Vuurzee te Breezand Een noodlottig fietstochtje Atletiekwedstrijden te Hoorn Brandweer liet op zich wachten Buiteolandsche hulp aan de Ieren? Engeland zal weldra vliegtuigen distribueeren Nieuwe conferenties te Moskou Protesten tegen de opschorting der Joodscbe immigratie Represailles in Mandsjoekwo? De goede brandweer niet gewaarschuwd! Wieringermeer Laatste telexbericht Eerst wat vriendelijker schrijven Tien Slowaaksche soldaten verdronken Kinderverlamming Twee opslagplaatsen van de Coöp. land- en tuinbouw aan- koopvereeniging uitgebrand. Druk geloop en gefiets op den weg! Geschreeuw: de coöperatie brandt! Zoodra we buiten zijn. zien we dikken walm uit het gebouw bolderen; vlammen zien wc nog niet Maar als we ter plaatse zijn, is een der opslagplaatsen van de Coöpera tieve land- en tuinbouwaankoopver- eenigiug één stuk vuur, dat echter vanal den weg haast niet te zien is, door den geweldigen walm en den verstikkenden rook van den in brand geraakten turfmolm en de vaten teer en carbolineum, die in de schuur waren opgeslagen. Ongeveer 350 halen turfmolm voeden het vuur, met luide knallen, springen de vaten van de niet minder brandbare teer. Het vuur tast een tweede, eveneens houten loods aan, waarin kunstmest (o.a. 400 balen patent-kali) en granen liggen. Vonken vlie gen rond, en gaan in de richting van de bollenschuur van de Gcbr Haver en vallen op het huis van den bedrijfsleider van de coöperatie, den he'er C. de Graaf. Ook de ma lerij wordt bedreigd De brand en vooral de mogelijke gevolgen laten zich ernstig aan zien en als Burgemeester Mijnlieff is ge arriveerd en de situatie heeft opgenomen, belt hij onmiddellijk Den Helder op en vraagt hulp van de Heldersche brandweer. De eigen brandspuit is dan nog niet ter plaatse. Niemand weet, hoe laat precies de brand is uitgebroken, doch als we de mel ding op kwart voor acht stellen en het arri- veeren van de spuit op kwart over acht, zullen we niet ver mis zijn. Dan is er een tusschenruimte van een half uur geweest, die zeker bij felleren wind noodlottige gevolgen zou hebben gehad. Een tijdsruimte, die in ieder geval te groot is. Hoe dat kwam, of daar het al weer ver ouderde materiaal, met als gevolg een half leege band van den brandweerauto en nog een te vullen radiateur, mede oorzaak van was, of wel de toevallige afwezigheid van twee van de vier bedieningsmanschappen, we zullen er ons niet in verdiepen, maar bij dezen brand bleek, dat óf het materiaal, of de organisatie (de regeling van het Ijrami melden en het kunnen bereiken der brand weerlieden) misschien ook het aantal bedie ningsmanschappen onvoldoende is. Onze pol- der is nu éénmaal uitgestrekt; het moet tijd kosten om een brand met de spuit te b er ex- ken. Maar over den afstand Kleine Sluis— Breezand doet deze verouderde auto zeker 10 a 15 minuten, al naar gelang van de plaats in Breezand, waar men moot zijn. Dat kun nen heel kostbare minuten zijn, omdat de bebouwing hier vrij dicht is. In het plan van de nieuwe openbare school is een ruimte uit gespaard om dienst te doen als brandweerga rage. De school is noodig, de spuit erin ook! We weten dat Burgemeester Mijnlieff reeds kort na zijn in functie treden gewerkt heeft om verbetering in den bestaandon toestand te krijgen. Het is tot nu toe we zijn nog steeds een gesaneerde gemeente en kunnen niet doen wat we willen niet gelukt. Er was eenige hoop, dat in verband met de