden mo gelijk, een grootere hoeveelheid bacon van Nederland naar Engeland uit te voeren. Daar de landbouwers echter niet in vol doende mate hun baconvarkens aan de Ne- derlandsche veehouderijcentrale ter afleve ring aanbieden, kon deze centrale aan deze grootere uitvoermogelijkheid niet geheel vol doen. Hierin heeft de minister van Eco nomische Zaken aanleiding gevon den de prijzen voor baconvarkens te verhoogen, doch tevens besloten na 8 Juli geen gelegenheid meer te geven tot het aanbieden van zware varkens aan de veehouderijcentrale in andere provincies dan in Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht. De varkens, welke vóór 9 Juli reeds ter levering waren opgegeven zullen ook in de overige provinciën, indien overigens aan de gestelde voorwaarden is voldaan, in de pe riode van 14 Augustus16 September tegen de reeds bekend gemaakte prijzen worden afgenomen. De opgave in de drie genoemde provincies kan op de normale wijze voort gang vinden op de voorwaarden, op 17 Juni 1.1. gepubliceerd. Om geen ongegronde verwachtingen te doen ontstaan, wordt nadrukkelijk vermeld, dat een verdere verhooging van prijzen van baconvarkens niet zal plaats hebben. de conducteur van den bijwagen liepen schrammen en builen op, of waren er erger aan toe, zoodat eenige auto's van den ge neeskundigen dienst, welke weldra ter plaatse waren, den conducteur en vier rei zigers mee naar het Wilhelmina-gasthuis namen. - Van hier .werden de cqhducteur en een der passagiers, na verbonden te zijn naar hun woningen vervoed. De drie overige reizigers, twee bejaarde zusters en een jongere vrouw werden met een hersenschudding ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Later in den namiddag werd het oprui- mingswerk ter hand genomen terwijl tevens een onderzoek werd ingesteld. De wagen bestuurder van lijn 13 verklaarde, dat hij getracht had te remmen, doch dat zijn wa gen was doorgegleden. Leelijk avontuur van Amster- damsche trampassagiers. Zaterdagmiddag omstreeks half vier zijn in de Jan Evertsenstraat twee trams, door nog onopgehelderde oorzaak, tegen elkaar gebotst. Lijn 13 kwam met het balcon midden tegen den motorwagen van lijn 7 terecht. Deze gleed verder, zoodat de schok van de bot sing geheel werd opgevangen door den bijwagen van lijn 7. De koppelstangen van dit tramstel braken af en de bijwagen werd uit de rails gestooten en van het onder stel, dat geheel werd verwrongen, gerukt. De wagen kwam dwars over de straat te staan met den kop tegen den gevel van het in de Jan Evertsenstraat gelegen filiaalge bouw van de Rotterdamsche Bank- vereeniging. De gevel van dit ge bouw doorstond den schok en slechts een rijwiel, dat daar tegen den muur stond, sneuvelde. De inzittenden van beide trams werden natuurlijk duchtig door el kaar geslingerd. Lijn 13 had een open bijwagen, waaruit eenige passagiers door den schok op straat vielen, gelukkig zonder letsel op te loopen. Hei meest hadden dei nzittenden van lijn 7 te lijden. Zijkanten van bet vonrbalcon van den bijwagen werden ingedrukt en vrijwel geen ruit bleef heel. Tal van passagiers en Den Haag demonstreert gezins schuilplaatsen. „IVe gaan van het jaar niet naar Zwit serland, 'k heb in mijn tuintje een berg ge plant" Als de zaak niet te ernstig was, zou men geneigd zijn bovenstaande regels toe te pas sen op de demonstratie van gezinsschuil plaatsen, tegen gasaanvallen, welke Den Haag thans geeft. De tentoongestelde schuil plaats kan n.1. achter de woning in den tuin worden ingegraven. Na niet de vereischte grondlaag te zijn afgedekt, vormt zij een heuveltje, dat, indien men er gras of bloemen op laat groeien, den tuin niet ontsiert. De opstelling kan door twee man in korten tijd geschieden. Volgens Engelsch systeem. De schuilplaatsen zijn uitgevoerd in ge golfd plaatstaal volgens het z.g. Anderson