Maatkleeding Tfigi*'"* Agenda uit Urk Huiduitslag, Jeuk, Eczeem Noordzee zeilwed strijden begonnen [HHEHIMAiftl M YPIILS' Vrijdag 14 Juli 1939 Tweede Blad Onthulling borstbeeld Dorus Rijkers Het vertrek van Joh. F. Pala Uitslag verloting E.HW.V „De Jutter" De schaduwzijde van den zomer: GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Morgen beginnen de f f Opruimingen' AFHALEN wordt niet Hedenavond groote gymnastiekdemonstratie Verkoop van grond Burgerlijke Stand van Den Helder Voor Uw Het aangewezen adres hier ter plaatse KLEEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Prijzen voor elke beurs De Tarakan op de terugreis Het bloembollenbedrijf Vischafslag Den Helder De Nieuwedieper boot De nationale Vijfkamp Visscherij Postduiven vereeniging „Hollands Noordpunt" t?Jxid£nieuuxó Het programma der plechtigheid vastgesteld. Kranslegging na mens H. SI. de Koningin. Morgenmiddag om 3 uur wordt op het Helden der Zeeplein op plechtige wijze het borstbeeld van Neerlands grootsten men- sehenredder Dorus Kijkers onthuld. Zooals de voorteekenen al deden ver onderstellen wordt dit een gebeurtenis, waarvoor hoog en laag belangstelling heb ben. Als altijd geeft ook H. SI. de Koningin blijk van Haar medeleven met het redding wezen en de redders, door Zich bij deze onthulling te laten vertegenwoordigen. Namens de Landsvrouwe zal een krans bij het onthulde beeld gelegd worden. Hier volgt het programma van de plechtig heid. 1. Wilt heden nu treden Valerius. Stafmuziek der Koninklijke Marine, kapel meester de heer L. H. F. Leistikow. 2. Hollands GlorieRichard Hol. „Helders Mannenkoor", dirigent de heer A. J. Leewens, Mevr. M. NijmeijerMoor man, piano. 3. Toespraak van den heer G. Whitlau, voor zitter van het „Dorus Rijkersfonds". 4. Kranslegging -amens Hare Majesteit de Koningin. 5. Wilhelmus. Stafmuziek der Koninklijke Marine. 6. Kranslegging. 7. Toespraak van den Burgemeester van Den Helder. 8. a. De Rots in Zee s Richard Hol. b. StuurluiA. J. 'Leewens. „Helders Mannenkoor". 9. Dankt, dankt nu allen God Johan Criiger. Stafmuziek der Koninklijke Marine. Het carillon in het Monument voor het Ne- derlandsch Reddingwezen zal worden bespeeld door den stadsbeiaardier, den heer Tj. J. Dito, van 1212.30 uur, 22.30 uur en na afloop der plechtigheden. Als aardige bijzonderheid zij vermeld, dat de plechtigheid door de V.A.R.A. zal worden uitgezonden, terwijl de heer P. van Twisk het geheel op de film zal laten vastleggen. Wij vestigen er de aandacht op, dat in ons artikel over het vertrek van den heer Pala cfen geboortedatum onjuist vermeld stond. Be doeld was 1892. Tegelijkertijd dient nog even gememoreerd te worden, dat het korps onder zijn ruim 10- jarige leiding aan 6 concoursen heeft deelge nomen, welke als resultaat hadden drie le en drie 2e prijzen, benevens twee 2e eereprijzen, 7 extra-prijzen en 2 dirigentenprijzen (1931 en '39). Wat de extra-prijzen betreft, is het leeu wenaandeel voor het Tamboercorps, dat van de viermaal, dat aan den Marschwedstrijd werd deelgenomen, eenmaal het max. aantal punten wist te verwerven en in twee gevallen het hoogst aantal punten behaalde. Wel een bewijs, dat de dirigent ook aan dit onderdeel al zijn aandacht wijdde. De uitslag van de verloting der E.H.W.V. „De Jutter" is als volgt: Hoofdprijs no. 815; 2e prijs no. 2020. De volgende prijzen vielen resp. op de nos. 1416, 725, 2377, 1797, 990, 158, 2266, 976, 604, 338, 2166, 1926, 863, 1774, 754, 2013, 448, 780, 745, 2148, 2252, 907, 2123, 2466, 2408, 225, 1242, 398, 2317, 798, 211, 410, 671, 906, 171, 2092, 830, 1599, 112, 519, 1101, 467, 1362, 1713, 2427, 33, 2374, 940, 480, 422, 554, 602. Prijzen kunnen afgehaald worden bij den heer Wiersma, Hector Treubstr. 