Het bloemenkleed dei IJsselnteerdijken Oe telefoon geautomatiseerd Dc overval in den ijssalon Duitschland verhoogt den boterprijs De nieuwe ministers beëedigd Deel van den Italiaanschen oogst verwoest Postduivenver. „Het Noorden" Mijninstorting in België De Ira in het defensief Ontploffing eischt twee dooden ZOETWATER BRENGT NIEUWE FLORA KINDEREN! Men weet, dat de flora en fauna van de vroegere brakke Zuiderzee en van het tegenwoordige practiscli ge heel verzoete. IJsselnieer het onder werp van aandachtige studie heb ben gevormd en nog steeds vormen. De Xed. Dierkundige Vereeniging, de Utup van Zuiderzeewaarnemers, de Xed. Botani sche Vereeniging en diensten van liet V ïs- scherijtoezicht volgen de veranderingen in en langs het verzoetende water met groote belangstelling. Een reeks van publicaties is er reeds verschenen, welke ook voor den leek een denkbeeld kunnen geven van de belangrijkheid van dit proces, dat tevens een der grootste biologische verschijnselen in ons land mag worden genoemd. Een bron van groot natuurgenot is in dit IJsselmeei gelegen. Verrassingen in de toekomst. Misschien wel een der meest sprekende veranderingen levert de flora op. Minder belangwekkend voor den leek is de onderge doken begroeiing, hoofdzakelijk van fontein kruiden, welke in den winter de wilde zwa nen lokken. Het is, aldus de N. R. Crt. de begroeiing van de dijken, welke zich bijzon der snel en aardig ontwikkelt, en welke ook in de toekomst steeds meer verrassingen zal geven. Wij bedoelen in hoofdzaak de dijken langs do Hollandsclie kust; het beeld langs de andere kusten is niet hetzelfde, vooral daar niet waar dijken ontbreken, zooals aan de Veluwe en aan het Gooi. Waar 't vroeger kaal was Langs de Hollandsche dijken, en vooral op die plaatsen waar de krachtige golfslag niet kan doordrinigen, in ondiepe bochten en „baaien", is de plantengroei aanmerkelijk veranderd. Waar men vroeger kale hellingen van bazalt en granietkeien vond, 2 a 3 meter hoog, waarop de grasmat volgde, is thans ojj vele plaatsen al les groen geworden. Moeras en wei- deplanten. al ontbraken enkele soor ten ook voor de afsluiting der Zui derzee niet geheel en al, vormen thans hier en daar weelderige bor ders. En ook heesters komen opzet ten, steeds lager afdalend riaar den waterspiegel. Dezer zomer zag men aan het Buiten IJ de vlieren bloeien vlak aan den rand van het water, ook esschenboompjes schieten tusschen de granieten steenen op. Deze twee schijnen de natuurllijke vegetatie te vormen van steenglooiingen, welke veel aan den in vloed van (brak)water zijn bloot gesteld ge weest, want men vindt ze ook, in uiterst schilderachtige exemplaren, aan de dijken van het oude IJ, ver het land in, zooals bij Westzaan en Nauerna. Zaad viel tusschen de steenen In de zeven jaar van verzoeting is nu aan het Buiten-IJ, o.m. bij Durgerdam, op den havendam, een weelde van heesters oilt. «taan vooral dan \an heien. De kruiden- flora doet het echter nog veel mooier. l)()01. wind vogels en water schijnen tallooze zaadjes in de voegen der steenen te zij,, te. recht gekomen, want groote uitgestrckthe- den blauwe bazalt en kleurige graniet zijn aan liet oog onttrokken, terwijl cle planten van de zoutminnende gezelschappen aan terrein hebben verloren, zooals hijvoorbeeld de zee-ster, liet zeelepelblad en het Engelsch "ia> Verdrongen. Geheel verdwenen zijn deze planten welig- waar nog lang niet, van een zuivere zoet waterflora zal hier trouwens wel nooit ge- u,, L-,muon worden, maar zij word,,, WUl>iciJ> 1.1 VVU.IHQJJ toch langzamerhand dooi andere planten verdrongen. Zoo bloeide dit voorjaar het kleine hoefblad vlak aan het water, 1 t w, n Alin C" 1 O I.' zilver kleine bOelbiaa Vliilv cUiu »aiu, Lll\ schoon, bereklauw, moerasdoorn, akkenvin- de kaasjeskruid, bitterzoet, distels, hoewel vroeger niet geheel afwezig, bedekken tlian? groote gedeelten der hellingen. Voel schoonheid is verloren gegaan wij denken aan de paarse stoffee ring van zeeasters in de late