HE LDERSCHE COURANT Buitenland de lersche steunt Geen officieel Britsch vredesplan' Tl DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER bommenwerpers Koninklijke woorden tot de Christenjeugd KONINGSTRAAT. 78, DEN HELDER.' TELEFOON 50 f2.LIJNEN) dinsdag 25 JULI 1939 67e JAARG. No. 8677 Lagerhuis neemt wet op geweldpleging aan Verklaring van den premier in de Tweede Kamer? Ook Duitschland ontkent het bestaan van een plan Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT Dag der Sovjet oorlogsmarine Uitgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Minister Hoare De Britsche minister, Sir Samuel Hoare heeft in liet Lagerhuis een definitieve verklaring afgelegd, omtrent de loopende geruchten, als zouden buitenlandsche staten het Iersclie terrorisme steunen. Hoare heeft deze geruchten be vestigd met de volgende woorden: Wij zijn in het bezit van een betrouwbare inlichting, dat de campagne der lersche terroristen door buitenland sche organisaties met aandacht wordt gevolgd en metter daad wordt gestimuleerd. Ik zou het huis echter willen vragen niet aan te drin gen op bijzonderheden. Hei zou niet in het openbaar belang zijn nadere inlichtingen te geven. Het huis moet de verzekering van den minister aanvaar den, dat het geen matelooze verdenking, ge baseerd op praatjes zijn, doch omlijnde con clusies op grond van betrouwbare gegevens. Met het oog op deze rapporten over bui- tenlandsch gekuip en een ondervinding van zes maanden, welke doet zien, dat het terro risme grooten omvang kan aannemen, kan het departement Volgens Hoare niet veilig uiteengaan zonder de bij de wet toegestane machtsmiddelen te versterken tot handha ving van de orde. Drastische maatregelen noodig Na gesproken te hebben over een docu ment dat de politie in handen was gevallen, waarin plannen voor de campagne van de lersche terroristen werden onthuld, zeide Hoare, dat sedert Januari 57 aanslagen van terroristen waren voorgekomen te Londen en zeventig in de provincies. Daarbij werd een man gedood. 75 perso nen werden gewond. Wegens terroristische activiteit zijn 66 mannen veroordeeld. De politie heeft 1500 gelignietpatronen, 1000 slaghoedjes, 2 ton chloorkali en ijzeroxyde, zeven gallons (een gallon is ongeveer 41/2 L.) zwavelzuur en bijna 20.000 pd aluminium poeder, die voldoende zouden zijn geweest om schade aan te richten voor millioencn ponden sterling en wat nog belangrijker is voor het verlies van minstens 1000 mannen en vrouwen. In verband hiermede ben ik er zeker van, dat het land drastischer optreden tegen de bedrijvers van deze misdaden te gen de gemeenschap zal goedkeuren en eischen. Wij hopen, dat het onderhavige wetsontwerp van tijdelijken aard zal kun nen zijn om aan den noodtoestand het hoofd te bieden. Daarom wordt de geldigheid van de wet gesteld op twee jaren. Het wetsontwerp werd in tweede lezing aangenomen met 218 tegen 17 stemmen. Nader wordt nog uit Londen vernomen dat de politie betrouwbare inlichtingen had ont vangen, dat getracht zou worden om de par lementsgebouwen in de lucht te doen vlie gen. Als symbool der vernietiging van het parlementarisme hechtte men hieraan in bepaalde kringen groote waarde. Indrukwekkende wereldconferentie in de hoofdstad. In een plechtige, zeer indrukwekkende ope ningszitting had de eerste Wereldconferen tie van christelijke jeugd, die 1600 jonge christen-mannen en -vrouwen uit 70 landen der aarde bij elkaar brengt, heeft Z. K. H. Prins Bernhard gistermiddag in het Concert gebouw te Amsterdam de volgende bood schap van H. M. de Koningin voorgelezen: „Het is mij een genoegen u, die uit alle deelcn der wereld naar hier zijt