dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier De Koningin hoort de fractieleiders Britsche politiek tegen over China ongewijzigd Het grootste kwaad: de woordenoorlog Henderson bij Hitier Pleziervaartuig overvaren D I N S DAG Chamberlain bevestigt in het Lagerhuis de loopende geruchten Dit nummer bevat 8 pagina's Groote vlootoefeningen in Italië VJ> EERBERICHT De Engelschen willen eerst orde in Tientsin Rebellenleider opgesloten Boerderijbrand in Heerhngowaard HE LDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uttg. Mi). Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder 1 AUGUSTUS 1939 67e JAARG. No. 8683 Een militaire missie naar Rusland MOLOTOFS MEENING: EERST DE MILITAIRE BESPREKIN GEN BEGINNEN, DE POLITIE KE KWESTIES WORDEN DAN VANZELF OPGELOST. In zijn rede in het Lagerhuis heeft minister- president Chamber lain medegedeeld, dat zoo spoedig mogelijk waarschijnlijk nog deze week Britsche en Fransche verte genwoordigers naar Moskou zullen worden gezonden voor het houden van militaire besprekingen. Daarnaast zullen de politieke be sprekingen worden voortgezet, opdat een eindovereenkomst tot stand komt op den grondslag van een politiek accoord. In antwoord op een klacht van den arbei dersafgevaardigde Dalton, dat de regeering verdeeld is ten aanzien van de groote lij nen, speciaal wat Rusland betreft, zeide Chamberlain te weigeren in discussie te treden over de verschillen, die het tot stand komen van een overeenkomst tot dusverre verhinderd hebben. Ik kan het Huis de verzekering geven, al dus de eerste minister, dat het eenige zelf- beheersching heeft gevergd niet over te gaan tot correctie van den verkeerden in druk. dien Dalton heeft trachten te doen ontstaan. Om diezelfde reden zal ik geen historisch overzicht van de onderhandelin gen met Rusland geven. Ik weet zeer wel, dat er in andere landen menschen zijn, die zeer naijverig de vorderingen onzer overeen komsten gadeslaan en zeer verheugd zouden zijn met alle munitie, die zij zouden kun nen gebruiken, om verdeeldheid tusschen de sovjet-regeering en ons te zaaien. (Applaus) Wij toonen zeker groot vertrouwen en een oprecht verlangen tot een overeenkomst te komen, wanneer wij er in toestemmen sol daten, marinemenschen en vliegers naar Rusland te zenden om te bespreken, hoe wij militaire plannen kunnen opstellen. Nog voor wij de verzekering hebben, dat wij op de politieke punten tot overeenstemming zullen komen! De Russische commissaris voor bui- tenlandsche zaken heeft als zijn mee ning *e kennen gegeven, dat, wan neer wij een begin zouden maken met militaire besprekingen waar aan hij groote waarde hecht de politieke moeilijkheden niet onover komelijk zouden blijken te zijn. Die meeningsuiting heeft hij ons den doorslag gegeven, toen wij tot dit zeer ongewone besluit kwamen. Het is de oprechte hoop van de Fransche en van de Britsche regee ring, dat de verwachtingen van Mo- lotof bewaarheid zullen worden. Het Huis mag niet naar huis! De liberaal Sinclair, die het debat geopend had en daarbij o.a. opmerkte dat Chamber lain nog sterker dan de minister van bux- tenlandsche zaken naar pacificatie neigt en nog minder resoluut is in zijn verzet tegen agressie, zeide verder, dat het Huis eigen lijk niet voor een lange periode verdaagd mag worden, alvorens de onderhandelingen met Rusland voltooid zijn. Reeds lang te voren had men het huis v'olledig verslag over de onderhandelingen moeten uitbrengen. Sinclair zeide er van overtuigd te zijn, dat de Sovjets een over eenkomst in het belang van Rusland achten. Engeland wenscht de hulp van Rusland, maar daarvoor moet het het waas van wantrouwen jegens de Sovjet Unie verscheu- renl Sinclair juichte de afvaardiging van ad miraal Drax toe en betoogde, dat men, a' was het maar voor enkele dagen, een man van de grootste politieke standing, die 'oegang zou hebben