Loopjongen stal goud en zilver Oude vrijsters tegen moderne luchtvaart Üle^cehcfi nieuwJ Tweehonderd Britsch Indiërs gearresteerd Windhoos boven Ambt Vollenhove Automatische diagnose politie te rome treedt op tegen fanatiekelingen. Uit onze omgeving Moreele en geestelijke herbewapening De zee als postbesteller Oost Indië Soerabaja's bevolking Chineezen telegrafeeren Chamberlain Omdat zij den Fakir van Ipi eer wilden bewijzen. Opnieuw zet de Fakir van Ipi, de beken de rebellenleider aan de Noordwestelijke grens van Britsch Indië, die reeds vaker de rust in dit gebied verstoord heeft, de stam men aan tot vijandelijkheden jegens de Britsche overheid, meldt de Daily Tele graph. Sinds eenige maanden komen deze stani'i 11 de grens over, overvallen steden en dorpen, ontvoeren vrou wen en kooplieden, meerendeels Hindoes, en laten hen vrij tegen betaling van een losgeld. Op voorstel van Gandhi heeft de congres- regeering der grensprovincie vorige week besloten krachtige maatregelen te nemen om hieraan een eind te maken. Ondanks hun belofte zich rustig te zullen houden, hebben sommige stammen den Fakir her haaldelijk geholpen. Daarom heeft de po! tieke agent voor Noord-Waziristan, majoor Bacon, alle betrekkingen met den Fakir verboden en verklaard, dat deze onvriende lijk staat tegenover het Britsche gezag en tegenover de onderdanen van Britsch-Indic. Een dorp overvallen. Dit weekeinde zijn 200 bewoners van Banhu gearresteerd en opge sloten, toen zij den Fakir eer gingen bewijzen. In het district Kohat heb ben stammen een dorp overvallen, een man gedood, twee personen ge wond en 20 huizen geplunderd. Zij schoten op Britsche troepen, die het vuur met een machinegeweer beantwoord den, waarbij vele slachtoffers vielen. De aanvallers sneden ook de telefoondraden door. De gouverneur van de grensprovincie, sir George Cunningham en de eerste minis ter, dr. Khan Sahib, vliegen vandaag naar Bannu om met de plaatselijke autoriteiten te overleggen hoe aan de invallen een eind te maken. Rose het! en Maud-Ellen wonnen De beide gezusters Rose en Maud-Ellen Littlefield te Tulsa in den Noord-Ameri- kaanschen staat Oklahoma hebben, naar de „United Press" meldt, dezer dagen de twee de ronde in haar taaien strijd tegen het luchtverkeer van Tulsa met vlag en wimpel gewonnen. De beide oude jongejuffrouwen ,die bui ten de stad in de onmiddellijke nabijheid van het vliegveld, een huisje bewonen en met het geven van pianolessen en het hou den van een klein restaurant in haar le vensonderhoud voorzien, waren vreeselijk hoos, toen groote transportvliegtuigen voort durend over het dak van haar huisje raas den. Tenslotte deden zij het plaatselijke vliegveld een proces aan, verklarend, dat haar huisje door het gedreun van de groo te vliegtuigen beschadigd werd. Een vliegtuigval De beide dames verloren het proces prompt, doch lieten zich absoluut niet uit het veld slaan en richtten op het dak van het huis een uit twee veertien meter hooge palen en vele koperdraden bestaande reu zen antenne op, die een vliegtuigval eerste klasse vormde. De burgrlijke luchtvaartautoriteiten on derzochten den val en verklaarden, dat van nu af geen nachtlandingen op het vliegveld van Tulsa meer mochten plaats vinden, daar de hooge masten gevaar voor de ma chines opleverden. De stedelijke autoriteiten, de luchtvaart maatschappij en de autoriteiten van bet vliegveld wendden- zich hierop tot de beide zusters met het verzoek, de antennemasten te verwijderen, doch vergeefs. „Wij hebben