Een week-end te Caracas-baai Ons Indisch hoek je De dokter als brenger van beschaving Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigee v. Galenstraat 71 d. De Beatrix-film in 45 bioscopen tegelijk Met de onderzeeërs naar de West Evenals in Ned. Oost-Indië de Marine een kampementsgebouw heeft (te Malang), waar wij onze verloven door kunnen brengen, zoo ook in de West, zij het dan ook veel kleiner en wel te Caracas-baai, ongeveer 11 km be oosten Willemstad. Dikwijls wordt hier door eenige personen een weekend doorgebracht en ook w\j besloten er maar eens met een man of vier een „groote beurt" door te bren gen. Terwijl de meeste bewoners van Willem stad in Morpheus' armen lagen en het tropen zonnetje haar verzengende stralen uitgoot over het Curagaosche landschap, maakten wij ons dien Zaterdagmiddag reisvaardig. Alle benoodigheden, zooals eten, drinken, eetgerei, lectuur en schrijfgreedschap, werden op een vrachtwagen van de mariniers geladen en even later gingen we er vandoor, naar buiten langs een slingerenden landweg, voorbij huis jes in alle mogelijke kleuren, door de kenoe- koe, waar de cactussen hun stekelige krui nen verheffen en sierlijke palmen wuiven. Al bracht de passaatwind ons eenige ver koeling, toch hadden we er meer last dan gemak van, want steeds zaten onze oogen vol stof. Maar niettemin arriveerden we, na een ritje van ongeveer 20 minuten, goed en wel te Caracasbaai. Tientallen groote tank- cylinders staan hier van de C.P.I.M. (Cura gaosche Petroleum Industrie Mij.) en in de haven liggen zoo nu en dan ook vele schepen, die voor het vervoer van de olie zorgen. Al waren we op de plaats van bestemming, toch waren we nog niet in ons week-end- huisje. Eerst werd de boel afgeladen en daar „ons huis" op een rots gebouwd is, moesten we toen alles de trap op torsen. Een gewezen hospitaal. Er werd ons verteld, dat dit huis vroeger een hospitaal is geweest met er voor de dok terswoning. (In deze dokterswoning hebben wij twee dagen gewoond). Waarom het niet meer gebruikt wordt als hospitaal? Het moet gebeurd zijn, dat na een operatie, toen de dokter zich even verwijderd had, de patiënt even later plotseling verdwenen was en nooit meer teruggevonden is. De uit den aard der zaak al zeer bijgeloovige Curagaoe- naar is na deze geschiedenis natuurlijk met geen stokken meer in dit gebouw te krijgen. Ook de dokterswoning, raakte zoodoende bui ten dienst. In feite is dit nu het verblijf van de onderofficieren, maar zijn er geen liefheb bers onder hen en zijn wij met slechts enkelen, dan mogen wij daar ook vertoeven. Dan blijft het groote gebouw gesloten. Zoo ook nu, want we waren met vier man. De Zaterdagmiddag werd verder doorge bracht met zwemmen en een uitstapje naar hel oude Hollandsche fort Beekenburg, dat daar reeds door onze landslieden gebouwd is in het jaar 1708. Veel bijzonders is er niet aan te zien. Men kan eens voor de aardigheid door de donkere gangetjes kruipen, de oude voorlaad kanonnen bezichtigen, maar dan is men uitgepraat ook. Wel heeft men van af de fortmuur een schitterend uitzicht over de Ca racasbaai; aan den eenen kant water, aan den anderen kant de grillig gevormde heuvel toppen, o.a. de Santa Jarbara. (De hoogste top van Curagao is de St. Christoffel, n.1. 