dagblad voor den helder en- hollands noorderkwartier Bom in het Victoria-station e ontploft Jan P. Strijbos vermist Deportatie van Tsjechen Britsche militaire leiders naar Moskou? Chamberlain zal weer spreken Morgen onthulling van den 4000sten wegwijzer KONINGSTRAAT..78, DEN:HELDER. TELEFOON 50 (2H.IJNEN) DONDERDAG Onze arbeiders in Duitschland „bewerkt" De Duifscbe vliegtuigen bij de Brifsche kust Terroristisch complot in Palestina ontdekt Huil heeft vertrouwen in vredesonderhandelingen Verduisferingsoefeningen te Berlijn Queipo dc Llano ambassadeur in Argentinië Twee broers verdronken Haard van den Coloradokever ontdekt Dit nummer bevat 8 pagina's VJ-/ EERBERICHT DE BILT SEINTt EELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 27 JULI 1939 67e JAARG. No. 8679 In het depot van Victoriastation te Londen js gisteravond een bom ontploft. Drie kruiers en drie andere personen bevonden zich in de ruimte, toen de ontploffing zich voor deed. Een kruier werd naar een ziekenhuis overgebracht, terwijl twee anderen overstuur zijn. Een toeschouwer zeide, dat hij een ver schrikkelijke ontploffing had gehoord en een rookwolk zag komen uit de bagageruimte. De menschen stoven in alle richtingen uit een. Een man en een vrouw, die even te vo ren waren geholpen, werden door de kracht der ontploffing tegen den grond geworpen. Hun gezichten werden roetzwart. Kader vernemen wij dat de ontploffing aan twee personen het leven heeft gekost. Zij werd veroorzaakt door een tijdbom, wel ke in een koffer in bewaring was gegeven. Het station heeft op zijn grondvesten ge trild, een dichte wolk van donkere rook be reikte een hoogte van meer dan dertig me ter. Het bagagedepot werd vernield. De stuk ken vlogen in het rond. In het depot be vonden zich zes personen, toen de ontplof fing zich voordeed, n.1. twee passagiers en vier beambten. Vier anderen bevonden zich in den ingang. Voorts werd nog iemand ge wond, die juist passeerde. Nadat eerste hulp was verleend werd hij naar een ziekenhuis vervoerd. JAN P. STRIJBOS. Bekend natuuronderzoeker ver dwenen. Men verkeert op het oogenblik in ongerust heid over het lot van den bekenden na tuuronderzoeker Jan P. Strijbos, die se dert ecnigen tijd op Spitsbergen vertoeft. De heer Strijbos is alleen met een kano er op uitgetrokken en van dezen tocht niet teruggekeerd. Men vreest, dat hem een on geluk is overkomen. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat hij verdwaald is. Zijn metgezel op dezen tocht is, volgens het Hsb., de zeventienjarige J. Mees uit Rotterdam, die gister zijn vader heeft ge telegrafeerd, dat de heer Strijbos vermist Werd. Vragen van Kamerlid beantwoord. Geen reden voor bijzondere maat regelen. Op vragen van den heer Van der Goes van Naters (V.D.), betreffende een propagan da voor de nationaal socialistische beweging onder uitgezonden Nederlandsche arbeiders, in barakken en cantine van het lager 10 dor „Hermanngoeringwerke" te Hallendorf (D.), heeft de minister van sociale zaken als volgt geantwoord: Dat in de bedoelde barakken en cantine, Propaganda voor de Nationaal Socialistische beweging wordt toegelaten en bevorderd, is Oen minister niet bekend. Van de zijde der Duitsehe arbeidsbemiddelingsinstanties, in samenwerking waarmede de plaatsing van Kederlandsche arbeiders in Duitschland ge schiedt, is herhaaldelijk de verzekering ge keven, dat propaganda voor een of andere Politieke richting onder Nederlandsche ar beiders niet wordt geduld en zoo\eel mo- Rclijk zal worden tegengegaan. Er" bestaat v?r het nemen van ecnigen maatregel op dit oogenblik geen aanleiding. De territoriale grenzen niet over schreden. b>aar aanleiding van de berichten, ^0'rT'1'; welke Duitsehe vliegtuigen boven de ®che Oostkust waren gezien, word 1 Engelsche ministerie van luchtvaait men, dat de buitenlandsche militaire tucni macht van tijd tot tijd oefenvluchten 0e Noordzee onderneemt, zoonis ook fe'seho luchtmacht doet en dat de toes 