er geen last van". „Mijn zuster en ik verzenden nooit brie ven per luchtpost en vliegen nooit. Wij heb ben van den huidigen toestand niet de min ste last", verklaarde juffrouw Rose snibbig. En aldus komt er thans geen nachtpost meer per vliegtuig in Tulsa aan en men- schen, die van en naar Tulsa willen vliegen moeten dat overdag doen, want 's nachts mag het niet voor juffrouw Rose en Maud- Ellen Boomen uit den grond gerukt. Gisternacht omstreeks een uur heeft bo ven Ambt Vollenhove een zwaar onweer ge woed, dat gepaard is gegaan met een wind- hoos, welke in oostelijke richting over de gemeente is getrokken en ernstige schade heeft aangericht. Een boomgaard met vijf endertig fruitboomen van den heer K. van der Linde is geheel vernield. De toren van de Gereformeerde Kerk heeft eveneens erg geleden. Boomen langs de wegen zijn uit den grond gerukt. De totale schade is aan zienlijk. Orkaan boven Veldhoven Tijdens een hevig onweer gepaard gaande met een orkaan, is gisternacht de bliksem ingeslagen in de kapitale boerderij van den landbouwer Tils te Veldhoven (N. B.) De geheele boerderij brandde tot den grond toe af. De inboedel en de pas ingehaalde oogst gingen in vlammen op. Alleen een stier en een varken konden in veiligheid worden gesteld. Toen de brand uitbrak was de boer met zijn vrouw en kind bij buren op bezoek. De orkaan welke hier woedde heeft verschillende dikke boomen neerge veld. Twe boomen vielen op een huis, dat gedeeltelijk instortte. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Honderden pan nen van daken werden afgeslagen, van het radiodistributienet werden verschillende palen vernield. Het te velde staande koren werd plat geslagen terwijl ook aan het fruit veel schade is aangebracht. Interessante proeven in Rusland. Een arts en een ingenieur in de Sowjet- Unie ondernamen destijds een aantal proe ven, teneinde de mogelijkheid te onderzoe ken om met behulp van een automatisch apparaat ziektegevallen te kunnen vast stellen. Ingeval deze pogingen aan de ge stelde eischen zullen voldoen, zal men er op een grootsch opgezette wijze mee voort gaan. Ongeveer 10 jaar geleden heeft Dr. Selkow op het traumatologisch instituut „Vreden" in Leningrad onderzoekingen ge daan om vast te stellen of tusschen de ver schillende ziekten een materieele verwant schap bestaat. De pogingen bleven langen tijd zonder re sultaat. ondanks alle moeite gelukte het niet een wezenlijk verschil tusschen de ma terieele structuur van gezonde en van zie ke organismen vast te stellen. Maar na langdurige onderzoekingen hebben de jonge geleerden zeer interessante ontdekkingen gedaan. Wanneer men het bloedserum van aan syphillis, kanker of tuberculose lijden de personen in het verloop van een half uur op een temperatuur brengt van 56 graden, dan zet het zich op een zeer eigenaardige wijze uit en de beide geleerden zijn er in geslaagd de graad van deze uitzetting pre cies vast te stellen. Door toepassing van hun ervaringen werken de beide geleerden nu verder aan den bouw van een apparaat, waardoor het mogelijk moet zijn de verschil lende ziekten op deze wijze vast te stellen. Zij hebben tot nu toe 1300 ziektegevallen on derzocht. De politie te Rome i^ oP^t'^deffige een secte van fanatici, die m een wijk van Rome „louteringsbijeenkomsten hielden, waarin de Godheid wer<* pen en de geloovigen zichzelf kastij De leden der secte zijn gearresteerd en iex beschikking van de Justitie gesteld. W1ERINGEN Door Haagsche politie aange houden. Ook zijn vriend