372 meter hoog). De kenoekoe in. Den volgenden dag, nadat we eerst een heerlijk bad hadden genomen, maakten we ons klaar, om de „wildernis" in te gaan. 't Was nog vrij vroeg en dat moet wel trouwens, want als de zon op z'n felst brandt, zal men het wel laten, de eene heuvel op, de andere af te klauteren. Bij de douaneloods bogen we links af en even later was het een en al plantengroei om ons heen. Dit kunt U echter niet met de Hol landsche natuur vergelijken. Bij lange na niet! In de eerste plaats de cactussen. Wat zijn dat een verschrikkelijke dingen. Haast ieder een die in de West geweest is, roept uit; in mijn huis nooit of te nimmer meer een cactus! Steeds heeft men ruzie met die planten. Op de meest onmogelijke plaatsen komt men ze tegen. Daar het ons tevens te doen was om de vogels gade te slaan, moesten we zoo nu en dan wel eens naar boven kijken, maar jawel, dan hadden ze ons al weer te pakken. Au! zoowaar een dwars door het bovenleer van mijn schoen. Even later: Zeg help eens even! Een cactus in m'n dij en ik kan hem er niet uit krijgen!! Ja met Uw handen hoeft U niet te probee- ren zoo'n cactusblad er af te trekken. Dat lukt toch niet en daarom wordt er altijd een stok achter gestoken, een ruk en dan is meestal de pijnveroorzaker verdwenen, alhoe wel U nadien nog wel een beetje last heeft, door de uiterst kleine weerhaakjes, die in het vleesch gedrongen zijn. De cactus met ovaalvormige bladeren, waaraan tientallen scherpe punten van ten centimeter of twee, noemt men hier de Spaansche Juffer, misschien wel, omdat men ze zoo lastig kwijtraakt. Een andere soort is de kandelaber cactus, die soms een hoogte bereikt van ongeveer 10 meter. Deze wordt gebruikt als omheining voor een plantage, rondom maisvelden of anderszins. Ze worder natuurlijk reeds geplant als ze nog vrij klein zqn, maar lang duurt het niet of men zal het wel laten even aan dep anderen kant van de tranquerra (haag) te kijken. Dan komen hier op Curagao nog de cactus- boomen voor. Op de knoestigen stam een kruin van stekelige bladeren, ter grootte van een Hollandschen vruchtenboo- De misère, die we steeds van de cactussen hebben ondervonden tijdens onze uitstapjes in de kenoekoe, zal ik U maar niet beschrij ven, maar een ieder die in de West ls geweest kan er wel een mondje over open doen. Een wonderlijk gezicht is èen bosch van di- vidiviboomen. Deze zijn allen door den pas saatwind krom en tot bezems verwaaid, en daar de wind steeds uit dezelfde richting waait, wijzen deze „spookgestalten" ook alle naar denzeifden kant. Ze worden dan ook met recht windboomen genoemd Wij bevelen bijzonder aan ons Krentenbrood a 10.30! lelsaparts! Een agavesoort is de „pita", een krans van ven(jnig stekelige bladeren, waaruit een groote stengel opschiet met aan den top een groote gele bloementros. Om te bekijken wel aardig, maar blijf met de vingers van de bladeren af. Zoo ook een boomsoort, de Manzanilla. Dat ondervond een onzer Officieren toen we ten anker lagen in een der vele baaien aan de Zuidkust. We waren pas op Curagao, dus wat wisten wij van die boomen af. Deze offi cier dan, liep onder - o'n boom door, maar daar de takken eenigszins hinderden boog hij ze op zij. Maar hij heeft het geweten. Den volgenden morgen zaten zijn oogen dicht en op