type, dat in Engeland thans op zeer groote schaal wordt toegepast. Tot die toepassing is overgegaan, nadat een voor dat doel inge stelde commissie van deskundigen na bestu deering van verschillende systemen en na het doen van practische proefnemingen lot de conclusie was gekomen, dat voor de go- zinsbescherming op groote schaal aan dit type de voorkeur moest worden gegeven, zoo wel wegens de betrekkelijk geringe kosten als wegens den eenvoud van opstelling. Van de ofgestelde schuilplaatsen is de cene inge graven en met grond overdekt op de wijze zooals dit behoort te geschieden. De andere schuilplaats is bovengronds opgesteld, zoodat de constructie door het publiek goed kan worden bezichtigd. De capaciteit \an een schuilplaats is zes tot acht personen, dus een of twee gezinnen. Werkverschaffingstaking breidt zich uit. De stakingsbeweging bij de Work Pro- gess Administration, breidt zich over bet geheele land uit. Zij wordt door alle vak vereenigingen gesteund. De president van de Amerikaansche federatie van arbeiders, Milliam Green, heeft ongeveer 100 voorzit ters van vakvereenigingen naar Washing ton ontboden. Deze bijeenkomst zal Woensdag te Was hington worden gehouden. Het doel is alle „politieke en oeconomische krachten te mo- bilisecren" om het congres te dwingen de loonen te herstellen. Er zijn meer dan 200.000 arbeiders bij de staking betrokken. Belangwekkend artikel van Duit- schen admiraal. Gezien den twijfel welke van marinezijde herhaaldelijk naar voren wordt gebracht of het wel juist is, dat de „Glenn Martin" vlieg tuigen van het Kon. Ned. Indisch Leger ook voor operatieve acties in den zeeoorlog zijn bestemd, is het aldus het Hdbld., de moeite waard kennis te nemen van admiraal Gla disch' artikel in het Duitsche Marine orgaan „Marine Rundschau" over dit onderwerp. vEen moderne zeeoorlog zonder lucht strijdkrachten is eenvoudig niet meer denkbaar", aldus adm. Gladisch. „De vraag moet echter gesteld worden of er in den zeeoorlog ook plaats is voor onafhankelijke operatieve lucht strijdkrachten (een zgn. „slaglucht macht" van landvliegtuigen), die niet tot de marine-luchtstrijd krachten behooren. Verkenning. Tot de primaire taken van het luchtwa pen in den zeeoorlog behooren de verkenning en vooral de verre afstandsverkenning. Dit is echter werk voor de luchtstrijdkracten van de vloot. Vooropgesteld moet worden dat deze luchtverkenning slechts een aan vulling is van werk der vloot; de mogelijk heid van vervanging van schepen door vlieg tuigen volgt er geenszins uit Deskundige luchtverkenning van 'n zee gebied of open oceaan of de vijandelijke kust strook eischt specialistische opleiding; hier mee moet de marineluchtvaartdienst worden belast; „operatieve" luchtstrijdkrachten ko men voor dit werk niet in aanmerking. De zeeofficier moet echter steeds zoeken naar positieve mogelijkheden van „operatieve luchtstrijdkrachten" in den zeeoorlog. Boven de open zee kunnen operatieve luchtstrijd krachten alleen optreden zoo de aanwezig heid van vijandelijke zeestrijdkrachten bin nen bereik van marinevliegtuigen is vast gesteld. Dit vaststellen behoort tot de taak der zeemacht, d.w.z. zeestrijdkrachten èn marinevliegtuigen. Het inzetten van vliegtui gen tegen oorlogsschepen is echter uit tac tische overwegingen beperkt. De mogelijkheid van verwisseling van eigen schepen met die van den vijand moet uitgesloten zijn, zoodat een aanval op vijan delijke oorlogsschepen door „operatieve luchtstrijdkrachten" (slagluchtmacht) slechts dan in aanmerking komt, indien er geen vergissing mogelijk is, m.a.w. indien er géén eigen oorlogsschepen in de nabijheid van 's vijands zeestrijdkrachten zijn. Vijandelijke zeestrijdkrachten, die ten anker of in een haven liggen, dan wel nauwe vaarwaters passee- ren, vormen een zeer gunstig doel voor luchtstrijdkrachten. De wapens zijn: torpedo, bom of mijn. De handelsoorlog. Ook in den handelsoorlog zullen lucht strijdkrachten met succes kunnen optreden; de o.z.