Vier meisjes in zee verdronken De Koningin confereert DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Franco ontmoet veel moeilijkheden In diepe geul tusschen twee zandbanken geraakt Christendeugd aan het Heilig Avondmaal Uit den brand, in den brand Doodelijke duiksprong Tragisch ongeluk aan het Castricumsche strand Joodsche vrouwen in voedselstaking Dit nummer bevat 8 pagina's U^EERBERICHT Gewapende bende in Transjordanië Autarkie het einddoel Brifsche verdedigingsmachl wacht zware dagen Geheime Italiaansche luchfmanoeuvres eeldersche courant KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Mtj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 31 JULI 1939 67e JAARG. No. 8682 STRANDBEZOEKER WAARSCHUWDE NOC iei Amsterdamsche meisjes van ongeveer zeventien tot achttien jaar, de gezusters E. en A. Sol en Js. en H. M. Bakker, zijn gistermiddag te Castricum aan het vrije stand, waar geen toezicht wordt gehouden, in de Noord zee verdronken. Hoewel moeilijk te bepalen is hoe het on geluk zich precies heeft voorgedaan, kan uit de verkla ringen van omstanders worden opgemaakt, dat het vier tal door zich te ver in zee te wagen, om het leven is ge komen. Een waarschuwing. Spelend in de liooge golven bereikten de meisjes, die gezamenlijk uit waren, de twee de zandbank, welke circa tachtig meter uit de kust gelegen is. Terwijl zij hier naar har telust rondsprongen en -dansten, werden zij opgemerkt door een der strandbezoekers die haar toeriep terug te komen; ,,.Ie weet dat jullie niet zwemmen kunt". Ondanks dezen raad keerden de vriendinnen niet terug. Toen de man, die merkte dat aan zijn advies geen gevolg gegeven werd, even later op nieuw de richting van de zandbank uitkeek, was van de meisjes geen spoor meer te be kennen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn zij door een hooge golf in de diepe geul tusschen de tweede en de eer ste bank, welke op ongeveer vijftig meter van de kust gelegen is, gewor pen. Deze geul is uiterst gevaarlijk vooral bij opkomend getij, zooals ten tijde van het ongeluk het geval was, mede dooi' het drijfzand en de vele gaten, welke daar tijdens eb door kinderen gegraven zijn, De lijken spoelen aan. Direct wierpen leden van den A.R.B. red- dingslijnen uit en reeds spoedig werd de eer ste drenkelinge op het droge gebracht. Koortsachtig ging men voort met zoeken, doch vooreerst werd niets gevonden. Na cir ca tien minuten spoelde het lijk van het tweede slachtoffer aan, even later -de lijken van de twee andere meisjes. Op het strand stelden de leden van de E.H.B.O. alle po gingen in het werk om de levensgeesten bij de slachtoffers op te wekken. Ook twee ge- neesheeren, die op het strand aanwezig wa ren, verleenden hun medewerking. Het wa ren de heeren dr. C. M. van der Schatte Olivier uit Hilversum en dr. Hartingius uit Koog aan de Zaan, terwijl dc plaatselijke geneesheer, dr. H. Leenaers, even later ter assistentie verscheen. Voorts waren aanwe zig de rijksveldwacht en de badmeester, ter wijl ook de burgemeester van Castricum, mr. C. A. F. H. W. B. van der Clooster ba ron Sloet tot Everlo door aanwezig te zijn, van zijn medeleven getuigde. Vrucht'elooze pogingen. De pogingen de levensgeesten weder op te wekken, door kunstmatige ademhaling met behulp van twee zuurstofapparaten, werden bijna twee uren voortgezet, echter zonder resultaat. Inmiddels had men reeds de onbewoonde tent gevonden. „Omwonenden" verklaarden, dat de vier meisjes hier haar intrek hadden genomen en later herkenden zij inderdaad in de slachtoffers hun buurvrouwen. De lijken der slachtoffers z;:n overgebracht naar den politiepost te Castricum. Bij de reddingspogingen onderscheidde zich in het bijzonder een lid van den A.R.B. de .heer W. F. Burger, die zich tot viermaal toe