Agenda Het drukwerk Ons Indisch hoekje drukkerij De Boer Dorus Rijkers BRUILOFT?? Dinsdag 18 Juli 1939 De a*s. Vierdaagsche Tweede Blad Burgerlijke Stand van Den HeWer dusi Vergadering Alg* Oranjevereeniging Succes der H.A»V» Marine-zeil wedstrij den De Marine viert feest De verrassing voor „mannie" Yankees contra hun president Natuurlijk CENTRAAL, GEZELLIGE ZALEN c e Noviomagum roept! De Vierdaagsche! Het gebeuren, dat weer .lier belangstelling heeft. Nog één week. en 't aloude Nivomagum wordt weer ingenomen door het legioen der duizenden... ook zelfs du jaar! Men weet dat de militaire deelneming in verband met de huidige verdedigingsmaatre gelen sterk beperkt is. Dientengevolge moeten tenminste 1000 militairen verstek men gaan Maar het is een opmerkelijk en tevens verheu gend feit, dat de deelneming aan de V'erdaag- Sche daardoor niet verminderd ,s. Zeker, indier alles normaal zou zijn geweest, dan zou de deelneming stellig méér dan 5000 nebben be dragen, een getal, dat weer hooger zou zijn geweest dan dat van verleden jaar Maar de inschrijving van 4600 toont tevens aan, dat de deelneming zich nog steeds in stijgende lijn bevindt. Wat is toch wel de oorzaak van de steeds toenemende aantallen? De buitenstaander, de leek, kan maar niet begrijpen, dat er steeds weer zoo'n groot aan tal menschen gevonden wordt, welke met pfe- zier naar Nijmegen gaan om daar vier dagen lang een aantal kilometers af te leggeu in zon en regen, over asfalt- en grindwegen. De leek beschouwt dit alles als een krank- zinnigneid... hij weet niet beter. Maar hij is toch te beklagen, want zy, die ieder jaar weer opnieuw naar Nijmegen gaan, weten wei dege lijk wat hen lokt, waarom zij hun kilometer tjes wandelen, zich reeds maanden van te vo ren trainen. Zij kennen dit alles, want het is... de Vierdaagsche sfeer. En wie eenmaal onder den invloed van deze sfeer gekomen is, blijft het ook. Tot de mooiste eigenschappen van de Vierdaagsche rekenen wij de eensgezindheid! Iedereen is daar gelijk; men kent geen betere of slechtere; allen loo- pen, de een langzaam, de ander sneller; de een met veel rusten, de andere vrijwel zonder; maar allen zijn voor den leider gelijk, mit3 zij zich goed gedragen en zorg hebben voor een behoorlijke kleeding. Het interesseert nie-nand hoe laat men binnen komt, maar wel heeft men oog en aandacht voor de conditie der loopers. Nog slechts één week scheidt ons van dit festijn. Den Helder paraat. Ook onze Heldersche wandelaa-s zullen weer van de partij zijn. De Jutter en de Zilver meeuw zullen weer elk met een flinke groep deelnemen. Ook de Duinkanters zullen zich dit maal voor den eersten keer door eenige leden laten vertegenwoordigen. Onze Marinie zal met groepen van het korps Adelborsten en van Hr. Ms. „Schorpioen" aan wezig zijn. Daarenboven gaan ook een opvallend groot aantal individueele locpers heen, zoodat Den Helder wel weer goed te voorschijn zal komen. Er is geducht getraind: dat hebben wij vooral de laatste maanden kunnen zien, op Zondagen en Zaterdagmiddagen vooral, maar ook op me- nigen avond, als de dagtaak afgeloopen was. Men komt niet onvoorbereid aan den start. Menig pleziertje is den laatsten tijd opzij gezet voor... de training. Den geheelen omtrek heeft men bewandeld, steeds weer op dezelfde wegen en langs dezelfde kanalen. Het dreigde meer malen vervelend te worden, maar wanneer men de gedachte even bij Nijmegen bepaalde, wan delde men weer. En nu, de laatste week, gunnen de loopers hun beenen, hart en longen wat rust; zij zor gen in goede conditie te blijven; zij verster ken met kamferspiritus en talk de voeten en zij zorgen door een krachtige, doelmatige voeding sterk en fit te zijn, wanneer zij zich Maandag 24 Juli gaan melden. Wij wenschen hun nu reeds ideaal wandel weer en een paar gemakkelijk zittende schoe nen toe! van 17 Juli 1939. BEVALLEN: G. BoelenSnijders, z.