genomen, thans in Mijn land vereenigd te weten. Mijn goede wenschcn vergezellen U bij Uwe werkzaamheden. Moge het der jeugd van de geheele we reld gegeven zijn door gemeen schappelijk overleg en gczamenlij- ken arbeid, te streven naar de op lossing van de problemen, die in de ze moeilijke tijden niet alleen de jeugd, maar de geheele mcnschheid bezighouden. Dat in de dagen, die voor u liggen de geest, door welken Christus in eiken mensch door dringt en die alle tegenstellingen en problemen tot oplossing helpt bren gen, U allen tot richtsnoer." Toespraak van den Prins. Nadat Prins Bernhard deze Koninklijke boodschap had voorgelezen, sprak de prins in het Engelsch als volgt: „Mede namens Prinses Juliana, verwel kom ik alle afgevaardigden uit ongeveer 70 landen op de eerste Wereldconferentie van Christenjeugd. Temidden van de don kere wolleen, die ons in deze dagen omrin gen, is het voor jonge mcnschcn moeilijk met een gevoel van verantwoordelijkheid voor hun eigen leven en voor het leven van hun medemenschen op te groeien. De wetenschap, dat de christenjeugd van de geheele wereld afgevaardigden heeft ge zonden naar Nederland om uitdrukking te geven aan hun hoop en hun wil om in het christendom te vinden het ware licht, waar in alle problemen gezien moeten worden, vervult ons met groot moed. Ik ben er van overtuigd, dat de rocn van het Evan- gelie: „Ut omnes unum sint" (opdat allen één zijn) een roep is, die in deze tijden tot ons jonge menschen komt als een spe ciale roeping. Moge God U op Zijn wijze zegenen: gedurende de conferentie èn als U de resultaten van de besprekingen in Uw eigen land zult terugdragen." De groote zaal van het concertgebouw was tot op de laatste plaats bezet. Op het podium zaten de 400 afgevaardig den uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika met in de hoeken de vertegenwoor digers der Zuid-Amerikaansche Staten jonge mannen en vrouwen met blanke en zwarte huidskleur in het midden der zaal hadden de circa honderd Franschen, de Britten, die in nog grooler aantal waren WELLICHT EEN MOTIE VAN WANTROU WEN VAN KATHOLIEKE ZIJDE. Gistermiddag bestond er voor de con- stitueerende vergadering van het nieuwe Kabinet het vijfde kabinet- Colijn waarvan de samenstelling nog niet officieel is gepubliceerd begrijpelijke belangstelling. Voor het gebouw van het Departement van Algemecne Zaken aan den Kneu terdijk stond een schare nieuwsgieri gen opgesteld, waaronder veel jour nalisten en persfotografen. Naarma te het uur van half drie naderde, werd stukje voor beetje de sluier, die hoewel doorzichtig, toch de sa menstelling van het Kabinet tot nu toe had bedekt, opgelicht. Elke nieuwkomer immers, die de treden naar den ingang van het oude pa lcis aan den Kneuterdijk beklom, kon als een minister worden be schouwd. Achtereenvolgens arriveerden de heeren Dr. H. Colijn, C. W. Boden- hausen, jhr. O. C. A. van Lidth de Jeude, C. van den Bussche, mr. J. A. N. Patijn, daarna gezamenlijk de heeren mr. J. A. de Visser, H. van Boeven 011 ir. M. H. Damme, daarna de heeren dr. J. .T. C. van Dijk en prof. dr. .T. B. O. Schrieke. Bit zijn dus de heeren, die wij reeds gisteren op den voorkant van ons blad als de leden van het nieuwe Kabinet noemden. De verdeeling oer portefeuilles is eveneens zooals giste ren door ons gemeld. Prof. ir. 1. S. P. de Vooys kan pas h<Bf Augustus zijn ambt aanvaarden: het aepai tem ent van Economische Zaken zal tot d datum door dr. Colijn ad int. worden be heerd. Naar wij vernemen, worden de nieuwe JPinisteis lieden op het Palcis Noordeinde icéedigd en begint morgen definitief hun taak. COLIJN. Men neemt in Haagsche politieke