-boot dwingt tot het convooi-systeem, doch deze convooien bieden nu juist weer goede doelen voor vliegtuigen. Ongetwijfeld zullen de convooi-begeleideis sterk geschut aan boord hebben, doch het is de vraag of dit voldoende zal zijn om alle aanvallers van het lijf te houden. Afdoende bescher ming van het ronvooi tegen luchtaanvallen zou alleen mogelijk zijn. indien het con- vooi door jachtvliegtuigen begeleid werd In de nabijheid van de kust zou deze be scherming zeer goed door aan wal gesta- tionneerde vliegtuigen kunnen worden ge geven. Vliegtuigen kunnen in den „han delsoorlog" met zeestrijdkrachten samen werken door het z.g. „déhouteeren" van koop vaardijschepen. De taak van het marinepersoneeL Deinzet van operatieve luchtstrijdkrach ten in acties boven zee als versterking van de marineluchtstrijdkrachten, maakt echter giondige voorbereiding noodig. Zoo moet liet personeel den zeedienst kennen en van de marine afkomstig zijn; het moet geoefend zijn in het maken van lange vluchten over zee, van de marine-seinen op de hoogte zijn. de aanvalstactiek tegen oorlogsschepen ken nen. de diverse scheepstypes uit elkaar kunnen houden en een algemcene kennis bezitten van de zeetactiek.... Wordt aan deze voorwaarden voldaan, dan is het zaak om de eigenschappen van operatieve luchtstrijdkrachten ten nutte te maken in den zee-oorlog. Hiervoor is weder- zijdsch volledig begrip en innige samenwer king tusschen de beide wapens noodig." Admiraal Gladisch eindigt zijn artikel met er op te wijzen, dat liet volstrekt onvoldoen de is, voor de marine, alleen kennis te heb ben van de mogelijkheden van zeestrijd krachten. Persmachine te Leeuwarden ver nield. Gisteravond om tien uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de door de Kriesche Maatschappij van Landbouw ge ëxploiteerde grasdrogerij, welke is onder gebracht in een gebouw in de onmiddellij ke nabijheid van de Leeuwarder luchtha ven. Hoog sloegen de vlammen uit toen de brandweer aankwam. Met drie stralen op de motorspuit had men het vuur spoedig bedwongen. De persmachine werd door het vuur en het water vernield, terwijl ook de drie mo toren beschadigd werden en onklaar ge raakten. Twee tot drieduizend kilo droge stof ging verloren. Het gebouw brandde gedeeltelijk uit. Vijf gewonden. Omstreeks middernacht is vlak bij Am sterdam op den drukken Haarlemmerweg, ter hoogte van den uitweg bij Sloterdijk, een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Met groote kracht botsten twee personenauto s tegen elkaar. Het ongeval werd veroorzaakt door een fout van tien bestuurder van de auto, die van den Haarlemmerweg den uit weg wilde indraaien en daarbij de verkeers regels niet in acht nam. Door deze foutieve manoeuvre kwam de wagen in botsing met een andere personenwagen, die met groote snelheid over den brecden Haarlem merweg naderde en waarvan de bestuurder op de onverwachte manoeuvre van de an dere auto niet verdacht kon zijn. Door de kracht van de botsing werden de twee wagens grootendeels vernield, omstan ders vreesden voor de inzittenden het ergste Zij waarschuwden onmiddellijk den ge meentelijken geneeskundigen dienst, die twee dames resp. 45 en 38 jaar oud, beidon in bewusteloozen toestand en met een her senschudding naar het Wilhelminagasthuis overbracht. Een heer uit Tilburg kreeg rib- fractuur en is per taxi naar zijn woon plaats vervoerd. Twee andere heeren, af komstig uit Amsterdam, liepen minder ernstige kneuzingen op. Zij kónden na ver bonden te zijn, naar huis terugkeeren. Als een der voornaamste tegen standers van Franco beschouwd. De procureur-generaal van het mili taire gerechtshof te Madrid, heeft te gen Julian Besteiro, den