Joh. F. P ala verlaat Den Helder Benoemd te Rotterdam als dirigent van 5 muziekcorpsen Een leven gewijd aan de muziek De Tarakan seint: Hartjes van mijnhardt /IqMidcL Woensdag 12 Juli 1939 Tweede Blad Groot verlies voor Stafmuziek en Stedelijk Muziekcorps Kapelmeester Leistikow in Jury groot Nationaal concours Stormachtige nacht Zomer-concert Harm» „Winnubst" De Nationale Vijfkamp Vergadering gemeenteraad RussischMongoolsche Nederlaag SNEL en GOED Burgerlijke Stand van Den Helder Alleen voor hengelaars Uit het politie-rapport De heer Pala, een der meest promi nente leden van de Stafmuziek der Ko ninklijke Marine, vermaard solist en energiek directeur van het „Stedelijk Muziekcorps", gaat 1 Augustus a.s. onze stad verlaten. De heer Pala is namelijk door niet minder dan vijf orkestvereenigingen in en bij Rotterdam met vrijwel algemeene stemmen benoemd tot directeur en hoe wie het hem niet licht viel de banden met Den Helder, die zoo vast gesmeed waren, te verbreken, is het te begrijpen, dat hij een dergelijk aanbod niet heeft kunnen en mogen negeeren. De heer Pala wordt per 1 Augustus dan directeur van het voornaamste Rot- terdamsehe orkest, de „Rotterdamsche Harmonie", van de Harmonie „Wilton Feyenoord" te Schiedam, van de Har monie Vereeniging „Crescendo" te Slie- dreclit, van* de Trampersoneel Harmonie- vereeniging Rotterdam en van de Maas- sluische Harmonie te Maassluis. Ziedaar het bewijs hoedanig de ante cedenten van dezen bekwamen dirigent ook buiten Den Helder bekend zijn. De vijf genoemde corpsen stonden voorheen onder leiding eveneens van een oud-N ieuwedieper en tevens oud-staf muzikant, den heer A. Haanstra, over wiens overlijden wij kortelings nog schreven. De heer Pala is van '97, en dus thans 47 jaar oud. En van deze 47 zijn er tot nu toe niet minder dan 42 gewijd geweest aan den hoogen dienst van Apollo, die het leven van dezen ras-muzikant bepaalde. Op 5-jarigen leeftijd. 's Heeren Pala's vader kwam uit Tschecho- Slowakije naar Holland, alwaar hij een Neder- landsche vrouw huwde. Hieruit kwamen ver scheidene kinderen voort, waarvan er 3 de mu ziek als levenstaak namen en 3 anderen deze meer dilettantistisch bedreven. Tot de eerste drie behoort Joh. F. Pala. De bekende Pierre Pala van de AVRO is een zoon van zijn oud- Sten broer. Reeds op vijfjarigen leeftijd wijdde de jonge Johan zich aan de muziek. Zijn eerste lessen kreeg hij van een Duitscher, een muzikant van clen z.g. „Staf van Batavia", die hem de ge heimen van het vioolspel ontsluierde. Volgde zijn leertijd bij Kley, den leider van het Muziekkorps der Huzaren in Den Haag, die den jongen muzikant een uiterst degelijke opleiding gaf. Toen er dan ook een violisten-betrekking vaceerde bij de Stafmuziek der K.M. in Den Helder, duur de het niet lang of hij werd aangenomen, toen nog geen 17 jaar oud. Hij werd be noemd tot violist en clarinettist. Bij de „Staf". Na enkele jaren bleek reeds, dat „de Staf" in den jongen muzikant een voortreffelijk corpslid bezat, dat na korten tijd ook als solist de aandacht op zich vestigde. De menigvuldige solistische uitvoeringen op de volksconcerten zijn, naar ons bekend, door de Heldersche bur gerij nog niet vergeten en met name de laatste jaren werd telkenmale de vraag vernomen, waarom door den heer Pala op de concerten niet meer eens „zoo'n ouderwetsche solo" ge geven werd... Men zou dat evenzeer gewaar deerd hebben als tal van buitenlandsche mees ters. In 1914 ging de heer Pala over naar de alt saxofoon en in 1917 slaagde hij voor het viool diploma van „Toonkunst", waarna zijn benoe ming volgde als leeraar aan de muziekschool „De Toonkunst". Maar de heer Pala zat niet stil, hoewel de jaren voortschreden. In 1919 nog besloot hij Igs tG gaan nemen bij Louis Zimmermann voor praktijk viool en tevens bij den vermaarden Hubert Cuypers voor theorie. Bij den eerste studeerde hij 7%, bij den laatste 3 jaar. En passant legde hij nog met goed gevolg het examen voor onder-kapelmeester van de Staf muziek