sommige plaatsen was de huid bedekt met blaren. Gelukkig was hij na een dag of twee weer genezen, maar kunt U zich voorstellen, dat we gewoon angst hadden gekregen voor die vergiftige boom?? (Men had ons alras verteld, wat de oorzaak was). Maar ik dwaal af van onze Caracas trip. We tippelden verder en verder, hooger en hooger, zij het dan ook met de grootste moeite, ook werd de meeste voorzichtigheid in acht genomen. I Voor ons fladderden steeds van die kleine duifjes op, grijs van kleur met roodbruine vleugeltoppen (Groote slagpennen). Dat wa ren de Tortolica's. de algemeenste vogels van Curagao. Steeds zaten ze ons voor de voeten en ook in de stad hadden we ze al dikwijls gezien. Ze zijn een ietsje grooter dan een musch. Een andere duif is de Ala blanca, die ik heel veel gezien heb bij de Sint Kruisbaai. Deze lijkt heel veel op onze Houtduif, maar mist de witte nekvlekken en vliegt ook veel en veel sneller. Terwijl we zoo doorwandelden!langs het Spaansche water, een soort van lagune achter de Caracasbaai, hoorden we plotseling een gekrijsch, dat hooren en zien ons verging. Al gauw bleek het, dat het ook van vogels af komstig was en wel van de Parkieten, de schadelijkste vogels van het eiland. Tjonge- jonge, wat maken die beesten een herrie. Ze wonen in groote kolonies in de rotswanden, maar het was ons niet mogelijk bij de nesten te komen. Vaak huizen ze ook in Termieten- hoopen, waar ze dan hun nesten in bouwen, een lange gang met aan het einde een ver wijding. Heel veel nesten van andere vogels hebben we gevonden, maar eieren niet gezien, want het bleek dat de vogels alleen in den regentijd hun eieren leggen en daarvoor waren wij een beetje te laat. De uiterst kleine kolibri's waren een genot voor het oog. 't Zijn net glanzend groene vlinders. Ze vliegen van bloem tot bloem en staan dan op een denkbeeldig punt in de lucht stil, met razend snel slaande wiekjeh, de sna vel in de bloem gestoken om de insecten er uit te halen. Daar konden we maar niet genoeg van krijgen en als eens onzer dan weer zoo'n jagende „Libelle" zag, was 't steeds: Kijk, daar zit 'er weer een!" Zoo zou ik nu al de vogels wel op kunnen noemen, maar dat zal U misschien minder interesseeren, daarom noem ik alleen nog even de Troepiaal, een soort wielewaal, maar dan veel en veel mooier geteekend en de Chuchubi, 'n vogel, waar de inheemschen hier bang voor zijn. Als zoo'n vogel op het dak komt zitten, komt er zeker een doode. (Niet lachen, want hoeveel zijn er in Holland niet bang voor een doodgewoon Steenuiltje?) Een volgend maal gaan we naar Aruba. De kapitein ter zee E. A. Vreede, wegens langdurig verblijf in Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is ter beschikking gesteld. De luitenant-kolonel der mariniers, mar. re serve H. baron v. Hemert tot Dingshof, wordt 20 Juli tijdelijk geplaatst bij de marine-kazerne te Willemsoord. Voor het medemaken van oefeningen, wor den met 24 Juli tijdelijk geplaatst bij de mari nekazerne te Willemsoord, de reserve kapitein der infanterie M. W. L. Holleman, de le luit. der mariniers, mar. reserve W. Wesseldijk, T. J. Rikkers, T. H. E. Tattje, P. Vrije en W. H. Tasseron; id. 2e luit. mar. reserve F. M. Ingen Housz en T. H. de Boer. Bevordering. Ondervolgende stokers der 2de