Abonneert U op dit blad De strijd om den Kraton uit Urk De oudste drager van de Kraton- medaille vertelt over den bloedigen Atjeh-oorlog de groofcgOL'3-,M qcheeskMicht ïïlaAine&eAicMen cS&ouetkch nieuuM Marktoverzicht Een 95-jarige Marktberichten YlLeiwM Visscherij KeA$c en T^ncLuu^ (Van een bijzonderen medewerker). Een der vinnigste oorlogen, die Nederland in Oost-Indië heeft moe ten voeren om zijn bewind te hand haven, is de Atjeh-oorlog geweest, die van 18731908 heeft geduurd. Het aantal slachtoffers, dat in dien oorlog is gesneuveld of aan een be smettelijke ziekte is overleden, loopt in de duizenden.. Een der weinigen, die nog leven, de heer C. Stolk te Rotterdam, viert Donderdag a.s. zijn negentigsten verjaardag. Hij is de oudste drager van de Kraton medaille. Wij hebben den heer Stolk een bezoek ge bracht, om uit zijn mond nog eens iets over den Atjeh-oorlog te vernemen. Wij hadden ge dacht, den heer Stolk thuis te vinden hij is immers reeds 90 jaar maar wie schetst onze verbazing, toen wij van zijn zoon vernamen, dat de aanstaande jubilaris „aan den wandel was". Het viel ons niet moeilijk den heer Stolk te vinden, op een bankje langs een der groene stadssingels. De krasse oude heer was onmiddellijk be reid, ons eenige bijzonderheden te vertellen uit zijn avontuurlijk leven. Altijd had hij zich tot Indië aangetrokken gevoeld en toen hij zeven tien jaar was in 1866 nam hij dienst op het zeilschip „Leeuwarden", waarmee hij vier maanden later naar Indië vertrok. Hoewel het overal in onze overzeesche bezittingen woelde, was Atjeh toch het gouvernement, dat de meeste zorg baarde. De woeste Atjehers, op gezweept door fanatieke leiders, duldden het Hollandsche gezag niet en steeds opnieuw werden de nederzettingen van de Hollandsche gezaghebbers overvallen en uitgemoord. De heer Stolk werd ingedeeld bij de kust bewaking en reeds op jeugdigen leeftijd ont ving hij den vuurdoop. Het was een voort durende strijd, die men met de opgezweepte Atjehers had te voeren. Na de eerste vijf dienstjaren vertrok de heer Stolk naar het moederland. Oorspronkelijk was zijn plan, in Nederland te blijven, maar toen het in 1873 pas goed begon en de Atjeh-oorlog uitbrak, kon hij het hier niet meer uithouden. Hij ver trok weer, thans als matroos 2e klasse op het fregat „Zeeland" naar de Oost. De „Zeeland" was het vlaggeschip van de Nederlandsche oor logsvloot die onder commando stond van kolo nel van Gogh. Niet zoodra was de heer Stolk in Indië terug of de strijd ontbrandde. Op een Juli-morgen om vijf uur werd de vlag geheschen, die het bevel gaf, het vuur te openen. De Atjehers hadden zich verschanst in den kraton, het paleis van de inlandsche vorsten. Het was extra versterkt en uitgerust met vele uit stekende kanonnen. De bezettingstroepen wer den aan land gezet, terwijl de oorlogsschepen het fort vanaf de zeezijde beschoten; moei zaam baanden de troepen zich een weg door de wildernis, om de sterkte te nemen. De op standelingen bleken uitstekend bewapend en toonden zich geweldige vechters, zoo vertelde de heer Stolk. Bovendien waren zij het kokèn- de klimaat gewend, terwijl velen der Hol landsche soldaten daaronder bezweken. Het landleger, dat onder commando stond van generaal van Heutz, baande zich lang zaam een weg, terwijl de kanonnen van de oor logsschepen hun