CEBUTO SALON Agenda MANSHANDEN Maandag 24 Juli 1939 Tweede Blad Heldersche deelnemers aan Vierdaagsche vertrokken Winnubst in concours Correspondentie H. Ms. „O 19„ Chr* LLL*Ch~school Vertrek H. Ms. „O 19" Burgerlijke Stand van Den Helder Motor over den kop geslagen Bciaardconccrt Inspecteur Lager Onderwijs Examens R.K.-landdag op Texel Doopsgezinde Broederschap Plechtige aanbieding van de Nederlandsche vlag aan het m.s. „Oranje" Amerikaansche oorlogsbodems te Rotterdam II is liet Iliner Nu Bob Scholte dc Avro verlaat Belangrijke orders voor de Droogdok Mij. te Soerabaja Kiest Engeland partij? Vischafslag Den Hekier SNEL en GOED Hedenochtend te half acht zjjn de verschillende deelnemers, groepen en individueele loopers, naar N jjmegen vertrokken. Daar waren adelborsten en Jantjes, die de Marine op dit sportfeest zullen vertegenwoordigen, de Stafmuziek van de Koninklijke Marine, die de laatste loodjes verlichten zal, en verder de bur gerlijke deelnemers. Allen waren vol goeden moed en de stemming was uitstekend. Overal lachende gezichten. Het is te hopen, dat dit den geheelen tocht zoo zal blijven. Uiteraard bestond er voor dit vertrek van de zijde van kennissen en familie groote belangstelling. Raadgevingen en goede wenschen werden op dit laatste oogenblik nog eens gegeven en daarna stoomtde de trein Den Helder uit. Morgen begint de tocht. Een speciale verslaggever van ons blad zal den tocht mee maken. We hopen dan ook dagelijks het wel en wee van de deelnemers eiken avond per bul letin bekend te maken. Dir. Schenkels behaalde met het hoogstaantal punten in de Eere- Afdeeling Harmonie de eerste prijs, in den Eere-wedstrjjd de tweede prijs. Onder buitengewoon fraaie weersgesteldheid werd gisteren Zondag 23 Juli te Hoorn het nationaal muziekconcours voortgezet ter ge legenheid van het 35-jarig bestaan van de Har monie „Apollo". Den eersten dag, 16 Juli, namen hieraan 14 corpsen deel en op dezen dag kwamen wederom 10 corpsen in de hoogste afdeelingen uit. Over het algemeen is er bij zonder goed gemusiceerd. Er werden dan ook werkelijk artistieke prestaties geleverd, door de elite onder de muziekcorpsen. Namen als „Apollo", Zaandijk, „Ons Genoegen", Wormer- veer, „Excelsior", Amsterdam, Waterland's Fanfarecorps e.a. hebben een buitengewoon goeden naam in de muziekwereld. Eenige dui zenden belangstellenden waren dan ook komen genieten in deze bij uitstek gunstige gelegen heid in den Parktuin te Hoorn, waar geen ker mis of anderszins het concours ontsierden. De Jury werd gevormd door de heeren A. Hazebroek, oud-luitenant kapelmeester Kon. Marinekapel, Jos. de Klerk, toonkunstenaar te Haarlem en L. Leistikow, kapelmeester Kon. Marinekapel Eerste afd. Harmonie. De Harmoniekapel Winnubst was no. 6 in het optreden met het verplichte werk: „De Aanval op de molen" van Alfred Bruneau. Een zeer artistiek modern werk, hetwelk aan de uitvoering zeer hooge eischen stelt. De eischen welke de jury stelt, worden ook elk jaar hooger. In deze hoogere afdeelingen moet wer kelijk superieur werk geleverd worden, wil men op eervolle wijze onderscheiden worden. Dat Winnubst een keurige prestatie leverde Ibleek niet alleen uit 't overweldigende applaus doch beter uit de puntenstaatjes, welke wij hier laten volgen: Zuiverheid 8. Tempo 9. Opvatting, Voordracht, Phraseering 9. Rhythmiek 8. Dynamiek-Nuanceering 9. Techniek-Samenspel 9. Klankgehalte 8. Met 't eigen gekozen nummer ,,La Princesse au Sabat" van L. Ganne werden door Winnubst nog mooier resultaten behaald en wel voor „Tempo" 10, Klankgehalte 9. De aanteekening van de Jury: Zeer goed gewerkt, alles in de puntjes verzorgd, Bravo. Het benoodigde aantal punten voor een Isten prijs was 336 punten, Winnubst behaalde in totaal 369 punten. Harmonie