in zee begaf, hoewel omstanders het hem ontrieden. Ook de Prins zit aan. Indruk wekkende plechtigheid in de hoofdstad. Gisterochtend heeft in' de historische Nieu we Kerk op den Dam een indrukwekkende plechtigheid plaats gehad. Meer dan dui zend afgevaardigden van de Wereldconferen tie der Christenjeugd, welke thans in de hoofdstad gehouden wordt, namen deel aan de viering van het Heilig Avondmaal. Ook Prins Bernhard zat aan. Geen plaats in het groote kerkgebouw was onbezet. De jonge christelijke afge zanten uit bijna alle landen der aarde blank, bruin, geel en zwart zaten kris en bras door elkaar. Hier een aantal jonge vrouwen uit Voor-Indië met haar kleurige hoofddoeken, naast hen eenige neger-pries ters met hun smetteloos witte gewaden, daar de tengere figuurtjes van Japansche meisjes en in hetzelfde vak de groote, brec- de gestalten der afgevaardigden uit Scan dinavische landen, typen van het Germaan- schc ras en vlak bij hen de vertegenwoor digers der Romaansche en Slavische volke ren. De kerkdienst, die twee uur duurde en in de Engelsche taal werd gehouden, stond on der leiding van prof. rlr. H. Kramer, die ftls tekst van zijn predicatie bad gekozen 'lohannes '17 vers 3: „En dit is het eeuwige leven, dat zij U kennen den eenigen waar- echtigen God en Jezus Christus, Dien Gij ge zonden hebt". Het Heilig Avondmaal werd bediend door ds. J. c. Koningsberger. In groepen van hon derd namen de aanwezigen aan deze devote Plechtigheid deel. Tot de eerste groep be hoorde Prins Bernhard, dc heer -Jac. Rustige, wethouder van Financiën te Amsterdam en de leiders der conferentie. Voorbeeld van hun mannen ge volgd. Pen dertigtal Joodsche vrouwen, dc eclit- kenooten der Joodsche gevangenen, die in Voedselstaking waren gegaan, hebben nei voorbeeld hunner mannen gevolgd. ~,eac! pisteren hebben zij een toevlucht gezocht In dc synagoge tc Tel-Aviv. waar zij ïcaei Wedsel weigeren. De Joodsche autoriteiten hebben herhaaldelijk getracht dc vrijlating Cl gevangenen tc bewerken. SPOORWEGPOSTZEGELS. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Spoorwegen in Nederland zullen van 1 September t.m. 31 October a.s. naast de andere postzegels bijzondere postzegels met afbeeldingen, welke betrekking hebben op de Spoorwegen, zonder toeslag worden uitgegeven in de frankeerwaarden van 5 en 12i/o cent. Nadere bijzonderheden over de uitvoering en de verkrijgbaarstelling dgzer zegels zullen tijdig worden bekend gemaakt „Stond er een roomsch-rood-rose phalanx in reserve?" H. M. de Koningin heeft Zaterdag op den Ruigenhoek ontvangen den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal en den vice-presi- dent van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. PERSSTEMMEN. De Standaard (a.r.) schrijft: „Wanneer laten jullie dien oudkoloniaal nu eens los? De vraag, letterlijk gesteld, dateert niet van deze week, al gaf de Roomsche pers rijkelijk de suggestie er toe. Zij is van 1935 en werd ons gesteld door een R.K. Kamerlid. Die oudkoloniaal was dr. H. Colijn. Onze menschen moeten zich door de snel elkaar opvolgende gebeurtenissen geen oogenhlik van de wijs laten brengen en de tendenzen goed onderkennen. Zij laten zich door R.K. misleiding niet van hun leider vervreemden. Zij geven den „oudkoloniaal" niet prijs, doch zij staan in hou en trouw achter hem, bereid het vaderland (e dienen, bouwend op de aloude bo ginselen der Reformatie." De rol van Mr. Oud. De Avondpost (chr. lib.) betoogt: Ons is onomstootelijk gebleken, dat de houding der roomsche fractie te voren aan eenige linksche groepen bekend was. Men wist, dat dit initiatief van die zijde zou komen. Dat de sociaal-democraten er zich bij zouden aansluiten lag voor de hand. Maar: de vrijzinnig democraten? Hebben zij te voren een (officieuze) toezegging