op gepakt. Reeds eenigen tijd schaduwde de Haagsche politie 'n jongmensch, dat opvallend royale uitgaven deed. De vorige week is de politie er toe overgegaan den jongen te arrestee ren en aan een verhoor te onderwerpen. Hij bleek te zijn de 17-jarige loopjongen A. H. F. C. H. de 18-jarige koopman H. H. L., in wiens gezelschap hij zich meestal be vond, werd eveneens aangehouden. Een huiszoeking bij H. leverde resultaat op: de politie vond een gouden rand van een re- peteerhorloge, dat tezamen met vele andere gouden en zilveren voorwerpen op 29 Juni bij een inbraak in een perceel aan de van Voorschotenlaan was ontvreemd. Bekentenis. Na een lang verhoor bekenden de beide aangehoudenen zich aan deze inbraak te hebben schuldig gemaakt. Na het huis eenigen tijd bespionneerd te hebben, hebben zij, terwijl de bewoneis uit- i van maat schappelijke ineenstorting, kun- stedig waren, de ruit van de serredeuren Britsche opvoedkundigen hebben aan het congres voor Moreele en Geestelijke Herbe wapening dat in Californië gehouden wordt de volgende boodschap gestuurd: Wij, wier taak het is mede te helpen man nen en vrouwen uit te rusten om de wereld van morgen te scheppen, groeten het Congres van Moreele en Geestelijke Herbewapening in Californië. Onze volkeren verwachten van ons, dat wij onze plicht zullen vervulllen door menschen af te leveren op wier leven een gezonde wereld gebouwd kan worden. Het tegenwoordige dood- loopen van de wereldzaken, de ineenstorting van het familie-leven, en de economische ont wrichting van de samenleving dwingen ons, onszelf af te vragen in hoeverre wij deze plicht goed hebben vervuld. Durven wij het aan de uitrusting van het komende geslacht even onvoldoende te laten ten opzichte van de problemen van de men- schelijke verhoudingen als de mannen en vrouwen van onze generatie? Om hen zede lijk en geestelijk onwetend het leven in te zenden zou noodlottig zijn. Wij moeten hen voorzien van eenvoudige en absolute maat staven, en hen leeren hoe zij in zichzelf en in anderen zelfzucht en angst, de grondoorzaken Vuurtorenwachter profiteert van het getij. Dit opschrift klinkt misschien wat onge loofwaardig, maar toch is het zoo: voor den heer Hart. wachter van den Ilanois-vuurto- ren (5 mijl ten Westen van de gevaarlijke kust van Guernsey) doet de zee dienst al§ postbode. Al sedert jaren heeft de heer Hart, gedu rende zijn tweemaaridelijksche wachtperio- de op de rots, regelmatig aan zijn vader in Combe Martin (Noord Devon) geschreven; elke week bezorgt hij een brief ter post in zee. De brief wordt, aldus P.T.T. Nieuws, in een waterdichte bus gesloten en dan wacht de heer Hart maar rustig op het goe de getij, dat zooals hij weet, de bus ver ge noeg in het Kanaal zal brengen om haar met den stroom mee naar de Engelsclie kust te doen voeren. „Daarna", zegt hij, „vertrouw ik op de vriendelijkheid van an deren". De brief is gefrankeerd. In de bus bevindt zich een kaartje, met verzoek aan den vin der den brief ter post te bezorgen. Vrijwel steeds gaat alles goed; slechts tweemaal is een brief niet terecht gekomen. vernield en, na de deuren geopend te heb ben, het geheele huis doorzocht. Acht gou den ringen, met diamanten en brillianten bezet, drie colliers, een sierspeld met paar- len bezet en een gouden repeteerhorloge wer den ontvreemd, benevens een gouden leg penning van zeer hoege waarde. Van deze penning, die geslagen is ter gelegenheid van de onthulling van het monument op het Plein 1813 in 1863, bestaan nog slechts 