De strijd tegen het beton Chemisch reinigen, Repareeren Oppersen HERMAN NYPELS' van Uw Kleeding, Huidu[tslagf Jeuk, Eczeem Vrijdag 28 Juli 1939 Tweede Blad ^facUnieuiv-i Met de Held. Courant naar Volendam en Marken Of naar Hilversum en A peldoorn Extra concert „Stedelijk Muziekcorps" Directeur Pala leidt zijn korps voor het laatst Frissche Morgen Binnenkomst der Held. Vierdaagsche tippelaars De heer Krijgsman zingt met zijn koor op Huisduinen 2e Zomerconcert Helders Fanfarecorps KLEED INGMAGAZIJNEN DEN HELDER GOEDKOOP EN GOED SchorpioenGenie 0-3 Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rapport fltalineêzlicPitefi Vrijwillige bijdragen voor de defensie Eenvacaniïe op de fiets? In en om het Heldersehe Vierdaagsche-kamp Na een zwaren derden dag komen allen vermoeid en „beblaard" thuis Broeit er wat in Spanje? De belangen der cliënten gaan vóór alles bij ESON A /tqaida Vtschafsteg Den Hekier Tal van abonné's meldden zich reeds gis terenmiddag voor één van onze excursies aan. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat zoowel de tocht naar Volendam, Marken, Amsterdam met een bezoek aan de Linoleum- fabriek, en de thuisreis over Bloemendaal, als die naar Hilversum en Apeldoorn, verrassend Inooie uitstapjes zullen zijn, die ons zoowel de schoonheid als eenige karakteristieke din gen van ons land zullen doen zien. Wie X olendam en Marken nog nimmer zag, mag dezen tocht niet verzuimen. Het is een verrassing deze typische plaatsjes te bezoe ken, men heeft bovendien een prachtige gutotocht door de fraaie Beemster en een leuke tocht, zoowel naar Marken als naar Monnikendam, terwijl het bezoek aan de Linoleumfabriek hoogst interessant is. De prijs van deze excursie, die volgende week Donderdag plaats heeft, bedraagt 3.—. Maandag 7 Augustus maken we een excur sie naar het Hilversumsche Raadhuis, een van de modernste en fraaiste bouwwerken van ons land en vandaar naar Apeldoorn, een tocht door een schoon gedeelte van ons land, waarbij we een bezoek brengen aan den Julianatoren, eventueel 't Loo, of het prach tige park „Berg en Bosch", terwijl we op de thuisreis in ,,'t Gooiland" een uitgebreide koffie-maaltijd gebruiken. De kosten van deze excursie bedragen 4.25. Men melde zich spoedig aan ons kantoor, waar men, bij betaling, het bewijs van deel neming ontvangt. Het was gisteren uitgezocht zomerweer, zoodat het Concert dat ons Stedelijk Muziek korps in het Julianapark gaf een belangstel ling trok, zóó groot, als we in langen tijd niet gezien hebben. De toeloop was werkelijk overweldigend. Zij was niet alleen veroorzaakt door het mooie weer, maar meer om een andere reden. Het was toch de laatste maal, dat de heer Pala als dirigent zou optreden. Het concert. Het concert, wat om precies halfnegen een aanvang nam, heeft ons eenige mooie momen ten van waarlijk kunstgenoot bezorgd. Er viel veel te waardeeren. Wat wist de dirigent zijn executanten te bezielen; wat zweepte hij hen op, maar ook, hoe beschaafd was niet temin toch alles. Er werd zuiver gespeeld, het geheele orkest was op z'n best en als we het 3e nummer uitzonderen wat nog niet voldragen was, daar de tijd van voorbereiding te kort was geweest kan Pala best tevre den zijn over het gepresteerde. Het was mooi en goed; de groote Aida-fantasie was bril- lant van uitvoering. Ensemble zoowel als so listen hebben hierin geen moment gefaald. In de 2 fragmenten uit de 2e 1'Arlésienne- suite een pluim voor de uitstekende wijze waarop de heer Bos zijn fluit-solo speelde, terwijl in het andere deel de