kringen aan, dat vandaag de pre mier in de Tweede Kamer een re- qeeringsverklaring zal afleggen. Ds verwachting is, dat daarna de ver gadering zal worden verdaagd en dat met de debatten over deze ver verklaring Woensdag en Donderdag zullen zijn gemoeid. Deze week moeten bovendien een aantal contingcnteerings-ontwcrpen, alsmede een suppletoire begrooting voor urgente Defen- sievoorzieningen ten beloope van f 113 rnil- liocn door de Kamer w orden goedgekeurd. Zooals te begrijpen is, rekent men erop. dat do debatten over de regeermgsvcrkla- rings geenszins welwillend voor de nieuwe regeering zullen zijn. In principe kan de op positie het natuurlijk zoover laten komen, dat zij reeds dadelijk, voordat de regeering in staat is geweest door daden te toonon wat zij waard is, door 'n motie van wantrouwen baar misnoegen over het optreden van de regeering gaat uiten. Sterker nog ook oen weigering van de f33 mill. moet, althans theoretisch mogelijk worden geacht. Maar in het laatste geval zou een (suppletoire) begrooting worden verworpen om een reden, welke buiten de begrooting gelegen is. Me thoden, die in het algemeen en zeker in dit geval, sterke afkeuring verdienen. Wij hooiden, aldus liet Hsb., de meening verkondigen, dat, indien tegen de verwach ting, de Katholieken hun vijandige houding tegenover het nieuwe kabinet nu reeds in een motie van wantrouwen tot uiting zou den willen brengen, zij tezamen met de so ciaal-democraten dan ook de volle conse quentie van het eventueel uitbreken van een nieuwe crisis zouden moeten dragen. Naar wij verder vernemen zullen van de vier demissionnaire Roomscli-Katholieke ministers slechts de hoeren Goseling en Weiter zitting nemen in de Tweede Kamer. Nu jhr. Van Lidth de Jeude weer minister wordt, herneemt als zijn opvolger het oud- Kamerlid. de Indische deskundige de heer Van Kempen, zijn plaats in de Tweede Ka mer. Dr. Colijn's lot in handen der katholieke fractie. Het r.k. dagblad de Maasbode schrijft: De houding der Kamer tegenover dit con stitutioneel niet onbedenkelijk kabinet en daarna eventueel diens daden dienen te worden afgewacht. De katholieken kunnen dat doen in de grootste kalmte, in de rust van hun kracht en van de overtuiging, dat zij op liet punt dat de crisis uitlokte, de werklooslieidspoli- tiek, de groote meerderheid van ons volk achter zich hebben. Het lijkt ons intusschcn voor den christe- lijken staatsman dr. Colijn geen ideaal de oude bemanning met deze gedeeltelijk nieu we te hebben moeten verwisselen. Wij blijven deze crisis fataal vinden en ongemotiveerd! En de oplossing is koren op den molen van Van Houten en ondanks het terzijde stel len van de „roomschen" misschien zelfs van Kersten! Dr. Colijn redde zich eens te meer langs de dakgoot. Een dergelijke ma noeuvre moet men zich echter niet al te dikwijls veroorloven. Na deze „redding" ligt zijn lot in handen van de katholieke fractie. I11 de katholieke (en ook in de sodalis tische) pers gingen stemmen op om het onaf wendbare noodlot voor dit ministerie zich maar zonder dralen te doen voltrekken. Wij meenen dat dit geheel dient te wor den overgelaten aan de Kamerfractie, die ook de consequenties van een eventueel vo tum zal hebben te aanvaarden. Met vertrouwen kunnen wij, zoo besluit de Msb., aan haar overlaten, welk beleid 5$ tegenover dit kabinet zal gelieven te volgen. verschenen en nog vele andere naties plaats genomen, terwijl links in den hoek dc klei ne, tengere figuren der Chineezen en de Japanners de openingszitting bijwoonden. Zeventig nationaliteiten waren in het gebouw vertegenwoordigd en men kan niet genoeg met nadruk op deze groote en