Censuur op radio- nieuwsberichten Minister onderscheidt bakkersknecht Jan Moejes neemt deel aan de Internationale Zesdaagsche IJsselmeer visschers door de diaconie gesteund? De „kapitein van de vierdaagsche" gehuldigd Maarschalk Pétam in Frankrijk Onze Oost Duifsclie vloofmanoeuvres in de Oostzee Verdwijnen de promotie-degradatie wedstrijden Van Klaveren triomfeert over Locatelli Halifax stelt Chineesche gezant gerust Japan moet Sovjetwetten eerbiedigen Duitschland vierde staat ter wereld Osendarp weer geblesseerd Uit onze Omgeving Een vergunningstelsel noodzake lijk geacht. Bij den Indischen Volksraad is, naar de jf.R.Crt. meldt, een radio-publicatie-ordon nantie ingediend. In de memorie van toelichting op deze ordonnantie wordt er op gewezen dat, door de ontwikkeling van de radiotechniek cn de pers-berichtgeving eenerzijds en van internationale politieke factoren anderzijds, de vrije berichtgeving steeds meer aan be- teekenis wint en ook als aanvulling van zoo genaamd copyright-nieuws meer en meer aantrekkelijk wordt. Met vrije berichtgeving wordt bedoeld: le. berichtgeving per radio-omroep en 2e. radio- telegrafische berichtgeving voor zoover deze door ieder die deze berichten opvangt mo gen worden gebruikt (z.g. c.cj.-persen). Juist bij de vrije berichtgeving ontbreekt iedere waarborg voor een selectie, welke in het algemeen belang noodzakelijk is. Het ligt voor de hand, zoo vervolgt de memorie, dat met deze kostelooze berichtgeving veelal specifieke doel einden worden nagestreefd, welke schadelijk kunnen zijn voor het na tionaal belang en de orde en rust in Nederl.-Indië in gevaar kunnen bren gen. Daarom is een preventief toe zicht onmisbaar. In de memorie is dan verder uiteengezet 'dat daarvoor een vergunningsstelsel is ont worpen, waaronder ook het c.q.-nieuw$ valt. Hoe de regeling werkt. Het schema van deze regeling is als volgt: Een algemeen verbod tot publicatie van bui- tenlandsch radio-nieuws in den meest rui men zin, voor zoover dit niet gedekt is door een vergunning, hetzij van den ontvanger publicist, hetzij van het persagentschap distributeur, hetzij bij her-omroep van het nieuws van den uitzender in Indië. De vergunningen zijn verdeeld in drie soor ten. De meest-omvattende vergunning is die, welke den houder de bevoegdheid geeft het radionieuws aan anderen ter publicatie' door te geven en welke ook publicatie door afne mers zal dekken. Deze kan slechts worden verleend aan een bedrijf van een persagentschap dat vol doende waarborgen biedt voor deskundige en crifischo verhandeling van het nieuws. Voorshands komt daarvoor uitsluitend het persbureau „Anefa" in aanmerking. De tweede soort van vergunning zal slechts eigen publicatie dekken. De derde soort be treft den her-omroep van buitenlandsch nieuws. De P.T.T.-dienst zal het technisch toezicht uitoefenen. Van vergunninghouders zal cijns worden geheven. Het algemeen publicatieverbod wordt door een strafbepaling gesanctioneerd. t Vooral duikbooten moeten ge oefend. De Duitsche marine houdt onder leiding Van admiraal Raeder belangrijke manoeu vres in de Oostzee, welke vooral de oefening der duikbooten ten doel hebben. Het thema is het aanvallen en vernietigen van een con- Vooi door duikbooten. Hiervan nemen er 25 aan de oefeningen deel. Vlijt en doorzettingsvermogen be loond. oor het begin der in Mei en Juni van dit jaar gehouden examens ter verkrijging \an het middenstandsdiploma algemeene handelskennis werd bekend gemaakt, dat de minister van Economische Zaken beslo ten had een zilveren medaille uit te loven aan hem of haar die het beste examen zou afleggen. Bij gelijkheid van cijfers zou deze medaille worden toegekend aan de(n)genc, die onder de moeilijkste omstandigheden zou hebben gestudeerd. Na zorgvuldige schifting onder de duizen den geslaagden is gebleken, dat deze unieke onderscheiding moet worden toegekend aan inr? 