zomer weken, aan de weelde van zeelepel blad en Armeria's in sommige bui- dijksche polders nieuwe schoon heid is er voor in de plaats gekomen Begroeiing van het water duurt lang. De begroeiing van het water zelf geschiedt daarentegen zeer langzaam, uitgezonderd dan wat betreft de fonteinkruiden, Zanni- chellia's en verder dicht op den bodem, de Characcae, de kranswieren. Het riet en een enkele biezensoort maken veroveringen doch heel langzaam komen de typische water- en moerasassociaties voor den dag, zooals wij die kennen van de zoetwaterpiassen in het binnenland. Het ondergedoken vederkruid komt op verschillende plaatsen al veel voor, ook hoornblad en waterpest schijnen zich reeds op enkele plaatsen te hebben vastgezet, ter wijl men b.v. aan het Buiten IJ nu ook de kleine lischdodde ziet verschijnen. Bloeien de waterplanten van opvallender karakter troffen wij aan bij de monding van de Hier- densche beek, namelijk de watergentianen, waar zij misschien ook vroeger wel voor kwamen. Het hoogere plantenleven beperkt zich natuurlijk tot de ondiepe plaatsen, waar de tot de verlanding bijdragende ïdan- ten vasten voet kunnen krijgen. Maar ook op deze ondiepten vernietigt de dikwijls krachtige golfslag heel tv at plantenleven, zoodat wij in de rustige kolken moeten uit kijken naar de soorten van de waterlelie-as sociatie, vederkruid, krabbcschcer, kikker- beet, watergentiaan, e.a. Wanneer komt de waterlelie? Gele plompen en waterlelies is het IJssel nieer nog niet rijk. Met belangstelling zien wij uit naar hun verschijnen in de rustige ondiepe kustgedeelten het zal nog vele jaren duren voordat hier de rijke flora der veenmoerassen van het binnenland wordt geëvenaard! Plannen der Iersche terroristen onthuld. Scotland Yard bereidt zich reeds voor op het oogenblik waarop de wet op de geweldple ging van kracht zal worden. Alle plannen om spoedig een eind te maken aan het terroris me. der Ira-manncn zijn gereed en Scotland Yard is overtuigd hierin te zullen slagen, wat de Ira ook zou pogen te doen. Intusschen hebben een groot aantal verdachte Ieren Londen reeds, volgens liet Hsb. verlaten met onbekende bestemming. Zooals reeds gemeld, heeft minister Sa- muel Iloare Maandagavond in het Lagerhuis hij de behandeling van het wetsontwerp tot voorkoming van geweldpleging gesproken over een document, dat de politie in handen was gevallen, waarin de plannen voor de campagne van de Iersche terroristen worden onthuld. Dit document, dat liet „S" plan wordt ge noemd, omvat een groot aantal bladzijden, waarop in machine-schrift, de instructies van het hoofdkwartier der terroristen aan de geheime agenten der I. R. A. in Engeland staan vermeld. Volgens deze instructies moeten genoemde agenten trachten, door het plaatsen op ver spreide punten, in verschillende Britsche ste den, van een aantal hommen van klein for maat, verwarring te stichten om daarna o.m. voor het parlementsgebouw langs de Theems een hoeveelheid giligniet tot ontploffing te brengen. Op de parlementsleden, die uit het gebouw zouden vluchten, moet uit voor het gebouw opgestelde machinegeweren gescho ten worden, evenwel zonder bedoeling om te dooden. Voorts worden tal van aanwijzingen gege ven, voor sabotage en vernieling in vliegtui- genfabrieken, munitiefabrieken en alle sleu telindustrieën. Krantengebouwen moeten worden overvallen en de persen vernield; in radiozendstations moeten alle instrumenten worden kapotgeslagen, enz. U. P. meldt uit Treviso (Italië), dat he vige regens en overstroomingen aan den landbouw enorme schade hebben berokkend Men spreekt van een schade van 15 mil- lioen lire. De oogst van 10.000 H.A. bouwland zou verwoest zijn. Vooral de streken Volpago, Santa Lucia, Conegliano en Sussegano werden zwaar ge troffen. OP GERECHTELIJK OXDERZOEK AAN GEDRONGEN. Het tweede-kamerlid Dieiers heeft aan den minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat tegen den schrijver van de op 25 Maart en 1 April 1938 in het weekblad „Volk en