14, tusschen 5 en 7 uur; 14 dagen na trekking vervallen de prijzen aan de Vereeniging. AANGEHOUDEN. Door de politie werd gisteren iemand aan gehouden, verdacht van niet nader te noemen handelingen met kinderen. zomer-rheumatiek Heerlijk... die zomerwarmte op Uw huid! Waar warmte is, is géén rheumatiek. Maar pas op! Waar warmte is wordt ook getrans pireerd de huid wordt vochtig... sterke afkoeling door een licht tochtje en ge zijt het slachtoffer van tergende rheumatische pijnen. Bescherm Uw gezondheid in den zomer - neem tijdig Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat sporen Uw lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, zoodat vvertollig urinezuur, de oor zaak Uwer rheumatische pijnen, uit Uw lichaam wordt g filterd. Uw pijnen zullen verdwijnen en ge zult weer ongestoord genie ten van zon en zomer, opgewekt en fit van lijf en leden, dank zij die „dagelijksche dosis Kruschen in Uw ochtendkopje thee. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij alle apothekers en dro gisten k 0.40. 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv.). Krabben verergert de kwaal en maakt U on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondra gelijke last en folteren de jeuk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep !n de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan herstellen. Flacons k 75 ct., f. 1.50 en f. 2.50 bij Apoth. en Drogisten. J TJiiê r - t* Winkeliers, denkt aan de juiste aankondigingen Juli: een belangrijke maand voor de zaken- menschen. Dat is immers één van de twee maanden in het jaar, die de wet hun gegeven heeft om hun „opruimingen" te houden. Sei zoenopruimingen noemt men dat. Kon men vroeger, telkens wanneer men daar behoefte aan had, een opruiming of uitverkoop aankon digen, sinds enkele jaren is de wetgever daarin regelend opgetreden, omdat er van de onbe perkte mogelijkheid tot uitverkoöpen e.d. nogal eens misbruik gemaakt werd, tot schade van de zakenmenschen onderling, maar ook wel eens van het publiek. Over het algemeen zijn de bona-fide midden standers dan ook wel ingenomen met deze be perkte mogelijkheden, maar aan den anderen kant is de werkgever huns inziens wel wat te regelend opgetreden en zijn de winkeliers te veel aan banden gelegd. Zoo b.v. ten aanzien van de aankondigingen in verband met de jaars- of seizoenwisseling. Welke aankondigingen zijn toe gestaan De winkeliers mogen in hun aankondi gingen, advertenties e.d. alleen van de vol gende aanduidingen gebruik maken: Jaarlijksche opruiming; Half jaarlijksche opruiming Seizoenopruiming Balansopruiming Inventarisopruiming. Uitdrukkingen als sensatieverkoop, totale uitverkoop, groote opruiming, uitverkoop we gens opheffing en wat dies meer zij, mogen dus niet gebruikt worden! Geen andere soorten goederen verkoopen. Het kan geen kwaad er hier nog eens op te wijzen, dat het verboden is in op ruimingen andere goederen te betrekken dan die, welke gewoonlijk in de nering van een bepaalde zaak worden verkocht. berekend door ESONA (Auto- en Bootdiensten). O.K.K. in actie. Zooals we reeds gemeld hebben, zal onze plaatselijke Gymnastiekvereeniging O.K.K. hedenavond te 7.20 uur op het Helder-terrein een aantal demonstraties geven, waarbij pl.m. 350 leden in actie zullen komen. Bij gunstig weer is dit een unieke gelegen heid om O.K.K. onder de uitstekende leiding van den heer v. Loo ook eens in de open lucht aan het werk te zien, en... we zijn er bij voorbaat van overtuigd, dat O.K.K. de aanwezigen niet teleur zal stellen, daarvoor ligt ons de uitstekende uitvoering van ver leden jaar nog te versch in het geheugen. Reeds om 7 uur zal de afmarsch plaats hebben van het clublocaal af, in de Weezen- straat; de ongetwijfeld fleurige groep zal met muziek van „Winnubst" aan het hoofd, veel belangstelling hebben. We wenschen O.K.K. mooi weer en een schoone uitvoering toe. Door den heer H. Walboom, alhier, is aan den Raad het verzoek gedaan om hem, ten behoeve van den bouw van een woning aan den Zeeweg, te Huisduinen, een stuk grond te verkoopen, behoorende