klasse m.i.v 1 Juli 1939 tot stoker le kl. G. F. Oud, J. H. Kram, K. Haan, J. A. Zet- tels, H. Koedijk, M. Sinke, J. Mendrik, F. E Vrouwenfelder, J. de Kok, H. Bernouw, J. de Pijper. Ondervolgende stokers der 3de klasse m.i.v. 1 Juli 1939 tot stoker 2de kl. D. J. van Wieringen, W. de Willigen, J. A Wijma, D. P. de Geer, D. Oosterhoff, J. van Asselt, H. H. Dijkstra, W. Eckhart, A. Fey', A. T. Houth, F. A. v. der Hurk, P. A. Kipp, B. J. Korteweg, D. Lammers, G. den Heijer, J. W. de Lange, J. Luitjes, A. Moust, F. Overdijk, L. Prins, B. J. G. Roeters, G. Schrijver. Ondervolgende stokers der 3de klasse m.i.v. 1 Juni 1939 tot stoker 2e kl. G. Sluiters, J. van 't Veer, A. de Jonge, C. J. de Bever, F. W. Vos, L. Stoltenborg, P. Sim pelaar, J. Kerkhoff, J. Over de Vest, W. C. Wit- Dokter De Rooy zocht geregeld eens per hall jaar met zijn med!cqn- kist de Poenans op. Dit zijn zwervende Dajaks, die in de oerwouden wo nen en cr van leven. Hun hoofdvoedssl is wilde sago en verder eten ze alles wat in de bosschen groeit, klimt, vliegt en kruipt. Vaste woonplaat sen hebben ze niet. Tegen regen en wind beschut ten ze zich door een van takken en blaren ge maakt scherm, dat on der een hoek van 45 gr. op den grond staat. Ze leven in groepjes van 30 tot 80 personen. De Rooy had me veel van die een voudige „oermenschen' (wellicht de oerbewo- ners van Borneo) ver teld. Ik wilde die hoogst merkwaardige menschen natuurlijk heel gaarne zien en vooral zoo veel mogelijk van ze op film en fotografische plaat vastleggen. Ik trof het, dat een bezoek aan die „wilden" op het pro gramma van den dokter stond net toen ik in Apo Kajan was. Na eenige maanden te heb ben gewacht (in dien tijd werden andere pro grammapunten afge werkt), werd de reis aanvaard. Over een dergelijke „doktersvisite" denke men niet licht! Men reist in open bootjes, blootgesteld aan de felle tropische zon en de zware regens. Alles: voedsel, kleeren, zeep, stoelen, veldbed, medicijnen wordt meegenomen, want onderweg is er behalve rijst niets te koop. Elke prauw is bemand niet 8 ervaren roeiers, waarvan er één het hoofd is. Deze heeft de leiding. En die taak is zeer verantwoordelijk, want onderweg zijn er talrijke stroomversnellingen, die vaak groote gevaren opleveren. Vooruit bepalen hoe lang de tocht zal duren is onmogelijk. Regent het ergens, ver in het gebergte storomopwaarts, dan bandjirt de rivier, waar door verder varen onmogelijk is. Dan worden de prauwen zoo mogelijk in een zijriviertje in veiligheid gebracht, aan den kant een bivakje opgeslagen en is wachten het parool. Dat kan soms één dag zijn, maar even goed een week! Nooit kan dit van te voren worden bepaald. Dat wachten in een primitief bivakje is hoogst onaangenaam. Het regent daar meestal. Het bosch druipt van het water, men kan zich nergens eens vertreden, van alle kanten dreigen de nare bloedzuigers, en vooral de venijnig stekende „aga's", kleine insecten, wier steek «en ellendige jeuk ver oorzaakt. Neen, dat bivakkeeren in het bosch bij regen en bandjir behoort niet tot de aangename herinneringen van mijn merk waardige reis door het binnenland van Bor neo! Dan eindelijk zakt het water en is het mogelijk na een halven of heelen dag verder te varen. Wij waren ruim 6 dagen onderweg ge- weest