tot de invIöedruKrte autoriteiten op het Kreml, naar Moskou moet sturen om de besprekingen op te s u- wen. De arbeidersafgevaardigde Dalton noenl de de vertraging in de onderhandelingen moskou ernstig en zeide: „indien wij konaei bereiken, dat Rusland naast Frankrijk en 0ns staat, dat een pact uitgewerkt dooi soldaten, zeelieden en vliegers van de drie landen, wordt geteckend, en indien o Hitier daarvan zeker was, dan is het geei overdrijving te zeggen, dat wij dit jaar en misschien zelfs voor een lange periode ^.een oorlog zouden hebben. „Dit diploma- "eke getreuzel aldus Dalton is zonder Precedent..." Dalton sprak de hoop uit, dat de militaire vertegenwoordigers voor Moskou den poli tici een voorbeeld zullen geven en spoedig tot een resultaat zullen komen. Hij geloof de, dat het neutraliteitsverlangen van Fin land oprecht is en zeide er van overtuigd te zijn, dat Molotof, bij het streven naar een waterdichte overeenkomst, het oog heeft op Letland en Estland. Het zou het beste zijn, wanneer Halifax een bezoek aan Molotof ging brengen of Molotof voor een bezoek uitnoodigde. Men verkeert thans in het stadium, waarin men tot persoonlijk con tact zou kunnen karnen en het zou voor treffelijk zijn, wanneer Halifax Molotof zou ontmoeten en Chamberlain met Stalin van gedachten zou wisselen. Eden over Rusland. Betreffende de Sovjet Unie zeide Eden, dat men zal moeten toegeven, dat de onder handelingen een ietwat vreemd verloop hebben en hij verwelkomde het besluit een militaire missie naar Moskou te zenden, als middel om het vertrouwen uit den weg te ruimen. Hij hoopt, dat spoedig de onderhan delingen met een overeenkomst zullen worden bekroond. Spr. verklaarde te wenschen, dat de regee ring twee maanden geleden een zoo autori tair mogelijke missie naar Moskou had ge zonden met aan het hoofd een politieke persoonlijkheid, die had kunnen onderhan delen met den oprnerkelijken man, die in alles het hoofd is van de regeering dei- Sovjet Unie, behalve in naam. Persoonlijk contact kan meer doeltreffend zijn dan het wisselen van diplomatieke nota's hoe knap deze ook mogen zijn opgesteld. Spr. heeft lang in de mcening verkeerd, dat er geen fundamenteele belangen-ver- schillen bestaan tusschen Engeland en de Sovjet Unie. Er bestaat evenwel sedert lan gen tijd een wantronwen, dat vooral bij de Russen niet gemakkelijk uit den weg kan worden geruimd. Eden vroeg vervolgens de regeering of zij, wanneer er nog politieke meeningsverschillen bestaan, de militaire missie wil uitbreiden en er 'n politieke van maken, zoodat niet alleen de generaals kun nen spreken, doch dat iemand met Stalin kan spreken en pogen alles binnen een week te regelen. BESTRIJDING TUBERCULOSE ONDER HET RUNDVEE. Nieuwe- technische leider be noemd. Tot leider van de technische werkzaam heden van de vex-eeniging tot bestrijding van de tubex-culose onder het rundvee en van andere veeziekten in Nooi-d-Holland is benoemd de heer Venema, diei'enai-ts te Bedum (Gr.) Spoedige opdracht te verwachten. H.M. de Koningin heelt gistermiddag 4 uur op den Ruigenhoek ontvangen Dr. L. N. Deckers, voorzitter van de R.K. fractie in de Tweede Kamer. Om 5 uur confereerde Hare Majesteit met ir. J. W. Albarda, voox-- zitter van de Sociaal-democratische Tweede Kamerfractie en om 6 uur ontving het Staatshoofd den elider der A.R. fractie, den heer J. Schouten. Naar alle waarschijnlijkheid zul len in den loop van dezen dag ook de voorzitters der liberale, Chr. His torische en Vrijzinnig-democratische fracties op den Ruigenhoek verschij nen. Verwacht wordt, dat de Koninklij ke opdracht tot vorming van een kabinet ongeveer in het midden van deze week zal worden gegeven. In parlementaire kx-ingen verluidt dat voor de opdracht in aanmerking ko men de heeren Dr. L. N. Deckers, Mr. J. R. H. van Schaik, J. I. M. Weiter en Mr. T. J. Verschuur, allen