Schagen en Landmacht spelen 2-2 gelijk Roosevelt wacht zijn tijd af De „Karimata is naar Indië vertrokken De Tweede Kamer Dinsdag a.s. weer bijeen «Het Sovjetland bouwt een groote vloot" Menschelijk proefkonijn getuigt Heden overeenkomst tusschen Engeland en Japan? UaeMat Tegenslag der Chineezen Uit onze Omgeving PUBLICATIE Koninginnebrug te vlot gepasseerd. Rotterdam De tinbaggerniolen Karimata, van welke we in ons no. van Zaterdag 1 juli j.1. een uitvoerige beschrijving gaven, is gistermorgen in alle vroeg te naar Nedcrlandsch Oost Indië vertrokken, slechts door weinigen uitgeleide gedaan. Het lange verblijf van den molen in Ne derland is geëindigd en nog eenmaal komen j„ de herinnering de grootsche pogingen van dezen „goudbaggermolen", die met zijn machtige, installatie heeft getracht het Ter- gchellinger Lutme-goud boven de zeeopper vlakte te brengen. Langen tijd heeft de „Karimata" Neder land in spanning gehouden, maar het mocht niet lukken. De geweldenaar vermocht de zee haar schatten niet te ontrukken en keerde gedesillusioneerd weer naar den Kinderdijk, waar hij gebouwd is, terug. Gistermorgen vroeg, omstreeks half vijf, Is de groote reis naar Indië begonnen. Vier sterke sleepbooten van den sleepdienst van Leen Smit, de „Achilles", „Minerva", „Hec- tor" cn „Rotterdam", verschenen om vier uur 's nachts langszij de „Karimata" cn hebben het gevaarte vastgemaakt voor de sleepreis naar Hoek van Holland. Men weet, dat de „Karimata" de Koning innebrug te Rotterdam slechts met veel beleid en stuurmanskunst zonder ongeluk ken kan passeeren. Te zeven uur verscheen het ge vaarte in de Koningshaven en om 7.03 uur precies begon het moeilijke werk. Er verscheen een vijfde sleep boot om te assisteeren. Er stond een behoorlijken vloed, maar het dooi de brug sleepen ging buiten ver wachting vlot cn zelfs snel. De weinigen, die voor de brug moesten wachten, konden nog eenmaal de „Karima ta", die de Nederlandsche driekleur voerde, zien, maar verder was er weinig belang stelling. Omstreeks acht uur voer de molen ter hoogte van de Waalhaven én voor Schiedam verscheen de sleeper „Roode Zee" van L. Smit, die eveneens vastmaakte. De „Hec- tor" en de „Rotterdam" namen afscheid. De speciale Karimataloods heeft voor het laatst in zijn leven waarschijnlijk, nog een maal op den molen gestaan .en hij heeft liem veilig cn wel naar den Hoek geloodst. Omstreeks tien uur was de molen Hoek van Holland genaderd cn toen wendden de twee havcnslecpers den steven. Alleen de „Roode Zee" bleef bij den molen, en onder zijn veilige hoede zette de tinbaggcrmolcn koers naar onze Oost. Suppletoire begrooting van de fensie aan de orde. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeen geroepen op Dinsdag 25 Juli te één uur. De voorzitter zal aan de Kamer voorstel len in deze vergadering een aanvang te ma ken met de beraadslaging over een aantal contingenteeringsontwerpjes, benevens over de suppletoire begrooting van defensie (de f 33 millioen) indien daarover het eindver slag zal zijn uitgebracht. De Pers is er zéér trotsch op! De (Sovjet Russische) Prawda publiceert een artikel van den volkscommissaris voor scheepbouw, Tevossian, onder den titel: „Het Sowjetland bouwt een groote vloot" Ka een historisch overzicht over den bouw van schepen in het Csaristische tijdvak en daarna, gaat de schrijver als volgt verder: De taak van de verdediging der zeegren- zen en de bedeiging met militaire agressie tegen do U.R.S.S. eischtcn