projectielen op het fort af vuurden. Veel, enorm veel soldaten sneuvelden. De Atjehers deden van tijd tot tijd uitvallen, waarbij vele Hollanders werden „afgeslacht". Bovendien hadden zij zwaar te kampen met het klimaat en braken allerlei besmettelijke ziekten uit. Vooral de cholera woedde hevig en maakte vele slachtoffers. Na een langdurigen strijd, die duizenden het leven gekost had, kon eindelijk het fort ge nomen worden. De bezetting, of liever: wat er nog van de bezetting over was, want ook daar waren zware verliezen geleden, werd met den dood gestraft. Het fort werd totaal vernield en de kanonnen, die de rebellen had den gebruikt, werden naar Holland vervoerd. Er werden medailles van gegoten, die aan de deelnemers van den strijd om den kraton wer den uitgereikt, de z.g. kraton-medailles. Met de verovering van den kraton was men er echter nog niet. Telkens weer moesten ex pedities de binnenlanden intrekken om de op nieuw in opstand gekomen Atjehers te straf fen. Zoo heeft de heer Stolk ook deelgenomen aan de expeditie tegen Pedir, waarbij even eens vele Hollandsche soldaten zijn gevallen. Herhaaldelijk is de heer Stolk aan den dood ontsnapt, enkele malen is hij gewond, maar niets vermocht zijn vuur te verminderen en een aanbod om naar Holland terug te keeren sloeg hij aanvankelijk af. Toen hij echter na een langdurig ver blijf hl Indië met groot verlof in Holland terugkeerde, vond hij hier de vrouw, met wie hij in het huwelijk trad. Vanzelfspre kend is de heer Stolk toen in Holland ge bleven en thans behoort hij tot de weini gen, die nog in leven zijn na in den Atjeh- oorlog te hebben gevochten. Donderdag is de heer Stolk negentig jaar. Hij heeft een bewogen leven achter zich. Hij is een der mannen, waarop Hol land trotsch mag zijn. nog een maand te goed Gisteren kwam op het Hoofdbureau een per soon, die te kennen gaf, dat hij nog een maand gevangenisstraf te goed had en dat hij deze nu wilde ondergaan. Bij nader onderzoek bleek dit inderdaad juist te zijn. Hij werd hierop aangehouden en zal vandaag op transport worden gesteld. VAN HnrljQS VAN MIJNHARDT is te danken aan een combinatie van geneesmiddelen die eikaars werking wederkeerig bevorderen. De luitenants ter zee le Klasse Mar. res. J. de Visser en S. E. Schipper zijn resp. geplaatst aan boord Hr. Ms. „Tromp" en Hr. Ms. W.s. te Willemsoord. De officier van den Marine-Stoomv.dienst le kl. W. P. Plantenberg, wordt met 17 dezer geplaatst bij het Departement van Defensie e«. werkzaam gesteld bij de IVe afdeeling A (r aterieel Zeemacht). De luitenants ter zee 2e kl. Mar. res. J. Mak en J. C. Muller worden met 17 dezer van hun ne actieve plaatsmg bij den zeemacht ont heven, Ondervolgende schepelingen zijn bestemd om den 18en October 1939 per m.s. „Marnix van St. Aldegonde" naar Oost-Indië te worden uit gezonden: Oppertorpedomaker J. C. Meesters. Sergt.-macht. F. J. Mol en A. J. van Breda. Sergt.-vliegt.mkr. (H) K. Tol. Sergt.-schrijver J. Blommert. Sergt.-kok J. de Smit. Kwartiermeesters G.V. J. A. van Tol en W. van Duijn. Korpl.-konstabel C. van Drongelen. Korpls.-torpedomkr. C. G. van Gageldonk en W. Mulder. Torpedomakersmaats M. Bremer, A. W. Hes en E. R. de Rooij. Korpls.-macht. R. Markus en A. Izeboud. Geschutmakersmaats C. v. der Jagt en C. J. Stolk. Vliegtuigmkrsrrfaat (B) F. A. v. Hilst. Ziekenverpl.maat J. J. H. Pijpers. Korpl.