'lecl van riijk, geboren T Augustus 1.10J, wonende te Schouwerzijl in Groningen. Deze candidaat, een werklooze bakkers knecht, komt voort uit een behoeftig gezin, met tien kinderen. Hij hoeft de lagere school niet gehcgl kunnen doorloopen, want op zijn twaalfde jaar reeds moest hij het zijne er toe bijdragen 0111 in de behoeften van het groote veedrijversgezin te voorzien. in zijn zestiende levensjaar stond zijn va der hem toe een vak Ie loeren en de jonge ling koos dat van bakker. Hij bleef in dit bedrijf werkzaam tot hij in April van dit jaar buiten betrekking ge raakte. Na de lagere school heeft hij geen ander onderwijs meer genoten dan dat, benoodigd voor het thans behaalde diploma. Voor het bezoeken van den cursus moest hij telkens 28 km. per rijwiel afleggen. Aangezien zijn vak niet toestond op de werkdagen te studeeren, besteedde hij daar aan den Zaterdagavond en den geheelen Zondag. Hij behoorde tot de ijverigste leerlingen en bleek over een goed verstand te beschik ken. Van Dijk heeft zijn lessen zelf moeten bekostigen uit zijn weekloon, want zijn moe der, die reeds eenige jaren weduwe is, was niet in staat iets bij te dragen. Thans ziet deze doorzetter zijn onver moeid streven bekroond met de ministerieele onderscheiding. Yïlo-toA&po-kl De K.N.M.V. deelt mede, dat aan den in ternationale motorzesdaagsche die van 21 tot en met 26 Augustus a.s in Duitschland wordt verreden, de volgende Nederlandsche rijders zullen deelnemen: G. A. de Ridder, Haarlem op B.M.W., C. van der Voort, IJmuiden. op Triumph, J. Moejes, Heerhugowaard, op B.MAV., D. Re- nooy, Hintham, op Eysink, J. J. Bovee, Amersfoort, op Velocette, J. van Rijn, Arn hem. op Velocette. J. II Sybrandy, Den Haag op Triumph, J. Fijma. Amsterdam, op Ariël, B. v. d. Berg, Voorburg, op Triumph, P. van Dintcr. Arnhem, op D.KAV. R.T.. A. van Dinter. Arnhem op D.KAV. R.T., F. Nag- tegaal. Den Haag, op D.KAV. R.T. cn N. N. op B.MAV. Buiten beide, reeds bekende, landen teams. zal een B.MAV.- en ccn D.KAV.-team worden gevormd en zullen tevens nog eenige clubtcams worden samengesteld. Van den inschrijver onder N. N. is de naam nog niet definitief bekend, waarschijn lijk wordt dit dé bekende crack J. Roest uit Ter Aar. Als manager van de ploeg is benoemd de heer P. J. Nortier uit Den Haag. Uael&ai Een verzoek tot de K.X.V.B. het „zwectvoetbal" af te schaffen. De Vereeniging ter behartiging van de Belangen van tweede, derde en vierde klas se voetbalvereenigingen in Nederland heeft aan den K.N.V.B. voorgesteld: 1- De promotie- en degradatiewedstrijden af te schaffen. 2. In verband daarmede met ingang van net seizoen 1940—41 in die districten waar zulks gewenscht wordt of niet reeds is ge schied, het aantal clubs der afdeeling in de 1ste. 2de en 3de klasse tot 12 uit te brei den. Afschaffing der promotie-degradatieyved strijden is gewenscht, aldus de toelicliting, ooidat zij er toe leiden, de beoefening van net voetbalspel een speciale wintersport te vervormen tot een winter- en zomersport. De beoefening der zuivere zomersporten door voetballers komt thans in het gedrang, met het gevolg, dat in tal van gevallen niet met de noodige frischheid de nieuwe eonipetities worden aangevangen. Bovendien |s het billijk, dat door het leidend voetbal- nchaam, den K.N.V.B.. er toe mede gewerkt ^ordt, dat de leidende lichamen der zomer sporten het hun toekomende zomerseizoen onverkort worde toegemeten. Geen „zweetvoetbal" moer Het zomervoetbal is, aldus de vereeniging, een antipropaganda voor de sport en vergt ^eel te veel van de lichamelijke gesteldheid oor spelers. Indien tot afschaffing der promotie-degra datiewedstrijden besloten wordt, kan onver- Mild tot een uitbreiding der afdeelingon van 10 op 12 elftallen worden overgegaan. Hiermede wordt bereikt: Een opvoering van het aantal compeu- "o-wedstrijden van 18 tot 22. Als aaneengesloten wedstrijdreeds zal dc- *e vermeerdering niet leiden tot een storen- do seizoen-verlenging. De competitie kan ze- voor 1 Mei geëindigd zijn (abnormale weersgesteldheid voorbehouden) te meer, daar in de laatste jaren alom in den lande terrein-verbeteringen tot stand kwamen en nog steeds alierwege op dezen goeden weg wordt voortgegaan. 2. Dat de geluks (of ongoluks) factor door het spelen van 22 wedstrijden in plaats van 18 een belangrijk kleiner rol vervult in het spel om de hoogste en laagste plaats. Het voorste] is onderteekend door de af gevaardigden ter hondsvergadering. Ondanks den regen, die den geheelen avond in stroomen viel, was de belangstelling voor den bokswedstrijd in den Doelentuin te Rot terdam vrij groot. De strijd tusschen van Klaveren en zijn ouden tegenstander Loca telli trok ruime belangstelling. Het is ten slotte geen mooi gevecht geworden, daar voor leent Locatelli's strijdwijze zich niet. De kleine, stevige Italiaan zocht maar steeds het gevecht op den korten afstand. Aan Klaveren was echter zeer goed in conditie cn het lukte hem in de eerste helft van het gevecht vrijwel steeds zich den tegenstan der van het lijf te houden. Met snelle series op lijf en hoofd, met linksche stopstooten soms ook, wist hij den steeds maar weer op- dringenden Italiaan tegen te houden. Na vijf ronden stond van Klaveren er dan ook zeer goed voor. In de volgende ronden zakte hij echter wat af. Locatelli trachtte daarvan dankbaar gebruik te maken, maar erg veel succes kon hij toch ook niet boeken, daarvoor verzorg de van Klaveren te goed zijn dekking. In de negende cn tiende ronde bevocht van Klaveren den tegenstander niet zijn eigen wapens. Hij dwong Locatelli nu hei lijf-aan-lijf-gevecht op en richtte al zijn aan vallen op den maag. Geen moment liet hij nu den tegenstander los Het was geen fraaie strijdwijze maar zij bleek zeer nuttig. Loca telli kon tegen dezen voortdurenden storm loop geen effectieve verdediging vinden en moest daardoor heel wat incassceren. Volkomen uitgeput wankelde hij na de tien ronden naar zijn hoek. De uitspraak luidde, zooals zeer duide lijk was; van Klaveren winnaar. De minister beantwoordt vragen Op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Zaal luidende: 1. Kan de minister mededeelen, of het juist is dat, mede tengevolge van de zeer slechte uitkomsten van de visscherij op liet IJssel meer gedurende het reeds verstreken sei zoen, een gedeelte der visschers en der visch enters gesteund moet worden door de dia conieën der kerken? 2. Is het juist, dat dit óók zijn oorzaak vindt in de wijziging van bestaande steun regeling krachtens de Zuiderzeesteunwet? 3. Indien bovenstaande vragen bevestigend worden beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat een en ander niet in over eenstemming is met het doel t an de Zuider zeesteunwet? 