alt-saxophonist evenmin teleurstelde. De wals van den diri gent, zoomede de ouverture „Dichter und Bauer", waarvan het laatste werk technisch veel eischt, dit alles kwam er gaaf en wel verzorgd uit. Met den Burgemeester Ritmees- ter-marsch, van den heer Pala zelf, was het einde van het Concert daar. Tijdens het concert waren eenige fotogra fische opnamen gemaakt, terwijl na afloop de heer Leewens nog eenige woorden met zijn ouden vriend wisselde. Het Bestuur had zijn directeur nog een ver rassing bereid, want nauwelijks was het con cert afgeloopen of een auto reed voor, waar in de echtgenoote van den heer Pala gezeten was. Hierin moest.hij plaats nemen en met het „Stedelijk" aan het hoofd, marcheerde men via Spoorstraat, Koningstraat, Kanaalweg, naar zijn woning. Het was hier, dat het corps, thans onder leiding van den onder directeur, den heer Oost, zijn directeur eenige marschen toespeelde. Het bestuur werd daar na naar binnen geroepen, de laatste woor den werden hier gesproken. Treffend was het, wat de heer Pala toen o.m. zeide: „Als het niet gaat, hebben jullie me noodig, schrijf me, en ik kom onmiddellijk terug". Tenslotte nog een stukje muziek, daarna marcheerde men af, nagestaard door den heer Pala en zijn echtgenoote die intus- schen nog vele handen hadden te drukken terwijl voorzitter Bruijn nog eens voor het laatst zijn hand tot afscheid ophief. Al met al is het een mooie avond geweest; alle factoren hebben medegewerkt voor een inderdaad schitterend welslagen. Rest ons nog te vermelden, dat de directie van het corps tijdelijk zal worden waargeno men door den heer N. Oost, den onder directeur, tot er een opvolger voor den heer Pala is benoemd. Hedenavond speelt deze vereeniging een competitiewedstrijd tegen de Kroosduikers te Westzaan. Om half zeven vertrekken spelers en supporters van het Stationsplein, de wed strijd begint om 8.15 uur. De opstelling is als volgt: H. v. d. Water C. Tijsen G. Kruisdijk F. Hootsman W. v. d. Bogaerde H. Wildenberg J. Baarde Zaterdagavond te 19.39 arriveeren de Heldersehe deelnemers aan de Vier daagsche per trein wederom in de ge meente. Een comité, bestaande uit de heeren Dienaar, Kramer en Charmes, zal onder leiding van den heer Wiersma de deelnemers op gepaste wijze ont vangen. Het Sted. Muziekkorps zegde zjjn medewerking spontaan toe. Na aankomst wordt een stoet ge vormd, bestaande uit de deelnemers aan de Vierdaagsche, overige leden der vereenigingen „De Jutter", de „Zilver meeuw", „De Duinkanters" en de Wan delgroep der Speeltuinvereeniging Afd. Centrum. Voorafgegaan door het Sted. Muziek korps zal, behoudens goedkeuring van politie-autoriteiten, een korte rondgang worden gemaakt, route: Prins Hendrik- laan, Koningstraat, Spoorstraat, Molen gracht, waar in het gebouw van den K.K. Volksbond een huldigingsbijeen komst wordt georganiseerd. Wij twijfelen er niet aan, of sportief Den Helder zal van deze binnenkomst getuige willen zijn. Een goed concert, veel belang stelling. Gisteravond heeft de heer Krijgsman een reprise gegeven van het openlucht-concert van Woensdagavond, op het terras van het badhotel te Huisduinen. Er was voor dit con cert, zoowel binnen als buiten veel belang stelling. De nummers werden uitstekend uit gevoerd en vielen zeer in den smaak van de hoorders. Wegens uitstedigheid van mevr. Moree Dol, had de heer Manshanden zich vrijwillig beschikbaar gesteld voor de piano-begelei ding en hij kwijtte zich van deze taak zeer ver dienstelijk. De heer Krijgsman heeft met deze beide concerten eer in gelegd. Hedenavond