KLEEDING In en om het Heldersche kamp IMIiH «PELS' iraiMMBIIIIIM Eerste dag met regen begonnen met regen geëindigd Geen uitvalllers en vol goeden moed ABONNEMENTS- gemakkelijk en in het bereik van iedereen DEN HELDER Dat nare rijwielplaatje AFHALEN wordt niet Inschrijving Handelsregister H. Ms. „Tromp" in dc hoofdstad Burgerlijke Stand van Den Helder Werving voor de Marine Marinepropagandafilm Wereldconferentie van Christenjeugd Voor den politierechter te Alkmaar Agenda Raadsvergadering Schoolreisje Oosterend ÏLieuiiró uit Ua& Ernstige aanvaring V^isscherij Vischafslag Den Helder Ongeluk op H. Ms. „Tromp" Uit het politie-rapport Uitslagen Kaagweek Onze 4-daagsche verslaggever schrijftWEK ÜW LEVER-GAL OP In alle vroegte is Dinsdagmorgen de groote trek begonnen. Reeds ver voor vijf trokken de eerste wandelaars de poorten van de Prins Hendrikkazerne uit en ruim een uur later was het Vierdaagsche leger op volle sterkte op pad. Te midden van deze reusachtige ka ravaan tippelden onze Heldersche deelnemers, naar wier verrichtingen wij natuurlijk het meest nieuwsgierig waren. Ouverture in mineur. Het weer op dezen dag heeft nu niet be paald voor de volle honderd procent meege werkt. De tocht begon met een druilerig regentje, hetwelk tot ongeveer zeven uur aanhield. Dientengevolge waren verscheidene wegen ook al door de plasregens van den vorigen avond en nacht, in ware modder poelen herschapen. De belangstelling langs den weg was dan ook lang niet zoo groot, als wij dat de laatste jaren gewend zijn. Alhoewel de meeste Hel dersche deelnemers klaagden, dat zij het ge durende den nacht zoo koud hadden gehad, er was n.1. maar één deken per persoon ver strekt, was de stemming opperbest. Er heerschte eigenlijk een geest van: „Ons kan niets gebeuren." Het waren echter nog pas de eerste kilometers, ongebruikt was nog de frissche kracht in deze goed getrainde body's en dat gaf hen een overmoedig gevoel. In Groesbeek werden we reeds gecharterd door damesleden der Zilvermeeuw met ver zoek hun regenmantels en broodtasschen mee te willen nemen. Van weigeren was geen sprake. Vandaar ging de tocht door een prachtig stuk natuur. Tot op enkele meters werd de Duitsche grens benaderd. Dan ging de tocht naar den Piasmolen. Deze circa 5 km lange weg bestaat uit rulle zandwegen met diepe karrensporen en hier en daar venijnige puntige keien. Door de vele regens was deze weg een ware modderpoel geworden, alwaar men al glijdende zijn weg ging. Dit was wel een bui tengewoon zwaar stuk. De Nieuwediepers. Aan het eind van dezen weg hebben wij een gedeelte onzer Heldersche deelnemers opgewacht. Allereerst kwamen de 40 km loopers n.m. de dames van de P.T.T., mej. Helder en mej. Mahieu. Druk pratend en lachend, maar haast ontoonbaar, door de modderspatten. „Hoe of zij 't maakten", vroe gen wij. „O, best meneer," was 't antwoord. „Schrijf maar in de courant, dat wij het kruis wel halen." Daarna ging een lid der Duinkanters, de jongeheer Leder, ons voorbij, te midden van een groep Fransche deelneemsters. Wij weten niet of hij de Fransche taal zoo goed machtig is, dat hij een gesprek met hen kan voeren, maar enfin, zij hadden elkaar ge vonden en bleven het verdere gedeelte van den dag bij elkaar. De Marine. Vervolgens marcheerden de groepen adel borsten en Schorpioen ons voorbij. Daar heerschte een wel zeer vroolijke stemming, waarvan de hoornblazer van de oorzaak was. Hij liet n.1. de meest moderne liedjes hooren