4. Zoo ja, welke plannen heeft de minis ter dan 0111 afdoende aan dezen noodtoestand een eind te maken? l eeft de minister van Waterstaat als volgt geantwoord: 1. inlichtingen, uit verschillende gemeen ten verkregen, hebben den minister de juist heid van het in vraag 1 gestelde niet beves tigd. J11 een geval van steunaanvrage, dat op gegeven werd, kan niet worden beoordeeld, in verband met het karakter van den diaco- nalen steun, of de betrokkene uit eenigen hoofde op grond van de Zuiderzeesteunwet kan worden geholpen. 2. 3 en 4. In verband hiermede onttrekken de vragen 2, 3 en 4 zich aan beantwoording. Wel kan de minister teil aanzien van de verleening van Zuiderzeesteun in het alge- meen mededeelen, dat, wat de visschers be treft, de omstandigheden aanleiding hebben gegevfij om den toeslag die in het begin van dit jaar voor het geheele jaar 1939 was gere geld, te wijzigen door het totaal van den in uitzicht gestelden toeslag eenigszins anders over het jaar te verdeelen. Zoodoende is onlangs bepaald, dat over de periode van 25 Juni tot 22 Juli, waarover aanvankelijk geen steun zou worden genoten, thans 25 pCt. van den grondslag zal worden ontvangen. Maatregelen voor de venter niet noodig geacht. Wat de venters betreft, vormt de visch- aanvoer uit het IJsselmeer slechts een deel van da'gene, waarover zij voor de uitoefe ning van hun bedrijf de beschikking heb ben. Zij verhandelen immers ook belangrij ke hoeveelheden versche en gerookte Noord zee visch. De aanvoer zoowel als de prijs van deze vischsoo'ien is bevredigend te noemen. Bijzonder,, maatregelen te hunnen opzichte zijn naar het oordeel van den minister niet noodig. Erkenning der aanwezigheid van de Japansche troepen beteekent nog geen goedkeuring. De Chineesche gezant te Londen heeft kort na de bekendmaking van de formule, welke als basis voor onderhandelingen over Tientsin moet dienen, een onderhoud gehad met Lord Halifax. Naar te verstaan wordt gegeven heeft hij daarbij 0111 opheldering verzocht en als zijn meening kenbaar ge maakt, dat de formule onvereenigbaar is met de verplichtingen welke Engeland op zich heeft genomen onder het negen-mo- gendhedenverdrag, de resolutie van de Brusselsche conferentie en de verschillende Volkcnbondsresoluties over het Japansch- Chineesche conflict. Halifax hefet daarop geantwoord, dat de formule geen verandering in het Engelsche beleid beduidt en dat zij alleen het feit van de aanwezigheid van het Japansche leger op Chineesch grondgebied erkent, zonder echter die aanwezigheid goed te keuren. Antwoord op het Japansche me morandum. De assistent-volkscommissaris voor bui- tenlandsche zaken, I.ozovsky. heeft den Ja- panschen ambassaaeur Togo bij zich ontbo den om hem het antwoord te overhandigen op het Japansche memorandum van 27 April 1939. In dit Japansche memorandum werden een aantal vragen gesteld in ver band met de Japansche petroleum- en steen- kolenconcessies op Sachalin. De Japansche regeering heeft systematisch de schending van de contracten en van de wetten der sovjetunie door de concessiehouders gesteund zegt het antwoord. Het volkscommissariaat verwerpt de Japansche protesten over een onrechtmatig optreden van de Sov jet-organen. De verschillende over tredingen van de concessiehouders worden opgesomd. U.a. wordt geen gcht geslagen op de voorschriften tot veiligheid van den arbeid. Maat regelen tegen brand, welke door de Sovjet-Russische wetten worden voorgeschreven. Als gevolg hiervan zijn verscheidene branden uitgebro ken op de petroleumvelden. Dit kan niet worden geduld en in de toekomst kan worden geëischt. dat de