luchtbescherming de beschikking verkregen kon worden over een flinke spuit. Ook dat is nog niet het geval. Intusschen is dan een regeling getroffen niet Den Helder en zoo kan daar nu, in ernstige gevallen, hulp wor den ingeroepen. Zoon regeling kan zijn nut hebben, maar voor het eerste optreden moet men toch over eigen goede middelen kun nen beschikken, want na het opbellen, duur de liet tocli al weer gauw een half uur eer de Heldersche brandweer present was. De eigen spuit heeft intusschen door het bestrijden van het vuur van de beide opslagplaatsen en het nathouden van het dak van het woonhuis het grootste gevaar ge keerd. Daarvoor is met véle behulp zame handen hard gewerkt. Men moet aandacht naar alle kanten heb ben, want niet alleen de genoemde gebou wen, maar ook de vóór de opslagplaatsen ge legen maalderij met het kantoor, loopt, zoo als we reeds zeide, op een gegeven oogen- blik gevaar. Een raam en deur branden reeds, maar men weet dit gebouw te behou den, al krijgt ook de hier geplaatste ma chine een flink bad. De Heldersche spuit legt ook eenige slan gen uit en gooit massa's water in liet vuur. De opgestapelde balen turfmolm worden met haken uiteen gehaald. Soms lijkt het, of men het vuur meester is, maar telkens laait liet weer op of lekt langs het dak van de tweede loods, die niet geheel verloren gaat, maar tocli wel door een nieuwe ver vangen zal moeten worden. Na ongeveer twee uur spuiten kan de brandweer wel inrukken. Een wacht blijft achter bij de smeulende resten. Reeds naar buiten gebracht huisraad en administratie ve bescheiden worden weer naar binnen gebracht en de velen, die den brand gade sloegen, keeren weer huiswaarts, tevreden, dat deze brand, die .zich voor de omgeving zoo gevaarlijk liet aanzien, tot de opslag plaatsen beperkt bleef. Vermelden we nog, dat ook Burgemees ter Ritmeester en de Commissaris van Po litie van Den Helder bij het blusschings- werk aanwezig waren. EEN VEELZEGGEND BERICHT „Daily Herald" meldt, dat de Brit- sche regeering de bewijzen heeft, dat een vreemde mogendheid de jongste activiteit van het lersche republikem- sche leger heeft gesubsidieerd. Het blad voegt hier aan toe, dat dit de reden is waarom de regecring besloten heeft het parlement een wetsontwerp voor te leggen, dat in het bijzonder de onderdrukking van terroristische activiteit beoogt te on derdrukken. Aan Polen en andere bevriende mogendheden. „Daily Herald" meldt, dat Engeland in Augustus zal beginnen met de levering van militaire vliegtuigen aan Polen en „bevrien de mogendheden." Het blad verklaart, dat de vliegtuigen op hun weg. naar Polen de Duitsche terri toriale wateren zuilen vermijden door te gaan over Frankrijk, Egypte, Turkije en Roemenië. Overigens wordt gezegd, dat de productie van vliegtuigen een dergelijken omvang heeft bereikt, dat verscheiden fabrieken de productie moesten herzien. Er zijn voldoende reservevliegtuigen voor verscheiden maanden, ook al zouden er zware verliezen worden geleden. Sachalin-protest door Rusland afgewezen. Ultimatums worden door Rus land niet aanvaard. Zondag ƒ.1. heeft de Japansche ambassa deur te Moskou, Togo, een protest overhan digd aan den Russischen vice-volkscommis- saris voor buitenlandsche zaken, inzake het vonnis tegen de Japansche concessiehouders op het eiland Sachalin. In den vorm van een utimatum werd in dit protest veralngd, dat vóór 18 Juli antworod zou worden ge