dien keer, tot ons geluk niet opgehou den door bandjirs, en bij een Dajak-kampong aangeland. In deze buurt moesten de Poe nans zwerven. Die stam had zich onder de bescherming van het kamponghoofd gesteld. Dit is de gewoonte bij de Poenanstammen. Elke 3tam heeft haar Dajaksche beschermer. Deze weet steeds waar zich zijn bescherme lingen ongeveer bevinden. De Rooy vroeg het hoofd nu een gids. Wij kregen er een mee. Tot onze groote vreugde behoefden wij niet lang te zoeken, want na twee dagen had de gids de Poenans ontdekt. De menschen ken den den dokter, hadden vertrouwen in hem, zoodat we heel vriendelijk werden ontvangen. Ze waren heelemaal niet schuw, wat anders wel het geval is: dan verdwijnen ze in het bosch, zoodat er van aanraking geen sprake is! We zijn twee dagen bij hen gebleven. De Rooy behandelde een paar zieken, diende een man zelfs een injectie toe, en deelde medicij nen uit. Hij bracht er op die manier het be gin van de Westersche beschaving. Ik beeld hierbij een Poenan af, die in de „deur" van zijn woning staat. De deur wordt gevormd door twee palmbladeren. Bij het betreden worden ze op ij geduwd. Het zeer groote toeval wilde, dat de zon net even door een gaatje in het dichte bladerendak van het woud scheen. Fotografeeren en filmen is anders in het bosch heel lastig, omdat het er zoo donker is. Ik heb De Rooy bij zijn mooie werk gefilmd. Om de kans van mislukking zoo gering mogelijk te doen zijn, heb ik toen eerst een 30 k 40 boomen laten kappen: in het veen ziet men niet op een turfje! H. F. TILLEMA. O FOT O-handel JAC. DE BOER KEIZERSTRAAT 113 Het aangewezen adres voor alle artikelen voor fotografie. Grootste keuze Scherpe prijzen Voor het ontwikkelen en afdrukken van Uw film: „Het best ingericht foto- bedrijf ter plaatse". le tenveen, C. J. Kooman. L. C. Swagemakers, G. Duizendstraal, C. Czech, W. H. Verbeek_ Leerl. o.o.vlieger J. G. de Boer en H. 1. Has- selo tot korpl. vlieger, 1 Juli. Matrozen 3e kl. J. Bakker, M. A. Doft, A. van Beers, J. A. Fagel, G. W. Blok, C. Visser, C. Oosterlaken en M. Versluis tot matrozen 2de kl., 1 Juli. Matroos 3de kl. G. N. Otten tot matroos 2de kl., 1 Juni. Matrozen 3de kl. J Koning, H. J. Schrier J. J. Schrier tot matrozen 2de kl.,. 1 Mei. Marinier 2de kl. C. Bakker tot marinier kl., 1 Juli. - Pijper 3de kl. H. van Harn tot pijper 2de kl 1 Juli. Aanwijzing thuisvaren. Stoker-olieman F. Augustijn, 19 Juli, per m.f „Slamat" van Tg. Priok. Adj. o.o.machinist D. de Zeeuw, 16 Aug.} pei m.s. „Joh. de Witt", van Tg. Priok. Met ontslag uit den Zeedienst. Leerl. o.o.vlieger G. N. A. Veldhuis, 15 Juli, Ondervolgende mariniers der 3de kl. m.i" 21 Juli. J. Mellaart, H. C. Klasens, J. H. v. d. Akker, P. Breddels, F. G. van Kessel, C. Nederlof, Reus, J. Keijzer. Aangenomen in den zeedienst. Ondervolgende lichtmatrozen m.i.v. 8 Mei. L. van der Veer, D. Markus, J. C. Ekkebus A. P. Bruinhout, G. Komen, M. Daane, H. Dob G. Haveman, S. Heeringa, E. A. Kemperman H. Peeters, W. J. Jagtman, P. de Haan, G. v der Mije, M. de Man. T. van den Bcukel, C. N Uithol, W. v. der Heide, W. v. der Poel, H. Smit, K. Schuil, H. N. Rosman, E. van der Valk, F H. Hageman, G. A. v. Putten, M. Punt, W. F Schenau, H. Groen, I. Huijzer, G. R. Wammes Alsvoren m.i.v. 9 