2 exemplaren. De penning en de binnenbast van het horloge hadden de jeugdige dieven in een zakdoek gewikkeld en begraven op een terrein aan de Soestdijksche kade. In derdaad werden door de politie de voor werpen aangetroffen. De rest van de buit was verkocht bij opkoopers daar ter stede, te Rotterdam en te Antwerpen. Van het daarvoor verkregen geld hadden de aan gehoudenen royaal geleefd. Ook zijn baas bestolen. Daar II. loopjongen was bij een apotheek van de Volharding in de van Ostadestraat en daar op 8 Juni bij een inbraak geld ver mist was, legde de politie hier verband tus schen. Het bleek, dat inderdaad H., die van de situatie op de hoogte was, bijge staan door zijn vriend L., de inbraak had gepleegd. Uit een geldkistje in een schrijf bureau hadden zij honderd gulden in zil vergeld ontvreemd. Hiervoor hebben zij o. m. een uitstapje naar Antwerpen en Brus sel gemaakt. Toen dit geld op was, heb'ben zij besloten tot de inbraak aan de van Voorschotenlaan. Tijdens hun reis, die zij ten tweeden male naar België ondernamen, hadden zij een gedeelte van de buit in een sigarenkistje verpakt en te Rotterdam in bet bagagedepót afgegeven, waar zij het la ter weer hebben afgehaald. Vrijwel alle voorwerpen zijn bij opkoopers in beslag genomen. Dienstbode gilde om hulp. Toen het geld van deze tweede inbraak was opgemaakt, besloten zij tot een derde inbraak, thans in de van der Burchlaan. Dit is echter bij een poging gebleven, daar, ter wijl zij niemand in huis verwachtten, de dienstbode luidkeels begon te gillen. Zij kon een vaag signalement van de daders geven. Ook deze poging hebben zij bekend. en genezen. Hiertoe zijn onze menschelijke kennis en ons voofbeeld alleen niet toereikend. Wij moeten hen in aanraking brengen met een Wijsheid en Kracht die grooter is dan de onze Dit is de allereerste opvoeding, die de wereld noodig heeft om haar voor te bereiden voor iederen anderen vorm van opvoeding. Zonder deze zal de groei van kunde en weten schap slechts een vermeerdering brengen van de vernietigende krachten, waarmede wij ons zelf reeds bedreigen. Met deze zal een geslacht opstaan, waarin iedere bron van talent en vernuft vrij gemaakt is voor de verrijking van de menschheid, en dan zal een Renais sance volgen, zooals slechts ontstaan kan uit menschen en volkeren, die onbevreesd in vrede samenleven. Het is veelbeteekenend, dat jaarlijksch onze eenige gemeenschappelijke daad als volk is een stilzwijgen van 2 minuten vóór God. In zulk een eenvoudige en directe aanraking met God ligt het geheim zoowel van nationale- als van wereld-eenheid en de sleutel, die de groote onaangeboorde bronnen van geestelijke en moreele kracht zal ontsluiten. Onze meest gebiedende taak is om aan elk lid van ons volk die sleutel te geven. Iedere man, iedere vrouw en ieder kind onderwezen door God dat is de ware op voeding. He', volk, dat als eerste punt op zijn opvoedkundig program plaatst: „Al uwe kin deren zullen onderwezen worden door den Heer", zal ook de waarheid ondervinden van de belofte: „Groot zal de vrede uwer kinde ren zijn, Op anti-Japansche handelingen aangedrongen. Leidende Chinecsche openbare lichamen hebben telegrammen aan Chamberlain ge zonden, waarin aangedrongen wordt op on middellijke opschorting van de conferentie te Tokio en opzegging van het Britsch-Ja- pansche handelsverdrag. Ook is een tele gram gezonden aan Roosevclt, waarin deze gelukgewenscht wordt met de opzegging j van het verdrag met Japan en het besluit geprezen wordt als