Vaderland" verschenen artikelen, inzake beweerde knoeierijen met uitvoer- premies, een klacht wegens beleediging is ingediend, waarop in Juni 1038 een ge rechtelijk vooronderzoek togen dien schrijver is ;ingesteld, waarna bedoelde schrijver thans, na een vooronderzoek van ruim een jaar, buiten vervolging is gesteld? Is de minister, niet van meening, dat uit de buiten-vervolgingstelling van den be doelden redacteur moet worden geconclu deerd, dat de door hem geuite beschuldi gingen zijn gebleken en dat inderdaad aan 's rijks schatkist gelden zijn ontrokken door de in bovenbedoelde publicaties omschre ven handelingen? Is de minister niet van oordeel, dat het geboden is een justitieel onderzoek naar de gestie van de klagers te doen instellen? Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.1. haar eerste buitenlandsche wedvlucht, jonge duiven, vanaf Duffel, afstand 206 km, welke wegens het slechte weer om 10 uur werden gelost met Z.W. wind, bewolkt, aan komst N.W. bewolkt. Vanwege het slechte weer kwamen de vogels laat aan. De eerste werd getoond om 2 u. 24 min. 2 sec. De verliezen vallen over het geheel geno men mee. In Concours 153 duiven. De prijzen werden als volgt verdiend: G. Schotting 1, 2, 4, 19, 20, 21, 22; Schrijver 3, 5, 17; Kooger 6, 13; Zwierzycki 7, 10, 15, 29; v. Riel 8, 9, 14, 23; Wittenberg 11, 12, 26, 28; Nellestein 16; Limonard 18, 27, 30; Geene 24; C. Kos 25, 31. Vrijdag a.s. van 68 inkorven voor Vil' voorde. POSTDUIVENVER. „VICTORIA". Zondag 23 Juli 1.1. had bovengenoemde orga* nisatie haar eerste buitenlandsche vlucht jong' duiven vanaf Duffel, 208 km. welke het niet bijzonder hebben getroffen, wegens den velen regen, want overal vertelde de radio van niet los en hoe laat de vogels in vrijheid zijn ge" steld, is op heden nog niet precies bekend- Maar één ding is zeker, ze hebben het zwaar gehad, met den wind uit het W.N.W. De vo gels kwamen nat en vermoeid thuis, en zed3 laat, 's avonds mankeerden er iets meer dan gewoolijk. De eerste vogel werd om 14.15-2" en de 25e om 15.11.14 geconstat 'erd en e' waren 187 vogels in concours. De prijzen werden verdiend ais volgt: R. Ottevanger, 1, li, 19ja. F. J. Goossen Jr. 2, 14; J. Kramer 4, 10. 22; P. Haan— <^e Wit 6; Duinker 6; S. Riemerts 7, 13, Bak 8; L. Meijer 9; Th. Peters 12. 20; H- K°K 15: Gebr. Ramler 16; J. Kolster 18, 21, 24; A> Wolf 23, 25. Viij dag inkorven voor Vilvoorden, 227 km, Hoe nat het was op den eersten morgen van de Vierdaagsche Afstandsmarschen, welke Dinsdag in de omgeving van Nijmegen zijn aangevangen. De verdachten weten van niets Een vooral door Joden drukbezochte ijs- salon in de Rijnstraat te Amsterdam was op Woensdagavond 24 Mei te ruim tien uur het tooneel van een hevige vechtpartij. Een aan tal jongelieden drongen „café Koco" binnen en enkele seconden later werd er aan alle kanten op los geslagen. Xoch het meubilair, noch de bezoeksters of de bezoekers, die zich zoo goed mogelijk verweerden, werden ont zien. Acht mcnschen, die enkele oogenblik- ken tevoren nog rustig bezig waren van hun ijs te genieten, liepen mni of meer ernstige verwondingen op, een vrouw kreeg een her senschudding. De politie, die in allei'ijl g0- alarmeerd was, stelde een aantal personen in arrest. Zes jongemannen werden in liet Huis van Bewaring ingesloten. Groote belangstelling. Gisteren stonden de zes verdach- terecht voor de vacantiekamer der arrondissementsrechtbank, verdacht van openlijke geweldpleging in ver eeniging tegen goederen en perso nen. Voor de behandeling van de zaak bestond groote belangstelling en om het gerechtsgebouw was een ster ke politiebewaking samengetrokken. De zes verdachten, waarvan er slechts één onlangs in vrijheid is gesteld, namen, ge flankeerd door rijksveldwachters, plaats in de verdachtenbank. De getuigenbanken wa ren geheel bezet. Het O. M., waargenomen door mr. A. S. de Muinck Keizer had 17 ge tuigen a charge opgeroepen, een ongeveer even groot aantal décharge getuigen had de verdediger