Mei. H. M. J. Meeuwes. A. Kannegieter, C. M Hölseher, G. F. Hagen, C. H. Prins, J. Zuider duin, R. G. Wiltenburg, L. J. Deurloo, E. P Rademakers, J. v. der Spek, T. J. van Tol, P C. Kooij, B. C. Verherbrugge, J. Braamse, H A. v. der Meer, J. H. van Barneveld, J. P Marijs, H. A. Erkelens, A. Jansen, E. Arends, J. Dijkstra, W. J. van Gaaien, G. Dijksma, M. J Besterveld, H. J. Meijer, A. L. van Kan, C. J Alleblas, A. Verhage, A. van Cadsand, A. A. van Wijck. Alsvoren m.i.v. 10 Mei. J. J. Konings, J. A. Goeman, H. van Ewijk, W. Buitendijk, C. Adriaanse, G. Loor, K. Schu- rink, H. A. Renes, E. Schut, E. Gedaen. I Huurdeman, L. de Jong, G. Vaas, A. Oudshoorn P. Dekker, J. Lieuwen, C. H. v. den Elshout, C Wattel, W. van Poortvliet, E. P. Conijn, C. M Buijs, H. C. van Leijden, K. Vuil, W. Groot, H. Pieterse, T. Dekker, B. H. Jacobs, M. de Haan, T. C. Mulder. Alsvoren m.i.v. 11 Mei. W. Winter, G. Erenstein. W. C. Willemse, L Slotboom, G. J. van Dam, J. W. Buring, W. L. van Beek, P. J. Koster, F. W. A. van Reris- wouw, A. Muller, S. Bosklopper, O. de Jager J. K. Janssen, J. G. de Weerd, G. M. Middel, R. J. van Beelen, J. v. der Hoek, F. E. Perlot C. J. Bolle, P. C. Oudenaarden, H. J. Hoenen, P. v. den Berg, H. Koops, P. Tromp, J. A Croon, L. A. Bethume, P. M. Pankow, J. M. Cras, L. F. Kanters. Alsvoren m.i.v. 12 Mei. J. Bastiaan, J. Oostwouder, D. van Santen, J. Valstar, G. de Boer, W. L. Willemse, C. A. C. Vick, M. L. van Workum, A. Beekvelt, A de Vreugd, H. Ouwens, A. G. Blok, J. J. Sijster- mans, J. M. Pennings, J. Matser, E. J. de Vendt, J. Koster, K. van Aken, G. C. van Huij gevoort, J. J. Bouwer, P. H. Frölïch, H. de Vries, L. van Susteren, T. Frederiks, H. S. Bleeker, F. P. M. Aarts, D. van Pelt, M. Berk houwer, C. G. Verton. Alsvoren m.i.v. 15 Mei. F. Langerak, J. Baelêmans, R. Haan, G. Kooiman, D. A. Ribbink, M. H. Teilegen, J. C. Reij, A. Kappert, J. Noordzij, A. N. J. Groe nendijk, J. de Kort, G. Linssen, W. de Vries, C. J. Schijf, H. Hecker, T. H. Snijders, C. J Luijten, J. A. Franken, C. Bakker, B. Houben, S. P. Vriend, A. J. Commijs, A. F. v. der Craats, S. Wagenaar, A. J. Reitsma, T. Praam- sma, E. de Ruiter, G. Koort, F. W. de Greef C. J. Pelt, H. Cornelissen, J. Briër, H. J. Klij- nen, J. C. L. de Bruin, C. J. Marks. Alsvoren m.i.v. 16 Mei. W. G. de Jong, R. van Belzen, J. L. Rohde, A. ten Rouwelaar, J. v. der Velde, C. P. Groos C. J. Dekker, L. T. Quekel, J. L. Spek, F. de Bree, G. v. der Geer, D. Nonner, E. Snoek, G. Verheij, G. Sluijts, R. Artmanni, E. A. Tosses, L. Visser, A. van Veldhuijzen, D. Faber, P. D. Planken, H. J. Dragstra, E. Nijzingh, T. J. En gels, F. Mijnten, J. K. Willemsen, J. Amels, J. Bruinenberg, W. J. de Ruiter, J. Olivier, G. J. Mendrik, G. Heining, J. van Alphen, F. van Westenbrugge, A. G. Apeldoorn, P. Spijk. Overplaatsingen. Bootsman H. de Groot van O.Z.D. naar W.s. Vlissingen, 24-8-39. Op datum geplaatst bij den bouw van de O 22 bij de Kon. Mij, „De Schelde". Majoor-konstabel E. J. Schukking van W.s. W.o. naar De Kooij, 1-9-39. Mariniers le kl. C. v. de Ketterij, M. v. de Woestijno van Afd. Marns. Rotterdam naar W.s. Vlissingen, 14-8-39. Marinier le kl. J. Verhaar van Afd. Marns. Rotterdam naar De Kooij, 14-8-39. Mariniers 2e kl. C. A.'Aanraad, T. F. Be