-hofmeester P. G. Muller. Schoenmaker L. C. Deege. Matrozen 3e kl. P. S. Bergers, I. de Boer, A. H. Boerdijk, J. H. H. de la Haije, P. T. Kint, P. J. C. v. d. Linden, J. Mulder, J. Otten, C. E. Radius, A. A. Spijker, M. Timmermans, J. J. Vooijs en E. J. v. IJzendoorn. Mariniers le kl. M. J. Herdink, T. J. M. Arens, T. de Puit, J. C. de Vree, H. Tobbe en H. H. Migchelbrink. Mariniers 3e kl. H. Balk, P. Bloemendaal, G. de Boer, C. L. van Eek, M. T. Falize, A. Fernhout, S. H. J. Gregorewitsch, J. L. Hage, I. van 't Hof, F. G. v. den Hout, J. F. J. Ker sten, T. Kik, T. de Kleine, C. v. der Kroon. W. Krijgsman, A. J. H. Lobach, J. Molema, H. W. Mosselman, W. Poorta, I. van Rosse, J. Rou- wenhorst, IJ. H. v. der Schaaf, A. Timmer, L. Theunissen en A. Warrink. Ondervolgende schepelingen, thans geplaatst als achter ieders naam vermeld, worden den 9den Augustus 1939 geplaatst aan boord Hr. Ms. „Willem van der Zaan": Van Kaz. A'dam (Afb. „W. v. d. Zaan"): Schipper G. A. v. den Braak. Kwartiermeester L. W. Bravenboer. Matrozen le kl. J. I. Wisse, C. Wentzel en W. A. Jurrjens. Sergt.-konstabel G. D. C. Smit. Korpl./-konstabel J. B. van Rinsum. Korpl.'-telegrafist A. Koops. Sergt.-torpedomkr. W. Konijn. Sergt.-macht. H. M. Burgers en W. Overeem. Korpl.-macht. N. Bakkum. Stokers-olieman G. P. Vreeling en L. Paauw. Sergt.-monteur G. J. Gleuwink. Korpl.-monteur J. J. H. Walbeek. Korpl.-schrijver J. H. Hoendervoogt. Korpl.-hofmeester H. Essen. Korpl.-kok H. Dijkstra. Bootsman J. G. Rozendal, Hydra. Kwartiermeester S. Wielhouwer, Kaz. W.o. Matrozen 1 kl. G. W. Ufkes, A. J. van Luijk, J. J. M. Spiekerman, P. F. Streefkerk en P. Wisse, W.s. W.o. Matroos le kl. M. A. van Klei, P. Florisz. Matrozen 2e kl. J. B. Lammers, J. de Leeuw en A. v. de Leur, W.s. W.o. Matroos 3e kl. C. W. J. M. v. den Bergh, W.s. W.o. Matroos 3e kl. G. W. Blok, Gruno. Matrozen 3e kl. J. W. Elzas en D. Krijgsman, W.s. W.o. Konstabelsmaat W. A. van Woerkom, W.s. W.o. Korpl.-torpedomkr. J. M. van Beek, Schor pioen. Majoor-macht. G. M. Blok, W.s. W.o. Korpls.-macht. H. J. Buurman en G. J. Hei kamp, W.s. W.o. Korpl.-macht. J. de Haas, v. Speijk. Stoker-olieman J. van Dijk, v. Speijk. Stoker le kl. G. J. Steenhorst, Kaz. A'dam. Stoker le kl. C. Boers, Schorpioen. Stoker le kl. T. Belgraver, De Kooij. Stokers 2e kl. W. F. Hatzman en W. J. Koek, W.s. W.o. Stoker 2e kl. A. v. der Sluijs, v. Speijk. Stoker le kl. H. Bernouw, Gelderland. Hofmeestermaat A. Rietdijk, Gelderland. Korpl.-kok A. Geerestein, W.s. W.o. Korpl.-ziekenverpl. A. Geerlings, Hospitaal. Sergt.-telegrafist J. H. Harrems, Walstation W.o. Korpl.-bottelier W. Kok, Kaz. W.o. Mariniers le kl. P. H. C. Kerkhof, J. W. Mulder, J. Pauwels, E. C. C. Ruloffs en A. Visscher, Kaz. W.o. Marinier le kl. N. A. Ezechiels, Gelderland. Overplaatsingen. Konstabelsmaat A. Boer, van Kaz. W.o. naar W.s. Vlissingen, 12 Aug. Konstabelsmaats M. B. v. Buren en H. D. v. d. Graaff, van Kaz. W.o. naar W.s. W.o., 12 Aug. Konstabelsmaats A. J. Hasebos en D. W. Hoogvliet, van Kaz. W.o. naar Sumatra, 24 Aug. Konstabelsmaat N. Kleijweg, van Kaz. W.o. naar W.s. W.o., 12 Aug. Konstabelsmaat D. van Oorschot, van Kaz. W.o. naar W.s. Vliss., 28 Aug. Konstabelsmaat J. E. G. Wallast, van Kaz. W.o. naar W.s. W.o., 12 Aug. Matroos le kl. L. W. van