dringend den op bouw van een marine, die bekwaam zou zijn tot strijden. In de eerste plaats moest de bouw versneld worden van een onder- zeevloot. Deze taak is reeds ten einde ge bracht. De U.R.S.S. heeft op zijn machtige scheepswerven duikbootformaties van verschillende typen gebouwd, die in niets onderdoen voor welke onderzeevloot ter wereld ook. In en kele jaren hebben wij een zoo groot aantal moderne duikbootcn gebouwd dat zij in staat zullen zijn onze grenzen te verdedigen in welk ma ritiem strijdperk het ook zij. Aan al onze kusten de Oostzee, de Zwarte zee, in 't noorden en voor al in het verre oosten bezit de U.R.S.S. een machtige duikbootvloot die do veiligheid der zeegrenzen kan verzekeren. li 1938 en in de eerste helft van 1939 k'eeg rle Russische marine nieuwe aan de °npervlakte varende oorlogsschepen, die in 8'rijd met de voorafgaande jaren ook in "en winter werden opgeleverd. De nieuwe eenbeden, die thans deel uitmaken van de ®cticve marine, onderseheiden zich door aar hooge strijdeigenschappen. In de twee- "e helft van 1939 zal onze marine versterkt «orden door nieuwe, snelle oorlogsschepen. De linieschepen cn kruisers, die thans ge duwd worden op de Sowjetwervcn en die e eerstvolgende jaren in dienst genomen -""en worden, zullen door hun geschut. V'1» snelheid en hun uithoudingsvermogen J? bet gevecht de sterkste sehepen zijn. Ip' alleen van do Sowjofmarine, maar van gereld. Do tornedobootpagers en torpodo- oten, die geheel op onze werven gebouwd s "men, doen in niets onder voor de beste do ^er moderne vreemde mogendhe- Prof. Haldane vertelt van zijn ondervindingen in den lucht dichten cylindermantel. Bij het gtuigenverhoor inzake de ramp met de „Thetis", stond zooals wij reeds meldden, professor J. B. S. Haldane in het getuigenbankje, om verslag te geven van zijn ver blijf van IIV2 uur in een stalen, luchtdichte „Davisreddings-kamer" Prof. Haldane is hoogleeraar in de biochemie aan de Londensche uni versiteit, cn 46 jaar oud. Hij nam deze proefneming speciaal, om na te gaan hoe de atmosfeer in de reddings kamer aan boord van den onderzeeër moet zijn geweest, toen de manschappen tracht te, zich met het Davisreddingtoestel in vei ligheid te brengen. Prof. llaldan begon zijn proefneming om 10 uur 's avonds, zoodat hij de eerste uren van zijn verblijf in de stalen cel slapend op een matras doorbracht. Hij stond er op, dat een der overlevenden uit de „Thetis", kapitein Oram, bij het experiment aanwe zig zou zijn, opdat deze kon vaststellen of Haldane er al of niet slechter aan toe was dan de mannen in de onderzeeër op het oogenblik dat Oram zich met het Davis- toestel in veiligheid bracht. Hier volgen vele notities uit het dagboek: 10.50 uur 's avonds: Bij het sla pen eenigszins versnelde ademha ling. 8,30 uur de volgende ochtend: Ren ontwaakt. Voel me goed, maar bij het slapen was mijn ademhaling zeer zwaar. 10.50 uur: Druk tot 9 cm. verhoogd. Dit verbruikt alle, of bijna alle lucht in den cylinder. Als ik sta hijg ik erg. Oogcn worden gevoelig voor schel licht, begin hoofdpijn te krij gen. 11.10 uur: De tijd gaat langzaam voorbij. Symptomen worden snel er ger. 11.15 uur: Volgens mijn subjectieve meening voel ik me nu niet Isepaald even goed als vijftien jaar geleden! Hoofdpijn en lichtgevoeligheid wor den erger. 