af, doch daar deze plaats bezet was, kon hij deze functie niet in de praktijk uit oefenen. Directeur van ,,'t Stedelijk". In 1929 volgde de aanstelling tot direc teur van het Stedelijk Muziekkorps, en nam de heer Pala het werk van Jacob ter Hall over. In '33 verwierf hij nog als een der eersten het dirigentendiploma van den Bond van Nederlandsche Orkest-dirigen ten, terwjjl hij in '29 als officieel concert meester van de Stafmuziek werd aange steld. Zooals men ziet: een muzikale carrière, die er zgn mag. Jijt alles blijkt, dat de muziek voox hem meer was (en is!) dan „de betrekking", maar dat hij er inderdaad van maakte: een levenszaak. En nu bereikt Den Helder de tijding, dat deze zeer populaire dirigent, deze uiterst be kwame muzikant, de stad gaat verlaten. De oorzaak daarvan is voornamelijk te zoeken in het een maand geleden gehouden concours in de Maasstad, waar door het Stedelijk den eer sten corpsprijs en door den heer Pala den eer sten dirigentenprijs bemachtigd werd. Een bijzonder succes, dat uiteraard direct door de besturen der aanwezige vereenigingen opgemerkt werd, te meer waar door het over lijden van den heer Haanstra de hierboven ge noemde vijf korpsen zonder leider waren. Uit ruim 100 sollicitanten werd de heer Pala toen met vrijwel algemeene stemmen verkozen. Er was slechts één roep over de door hem ge leverde proef-directie. Groot verlies. Het vertrek van den heer Pala is voor mu zikaal Den Helder een groot verlies. Dat zijn maar geen woorden, die men ter gelegenheid van een vertrek schrijft, doch dat is een feit, waarmede men rekening dient te houden. Zeer veel deed deze man voor het opvoeren der muzikaliteit in Den Helder. Om enkele voorbeelden te geven: zijn prestaties bij het huwelijk van de Prinses, bij de geboorte van Béatrix, bij het 40-jarig Regeeringsjubileum, en tal van andere. Door zijn tact, ijver en toe wijding zag hij kans met de onder zijn artis tieke hoede gestelden iets te bereiken, waarin een ander wellicht niet geslaagd zou zijn. Spe ciaal denken wij dan aan de Cantate „Feest klanken", bij de geboorte van Béatrix, en na tuurlijk aan zijn eigen composities, die wij als herinnering blijven bezitten. De heer Pala deelde ons mede verheugd te zijn over deze aanstelling, maar tevens deed het hem oprecht leed Den Helder te moeten verlaten. Zooals gezegd: veel, zeer veel banden houden hem hier vast. Niet alleen het„Stede- lijk", daarnaast ook zijn groote schare leer lingen. Het „Stedelijk" heeft hij op een voor treffelijk peil gebracht en dat het hem spijt dit directeurschap te moeten neerleggen, nu de zaken juist zoo floreeren, is begrijpelijk. Een wijd arbeidsveld ligt open voor den heer Pala en ook hieraan zal hij zich weer geven op de wijze zooals hij zich in zijn leven aan iedere taak gegeven heeft: nooit half, nooit ten deele. Altijd met volle ambitie en met de inzetting van zijn geheele persoonlijkheid, die zich kenmerkte eensdeels door zijn groote vak manschap en anderszins door zijn artistieken inslag, iets wat men niet van iederen dirigen-t kan zeggen. Het is in één opzicht jammer, dat deze be noeming niet eenigen tijd later gekomen is. In Augustus 1940 viert het Stedelijk het Gouden jubileum. Naar wij vernemen, zal naar alle waar schijnlijkheid op 27 Juli a.s. in de mu ziektent in het Julianapark nog een afscheidsconcert door den heer Pala ge geven worden. Op dit concert zal men dan vermoedelijk een aantal van 's hee ren Pala's eigen composities kunnen be luisteren. Men zal met een dergelijke uitvoering ongetwijfeld de vele vrienden van den heer Pala een grooten dienst bewijzen. Naar wij vernemen is den heer L. H. F. Leistikow de eer te beurt gevallen om be noemd te worden als lid der jury van het Groot Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfarekorpsen op 16 en 23 Juli a.s. te houden in Hoorn ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Harmonie „Apollo". Eveneens werd hij benoemd tot jurylid voor het concours te Maarsen van den