'en tot binnen gezichtsafstand van naderen. Er zijn echter geen bewijzen, deze vliegtuigen dc Britsche ten' «reuzen inderdaad hebben geschonden. Aanslag op hoog ambtenaar ver ijdeld. Eenige dagen geleden werd de regeering er van in kennis gesteld, dat eenige politieke drijvers een terroristische samenzwering voorbereidden, die ten doel had den presi dent van den raad van directeuren, zekere andere hooge ambtenaren en politieke per sonen te Damascus om het leven te brengen. Daarom waren voorzorgsmaatregelen geno men en de woningen der bedreigde perso nen werden, op onopvallende wijze bewaakt. Gisteravond werd een groep van vijf perso nen waargenomen in de nabijheid der wo ning van den president van den raad van directeuren, Behije El Khatib. De individuen werden door de politie verrast, op 't oogen blik, dat zij hun eersten aanslag ten uitvoer wilden brengen. Een der samenzweerders wilde op de politie schieten, doch hij werd met twee medeplichtigen ontwapend en in hechtenis genomen. De twee anderen wisten in het duister te ontkomen met achterlating van geweren en munitie. De gearresteerden legden een volledige bekentenis af. Op hun aanwijzingen werden nog een gewezen agent van politie, een nationalist, en een invloedrijk journalist gearresteerd. Tijdens kleinere schermutselingen zijn 3 personen gedood en twee gewond. Op het oogenblik bestaan nog twee haarden van opstand, Hebron, waar een bende van twee honderd gewapenden vecht, en het noorde lijk district waar de extremistische liga „El Kassam" een heiligen oorlog voert tegen de Joden. De aanhangers van El Kassam zijn bekend om hun fanatisme en discipline, de leider wordt steeds uit Ulema's gekozen. Te Saint Jean D'Acre zijn drie terroristen terechtgesteld. Exportsubsidies voorgesteld. Tijdens een persconferentie heeft de Ame- rikaansche minister van buitenlandsche za ken, Huil, verklaard, dat Europa, dat iedere cent voor bewapening uitgeeft, tot in het oneindige voort zal gaan ernstige moeilijk heden te verschaffen aan den economischen toestand van de Vereenigde Staten. Al deze uitgaven voor bewapening vormen geen productieve onderneming en houdt niet al leen het zakenleven in Europa tegen, doch ook droogt de koopkracht van de noodzake lijke behoeften op. Uit de verklaring van Huil blijkt, dat hij niet veel vertrouwen heeft in de berichten over vredesonderhandelingen, welke in Eu ropa zouden worden gevoerd. Voor deze verklaring van Huil had Waal- ce gezegd, dat vandaag dc vertegenwoordi gers van de departementen van landbouw, buitenlandsche zaken en financiën bijeen zouden komen tot het bespreken van dc export-subsidies voor katoenzaad, olie cn spek. In Groot-Berlijn heeft men gisteravond dc aangekondigde luchtbeschermingsoefening gehouden. Even voor zevenen gaven de si renes het alarmsignaal waarop de straten in weinige oogenblikken leeg waren. De voorbijgangers hadden zich naar de schuil plaatsen begeven en liet verkeer stond ge heel slil Doven de stad verschenen escadril les. die door liet afweergeschut onder vuur werden genomen. 1c acht uur weid het sig naal, „alles veilig" gegeven. Berlijn bleef echter den geheelen nacht verduisterd. De regeering van Argentinië heeft haar agreement verleend voor de be- benoeming van generaal Queipo de Llano tot ambassadeur van Spanje in Argentinië. Ondanks officieele ontkenningen te Bur gos zijn naar men gelooft vier Spaansche generaals: Queipo de Llano, Yaguc, Solcha- ga en Aranda. betrokken bij een agitatie tegen de Falanxisten. Deze vier generaals, die onlangs bezoeken hebben gebracht aan Duitschland en Italië, hebben, naar gemeld wordt, in een te Valencia verleend inter view verklaard er van overtuigd te zijn, dat Spanje geen Hitleriaansehe of fascisti sche instellingen kan eopieeren. Het, ver luidt, dat de aandrang van Ciano, tijdens zijn jongste bezoek aan Spanje, overeenstem ming tot stand te brengen met de Spaansche monarchisten, tot resultaat heeft gehad, dat