R.K. Ministerraad. Gistei'en is op het departement van Ju stitie de eerste gewone ministeri'aad gehou den van het demissionnaire kabinet. Als de giftige propaganda gestuit kan worden, ?s de oorlogsgeest meteen gedood. Een giftige propaganda in de pers en in andere bronnen, aldus Chamberlain in het Lagerhuis, braakt dagelijks 'n selchte ge zindheid tusschen de volken uit. Ik kan de gedachte niet van mij afzetten, dat, wanneer wij slechts een einde zouden maken aan dezen woordenoorlog eix in aansluiting daar op een actie zouden ondernemen tot herstel van het vex-trouwen der volken in de vrede lievende bedoelingen van alle Europeesche staten, er geen vraagstuk zou zijn, dat niet door vx-eedzame bespreking opgelost zou kunnen en moeten worden. Indien daarentegeix een oorlog zou uitbre; ken, dan is welke partij ook de eindoveri winning zou behalen niets zekei'der dan dit: overwinnaar en overwonnene zouden 'n afschuwelijken oogst van menschelijk lijden en menschelijke ellende hebben in te zame len. Ik geloof, dat die groote, diepe en fun damenteele waarheid begint door te werken, in den geest van de regeerders en dien van volken tegelijkertijd en slechts op dat ge loof, aldus eindigde Chamberlain, steunt mijn hoop, dat wij nog een middel zullen vinden om te ontkomen aan de nachtmerrie van het oogexxblik en terug tè treden in het zonlicht van den vrede." IN OPDRACHT VAN DE ENGELSCHE REGEERING? Naar de N. R. Crt. van een zijner correspondenten uit Berlijn ver neemt, is de heer Henderson, En- gelsch ambassadeur te Berlijn, Zondag onverwacht naar Bayreuth gereisd, waar hij een lang onder houd met Hitier heeft gehad Gister is hij naar Berlijn teruggekeerd In Ber- lijnsche diplomatieke kringen heeft deze korte reis veel opschudding verwekt. Men veronderstelt, dat de heer Henderson in opdracht van zijn re geering naar Bayreuth is geweest. In kringen van de Engelsche am bassade wordt de reis bevestigd. Men beweert echter, dat de heer Henderson alleen naar Bayreuth is geweest om het Wagner festival bij te hetgeen gezien zijn zeer korte aanwezigheid in die stad eenigszins onwaarschijnlijk lijkt. Ongeluk op het Sneekermeer Opvarenden met groote moeite gered. Gistenniddag omstreeks half een is op het Sneekex-meer een zevenmeter luxe mo torboot, gehuurd van den heer Drijver te Leeuwarden, door de stoomboot „Watersport 2", eveneens thuisbehoorende te Leeuwax-- den, overvaren. In de motorboot zaten een dame, haar echtgenoot en een vriend. De aanvaring ge schiedde met zulk een kracht, dat de boot in zeer korten tijd zonk. Met groote moeite werden de drie opva renden door pei'sonen op de stoomboot gei-cd. Een deel van de boot steekt boven water uit. Van lichten was gisteren bij den krach- tigen wind en den sterken golfslag geen spi'ake. Daar de boot niet ver van het gi'oote scheepvaartwater ligt, zal er een roode vlag bij donker een rood licht bij geplaatst worden. Nadat de drie „schipbreukelingen" zich in het paviljoen aan het Sneekermeer van dro ge kleeren hadden voorzien, zijn zij naar Leeuwai'den teruggekeei-d. De gemeentepolitie van Wymbritseradeel en de rijksveldwacht leiden het onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring, welke nog niet tot klaarheid is gebracht. Luchtmacht assisteerde. Vaix 24 tot 30 Juli zijn op de Middelland- sche Zee belangrijke manoeuvi-es gehouden waaraan niet alleen bijna alle schepen en duikbootcn van de marine, en watervlieg tuigen, doch ook uitgebx-eide formaties van de luchtmacht van het leger hebben deel genomen. De manoeuvres stonden onder leiding van admix-aal Cavagnari, die zich aan boord bevond van den lu-uiser Pola. Pertinente verklaring van Cham berlain in het Lagerhuis. OPZEGGING VAN HET BRITSCH- JAPANSCHE HANDELSVERDRAG GEEISCHT. Sprekende over het Verre Oosten zeide Chamberlain in het Lagerhuis: „Ook hier wil ik zeggen, dat het onze