11.55 uur: Ik voel dat ik er genoeg van heb, maar als het mijn leven' kon redden, zou ik er nog mee door kun nen gaan. Spreek af er vanmiddag om 1 uur uit te komen. De potlood-aanteekeningen voor prof. Hal dane er uit kwam, zijn beverig geschreven Om kwart over twaalf schreef hij dat het „een karwei was op te staan" voor een te lefoongesprek. Hij schreef het woord „tele foon" in 't Grieksch. Om 12.40 schreef hij: maak me klaar er uit te komen na praatje met Oram. De laatste notitie, in inkt geschre ven, zegt: Kom naar buiten. Reuk van ammoniak amper merkbaar bij verlaten van de tweede deur. Zet Davis-reddingtoestel op. Ruk het dadelijk weer af om over te geven. Hevige hoofdpijn. Haldane herstelde spoedig: de hoofdpijn bleef echter nog geruimen tijd. Daarna ging Haldane met vier vrienden in de cel, zegt het Hsbl., Zij waren gekozen uit een reeks vrijwilligers, mannen die niet alleen onder alle omstandigheden den moed niet moesten verliezen, maar die ook het hoofd koel moesten houden, die moesten be seffen, dat ze vol moesten houden, ook al dachten ze dat ze eraan zouden sterven. Al le vier de gekozenen hebben meegevochten in de Internationale brigade in den Spaan- l.lien oorlog. Een van de mannen had dadelijk oorpijn, die steeds erger werd. Hij begon, evenals de anderen reeds spoedig te hijgen cn sterk te transpireeren. Allen hadden hevige hoofd pijn cn voelden zich onpasselijk toen zij de cylinder verlieten. Voor de rechtbank richtte prof. Haldane zich een oogenblik tot de weduwen van de omgekomen manschappen. „De mannen in de „Thetis" hebben niet zeer geleden", zoo zeide hij. „Heel langzaamaan zijn ze meer en meer gevoelloos geworden, dat is alles. Zij zullen hoofdpijn gehad hebben, en het hijgen is zeker een zeer onaangenaam gevoel, maar er is geen sprake geweest van on dragelijke kwellingen. De Britten zouden zekere belof ten hebben gedaan. Naar uit Tokio wordt gemeld, meent men daar in welingelichte Japan- sche kringen te weten, dat Enge land bij de besprekingen van giste ren er in heeft toegestemd „den ab- normalen toestand te Tientsin te er kennen, zich te onthouden van alles wat de Japansche strijdkrachten in gevaar kan brengen, en de noodige maatregelen te nemen, om orde en rust te Tientsin te handhaven." Men is dan ook, naar Domei meldt, van meening, dat de crisis in de Britsche-Ja- panschc besprekingen achter den rug is, na liet onderhoud van gistermorgen tusschen Craigie en Arita. Volgens genoemde kringen heeft Craigie denzelfden indruk. De Britsche ambassa deur heeft zich tot Londen gewend om in structies, doch men gelooft niet, dat de Britsche regeering instructies zal zenden, welke er op berekend zouden zijn, een ver andering te brengen in de houding, die Craigie gistermorgén tegenover Arita ge toond heeft. Van gezaghebbende zijde verluidt nog, dat de weg geopend is voor de bespreking der afzonderlijke kwesties als gevolg van de al- gemeehe regeling der problemen, die den achtergrond vormen van den toestand in Tientsin. Craigie heeft rapport gezonden aan Lon den en men verwacht, dat een formeele over eenkomst betreffende de regeling van de Een zeer geslaagde voetbalavond op het Spartaveld. Prachtig werk van de Schagen achter hoede. Het aangekondigde „groote voet- balgebeuren" op het veld van Sparta is wérkelijk een groot gebeuren ge worden! Er is over het algemeen een vlotte partij voetbal gespeeld, het zeer talrijke publiek heeft waar voor zijn geld gehad. Een succes voor de organisatoren dus. En... een perzik die naar meer smaakt! Het blijkt al gauw, wat trouwens uit de bekend gemaakte namen te verwachten was dat de „Landmacht" over