dezen zich thans definitief tegen de actie der Falanx hebben gekeerd Het wordt hier waarschijnlijk, geacht, dat Mussolini het af treden heeft geëischt van de Llano en an dere generaals en het ontslag van redacteu ren van het te Sevilla uitkomende dagblad A.Z.C. en van andere kranten. De Spaan sche autoriteiten te Irun hebben gisteren naar Frankrijk gezonden nieuwsbladen te gengehouden. Niets aan de hand! Mededeeling van Spaansche ambassade te Pa rijs over de geruchten. De Spaansche ambassade te Parijs publi ceert een communiqué, waarin dc publica tie van berichten en mededeelingen, welke „van allen grond ontbloot waren", over den toestand in Spanje, wordt betreurd. Aan het communiqué wordt toegevoegd: „Noch politieke meeningsverschillen, noch rivaliteiten, noch internationale invloeden doen zich voor. Zij die speculeeren op een denkbeeldige verdeeldheid in Spanje ten aanzien van de binnenlandsche, en vooral de buitenlandsche politiek, vergissen zich ernstig, zooals zij zich ook vergisten over den afloop van den oorlog. Spanje is ver- eenigd rond generaal Franco, zooals het zel den in zijn geschiedenis was. Terstond na de algemeene mobi lisatie. De „Petit Joural" meldt volgens de Msb., uit Praag, dat met de medewerking van vertegenwoordigers van het leger cn de Gestapo een plan is opgesteld voor deporta tie op groote schaal van de Tsjechische man non Men heeft een voorloopig cijfer vast gesteld van 1.750.000 valiede mannen. Het blad voegt hieraan de volgende bijzonderhe den toe: Terstond na de algemeene mobilisatie met de eerste zóne, Praag, Pitsen, Mora visch Ostrawa en het steenkolengebied van Silezië 750.000 man leveren. De andere vier zones een miüioen gedurende de twee vol gende weken. 500.000 Tsjechen zullen in de steenkolenmijnen in het Roergebied worden gebruikt, 250.000 voor wegwerken en 200.000 in het landbouwgebied van Silezië. Reeds thans worden, al naar gelang van de behoeften van Duitschland duizenden Tsjechische arbeiders in ploegen uitgevoerd en te werk gesteld bij ondernemingen, die hen gebruiken, zonder dat zij het recht heb ben, zich te verplaatsen. De Engelsch Russische onder handelingen schijnen te vlotten Engelsch diplomatieke kringen vernemen, dat het volgende onderhoud van Molotof met de ambassadeurs van Frankrijk en Groot Brittannie op heden is vastgesteld. De diplomatieke redacteur van Press As- sociation schrijft over de besprekingen der generale staven van de drie mogendheden: De naam van generaal Ironside werd ge noemd als leider der Britsche militaire mis sie. Indien hij zal worden aangewezen, zal hij waarschijnlijk door and -re militaire des kundigen worden vergezeld zoomede door een afvaardiging van de zeemacht en de luchtvaart. In welingelichte diplomatieke kringen te Parijs beperkte men zich cr toe gisteravond te verklaren, dat de Engelsch-Fransch Rus sische onderhandelingen voortduren en dat men hoopt, dat zij tot eeil gunstig resulutaat zullen leiden. Ten aanzien van een loopend gerucht, dat reeds overeenstemming zou zijn bereikt, wordt gewaarschuwd tegen ieder voorbarig bericht en tegen ieder vooruitloopen op de ontwikkeling der besprekingen. Do Kabinetten te Londen en Parijs heb ben gisteravond bij gemeen overleg nieuwe instructies opgesteld. Zij hebben waarschijn lijk betrekking op het laatste geschilpunt: cte definitie van indirecte agressie, en ook op de opening van besprekingen der genera le staven. De instructies zijn toegezonden aan de ambassadeurs der beide landen te Moskou. Generaal Hutzinger zou belast kun nen worden met deze besprekingen. Droevig ongeval onder Voorschoten. Gisteravond omstreeks zeven uur is in het Galgewater nabij de Vink onder Voor schoten een roeiboot, waarin een kapelaan en vier jongens uit Utrecht waren gezeten, overvaren door een passeerend.e schuit. Kapelaan Middelkoop en de dertienjari ge Frits van Galen werden door den schip per gered. Dc twaalfjarige H. van den Ou denrijn kon zich