Vleuten, van Kaz. W.o. naar Sumatra, 24 Aug. Konstabelsmaat J. F. Dictus, van Kaz. W.o. naar W.s. W.o., 12 Aug. Telegrafistenmaat A. Franke, van Kaz. W.o. naar O.Z.D., 12 Aug. Torpedomkrsmaats. K. de Boer, M. Bremer, A. W. Hos en E. R. de Nooij, van Kaz. W.l. naar Schorpioen, 24 Aug. Vliegtuigmkrsmaats (H) R. Dolders, K. Jan sen, l. C. van Roon, l. den Rooijen, C. Snoek en W. Vlijm, van Kaz. W.o. naar De Koog, 12 Aug. Stokers le kl. W. J. Schenkenberg en L. A. Vermeulen, van Kaz. W.o. naar W.s. Vlissin gen, 12 Aug. Timmermansmaat H. Bergsma, van Kaz. W.o. naar v. Speijk, 12 Aug. Timmermansmaat L. A. Kortbeek, van Kaz. W.l. naar Schorpioen, 24 Aug. Timmermansmaat W. v. der Vusse, van Kaz. W.o. naar W.s. W.o., 12 Aug. Geschutmakersmaats C. v. der Jagt en C. J. Stolk, van Kaz. W.o. naar v. Speijk, 12 Aug. Geschutmakersmaat J. J. Willemse, van Kaz. W.o. naar Sumatra, 24 Aug. Monteursmaat C. de Jonge, van Kaz. W.o. naar Sumatra, 24 Aug. Monteursmaats A. H. Klein, M. Koenen en J. H. Ververs, van Kaz W.o. naar O.Z.D., 12 Aug. Monteursmaats J. Vos en J. C. de Waal, van Kaz. W.o. naar Sumatra, 24 Aug. Ziekenverpl.maats J. Hoekstra, J. Kuijpers, N. Schot, J. Slootjes, F. J. H. M. v. der Veer en W. J. Weijkamp, van Kaz. W.o. naar Hos pitaal, 12 Aug. Schrijversmaat C. Gordon, van Kaz. W.o. naar Sumatra, 24 Aug. Schrijversmaat W. Doornheim, van Kaz. W.o. naar W.s. W.o., 12 Aug. Schrijversmaat D. C. Janse, van Kaz. W.o. naar W.s. Vlissingen, 12 Aug. Schrijversmaat W. Zonneveld, van Kaz. W.o. naar W.s. W.o., 12 Aug. Hofmeestersmaat A. Dietz, van Kaz. W.o. naar W.s. W.o., 12 Aug. Hofmeestersmaat C. van Drunen, van Kaz. W.o. naar Schorpioen, 24 Aug. Leerl.-hofmeester H. H. Hockelmann, van Kaz. W.o. naar O.Z.D., 12 Aug. Koksmaats A. J. v. Eenennaam en B. Wol ven, van Kaz. W.o. naar W.s. Vlis. 12 Aug. AUTO-ONGEVAL. Gisteren is een vrachtauto van de fa. Lan- geveld, bestuurd door den heer R. K„ op den Schilderweg, ter hoogte van het voormalig café „Burgzicht" geslipt. De auto kwam in den greppel ter zijde van den weg te liggen en was vrij ernstig beschadigd, de bestuurder kreeg geen letsel. De lammeren brachten Maandag aan de markt weer geen beste prijzen op, gemiddeld werd 5. -per stuk betaald, de aanvoer was nog vrij groot. Ook de schapen deden geen beste prijzen; betaald werd ongeveer 11. per stuk. De beste dieren werden verkocht aan den exportslager Scholten, voor onge veer 12.per stuk; hoogste prijs 15. Koeien werden niet aangevoerd, graskal veren brachten 30.tot 60.op, nuch tere kalveren pl.m. 10.—, zwaardere iets meer. De varkens op de boerderij doen 25 tot 25 ceht per pond. Een goede big gold op de markt pl.m. 10. Aan de eierenveiling werd voor de kipeieren pl.m. 20 cent per 100 meer betaald dan vorige week. Heden (Dinsdag) viert mej. A. Vlaming haar 95sten verjaardag .Mej. Vlaming is wel niet de oudste inwoonster dezer gemeente (mej. wed. Busselman, die enkele huizen ver der in de Molenstraat te Den Burg woont is enkele maanden ouder), doch de gezondheids toestand van eerstgenoemde is zoo uitste kend, dat er zeer goeden kans bestaat, dat de vijf paartjes, die haar van de eeuw schei den er nog bij komen. Ongetwijfeld zal het de krasse oude juf- jrouw heden niet aan belangstelling ontbre ken. Veemarkt, Maandag 17 Juli 1939. 147 Schapen 7.