geven. Op last van den volkscommissaris van buitenlandsche zaken heeft de vice-volks- commissaris Lozovski op 17 Juli het pro test aan den Japanschen ambassadeur terug gezonden met de mededeeling, dat aange zien het bedreigingen bevat en den aard van een ultimatum heeft, het volkscommis sariaat het niet kan aanvaarden en het derhalve zonder verdere overweging terug zendt. Gevolg van een onvoorzichtige uitlating. Het Slowaaksche ministerie van landsver dediging deelt mede, dat nabij Neutra in de Neutra rivier tien soldaten zijn verdronken tijdens oefeningen met pontons. Bij het oversteken van een afdeeling solda ten over de rivier in pontons, riep plotse ling een der soldaten zonder reden, dat wa ter de ponton binnendrong, waarop een pa niek ontstond. Een aantal mannen viel in het water en zij, die niet konden zwemmen, verdronken. Het stoffelijk overschot van de yerongelukten is gisteren ter aarde besteld in tegenwoordigheid van den minister van landsverdediging. De gevreesde ziekte in Drenthe geconstateerd. Tn de gemeente Beilen (Dr.J ïs een geval jan kinderverlamming geconstateerd bij een Jongetje van tien maanden van den arbei- ®r Tob. Kats te Tiendeveen. De kleine is op 'edisch advies opgenomen in de barak van ziekenhui „Rethesda" te Hoogeveen, Resultaat als steeds: Wij zullen het bestudeeren. De BritschFransche besprekingen met Molotov zijn gisteravond te zes uur op het Kremlin voortgezet. Havas meldt uit Londen, dat minister-pre sident Chambcrlain in het Lagerhuis, in ant woord op een vraag, heeft verklaard, dat nieuwe instructies aan den Britschen ambas sadeur te Moskou, Seeds, zijn gezonden. De premier weigerde echter iets naders omtrent den loop der besprekingen mede te deelen. Op een vraag, of hij Woensdag een verklaring zal afleggen, antwoordde Cham- berlain, dat hij niets kon beloven. De besprekingen tusschen de vertegen woordigers van Engeland en Frankrijk met Molotof hebben een uur en drie kwartier ge duurd. Het schijnt, dat deze geen fundamen- teele wijziging hebben gebracht in dc onder handelingen. Naar verluidt bestudeert dc re geering van de Sovjet-Unie het jongste FranschBritsche antwoord en zal binnen kort een volgend onderhoud met Molotov piaats hebben. PALESTINA Staking van arbeid, handel en verkeer geproclameerd. Shertock, hoofd van de politieke afdee ling van het Joodsche agentschap voor Pa lestina in Jeruzalem, is gisteravond per vliegtuig in Londen aangekomen om te be raadslagen met de Zionistische leiders over den nieuwen toestand, zooals die ontstaan is door het besluit van den minister van Koloniën om de Joodsche immigratie op te schorten. De beide opperrabbijnen van Palestina; Hertzog en Uziel, hebben een oproep ge richt tot het Britsche volk, waarin zij er op aandringen, dat dit zijn stem tegen de opschorting zal verheffen. Ook dc Joodsche nationale raad is in het geweer gekomen en h,ceft uit protest tegen de voorgestelde schorsing een staking van arbeid, handel en verkeer te Jeruzalem ge proclameerd, die van hedenmiddag 2 uur tot middernacht zal duren. Dreigementen, nu de Sovjet- Mongeolsche aanvallen steeds heltiger worden. „OFFENSIEVE KRACHT VAN HET JAPANSCHE LEGER UITGEPUT". Van bevoegde zijde wordt aan U.P. ge meld, dat de regeering van Mandsjoekwo bij de regeering van Buiten-Mongolië, als mede bij den sovjet-agent te Charbin ge protesteerd heeft en gewaarschuwd, dat, indien dc illegale activiteit