uitstekende spe lers beschikt, waarvan de Spartanen voor wat stoppen, opstellen, en wegwerken betreft nog wel iets kunnen leeren Het elftal isechtcr nog onvoldoende ingespeeld. Hoewel het bijna steeds sterker was, heeft Schagen vooral in de tweede helft zich verdedigd op een wijze die respect afdwingt. Uit de moeilijkste situaties wisten keeper Schoorl en de backs Bremer en de Haas, krachtig door de half- linie, (waarin Middelbeek de groote man was), gesteund, zich te redden Het is vooral aan hen te danken dat de wedstrijd op een voor Scha gen zoo eervolle wijze is geëindigd! Bij de voorhoede ging het op en neer, Peetoom en de Moor waren zeer goed op dreef. Na een zeer gelukkige inzet van den „gast" Hazeloop hebben we niet zoozeer meer over zijn prestaties kunnen spreken als we ons hadden voorgesteld. IJpey viel ons dezen keer niet mee. Ab. de Wit en Leen Schoorl hebben keurig gewerkt. Bij de militairen was het vooral de aalvlugge Pino (U.V.V.) die met zijn voortreffelijke voorzeltcn telkens weer het offensief begon, maar ook de midvoor Jonker (Monniken dam) en Vcrsteegh (Z.V.V. I) gaven fraaie dingen tc zien. De international de Boer deed technisch knappe dingen, doch in de ploeg viel hij niet zoo op als men had vér- wacht. Keeper Duiveman (Alkmaria Vic- trix) was zeer behoorlijk. Zooals gezegd, ook de overigen waren individueel goede spelers, doch konden met elkaar het taaie Schagen toch niet breken. De wedstrijd. De eerste twaalf minuten zijn niet de fraaiste van dezen wedstrijd. Hr wordt ter rein verkend en Schagen heeft het nog lee- lijk met de zenuwen te kwaad. Eenige ma len worden beide keepers aan den tand ge voeld, doch zij kunnen het gevaar zonder al te veel moeite bezweren. Plotseling verandert de situatie! Peetoom geeft een fraaie voorzet, het landmachtdoel is een oogenblik vrij. Hazeloop maakt daar handig ge bruik van en kopt schitterend langs den volkomen verrasten Duiveman in het net. Schagen leidt cn heeft meteen zijn zelfvertrouwen herwon nen. Het was een onberispelijk doel punt! Steeds volgen de aanvallen der militai ren elkaar sneller op, maarzeer gevaar lijk zijn ze nog niet, in deze periode weet vooral de Haas er uitstekend weg mee. Pino en Middelbeek zijn herhaaldelijk in duel, maar de sluwheid kan het van de kracht niet winnen. Henk blijft voorloopig de baas. De Schager voorhoede begint leelijk af te zakken, de verdediging krijgt het daardoor steeds zwaarder, en wat reeds lang gevreesd wordt, uit de voortdurende druk op het Schager doel wordt de gelijkmaker gebo ren. De midvoor Jonker zorgt er voor.. Nog tien minuten zijn er dan van de eerste helft over en die worden bijna uitsluitend op de Schager helft verspeeld. Een keer krijgt Ypey nog een goede kans, doch hij wil het blijkbaar te mooi en alleen doen. Een goed schot, maarrecht in Duivemans klem- vaste vingers is alles wat er uit voorkomt. We zien een fraai staaltje van de Land machtback ater, die, als Duiveman is uit- geloopcn een gevaarlijke bal uit het doel wegkopt en dan is het Versteegh, die nog juist vóór de pauze met een harde schuiver de Oranjetruien de leiding bezorgt (12). Na dc rust. Schagen zet meteen het offensief in en Duiveman krijgt het een poosje hard te ver antwoorden. Er ontstaat een vinnig duel voor zijn heiligdom, waaruit tenslotte Peetoom als overwinnaar te voorschijn treedt en de partijen weer op gelijken voet brengt (22). Beide partijen doen er nu een schepje op, steeds wordt de spanning