en was zelfs in staat „The Lambeth-walk" te blazen. Geen wonder was het, dat deze groepen een zeer groot aantal burgers met zich „meetrokken". Telkens werd er een hoera aangeheven en sloot zich weer een nieuwe groep aan. Burgers en militairen had den zich hier wel nauw vereend. Eenmaal op den grooten weg gekomen, namen sommige reeds een eerste rust. Dientengevolge werd het Vierdaagsche leger uit elkaar gerukt. Via Cuyk gaat het op Mook af. Hier zijn de belangstellenden van heinde en verre ge komen om de Vierdaagsche gade te slaan. Urenlang duurt hier de doortocht der loo pers. Hier was het ook, dat wij een gesprek voerden met den heer Dirkzwager, den te- genwoordigen verzorger der Jutter. Hij toon de zich zeer voldaan over zijn pupillen. Zij waren vroegtijdig vertrokken, hadden rus tig gewandeld en voelden zich opperbest. Bravo lui, zoo hoort het. Hier passeerde ook de Heldersche groep manlijke leden der P.T.T., onder aanvoering van den heer Geervliet. Hij bespeelde lustig een mondorgel. Had hij misschien zijn fluit vergeten? Het kleine groepje maakte een pittigen indruk. Alweer regen. De lucht is ondertusschen weer zwaar be wolkt en het duurt niet lang of er valt een druilerige regen. De laatste paar uren wordt er dan ook onafgebroken in den regen af gelegd. en nu is het aan de meesten wel te zien, dat zij reeds vanaf den vroegen morgen tippelen. Voorwaarden worden gaarne franco toegezonden Eindelijk komt aan het einde van den lan gen marschdag, die de wandelaars door één van de mooiste streken des lands gevoerd heeft, de stad Nijmegen in zicht. De Staf- muziek is uitgerukt om de militairen met een paar pittige marschen in te halen. Het gelukt inderdaad, de hoofden gaan weer omhoog en het wordt een goede intocht. Een handig in elkaar gezet tafreeltje maken we nog mee. Een groepje Zilver meeuwleden komt binnen gewandeld. Ze zingen uit volle borst, hebben elkaar on der den arm en dansen. Maar schijn be driegt! Want wat doen de snaken? Zij hebben een makker in hun midden, die er niet bepaald prettig aan toe is. Maar dat laten merken, tot smaad van de Hel dersche tippelaars? Dat nooit. En van daar die comedie, waar de meesten in- getippeld zijn. Zoo eindigde deze dag toch nog, trots de hinderlijke regen, op vroolijke wijze. Maar nu morgen, de tweede dag, die volgens deskundigen de zwaarste is. Daar de Heldersche wandelaars zelf zeer optimistisch zijn, willen wij niet in mineur-stemming ein digen. Wij hebben het volste vertrouwen in hen en hopen slechts, dat het weer hen wat ge nadiger zal behandelen. Als het over een week weer Augustus is, verwisselt heel Nederland het zwartgeworden koperen plaatje voor een glimmend nieuw en menigeen zint op een wijze van bevestiging aan fiets of lichaam, waardoor het onmogelijk zal zijn dit stukje koper, ter waarde van een riks, te verliezen. En niet alleen om verliezen te voorkomen, maar om handige snelle vingers hun kans te ontnemen. Tegenover het Postkantoor heeft in den vorm van een tent, een A.V.O.