gedaan van medewerking aan een te vormen kabi net?? Het is bekend, dat den katholieken aan die medewerking niet alleen veel gelegen was. maar zelfs, dat zij voor hen feitelijk 't beslissende moment vormde. Reeds vier jaar geleden, bij dc (mislukte) formatie- Aalberse, was dit het geval. Maar toen kon men die medewerking niet verkrijgen. Is het nu anders geweest? Was er voorafgaand overleg Wisten de ka tholieken, dat zij het kabinet kon den torpedeeren, omdat ook de vrij zinnig democraten met hen in zee zouden gaan? Durfden ze daarom de poging aan? Stond er, toen de minister-president ging spreken, reeds een roomsch-roode-rose pha lanx is reserve? Het is van belang dit te weten, omdat, als die vragen bevestigend beantwoord moch ten worden, de beslissende stoot tot deze ka- binetscrises feitelijk van de zijde der vrij zinnigdemocraten is gekomen. En dit zou, na de houding, bij de formatie van '37 door de katholieken tegenover hen aangenomen, toch we] uiterst merkwaardig zijn. Mr. Oud zegt men wil thans geen portefeuille. Begrijpelijk. Hij kan Rotterdam niet in den steek laten. Maar is dat, anderzijds, wel in den haak, wanneer zijn advies van zoo groot gewicht is geweest voor het ontstaan van deze crisis? Misschien wil men omtrent dit alles wel opheldering verschaffen. Katholiek blad tegen nationaal kabinet. In De Residentiebode (r.k.) lezen wij: Er zijn er nu, die pleiten voor een natio naal kabinet en wel met de S.D.A.P. er in. Wij zouden zulks niet slechts betreuren, maar een ramp achten voor Nederland. Om dezelfde redenen waarom dit een ramp is gebleken in tal van andere landen. Niet meer bijkalefateren! De Maasbode (r.k.) herinnert aan een uit spraak van Mr. Aalberse, anno 1935, waar in deze omschreef, in welke gevallen samen werking van katholieken en sociaal-demo craten geboden is: „Dc uiterste noodzaak is eerst dan aanwezig wanneer wij 'n poli tiek, welke wij in 's lands belang noodzakelijk achten, slechts meenen te kunnen voeren, en dus alleen mogelijk achten, door een sa mengaan met de sociaal-democra ten, en dan bovendien aan andere groote landsbelangen, zooals de de fensie, het bijzonder onderwijs, de handhaving van de openbare orde en zedelijkheid, door dat samen gaan geen afbreuk zal worden ge daan. Die noodzakelijkheid van de te voe ren politiek en die mogelijkheid om die politiek slechts door samenwer king met de sociaal-democraten te kunnen uitvoeren, zal in ieder con creet geval aan de dan voor ons lig gende totale politieke situatie moe ten worden getoetst". Thans zijn, zoo vervolgt de Msb., de voorgeschiedenis, de verhoudingen en de toestanden zoodanig anders dan in 1935, dat van een bijkalefateren van 't onzee waardig gebleken regeeringsschip geen sprake kan zijn. Thans zal, evenals in 1935, gestreefd moeten worden naar een parlemen tair kabinet op zoo breed mogelijke basis, waarhij dan de klemtoon valt op: mogelijke. Moge het thans spoedig optreden! Europa heeft er belang bij. „Daily Telegraph" schrijft in een hoofd artikel, dat Nederland op het oogenhlik, op een tijdstip van internationaal gevaar, zich niet mag veroorloven in zichzelf ver deeld te zijn en nog minder kan het dc leiding van zijn verstandigstcn raadsman ontberen. Voor zijn eigen zaak en voor Europa is het te hopen, dat spoedig een oplossing zal worden gevonden, waardoor dr. Colijn weer aan het hoofd der zaken zal worden geplaatst. DE BILT SEINTt Verwachting: Enkele regen- of onweersbuien, koeler. Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring, zwakke tot matige Z.