zaak niet be vordert, wanneer men suggereert, dat in de formule (van de overeenkomst te Tokio) dingen moeten worden gelezen, die de re geering reeds heeft tegengesproken, die aan leiding moeten geven tot bezorgdheid en verslagenheid in China en die niet een voor zichtig en onpartijdig onderzoek van de fox-- mule onderstellen. De formule is de vaststelling van een feit. Zij beteekende geen wijzi ging in de politiek, noch de toeken ning van de rechten van oorlogvoe- i-ende aan Japan. Zij is ook geen verraad aan de Britsche belangen in China en bedoelt niet de rechten van derde partijen af te staan. Er is gevraagd of de foi'mule be- teekent, dat wij Japan zullen helpen te behouden wat het heeft en dat wij het niet in den weg zullen staan, in dien het meer wil hebben. Wat een uitstekende munitie voor hen, die ons geen goeds toewenschen! Deze gedachten zijn niet alleen beleedigend voor onzen goeden naam, maar zij zouden onzen invloed in de wereld ook kunnen ver minderen, indien men er geloof aan hecht te. Laat mij herhalen, dat deze regeering haar politiek in het Verre Oosten niet om werpt op verzoek vaxx een andere mogend heid en dat Jaxxan dat ook niet gevraagd heeft. Ongetwijfeld zijn er vele moeilijkhe den bij de kiesche ondeiTiandelingcn, die worden voox-tgezet en niet de minste van die moeilijkheden is het aanhouden van de anti-Bi-itsche agitatie in Noord China, welke geleid wordt door menschen, die door de Japanneezen hein vloed, geïnspireerd en ge- conti'oleerd worden. Ik voel mij verplicht te zeggen, dat de Bx-itsche regeering genoodzaakt zal zijn de toestand zeer ernstig on der oogen te zien, indien deze agitatie, deze aanvallen op Britsche belangen en Britsche rechten ongebreideld voortduren. Dat zou een succesvol einde der onderhandelingen zeer moeilijk maken. Het doel, dat wij ons voor oogen houden, is een billijke en rechtvaardige x-egeling van den strijd in China. Verscheidene leden opperden de gedach te van opzegging van het Britsch-Japan- sche handelsvex-drag in navolging van de Vex-eenigde Staten. Chambex-lain antwooi'd- de hierop: „Deze aangelegenheid vereischt een nauwkeurig onderzoek en tot mijn spijt ben ik niet in staat vandaag een verklaring af te leggen. Overleg met de dominions zou noodzakelijk zijn." De arbeidersafgevaax-- digde Henderson betoogde, dat Engeland en de Vereenigde Staten ten aanzien van den Japanschen inval in China dezelfde politiek moeten volgen. De premier antwoordde, dat de doeleinden der regeeringen van Engeland en de Ver eenigde Staten in het algemeen hetzelfde zijn, doch dat de omstandigheden niet ge- DE BILT SEINTt Verwachting: Gedeeltelijk be wolkt, geen regen van betee- genis, iets warmer, matige, aan de kust tijdelijk krach tige, Zuidwestelijke tot Wes telijken wind. Verschillende opvattingen Japanners en Engelschen. der heel overeenkomen. De arbeidersafgevaar digde Noel Baker zeide toen, dat een van -de verschillen daai'in bestaat, dat de Engel schen veel meer uitdagingen te vei'dragen hebben. Hij drong er op aan. dat onverwijld besprekingen met de dominions zouden wor den geopend, om tot een actie te komen, die evenwijdig zou zijn aan die van de Vereenig de Staten. Chamberlain gaf de toezegging, dat hij met de dominions in contact zou blij ven. Eden zei over de kwestie in het Verre Oosten, dat het duidelijk is, dat Japan er niet in geslaagd is China te veroveren. Het einde van den oorlog is thans nog verder verwijderd dan toen deze begon. Sedert den val van Hankau en Kanton in October van het vorig jaar, heeft Japan geen militaire successexx behaald en sedert den hex-fst van het vorig jaar zijn de moreele en organisa- torische kracht van de Chineezen aanmer kelijk toegenomen. Spreker twijfelt er niet aan of velen in Japan betreuren thans diep de fout, welke Japan heeft gemaakt Japan, dat geen vol ledige militaire