-man zich tijde lijk een onderdak verschaft. Tegen betaling van een dubbeltje het achterwiel drukt deze heer in duidelijke letters den naam van de(n) betaler in het koper. Daartoe gebruikt hij een aardig apparaat, dat van den kant van de jeugd groote belangstelling trok. Meneer, ik wou een plaatje, een plaatje. Dat kan, dan moet u dit invullen. De oude juffrouw bekijkt met ernstig ge zicht het invulformulier. Begrijpt niet direct. Nou, doet u dat maar. Mag ik dan uw voor letter weten en uw achternaam weten? D™ heer begint te schrijven. O, maar m'n naam kan ik zélf wel schrijven!... Stel je voor dat ik dat nog niet eens kon. Gaat dan uw gang maar... Het plaatje komt te voorschijn. De eigenaar heeft het veilige gevoel, dat nu toch eindelijk dit kostbaar bezit een jaar is veilig gesteld. En wat er nu wel met dat extra-dubbeltje gebeurt? Wel, dat ge'd wordt besteed om de onvolwaardige werkers in de maatschappij te steunen bij hun poging om zich een werkkring in overeenstemming met hun capaciteiten te veroveren. berekend door ESONA (Auto- en Bootdiensten). Van 18 tot 25 Juli 1939. Nieuwe zaken: Wieringen: J. J. Bosker, Kerkplein 29, aannemer van bouwwerken, enz. Wijzigingen: Anna Paulowna: Firma Nuij en Gebr. Komen, Molenvaartweg 132, dorschbedrijf uittreding vennoot. Den Helder: A. Zwolsman, Langestraat 11, kruideniersbedrijffil. Sluisdijkstraat 135, Den Helder, opgeheven. Opheffingen: Den Helder: G. J. A. Teesink, van Galen straat 50, kappersbedrijf. Kruiser wordt gereed gemaakt voor reis naar de Oost. Maandagavond om half zes is Hr. Ms. krui ser „Tromp" door de sluis te IJmuiden ge schut. Het schip is hierna doorgevaren naar Amsterdam, waar het zal worden gedokt en gereed gemaakt voor de reis naar Neder- landsch Oost-Indiè Waarschijnlijk zal de krui ser hier 14 dagen blijven. LUX-PRIJSVRAAG GEWONNEN. Een lezeres van ons blad, Mevr. E. H. de Jong, Den Helder is zoo gelukkig geweest om haar inzending voor de Lux Toilet-Zeep- prijsvraag bekroond te zien met een prijs, be staande uit een fraai goud-plaqué 15 rubis Anker dameshorloge. van 25 Juli 1939. BEVALLEN: C. C. BoonSinjewel, z. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Gunstig resultaat. Op 2 Augustus a.s. vertrekt een nieuwe ploeg Europeesche jongelieden naar Neder land, om daar hun opleiding te ontvangen voor lichtmatroos met Indisch verband bij de Koninklijke Marine. Er zijn bij deze najaarswerving 33 jongelie den aangenomen, en het aantal beschikbare plaatsen (35) is dus vrijwel gehaald, zoodat het resultaat dezer werving gunstiger is dan bij de voorjaarswerving in Februari/Maart. Toen konden, hoewel de termijn voor aanmel ding werd verlengd, van de 35 beschikbare plaatsen voor lichtmatroos slechts 27 bezet worden. In Augustus worden gegadigden voor leer ling-vliegtuigmaker bij den Marine-Lucht vaartdienst aangenomen. Te oordeelen naar het aantal reeds binnen gekomen verzoeken om inlichtingen schijnt ook de animo voor deze opleiding dit jaar grooter te zijn dan verleden jaar. Vertooning in Indië en Nederland. De marine-propagandafilm zal in Augustus a.s. worden opgeleverd. Het ligt, naar het „Nieuws" vernam, in de bedoeling, dat deze film tot het publiek zal worden gebracht door vertooning in bioscopen in Nederland en in Indië, waardoor dus een zeer groot publiek zal worden bereikt. Immers, deze film, die een onderdeel vormt van de propaganda-campagne der Marine, heeft vooral ten doel het publiek „navy minded" te maken door liefde en belangstel ling te wekken voor het werken onzer Konink lijke Nederlandsche Marine. De vertooning van de film, een speelfilm met een verhaal, zal ongeveer anderhalf uur in beslag nemen. De regie van het technische gedeelte is ver zorgd door den heer H. V. Quispel, hoofd van het Kantoor voor Dienstplicht, Propaganda en Werving van het Departement der Marine te Batavia. De tweede dag. Met een korte godsdienstoefening, geleid