grooter, zoowel be zoekers als thuisclub vechten hard om het winnende puntje. Schagen trekt zich tenslotte in de verde diging terug, en waagt nog slechts spora disch een uitval. De militairen zijn niet for tuinlijk met hun schieten en keeper Schoorl is daarenboven als een rots. Door de inval lende duisternis wordt het spelen niet ge makkelijker, men bepaalt zich daarom blijk baar tot kort maar zeer vlug spel. Het laatste kwartier. geeft oen Schager achterhoede te zien, in waarlijk grootschen vorm! Vallende, koppen de, glijdende, hoe dan ook: geen bal komt er door. Bremer is -overal, cn de Haas en Mid delbeek vormen met hem een stalen muur, waarop hetz ware geschut geen uitwerking heeft! Onder zeer groote spanning, terwijl de scheidsrechter reeds zijn horlogo raadpleegt, krijgt Landmacht een laatste corner te ne men. Doodsche stilte mis, de bal is al weer het veld in. Maar dan wordt meteen inrukken geblazen. Het is 2—2 gebleven! algemeene kwesties heden tot stand zal ko men, wanneer Craigie instructies zal heb ben gekregen van Londen. Te Londen is, naar Reuter verneemt, om trent de gistermorgen {usschen Craigie en Arita gevoerde onderhandelingen slechts medegedeeld, dat deze omstreeks twee uren hebben geduurd cn dat sir Robert Craigie nauw contact onderhoudt met dc Fransche en Amerikaansche diplomatieke vertegen woordigers te Tokio, die volledig op de hoogte worden gehouden van het verloop der besprekingen. Niet van plan de Senaat in bij zondere zitting bijeen te roepen voor behandeling van de neutra- liteitswet. In een persconferentie heeft Roosevelt er den nadruk op gelegd, dat d% Senaat ver antwoordelijk is voor het op den achtergrond schuiven van de neutraliteitskwestie, het geen een negatieve uitwerking op het zaken leven heeft. Ook de onzekerheid omtrent den uiteindelijken vorm van de neutraliteits- wet, heeft een ongunstige uitwerking op het zakenleven en deze onzekerheid zal tot de volgende zitting in Januari blijven voort bestaan. De president verklaarde voorts, dat er meer dan één crisis noodig zal zijn, om hem er toe te bewegen, het congres voor behandeling van de neutraliteitswet bijeen te roepen. Ge durende verscheidene jaren zijn er in het buitenland vele bedreigingen geweest, die niet tot oorlog geleid hebben en dat kan zich herhalen. De Vereenigde Staten zullen in een dergelijke situatie echter geen hulp kunnen bieden, vanwege de bestaan de neutraliteitswet met haar wapen embargo. De senatoren, aldus Roose velt, die met Huil en mij gesproken hebben, waren zich daarvan volko men bewust. De senaatsleden, die uit stel wenschten, speculeeren op de mogelijkheid, dat er geen oorlog zal komen. Voor zoover mij betreft, is de neutraliteitswet beslist tot Januari. Inlichtingen uit alle Europcesche hoofdste den, aldus zeide Roosevelt, wijzen er op, dat men zich voorbereidt op een mogelijk heid, die vrij dichtbij wordt geacht. Men moet er echter den nadruk op leggen, dat in die inlichtingen niet wordt gesproken over een waarschijnlijk, maar over een mo gelijk conflict. Japansche landing bij Swabue. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben de Chineezen de kust stad Swabue, tusschen Hongkong en Swatau, ontruimd na een bombarde ment door het Japansche scheepsge schut. Bij Tsautsjau zijn de Chinee zen weer tot den aanval overgegaan, terwijl Tsjanghai door de Chineezen ontruimd is. De Japansche troepen hebben, volgens U. P., eindelijk na twee vergeefsche pogingen kunnen landen bij de haven van Swabue. Bij de eerste aanvallen hebben de Chineezen, ondanks heftig vuren van de Japansche oorlogsschepen, hun stellingen bezet gehou den en toen de eerste Japanners aan land kwamen, werden zij door zulk een hevig mitrailleurvuur der Chineezen bestookt, dat zij onmiddellijk moesten terugkeeren. Domei verneemt, dat de Japansche troepen de sterkte Kaioping, een strategisch centrum van belang in het Zuidoosten van Sjansi, binnengerukt zijn. De sterkte was bezet door de laatste elementen van de Chinee sche troepen. Een andere Japansche colonne is Tsehtsjau binnengerukt, een plaatsje in het Zuidoosten van Sjansi, dat bezet was door een groot aantal Chineesche francti- reurs. KOEGRAS JULIANADORP. AANBESTEDING SCHILDERWERK DOKTERSWONING. Loting moet beslissen. Bij de gisteren gehouden inschrijving voor het uit te voeren schilderswerk enz. van de in aanbouw zijnde dokterswoning aan het Loopuijtpark alhier, bleek bij de inlevering der briefjes, dat de inschrijfsom- men even hoog waren, hetwelk maar zeer zelden voorkomt. Door loting werd deze zaak geregeld en zoo was de heer T. Speur, schilder alhier, de gelukkige. 1VIERINGEN ONDER DE AUTOBUS. Donderdagmiddag geraakte het 3-jarig dochtertje van den heer M. van Hoesel in den Slingerweg onder een daar voorbijrij dende ATO-bus. De kleine, die bewusteloos bleef liggen, werd terstond naar huis vervoerd, waarbij doktershulp tegenwoordig was. DEN OEVER. OVERGEPLAATST Mej. Timmermans, waarnemend kantoor- houdster bij den dienst der P. T. T. alhier, is met ingang van 21 Juli als zoodanig overgeplaatst naar Castricum. BEËINDIGING AANGIFTE ZWARE VARKENS. De Nederlandsche Veehouderijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van heden, Zateidag 22 luli af, ook in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht geen zware varkens meer aan haar ter levering kunnen worden opge geven. De reeds opgegeven zware varkens zui len op de eerder bekend gemaakte voor waarden worden afgenomen. De houders, dezer varkens zullen van den leveringsda tum nader bericht ontvangen. 's-Gravenhage, 21 Juli 1939. (Adv.) POLITIE. Gevonden: een handtasch, inhoudende kousen. Verloren: twee bruine dekzeiltjes van 41/2 x 3 meter. Inl. bij den gem.bode. MILITAIRE MUZIEK Donderdagavond werd Den Oever vergast op muziek van militairen die in garnizoen liggen te Den Helder: Na een rondgang door Den Oever werd voor café Zomerdijk aan de Zwinstr. halt gehouden, waar een concert werd gegeven bestaande uit marsch- muziek. Hierna werd nogmaals een marsch door Den Oever gemaakt waarna het gezel schap wederom naar Den Helder vertrok- Mede door het fraaie zomerweer trok een en ander geweldig veel belangstelling. SCHOOLFEEST. Gisteren maakten de leerlingen der lage re klassen van de O. L. school te Hippoly- tushoef hun jaarlijksch uitstapje. Te tien uur werd in een vijftal bussen vertrokken naar Camperduin en Bergen. Daar werden bezocht de speeltuinen „Klimduin" en „Duinvermaak". Dat er naar hartelust ge noten is behoeft zeker geen betoog. Het was ongeveer 7 uur, toen allen hoogst voldaan en zingende weer thuis kwamen. Met dit schoolreisje is tevens de groote vacantie in geluid. ANNA PAÜLOWNA KOSTELOOZE FIJWIELBELASTING- MERKEN. De Rijksontvanger te Anna Paulowna zal voor het behandelen van aanvragen ter ver krijging van kostelooze rijwielbelastingmer- ken, te zijnen kantore Molenvaart 22. zitting houden op de volgende dagen en uren: Dinsdag 18 Juli, 25 Juli en 1 