geeft „Helders Fanfarecorps", onder leiding van den heer T. de Hoogh, zijn 2e Zomerconcert, 's avonds van 8.30 tot 10 uur in het Julianapark. Programma: 1. Per Aspera ad Adstra, Célèbre marsche de E. Urbach, arr. G. Corroyez 2. Le Rocher Fantóme arr. F. Popy 3. Une Soiree d'Automme aux Ardennes A. Govaert 4. Houbourdin, marsch G. Gadenne 5. Wiener Praterleben S. Translateur arr. S. Dreissen 6. Secret de Spinx G. Gadenne 7. Colonel Bogey K. J. Alford en kan steeds geschieden in Een mooie partij voetbal was het in geen geval, welke gisteravond gedemonstreerd werd door de vertegenwoordigers van Zee macht en Landmacht. Het Genie-elftal kon ons nog het meest bekoren en was zoowel tec'misch als tactisch verre de meerdere van de tegenstanders. Vooral de midhalf der blauw- hemden speelde een fijnen wedstrijd en deed met den bal wat hij wilde. Ook de achter hoede was in zijn geheel een moeilijk te pas- seeren trio, hoewel hun sterkste zijde uit 't „buitenspelvalletje" bestond, waar de Marine- menschen maar steeds weer intippelden. Hoe wel er geen volledig Schorpioen-elftal stond opgesteld, viel de combinatie als zoodanig ons geducht tegen. Alleen de doelverdedi^er ver richtte aardig werk, jammer was het dat hij juist bij de doelpunten ietwat onfortuinlijk was. Over den wedstrijd het volgende. •Reeds in het eerste kwartier waren beide doelen al eenige malen aan een doorboring ontsnapt. Van een bepaald overwicht was in deze periode nog geen sprake, maar toch waren de aanvallen van de Genie gevaarlijker. Was het schieten beter geweest, het had er donker uitgezien voor de Schorpioen. Tot driemaal toe zagen we de Genievoorwaartsen hoog over schieten, waar zeker minstens één treffer bij had kunnen zijn. Aan den anderen kant pro beerde de Schorpioen ook wel eens door te breken, maar ook hier was het schieten nu niet bepaald de sterkste zijde. Langzamerhand kregen de blauwhemden een overwicht en het was bij momenten wonderlijk hoe de kleine Schorpioen-doelverdediger bijgestaan door paal en lat zijn doel wist schoon te houden. Tot 5 min. voor de rust wisten de Marine- menschen den stand blank te houden, toen ontstond, en nog vrij onverwachts een doelpunt voor de Genie. Een schermutseling waaruit de rechtsbuiten de trek-bal van links onhoud baar in het net schoot. Kort hierop was het rust. Na de verfrissching kregen we al weer gauw hetzelfde spelbeeld van voor de rust. Ook nu weer ging het initiatief uit van de Genie en reeds na 10 min. in de tweede helft had de 1.-binnen met een harden schuiver succes 02. Even leek het of de Schorpioen herleefde, er ontstond een hachelijk moment voor de Landmacht-veste, maar het gevaar werd ge keerd, eerlijk gezegd had de Genie-achter hoede niet altijd over geluk te klagen. Het spelpeil zakte zienderoogen en toen na 20 min. de l.-buiten der Genie er 30 van maakte, was het ook met de spanning gedaan. Nog éénmaal kreeg Schorpioen een kans, een vrije schop op den rand van het strafschopgebied, maar hopeloos verdween de bal naast het doel. Toen de militaire scheidsrechter, die een goeden wed strijd floot, het einde aankondigde was er in den stand geen verandering meer gekomen, zoodat de Genie een verdiende 30 overwin ning had behaald. van 27 Juli 1939. ONDERTROUWT): F. M. F. Fels en M. C. Roomeijer. GETROUWD: A. Breel en E. Bijl; J. van Dijk en H. C. Webeling; C. Landman en G. Witters; G. Carsjens en A. Th. J. van Zand wijk; P. Hollander en G. Eelman; T. Mallet I en S. J. Egers; P. Tuinder en A. C. Captijn; W. P. Blom en T. Wust. BEVALLEN: W. F. Kenoevan den Bosch, z.A. Kramer-Bakker, z.; C. A. de HeerBax, z.; D. VosDekker d. TUINBOONENTIJD. Gistermorgen kwam bij het Hoofdbureau van Politie het bericht binnen, dat een drie tal jongelui aan den Jan Verfailleweg bezig waren met het stelen van tuinboonen. De politie nam maatregelen, maar het was al niet meer noodig. De tuinboonen waren reeds teruggegeven aan den eigenaar. ZE WILDE ZICH POEDEREN. Een winkelier deed aangifte, dat hij bezoek gehad had van een juffrouw, die zonder be taling een doos poeder meeegenomen had. Geen manier! MOTORRIJDER CONTRA WIELRIJDSTER Gisterenavond reed een bejaarde dame de Koningstraat uit en het Koningsplein op, toen zij door een passeerend motorrijwiel aange reden werd. De dame werd van de fiets ge slingerd en klaagde over pijn in een harer beenen. Een onderzoek werd ingesteld. OOK NOG EEN FIETS GESTOLEN. Een persoon uit Schagerbrug, verdacht van diefstal, werd alhier aangehouden kis zijnde verdacht van diefstal van een rijwiel. Wegens langdurig verblijf in Nederlandsch- Indië, zijn' in Nederland teruggekeerd en ter beschikking gesteld, de luitenants ter zee 2e kl. J. P. Rotgans, A. van Strien en C. E. baron van Asbeck, de le luitenant der mari niers, H. Lieftinck en de officier v. gezond heid le kl. dr. D. J. Buining. De luitenant t. zee le kl. mar. res. H. Pan- jer, is 24 dezer geplaatst bij de marine kazerne te Amsterdam. t Bijna twee ton. Bij het departement van defensie is nog een aantal giften binnengekomen voor de versterking van de defensie. Met deze bijdra gen werd tot op 19 Juli j.1. ontvangen een bedrag van 195.584.15%. De giften zijn te zenden aan het departe ment van defensie, Plein, 's-Gravenhage, of wel te storten op het gironummer 114452. van den comptabelen ambtenaar van dat de partement. Dan Purol meenemen! Dit voorkomt, verzacht en geneest doorzitten en zonnebrand. Doos 30 ct. Na den zwaren dag komen allen, vermoeid en beblaard, weer terug. Vandaag was het voor de wandelaars een harde strijd om ook dezen dag tot een goed einde te brengen. Over de Waalbrug verliet men Nijmegen, daarna dwars door de Betuwe, om vervolgens via de Rijnbrug Arnhem te bereiken. De 40 km loopers maakten hier weer rechtsomkeert. De 55 km tippelaars trokken eerst in een wijden boog rond de stad, om daarna ook langs denzelfden weg huiswaarts te keeren. Het Elfmattende van dezen dag was dan ook grootendeels gelegen in het feit, dat men tweemaal den 17 km langen betonweg heeft moeten bewandelen. Dank zij de goede training van de laatste maanden en het uitstekende wan delweer, misschien voor enkelen een beetje te veel zon, brachten allen dezen onge twijfeld zeer zwaren tocht tot een, goed einde. Het vertrek. Dit was nu juist niet hoopgevend. Druppels gewijs verliet men de kazerne. Eerst eenige Jutters (wie bij deze ploeg als porder fun geert is zijn gewicht aan goud waard) daarna enkele individueelen en vervolgens eenige P.T.T.-ers en Zilvermeeuwen. Door deze wel zeer verspreide orde werd het ons vandaag niet gemakkelijk gemaakt. Ook komt het ons voor, dat dit nu juist niet de aangewezen wijze is, n.m. als eenling te tippelen tusschen deze duizenden. Na een goed uur waren alle Helderschen ons gepasseerd en konden wij onzen dageljjk- schen speurtocht beginnen. Tijdens de morgenuren. Het eerst haalden wij de groep Adelborsten in. Wjj hebben eegigen tijd achter hen gefietst en kunnen niet anders schrijven, dan dat bij deze groep een opgewekte stemming heerschte. De zwakke, beblaarde jonkers waren, zeker uit „strategisch" oogpunt, in 