\ M. WierenNeefkes, d.K. BruinMitterbauer, z.; T. SchendelaarHeesters, z.; M. C. de Lang—Heesters, z. OVERLEDEN: T. de la Court, m., 78 jaar; D. Bakker, m., 45 jaar; M. Daalder—Rezel, 23 jaar. SUCCES! Wij v -men, dat een onzer stadgenooten, de heer J. Schaafsma, zoo gelukkig is geweest om zijn inzending voor de Lux Toilet Zeep Prijsvraag bekroond te zien met een prijs, be staande uit een fraai goud-plaqué 15 rubis Anker heerenhorloge. II. 'S - «IVW'W' -r moet een aanbeveling en een Introductie voor Uw zaak zijn Laat het daarom vervaardigen in een bedrijf dat technisch „bij is Bij de onthulling van zyu borstbeeld. Waar in 't kopje van Noord-Holland 't water op de glooiing staat en de roem der oude Redders nimmer, nimmer ondergaat; Waar de zeewind friscl 1 krachtig raar de stad zyn adem zendt, daar verheft zich, groot en machtig, 't kloeke helden-monument. Op dat plein, bij groen en bloemen, achter onzen breeden dijk, staat, heel sober en eenvoudig, nu een waardig huldeblijk. 't Is net beeld van Dorus Kijkers, koenen Ridder van de zee, dat herinnering zal wekken aan een glorierijk verleê. Dorus Rijkers? bij die woorden worden wij ons sterk bewust, wat die mannen daar presteerden aan de Nederlandsche kust. Do.us Rykers! bjj die klanken denken w' aan een open boot, als zjj vochten met de baren: 't spel op leven en op dood. In den herfst zullen de golven krachtig op de djjken staan en misschien ook enkele spatjes over 't borstbeeld henenslaan. Maar dat beeld als fier getuige van den strijder zonder zwaard, bljjft daar, zee en wind trotseerend, voor het nageslacht bewaard. J. DEKKER. Gisterenavond werd in Hotel „Bellevue" de ledenvergadering gehouden van de Algemeene Oranje-vereeniging. Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer Bakker, en het lezen van de notulen door den heer Everards, secretaris, werd het jaarverslag over 1938 voorgelezen en na be spreking van een meer interne kwestie goed gekeurd. Over het algemeen is 1938 een gunstig jaar geweest. Er werd herinnerd aan de feesten, die in samenwerking met de Chr. Oranje vereeniging een zeer goed verloop hadden gehad. Voor haar werk had de vereeniging groote waardeering ondervonden, zoowel in woorden als daden, daden van vereenigingen als H.R.C., de Stafmuziek en de plaatselijke muziekver- eenigingen, van den Burgemeester, den Com mandant der Marine en den heer P. v. Twisk, woorden van de pers. Ondanks deze veelzijdige waardeering is het noodzakelijk, dat, wil men goede volksfeesten organiseeren de inkomsten hooger zijn. Intensieve propaganda zal in de toekomst noodzakelijk zijn. Er zij aan herinnerd, dat deze vereeniging van alge meen nationaal belang is. Zij mag dus aanspraak maken op den steun van eiken Nederlander, vooral in een tijd als dezen, waarin nationale eenheid zeer dringend noodzakelijk is. Rekening en Verantwoording. Uit de rekening en verantwoording, door den heer Muts bleek, dat dit jaar met een voordeelig saldo kon worden begonnen. Maar waar op het oogenblik waarschijnlijk feeste lijkheden staan te wachten, kan dit bedrag niet al te hoog genoemd worden, en is voor het organiseeren van volksfeesten, die wer kelijk kans