grootsclic manifestatie wijzen, want nog nimmer is er in de wereld een conferentie gehouden, welke een internationaler karak ter droeg dan deze. Van de balustrades ook de balkons waren geheel bezet hin gen de vlaggen van tientallen naties, bo ven het podium tegen het orgel hing een groot doek met als opschrift: „Christus Vic- tor", en tegen de speeltafel van het orgel was op een achtergrond van rood, wit en blauw een groot portret van de Koningin aangebracht. Toen Prins Bernhard, die werd begeleid door de leden van. het orga nisatiecomité, in de zaal verscheen, speel de het orgel het Wilhelmus. Er volgde een indrukwekkend moment, toen het orgel het bekende lied „Groote God, wij loven U" in zette, dat staande werd meegezongen door allen, die in de zaal aanwezig waren. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft de conferentie hierna ge opend. Britsche regeering ontkent be trokken geweest te zijn bij de leeningsplannen van minister Hudson. In het lagerhuis heeft minister president Chamberlain verklaard, daf er geen sprake is van het ver schaffen van een ieening aan Duitschland. Op een vraag, of de Britsche regeering afwist van de mogelijk heid van besprekingen van dezen aard en of de regeering voorne mens was besprekingen te openen, die zouden kunnen lijken op een corruptiepoging bij Hitier, teneinde „den vrede te koopon", antwoordde Chamberlain ontkennend. Over de besprekingen van den minister van overzeeschcn handel. Hudson, met Gö- rings medewerker Wohltat. waarover in de Engelsche pers zoo veel te doen geweest is, zei Chamberlain: Er was ons van deze besprekingen niets bekend, noch wist een andere, behalve de bij deze zaak betrokken minister, hier iets van af. „Het is niet de bedoeling van dc Britsche regeering besprekingen van dezen aard te beginnen". Chamberlain veroordeelt dus het persoon lijk initiatief van den minister geenszins en het is niet waarschijnlijk dat Hudson hierom zal aftreden. Hudson heeft inmiddels verklaard, dat zijn besprekingen met Wohltat geheel buiten de regeering. om gingen. Er is inderdaad over een leening gesproken, maar dit was toen Hudson en Wohltat confereerden over de walvischkwesties en daarbij, zooals dat meer gaat, even hun hoofdthema loslieten en zich bij de besprekingen op zijwegen be gaven. Hudson's eigen lezing. Tegen een verslaggever van de Daily Ex press heeft Hudson verklaard: „Verleden week heeft de heer Wohltat, die verbonden is aan 't Duitsche ministerie van Economische Zaken en een intiem vriend van veldmaarschalk Göring is, een bezoek gebracht aan Londen in verband met de Walvisch-conferentie. Hij wcnschtc een onderhoud met mij te hebben. Wohltat is mijn tegenspeler te Berlijn en wij wisselden van gedachten over problemen van handel en van de wereldeconomie. Hij gaf mij te kennen, dat hij en andere hooggenlaatsten in Duitsrilland van mce- ning zijn. dat de internationale toestand, wat de verhouding tusschen Engeland en Duitschland betreft, nimmer gevaarlijker is geweest dan thans. Hij vreesde ten zeerste, dat er oen explosie zou komen. En wat hij sinds zijn aankomst te Londen omtrent de vastberaden houding van het Britsche volk ervaren bad. droeg er slechts toe bij, zijn standpunt nou te versterken. De heer Wohltat trachtte mij duidelijk te maken, dat dc kwesfie-Dantzig of zij al dan niet tot een oorlog zal leiden, slechts een symptomatisch verschijnsel is van een veel grootcr vraagstuk, dat daaraan ten grond slag ligt. Hii betreurde dezen gevaarlijken toestand ten zeerste, daar hij er van overtuigd is, dat wanneer de politieke moeilijkheden eenmaal zijn weggenomen, do algetneene welvaart weer in de