door een Engelsch afgevaardigde op de wijze, zooals die in de Engelsche „vrije kerken" ge bruikelijk is, is de Wereldconferentie van Christenjeugd gistermorgen reeds vroeg met haar eerste werkbijeenkomst in het Concert gebouw begonnen. Het voorzitterschap van de vergadering berustte op dezen tweeden dag bij rev. D. T. Niles, uit Ceylon, secretaris van den Wereldbond van Christelijke Jongeman- nenvereenigingen. In de plenaire zitting, die gehouden werd na de godsdienstoefening, werd aan de orde gesteld het onderwerp: „Onze verschillende beginselen en onze gemeenschap pelijke roeping". De president der vergadering en drie jonge afgevaardigden hielden over dit onderwerp een referaat. Het congres verdeelde zich daarna over de vele bijbelstudiegroepen, die in nabij gelegen schoolgebouwen iederen morgen samenkomen. Op dezelfde wijze zullen des namiddags gere geld besprekingen plaats hebben over de vra gen van kerk, volk, staat, gezin, volkerenge meenschap, economische orde en opvoeding. In deze besloten samenkomsten moet de eigenlijke ontmoeting der verschillende ge zichtspunten plaats hebben. De tweede dag werd besloten met een gods dienstoefening in het Concertgebouw. Bisschop Nicolai uit Joego-Slavië sprak over „Jesus is lord". ÏÏUiAinefoïicAten C. W. KEMMER f. In den ouderdom van 74 jaar is te Hilversum overleden de heer C. W. Kemmer, gep. officier van de M.S.D. Ie klasse, die op 26 November 1915 den militairen dienst met pensioen had verlaten. De heer Kemmer was drager van het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp Atjeh 19011905 en de kronings medaille van Noorwegen. (Zitting van 24 Juli 1939). LIJFGOEDEREN GESTOLEN. Mej. A. K., te Den Helder, is niet versche nen, dat ondanks, dat zij aldaar tal van lijf goederen heeft ontvreemd. De getuige mej E. W. v. C., uit Den Hel der, van geroep modiste bij maison Pijper, waar verd. dienstbode was, vertelt dat verd. een bedrag van f 138.30 aan goederen heeft ontvreemd. De reclasseeringsambtonaar, de heer J. H. Wiggers, uit Alkmaar, meent in zijn rap port, dat een voorwaradelijke straf hier op haar plaats zou zijn. De Officier van Justi tie, mr. v. d. Feen de Lille, vindt een voor waardelijke straf niet op haar plaats, ge zien don levenswandel vnn deze juffrouw. Ze heeft al meer zooiets uilgehaald. De wnd Politierechter mr. Fruin, stelt dan de verdere behandeling dezer zaak uit tot Maandag 25 September, om alsnog de ver dachte te liooren. nimups De agenda van de Vergadering van denRaad der gemeente Texel, op Donder d 0 1939, des namiddags te drie uur ten geme tehuize. Te behandelen onderwerpen: Ingekomen stukken. Notulen. MededeebnDen. Aanbieding gemeente-rekening overWóo. Idem Burgerlijk Armbestuur over 1938. Idem Algemeen Weeshuis over 1938. Vaststelling balans en winst- en verliesreke ning van de T.E.M. per 31 December 1938. Aanvulling overeenkomst met den Staat be treffende het gebruik van het Luchtvaart terrein Texel. Crediet voor proefboringen in verband met opmaking plannen voor waterleiding. Ontslag-aanvrage van C. A. Keijser als hoofd der o. 1. school te De Waal. Aanvrage overplaatsing Mej. G. Eelman als onderwijzeres van de o. 1. school te De Waal naar die te Oudeschild. Vaststelling kosten van het lager onderwijs over 1938. Wijziging politieverordening. Bestrating aan den Brink te De Koog. Grondtransacties in verband met rioleerings- plannen te De Koog. De leerlingen der hoogste klasse van de Sint