- tot 15.345 lamme ren 3.tot 6.50; 2 paarden 190.— tot 250.8 graskalveren 30.tot 60. 16 nuchtere kalveren 7.tot 14.2 geiten 4.— tot 6.— 13 biggen 8.— tot 12.—; 60 hanen 0.55 tot 0.65. Eierenveiling, Maandag 17 Juli 1939. Aangevoerd 61800 eieren. 58—62 kg per 100 3.25 tot 3.60; 62—64 kg per 100 3.50 tot 3.65; 66—70 kg per 100 3.70 tot 4.00; 5056 kg per 100 3.10 tot 3.35. URK, 17 Juli. Door 55 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aan gevoerd: 4232 pond kuilpaling, van 30238 pond per vaartuig, prijs 2127 ct.; 550 pond lijn- of beugaal, 3037 ct.; 125 pond fuikaal, 30- 30% ct.; 300 pond Noordzeeschol, 1015 ct.; 350 pond poonen, 420 ct. per pond; 10 kg tong, 80100 ct. per kg en 290 manden nest, prijs 4045 ct. per mand. De vorige week werd door onze groote vloot gevischt op de Noordzee; de Waddenzee en de voormalige Zuiderzee. Op de Noordzee werd de groote buitenvisscherij uitgeoefend door de groote motorvaartuigen; de snurrevaadvaar tuigen en de kleine motorvaartuigen. De eer sten vischten voor de kust van Texel en Ter schelling; de snurrevaadvaartuigen ver van de kust, terwijl de kleine motorvaartuigen en gar- nalenvisschers ook dfe kustvisscherij aan het uitoefenen zijn. De weekbesommingen van de garnalenvisschers zijn nog steeds tot zeer goed te noemen. De levende garnalen blijven zeer duur in prijs. De weekresultaten waren dan ook van 180245 gulden per garnalenvisscher. De weekbesommingen van de kleine kustvaar tuigen waren echter maar tot matig. Hiervan waren de weekresultaten gemiddeld 95 tot 125 gulden per kustvaartuig. Voor de kust was niet zooveel platvisch te vangen. De groote motorvaartuigen besomden van 215 tot 280 gulden per vaartuig, terwijl de snurrevaad vaartuigen van 450 tot 550 gulden besomden. De visscherij op de voormalige Zuiderzee werd uitgeoefend op: kuilpaling, lijn- of beug aal en fuikaal. Verleden week werd er me zooveel kuilpaling aangevoerd als men we gewoon was. Het weder was voor deze vis scherij niet zoo geschikt. Vooral bij ongestai ïg weer laten aal en paling zich zeer slecht vangen. Voor de motorlooze zeilvaartui- gen was het in de meeste gevallen te windstil. In den tijd, dat er gevischt kon worden, waren de vangsten overdag *ot 15 pond per zeil- vaartuig; per nacht werd tot 30 pond kuil paling boven water gebracht. Van deze soort kuilpaling was de gemiddelde prijs 21 >2 ct. per pond. De weekbesommingen varieerden van 1422 gulden per zeilvaartuig. De nest- aanvoer van deze vaartuigen was maar 4 5 manden per etmaal. De kleine kustvaartuigen brachten per etmaal tot 160 pond kuilpaling boven water. De gemiddelde prijs was 24 ct. Van deze soort motorvaartuigen varieerden de weekbesommingen van 86 tot 165 gulden per motorvaartuig. De kleine kustlijnaalvisschers brachten per morgen vangsten aan de markt van 16 tot 30 pond lijnaal. Voor deze tweede soort lijnaal werd gemiddeld 26 ct. per pond betaald. De vorige week waren de besommin gen van 17 tot 35 gulden per kustlijnaalvis- scher. De groote stoomlijnaalvisschers hadden vangsten van 70 tot 90 pond lijnaal. Deze eerste soort lijnaal, welke zeer mooi van stuk was, werd gemiddeld verkocht voor 36 ct. per pond. De weekbesommingen waren tot 100 gulden per stoomlijnaalvisscher. De fuikaalvisschers maakten ook maar zeer matige weekbesom mingen. Per 2 etmaal waren de vangsten 120 tot 