wordt voortge zet. zij gedwongen zal zijn, om vergeldings maatregelen te treffen. De regeerir.g van Hsinking merkt daarbij op, dat zij niet verantwoordelijk is voor de gevolgen. Men neemt aan, dat met de vergelding bedoeld wordt het bombardeeren van Bla- govesjensk, Charbarovsk en andere steden. AMERIKA's KNAPSTE MOEDER Knap, deze keer niet zoozeer in de beteek»- nis van „uiterlijk knap". Deze moeder is geen schoonheidskoningin. Iets beters! Zij is tot de meest intelligente moeder van Noord Amerika uitgeroepen. We zien hier mevrouw Dora Lave, met haar dochter, die in de filmwereld een rol speelt. In het sovjet-blad „Isvestia" is in tusschen, naar het Russische Tass agentschap meldt, een artikel ver schenen, waarin het o.a. heet: „De offensieve kracht van het Ja pansche leger is definitief uitgeput Het Japansche leger, verzwakt door den langen duur van den oorlog, is thans verplicht af te zien van zijn uiteindelijk doel: „de overwinning" en moet alles in het werk stellen, om het reeds „veroverde" gebied te behouden. De Japansche generaals geven er zich thans zichtbaar rekenschap van, dat. hoe meer China strijdt, hoe meer het wint en dat verklaart juist, waarom de „overwin naars" met zulk een vurigheid den vrede van de „overwonnenen" pogen te verkrij gen. Dit ook alleen kan verklaren, waarom de Japanners met koortsachtigen haast nieu we plannen smeden tot „pacificatie" van China, plannen, die een zeker echec zullen lijden." Gevolg: Huis aan den grond voor hulp kwam opdagen. Gistermiddag om twee uur brak, vermoede lijk tengevolge van kortsluiting, brand uit in het woonhuis van den tuinder A. Duive- stein aan het Poeldijksche Pad, te Honse- laarsdijk. Door den hevigen wind brandde het huis spoedig als een fakkel. De Naaldvvijksche brandweer, die niet terstond aanwezig was, omdat men bij vergissing die uit Poeldijk had gewaarschuwd, kon op het smalle pad weinig uitrichten. Huis en inboedel gingen geheel verloren. Van het district Noordholland. Niettegenstaande diverse onweersbuien, waardoor de wedstrijden enkele keeren moesten worden onderbroken, hetgeen een vertraging van een uur teweeg bracht, kan op een prettigen en sportieven strijd terug gezien worden. De uitslagen luiden: 1U0 m. Dames klasse C.: M. Kaan, Olym- pia 14; K. Tonneman WAC. 14,2; W. Does, Wac 14,3 100 M. Dames klasse D.: G. Donker BEP Purmerend 14,1; K. Korstanje, Wieringerw. 14,2; E. Longius, HBS Hoorn 14,3. 100 M. Heeren klasse D.: M. Pols BEP 12; H. Timmers HELDER 12,1; N. Kaan, Wie- ringerwaard 12,31 100 M -Heeren klasse C: A. Rottier HAC HELDER 12; F. Breek, AV. Alkmaar 12,2; C. Hermans OL. Wieringerw aard 12,4. 800 M. C.: A. Blok, OL. Wieringerwaard 2.12,8; D. Koel, Meteoor 2.13.S; Ph. Klaassen AAC. 2,14 800 M. D.: Spaan, Wieringerwaard 2.14.6 K. Roskam, F. L. Jalm Edam 2.15,3; C. Jah- ring 2.18. Kogelstooten heeren klasse C: K. Schenk, Ölympia, 10.88, J. v. d. Aarde, HEO. 10.79, F. Rob, Olvmpia, 9.55. Klasse D: J. Snel, Helder 10.69,''J. Kieft, BEP, 9.14, J. Visser, Wieringerwaard 8.75. Kogelstooten dames C; Mevr. v. Wijk Bosma, KNAU 9.555, A. de Rooij Meteroor 6.78. Klasse D: G. Donker, BEP, 10.28, Mevr. B. SchenkBakker Olympia, 8.51, B. Molin, BEP, 7.41. 1500 M. klasse C; C. Koome, Lycurgus 4.38, W. Broertjes, HEO, 4.44.9, J. ter Wal, Volevv. 4.45; klasse D: C.h. Mantel, WH, F. Ver- faille, Helder, R. Koeman VVH. 3000 M. klasse C.: P. Huyrman, HAC, Hel der 9.56.4, W. Horst, HAC, Huizen 10.7.9, C. Groen, Zaanland 10.8.2; Klasse D: N. Scheer, Benningbroek. 