Apollo van Wieringen, dir. Joh. Glabeek, welke in dezelf de afd. uitkwam op Zondag 16 Juli j.1. behaalde eveneens een eersten prijs met 349 punten. In de Super-afd. Harmonie werd ook schit terend gewerkt. Corpsen als „Ons Genoegen", Wormerveer, met 71 werkende leden, direc teur Alb. Meyns, Harmonie „Apollo", Zaan dijk, dir. G. Schoas en Harmonie „Excelsior, Amsterdam, dir. J. W. van der Laan, gaven ieder voor zich een pracht vertolking van „De Meesterzangers", van R. WagnerDureau. In tens genoten wij van deze corpsen, welke el kander in elk onderdeel muzikaal betwisten om nog mooier uitdrukking aan hun num mer te geven, terwijl ieder voor zich het goed in hun macht had om een prachtige vertol- Brieven en andere stukken, bestemd voor opvarenden van H. Ms. 0 19, behooren, in dien zij volgens het internationaal tarief resp. volgens het tarief voor Ned.-Indië zijn ge frankeerd, uiterlijk op de hieronder vermelde tijdstippen per post te worden bezorgd. Datum 28 Juli 1939 21 Juli 3 Augustus 4 Augustus 5 Augustus 7 Augustus 30 Augustus 11 Augustus 18 Augustus 24 Augustus 5 September 7 September Daarna is Tjjdstip laatste buslichting aan het H.-kantoor 16ul5 16ul5 7ul5 21u05 21u05 21u05 7ul5 21u05 12ul5 7ul5 21u05 21u05 verzending ~ls Haven van bestemming Oran Oran Alexandrië Alexandrië Alexandrië Alexandrië Alexandrië Alexandrië Colombo Colombo Sabang (Bef Luchtdienst lam Bandoeng). Sabang vyor Ned.-Indië. De groep van „De Jutter" naar de Vierdaagsche. king te geven. Door deze corpsen werd in de Super Afd. Harmonie behaald „Excelsior", Amsterdam 363 punten; „„Ons Genoegen", Wormerveer, 372 ptn. en Harmonie „Apollo" 408 pt. Des avonds om 8 uur begon de Eere-wed- strijd, waarin „Winnubst" het tegen deze corpsen moest opnemen en waarbij zij zich wel op schitterende wijze geweerd heeft. Zij maak ten de „Overture Zu Rosamunde", van Fr. Schübert, welke eveneens door „Ons genoe gen", Wormerveer werd uitgevoerd. Dat „Winnubst fraai werk geleverd had, bleek wel uit den uitslag, want zjj be haalde tegen deze- matadoren, waarin „Ons genoegen", Wormerveer", met 170 punten uit den strijd kwam, „Excel sior", Amsterdam 171 punten; „Winnubst" 172 punten en „Apollo" Zaandijk 180 punten, in dezen Eere-wedstrijd tusschen de le prijswinnaars van het middagcon cours, den tweeden Eere-prijs. Dit is een buitengewone prestatie van direc teur Schenkels geweest, welke zijn corps op zulk een wijze wist te leiden, en op te voe ren, dat zij tegen deze corpsen zoo goed voor den dag kon komen. Wij brengen gaarne onze hulde aan „Win nubst" en haar kranigen dirigent, welke op deze buitengewone wijze muzikaal Den Helder vertegenwoordigde op het Nationaal Mu ziekconcours te Hoorn. Geslaagd voor diploma A.: Nel Bremer, J. Dekker, J. Dijkstra, H. Everhardus, K. Hol lander, J. Kramer, A. Schoorl, M. Schoorl, Nelie Sjoerdsma, E. van der Veen, J. Visser, D. van der Vliet, P. Willemse. Voor diploma B.: Annie de Kok, P. Mars man. H. Ms. „O 19", die morgen naar Oost-Indië vertrekt, zal om 11 uur onze haven verlaten. De „O 19" is een onderzeeboot-mijnenlegger en de grootste onderzeeër van onze Kon. Marine. VERDEELING WERKZAAMHEDEN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS. B. en W. deelen den raad mede, dat bij nadere verdeeling van de werkzaamheden tusschen de leden van het College aan den Wethouder L. F. van Loo zijn toegewezen: Onderwijs en Vischafslag. Van 22 Juli 1939. BEVALLEN: J. RougoorBremer, d.: J. van der Vorst—Stevens, d.; P. Luijendijk— Pols, d. OVERLEDEN: J. M. de Bunje (v.)46 jaar; Wed. R. P. Keijser, geb. N. Koster, 71 jaar. Gistermiddag te kwart over drie had in de Prins Hendriklaan een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen gehad zou kunnen hebben. Door het losloopen van de ketting sloeg een motorfiets over den kop. De bestuurder kwam er wonder boven wonder met een lichte ver wonding aan de hand af. Hedenavond van 8 u.