conces siehouders onvoorwaardelijk de voorschriften zullen nakomen. Vervolgend wordt in het antwoord van de Sovjet-Unie verklaard dat de geruchten, welke door de Japanneezcn iri omloop wa ren gebracht en volgens welke de Sovjet- Unie ernaar zou streven een einde te ma ken aan de Japansche concessies, boosaar dige verzinsels zijn. Indien de Japansche concessiehouders de 'oorschriften nakomen, zullen zij geen last >n dervinden. Tevens wordt gewezen op enkele andere gevallen. waarin Japansche firma's en de Japansche reeeerii g hun verplichtingen niet zijn nagekomen en ten slotte waar schuwt het volkscommissariaat van buiten- landsche zaken de Japansche regeering en de Japansche concessiehouders, dat de re- geering der sovjet-unie strikte naleving van haar voorschriften en wetten op haar gebied eisclit, Vlaggenparade onder de tonen der Koninklijke Marine. Op de wedren aan den Bijleveldsingel te Nijmegen waren gisteravond duizenden te zamen geloopen voor de tradioneele vlaggen parade, welke ook ditmaal onder leidiug un kapitein E. C. C. W. L. baron van lleeckeren van Brandsenburg werd gehou den. Onder de vele genoodigden waren ver scheidene vertegenwoordigers van het bur gerlijk- en militair gezag, onder wie burge meester en wethouders van Nijmegen, de commandant van de koloniale reserve over ste Slagter en vertegenwoordigers van den N.B.L.O., deputaties van binnen- en buiten- landsche groepen, waaronder de Duitschers, Denen, de Belgen, de Fransehen, de Engel- schen en de Zwitsers. De kapel van de Ko ninklijke Marine onder kapelmeester Leisti- kow en de Nijmeegsche postharmonie gaven bijzondere luister aan de vlaggenparade. Achtereenvolgens werden onder het spe len van de verschillende volksliederen de Belgische, de Deensche, de Duitsche, de En gelsche, de Fransche, De Zwitsersche, de Nederlandsche en ten slotte de officieele N. B.L.C.-vlag in de masten geheschen. Défilé. Aan het slot der plechtigheid trad de da mes- en heerenuloeg van de C.I.V.C. uit Hil versum met hun leider naar voren om een treffende hulde te brengen aan kapitein Breunesc en zijn echtgenoote, waarbij me vrouw Breunese met roode anjers vereerd werd. Den kapitein werd een fraai gebor duurd kussen aangeboden, waarop de Ne derlandsche Leeuw was aangebracht, rus tende op een fond van diep groene en oran je kleuren. De leider van V:I.V.O. sprak den kapitein op hartelijke wijze toe. Htden de eerste marsehdag, wordt het par cours gemaakt Nijmegen Groesbeek Plas- molen, Cuyk, Molenhoek, Nijmegen. A'olgens de officieele gegevens van de in Mei gehouden volkstelling bestaat de bevol king van het Duitsche rijk uit 79,730.000 zie len. Het protectoraat telt daarenboven 0.800.000 bewoners. Ongeveer viervijfden van alle Duitschers wonen naar verklaard wordt binnen cle grenzen van het rijk. Mét bijna tachtig millioen inwoners is bet Duitsche Rijk na Rusland (ongeveer 135 millioen in het Europeesche deel) de vólks- rijkste staat van Europa. In het Duitsche Rijk woont 15 pCt. van de bevolking van Europa. Houdt men geen rekening met ko loniaal bezit, dan is Duitschland de vierde staat ter wereld na China, de Sowjet-Unie en de Vereenigde Staten. Binnen de grenzen van het Duitsche Rijk wonen ongeveer vier vijfden van alle Duit schers. In totaal zijn er op aarde meer dan 100 millioen menschen van Duitsch „Volks tam" aldus het D N. B. dat niet nader treedt in bijzonderheden over deze 20 milli oen Duitschers buiten de Duitsche lands grenzen. De oppervlakte des Rijks klom van 469.000 vierkante k.m. tot 5S6.000 vierkante k.m. Zonder