tot het perceel, kadastraal bekend in sectie B, no. 862, en groot ongeveer 290 M2. Verzoeker biedt aan een prijs te betalen van 2.50 per M2. B. en W. stellen den Raad voor onder di verse voorwaarden den grond aan den heer Walboom te verkoopen. van 13 Juli 1939. GETROUWD: L. Reinderman en H. van Weelden; J. Plaatsman en T. Agema: J. van Os en C. T. van der Giessen; A. Noorloos en G. de Vries; A. J. Kuijl en T. M. Klik; P. D. Heesbeen en J. Wal. BEVALLEN: J. M. de Vries—van Teulingen, z.; Z. M. Zwaljede Buijzer, d.; A. M. Valk Deltenre. d. OVERLEDEN: M. H. Zeemanvan Brede- rode, 63 jaar, Start bij volkomen windstilte. Hedenmorgen om precies kwart voor acht luidde een kanonschot, gevolgd door het hijsehen van den wimpel der Kon. Marine Jachtclub, de internationale Noordzeezeilwedstrijden in, waaraan door de bekendste Nederlandsche jachten wordt deelgenomen. Reeds omstreeks dien tijd was de publieke belangstelling flink te noemen, waarbij de Marine overheerschte. Tegen acht uur nam de belangstelling nog toe, zoodat bij den start der klasse I een paar honderd men- schen zich op en rond het Wierhoofd ver zameld hadden. Het was jammer, dat de zomerzon, die het geheel prachtig opfleurde, niet vergezeld was van een stijf briesje, dat een zeilwed strijd zoo hard noodig heeft. Bladstil was het en daarom was het niet te verwonderen, dat de groote jachten een vrij late start hadden. De start van klasse I. Bij het eerste schot, om vijf minuten voor acht, het z.g. waarschuwingsschot kwam er teekening in de onregelmatigheid, waarmee de deelnemende jachten nog over het Mars diep ronddobberden. Allen probeerden een zoo gunstig mogelijke positie in te nemen, om straks bij het startschot zoo weinig mo gelijk tijd te verliezen. De „Zeearend" en de „Corabia" slaag den hierin het beste, terwijl de „Urania" het hoogerop zocht en o.i. te laat keerde om een fraaie start te hebben. Toch pleit het voor de bemanning, dat deze erin slaagde het jacht nog als derde de startlijn, die van het Wierhoofd loodrecht in de richting Texel liep, te laten pas- seeren. De „Corabia" II, van Mr. J. Kars, liep reeds bij het passeeren van het Wierhoofd vrij snel en had daar dan ook reeds een twintig meter voorsprong op de andere jachten. Doch de tweede door komende, „de Zeearend", het jacht, dat eens de Helgoland-race op zijn naam bracht, deed geen duimbreed voor de „Corabia" onder en liep zienderoogen in. De „Urania" daa.rentegen kon haar 3de plaats op het Marsdiep niet handhaven en zag zich door de twee laatst gestarte jachten, waaronder de „Boekanier" ge passeerd. Dit laatste was voor haar van het meeste belang, daar deze „Boekanier" haar eenige tegenstander in de Kruiserklasse was. Ook verder op het Marsdiep bleef de situatie zoo. De „Corabia" en de „Zeearend" voerden een nek aan nek race om de voor- loopige leiding, terwijl de drie andere jachten steeds verder achterop raakten. Om kwart over acht weerklonken nogmaal de twee kanonschoten, ditmaal voor de start van de Ile klasse, waarin o.a. de „Astra" en de „Kijkduin" startten. Deze twee wa/en het, die meteen de leiding namen. Hoewel de „Aeolus" met stuurman Mr. R. v. Hasselt het eerste de startlijn passeerde, gelukte het nog geen 200 m verder aan de „Astrea" om de lei ding reeds over te nemen. Dit jacht, met stuurman Th. R. Deeider, liep ondanks den weinigen wind vrij snel en is dan ook naar deze eerste verrichtingen te zien favoriet voor de eerste plaats. De „Kijkduin", onder stuurmanschap van P. Goudstra, ging als derde weg en was al spoedig in een heftigen strijd gewikkeld met de „Aeolus", die haar leidende positie na tuurlijk met hand en tand verdedigde. Zoo verliep hedenmorgen de start van de Ie en Ile klasse, een start die ondanks de geringe medewerking van den wind. veel, heel veel goeds beloofde voor den verderen dag. RIJWIEL VERMIST. Een bewoner van de Weststraat kwam aan het hoofdbureau mededeeling doen, dat een rijwiel, dat hij eenigen tijd onbeheerd voor zijn woning had laten staan, verdwenen was. Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's Gravenhage voor 2e stuurman groote handelsvaart de heer P. de Jong, en voor 3e stuurman groote handelsvaart de heer J. P. de Rooy. Alles wel aan boord. Het kampeerschip „Tarakan" van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" is gis termiddag te half twee van Bergen (Noor wegen) vertrokken en heeft den terugtocht naar IJmuiden aanvaard. Het schip wordt Zaterdag a.s. omstreeks zes uur v.m. te IJmuiden aan het terrein van de hoogovens verwacht. De stemming is uitstekend en aan boord is alles wel. XeuellcA niexuvJ Het bollenrooien is ook op Texel in vollen gang .De opbrengst is zeer goed, jammer, dat de prijzen zoo sterk beïnvloed worden door de internationale spanning; het aanbod aan de veiling is groot, omdat de kweekers in verband met vrees voor oorlog, snel wil len verkoopen. Hiervan profiteeren de expor teurs, zoodat iedere week, op de beurs de bollen in prijs zakken. Voor Texel is het jammer, dat de contingenten „Sions" voor Duitschland zoo laat afkomen. Daar de vraag naar „Sions" (voor Texel het hoofd product) in het buitenland niet ongunstig is, mag verwacht worden, dat later het aanbod niet zoo groot meer zal zijn, hetgeen ver moedelijk prijsstijging in den nazomer ten gevolge zal hebben. DE WOLPRIJS. De wolhandel is in onze gemeente van geen beteekenis, de prijzen zijn nog te laag. Gebode nwordt 65 cent per kg ONDERHANDSCHE VERKOOP. De heer Nic. Rijk heeft zijn woning in de Dennen onderhands verkocht aan den heer C. Huisman, winkelier te Den Burg. Naar wij vernemen, zou de heer Rijk voornemens zijn een nieuwe woning aan Den Burg te laten bouwen. Den Helder, 13 Juli. Aangebracht door korders: Tongen Slips Schol le soort Schol 2e soort Schar Bot Door garnalenvisschers Gekookte garnalen per kg 1.221.05 0.85—0.60 p. kist 7.90—7.00 3.40—2.50 2.35—2.00 4.70—4.00 per kg 0.16 gaat Zaterdag a.s. varen Vertr. v. Helder 7.15, van A'dam 14. Retour le kajuit f 1.50, 2e kajuit f 1.10 Off. v. Adm. T. O. v. Kregten leidt in de groep handgranaatwerpers en zal dit morgen wei blijven doen. Begunstigd door mooi warm weer zijn giste ren de zwemwedstrijden gehouden in het Soester Natuurbad. Bij de groep vijfkamp B (met handgranaat werpers) wist de off. v. adm. T. O. v. Kregten zijn mooien stand van gisteren nog te verbe teren door als tweede te eindigen. Luit. ter zee le kl. Jhr. F. E. de Koek heeft helaas zijn goede begin in den strijd niet kun nen volhouden. Luit. der mariniers C. J. L. v. Hamel zwom ook niet best, doch wellicht zal hij in den veldloop nog iets kunnen ophalen. De uitslag is als volgt: Vijfkamp B (handgranaatwerpers)-officie- ren. 1. Res. luit. F. J. v. d. Berg (Den Helder), in 5 min. 50 sec. 2. Off. v. Adm. 2e kl. F. O. v. Kregten. 3. Lt. G. v. d. Wolf. 7. le Luit. der mariniers C. J. L. v. Hamel. 12. Luit. ter zee le kl. Jhr. F. E. de Koek. Onderofficieren: 1. Cadet-sergt. W. Prickel. 2. Vaandrig Meyers. 7. Sergt. der mariniers H. P. Ettiger. Olympisch vijfkamp (vijfkamp A, met paard rijden). Officieren. 1. Lt. J. Stam, in 5 min. 40 sec. 2. Lt. A. Statius Muller. 3. Lt. F. de Bruin, onderofficieren, 1. Wachtmeester T, Pasma, in 5 min. 43 sec. 2. Wachtmr. C. G. van Baaien. 