—9 u. n.m. zal door den Stadsbeiaardier, Tj. Joh. Dito, het volgende programma op het klokkenspel van het Monu ment aan het Helden der Zeeplein ten gehoore worden gebracht: 1. „Het hutje bij de zee', J- B. Thomas. 2. „Praeludium", Boëly. 3. a. „De Waldhoorn", F- Silcher. b. „Te voet", T. Viotta. c. „In het woud", Onbekend. 4. „Solvejgslied", F. Grieg. 5. a. „Am Brunnen vor dem Tore", Franz Schubert. b. „Sommer's letzte Rose", Onbekend, c Afscheid" Onbekend. 6. „Fragmenten uit de Opera Wilhelm Teil G. Rossini. 7. „An der Schonen Blauen Donau", Joh. Strauss. De inspecteur van het Lager Onderwijs ver zoekt ons mede te deelen dat hij door examens verhinderd zal zijn, a.s. Woensdag 26 Juli spreekuur te houden. Zaterdag slaagden te A lkmaar voor het MULO-diploma B Jac. Hopman, „De Neder landen", Tine Rab, Den Burg, Annie Koorn, Den Burg en Jac. Koorn Jacz., Schilder- eind, Den Burg, leerlingen van de ULO-school te Den Burg. Van de 12 leerlingen, die aan de MULO- examens deelnamen slaagden dit jaar 11, n.1. 4 voor diploma B en 7 voor diploma A. Voor zeker een mooi resultaat voor de ULO-school te Den Burg. Naar wij vernemen bestaan er plannen vol gend jaar de Kath. Landdag voor den kop van Noord-Holland volgend jaar op Texel te hou den. Dit is de eerste mr.al dat een dergelijken dag hier zou plaats vinden. Dr. Alb. Vis neemt, naar wij vernemen, 3 September afscheid te Den Burg en doet 10 September intrede te Beverwijk. Vlagaanbieding door „de Frincevlag". Daar het m.s. „Oranje" begin Augustus zijn eerste officieele reis maakt, zal het hoofdbestuur van de vereeniging „de Prince- vlag" de Nederlandsche driekleur voor de „Oranje" aanbieden. Deze vlag, van zuivere wol, rood-wit- blauw, z.g. driekleeds formaat, wordt Zater dag 29 Juli, des middags om 5 uur in het bijzijn van tal van autoriteiten, waaronder de burgemeester van Amsterdam, dr. de Vlugt, de garnizoenscommandant en com mandant der marine, op plechtige wijze op het schip aan de directie van de mij. „Neder land" aangeboden en daarna geheschen. Daartoe komen honderden Princevlag- leden met hun vlaggen uit alle deelen van het land naar de hoofdstad, om zich om 4 uur in de cantineloods „Madoera" op de Java- kade te verzamelen en vandaar met de tam boers, trompetters en pijpers in marsch- colonne naar het schip te trekken, waar zij namens de directie zullen worden ontvangen. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Joh. G. L. Berlott, zal vervolgens de vlag aanbieden, waarna deze zal worden ge heschen. blijven, aan de schepen Zaterdagmorgen om negen uur is het es kader Amerikaansche oorlogsschepen, be staande uit den lichten kruiser „Trenton" en de torpedojagers „Jacob Jones" en „Badger" te Rotterdam aangekomen. De schepen, die tot 1 Augustus zullen dagelijks te bezichtigen zijn. De „Trenton" meerde als eerste Parkkade, terwijl de beide andere een eind de rivier opvoeren tot voorbij H Ms .„Sumatra", die tijdens het bezoek de honneurs waarneemt. Met een wijden boog namen zij daarop ligplaats langszij van het admiraalschip. Direct na de aankomst ont ving schout-bij-nacht H. Eillis Lackey be zoek van den wachtkapitein van het corps mariniers, kapitein Van de Berg, den consul- generaal der Vereenigde Staten, Harold D. Clum, den waarnemend havenmeester, den heer B. Vermaas, den officier van piket van H. Ms. „Sumatra", luitenant ter zee Feen- stra, die vergezeld was van den verbindings officier luit. ter zee Frijlink, den Amerikaan- schen marine-attaché M. Kelly, terwijl kor ten tijd later de commandant van het corps mariniers, overste Lugt, een bezoek aan boord bracht. Maandag zal de schout-bij-nacht de offi cieele tegenbezoeken afleggen, terwijl bur gemeester Oud, waarschijnlijk Maandagmid dag een visite zal brengen aan de „Trenton". dat U wacht in een 1e klas Hotel, waar Cebuto een kamer voor U ge reserveerd heeft. Reis per Cebuto Touringcar en U wordt overal met open armen ontvangen en op Uw wenken bediend, zonder dat het U fooien kost. Cebuto regelt alles. Uit de Cebuto Massakeus: 4 dg. Bad Neuenahr 29.50 4 dg Bergisch Land 24.