oud-voorzit ter van den verdedigingsraad van Madrid, de doodstraf geëischt. De krijgsraad, voor welken Besteiro terecht stond, bestond uit drie generaals, een kolo nel en drie luitenant-kolonels. Besteiro is de eenige, die in Spanje is gebleven van al len, die thans daar de „groote verantwoor delijken" aan den burgeroorlog worden ge noemd. In een geschreven verklaring, welke vóór liet verhoor door den secretaris werd voorgelezen, verklaarde Besteiro dat hij nog meer uitgesproken anti-communist is dan anti-fascist. Ook op de vraag of Besteiro de anarchisten en socialisten verantwoordelijk achtte voor een groot aantal misdaden, dat de commu nisten tijdens den oorlog hadden begaan, kwam geen duidelijk antwoord van Besteiro en de aanklager zag vervolgens van een verder verhoor van Besteiro af. Na een pauze hield hij vervolgens een requisitoir, waarin hij zich langen tijd bezig hield met de fi guur van Besteiro, die hij beschouwde als een van de voornaamste personen van de Spaansche revolutie. Hij heeft door zijn werk het volksfront aan een overwinning gehol pen. GARANTIEPRIJS GOEDGEKEURDE POOTAARDAPPELEN. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale maakt bekend, dat zij voor goedge keurde pootaardappelen, geteeld op een tuinbouwteeltvergunning, niet zijnde een teeltvergunning uitsluitend voor plantaard appelen, een minimumprijs wenscht te ga- andeeren tot een nader door haar te stel len datum. De verflere voorwaarden om hiervoor in aanmerking te komen, zullen te zijner tijd aan de veilingen bekend gemaakt worden, alwaar alsdan tevens de opgave dient te geschieden. 's-Gravenhage, 8 Juli 1939. (Adv.) OOGSTEN VAN VERVROEGDE EIGEN HEIMERS. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat aangeslotenen C bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. die in het be zit zijn van een oogstvergunning voor Eigenheimers (model 1937) met als opdruk een bruine dwarsbalk, van Maandag 10 Juli 1939 af kunnen beginnen met het rooien der door hen geteelde Eigenheimers tot een oppervlakte, op de oogstvergunning vermeld, 's-Gravenhage, 7 Juli 1939. PRIJZEN DER BACONVARKENS, VERHOOGING MET DRIE EN VIJF CENTS. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 10 Juli 1939 aan haar te leveren varkens, welke bestemd zijn voor baconbereiding tot nadere aankondi ging als volgt zijn vastgesteld: Prijs per kg geslacht gewicht in centen: van van van van van bov. beneden 50 54 58 75 81 85 Kwaliteit 50 tot tot tot tot tot kg kg. 53 57 74 80 85 kg kg kg kg kg ÏA naar 66 70 72 70 64 60 IB IIA kwali- 64 68 70 68 62 58 IC IIB I1IA teit 62 66 68 66 60 56 IIC IIIB max. 60 64 66 64 58 54 1IIC 56 58 62 64 62 56 5" CC cent 56 60 62 60 54 50 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het warme gewicht verminderd met 2 De leveringsvoorwaarden, zooals zii het laatst zijn vermeld in de publicatie d d °4 April 1937 zijn ongewijzigd gebleven 's-Gravenhage, 8 Juli 1939. '(\d\ Vertrek van Oehoe Singap. 9 Juli (heenreis) I Zilverreiger 4thene 9 Juli (terugreis) I Wielewaal Jodhp 9 Juli (heenreis) Torenvalk jodhp. 9 Juli (terugreis) uil I Athene 9 Juli (heenreis) I Buizerd I Medan 9 Juli (terugreis) I Aankomst t« Band. 9 Juli A'dam 9 Juli Akyab 9 Juli Basra 9 Juli Basra 9 Juli Rang. 9 Juli Papiergebrek in Madrid. Het papiergebrek in Madrid is nijpend. Het dagblad de A.B.C. is niet verschenen in verband met een papiertekort. Doodstraf op deviezenovertreding. In Ita lië is een wetsontwerp ingediend, waarbij de doodstraf kan worden toegepast op ern stige overtredingen van de deviezenwet- ten. Deze straf kan evenwel alleen wor den uitgesproken tegen hen, die tegen over buitenlanders of buitenlandsche mo gendheden ernstig de nationale economie hebben benadeeld. Ciano naar Barcelona vertrokken. De ltaliaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, heeft