nard, A. J. Boeijen. J. H. Habets, H. H. Hars- veld, G. van 't Hoff. J. Immerzeel, A. v der Kleij, W. J. Koenes, A. Lentz, A. J. Meul- meester, N. Mouthaan, J. c. Peeters, G. Schut. N. Sonius. .1. de Waard, H. Wolfs van Afd. Mrns. Rotterdam naar W.s. Vlissinaen 14-8-39. s Marinier 3e kl. W. Viskil, van Afd. Marns. Rotterdam naar Kaz. W.oord, 14-8-39. Marinier le kl. G. H. Mulder van Afd Marns. Rotterdam naar Kaz. Willemsoord 24-7-39. Bootsman J. v. den Berg van Kaz. Woord naar Hoek v. Holl., 13-7-39. Matrozen le kl. P. A. Brandei, J B H C G. Smulders, van Ws. Vliss. naar Hoek v' Holl., 13-7-39. V' Stoker le kl. J. Flink van W.s Vliss naar Hoek v. Holl., 13-7-39. r Stoker 2e kl. A. L. Leeuwesteijn van W s Vliss. naar Hoek v. Holl., 13-7-39. Korpl.-kok P. Dubbeld van Braga naar Frejjr, 13-7-39. s naar Korpl.-schrjjver H. Schuil van Schorpioen naar De Mok, 15-7-39. p Sersrt.-vltmkr. (M) C. van Vliet van Kaz. A'dam Aangewezen om 11-8-39 met het v.s. cïn?am" van de Rott. Lloyd naar O.-I. te worden uitgezonden, onder intrekking der aanging om 17-7-39 per v.s. „Weltevre- W'iaar O-I te worden uitgezonden. Sergt.-vltmkr. (M) -T- W. Piers van W.s. Vliss de Schelde naar Afd. Marns Rotter dam 26-6-39. Op datum tewerkgesteld bq de N V Aviolanda te Papendrecht. .Matroos le kl. 4. Stedema van W.s, Vliss. naar Schorpioen, 13-7-39. Ser°t -torpedomaker E. A. Herlaar van Schorpioen. Datum bevolen overpl. naar H. Ms. Van Meerlant gewijzigd van 15-7-39 in 17-7-39 Ser-t.-torpedomaker A. Kats van v. Meer lant Bevolen overplaatsing naar H. Ms. Schorpioen gewijzigd van 15-7-39 in 17-7-39. Korpl.vltmkr. (M) L. C. Brandenburg van Kaz A'dam Aviolanda. Aangewezen om den 29sten Juli 1939 met het v.s Garoet van de Rott Lloyd naar O.-I. te worden uitgezonden. Hofmeestersmaat D. A. Suiker van Kaz. Woord naar W.s. W.oord, 12-8-39. Schoenmaker W. C. de Vries van Kaz. W. naar W.s W.'oord, 12-8-1939. Schoenmaker F. J. C. Lalleman, van Kaz, W.oord, naar W.s. Vlissingen, 12-8-1939. Schoenmaker P. H. van Etten, van Kaz. W.'oord naar OZD., 12-8-1939. Schoenmaker H. G. Dortmundt, van Kaz. W'oord naar de Kooij, 12-8-1939. Klee. maker A. C. Bronkhorst, van Kaz. W.'oord naar W.s. Vlissingen, 12-8-1939. 'Barbier A. Reinders van Kaz. W'oord n. Schorpioen, 12-8-1939. Barbier L. Kriele, van Kaz. W'oord n. van Speijk, 12-8-1939. Barbier K. Klaar, Kaz. W.'oord 11. OZD, 12- 8-1939. Matr. le kl. M. Thiebou, van Nautilus naar Sumatra, 17-7-1939. Korpl. monteur A. B. F. Hutten, van Sum naar OZD, 24-8-1939. Korpl. monteur D. Janssen, van Sum. naar OZD, 24-8-1939. Korpl. schrijver C. F. Trap, van Sum. naar Hospitaal, 4-9-1939. Korpl. schrijver P. J. van der Sloot, van Schorpioen naar Nautilus, 11-8-1939. Sergt. schrijver J. de Smit van Nautilus n. W.s. W.o., 15-8-1939. Sergt. schrijver P. Wever van W.s. W.o., n. W.s. Vliss., 15-8-1939. Matr. le kl. J. B. H. C. G. Smulders, Sto kt. le kl. J. Flink, Stoker 2e kl. A. L. Leeu- wistein, van afd. marns. R'dam naar W.s. Vliss., 17-7-1939. Korpl. hofmeester L. v. d. Wal van Sumatra naar Kaz. W.o., 27-7-1939. Sergt. macht. S. Wijdenes, van W.s. Vliss., naar Hoek v. Holland, 13-7-1939. •Stoker 3e kl. J. A. Croonen van v. Speijk n. Nautilus, 11-8-1939. Stoker 3e kl. J. van Essen, v. v. Speijk n, Gluno, 14-8-1939, Stoker 3e kl. G. H. Heij' e v.v. Speijk naar W. v. Ewij-k, 20-7-1939. Stoker 3e kl. J. de Ligt van v. Speijk naar J, v. Gelder, 20-7-i939. Stoker 3e kl. P. Nouwen van v. Speijk naar Hydra, 20-7-1939, Stoker 3e kl. J. Mulhuijsen, van v. Speijk naar A. v. d. Hulst, 9-8-1939. Matr. le kl. J. F. v. d. Hoek van Braga n, Kaz. W.o., 9-8-1939 Matr. le kl. J. J. Kasteel van Braga naar Kaz. W.o.. 9-8-1939. Stoker-olieman A. J. Wagemakers v. van Speijk n. Z 6, 25-7-39. Sergt.