01. estafette; Olvmpia, Wieringerwaard 4.1.4, Wieringerwaard 4.11.9, HBS, Hoorn. Wielrijder door auto gegrepen en op slag gedood. Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf is op den hoek Slootweg Schelpebolvveg een vreeselijk on geluk gebeurd, waarbij de uit Dren te afkomstige heer Venema jammer lijk om het leven is gekomen De heer Venema logeerde bij zijn zoon, die hier voorman bij de werkverschaffing is. Met zijn kleinzoon was hij een fiets tocht Jé door den polder gaan maken; een fietstochtje, dal voor hem fataal is gewor den. Toen hij den Schelpebolvveg uitreed, naderde op den Slootweg een luxe automo biel, dié voor hem dus van links kwam. Blijkbaar Heeft de heer V. in de meening verkeerd, dat de automobilist we! vaart zou minderen teneinde hem voorrang te verleenen. Het tegendeel was echter waar. de bestuurder der auto, de heer J. Pee reboom, garagehouder te Nieuwe Niedorp, had den heer V. waarschijn lijk te laat bemerkt en een botsing was nu onvermijdelijk. De gevolgen waren ontzettend. Venema werd ge grepen en moet op slag dood zijn geweest. Zijn fiets vond men totaal vernield honderd meter verder, ter wijl eerst op een afstand van onge veer driehonderd meter de auto tot - stilstand kwam. Veldwachter van der Hoek was spoedig na het gebeurde ter plaatse. Hij zag di rect, dat het slachtoffer reeds was overle den, hetgeen even later door dokter Hoog kamer, die een schedelbasisfractuur consta teerde officieel werd bevestigd. Ook de an dere veldwachters, gewaarschuwd door hun collega van der Hoek, waren heel gauw op de plaats van het ongeluk aanwezig. Het gebit van V. vond men geheel verbrijzeld op den weg liggen. Van de auto was het rech ter spatbord beschadigd en ook boven op de kap ontdekte men sporen van de aan rijding. P. verklaarde niet harder gereden te heb ben dan 50 a 60 k.m., doch gezien de hevig heid van de botsing is men geneigd te geloo ven, dat zijn snelheid grooter is geweest. Op grond van de getuigen verklaringen mag men wel aannemen, dat P. niet vrijuit gaat. Intusschen is liet stoffelijk overschot alsme de de automobiel in beslag genomen. Het onderzoek duurt voort. ANNA PA ULOWNA BREEZAND DE KOMENDE ORANJEFEESTEN De Oranjevereeniging te Breezand verga derde bij den heer Borst om reeds een be gin te maken met het organiseeren van feestelijkheden voor 31 Augustus en voor den nationalen feestdag ter eere van de. ko mende blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin.- Ten aanzien van den verjaardag der Koningin werd besloten het feest op de ge bruikelijke wijze te vieren. Voor het andere feest was het bestuur al in contact geweest met het bestuur van de Oranjevereeniging van de Kleine Sluis, om over eventueele samenwerking te spreken. Als gevolg hier van zal waarschijnlijk uit beide besturen één comité gevormd worden, dat voor den nationalen feestdag een gezamenlijk te vie ren middagfeest zal organiseeren, terwijl dan 's avonds de feestelijkheden in Anna Paulowna en Breezand gescheiden voortge zet kunnen worden. De vereeniging te Breezand stelt zich voor dat zoo mogelijk te doen, door het houden van een fakkel optocht met vuurwerk. W1ER1NGEN DEN OEVER. „APOLLO" HEEFT WEER. SUCCES. Zondag jl. heeft de muziekvereeniging „Apollo" deelgenomen aar het Nationaal Concours te Hoorn, uitgeschreven door de