zich te Gaeta aan boord van den kruiser „Eugenio di Savoie" begeven 0111 naar Barcelona te gaan. Het schip wordt geëscorteerd door schepen van de zevende vloot-divisie. Hittegolf eischt slachtoffers. Sinds vier dagen heerscht in 'de Vereunigde Staten een hittegolf, welke gepaard gaat met een^ buitengewone droogte. Er zijn reeds 47 slachtoffers. Er is een groote trek naar de stranden. Het aantal gevallen van ver drinking neemt voortdurend toe. Middeleeuwsch, Er staan in Duitsch land strenge straffen op het veroorzaken van verkeersongelukken. Volgens de Ber- liner Boersenzeitung heeft de politie te Solingen bij Keulen een 61-jarige vrouw, die in dronkenschap oorzaak was van een ongeluk, op een plein te kijk gesteld. Ondergrondsche actie in Praag. Bij de administratie der pensioenen te Praag zijn bij een huiszoeking door de Gestapo natio nalistische Tsjechische pamfletten ontdekt. Twee ambtenaren der administratie zijn gearresteerd. Een hunner, die met vacam tie buiten vertoefde, werd naar Praag overgebracht. Arbeidsdienst in Japan. Krachtens een gepubliceerde keizerlijke verordening, welke berust op een artikel der wet op de nationale mobilisatie, die voorziet in de invoering van een arbeidsdienst, in dien de omstandigheden dit vereischen, zal in Japan met ingang van 15 Juli a.s. de arbeidsdienst worden ingevoerd, indien geen voldoende aantal werklieden voor de oorlogsbehoeften van het land verkregen wordt door bemiddeling van de rijkswerk- verschaf fingsbureaux. De sterkte der Fransch-Engelsche marine. De „Petit-Parisien" geeft een vergelijking van de sterkte der Fransch-Engelsche en der Duitsch-Ilaliaansche marinestrijd- kraoliten in het Verre Oosten en publi ceert de volgende cijfers: Frankrijk en Engeland: 374 eenheden en 1.640.000 ton. Duitschland en Italië: 311 eenheden en 586.000 ton. De in aanbouw zijnde tonna ge, zoo voegt het blad hieraan toe, accen tueert nog deze overweldigende meerder heid. Vijf personen bij auto-ongeval omgekomen. Zaterdag zijn in de nabijheid van Astetten twee auto's tegen elkaar gebotst. Beide wagens werden vernield en negen perso nen werden gewond. Drie werden op slag gedood en twee anderen zijn later aan de bekomen kwetsuren overleden. Joden veroordeeld. Veertig Joden zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen, vari- eerend tusschen aoht en tien dagen en boete van 100 tot 150 lire, omdat zij niet tijdig hadden meegedeeld tot het Joodsche ras te behooren. Twee bergbeklimmers omgekomen. Tem gevolge van het breken van een klimhaak zijn op den Noordelijken Gimpelwand twee Duitsche bergbeklimmers 150 meter om laag gestort. Beiden zijn om het leven ge komen. Koning Zog naar Parijs. Ex-koning Zog van Albanië met zijn gemalin en hun ba by zullen heden uit Gdynia vertrekken naar Cherbourg, vanwaar zij naar Parijs zullen gaan. Eerste Oceaandienst een feit. De Yankee Clipper is te Southampton zeven en twin tig en een half uur na bet vertrek uit New lork aangekomen en de passagiers van deze eerste van de geregelde vluchten over den Atlantischen Oceaan konden aan land gaan. Tijdens den overtocht bevon den zioh dertig personen aan boord, waar van elf leden van de bemanning. Behalve de bagage van de passagiers werd nog een aanzienlijke mail meegevoerd. Drie Duitsche menschensmokkclaars Qe!lT' resteerd. De Poolsche politie heeft te u 7, ?en. k'em kustplaatsje ten noorden van Gdynia, drie Duitschers gearresteerd, die zouden hebben deelgenomen aan het smokkelen van Duitschers naar Dantzig. Twee nazi-agenten in Brazilië gearresteerd. olgens berichten van de grens, hebben de Brazihaansche autoriteiten in R>° utande onlangs twee nazi-agenten gear resteerd, en een groote hoeveelheid pro pagandamateriaal, dat in hun bezit was, in beslag genomen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2