- westelijke tot Westelijken wind. Ongerustheid, onder de autori teiten. In den afgelöopen nacht is een gewapen de bende van vierhonderd man Transjor danië binnengedrongen. De bevelhebber der Transjordanische troepen, Kloep Pasja, heeft zich onmiddellijk naar de betreffen de streek begeven om de opsporing der ben de te leiden. Het is voor het eerst sedert het begin der opstandige beweging in Pales tina dat een zoo groote bende over de Jor- daan is vertrokken. In officieele kringen wijdt men alle aandacht aan deze aangele genheid. Emir Abdoeilali is van zijn zomer residentie naar Amman teruggekeerd. Zijn bewind nog steeds in het tijdperk der kinderziekten. ALLE GENERAALS ZIJN FRANCO TROUW, ZEGT SERRANO SUNER. De alarmeerende berichten, aldus Reuter uit Burgos, welke in het bui tenland in omloop zijn, vinden in den tegenwoordigen politieken toe stand geen grondslag, hoewel niet ontkend wordt, dat men een over gangstijdperk doormaakt. Er wordt grooter belang gehecht aan de overplaatsing van Queipo de Liano dan de omstandigheden recht vaardigen. Welke houding dc gene raals ook zullen aannemen ten aan zien van de leiding der politiek, al dus verklaart men, er bestaat geen twijfel over hun trouw jegens Franco. Over een terugkeer van dc monar chie is in Spanje nog niet gesproken. Dc aan generaal Aranda in een aan een krant te Lissabon verleend interview toege schreven verklaringen worden volkomen uit de lucht gegrepen genoemd. Autarkie het einddoel. Dc teruggave door Frankrijk van het Spaansche goud heeft in Spanje croote vol doening gewekt en zal er. naar verwacht wordt, veel toe bijdragen om de Fransch- Spaansehc betrekkingen te verbeteren en bovendien een dekking geven voor aankoo- pon in het buitenland, waaraan de Spaan sche industrie zoo een behoefte heeft. SUNER. Spanje, aldus verklaart dc minister van handel, is bereid te onderhandelen over han delsverdragen met het buitenland, doch op voet van gelijkheid en vrij van vernederen de voorwaarden, welke de nationale waar digheid zouden tekort doen of de handels- voordeelen in gevaar brengen. Het einddoel der Spaansche economische politiek is autarkie. Hoewel hij heto ntstaan van moei lijkheden niet ontkende, eaf de minister uitdrukking aan ziin optimisme ten aanzien van de directe economische vooruitzichten. Volgens een bericht van Havas uil Ma drid heeft de minister voor dc industrie nog verklaard, dat de invoer in Spanje thans een vijfde is van den invoer voor den oorlog. Deze vermindering noemde hij logisch, we gens het gebrek aan deviezen. De handels verdragen zijn verscheurd. Spanje spreekt thans een nieuwe taal tot dc wereld. Het kan niet dulden, dat men onder het voor wendsel het handelsvoordeelen te verleenen, voorwaarden oplegt. Spanje is meester van zijn eigen lot. De koloniseering is ten ein de. Ten slotte verklaarde de minister een overtuigd voorstander te zijn van autar kie. Alles gaat goed, zegt Suner. Dc Spaansche minister van binnenland- sche zaken, Suner, heeft gisteravond een exclusief interview toegestaan aan Reuter en daarbij verklaard, dat de deuren van Spanje wijd open staan voor de landen, die prijs stellen op de Spaansche vriendschap, doch dat zulks niet kan geschieden door middel van de methoden welke hun persor ganen aannemen. Suner wees de berichten over interne wrij ving in het land rondweg van dc hand 3n zeide, dat gelukkig voor Spanje geen twee groepen bestaan in de Spaansche politiek. Het is slechts een natuurlijk iets, dat wan neer een nieuwe staat tastende voortschrijdt op zijn weg voorwaarts, er incidenten zijn Wat het geval met de Liano betreft, deze zaak is zeer eenvoudig en vlot. geregeld. Generaal Yaque staat op zeer goeden voet met Suner en tusschen den minister en den generaal bestaat geen enkel verschil van meening. Queipo de Liano wil niet naar Argentinië! Dc correspondent van de „Daily Telegraph" te Hendaye seint aan zijn blad, dat generaal Queipo dc Liano zich nog niet bereid heeft verklaard den post