het gebied van Memel mee te reke nen zijn er in Duitschland 38.812,023 man nen 1933 37,090.238 en 40,764,720 vrouwen 1933 39,352,059. (In de cijfers van 1933 is cle bevolking van Oostenrijk blijkbaar meege rekend Red.) Dertig pCt. van de bevolking woont in steden met meer dan 100.000 inwoners. Se dert de laatste tellinar heeft het inwonertal van Bonn, Dessau, Freiburg, Potsdam Ro- stock en Willemshaven boven de 100.000 ge stegen. Maarschalk Pétain, de ambassadeur van Frankrijk in Spanje, is te le Perthus aangekomen. Hij heeft verklaard een zeer ingewikkelde en moeilijke taak te hebben, welke hij nog niet heeft volbracht, doch wel ke hij hoopte tot een goed einde te brengen. Hij komt voor korten tijd in Frankrijk en zal spoedig naar Spanje terugkeeren. He den zal hij een bezoek brengen aan de kam pen der Spaansche vluchtelingen in de oostelijke Pyreneëen en dan waarschijnlijk naar Parijs vertrekken. Officieel wordt medegedeeld, dat de ge ruchten over de komst van Queipo de Llano in Frankrijk op geen enkelen grond berus ten. Verder zijn berichten uit Spaansche bron in omloop, waaromtrent het echter onmo gelijk is bevestiging te verkrijgen, volgens welke Queipo de Llano bij Vittoria zou zijn gearresteerd. Hij zou zijn gezien in een rij tuig,, gezeten tusschen twee manschappen van de civiele garde. Onlusten te Sevilla? De correspondent van de Times te Henday bericht, dat te Sevilla ernstige onlusten zou den zijn uitgebroken. De medewerker van de Times vervolgt: de voornaamste kwestie, waaraan Franco thans zijn aandarht moet wijden, is die van de keuze van een minister-president. Er zijn. naar men gelooft twee candidaten: Serrano Suner. thans minister van binnen- landsche zaken en generaal Jordana, vice- voorzittcr van het oorlogskabinet. De moei lijkheid voor Franco is, dat deze twee me dewerkers tegengestelde tendenties hebben. In zijn streven, de algemeene eenheid te bewaren, kan Franco moeilijk een van bei den kiezen zonder tegelijkertijd pro- of anti-phalangistiscli te zijn. Men meent eveneens te weten, dat Andres \mado de minister van financiën, en graaf Rodezno, de minister van Justitie, hun ont slag willen indienen. Naar wij vernemen, zal de sprinter Osen- dorp a.s. Zaterdag en Zondag niet deel kun nen nemen aan de Nederlandsche kam pioenschappen in het Feyenoord-stadion te Rotterdam. Hij heeft n.1. een ernstige bloed uitstorting in het dijbeen opgeloopen. Men zal zich herinneren, dat Osendorp juist van een andere blessure, in Londen xerkregen, genezen was... DEN OEVER. W1ER1KGEK KLINK GEHULDIGD. „Klink kampioen van Nederland in de achtervolging", die groote nieuws verspreid de zich Zondagmiddag als '11 loopend vuur door Den Oever. Toen bekend werd dat de nieuwe kampioen 's avonds omstreeks acht uur zou arriveeren meenden de bewoners van den Gcsterweg dat het hun taak was K ink de eerste blijde inkomst te bereiden. Vlug werden er bloemen en groen verzameld en spoedig stond een eèrepoort van groen en vlaggendoek op de hoek van den Molleger- weg. Even over achten kwam de auto in zicht met den populairen renner. De groote krans die hem 's middags in het stadion te Amsterdam was overhandigd hing over den radjateur Spoedig was Klink uitgestapt en werd hem van alle kanten hartelijk de hand gedrukt met zijn prachtig succes. Uiterlijk kalm en bescheiden nam Klink de felicita ties in ontvangst. Zijn eerste werk was zijn gewonnen kampioenstrui aan zijn moeder te overhandigen. Simpel en eenvoudig was deze huldiging, maar juist daarom kon men zien dat alles liier recht