3. Sergeant P. D. Nieuwenhuis. Heden vindt po de Zeisterheide de veldloop plaats, waarmede de Nationale Vijfkamp wordt besloten. „schele hoofdpijn" maken be- hoorlijk werken onmogelijk Neem een "AKKERTJE eve/* Daarna weer iriscn. liggen. AANBESTEDING. Hoewel er door zeer velen op Urk al ge zegd is, dat de aanbesteding der bestrating in Tuindorp nooit zou geschieden, zal deze toch eindelijk op Vrijdag 21 Juli a.s. op het Raadhuis te Urk, des namiddags 12.30 uur plaats hebben. De aanbesteding betreft het leggen van 3370 M2 straat met bijbehoo- rende werkzaamheden. Volgens één der be palingen in het bestek moet het werk 50 da gen na de gunning klaar zijn. FIRMA BLANKENVOORT HEEFT HET WERK KLAAR. Het laatste zinkstuk is heden naar den kop van den dijk vertrokken. Hierbij heeft baas Visser een korte toespraak gehouden. De Firma Blankenvoort heeft dus het haar opgedragen gedeelte klaar. De afwerking zal nog wel eenigen tijdp op zich laten wachten. Het is nog niet te zeggen, welke firma het laatste gedeelte van den dijk zal uitvoeren. EERSTE URKER GEITEN FOKVER. OPGERICHT. Onder leiding van den heer H. Gnodde is op Urk de eerste Urker Geiten-fokvereeni- ging opgericht. Van de vele aangeschafte geiten is er slechts één goedgekeurd. De ver eeniging zal nu meerdere geiten gaan koo- pen, welke gekeurd zijn, zoodat alleen zui vere exemplaren overblijven. Het is wel te betreuren, dat de vereeniging geen medewerking heeft van B .en W„ aan gezien het feit zich voordoet, dat nu nergens de geiten kunnen weidén. De vereeniging zal nu naar andere mogelijkheden moeten uit zien Urk, 12 Juli. Door 30 vaartuigen werd he den aan den Gem. Vischafslag alhier aan gevoerd: 1805 pond kuilpaling, van 25325 pond per vaartuig; prijs 2123xi ct,; 308 pond lijn- of beugaal, 2629 ct.; 326 pond fuikaal, 25 ct., alles per pond. Wedvlucht Orleans, gehouden Zondag j.1. Los te 5.30 met N.N.W. wind. De windsnel heid was 4 m per sec. In Nederland was de wind gunstiger, want reeds te 1 uur 14 min. toonde de heer Scholten de eerste voor de vereeniging. Snelheid 1307 m per min. Door de geringe deelname (53 stuks) wa ren er slechts 14 prijzen te verdienen, welke als volgt werden gerangschikt. Scholten le, 2e, 6e en 12e met 111 ptn.; J. Riemers 3e en 9e met 72 ptn.; C. Buis 4e en 5e met 73 ptn.; Peute 7e, 10e en 11e, met 71 ptn.: Mulder 8e met 61 ptn.: Rietveld 13e en 14e met 71 ptn.; Giesters 18 ptn.; Nieu- wenhuizen 14 ptn; van Steijn 9 ptn. Momenteel zijn onze duiven onderweg naar Bordeaux, het eindstation, afstand 958 km. We hopen op mooi weer. De lossing heeft dan plaats des v.m. 5 uur a.s. Zaterdag. Waait er een gunstige wind, dan komen er dienzelfden dag nog vogels thuis. In het an dere geval wordt het Zondag. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 V u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Riaïto, Spoorstraat half 8: „Gestolen leven". Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Luichtduivels der Marine". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Perzische Nachtegaal" en „Cassidy kiest partij". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 755.6 Temperatuur lucht 17.0 Maximum temp. lucht: 19.4 Wind: richting: Z.Z.O.e, kracht: 1 Temperatuur zeewater: 17.2 Llicht. op: 9.45 u. Aan de Rijkslandbouwwinterschool te Hoorn slaagde voor het toelatingsexamen tuin- bouwvakonderwijzer in aanleg en onderhoud van tuinen onze stadgenoot, de heer N. J. Veeken. STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. Java, u„ 13 Juli te Port Said. Johan v. Oldenbarnevelt, 13 Juli te Batavia. Tarakan, (toer. vaart), 13 Juli v. Bergen. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Bintang, 13 Juli te Soerabaja. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera, u., 13 Juli te Southampton. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Achilles, 13 Juli te Penang. Deucalion, 13 Juli te Amsterdam. KON. HOLL. LOYD. Zaanland. 13 Juli v. Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochavon, 12 Juli v. Newport. HOLLAND— WEST-AFRIKA LIJN. Irene, 13 Juli v. Amsterdam. Reggestroom, 13 Juli v. Amsterdam. Stella. 13 Juli v. Amsterdam. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Maron, 12 Juli v. Belawan. EMZETCO LIJN. Jonge Anthony, 13 Juli v. Aberdeen. (HollandAustralië Lijn) Almkerk, 13 Juli te Londen. (Holland—Oost-Azië Lijn). Serooskerk, t., 13 Juli v. Port Said.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5