200 pond fuikaal. Gemiddelde prijs 26 ct. per pond. De vorige week waren de weekbe sommingen van 6076 gulden per fuikaal - visscher. De visscherij op nest was van zeer weinig beteekenis. Visch van IJmuiden of elders werd niet af geslagen. Versche visch was duur. De vorige week (10 tot en met 15 Juli) werd door 6 tot 55 vaartuigen per dag aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier aangevoerd; 12634 pond kuilpaling, prijs 2127 ct.2422 pond lijn- of beugaal, 24%37 ct.; 708 pond fuikaal, 2530% ct.; 300 pond Noordzeeschol, 1015 ct,; 350 pond poonen, 420 ct. per pond; 10 kg tong, 80100 ct. per kg en 570 manden nest, prijs 4045 ct. per mand. STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. J. r. Coen, 17 Juli te Suez. Poelau Bras, 16 Juli te Hamburg. Pcelau Tello, 16 Juli v. Port Said, Tarakan, 17 Juli te Ullvik. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Odysseus, 17 Juli Brunsbüttelkoog gep. Perseus, 17 Juli van Odense. Agamemnon, 16 Juli v. Izmir. Amazone, 15 Juli te New York. Boskoop (th.)15 Juli van Talcahuano. Alkmaar, 15 Juli te Curagao. Barneveld, 14 Juli v. Arica. Berenice, 17 Juli te Amsterdam. Colombia 17 Juli te Hamburg. Doros, pass. 16 Juli Holtenau. Fauna, 16 Juli te Hamburg. Flevo, pass. 15 Juli Azoren. Flora, 14 Juli v. New York. Hebe, pass. 17 Juli Brunsbuttelkoog. Hercules, 16 Juli te Izmir. Juno, pass. 15 Juli Gibraltar. Karpo, 17 Juli te Antwerpen. Mars, 16 Juli v. Oran. Merope, 16 Juli v. Melila. Notos, pass. Holtenau. Oberon, 15 Juli te Lissabon. Odysseus, 15 Juli v. Danzig. Orpheus, pass. 16 Juli Holtenau. Pericles, 17 Juli te Amsterdam. Perseus, 16 Juli te Odense. Rhea, 17 Juli Lydd gepass. Saturnus, 17 Juli te Alexandrië. Titus, 17 Juli te Istanboel. Van Rensselaer, 15 Juli v. Madeira. Vulcanus, 15 Juli v. Palermo. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Tegelberg, 15 Juli van Singapore. Van Heutz, 14 Juli van Penang. Rantaupandjang, 15 Juli v. Port Natal. Ruys, 15 Juli v. Port Natal. KON. HOLL. LOYD. Waterland (u.), 17 Juli te Rio Janeiro. Ceres, 15 Juli v. Amsterdam. Montferland, 15 Juli v. Rio Janeiro. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Edam, 15 Juli 12 u. 580 m. W.Z.W. van Valencia. Beemsterdijk, 15 Juli v. New York, Blommersdijk, 14 Juli 6 u. 51 m. 200 m. W.Z.W. van Land's End. Dinteldijk, 15 Juli van Kingston (Ja.). Bilderdijk, 16 Juli v. Baltimore. Binnendijk, 15 Juli te Searsport. Burgerdijk, 16 Juli te Antwerpen. Damsterdijk, 15 Juli te Los Angeles. Drechtdijk, 14 Juli te Cristobal. Noordam, 17 Juli te New York. Spaarndam, 15 Juli v. New Orleans. Volendam, 16 Juli v. Southampton. Zaandam, 17 Juli te Rotterdam. HOLLAND— .VEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 18 Juli te Havre verwacht. Jaarstroom, 19 Juli te Rotterdam verwacht. Nigerstroom, 15 Juli v. Duala. Reggestroom, 16 Juli te Amsterdam. JAVA—NEW-YORK LIJN. Talisse, 15 Juli van Savannah. Kota Agoeng, 17 Juli te Belawan. Kota Pinang, 15 Juli v. Kaapstad. Tanimbar, 15 Juli te Halifax. SILVEK-JAVA PACIFIC-LIJN Djambi, 17 Juli van Manilla. Enggano, 15 Juli te Singapore. Hoegh Transporter, 14 Juli te Seattle. Djambi, 17 Juli van Manilla. Bengkalis, 15 Juli v. San Francisco. Modjokerto, 15 Juli te Port Natal. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Weltevreden, 17 Juli van Rotterdam. Baloeran, 18 Juli te Rotterdam verwacht. Bantam, pass. 17 Juli Ouessant. Blitar, 15 Juli v. Batavia. Brastagi, pass. 15 Juli Perim. Dempo, 17 Juli te Belawan. Garoet, 16 Juli te Rotterdam. Kota Gede, 16 Juli v. Port Soedan. Palembang, pass. 16 Ouessant. Sibajak, 16 Juli v. Sabang. Soekaboemi, 16 Juli v. Sabang. Tanapoeli, 16 Juli te Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alkaid, 15 Juli v. B. Aires. Alphacca, 15 Juli v. Bahia. stoomvaart mij. oceaan. Aeneas. 16 Juli te Rotterdam. Prometheus, pass. 15 Juli Gibraltar. het begin van de tweede helft. Het Zendingsbureau te Oegstgeest Postrek 6071,) vraagt ons plaats voor het volgende: Nu er ongeveer een derde deel van de eerste maand van de tweede helft van dit jaar voorbij is ia het moedgevend te kunnen zeggendat die tweede helft niet slecht heeft ingezet. Er is in deze tien dagen ruim 32.000.ontvangen. Natuurlijk is daar veel bij, dat reeds in Juni inkwam bij classicale penningmeesters en dat nu op hun maandstaat werd verrekend, maar ook de vacantie-actie, de reisbelasting voor de Zending, heeft aan deze inkomsten meegewerkt. De Classis Amsterdam heeft, nu het halve jaar om is, ook ontvangen wat er voor haar werk op Borneo in die maanden noodig was! Zoo geluk- kig en voorspoedig is het voor onze Corporaties niet. Wij hebben slechts ruim 2/3 deel gedekt van de behoeften volgens dc besnoeide raming. Maar als de gemeente blijft werken en offe ren als in deze laatste dagen, kunnen wij goe den moed houden. Vooral aan de vacantie-fol der, die velen hebben ontvangen, herinneren wij nog eens. school en opvoeding. Leergang voor de catechisatie. De Amerikaansche Wachter geeft een leer gang voor het catechetisch onderwijs in hoofd trekken. De schrijver wil de stof verdoelen over 6 leerjaren, van Ij tot en met 19 jaar. De eer ste leerkring, voor leerlingen van Ij en 15 jaar, is illustreerend: van de school kennen de kin deren de verhalen der Bijbelsche geschiedenis; daarin heeft de catecheet een rijke bron, om de waarheden des geloofs te illustreeren; zoo wijst hij bij het stuk der voorzienigheid op Jozef, bij dat des geloofs op Abraham, enz. De tweede leerkring, voor leerlingen van 16 en 17 jaar, omvat het zakelijke deel en maakt gebruik van Catechismus of Kort Begrip. De schrijver hoopt, dat dit laatste verbeterd zal worden en de inkleeding in vragen en antwoorden zal laten varen. Overigens acht hij de volgorde van ellende, verlossing en dankbaarheid onverbe terlijk. De derde leerkring, voor leerlingen van 18 en 19 jaar, is in tweeën te splitsen. Het eerste jaar moet historisch zijn en zich bezig houden met de historische ontwikkeling der ge loofsleer en de kweeking van een gezond ker kelijk bewustzijn, zonder nochtans in kerkisme te vervallen. Dan volgt in het laatste jaar een vergelijkend deel, waarin gewezen wordt op de controverse tegenover afwijkende richtingen. TOENEMENDE ONMATIGHEID ONDER DE VROUWEN IN AMERIKA. Een Methodistische geestelijke in Amerika heeft in een redevoering onlangs als voorzitter van een matigheidsvereeniging gehouden, ver klaard, dat de onmatigheid in het gebruik van sterke dranken vooral onder de vrouwen in Amerika zienderoogen toeneemt. Tenzij wij deze opkomende golf van dronkenschap een stop toeroepen, zei hij, zal ons volk binnen tien jaren de meest dronken natie zijn, die