overwinning heeft kunnen behalen, zoekt thans een anderen weg om hetzelfde resultaat te bei'ciken. Het doel van Japan is zich den bijstand van Groot-Brittannië of een welwillend toe zien te verkrijgen bij een poging de Chinee- sche economie te vernielen. Eden is derhalve verheugd te vernemen, dat de minister-pre sident in zoo krachtige bewoordingen over het Verre Oosten heeft gesproken. Hij hoopt dat de regeering nog iets verder zal gaan en duidelijk zal maken, dat Engeland zijn politiek om alles te doen tot steun van de Chineesche economie zal voortzetten, Mexx meent te weten, dat, terwijl de Japan neezen zich op het standpunt stelden, dat aaxx de economische kwesties vooi'rang moest worden gegeven boven de kwestie van de handhaving van orde en rust te Tientsin, de Bx-itsche gedelegeerden er op aan gedrongen hebben, dat de laatste kwestie bij de bespx-e- kingen te Tokio het eerst zou worden afge handeld. Aangezien Vrijdag, toen de confe rentie werd verdaagd, nog geen oyereenstem- xning was bereikt, zijn de economische kwes ties vei'wezen naar een commissie van viex-, waarvan de bijeenkomst gisterochtend, zoo als wij x-eeds mededeelden, is uitgesteld. Een communiqué van het ministerie van buitenlandsche zaken meldt, dat de voltalli ge Br-itschJapansche conferentie gistermid dag bijeen is geweest, teneinde de kwesties vei'band houdende met de handhaving van orde en rust te Tientsin nader te bespx-eken, Dennis, het hoofd van de Britsche politie te Tientsin gaf een xuteenzetting van bepaalde punten, voortvloeiende uit de ingediende voorstellen. Besloten werd sommige dezer punten voor te leggen aan een ondercommissie, die onmid dellijk na de vei'daging van de voltallige vei'gadering bijeenkwam, met het doel den weg te effenen vor een accoord, waarbij een meer doeltreffende samenwerking tixsschen de Japansche autoriteiten exi de Bx-itsche gemeentepolitie word' gewaai-box-gd. Hedenochtend zal een andere ondercom missie bijeenkomeix teneinde de economi sche aangelegenheden verder te bespreken. Anti-Britsche betoogingen. De Japansche politie heeft gisterochtend tijdens een geweldige anti-Britsche betoo ging voor de Bx-itsche ambassade te Tokio, verscheidene arrestaties vex-richt. De woordvoexder van het Japansche leger in China heeft aan de pex-s vex-klaard, dat het Japansche leger geen maatx-egelen tegen de anti-Britsche beweging zal nemen, zoo lang deze beweging niet de perken der wet tigheid te buiten gaat. De moeilijkheden in Palestina. Den Palestijnschen terroristenleider Aboe doex-ra, die naar Transjordanië is gevlucht, is te Kerach een gedwongen verblijfplaats aangewezen. De Transjordaansche regee- i'ing wijst er in een officieel communiqué p, dat deze maatregel bij wijze van uit zondering wordt toegepast op den rebellen leider, doch niet van toepassing zal zijn op andere opstandelingen, die zich over den Jordaan in veiligheid bi-engen. Niets kon worden gered dan ma chines en rijtuigen. Gisteren is de kapitale boerderij van den heer A. Lont in de Berk meer, gemeente Heerhugowaard, tot den grond toe afgebrand. Wel was de motorspuit spoedig ter plaatse, maar veel heeft dit niet mogen ba ten. Rappe handen wisten de machi nes en rijtuigen naar buiten te bren gen, maar door de hevige hitte en den sterken wind was er verder niets meer te redden. Het blusschingswerk onder leiding van den gemeente-opzichter Besteman had een vlot vex-loop, en zoo wist men de nabijgele gen schuur, waarin zich ook nog eenige vax-- kens bevonden, te behouden. Dank zij de gunstige windrichting liepen de belenden de perceelen geen gevaax-. De schade wordt door verzekering gedekt. De boerderij was verleden jaar nog geheel „opgeknapt", zoodat men hiervan niet veel plezier heeft gehad. Daar het kennis-Maandag was, trok een en ander veel belangstelling.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1