Augustus 1939, des namiddags van 7 tot 9 uur. Donderdag 20 Juli, 27 Juli en 3 Augustus 1939, des namiddags van 7 tot 9 uur. In aanmerking ter verkrijging van een kosteloos rijwielbelastingmerk komen al leen hoofden van gezinnen, die niet in de Rijksinkomstenbelasting zijn of worden aan geslagen en een rijwiel voor hun beroep of bedrijf noodig hebben. NIEUWE ZAAK. Wie aan den weg timmert heeft veel bekijks zegt het spreekwoord. Van de week meen de het raadslid Kuiken harde noten over den heer Hoep te moeten kraken; laten wij hem nu eens een pluim op den hoed ste ken. Een pluim voor de oplossing, die hij vond voor het ombouwen van een oud huis in een geheel nieuwen, modernen winkel. Hem dus de eer voor het ontwerp, maar terstond daarnaast een compliment aan de uitvoerders ervan, den aannemer P. Schou ten, den schilder Peute en den heer Blom van Alkmaar, die de binnenbetimmering aanbracht, en die te zamen den nieuwen winkel van den heer L. Meeldijk tot een sieraad van- de Benedenhuurt maakten. Een keurige zaak is het geworden, met een fraai en practisch interieur, waarvoor de heer Blom mooie blanke, edele houtsoor ten verwerkte, die met het speciaal in kleur geperste Morex hardboard fijn harmonieeren Maar de inrichting is niet alleen fraai en practisch doch, wat nog meer waard is in een levensmiddelenbedrijf, ook hygiënisch. We noemen slechts, de met glas afgedekte, stofdichte hakken voor de onverpakte wa ren, de gesloten sigarenkast met electrische droging, de olietanks met maatglasaftap- ping en de groote, electrische gekoelde vi trine voor fijne vleeschwaren. Natuurlijk ontbreken ook de snelweger, de snijmachi ne en de electrische koffiemolen niet, die in een moderne zaak thuis behooren, zoo dat men dus kan zeggen, dat alle middelen zijn aangewend om de klanten in een pret tige omgeving goed en vlug te kunnen be dienen. KAASMARKT ALKMAAR (Vrijdag) Aangevoerd 43 stapels, zijnde 115000 k.g. Fabrieksbaas kleine f 17.— per 50 k.g.; Boe renkaas kleine f 18.50 per 50 k.g.; Boeren kaas commissie f 20.50 per 50 k.g.. Handel matig ALKMAAR, 21 Juli 1930. Aardappelen 35.20; aardbeien per. slóf 0.871.13; aalbessen 49; andijvie 0.501.70 bloemkool I 610.70; bloemkool II 24; doperwten p.p. 45; druiven 21—27; kropsla 0.503; komkommers 23; meloenen 15— 26; prei 6.707.10; peterselie 0.501.00; per ziken 8; postelein 0.050.15; peulen 36; rabarber 14.50; roode kool 1.501.80; sel derie 0.501.35; spinazie 16 p. bak 0.12 0,61; snijboonen 2,5010; dubbele spercieboo nen 56.50; tuinboonen 0.250.35; tomaten 2.504.50; uien 2.606.10; wortelen 2.50 4.50; zwarte bessen 1416. ALKMAAR, 21 Juli 1939 Op de heden gehouden graanmarkt wer den in totaal 57 H.L. aangevoerd, t.w. 26 H.L. Gerst chev. f 8.40—8.50; 6 H.L. Ha ver f 7.60; 10 H.L. Boonen: Bruine f 22 f 23; Druiven f 14.50: Witte f 25; 8 H. L, Karwijzaad f 26; 7 H.L. Erwten. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Juli 1939. Voorloopig bericht: Schotsche muizen 3.10—3.80; drielingen 1.702.70; kleine 1.50 peen 2.50; spercieboonen 9.30—10.20; snijboo nen 5; roode kool 1—1.60; tomaten A 6.30— 7.40; B 7.10—7.30; C 4.30—5.10; CC 4—4.10 alicant 40.30. NOORDSCIIARWOUDE, 22 Juli 1939. Schotsche muizen 1.80—3.90; grooten 1.60 —2.40; hl. eigenheimers 2.60—3.30; drielin gen 2 2.60; gele nep 5.806.10; zilveruien r220-^30; drielingen 3.80-4.50; zilverneS (l~°(.60; spercieboonen 9.109.70 witte kool 11.30; bloemkool 4.50.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15