een doeltreffende maat regel tot waarborging van den vrede en be lemmering van de Japansche agressie. Tot de organisaties, die deze boodschappen on derschrijven, behooren de Chineesche vol kenbondsunie, de afdeeling Cina van de in ternationale vredescampagne en de Vereeni- ging voor Buitenlandsche betrekkingen, Naar de 400.000. Het aantal Inlandsche Inwoners van Soera- baja is, aldus de ,,lnd. Courant", slechts glo baal te schatten. Voor 1938 is het officieel op 294.000 geraamd. Het aantal ingezetenen van de andere bevolkingsgroepen is echter precies op te geven aan de hand der recente cijfers van den burgerlijken stand, etc. Het aantal Europeesche inwoners van Soe- rabaja bedraagt 31.205, t.w. 15.849 mannen en 15.356 vrouwen; dat der Chineesche inwoners 44.906 en wel 26.695 mannen en 18.211 vrou wen. Dan zijn er 4998 Arabieren (2497 man nen en 2501 vrouwen) en 951 andere vreemde Oosterlingen. Tenslotte zijn er in Soerabaja nog pl. m. 6500 gekazerneerden geregistreerd. et aantal inwoners der stad loopt volgens deze cijfers dus aardig naar de 400.000. )7la\ine&eücMen Bij beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee le kl. A. H. I. Kramers, den len Augustus geplaatst bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord. Officier-vlieger der 3e kl. R. F. H. Schmidt zal 1 Augustus worden geplaatst a.b. Hr. Ms. „Tromp". Na zijn terugkeer uit Ned.-Indië is kapitein ter zee A. C. van der Sande Lacoste ter be schikking gesteld. POLITIE. Gevonden: een bruine portemonnaie, inh eenig geld, een blauwe ceintuur en een paar boorden. Verloren: een paar handschoenen en een potemonnaie, inhoudende f 20. Inlichtingen bij den gem.-bode. DE KERMIS. Kermis 1939 behoort alweer tot het ver leden. Over het algemeen was het niet zoo druk als andere jaren. Vrijdag was het wel een stille dag. Zondag maakle veel goed, doch 's avonds tegen 10 uur kwam een on weer opzetten, met veel regen, zoodat de kermisgangers gedwongen werden naar huis te gaan, of de verschillende lokaliteiten op te zoeken, welke toen vee! te vol werden. Cin. de Haan kreeg eerst bezoek, en de op de kermis staande vermakelijkheidsinstel lingen hadden niet te klagen. De Maandag kenmerkte zich zooals gewoonlijk door min der drukte. Het was er echter niet minder gezellig om. Wat ons bij vooi'gaande jaren een heele verbetering leek, was dat de verschillende toegangswegen tot de kermis voor het rij - verkeer waren afgesloten. Daar en tegen was het dit jaar na sluitingstijd verschrik kelijk rumoerig op straat, wat voorgaande jaren niet bet geval nas. DEN OEVER. ZEEKAMP N.J.V. Ifr. Ms. wachtschip „De Buffel" is Zater dag wederom alhier gearriveerd op welk schip ongeveer een honderd vijftig leden van het N.J.V. gedurende veertien dagen ge huisvest zullen worden. Het schip heeft lig plaats gekozen in de werkhaven. HIPPOLYTUSHOEF. RIJKSPOSTSPAARBANK. Over de maand Juli bedroegen de inla gen f 5S06.10; de terugbetalingen f 4232,54, ANNA PAÜLOWNA GEEN SUCCES TE BERLIJN. Het reisje naar Bérlijn per vliegtuig heen en terug, hoe het haar overigens bevallen was. is voor mej. van Balen Blanken niet succesvol verinopen. Op het nummer hoog springen haalde ze „slechts" 1.50 Meter, ter wijl de prijswinsters alle boven de 1.60 M. sprongen. De winnares van den eersten prijs sprong zelfs 1.65 M. Na de ongelukkige valpartij op Texel is mei. van Balen Blanken er nog niet weer in geslaagd het oude peil te bereiken. Wel was de 1.58 M. op 2 Juli op het eigen gemoede lijke Wieringerwaarder