van slagen hebben, finantieele steun van groot en klein zeer gewenscht. Voor definitieve regeling der feeste lijkheden en vaststelling der feestpro gramma's zal overleg worden gepleegd met de Chr. Oranje-vereeniging, om door samenwerking te probeeren een geslaagd algemeen volksfeest te vieren. Wijziging bestuur. De aftredende bestuursleden Muts en Visser werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacatures Biersteker en mevr. Bentz van den Berg werden gekozen de heeren Theune en Van Wijngaarden. Wandeltochten. Het wandelcomité heeft intusschen niet stil gezeten en op de vergadering van de Oranje- vereeniging kwam het met vrij uitgewerkte plannen, zoodat reeds nu gezegd kan worden, dat ook ditmaal een herdenkingswandeltocht gehouden zal worden. Binnen enkele da gen zullen circulaires verzonden worden aan de verschillende belanghebbende vereenigin gen. Te Hoorn. Na de fraaie successen der H.A.V. te Wie- ringerwaard kunnen we nu wederom succes sen vermelden. Niet minder dan eerste en 2 tweede prijzen werden nu behaald. Ziet men bij de loopnummers dan nog de tijden, die zwaar gehandicapt werden door den stroo menden regen en onweersbuien, (de wedstrij den werden 4 maal onderbroken), terwijl het natuurlijk erg glad was in de Hoornsche klei. Op de 100 m. KNAU-leden werd Arie Rottier onbedreigd le in 12 sec. Timmers in de andere afd. 100 m werd 2e, ook in deze abnormale om standigheden met 'n goeden tijd van 12.1 sec. De 1500 m was een groot veld en hier bevonden zich Wiist, Verfaille en Gladpootjes tusschen. Het ging direct al zeer hard. waartegen den jongen Gladpootjes en den lichten Wiist niet opgewassen waren, en we zagen ze dan ook leelijk afzakken, later vernamen we echter van Wiist, dat hij pijn in de zij kreeg en daar om de strijd staakte. Verfaille was echter heel goed bijgebleven, wist zich op het eind naar voren ce werken en wist de tweede plaats te bemachtigen uit dit sterke veld. Onderwijl was Snel tusschen de buien door aan het ko- gclstooten en hoewel we nog een betere pres tatie van hem verwacht hadden werd hij toch eerste met een stoot van 10.69 meter.•Hierna kregen we het fiaaiste nummer van dezen middag de 3000 m„ waarin ook Piet Huurman startte. Wij zagen Amsterdammers, Alkmaar- ders. Zaanlanders, enz., een zeer groot veld waaronder zelfs eenige A en B klassers. De favoriet was de heer J. Dekker uit Hoorn, die onder meer ook uitkwam op den Olym- pischen dag. Ook hier ging de start snel. Piet volgde goed, liep dit keer eens tactisch en nam geen kop. maar liep de eerste 6 ronden op de derde plaats. Het tempo werd minder, maar hier nam Huurman geen genoegen mee en vervolgde zijn oude tempo, waarbij zijn zoo voouitgegane stijd opviel en liep meer en meer uit. Onbedreigd ging hr' door de finish met een voorsprong van 120 m. in den uit stekenden tijd van 9.56.4 sec en kwam zoo doende in de Nederlandsche B-klasse. Wel een succer voor de intensieve training, die hij ge volgd heeft. Haaden Verfaille en Rottier, enz. dit meer ingezien, hun prestaties waren grooter geweest, hoewel de H.A.V. natuurlijk niet ontevreden is. Het nummer Olympische estafette, waarbij de H.A.V., een goede kans had kwam niet mooi uit, daar tegen den tijd, dat de estafette zou beginnen, twee der loo pers gekleed op het veld verschenen, hoewel het prachtig weer was en zich niet de moeite voor hun club getroosten zich weer gauw te verkleeden. Als eenig excuus kan hier aangevoerd worden dat zij doornat een tijd op het terrein-gestaan hadden. (Voor de