Christelijkcn Bond van Harmonie en Fanfare korpsen, te houden op 19 Juli a.s. Maarstemming uitstekend. Als wij ons niet vergissen schijnt het ook gisteren met de weersomstandig heden in Noorwegen niet al te best ge steld geweest te zijn. Wjj ontvingen na melijk een telegram van de N.V. Stoom vaart-Maatschappij „Nederland", waar in werd medegedeeld, dat het jeugd- schip, na een stormachtigen nacht Dinsdagmorgen te 6 uur te Fjaerland was aangekomen. Het weer was toen opgeklaard en over de stemming aan boord viel niet te klagen. Gisteren heeft men dus gevaren in de imposante Sognefjord, waarvan een zijarmen de Fjaerlandfjord is, die men daarna opvoer. Men heeft gewandeld naar de Boja Brae Gletscher, om in den middag wgeder te vertrekken. Vandaag vaart de „Tarakan" de Stor- fjord in, en volgt een bezoek aan het toeristenplaatsje Merok. Van hieruit worden diverse uitstapjes gemaakt, ter wijl men verder den dag rustig door brengt. Tegen den avond vaart het schip dan naar het Zuiden, met bestem ming Bergen, waar men Donderdag morgen hoopt te arriveeren. Hedenavond te 8 u. 30 geeft de Harmonie kapel „Winnubst" onder leiding van den heer H. B. Schenkels, Directeur, een Zomer- Concert in het Julianapark. Programma: I. Marche De L'Avenir Fernand Rousseau. 2. Ouverture zu Rosamunde Fr. Schubert. 3. Kaiser-Walzer Joh. Strauss. 4. De aanval op de molen Alfred BruneauGironce. a. Voorspel en lied. b. De oorlog en het woud. 5. La Princesse Au Sabbat. Ballet de L. Ganne. 6. Erinnerung an MendelssohnBartholdy. 7. Marsch Finale. No. 4 het verplichte werk te maken in de Eere Afd. Harmonie op het Groot Nationaal Muziekconcours te Hoorn dd. 23 Juli 1939, waaraan „Winnubst" zal deelnemen. No. 5 het uit te voeren vrije nummer. .Marine-officieren bij 5-kamp B goed vertegenwoordigd. Te Amersfoort is wederom op de Leusder- heide nabij Amersfoort een aanvang gemaakt met de Nationalen Vijfkamp. Deze was ver deeld in den Vijfkamp A (n.1. paardrijden (cross-country van ongeveer 3000 m.), degen- schermen, pistoolschieten op 25 m. en kort zichtbare schijf, zwemmen 300 m vrije slag en veldloop over 4000 m) en in den vijf kamp B, waarbij het paardrijden is vervangen door handgranaatwerpen. Bovendien is elke vijf kamp nog onderverdeeld in één voor offi cieren en één voor onderofficieren, terwijl er dit jaar voor het eerst een burgerdeelnemer officieel deelneemt aan Vijfkamp A, waarmede de naam „Nationalen Vijfkamp" eindelijk levensvatbaarheid heeft gekregen. Wat de deelnemers betreft missen wij bij de vijfkamp A de Marine geheel als gevolg van het feit dat de enkele paard rijdende officieren niet in het Moederland zjjn. Wjj noemen Lt. ter zee 1ste klasse A. van Geen en die der tweede klasse Baron de Vos van Steenwjjk. Gelukkig echter is onze Marine bij den Vijfkamp B goed vertegenwoordigd, alhoewel het helaas dit jaar beperkt blijft tot de offi cieren, die bovendien helaas behooren tot verschillende onderdeelen, zoodat niet aan den korps wedstrijd deelgenomen kon worden. Nadat om ongeveer 8.30 de deelnemers door de Vijfkampcommissie (waarin wij dit jaar tot ons groote genoegen de Kapitein der Mariniers, alhoewel niet aanwezig, mochten ontdekken, die ons land te Los Angelos ver tegenwoordigde in de Olympische Vijfkamp) waren verwelkomd, werd een aanvang ge maakt met het handgranaatwerpen, bestaande uit de z.g. juistheidsworp, n.1. het werpen van handgranaten in 6 putten op afstanden van 10 tot 28 m en de verteworp, bij welke laatste de res. lt. F. J. van den Berg, van 21 R.I. en liggende in Den Helder, een mooien worp te zien gaf van ongeveer 60 m, hierbij het record van de toenmalige lt. Boetmy (65 m) en kapt. der Mariniers van Rijn (63) benaderend. Onze Marine gaf hierbij goed werk te zien. De uitslag van de juistheidsworp werd: 1. Lt. J. van Eisen. 2. Lt. ter zee Jhr. F. E. de Koek. 3. Lt. der Mariniers C. J. L. van Hamel, enz. 15 deelnemers. Bjj de verteworp was het resultaat: 1. Res. lt. F. J. van den Berg (Den Helder) met 59.41 m. 2. Lt. ter zee De Koek. 4. Lt. der Mariniers van Hamel. 