Sportpark hoopge vend. de verwachtingen die we toen weer koesterden, zijn niet in vervulling gegaan. Blijf je best doen Nel. I-Ielsingfors (01. Spe len 1940) is het waard! DOKEV ONDERSCHEIDT ZICHT. Er was Zondag in Wijdenes een groote gymnastiekwedstrijd. Aan de middagwed strijden werd deelgenomen door de vereeni- gingen „Adolf Spiess" te Venhuizen, DO KEV te Anna Paulowna en nog twee ver- eenigingen. die wel een heel goeden naam in den lande hebben, nl. Brunhilde uit Lei den en Simson uit Koog aan de Zaan. Niettemin wist DOKEV zich bijzonder te onderscheiden, waarmee we de vereeniging, zoowel als haar directeur, den heer P. Sieu- wers, van harte geluk wenschen. Het nummer Vrije Oefeningen werd door DOKEV met 39Yt pnt. gewonnen vóór Brun hilde met 37K punt. Bij de knotsoefeningen veroverde DOKEV de tweede prijs met 33 punten. Op de persoonlijke nummers waren Mej. D. Spigt en mevr. De Wit-Strobbe, beiden van DOKEV, zeer succesvol. Mej. Spigt behaalde met 24.5 punt, het hoogste van den geheclen middag, een eerste prijs met brugturnen, terwijl mevr. De Wit op ditzelfde toestel een tweede prijs in de wacht sleepte met 22'A punt. Odysseus 30 Juli te Amsterdam. Orpheus, 31 Juli te Stettin. Pericles, 30 Juli te Amsterdam. Perseus.' 30 Juli te Odenae. Pygmalion, 29 Juli te Piraeus. Simon Bolivar, 27 Juli v. Curaqao, Stella. 30 Juli te Alexandrië. Stuyvesant, 29 Juli te Paramaribo. Theseus. pass. 31 Juli Brunsbuttel. Titus, 29 Juli v. Izmir. Trajanus, paas. 29 Juli Azoren, Triton, 31 Juli te Malaga. Venus 29 Juli v. Cartagena, Vesta,' 29 Jupli v. Palermo. KON. HOLL. LOYD. Amstelland, 30 Juli v. Rio Janeiro. Montferland, 29 Juli v. Las Palmas. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, pass. 29 Juli Vlissingen. Binnendijk, 30 Juli v. New York. Boschdijk, 29 Juli v. Tampa. Dinteldijk, 28 Juli te Los Angelea. Drecbtdijk, 1 Aug. te Liverpool venvacht. L">chmonar, 30 Juli te Rotterdam. Noordam, 31 Juli te Rotterdam. Statendam, pass. 30 Juli Cape Race. Spaarndam, 30 Juli Lizard gepass. Volendam, 29 Juli v. New York. Zaandam.. 30 Juli te New York. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 31 Juli te Amsterdam. Reggestroom, 29 Juli te Dakar. ROTTERDAMZUID-AIMERIKA LIJN, Alcyone, 29 Juli v. B. Aires. Alkaid, 30 Juli v. Bahig. Alpherat, u., 30 Juli te Montevideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Philoctetes, 31 Juli te Rotterdam. Sarpedon, 29 Juli te Marseille. Rhexenor, 28 Juli te Baltimore. Tabinta, 30 Juli te Batavia. Maron, 30 Juli te Suez. Memnon, 28 Juli v. Yokohama. Achilles, 30 Juli te Suez. Helenus, 31 Juli te Belawan. Laertes, 30 Juli te Batavia. Melampus, 30 Juli v. Colombo. EMZETCO LIJN. Jonge Elisabeth, 29 Juli v. Bordeaux. Jonge Willem, 29 Juli te Dakar. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (Holland—Afrika Lijn). Bloemfontein, 31 Juli te Hamburg. Boachfontein, 29 Juli te Marseille. Jagersfontein, u., 31 Juli te Beira. Meliskerk, 30 Juli te Kaapstad. Randfontein, u., 29 Juli te L. Marqués. (HollandAustralië-Lyn), Abbekerk, 30 Juli te Lissabon. Aagtekerk, 31 Juli te Sydney. Meerkerk, 31 Juli te Rotterdam. (HollandBr.-Indië Lijn), Hoogkerk, 30 Juli v. Rotterdam, (HollandOost-Azië L(jn). Gaasterkerk, u., 30 Juli v. Singapore. Grootekerk, 29 Juli te Yokohama. Zuiderkerk, t., 31 Juli v. Singapore. JAVA—CHINA- -JAPAN LIJN. Tjikarang, 28 Juli v. Yokohama. Tjinegara, 28 Juli v. Hongkong. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Hoegh Merchant, 27 Juli te Singapore. Hoegh Silverstar, 28 Juli v. Vancouver. Tosari, 29 Juli v. Batavia. Marktoycrzicfet STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. Chr. Huygens, pass. 29 Juli Gibraltar. J. P. Coen, 30 Juli te Amsterdam. Poelau Bras, 29 Juli v. Genua. Sembilan, pass. 30 Juli Gibraltar. Simaloer, 31 Juli v. Hamburg. Tarakan, 31 Juli te Ulvik. Java, 30 Juli te Batavia. Johan de Witt, u„ 31 Juli te Sabang. Johan v. Oldenbarnevelt, t., 30 Juli v. Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar, pass 30 Juli Kaap Guardafui. Garoet, 30 Juli te Londen. Japara, 29 Juli v. Singapore. Kota Gede, 1 Augustus te Rotterdam verw Sitoebondo, "1 Juli te Tjilatjap. Weltevreden, pass. 30 Juli Malta. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Cremer, 28 Juli v. Penang. Nieuw Holland, pass. 29 Juli Thursday Isles. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ, Ariadne, 29 Juli v. Oran. Aurora, 30 Juli v. Amsterdam te Hamburg- Bodegraven, 31 Juli Leith gepass. Costa Rica, 30 JuU te Amsterdam Co'tica, 28 Juli v. New York. Crynssen, 28 Juli v. Barbados Ganymedes, 30 Juli Gibraltar gepass Deucalion, 30 Juli te Amsterdam. Doros, 30 Juli te Aarhus, Fauna, pass. 30 JuU Holtenau. Hebe, 31 Juli te Amsterdam. Irene, 31 Juli te Napels. Manto, 31 Juli Leith gepass. Mars, 30 Juli te Triëst. Merope, 28 Juli te Istanboul, De Texelsche markt stond Maandag geheel in het teeken vann het Vreemdelingenverkeer. Het marktplein trok meer bezoek dan zelfs op de drukste lammerenmarkten. De lammeren- handel bgint nu sterk af te nemen, er werden nog 120 stuks verhandeld, de prijzen waren iets lager dan vorige week, 4.— tot 6.—, hoogste prijs 6.50. De schapenhandel bleef vrijwel gelijk aan die van de vorige week, de prijzen bedroegen 12 tot 16. Voor de wol wordt nu 67 y2 cent per kg ge boden. Koeien werden slechts een drietal verhan deld, prijzen 1.60 tot 205. Nuchtere kal veren gelden gemiddeld 11 per stuk, hoogste prijs 15; graskalveren 40 tot 65. Varkens doen op de boerderij 26 cent per pond. Een goede big kocht men op de markt voor 11. Aan de Eierenveiling stijgt de prijs der kip eieren geleidelijk, bij vorige week waren ze nu weer 10 15 cent per 100 stuks hooger. Veemarkt Maandag 31 Juli 1939. 3 koeien 160205; 9 graskalveren 40— 65; 19 nuchtere kalveren 715; 46 schapen 12—16; 9 biggen 8—14; 120 lammeren 46; 2 geiten 36. Eierenveiling 31 Juli 1939. 58-62 kg 3.45—3.65; 62-64 kg f 3.60—3.75; 66-70 kg 3.80—4; 50-56 kg 3.10—3.40. Alles per 100 stuks. AMSTERDAM, 31 Juli. Veemarkt. 282 vette koeien, ïe kwal. 72—80 ct., 2e kw. 62—70 ct., 3e kw. 50—59 ct. per k.g. slachtgewicht; 13 stieren 44—52 ct. per Kg. slachtgewicht; 88 melk- en kalf' koeien f 180—260 per stuk, 38 vette kalveren j-e kw. 48—54 ct., 3e kw. 36—46 ct. per Kg< levend gewicht; 152 nuchtere kalveren f 6y- 10 per stuk, 97 schapen f 1018 per stuk, 424 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 110 Kg. 6162 ct., enkele hooger, zware varkens 5960 ct., vette varkens 5758 CJ Per Kg. slachtgewicht. Overzicht: Slacht- runderen zeer matige aanvoer, stille han del, prijzen vast. Melkkoeien matige aan voer, stille handel, prijzen onveranderd. Vette kalveren zeer matige aanvoer, stilt® liandeh prijzen iets lager. Nuchtere kalve ren ruime aanvoer, vlugge handel, prijzen lager. Schapen minder aanvoer, stugge handel, prijzen constant. Varkens matige aanvoer, gedrukte handel, prijzen iets la ger. Eenige beste vleeschvarkens 1 tot 2 et- boven de noteering.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8