Josefschool te Den Burg maakten gister een schoolreisje naar Amsterdam, ook Alkmaar werd aangedaan. Des morgens te 5.30 u. ver trok het gezelschap per autobus van Den Burg, en te Den Helder werd na de bootreis de tocht weer per autobus voortgezet. Te Amsterdam werd een boottocht gemaakt en Artis bezocht. Met de laatste boot arriveerden de reisgenoo- ten weer op Texel. BEROEPEN. Geref. Kerken in H. Verband beroepen te Oosterend, Texel: J. Diepersloot van Leeu warden. HOOIBROEI. Op de boerderij van den heer L. Bas te Zeven huizen heeft men het hooi er uit moeten rijden. Het bereikte een warmte van 82 gr. en ver toonde al enkele zwarte plekken. Urk, 24 Juli. - Door 10 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 210 pond kuilpaling, van 15 tot 60 pond per vaartuig, prijs 24%26% ct. en 790 pond ljjn- of beugaal, 24%26% ct. alles per pond. Het beurtschip Eben Haëzer, welke de dienst UrkKampen per week nog steeds 3 maal onderhoud, is de vorige week in ernstige aanvaring gekomen met een sleepboot, welke dienst doet bij de Zuiderzeewerken. Er moest n.1. een gedeelte der vracht gelost worden in de werkhaven. Hier aangekomen liep het beurtschip op een bak, welke geen roer had en ongelukkiger wijze voor de boeg van de Eben Haëzer terecht kwam. Er ontstond een groote scheur in de zwar», ijzeren boeg. De kajuit werd geheel in elkaar gedrukt. De aanvaring was zoo ongelukkig, dat het schip dadelijk buiten dienst gesteld moest worden, waarom de beurtdienst nu zal waargenomen worden docr UK 51. De schade, welke onge veer 1000 is, zal misschien door de verze kering gedekt worden. De Eben Haëzer zal op de Werf „Vooruit" te Enkhuizen, waar het schip ook gebouwd is, hersteld worden. Den Helder, 25 Juli 1939. Aangebracht door korders: Tongen per kg 0.95—0.75 S1|'PS 0.60—0.44 Schol le soort per kist „7.30—6.40 Schol 2e soort 3.002.00 Schar 2.35—1.60 Bot 4.00—2.E5 Aangebzracht door garnalenvisschers: Gekookte garnalen per kg 0.16 De marinier M. T. had op 18 Februari op Hr. Ms. „Tromp", toen deze bodem te Casa- blanca log, de hand van een matroos tusschen een sluitstuk van een kanon gekneld, waardoor deze zoo ernstig aan zijn hand werd verwond, dat hij voor zijn verdere leven eenige vingers zal moeten missen. De Zeekrijgsraad had geen schuld aangeno- m°n, doch wel de zaak voor krijgstuchtelijke straf teruggewezen. De fiscaal, die een veroor deeling had geëischt, teekende van dit vonnis hooger beroep aan en zoo moest T. zich bis teren voor het Hoog Militair Gerechtshof ver antwoorden. In deze zaak eischte de advocaat-fiscaal mr. L. B. J. Vermeulen, bevestiging van het vonnis. j Adverteer in een blad dat i huis-aan-huis gelezen wordt j j Dan weet ge tenminste dat Uw geld niet weggesmeten is I IN DE POLS GEBETEN. Een stadgenoot kwam zich op het Politie, bureau beklagen, dat haar 6-jarig dochtertin door een hond in de pols gebeten was n,. zal den onverlaat berouwen! 41 WAAK IS DE FIETS? Een bewoner van den Ruyghweg zette z>„ fiets even onbeheerd tegen een gebouw on de Buitenhaven. Toen hij hem terug Kwam halen was het verdwenen. Wie weet er meer van... HEVIGE HERRIE. Een ouderwetsch hevige burenruzie vond gisteren plaats in de Basstraat. Diverse dames voelden zich gedrongen malkander de waarheid en niets dan de waarheid te zeg. gen, met als gevolg, tal van onaangename gevolgen. De politie werd ijlings opgebeld en deze verscheen als rustbrengende instantie Geen wonder dat velen dit woord-duel be