7. Lt. ter zee F. O. van Kregten. De totaal uitslag luidde: 1. Lt, ter zee Jhr. de Koek. 3. Lt. van Hamel. 4. Res. lt. van den Berg. 5. Lt. ter zee van Kregten zijn ideale pijnverdrijvers. Gemakkelijker in te nemen dan ronde ouweltjes. Onfeilbaar bij griep, hoofd pijn, kiespijn en alle andere pijnen! Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. doosje 6 st. 30 ct. Tweede dag. Dinsdag heeft het onderdeel degenscher- men plaats gehad, waarbij onze Marine in den Vijfkamp B. een zeer goed figuur heeft geslagen. Er werd getrokken om één treffer, wat naar onze meening de reden was dat de luitenant der mariniers Van Hamel door en kele minder juiste beoordeelingen van de secondanten slechts de 9de plaats wist te be reiken. De totaaluitslag van dit onderdeel bij den Vijfkamp B (dus met handgranaatwerpen) werd: 1. Lt. ter zee le kl. Jhr. F. E. de Koek, 2. off. v. adm. 2e kl. F. O. van Kregten, 3. lt. J. J. Eisma 9. lt. der marns. C. J. L. van Hamel (13 deelnemers). Bij den Vijfkamp A (met paardrijden werd de uitslag: 1. kapt. der artillerie D. W. van den Bosch, 2. lt. J. D. F. van der Horst, 3. lt. Statius Muller (11 deelnemers). De Raad der gemeente Den Helder komt op Dinsdag, 18 Juli 1939, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize bijeen. De agenda luidt als volgt: installatie. Installatie van den heer J. Kreuger als lid van den Raad. Geloofsbrieven. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw verkozen leden van den Raad. Benoeming Wethouder. Benoeming van een wethouder in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer W. de Boer. Ingekomen stukken. A. I. Afschrift van het proces-verbaal der zittingen, bedoeld in de artikelen 104, laatste lid, en 107 der kieswet; 2. Afschrift van het besluit van het hoofd stembureau, aangewezen bij artikel 34, ?e lid, der kieswet, waarbij de uitslag van de ver kiezing van leden van den Raad der gemeente is vastgesteld. (Voorgesteld wordt dit stuk voor kennis geving aan té nemen). B. Verzoek van Mevrouw R. B. van Engel Davidson om eervol ontslag als onderwijze res aan de school voor B.L.O. C. Verzoek van mejuffrouw J. H. L. Gerth van Wijk om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school Javastraat (tijdelijk gehuis vest in de school Herzogstraat). (Voorgesteld wordt de gevraagde ontsla gen eervol te verleenen, met ingang van de door den Burgmeester en Wethouders te be palen data). Drankwet. Voorstel tot vermindering van den aan J. Burger opgelegden aanslag in het vergun ningsrecht 1939/1940. Drankwet. Voorstel tot vermindering van den aan N. A. Snel opgelegden aanslag in het vergun ningsrecht 1939/1940. Strandhuur. Voorstel betreffende het huren van een ge deelte strand. Benoeming. Voorstel tot tijdelijke benoeming van een leeraar in de oude talen aan het gemeentelijk lyceum voor het cursusjaar 1939/1940. Aanbevolen worden: 1. de heer J. Waalwijk van Doorn, te Den Helder; 2. de heer J. Gispen, te 's-Gravenhage; 3. de heer A. B. Nederhof, te Hilversum. Benoeming. Voorstel tot tijdelijke benoeming van een leeraar in de oude talen aan het gemeentelijk lyceum voor het cursusjaar 1939/1940. Aanbevolen worden: 1. de heer J. Gispen, te 's-Gravenhage; 2. de heer A. B. Nederlof, te Hilversum; 3. de heer Dr. J. C. Westerbrink, te Assen. Mededeelingen. 1 Mededeeling, dat Burgemeester en Wet houders een extra periodieke verhooging heb ben toegekend aan J. L. H. van Beers, meter-ijker-instrumentmaker bjj de water- en lichtbedrijven. 