't midden der groep opgenomen. Nauwelijks hadden wij weder eenige kilo meters afgelegd, of een geschreeuw van: „Hé, Jutter, zie je niets", klonk ons in de ooren. Zonder het te weten waren wij „de bloem der Zilvermeeuw" (Alie, Annie en Miep) voorbij gereden, hetgeen ons een geducht standje te slikken gaf. Langzamerhand naderden wij Eist, waar talrijken reeds rustten. Nog even en dan zitten we midden in de wandelkaravaan. Over kilometers afstand marcheeren diverse groepen in eindelooze opeenvolging. Daar tusschen beweegt zich het snelverkeer, wat het echter vandaag niet was. Het meeste gaat in de richting Arnhem. De Rijks- en gemeentepolitie staan hier voor heete vuren. In- en om Arnhem. Toch is dit alles nog niets, vergeleken bij de menigte, die in Arnhem zelf op de been is. Men zou haast gelooven, dat er dezen dag hier niet gewerkt wordt. De intocht in deze stad is dan ook overweldigend. Tienduizenden zijn te saam gestroomd. Onze „Staf" is natuurlijk weer present en men speelde met zulk een élan, dat men keer op keer ovaties in ontvangst had te nemen, zoowel van de loopers als van de niet-loopers. Wij kunnen ons haast geen geslaagde Vier daagsche meer indenken zonder deze musici. Misschien weten zij het zelf niet, maar toch, en dit schrijven wij op verzoek van velen onzer Heldersehe deelnemers, die het aan den lijve (beenen) hebben ondervonden, als men vermoeid is en er klinkt bekende, opgewekte marschmuziek, dan is het alsof men ineens zijn vermoeidheid is vergeten. De in- en uittocht te Arnhem was zeer ten gerieve van de wandelaars geregeld. Het ge heele rijverkeer was omgelegd. Dit hebben we wel eens anders meegemaakt. In Arnhem werd door allen een korte rust gehouden. De 40 km gingen weer terug naar Nijmegen en de 55 km loopers berg op en berg af over Velp naar Sonsbeek. Dit was wel het mooiste stuk van het ge heele parcours vandaag. Bij een controlepost ontmoeten wij de heeren Lücker, Haringa, Kelder en Huisman, allen in goede conditie. Een onverwachte regenbui dwong de loopers een goed heenkomen te zoeken, waarvan de heeren van de P.T.T. gebruik maakten om te snoepen uit de „gemeenschappelijke" thee- flesch van den heer Heyblok. De weg terug Wie zou vermoeden, dat dit een zelfde beeld zou opleveren als de heenreis, is wel leelijk mis. Het harde, droge beton had reeds 's morgens vele slachtoffers gemaakt en belaas zijn onze deelnemers hier ook niet vrij van geloopen. Eenige moesten danig onderhanden ge nomen worden door de Roode Kruis-menschen. Hier een blaar en daar een stijve knie. Even verder een dikke enkel en een stijve kuit. Enkele zelfs met opgezwollen voeten. Neen, het gaat vandaag niet van zelf. „Het is, dat het de derde dag is", zucht er één, maar andersen veel- beteekenend kijkt hij naar een passeeren- de autobus ArnhemNijmegen. Maar hoe vermoeid de onzen ook zijn, de stemming is best. Het eind van de vrijwillig aanvaarde vierdaagsche beproeving is in zicht. Er moet veel gerust worden, eigenlijk een beetje te veel. Na zoo'n rustperiode lacht men hartelijk om elkaar, om de vreemdsoortige wijze waarop men overeind strompelt en weer opnieuw gaat tippelen. Even de' tanden op elksiar gezet, een verbeten gezicht volgt en voort gaat het weer! De wegbewoners laten geen gelegenheid voorbijgaan om deze „strijders" aan te moedi gen en stellen er een eer in om hen. geheel be langeloos, van water, melk of thee te voorzien. Hun medeleven is wel zeer groot. Doch aan alles komt een eind. Zoo ook aan dezen dag. Allen komen op den vastgestelden tijd