— 6 dg. Harzgebergle 47. 7 dg. Zwarte Woud 55.— 13 dg. Fransche Rivièra 112. Inlichtingen en reisgids bij: Reisbureau VELTHUYS, Den Helder, tegenover Postbrug. Tel. 308. Ook worden enkele boot- en autotochtjes voor officieren en bemanning voorbereid. Vrijdagmiddag om half vijf zullen de officie ren van de drie bodems op het stadhuis ont vangen worden. Zooals reeds gemeld, zal de bekende refreinzanger, Bob Scholte, binnenkort zijn werkkring bij de A.V.R.O. beëindigen. De heer Scholte, die ook groote bekendheid ge niet in België, zal na September gedurende een tweetal maanden als gast optreden bij een revue in het Hippodrome te Antwerpen. Daarna zal hij een tournée door België ma ken. Bob Scholte is gedurende acht en een half jaar bij de A.V.R.O. werkzaam geweest. De dienst voor de scheepvaart van het de partement van marine heeft bij de Droogdok Mij. te Soerabaja 6 politiekruisers besteld, welke vóór Juni van het volgend jaar opge leverd moeten zijn. Het zijn 3 kruisers met een lengte van 22 meter en een snelheid van 10 knoopen en 3 kruisers met een lengte van 34 meter en een snelheid van 12 knoopen, schrijft het Soer. Hbld. De B.P.M. heeft 2 lichters van 80 ton en een olie-lichter van 140 ton besteld. Deze lich ters zullen geheel electrisch gelascht worden. Van de Borsemij kwam een order binnen voor een 100 tons vracht- en passagiersstoom bootje. De ketel en de machines zullen door de Droogdok zelf vervaardigd worden. DE WERELDCONFERENTIE VAN CHRISTEN JEUGD. Een boodschap van de Koningin. De A.M.V.J. deelt ons mede: Bij de ope ning van de wereldconferentie van christen- jeugd te Amsterdam op Maandagmiddag a.s. te half vijf in het Concertgebouw, hoopt Z. K. H. Prins Bernhard aanwezig te zijn en al daar een boodschap van H. M. de Koningin aan het congres voor te lezen. De R.-K. geestelijkheid acht deel neming van de R.-K. jeugd onge- wenscht. Het Nederlandsch Episcopaat heeft, naar wij in r.k. bladen lezen, het bestuur van de R.K. Nederlandsche journalistenvereeniging ver acht het volgende bericht te willen doorgeven aan de r.k. pers: „De aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland achten iedere deelneming van ka tholieke zijde aan het wereldcongres van de Christelijke jeugd, hetwelk te Amsterdam zal worden gehouden van 24 Juli tot 2 Augustus a.s., ongewenscht en zij vertrouwen, dat de hun onderhoorige geloovigen zich geheel af zijdig zullen houden." ïlloAmeSeAicMen Met H. Ms. onderzeeboot O 19, zullen 25 dezer via Suez naar Nederlandsch-Indië ver trekken: luitenant ter zee le kl. K. van Don gen (commandant), id. 2e kl. P. G. J. Snippe en J. J. C. Korthals Altes, id. 3e kl. W. J. van Trigt en officier van den Marine Stoomv. dienst le kl. J. Maats. De luitenant ter zee 3e kl. Mar. Res. W. J. C. Donker, wordt 1 Augustus van zijn ac tieve plaatsing bij de zeemacht ontheven. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Vertrokken van Hrrlingen naar Londen Engelsch s.s. „Groningen". DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 Het is vaak moeilijk de waarheid van tal van geruchten te onderzoeken. Vooral een tijd al3 de onze, die bizonder rijk is aan de verspreiding van berichten, waarvan men maar niet voet stoots kan aannemen, dat ze voor honderd procent waarheid bevatten. Het bericht over de totstandkoming van een overeenstemming tusschen Engeland en Japan, over de algemeene kwesties, die den achter grond vormen van den toestand in China, nemen we met de noodige reserve aan. Het is moeilijk te gelooven, dat Engelan de omzwaai gemaakt heeft, die Japan do, wereld inzendt. Engeland zou de volgend Japansche eischen hebben aanvaard: 1. De erkenning de facto van de hui dige situatie in China. 2. De verplichting van Engeland geen handelingen te begaan, welke schadelijk zijn voor het bestaan van het Japansche leger of orde en rust in China kunnen ver storen. 3. De Britsche regeering zal desbetref fende instructies geven aan de Britsche autoriteiten in China. Het is bijna niet te gelooven, dat Engeland inderdaad zoo ver gegaan zou zijn. We hebben wel meer staaltjes van „practische politiek" van het Britsche rijk meegemaakt: Het zich neerleggen bij voldongen feiten, maar dat het ten opzichte van Japan zoover gegaan zou zijn, is niet te gelooven. De erkenning van den veroveringstocht van Italië in Abessinië was ook gegrond op de practische overweging, dat het feit er nu toch eenmaal lag en dat niet erkennen de verhou ding tusschen Engeland en Italië sterker ver troebelen zou. Practisch mocht het zijn, maar moreel verantwoord zeker niet. We kunnen niet gelooven dat Engeland, ten opzicht van Japan in China eenzelfde politiek zou volgen als bij Italië ten op zichte van Abessinië. Want bij Japan is het in principe eigenlijk niet alleen een strijd tegen China, maar tegen elke buitenland- sche macht in het Verre Oosten. En van Japansche zijde werd dan ook beweerd, dat met deze erkenning het begin van het wegdringen van Engeland uit het Verre Oosten bereikt zou zijn. En dat is het laat ste wat Engeland wil. Evenmin als het zijn positie in Europa wenscht aangetast te zien, evenmin wil het be perking van zijn macht in het Oosten. Ook hier vloeit een levensader van Engeland, waarvan afsnijding niet anders dan een ernstige ver zwakking van het Britsche rijk kan be- teekenen. Wie diep teleurgesteld zou zijn, als Enge land inderdaad van toegeven zou weten, is China. Tsjang kai Tsjek, die moedig heeft gestreden tegen de Japansche overmacht kan de tegenstand van Engeland niet verdragen. Engeland zou, volgens China geen enkel cre- diet meer aan Japan mogen verstrekken, om dat dit als een vijandige daad tegen Japan zou worden beschouwd. Nogmaals: wij kunnen dit. alles niet ge looven en uit de verklaring, die Chamberlain vandaag zal afleggen, zal wel blijken in hoe verre de wensch Japan parten gespeeld heeft. Den Helder, 22 Juli. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.15—0.95 Slips 0.70—0.45 Tarbot 0.55—0.48 Schol le soort per kist 5.504.75 Schol 2e soort 2.400.75 Schar 2.75—1.70 Bot 3.00—2.00 gaat samen per ESONA (AUTO- en BOOTDIENSTEN) BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat half 8: „Vier Dochters" en „Doctor Rhythm". Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Charlie Chan in Honoloeloe" en „De Roos van de Rio Grande". Witte-BioscoopKoningstraat, half 8: „Verdwaald in de Jungle" en „De Poker speler van Wyoming". Donderdag 20 Juli. Concert Zeebad Huisduinen, 8.15 u. Kinder zangkoor „Ons Genoegen". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 752.6 Temperatuur lucht: 13,5 Maximum temp. lucht: 18.1 Wind: richting: Z.Z.W., kracht: 4 Temperatuur zeewater 17.8 Licht op: 9.3c Aan de R.K. Huishoudschool te Bergen met 2-jarige cursus slaagden onze stadgenoo- ten de dames A. Moorman en D. de Barban- son. Geslaagd bij het laatste Mercurius- examen te A'dam, de heer J. F. van Djjk voor het praktijkdiploma Boekhouden, leerling van den heer J. H. W. Schlamilch,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5