muziekvereeniging „Apollo" aldaar. En met succes. „Apollo", die voor het eerst op een dergelijk concours in de eere-afdeeling „Har monie" uitkwam, behaalde in den concert- wedstrijd met 349 punten een eersten prijs. In den wedstrijd voor tamboers werd even eens een eerste prijs behaald met 54 pun ten, terwijl in den marschwedstrijd een tweede prijs behaald werd met 45 punten. Een woord van hulde aan dit kranige corps en zijn directeur, den heer Joh. v. Glabbeek uit Den Heider. Ook den onder-directeur, den heer Jac. Bakker, kunnen we in deze .hulde betrekken, daar hij de laatste weken avond aan avond met de leden van „Apol lo" heeft zitten blokken. We twijfelen er niet aan, of „Apollo" zal straks met vreug de haar vierde lustrum vieren. AMSTERDAM, 17 JULI 1939. Ter veemarkt waren heden aangevoerd; 400 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kwaliteit 7280; 2e kwaliteit 6270; 3e kwaliteit 50—58; 13 stieren 4853; 86 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk; 59 vette kalveren: 2e kwaliteit 4856; 3e kwa liteit 3547; 99 nuchtere kalveren 712; 141 schapen 1018; 484 varkens: vlelschvar- kens, wegende van 90110 kg. 6264: zware varkens 6061; vette varkens 5859; per kg. slachtgevvicht, .aangevoerd 2 wag. ge slachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen matige aan voer. Stugge handel, onveranderde prijzen, melkkoeien matige aanvoer en handel. Vet te kalveren matige aanvoer, sleepende han del, prijzen voor de mindere soorten iets lager. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel en prijzen hooger. Schapen ruime aanvoer, gedrukte handel, prijzen iets lager. Varkens ruime aanvoer, gedruk te handel prijzen onveranderd, aan het eind der markt, prijs vleeschvarkens iets dalend. ALKMAAR, 17 Juli 1939. Aardappelen 2.606.20; aardbeien per slof 0.711.08; aalbessen per mand 5.00 9.00; andijvie 0.502.80; bloemkool I 69; bloemkool II 2—4; doperwten 100 pond 4—6; druiven 100 pond 20.23; groene kool 2.60; kropsla 0.50—2.40; komkommers 100 stuks 2—3; meloenen 100 stuks 15.24; pe terselie 0.501.20; perziken 310; poste lein 0.130.24; peulen 100 pond 36; rabar ber 2.506; roode kool 1.602.80; selderie 0.501.20; spinazie 16 p. 0.30—0.70; snij- boonen 100 pond 4.5011.50; dubbele sper- cieboonen 100 pond 9.5011.50; tuinboonen 0.25—0.40; tomaten 100 pond 3.50—5.00, uier. baal 2,608; wortelen 100 hos 2,608, zwarte bessen 100 pond 1518. PURMEREND 18 Juli 1939. Aanvoer totaal 700 koeien. 320 vette koeien 64—70 ct. gelde 100180; melk 180— 260; 16 paarden 70150; 60 vette kalveren 70—83 ct.: 350 nuchtere kalveren v. d. slacht 417; 254 vette varkens 4852 ct.: 70 magere varkens 2836; 400 biggen 1222 600 schapen 1025; 40 bokken 310; 450 lammeren 58. BROEK OP LANKENDIJK, 18 Juli 1939. Schotsche muizen 380550; eigenheimers 4—4.50; direlingen 2.603.30; kleine 1.50— 1.60; peen 2.50; spercieboonen 19.2020.20; roode kool 1.70—2.70; witte kool 90—3; gele kool 3.S0—4.80; tomaten A 7.10—7.30; B 8.90-9.10; C 5.30—5.50; CC 4—4.20; alicant 38.20; Frankenthalers 39.7041.30. NOORDSCIIARWOUDE, 18 Juli 1939. 85400 kg. aardappelen schotsche muizen 4.106; grooten 1.703; bi. eigenhemers 1.20—5; drielingen 2.S0—3.50; 1F.5 kg. uien gele nep 5.70; 2000 kg. zilveruien drielingen 4.40—4.80; zilvernep 5.80—7.10; 100 kg. sper cieboonen 19; 14100 kg. wite kool 1.10—2; 175 st. bloemkool 4.80tt6.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3