2. Mededeeling van de bedragen, waarop door Burgemeester en Wethouders het aan Mevrouw J. J. H. de Boer, geboren Knipper toekomende weduwepensioen en het aan T. W. de Boer toekomende weezenpensioen zijn vastgesteld. Ter inzage. Ter inzage is gelegd een overzicht van: a. de in erfpacht uitgegeven gronden, en b. de verkochte gronden van het grondbedrijf over het 2e kwartaal 1939. Als men de, overigens vrij schaarsche, tele grammen van het front aan de Kalka leest, moet men tot de conclusie komen, dat de Ja- pansche troepen een overwinning behaald heb ben op de Russisch-Mongoolsche troepen. Ook een Havas-telegram van een specialen verslag gever van dit bureau meldt de feitelijke vic torie der Japanners. Voorts wordt van Japansche zijde gemeld, dat deze overwinning automatisch het einde van het langdurige conflict zou beteekenen en dat men niet van plan is „de victorie uit te buiten". Wij waarschuwen er voor, dat men deze mededeelingen niet al te tragisch ten aanzien van de Russisch-Mongoolsche strijdmachten moet opvatten. Tenslotte is ieder oorlogstele gram voor wijziging en tweevoudige lezing vatbaar, maar wij zouden ons toch zeer moeten vergissen indien er sprake is van een gelukkig optreden der Russische strijdmachten. En onwillekeurig roept men in z'n herinne ring terug de vele berichten, de laatste jaren in de buitenlandsche pers verschenen, ten aan zien van de Russische weermacht. Men heeft het willen doen voorkomen dat deze, door het drastisch ingrijpen van Stalin, die geen enkele contra-revolutionnair element in zijn nabijheid of in weermachtskringen duldt, ernstig ver zwakt zou zijn, en dat er van de veelbesproken sterkte van het Roode Leger slechts een zeer gering deel zou zijn overgebleven. Er waren diverse factoren, die inderdaad op een min of meer ernstige decentralisatie van het leger wezen, en zelfs de imposante parade's op het Roode Plein te Moskou konden daaraan niets veranderen. Is ook de nederlaag van de Russisch-Mon goolsche troepen te wijten aan de innerlijke verzwakking van het leger? Zoo ja, dan is hiermede een ernstig precedent geschapen. Dan kan het niet anders of deze overwinning, zij het er dan een van groot, dan wel van klein formaat, zal in de nabije toekomst wel degelijk worden uitgebuit, zij het door de Japanners, zij het door andere mogendheden. Rusland weet, dat thans de oogen van vrijwel geheel de wereld op zich gericht heeft. Het verdrag tusschen Parijs en Londen eenerzijds en Moskou anderzijds vlot nog steeds niet. Men gaat zelfs met gegronde redenen twijfelen aan de ver wezenlijking ervan. Indien de Russen niet soepel geweest zijn, wat wij overigens niet voetstoots aannemen, dan bestaat thans de mogelijkheid, dat zij thans eenige meer dere vlotheid tijdens de besprekingen too- nen. Het zou een goede kant van het thans „geliquideerde" conflict zijn. Doch men doe verstandig op deze ver onderstelling niet al te vast te bouwen. gaat samen per ESONA AUTO- en BOOTDIENSTEN) van 11 Juli 1939. BEVALLEN: U. M. van GorkumHeere bout, d.j H. K. EliasLuider, z. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. Iederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 l7 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: RialtoSpoorstraat half 8: „De Citadel". Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: Dinsdag en Donderdag: „Sneeuwwitje" en „De Gevaarlijke Leeftijd". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Jongensstad". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 762.0 Temperatuur lucht: 12.9 Maximum temp. lucht: 17.7 Wind: richting: O., kracht: 1 Temperatuur zeewater 16.6 Licht op: 9.48 Te Alkmaar slaagden voor het MULO- diploma a onze stadgenooten J. W. H. Last drager, G. J. Brandhoff en H. C. Bakker. Als onderschrift van een ingezonden stuk betreffende een hengelaars-kwestie, opge nomen in het nummer van Vrijdag j.1. schreven wij het te betreuren door inlichtin gen van een bestuurslid van een der hengel- sportvereenigingen op een dwaalspoor ge bracht te zijn. Het bestuur van V.O.G. ver zoekt ons echter te willen berichten dat het niet een zijner leden is die deze inlichtingen verstrekt heeft. OVERTREDING ARBEIDSWET. Tegen een 4-tal personen werd proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van 4a Arbeidswet. HAVEN VAN NIEÜWEDIEP. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Blyth het Eng. s.s. „Waterland",

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5