uitslagen zie elders in dit nummer). Mr. Carp trekt zijn protest in. Zooals men zich nog zal herinneren, werd tegen den uitslag van den wedstrijd groote jachten in de Noordzeewedstrijden, Vrijdag gehouden, door Mr. Carp. van de „Corabia" protest aangeteekend. Wij vernemen thans, dat dit protest door Mr. Carp is ingetrokken, gezien het feit, dat zoowel de „Corabia" als de „Zeearend" en „Tromp II" niet de juiste wedstrijdbaan ge zeild hebben. Een en ander is toe te schrijven aan een onduidelijkheid in het wedstrijdprogramma. De definitieve uitslag blijft dus: 1. „Tromp II". 2. „Zeearend". 3. „Corabia". bederft het beste humeur! Maar de zwaarste hoofdpijn verdwijnt binnen een kwar tier met 'n "AKKERTJE", dat de nieuwste menging bevat tegen hoofd- en zenuwpijn. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie wor den geëvenaard, nóch in hun bijzondere samenstel ling, nóch in hun gemakke- 'lijk in te nemen ronden vorm. Op elk "AKKERTJE" staat 't "AKKER"-merk: Uw garantie! tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos 13 stuks -12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. De Koninklijke Marine viert in Amsterdam feest. Het is gisteren begonnen en het wordt vandaag voortgezet. Het begon gisteren met vlaggen, meer vlag gen dan anders op de Marinewerf; en met gasten in burger, ook meer dan anders. Er zouden immers roeiwedstrijden worden ge houden in het Oosterdok. Zij namen om streeks negen uur, toen bij het opleidings schip „Pollux" het eerste startsein werd ge geven, een aanvang. Sterke armen trokken de riemen door het water; twaalf paar armen en twaalf riemen hielden er een behoorlijk tempo in. De eind,,streep" lag bij de Marine werfkade. Behalve in het roeien, dat geschiedde met modelsloepen van de Marine zelf, werden er wedstrijden gehouden in het wrikken met modelvletten, waarbij prachtige staaltjes van vaardigheid getoond werden. De wedstrijden werden na den middag voortgezet. Toen was er de stafmuziek uit Den Helder, die met pittige marschen het feest luister bijzette. Gisterenavond gaf het Stafmuziekcorps een concert in het Vondelpark. (Hbl.) Het jonge mevrouwtje wilde haar „mannie" verrassen! Met een echt vaderlandsch kostje. En dan op een Zondag, want dat was de dag voor 'n echt stevig Hollandsch gerecht. „Mannie" werkte op een groot handelskan toor. De kantooruren zijn in Indië van 95 u„ vaak ook nog tot na dien tijd, zoodat er geen gelegenheid is voor 'n middagdutje, wat bij gouvernements- en andere ambtelijke kan toren wel het geval is. Hier begint men om 7 uur 's ochtends en werkt door, tot pl.m. 2 uur. Dan gaan de heeren naar huis, gebrui ken den maaltijd, om dan welverdiend een uurtje of langer te gaan rusten. Maar „man nie" kwam dus 's middags niet thuis om te rusten en dus zou zware kost hinderlijk zijn bij het werk. Maar 's Zondags ja, dan was dat heelemaal geen bezwaar! Maar het vraagstuk van dat „echt vader- landsche kostje" was niet zoo heel eenvoudig in een land als Java. Daartoe moest overleg gepleegd worden met „bakoe kokkie" (keu kenmeid). Nu was kokkie zeer bevattelijk, verstond haar vak heel goed maarze sprak Maleisch. En met die „rare" taal stond mevrouw op heel slechten voet. De vader- landsche lezeressen en lezers zullenhier wat vreemd opkijken, vooral als ik vertel, dat mevrouw al ruim een jaar bewoonster van Java was. Iedereen hier meent, dat elke In dische dame of elke Indischman „die" taal behoorlijk spreekt en kent. Dit is niet het ge val! Uitzonderingen vormen de bestuurs ambtenaren, zij