mr. de Rijke uit Haarlem hierte genover gesteld. „Wij weten van niets" De eerste verdachte, de electriciën J. van G. antwoordde op de vragen van den presi dent mr. Swagerman, dat hij volkomen on schuldig was, omdat hij den heelen avond, tot ruim elf uur in het N. S. B. kringhuis op de Amstelkade was geweest. De tweede ver dachte, de chauffeur B. L., was al even on schuldig. Hij deed een lang verhaal, waaruit moest blijk.cn,. dat hij niet bij de vechtpartij: was geweest. Hij gaf toe in de buurt van den ijssalon te zijn geweest, maar zijnerzijds was van vechten geen sprake geweest. De andere verdachten, een loodgieter een metselaar, een chauffeur en een los- werkman verdedigden zich op dezelfde wij ze. Zij waren het grootste deel van den avond in het X.S.B. kringhuis geweest en aan een vechtpartij hadden zij niet deelge nomen; „Wij weten van niets"volko men onschuldig"ten onrechte door ge tuigen als daders aangewezen" liet ontbrak bij hun verdediging niet aan bijzonderheden. Nauwkeurig beschreven zij de wijze waarop zij den bewusten avond hadden doorgebracht. De eerste getuige vertelde, dat hij ruim tien uur 's avonds voor de deur van den ijssalon stond. Plot seling, zonder dat hij kon zeggen hoe het begonnen was, was de vecht partij in vollen gang Er werd links en rechts hevig op los geslagen. Ge tuige herkende pertinent twee der verdachten als (laders. Op vragen van den verdediger antwoordde ge tuige. dat hij niet gezien had, dat de verdachten kwamen „aanstor men". Getuige hield vol, dat deze verdachte in zijn salon met een stoel wierp. Pres.: Hoeveel was de schade in uw in richting aangebracht? Geuige: Veertig gulden ongeveer. De man, wiens vrouw door een stoel Is getroffen en die een hersenschudding op liep, waardoor zij vijf weken moest wor den verpleegd, herkende den verdacht^, die een stoel in de richting van drie vrou wen wierp, pertinent. De gewonde vrouw, die weer geheel her steld was, verklaarde, dat zij door een stoel aan haar achterhoofd werd getrof fen. Ook zij herkende verdachte met ze kerheid en zij wees hem ter zitting aan. „Die lange "blonde man in den hoek van de verdachtenbank." Verd.: Niet waar; ik blijf bij mijn ver klaring. Ook de volgende a charge-getuige verklaarde min of meer uitvoerig, wat zij had gezien of ondervonden en stuk voor stuk werden de verdachten herkend. Een dér getuigen zag een van de verdachten met een gummistok slaan, terwijl hij uitriep: „Voor iederen Jood een klap". Het verhoor van de a chargegetuigen was ten einde en in verband met het late uur besloot de rechtbank, heden, Woensdag 26 Juli, de behandeling van de zaak voort te zetten. Dan zullen de 19, getuigen a déchar ge worden gehoord, waarna het woord zal zijn aan het O.M. en den verdediger. Twee dooden, twee gewonden. De „Vingtieme Siecle" berichtte gister avond, dat zich een instorting heeft voor gedaan in de steenkolenmijn „Du Hasard" te Micheroux, in de schacht, welke „Beau Jar- din" wordt genoemd, waardoor vier mijn werkers werden bedolven. Een deel van de galerij, waar dc mannen werkten, stortte op hen neer, zonder dat zij pogingen konden doen om te vluchten. Opgeschrikt door het lawaai van de instor ting snelden de arbeiders uit andere gale rijen toe en zij begonnen onmiddellijk met het reddingswerk. Tenslotte slaagden zij er in twee der bedolvenen, overdekt met won den, doch nog levend, te bergen. De beide anderen waren reeds gestikt. Het parket van Luik en de mijnraad heb ben zich naar de plaats des onheils bege ven 0111 een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de instorting. SCHAGEN. Gisteren is onder veel belangstelling der autoriteiten uit de omgeving het gebouw der centrale van de automatische telefoon geopend. Vanaf heden zijn geautomatiseerd de netten Schagen, Callantsoog, Schager- brug, St. Maartensbrug, 't Zand, Wieringer- waard. Winkel, Kolhorn en Dirkshorn. 