hartelijk gemeend was. Hier was geen politie om de straat af te zetten, hier was alles eenvoud, hier werd gesproken van hart tot hart, en juist hierdoor was deze hul diging juist zoo spontaan. Met een „lang zal hij leven" nam de'ze huldiging een einde. Ook harmonie „Apollo" meende niet ach ter te mogen blijven en Maandagavond werd in een vlot tempo naar den Molgerweg ge marcheerd. Na het spelen van een tweetal marschen, sprak do Voorzitter van „Apollo" de beer C. Koorn Vzn„ de kampioen op een recht hartelijke Wijze toe. „Apollo" besloot met een „Lang zal hij leven". Nog staan meer huldigingen op het programma en we geloo- vc.n c'.at deze dagen veel zwaarder zijn voor den bescheiden kampioen dan zijn zwaarste rit op een wielerbaan! HULDIGING KLINK. Dinsdagavond (beden) zal in Cinema De Haan een huidigingsavond gehouden wor den voor onze kampioen achtervolging Dethmer Klink. Deze avond is voor een ieder, vrij toegankelijk. Op deze avond zal de gelegenheid gegeven worden de kampioen geluk te wenschen met z'n schitterend succes. WARMENHUIZEN, 24 Juli. Schotsche muizen 23.30. grove 1.902.30, drielingen 2.502.60, eigenheimers 3.804, witte kool 1.50. Aanvoer: 7550 Kg. aard appelen, 2200 Kg. witte kool. ZVVAAG, 24 Juli. Aardappelen: Gr. Schotsche 22.90, kleine Schotsche 2.10—2.50. blauwe 24. wortelen 2.504.10, bloemkool 3.70—11.50, meloenen 12 29, sla 1.503. andijvie 13, waschpeen 1.50—2.40, groene kool 11.20, gele kool 1.40 1.70, roode kool 1—1.10, spinazie 26, pos telein 5.207.20. komkommers 22.50, tuin- boonen 1.501.90, slaboonen 8.6010, snij- hoonen 1015. doperwten 69, peulen 68, augurken 412, rabarber 2.80—3.40, perziken 511.70. frambozen 2557, witte druiven 41 52, Alicante 4649, Frankenthaler 4348, lomaten 6.109, Reine Victoria per stuk 4 7 ct. witte bessen 5.106.16 roode bessen 9 13.30. zwarte bessen 2839. kruisbessen 6 15. Prolefic 12.2017.50, Kruidenier 816, Yeiiow Transparante 8-22, Haantje-steer 8- 14. ALKMAAR, 24 Juli. Aardappelen 2—4, aalbessen 59, andijvie 0.50—1.80. appelen 4—11. augurken 1—6.50, bloemkool I 610. idem II 24, doperwten 4 —5, druiven 20—24, groene kooi 1—2. krop sla 6.702.60, komkommers 23, meloenen 1326, peren 6.prei 5.66. peterselie 0.50 1.40. postelein 0.090.16. rabarber 14. roode kool 1.602.60. selderie 0.501.50, spinazie 0 821.08, sniiboonen 2.508, dubbele sner- rieboonen 1.251.65, tuinboonen 0.250.35, tomaten 2.40—3.80. uien 2.60—3.50, wortelen 2.50—4, zwarte bessen 16—IS. BROEK OP LANGF.NDI.TK. 25 Juli. Schotsche muizen 150—310: grooten 180 220'» W. eigenheimers 230350; drielingen ■l'O270; kleine 1160: zilvernep 650; bos- neen 250; spercieboonen 7—10.40; roode kool 1—180; witte knol 130—140; gele kool 210—3 Tomaten A 540—590; B 6-670; C 4.—; CC f 4.—. PI TRMER END. 25 .Juli. Veemarkt. Koeien, totaal 580 stuks: 250 vette koeien 6470 ct. per Kg., geldekoefen 100—180. melkkopien 180—260. stieren 42— 53 c. per Kg., 13 paarden 70—160. vette kal veren 70—80 et. per Kg.. 300 nnrhtere kal veren 117. 235 vette varkens (852 rt. per Kg.. 45 magere varkens 28—36. 450 biggen 12—22. 600 srhanen 12—24, 40 bokken 3-10, 3.t0 lammeren 58. NOORDSCHARWOTTDE, 25 Juli. Aanvoer: 7000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 1.80HO. grooten 180030 eirren heimers 3.60. hl. dito 3.20-3 80. 'drielingen v.oO—310, mop Kg. uien 5.30. drielingen 6 gele nep 6.10. 3050 kg. zilveruien 250; drielingen 4—480- ktr sr>errioboónen 6— O.oO, 00 kg. tuinbonen 1.»0; 1?5 kg kroten ■3.—: 11800 kg. Witte kool 11A0

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3