die bij de rechterlijke macht zijn, en dus Maleisch moeten kennen bij de uit oefening van hun ambt. En toch brengen heel weinig mannelijke Indisch-mensvhen het zoo ver, dat ze een krant in de Maleische taal ge drukt kunnen lezen, want: grammaticaal zuiver Maleisch is moeilijk! Ik merk dit op, omdat hier algemeen de meening heerscht, dat Maleisch zoo uiterst gemakkelijk is. Is het aantal mannen, dat die inheemsche taal beheerscht, gering, bij de vrouwen is dit in nog sterker mate het geval! Het gevolg van die onkunde leidt tot niet begrijpen en tot onjuiste beoordeelingen van den Indonesiër. Ik noem dit woord als verzamelnaam van de vele volken, die den Indonesischen archipel bewonen). Mevrouwtje haalde haar Hollandsch keu kenboek voor den dag, want de verrassing mocht door een onjuiste samenstelling en be reiding geen teleurstelling worden. Ze las: „Bereiding". Schil iy2 kilo wor telen, snijd ze in stukken wasch ze en kook ze gaar met 500 gram klapstuk en 300 gram uien gedurende 2 3 uren. Plaats 1 kg aard appelen in stukken gesneden onder in de pan met 80 gram vet en. zout. Hierop de gaar gekookte wortelen, de uien, het klapstuk cn het nat, waarin de wortelen kookten. Roer alles door elkaar zoodra de aardappelen gaar zijn, na eerst 't klapstauk eruit genomen te hebben". Alvorens te beginnen moest me vrouw de beschikking hebben over de in grediënten. Daar begon de moeilijkheid al! Hoe moest ze kokkie aan het verstand bren gen wét ze op de passar (markt) moest koo- pen en hoevéél? Van kilo en van grammen had kokkie geen notie. Ja, het Maleische woordje voor uien kon ze opzoeken in het woordenboekje. Dat voor aardappelen kende ze al, maar de gewichten! (Men rekent in Indië met -Kati's, pl.m. 600 gram). Driehon derd gram uien was een half kati. Het woorde „helft" kende ze ook. Maar 80 gram vet! Hoe zou ze dat kokkie aan het verstand brengen? Mevrouw nam een stoel, kokkie hurkte voor haar neer. Dit is zoo de ge woonte. Na een half uur praten liet ze kokkie naar de markt gaan. En een uur later kwam kokkie met een opgeruimd gezicht terug, belast en beladen. Ze pakte uit. Alles was in orde, want kokkie was een pientere oudgediende. Mevrouw was erg in haar schik, dat kokkie alles zoo goed voor elkaar had gebracht. 1 J J i 1 Maar nu de bereiding der verrassing! Weer het woordenboek er bij. En nu begonnen de moeilijkheden pas écht. Jammer genoeg kan ik het „gesprek" in het Maleisch voor vader- landsche lezeressen en lezers niet weergeven. Ik vertel, dat mevrouw een half uur met kokkie bezig was en, dat ze tegen het eind doodmoe was en het heel erg warm had! Het slot was: „Mengarti kokkie?" (Begrijpt kok kie mij;. „Saja Njonjah", zei kokkie; „Njonjah mita hussepot". (Zeker mevrouw wenschte hutspot). Mevrouw verdween in de mandikamer (badkamer). De Zondagsche verrassing was voor me vrouw een groot succes! H. F. TILLEMA. Wij veronderstellen, dat het niet al onze lezers precies duidelijk is, wat er thans eigenlijk in de Vereenigde Staten gebeurt en achten het daarom nuttig even de sluier van het groote, aldaar hangende, probleem op te lichten. Een probleem, dat van directe beteekenis is voor de politieke ontwikkeling in het oude Europa. Roosevelt en Huil hebben gepoogd een ver andering aan te brengen in de bekende neu- traliteitswet. De wet, die er op gericht is Amerika buiten iederen oorlog te houden op het vasteland, de wet die den lof zingt van. de klassieke „splendid isolation". Nu begrijpe men goed: vrijwel iedere Ame rikaan is het met deze wet