-torp.mkr. E. J. van der Markt van Schorpioen n. O.Z.D., 20-7-39. Sergt.-macht. L. P. van der Wal v. van Speijk n. O.Z.D.20-7-39. Kwartierm. J. Kossen van van Speijk n, Kaz. W.o., 9-8-39. Bootsman G. L. Kroese v. W.s. Vliss. n. Sumatra, 6-9-39. Kwartierm. J. A. Kentin, H. F. van Stee, J. F. Stoof v. W.s. Vliss. n. Sumatra, 6-9-39. Korpl.-konstabel J. van Wier, v. W.s. Vliss- n. Sumatra, 6-9-39. Korpl. d. mariniers P. J. Breure v. W.s. Vliss. n. Sumatra, 6-9-39. Korpl. d. marns. H. Geelen v. W.s. Vliss. n. Sumatra, 6-9-39. Bootsman W. A. v. d. Graaf van Sumatra n. W.s. Vliss. 6-9-39. Kwartiermeesters J. W. v. d. Berg, I. F. Faber, H. Postma, G. Slingerland, C. Tien pond v. Sumatra n. W.s. Vliss., 6-9-39. Korpl. d. marns. A. Bimmel v. Sumatra n. W.s. Vliss., 6-9-39. Sergt.-bottelier J. C. de Geus v. W.s. Vliss. n. afd. Marns. R'dam, 10-8-39 (Op datum te werkgesteld bij den bouw van het A.I.S. v. Kinsbergen bij de Rott. Droogdokmij.). Korpl.-hofm. J. Beek v. Kaz. W.oord n. Afd. Marns. R'dam, 10-8-39 (Op datum enz.). Sergt.-hofm. W. van Hall, Sergt.-kok J. Oudkerk en Korpl.-kok A. Sinke v. W.s. W.o. n. Afd. Marns. R'dam, 10-8-39 (Op datum enz.). Sergt.-schrijver C. J. van Donk v. W.s. W.o. n. de Mok, 5-8-39. Leerl.o.o.-vlieger G. T. Bruens, H. W. de Lijn, H. J. Moll, A. Otten, v. De Kooii naar De Mok, 22-7-39. Matr 3e kl.. C. W. J. M. v. d. Berg, J. W. Elzas v. W.s. W.o. Bevolen overplaatsing op 9-8-39 naar W. v. d. Zaan ingetrokken. Matrozen le kl. J. v. d. Brink, H. E. Cor nelissen, H. J. C. Dagelet, P. Ekkebus, M!. Geertse, A. Hartman, G. L. v. d. Heiden, G. A. Heijmen, J. Koldenhof, A. N. Krispijn. P. L. Lutter, P. Meerman, A. Moor, R. Pieter- son, P. F. Sinke, H. Verblauw, H. D. Wage- 1^39 Zwart> van Sumatra n. W.s. W.o., Matrozen le kl. C. van Barneveld, K. J- Beun. K. A. J. Bouman, W. du Coux, C. Din- gemanse, A. W. F. Fleur, J. W. de Grijs, G. de Hart, J. p. m. Kammann, J A. I. Kom- mers, W. J. j. oort, W. Polak, D. Pronk, A. Roman, P. Schager, J. H. van Schaik, G. H. bleebos, D. S. de Vries, J. Wind, J. A. Wolters, van W.s. W.o. n. Sumatra, 1-9-39. Van heden af zullen reeds in 45 Nederland- sche bioscooptheaters copieën van het Prinses Beatnx-filmpje draaien en in de volgende weken zullen er ongetwijfeld nog vele volgen. Geen film IS ooit in ons land in zooveel copieën tegelijk vertoond. De steden, waar het filmpje loopt, zijn: Amsterdam, Alkmaar, Apeldoorn, Arnhem, Baarn, Breda, Bussum, Deventer, ueift Groningen, Gorinchem, 's-Gravenhage, Haarleim Hilversum. Leeuwarden, Leiden, Nij megen, Rotterdam, Schiedam, Tilburg, Utrecht, Vlissingen, Zutphen en Zwolle. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN BIOS BOVS. Bio«atRrdag l2 Juli' half 3- °p Ankerpark: Bios Boys Z.V.S.V. (extern)^

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10