binnen. Drie dagen zijn nu achter 'den rug. Morgen „de laatste ronde". Op de gezich ten van onze menschen valt het als het ware te lezen: morgen leveren wij het hem ook wel, reken maar! Krabben verergert de kwaal en maakt U on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondra gelijke last en folteren de jeuk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reed3 de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep In de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan herstellen. Flacons a 75 ct-, 1.1.50 en f. 2.50 bij Apoth. en Drogisten. Geeruchten over herstel van da monarchie. Niemand heeft de overtuiging gehad, dat het in Spanje nu zoo maar ineens alles koek en ei zou zijn. Evenmin als men gelooft, dat het heele Duitsche volk, met hart en ziel achter Hitier staat en alle Italianen voor do volle honderd procent achter de politiek van Mussolini, neemt men aan, dat het nieuwe bewind in Spanje alle oppositie den kop in gedrukt heeft. Zulk een hartroerende eensge zindheid is is geen enkelen staat denkbaar. In een democratisch land uit men zich ech ter gemakkelijk, in den dictatuurstaat zwijgt men terwille van zijn veiligheid. Wee den- gene, die openlijk in de oppositie komt tegen de daden van zijn leiders. Het concentratie kamp met al zijn ellende, of nog erger, staat voor hem klaar. Generaal Queipo de Llano heeft het echter bestaan om zijn ontevredenheid over den huidigen gang van zaken in Spanje niet onder stoelen of banken te steken. Hij heeft dat op de wijze van een generaal gedaan, d.w.z. zonder een blad voor zijn mond te nemen; de man die ge wend is zijn meening te zeggen en op ongezouten wijze is hij van leer getrokken tegen de huidige regeering. Natuurlijk heeft Franco, die hem overigens niet on welgezind is, deze critiek niet over zijn kant laten gaan en den generaal uit zijn functie ontslagen, wat echter geenszins zeggen wil, dat hij nu zonder werk is gekomen. Hij is benoemd tot Spaansch ambassadeur in Argentinië en kan daar als onschadelijk beschouwd worden. Intusschen typeert dit geval met den ge neraal de ontevredenheid, die er bij de hoo- gere kringen en zeker ook in de lagere re gionen heerseht over het huidige bewind en dit is misschien ook het gevolg, van de ge ruchten die er loopen, en die in hoofdzaak uit Fransche bron afkomstig zijn. Over de mogelijkheid van een herstel van de monar chie. De hertog van Maura, de Spaansche monarchistenleider, is naar Lausanne ver trokken, naar het heet om daar ex-koning Alfons te ontmoeten en met den vroegeren vorst de voorwaarden voor een hernieuwde troonsbestijging te bespreken. Men ziet wel, het is nog verre van rustig in Spanje. (auto- en bootdiensten) Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— 1' u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: RialtoSpoorstraat half 8: „Love Affair en „Moeder Kerry's Kuikens", Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „The Big Broadcast of 1938" en „Het Ge heim van den Vuurtoren". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Verdwaald in de jungle" en „Bij verrassing getrouwd". Opgenomen om 8 nur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 763 2 Temperatuur lucht: j Z Maximum temp. lucht: jg 9 Wind: richting: W.Z.W., kracht: 3 Temperatuur zeewater jg q Licht op: 9 g0 Den Helder, 27 Juli 1939. Aangebracht door korders: 5'°ngen Per kg 122—0.9)5 Shps 0.7004" Schol le soort per kist 6.905 Schol 2e soort 2 45Z11° Cfka- 1-89 Rot 2 001.50 ±30t §.70—2X0

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3