's Morgens hield het hoofd van het district Alkmaar, de heer Brouerius van Niedek de openingsrede en gaf de chef van den bin nendienst. de heer v, d. Burg, een techni sche uiteenzetting. De aanwezigen kregen een dui delijk' inzicht in de moeilijkheden welke waren overwonnen en waren vol bewondering voor hetgeen tot stand is gekomen. Verdediger: Dus dat is niet gebeurd. Pres.: Tenminste hij heeft het niet gezien. Nog vertelde getuige, dat de heele vecht partij in twee. drie minuten afgeloopen was. De eigenaar van ijssalon „Koco" schil derde het gebeurde op 24 Mei. Hij her kent verdachte als een der daders. Officier (tot getuige): Werden niet-Joden in uw zaak niet onaangenaam behandeld? Zoo'n beetje weggekeken. Neen, antwoordde getuige, daar is geen sprake van. Alleen waneer iemand lastig wordt, gooi ik hem er uit. „Comedie". Naar het Hsb. verneemt, overweegt de Duitsche regeering binnenkort den verkoop van natuurboter op de vrije markt weer toe te laten. De prijs van het pond boter zal' dan echter van R.M. 1.60 tot R.M. 2.i0 wor den verhoogd. Aan minderbedeelden zulipn kaarten worden verstrekt waarop een he perkte hoeveelheid boter per persoon voor den ouden prijs van R.M. 1.60 zal worden verstrekt. UB" Verdachte: Die getuige zal zich waar schijnlijk vergissen, ik was er niet. Ik was in het kringhuis... Officier: Dan vergissen acht menschen zich, houdt toch op met die comedie. Ernstig ongeluk te Utrecht. Gistermiddag omstreeks 12 uur is op het terrein van het fort Vossegat achter de Kromhoutkazerne der ge nietroepen te Utrecht een blik gevuld met buskruit ontploft, waarbij twee omstanders werden gedood en een ge wond. Om één uur werden de verbindingen in het handverkeer doorgeknipt en binnen vijf minuten was de gcheelè automatisee ring voltooid. Des avonds werden de da mes-telefonisten, die nu overbodig zijn ge worden, warm gehuldigd door een comité uit de abonné's. De heer Mr. Dr. Buiskool wethouder van Schagen, liet districtshoofd en vele andere deden van hun dank en waardeering in hartelijke toespraken blij ken. Den dames werden namens de abon- n's fraaie geschenken aangeboden. Hoewel het vreemd is de bekende stemmen niet meer te hooren, blijkt vooral in het groot bedrijf de automatiseering reeds een groo te vooruitgang, Voral de verbindingen Scha- gcn-Alkmaar en Schagcn-Amsterdam zijn zeer verbeterd. Genoodigden en ambtenaren van het P.T.T. na de rondgeleiding voor het gebouw van de Centrale in het Heerenbosch te Schagen. Eenige burgerwerklieden in dienst van de genie waren bezig met het verplaatsen van bussen ontplofbare stof onder toezicht van een sergeant-majoor der genie. Plotseling is daarbij een der bussen tot ontploffing ge komen. De gevolgen ervan waren vreeselijk. Twee werklieden, de 18-jarige v. d. P. en de ongeveer 30-jarige M., beiden wonende te Utrecht, werden doodelijk getroffen. Zij wer den zoo ernstig verminkt, dat zij onmiddel lijk dood moeten zijn geweest. Van den sergeantmajoor, die bij de werk zaamheden toezicht had, geraakten, aldus de N. R. Crt., de kleeren in brand. Hij vluchtte weg, doch met groote tegenwoordigheid van geest hebben andere werklieden, die in de buurt bezig waren, de brandende kleeren ge- bluscht. Hij bleek brandwonden te hebben opgeloopen aan gezicht en armen en is kort daarna naar het hospitaal vervoerd. De oorzaak van het ongeluk wordt toege schreven aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Plechtigheid ten paleize. Gistermorgen tien uur begaf H. M. de Ko ningin zich van den Ruigenhoek naar het paleis Koordeinde, waar te elf uur de beëe- diging plaats had van de nieuwe ministers. Reeds omstreeks half elf kwam dr. Colijn ten paleize aan. Klaarblijkelijk was hij aan wezig ten einde de nieuwe ministers aan H. M. de Koningin voor te stellen. De heeren mr. J. A. de Visser, C. van den Russche, C. W. Bodenhausen, Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, prof. dr. B. J. O. Srhrieke en dr. ir. M. H. Damme kwamen vervolgens ten paleize aan. Prof. ir. I. P. de Vooys zag men niet bin nengaan.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8