zwemmende in veiligheid stellen. De broers Jos. cn Wim Jongerius, resp. 11 en 13 jaar oud, zakten in de diepte weg. Een van hen werd uit het water ge haald, doch de levensgeesten waren gewe ken. Naar den anderen broer werd om half negen nog gedregd. Kapelaan Middelkoop werd ter observatie naar liet St.. Slisabethgasthuis te Leiden overgebracht. Met kracht den gevaarlijken vijand bestreden! Gisteren is te Beek in 'n aardappelland 'n haard van den coloradokever ontdekt. Een vrij groot aantal bijna volwassen larven en kevers werd hier aangetroffen. Terstond is met de gebruikelijke bestrij dingsmaatregelen t.w. afmaaien en verbran den van het aardappelloof, ontgraven cn af- zeven van den grond om poppen, larven cn kevers te vinden, cn ontsmetten van den grond met benzine cn petroleum een aan vang gemaakt. Verwachting: Zwakke tot ma tige, Noordelijke tot N.O. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, afnemende kans op regen of onweers buien, zelfde temperatuur. Een nieuwe verklaring aange kondigd. Taak der Russische onderzeeërs voornaamste punt der bespre kingen te Moskou. Op een vraag van de lagerhuisleden Man-' der en Dalton, beiden van Labour, of hij thans verdere verklaringen kon afleggen over de BritschRussische onderhandelin.- heeft Chamberlain medegedeeld, dat nieuwe instructies gisteravond naar den Britschen ambassadeur in Moskou zijn gezonden. „Ik hoop in staat te zijn, in het begin van de volgende week een verklaring te kunnen afleggen" zeide de premier. Een der belangrijkste onderwerpen van bespreking tusschen de Britsche, Fransche en Russische militairen zal, volgens diplo matieke autoriteiten te Londen, de bepaling zijn van de taak der Russische onderzeeërs, die in tijd van oorlog de schepen zullen moeten aanvallen, die door de Oostzee ijzer erts uit Zweden vervoeren. Duitschland be trekt namelijk 75 percent van zijn bniten- landschcn ijzertoevoer uit Zweden. De vloot deskundigen zijn van meening, dat de Rus sische onderzeeërs een belangrijk aantal Duitsehe oorlogsschepen zullen noodzaken, in de Oostzee te convoyeercn. Do Fransche delegatie, waarin hooge mi litairen de leidende rol zullen spelen, zal in de eerste plaats de economische cn in- dustrieele coördinatie van de Fransche en Russische oorlogsmachine bespreken. De Britten zullen waarschijnlijk in hoofd zaak spreken over de samenwerking ter zee. Beide delegaties zullen een doeltreffen de samenwerking in de lucht moeten voorbo reiden. Dc groote Russische luchtmacht be schikt over bases in de buurt van Minsk, van waar uit gemakkelijk Duitschland be reikt kan worden. Dc vijfde Augustus wordt genoemd als de datum, waarop waarschijnlijk de Britsche en Fransche missies naar Moskou zullen vertrekken. De militaire onderhandelingen tusschen de drie mogendheden zullen, naar men ver wacht, ook den weg vrij maken voor direc te Russische besprekingen met Polen en Roemenië betreffende den steun van de Rus sischc oorlogsindustrie. Het vraagstuk der verbetering van de transportverbindingen met Rusland zal waarschijnlijk ook een van de belangrijk ste onderdeelen der besprekingen uitmaken. Vroeger verbrandden de boeren de „visitekaartjes" van de A. N. W. B.. Reeds een en een kwart millioen gulden in den grond gestoken. Een der belangrijkste en oudste diensten van den Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. is de wegwijzerdienst, welke de bebake- ning van den weg verzorgt, een voor het toe risme en het verkeer onmisbaar geworden instelling, waarmede het algemeen belang wordt gediend. De bewegwijzering van den weg dateert al van het jaar 1895, toen er practisch nog geen sprake was van het motorverkeer cn die eerste wegwijzers waren dus uitsluitend bestemd voor het rijwieltoerisme. In den beginne zijn er met het plaatsen van deze aanduidingen langs de wegen ra re ervaringen opgedaan; de eerste wegwij zers waren, van hout en toen de Iloofdcon- sul zich eens ging overtuigen, hoe na den