over Gods aardbodem waggelt. Zoo'n natie kan on mogelijk een succesvol leider zijn, om de andere volken der aarde den weg te wijzen in democra tische theorie en practijk, vervolgde hij. Voor al is het gevaar groot, wanneer wij een genera tie van drinkende moeders en dochters hebben. De invloed der vrouw op het Amerikaansche home is tot in de verre toekomst eenvoudig on berekenbaar. HOE MEN OP ZIJN WOORDEN PASSEN MOET! Een jong onderwijzeres in Frankrijk leerde haar kinderen, wat nul is. De laatste van vijf kastanjes werd weggenomen, hoeveel waren er nu nog? Geene! Goed, maar dan zeggen we nul. Vandaag is Jan Pieter niet op schoolmaar als ik nu zeg: kom met je kameraden, Jan, hoe veel zouden er dan zijn? Nog vijftien, Juffrouw, want hij kan het niet hooren! Goed, zeg nu: vijftien en nul is vijftien. Wat is dat nu, nul Nul, dat is Jan Pieter, juffrouw! Drie dagen later komt de vermiste weer op school. Allen vertellen hem, dat hij nul is. Hij voelt zich daardoor zeer gegriefd. Des middags komt mama mee. Bij ons zijn er geen nullen, juf frouw, en Jan Pieter is niet dommer dan ande ren. Ik neem hem van school af, als u nog een maal zegt, dat hij een nul is. GEREFORMEERDE KERKEN. Ds. H. Post neemt 13 Augustus afscheid te Ambt-Vollenhove en doet 24 Augustus zijn in trede te Rijnsburg, bevestiger ds. E. H. Broek stra van Oegstgeest, emeritus-predikant van Rijnsburg. Cand. J. D. Koers doet 30 Juli zijn intrede te Eiber gen-Rekken, bevestiger is dr. H. B. Visser van Noordwijk-Binnen. Ds. H. Veltman heeft 9 Juli afscheid geno men van Doornspijk, tekst Psalm 103 17 en 18, en doet 23 Juli zijn intrede te 's-Hertogen- bosch, bevestiger ds. N. van Haeringen van Zweelo. WERELDRAAD DER KERKEN. Komt te Zeist bijeen. Het moderamen van den wordenden Oecume- nischen Wereldbond der kerken komt 21 en 22 Juli a.s. in Nederland, namelijk te Zeist, bijeen. Thans hebben 50 kerkgemeenschappen in de wereld zich formeel aangesloten en de verga- dei ing te Zeist zal dus in staat zijn de noodige stappen voor de definitieve constitueering van den W ereldraad op den eerstkomenden kerken- dag te doen. WERELDBOND DER KERKEN. 25 jaren. Van 1116 Augustus a.s. vergadert te Ge- nève het bestuurscomité van den „Wereldbond voor internationale vriendschap door de ker ken Deze conferentie valt samen met het 25- ,iai tg bestaan van den Wereldbond, die in de eerste Augustusdagen van 1911, tc Konstanz aan het Bodcnmeer werd opgericht. Terwijl de legers naar de fronten ijlden, formuleerde men te Konstanz reeds de-groote taak van den vriendschapsarbeid tusschen de volken door middel van de kerken. Na den oorlog vond de eerste groote conferentie (voorjaar 1919) te Den Haag plaats. Thans telt de Wereldbond meer dan 30 landelijke vereenigingen. De jubileumsviering brengt een aantal leiden de^ figuren van den Wereldbond voor de micro- phoon; den 30sten Juli spreekt 's avonds voor Engeland de eere-voorzitter lord Dickinson, den Sden Augustus 's 'avonds voor Zweden bisschop Torsten Bohlin, den 17den September 's avonds voor Zwitserland ds. Fueter; voorts spreken nog bisschop Berggrav (Oslo); bisschop Ire- raens van Novi Sad (Joego-Slavië), prof. dr. Clavier (Frankrijk), ds. Pichal (België). Ook in Nederland zal een jubileumsrede worden ga- houden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6