van ambassadeur te Bue nos Aires, die hem zou moeten schadeloos stellen voor het verlies van zijn militairen commando, tc aanvaarden. Dij schijnt zich met kracht tc verzetten tegen de pogingen zijn grooten invloed in het zuiden des lands te breken. Queipo de Liano verwijt den „caudillo" ondankbaarheid. Het is volgens dezen correspondent nog volstrekt niet dui delijk waartoe de fronde der generaals, die zich verzetten tegen de Italiaanschc en Duit- sche invloeden, zal leiden; Groote manoeuvres op handen. Gedurende de maand Augustus zal de Britsche verdedigingsmacht te land, ter zee en in de lucht worden beproefd als nog nooit in vredestijd is geschied. De eerste maatregelen hiertoe worden genomen, wan neer de manschappen van de vioolreserve, welke in oprichting is, zich naar hun depots zullen begeven. Zij zullen 9 Augustus door den koning in de Weymouthbaai worden ge- inspecteerd. 12 000 reservisten, hierbij ingesloten de ge pensioneerde marine-officieren, zullen in Portsmouth, Devonport en Chatham bijeen komen. De koning zal 123 schepen inspectee- ren, w.o. drie slagschepen, vier kruiser-es- caders, vijf flotilles torpedojagers, vliegkamp schepen, onderzeeërs, flotilleleiders, patrouil leschepen, treilers en sleepbooten. Van deze vaartuigen behooren zestig tot de marine reserve. Dit is dc eerste keer in vijftien jaar dat de marine-reserve onder commando van vice- admiraal Sir Max Horton, die zich aan boord van het vlaggeschip „Effingham" zal bevinden, in volle sterkte uitvaart. Antwoord op de Britsche vluchten, boven Frankrijk? De zondagsbladen wijden veel aandacht aan de manoeuvres van het Italiaansche luchtleger, die van 25 tot 28 Juli in het grootste geheim zijn gehouden in het mid dengedeelte van de Middellandsche Zee. De bladen stellen deze oefeningen voor als een antwoord op de Britsche vluchten boven Frankrijk. Het grootste gedeelte van het tweede Ita liaansche eskader, dat een kruistocht in het oosten van de Middellandsche zee heeft ge maakt, is te Tarente aangekomen. De krui ser „Pola" voert de vlag van admiraal Ca- vagnari, onderstaatssecretaris van Marine. Blikseminslag op Walcheren. Tijdens een hevig onweer, dat gisteravond boven een deel van Walcheren woedde, is de bliksem ingeslagen in de hofstede „Mei- werf", onder de gemeente Vrouwenpolder, bewoond door den landbouwer Maas. Dc groote schuur waarin landbouwwerk tuigen waren geborgen, diende ook voor stal ling en twee veulens vonden den dood in het vuur, evenals een varken, dat aanvan kelijk gered kon worden, doch in de vlam men terugliep. Het overige vee liep in de weide. Het woonhuis kon met veel moeite wor den gespaard, doch de inboedel welke men naar buiten had gebracht, heeft door de lie vige slagregens veel schade bekomen. Het pand en de inboedel waren gedeelte lijk verzekerd. Droevig ongeval te Voorscholen. Gistermiddag waren eenige jongelui in de liet te Voorschoten aan het zwemmen en gebruikten daarbij een stapel hout als af- zetplaafs voor een duiksprong. Dc 19-jarige H. van M. uit Voorschoten nam op deze wijze een sprong, doch is daarbij waarschijnlijk met het hoofd tegen de basaltglooiing gehotst, waardoor hij be wusteloos geraakte. In bewusteloozen toestand en met een groote wond aan den schedel, werd hij uit het water gehaald. Leden van de EHB.O, hebben geruimen tijd getracht door kunst matige ademhalinc en met behulp van een zuurstofapparaat dc levensgeesten op te wekken, doch zii mochten daarin niet sla gen. Ter plaatse is het slachtoffer geestelij ken bijstand verleend. Tragisch was. dat de ouders van den jon geman op een vaeantiereis waren en men hen niet kon bereiken, zoodat het stoffelijk overschot naar de woning van een familie lid is vervoerd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1