woonden. Holland-Friesland Regenboog wedstrijd, j J. de Vries (H.), 2. L. de Wit (H.), 3. W. Z. v. d. Mey (H.). Puntenaantal van dezen dag: Friesland 20, Holland 35.1. Totaal Holland 93 2 p., Frie* land 68.1 p. Drakenklasse B: 1. Stormvogel, st. H. W. v. d. Steen, 2. Vief, st. G. G. Matthieu. Olympiajollenklasse A 1: 1. Glipper, st. D, Dagchelland, 2. Magneet, st. J. R. v. d. berg, 3. Wardy, st. R. Lemstra. Olympiajollenklasse A 2: 1. Fram, st. mej, C. van Gooi, 2. Zomerweelde, st. J II. H. J, de Jong, 3. Dippy, st. P. J. Huybers. Olympiajollenklasse B: 1. Tartane, st. P. J, G. Furnée, 2. Mahorn, st. C. Bredius, 3. Nar, st. H. Bennink. Olympiajollenklasse A: 1. D. Kagchelland 91 pnt. en J. H. H. J. de Jong 90 pnt. 12 m2 Sharpieklasse: 1. Jac. C. M. H. Nauta 97 pnt.; 2. Jac. F. Stap 84 pnt. Noord Ned. 16 m2 klasse: 1. J. Alberda 87 pnt. en M. van Dijk 80 pnt. Regenboogklasse A. 1. G. Deichmarui 90 pnt., 2. K. Vrolijk 73 pnt. WxtteApolo STAND DER COMPETITIE. De stand der zomercompetitie 3e klasse is na de overwinning van Maandagavond van Frissche Morgen op de Alkmaarsche Water ratten als volgt: Neptunus 8 8 0 0 483 16 De Ham 7 4 0 3 912 8 D. A. W. 8 2 2 4 7—12 6 F. M. 6 1 1 4 5—24 3 Kroosduikers 7 1 1 5 827 3 Neptunus (Zaandam) komt dus als onge slagen kampioen in de promotiewedstrijden uit. Wie echter de onderste plaats zal bezet ten is nog niet bekend en zal waarschijnlijk pas na den wedstrijd tegen de Kroosduikers, a.s. Vrijdag kunnen worden bepaald. yi(^enda E. J. Muller: Verkeeren Welvaart. Onder het motto: „minder weten, meer werk, meer welvaart" stelde de Heer Muller, terugkomen van een studiereis naar de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika bovenge noemd geschrift samen. De schrijver voert ons in gedachten naar dat land en wijst op de geduchte ontwikkeling van het autobezit aldaar, hetwelk thans toegeno men is van één auto per 4 inwoners (in Neder land is deze verhouidng nog altijd 1 op 58!). Dan beschrijft hij in vogelvlucht het autobus- verkeer, het verkeers- en hotelwezen. Na de bespreking van talrijke belangwek kende statistieken, concludeert de schr., dat wij welgeteld in Nederland alle factoren heb ben, die ons in staat zouden moeten stellen een welvaartspeil te bereiken, dat belangrijk boven Huidige ligt. De oorzaak van het feit, dat wij dit nog niet bereiken ziet hij in de door de regeering gevolgde belastingpolitiek en in de toegenomen inmenging in bedrijfsleven, landbouw, veeteelt en nijverheid. Een interessant en lezenswaardig geschrift! A- Mr. B. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat Iederen Woensdag van 3—5 uur. lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 3 5 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. Aquarium Zogi. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30— 1 i u. Zaterdags van 9—12 uur. BIOSCOPEN: Rialto. Spoorstraat half 8: „Vier Dochters" en „Doctor Rhythm". Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De gevaarlijke vallei" en „Cassidy is °P" I standig". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Verdwaald in de Jungle" en „De Poker* speler van Wyoming". Donderdag 20 Juli. Concert Zeebad Huisduinen, 8.15 u. Kinder* zangkoor „Ons Genoegen". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: Temperatuur lucht: 16-5 Maximum temp. lucht: 190 Wind: richting: N.N.O., kracht: Temperatuur zeewater: Licht op: 9.33

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6