langen, strengen winter dc wegwijzers zich gehouden hadden en of ze bijgeval moesten worden bijgeverfd (omdat de Bond er altijd prijs op heeft gesteld, dat zijn „visitekaart jes" langs den weg er goed onderhouden uit zien) deed hij een even merkwaardige als teleurstellende ontdekking. V an dc geplaats te wegwijzers kon hij er vrijwel geen één meer terugvinden en bij navraag bleek, dat in den loop van den winter (we zeiden al, dat die lang en streng was geweest) dc om wonende plattelandsbevolking van die ste vige houten palen en borden oen dankbaar, zij 't. dan ook niet gewild gebruik had ge maakt, door ze stuk te hakken en in de kachel op te stoken Het was een dure les, maar er werd profijt van getrokken; voortaan werden de wegwijzers van ijzer ge maakt en sindsdien heeft men er niet meer van die onaangename avonturen mee be leefd. Een andere ondervinding was, dat bet rood-wit-blauw van de palen, te bont, van kleur was en het landschap onnoodig ont sierde en daarom werd besloten dc weg wijzers voortaan blauwwit te verven, zooals tot nu toe nog steeds wordt gedaan. Zonder armen Een bijzonderheid uit de geschiedenis van de wegwijzers is nog, dat bij het begin van den oorlog in 1911, toen ook hier te lande oorlogsgevaar dreigde, op last van het mi litair gezag alle Bondswegwijzers in de streken waar dat noodig werd geacht, van hun armen werden beroofd, zoodat ze hun nuttige bestemming: het wijzen van den juisten weg. niet langer hadden. Doelloos stonden in dien mobilisatietijd de blauw wit geschilderde palen langs de wegen Het spreekt wel van zelf, dat, als gevolg van de ontwikkeling van het snelverkeer, het model der wegwijzers herhaalde malen gewijzigd is. Het eerste model van 1S96 had lange, smalle armen, die de richting naar een plaats en den afstand in kilo meters aangaven en dc eerste belangrijke wijziging was die van 1912. toen werd over gegaan tot het plaatsen van wegwijzers in de steden, om de voornaamste routes door die plaatsen aan te wijzen. De armen werden verkort en do namen onder elkaar geplaatst. In 1923 werden de armen op verschillende hoogte aangebracht, hetgeen het lezen der opschriften vergemakkelijkte. Aan de eiselien van het toenmalige verkeer voldeden deze wegwijzers uitstekend, maar deze cischen, speciaal die van het snelver keer, groeiden en de bewegwijzering groei de mee. In 1932 werden de wegwijzerarmen opnieuw aanmerkelijk vergroot, werd dc lengte gebracht op 90 cm., waarmede prac tisch het maximum is bereikt en verder werd het aantal plaatsnamen besnoeid tot ten hoogste 4 en daarvan werd de hoofd richting of hoogstens 2 hoofdrichtingen, met groote letters aangegeven cn de twee andere met veel kleinere lettcss. Het aantal Bondswegwijzers is geleidelijk toegenomen. Op 9 Augustus 1925 kon, ter gelegenheid van do jaarvergadering van den Bond, welke te Maastricht gehouden werd, de 3000-ste wegwijzer worden ont huld te Gronsveld in Zuid-Limburg, op den weg van Maastricht naar de Belgische grens. De onthulling geschiedde door den Commis saris der Koningin in Limburg, wijlen mr. E. O. J. M. Baron van Hcivell tot Westerflier in tegenwoordigheid van den Bondsvoorzit ter Edo J. Bcrgsma, den heer J. C. Redelé, den leider van den wegwijzerdienst en een groot aantal belangstellenden. Thans, in 1939, wordt de 4000-ste wegwijzer geplaatst te Bilthoven, aan den Provincialen betonweg van Soestdijk naar Utrecht, waar deze weg zich splitst in dc richtingen Maartensdijk en Bilthoven. Dc onthulling van dezen -iOOOsten wegwijzer zal morgen, Vrijdag 28 Ju li 1939 geschieden door Z. K. H. Prins Bernhard, F.ero Voorzitter van den Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. Méér dan f 60.009.- moet jaarlijks voor den wegwijzerdienst worden uitgetrokken en in den loop der jaren is voor dit werk meer dan een-en-een-kwart millioen gulden in den letterlijken zin des woords „in den grond gestoken".

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1