wereld zou terngkeeren. „Ik deelde den lieer Wohltat mede. dat Groot-Rrittanniö nimmer een van zijn over- zecsche bezittingen zou prijsgeven. Ook ver klaarde ik. dat Groot-Britannie naar mijn meening niet deel zou nemen aan een rege ling, die de teruggave van dc Duitsche of andere niandaatsgebicden zou behelzen. Samen een plan uitgewerkt. Te zamen hebben wij toen de technische mogelijkheden besproken om de moeilijkhe den te overwinnen" vervolgde de minister. „Volkomen duidelijk heb ik daarbij ver klaard, dat ik hier uitsluitend volgens mijn DE BILT SEINT 1 Verwachting: Aanvankelijk nog regenbuien, plaatselijk met onweer, tegen den avond op klarend, nog koel, zwakke tot matige N. tot N.O. wind Alg. vooruitz.: De kans is groot, dat morgen weersverbete- ring, althans ecnigc stijging van de dagtemperatuur in treedt. HUDSON. persoonlijke inzichten sprak. Toen werkten wij een plan uit, waarvan de voornaamste punten de volgende zijn: lste. Aan Hitier moet worden mede gedeeld, dat Engeland cn zijn bond- genooten zich tegen elke poging zul len verzetten, Europa met geweld te overheerschen. 2de. Indien Hitier bereid is weer hei pad van vrede en diplomatieke onderhandeling te betreden, zouden Engeland en zijn bondgenooten er voor zorgen, dat Duitschland behoor lijk behandeld wordt en o.a. toegang verkrijgt tot de grondstoffen. 3de. Zij zouden dan Duitschland helpen om de basis van oorlog, waar op thans feitelijk de geheele Duit sche industrie is ingesteld, te ver laten en terug te keeren tot de ont wikkeling van industrie en handel in vredestijd. 4de. Voorgesteld wordt, een vriend schappelijke samenwerking in het le ven te roepen op de wereldmark ten van Groot-Brittannië, Duitsch land en andere groote industrieele landen. 5de. Duitschland moet instemmen mei een beperking van zijn bewape ning, zoo niet met ontwapening en moet zich uit Cecho Slowaijke terugtrekken. Officiecle tegenspraak van Duitschland. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: „In de Elgelsche pers wordt melding ge maakt van verklaringen van den onder staatssecretaris Hudson over een gesprek met ministerial-direktor Wohltat, waarbij ook gesproken wordt van een „plan", dat den heer Wohltat overhandigd was. Het Duitsche nieuwsbureau is gemachtigd vast tc stellen, dat in het geheel geen plan besproken is. Overigens beteekende het on derhoud, dat niet op initiatief van den heer Wohltat tot stand was gekomen, een zuiver particuliere gedachtcmvisscling over econo mische vraagstukken". Halifax heeft in het Hoogerhuis eveneens ontkend, dat de Britsche regeering aan Hud son eenige opdracht zou hebben verstrekt. Machtdemonstratie der mariniers. De bladen publiceeren een dagorder van den volkscommissaris voor marine ter gele genheid van den gehouden „dag der oorlogs marine". De dagorder heeft den volgenden inhoud: „Heden, de dag der oorlogsmarine van de Sovjetunie, zullen de mariniers een machts demonstratie geven cn aantoonen, dat zij al tijd klaar staan om te strijden en op elk oogenblik dubbel zullen antwoorden op een stoot van oorlogsverwckkcrs, die zouden probeeren aan de onschendbaarheid der grenzen van de Sovjetunie te raken." De Isvestia schrijft o.m,. naar aanleiding van den vlootdag: In aantal onderzeeërs en kleine torpedobootcn bezet de U.R.S.S. thans de eerste plaats ter wereld. Terzelfdertijd doen do Russische duikbooten in niets onder voor andere. Voor sommige elementen zijn ze zelfs beter dan de buitenlandsche. De klei ne torpedobootcn bezetten reeds verscheide ne jaren de eerste plaats ter wereld door hun snelheid en wapenkracht.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1