roerend eens. Als Europa zich een oorlog op den hals wil halen, dan moet volgens hen Europa dat maar doen. Het is oud en wijs genoeg om eigen boontjes te doppen en het zal Amerika ten zeerste verheu gen zoover mogelijk van het strijdgewoel ver wijderd te blijven. Zoo bezien zou men zeggen, dat President en Yankees het roerend eens zijn. De zaak staat echter anders. Roosevelt en zijn vriend Huil willen namelijk de wet wijzigen. Volgens beider zeggen om de afzijdigheid van Amerika nóg krachtiger te consolideeren. Ze willen dit bereiken door afschaffing van het wapen embargo, de maatregel, die belet aan oorlog voerende landen krijgsmaterieel te leveren. Roosevelt zegt namelijk, dat indien men het embargo opheft en Amerika dus in staat ge steld wordt kanonnen, vliegtuigen, munitie e.d. leveren, men eerst dan niet nader te noemen landen zal beletten hun expansiedrif ten uit te leven en eerst dan zal men in staat zijn daadwerkelijk aan den vrede mede te werken. Men ziet het: het idee is niet onaardig en lang niet van originaliteit ontbloot. Helaas... het grootste deel der Yankees is nu eenmaal zoo eigenwijs(?) deze meening van zijn Presi dent niet te deelen, zoodat de gewijzigde neu- traliteitswet zoowel in den Senaat als in het Congres kelderde. Men wil er niet van weten. Vertrouwt men Roosevelt niet meer? In zeker opzicht is dat inderdaad het geval. Men weet dat hij er zeer pro-Engelsche sympa thieën op na houdt en vreest dat, breekt er vandaag of morgen onverhoopt een gewapend conflict uit tusschen „zekere mogendheden", Amerika op sleeptouw genomen wordt door Albion met alle nare gevolgen vandien. Zoo staan de zaken in Amerika. Het groot ste deel van het volk weigert Roosevelt te vól gen en deze beijvert zich op zijn beurt de wet er zoo snel mogelijk doorheen te jagen. Zich echter lijnrecht tegen den stroom van Congres en Senaat in te begeven... dat waagt Franklin Delano Roosevelt nog niet, maar het is bekend dat hij op gezette tijden voor een daad niet terugdeinst. Het is interessant te volgen hoe deze kwestie opgelost zal worden. Wint het volk of zijn' leider En wat zal het beste voor de V. S. zyn? Wellicht dat we het spoedig weten. Hij zegt ook al, ik ga veranderen, voortaan borrel ik in „DE TOELAST" Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat. Iederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium ZoöL Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— 1" u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat half 8: „Gestolen leven". Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Luichtduivels der Marine". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Perzische Nachtegaal" en „Cassicty kiest partij". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 759.8 Temperatuur lucht: 16.2 Wind: richting: Z.W., kracht: 4 Temperatuur zeewater 17.6 Licht op: 9.44 Den 15en Juli staagde te Amsterdam onze oud-stadgenoot J. Kiljan voor Chemiker in de Suikerindustrie. Onze oud-stadgenoot W. Franse slaagde te Dordrecht voor het examen van scheikundig technicus aan de M.T.S. aldaar. Bij het te Alkmaar gehouden examen slaagden voor Mulo diploma A. de dames N. Evelo, A. Zoetelief, H. v. Alphen, D. de Vroomen, C. Ran en de heeren G. Keet, P. Hordes, H. Toes en voor diploma B. mej. J. v. d. Meer, en de heer L. Borgers. De heer W. Mahieu slaagde voor het examen A en B te Alkmaar. Allen leerlingen van de R.-K. Ulo-school. KANAALWEG 97 - Tol. 335 VRAAGT U EENS PRIJSOPGAVE

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5